A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9
Confederation of African Football Confederation Cup | |
---|---|
Tournament details | |
Dates | February 2010 – November |
Teams | 52 |
Final positions | |
Champions | FUS Rabat (1st title) |
Runners-up | CS Sfaxien |
Tournament statistics | |
Matches played | 116 |
Goals scored | 297 (2.56 per match) |
Top scorer(s) | Ahmed Abdel-Ghani (7 goals) |
The 2010 CAF Confederation Cup was the 7th edition of the CAF Confederation Cup, Africa's secondary club football competition organized by the Confederation of African Football (CAF). The winners played in the 2011 CAF Super Cup.
Schedule
Round | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|
Preliminary round | 12–14 February | 26–28 February |
First round | 19–21 March | 2–4 April |
Second round (1st Round of 16) |
23–25 April | 7–9 May |
Play-off for group stage (2nd Round of 16) |
16–18 July | 30 July–1 August |
Group stage | 13–15 August 27–29 August 10–12 September 17–19 September 1–3 October 15–17 October | |
Semifinals | 29–31 October | 12–14 November |
Final | 26–28 November | 3–5 December |
Qualifying rounds
Preliminary round
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
CAPS United | 1–1 (8–7 p) | Mbabane Highlanders | 1–0 | 0–1 |
Pamplemousses | 1–5 | Moroka Swallows | 1–2 | 0–3 |
Atlético Olympic F.C. | 1–2 | Warri Wolves | 1–1 | 0–1 |
Tersanah | 2–3 | CR Belouizdad | 1–1 | 1–2 |
ATRACO FC | 2–2 (9–10 p) | Al-Amal SC | 2–0 | 0–2 |
Costa do Sol | 5–1 | UF Santos | 2–0 | 3–1 |
AS CotonTchad | 0–2 | Ahly Tripoli | 0–0 | 0–2 |
Miembeni | 2–4 | Petrojet | 2–2 | 0–2 |
Villa SC | w/o1 | Khartoum | — | — |
Séwé Sport | 3–1 | USFA | 2–1 | 1–0 |
Benfica | 2–3 | Baraka | 0–0 | 2–3 |
Diaraf | 2–3 | FUS Rabat | 2–1 | 0–2 |
Central Parade | 0–4 | CO Bamako | 0–0 | 0–4 |
Dragón | 2–7 | AC Léopards | 2–3 | 0–4 |
AFC Leopards | 3–4 | Banks | 3–1 | 0–3 |
Lengthens | 2–1 | AS Adema | 2–1 | 0–0 |
DC Motema Pembe | 4–1 | Anges de Fatima | 3–0 | 1–1 |
ASFAN | 3–2 | Issia Wazi FC | 2–0 | 1–2 |
Byes: Primeiro de Agosto (Angola), Coton Sport FC (Cameroon), Haras El Hodood (Egypt), FC 105 (Gabon), FAR Rabat (Morocco), Stade Malien (Mali), Enyimba (Nigeria), AS Vita Club (Congo DR), Simba (Tanzania), Étoile Sahel (Tunisia), CS Sfaxien (Tunisia), ZESCO United (Zambia), Académica do Soyo (Angola)2, Panthère Sportive du Ndé FC (Cameroon) 3.
1 SC Villa withdrew.
2 Académica do Soyo were drawn against the champions of São Tomé and Príncipe, but the São Toméan FA did not send a team.
3 Panthère du Ndé were drawn against the champions of Benin, but the Beninese FA did not send a team.
First round
Team 1 | Agg. | Team 2 | 1st leg | 2nd leg |
---|---|---|---|---|
CAPS United | 2–1 | Moroka Swallows | 1–1 | 1–0 |
Warri Wolves | 3–2 | ZESCO United | 3–0 | 0–2 |
CR Belouizdad | 2–1 | FAR Rabat | 1–0 | 1–1 |
Al-Amal SC | 6–5 | Costa do Sol | 4–2 | 2–3 |
Ahly Tripoli | 0–1 | CS Sfaxien | 0–0 | 0–1 |
Petrojet | 5–1 | Khartoum | 3–0 | 2–1 |
Séwé Sport | 2–2 (3–4 p) | Stade Malien | 2–0 | 0–2 |
Baraka | 0–1 | FUS Rabat | 0–0 | 0–1 |
Académica do Soyo | 2–3 | Enyimba | 2–0 | 0–3 |
Panthère Sportive du Ndé FC | 3–4 | AS Vita Club | 1–1 | 2–3 |
CO Bamako | 0–3 | Primeiro de Agosto | 0–0 | 0–3 |
AC Léopards | 3–3 (a) | Coton Sport FC | 3–1 | 0–2 |
Banks | 1–6 | Haras El Hodood | 1–1 | 0–5 |
Lengthens | 1–5 | Simba | 0–3 | 1–2 |
DC Motema Pembe | 1–0 | FC 105 | 0–0 | 1–0 |
ASFAN | 2–2 (a) | Étoile Sahel | 1–0 | 1–2 |