Automobilový šport - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Automobilový šport
Automobilový šport
Preteky World Touring Car Championship
Riadiaci orgán FIA
Prvý zápas 28. apríla 1887
Obe pohlavia Áno
Kategória Vonkajší šport
Pozri aj Športový portál

Automobilový šport alebo automobilizmus[1][2][3][4][5] je šport, v ktorom súťažia automobily v rôznych pretekoch. Zahŕňa v sebe množstvo rôznych kategórii, pričom ich spoločným rysom je meranie si síl jazdou v automobile.

História

Motoristické súťaže začali hneď po skonštruovaní prvého úspešného automobilu na benzínový pohon. Prvá zorganizovaná súťaž sa konala dňa 28. apríla 1887 a organizátorom bol Monsieur Fossier.[6] Preteky merali 2 kilometre, pričom začínal v Neuilly Bridge a končil v Bois de Boulogne. Preteky vyhral Georges Bouton s automobilom, ktorý spoločne skonštruoval s Jules-Alberotom de Dionom.

Kategórie

Formulové preteky

Sebastian Vettel predbieha Marka Webbera v pretekoch Formuly 1
Bližšie informácie v hlavnom článku: Formulové preteky
Bližšie informácie v hlavnom článku: Monopost

Najznámejším variantom pretekov jednomiestnych monopostov je Formula 1, v ktorej sa každoročne konajú Majstrovstvá sveta jazdcov a konštruktérov.

Na jednomiestnych monopostoch sú odkryté kolesá a aerodynamické krídla vpredu a vzadu, ktoré vytvárajú prítlak a zlepšujú adhéziu na trati. V Európe a Ázii ja preteky monopostov nazývajú ako „formula“. V Severnej Amerike sú automobily jazdiace v súťaži American Championship Car Racing (v súčasnosti v IndyCar Series a CART) podobné, ale menej sofistikované ako monoposty F1, ktoré však majú viacej technologických obmedzení. Najznámejším pretekmi série je Indianapolis 500.

Ďalšie hlavné medzinárodné preteky monopostov je Formula 2 (predtým známe ako Formula 3000 a GP2).

Preteky cestovných automobilov

Preteky DTM
Bližšie informácie v hlavnom článku: Preteky cestovných automobilov

Preteky cestovných automobilov je typ cestných pretekov, v ktorých jazdia pretekárske automobily odvodené z produkčných sériových automobilov.

Medzi hlavné majstrovstvá cestovných automobilov patria V8 Supercars (Austrália), British Touring Car Championship, Deutsche Tourenwagen Masters (DTM) a World Touring Car Championship. European Touring Car Cup je jednodňová súťaž pre cestovné automobily špecifikácie Super 2000.

Preteky SPEED World Challenge Touring Car a GT, ktoré organizuje Sports Car Club of America sú dominantnými v Severnej Amerike. Takisto sa v Severnej Amerike konajú preteky historických automobilov Trans-Am Series.

Preteky športových automobilov

Preteky FIA GT1 na okruhu Silverstone Circuit v roku 2011
Bližšie informácie v hlavnom článku: Preteky športových automobilov

V pretekoch športových automobilov jazdia odvodené verzie športových automobilov, známych tiež ako grand tourery (GT) a na tento účel postavené športové prototypy na uzavretých okruhoch. Premiérová séria pretekov športových automobilov je FIA World Endurance Championship. Hlavná séria pre GT preteky je FIA GT World Championship. Tu patria aj preteky FIA GT3 European Championship a tiež o niečo slabšie GT4 European Cup. Predtým existovali aj preteky FIA GT2 European Championship, ale FIA ich zrušila. Medzi ďalšie väčšie šampionáty GT patria japonský Super GT šampionát a International GT Open pre automobily GT2 a GT3.

Športové prototypy, na rozdiel od GT automobilov, nemajú základ v sériových automobiloch. Majú často zakryté kolesá a taktiež zakrytý kokpit a sú postavené predovšetkým na vytrvalostné preteky. Sú oveľa ľahšie, majú väčší prítlak a sú tak aj rýchlejšie v porovnaní s automobilmi GT. Tieto prototypy pretekajú v sériach Le Mans Series, Asian Le Mans Series a American Le Mans Series. Tieto automobily sú označované tiež ako LMP, pričom LMP1 sú výkonnejšie a patria automobilkám a GT2 sú slabšie a patria súkromným tímom.

Medzi známe preteky športových automobilov patrí 24 hodín Le Mans, Rolex 24 Daytona, 24 hodín Spa-Franchorchamps alebo 12 hodín Sebring či 24 hodín Nürburgring na okruhu Nordschliefe.

Preteky sériových automobilov

Preteky NASCAR Sprint Cup Series na okruhu Dover International Speedway
Bližšie informácie v hlavnom článku: Preteky sériových automobilov

V Severnej Amerike sú preteky sériových automobilov najpopulárnejšou formou automobilového športu.[7] Preteky sa jazdia prevažne na oválnych okruhoch, pričom automobily sa podobajú sériovým automobilom.

Najväčšia súťaž pretekov sériových automobilov je NASCAR (National Association for Stock Car Auto Racing). Premiérová séria NASCAR je Sprint Cup Series, pričom jej najpopulárnejšími pretekmi sú Daytona 500, Southern 500, Coca-Cola 600 a Brickyard 400. NASCAR tiež usporadúva niekoľko ďalších sérií, vrátane Nationwide Series a Camping World Truck Series (preteky pick-upov).

Rely

Petter Solberg počas Rely Cyprusu 2006
Bližšie informácie v hlavnom článku: Rely

Rely je medzinárodný druh automobilového športu, v ktorom je zastúpených najviac národností. Rely zahŕňa dve skupiny homologovaných automobilov; Skupina N a Skupina A. Automobily súťažia na uzavretých verejných cestách alebo na poľných či lesných cestách. Jazdci štartujú v minútovom odstupe na uzavretých rýchlostných skúškach (RS) z bodu A do bodu B. Tu sa elektronicky meria čas príjazdu od pevného štartu do letmého cieľa s presnosťou na jednu stotinu sekundy. Súčet časov zo všetkých meraných úsekov a penalizácia z časových kontrol určujú výsledok. Počas preteku spolujazdec číta jazdcovi nahlas poznámky o aktuálnej etape (s použitím komunikačného systému v helmách).

Vrcholná séria sú Majstrovstvá sveta v rely (WRC), ale mnoho krajín má svoje vlastné národné šampionáty. Medzi najznámejšie rely súťaže patrí Rely Monte Carlo, Rely Argentíny, Rely Fínska a Wales Rally of Great Britain. Ďalším populárnym rely pretekom je Rallye Dakar.

Medzi ďalšie hlavné rely podujatia patria British Rally Championship, Intercontinental Rally Challenge, African Rally Championship a Asia-Pacific Rally Championship.

Preteky dragsterov

Dragster kategórie Super Gas/Super Rod
Dragstery kategórie Top Fuel
Bližšie informácie v hlavnom článku: Dragster

V pretekoch dragsterov je cieľom prejsť ¼ míle (402 metrov) s pevným štartom po priamej ceste v čo najkratšom čase. Od 90. rokov sa preteká aj na ⅛ míle (200 metrov). Priemerné sériové automobily zvládnu ¼ míle za čas od 12 do 16 sekúnd, kým top fuel dragster za 4,5 sekundy alebo aj menej, pri konečnej rýchlosti až do 530 km/h. Pri štarte vyvinie top fuel dragster preťaženie 3,4 g a pri brzdení padákmi je spomalenie na hodnote 4 g, čo je viac ako majú výpravy raketoplánu Space Shuttle. Top fuel dragster je možné počuť do vzdialenosti viac ako 13 kilometrov a môže tiež vyvinúť otrasy o sile 1,5 až 3,9 magnitúda na Richterovej stupnici.[8]

V pretekoch dragsterov sa pokúšajú dvaja jazdci na paralelných tratiach dosiahnuť cieľ v čo najkratšom čase, pričom víťaz postupuje do ďalšieho kola.

Preteky off-roadov

Bližšie informácie v hlavnom článku: Preteky off-roadov

V pretekoch off-roadov je veľa tried špeciálne upravených automobilov, vrátane vozidiel, ktoré pretekajú v rôznych prostrediach mimo ciest. V Severnej Amerike sa takéto preteky nazývajú Baja 1000. V Európe znamená „offroad“ súťaže ako autokros, relykros, kým medzi púštne preteky patria Rallye Dakar, Master Rallye.

Preteky motokár

Bližšie informácie v hlavnom článku: Preteky motokár

Modernú motokáru vymyslel výrobca Art Ingels, pre legendárnu firmu Kurtis-Kraft s južnej Kalifornii v roku 1956. Ingels použil malý motor z motorovej píly, ktorý namontoval do jednoduchého rámu z trubiek, ktorý vážil menej ako 45 kilogramov. Ingels a všetci, ktorí riadili túto motokáru, boli prekvapení jej výkonmi. Tento šport sa čoskoro rozrástol v celej južnej Kalifornii a rýchlo sa rozšíril po celom svete. Veľká časť profesionálnych pretekárov začínali pretekmi na motokárach, často vo veľmi mladom veku, ako Michael Schumacher a Fernando Alonso.

Aj napriek jej neveľkým rozmerom, má najsilnejšia trieda v pretekoch motokár, zvaná superkart, pomer výkonu na hmotnosť až 440 koní na 1 tonu.

Preteky historických automobilov

Saab 96 (vľavo) a Volvo Amazon (vpravo)
Bližšie informácie v hlavnom článku: Preteky historických automobilov

Ako je automobilový šport zameraný na moderné technológie s mnohými sponzormi a takisto politikou, preteky historických automobilov sú opakom. Medzi najznámejšie preteky patria Goodwood Festival of Speed a Goodwood Revival vo Veľkej Británii a Monterey Historic v USA.

Ostatné kategórie

Referencie

  1. „automobilizmus“, Encyclopaedia Beliana, 1. A – Belk, Bratislava: Encyklopedický ústav SAV, 2001, str. 482, ISBN 802240554X 
  2. Paulička, Ivan, ed. (2002), „pranier“, Všeobecný encyklopedický slovník, A – F, Praha: Ottovo nakladateľstvo, str. 265, ISBN 8071816183 
  3. Šaling, Samo; Ivanová-Šalingová, Mária; Maníková, Mária (2008), „automobilizmus“, Veľký slovník cudzích slov (5. vyd.), Bratislava: SAMO, str. 122, ISBN 9788089123070 
  4. Petráčková, Věra; Kraus, Jiří, edi. (2005), „automobilizmus“, Slovník cudzích slov (akademický) (2. dopln. a uprav. vyd.), Bratislava: Slovenské pedagogické nakladateľstvo – Mladé letá, str. 107, ISBN 8010003816, http://slovnik.juls.savba.sk/?w=automobilizmus&s=exact&c=rc31&d=scs&ie=utf-8&oe=utf-8 
  5. Buzássyová, Klára; Jarošová, Alexandra, edi. (2006), „automobilizmus“, Slovník súčasného slovenského jazyka, A – G, Bratislava: Veda, str. 937, ISBN 8022409324 
  6. Rémi Paolozzi. The cradle of motorsport . Forix, Autosport, 8W, 28. máj 2003. Dostupné online.
  7. Addition of IndyCar champ Hornish will give Penske third Cup team . ESPN Racing, 8. november 2007, . Dostupné online.
  8. Herbert's engine thunders to 3.9 on Richter scale . NHRA.com, 26. júl 2007, . Dostupné online.

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Auto racing na anglickej Wikipédii.

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Automobilový šport





Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk