A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9
| Vlajka Karpatonemeckého spolku[1] |
| Populácia |
|---|
| 8 573 (2021) |
| Krajina s významnou populáciou |
| Slovensko: Bratislava, Košice, Hauerland, Spiš |
| Jazyk(y) |
| Náboženstvo |
|
Rímsky katolicizmus 55,5 %, Ateizmus 21,0 %, Luteranizmus 14,2 % a iné |






Karpatskí Nemci (nem. Karpatendeutsche) je súhrnné pomenovanie národnostnej menšiny, nemecky hovoriaceho obyvateľstva na území dnešného Slovenska a časti Ukrajiny, ktoré vzniklo migráciou na územie bývalého Uhorska medzi 12. a 19. storočím. Názov karpatskí Nemci sa začal používať až začiatkom 20. storočia pre označenie nemeckého obyvateľstva v Karpatoch avšak po vzniku Česko-Slovenska sa pomenovanie zaužívalo na Slovensku, pretože odlišovalo karpatských Nemcov od sudetských Nemcov žijúcich v Česku. Po roku 1945 bolo evakuovaných a čiastočne násilne deportovaných 84 % karpatských Nemcov zo Slovenska (v rámci vysídlenia Nemcov z Česko-Slovenska). Pri sčítaní v roku 2021 sa k nemeckej národnosti na Slovensku prihlásilo 8 573 obyvateľov. Z toho 3 318 obyvateľov uviedlo iba nemeckú národnosť a 5 255 obyvateľov uviedlo kombináciu nemeckej a ďalšej národnosti.[2]
Štatistické údaje
Vývoj počtu Nemcov na Slovensku
| Rok sčítania | Počet[3] | % | Zmena počtu | Zmena v % |
|---|---|---|---|---|
| 1880* | 228 584 | 9,3 | – | – |
| 1890* | 228 860 | 8,9 | +276 | +0,1 ▲ |
| 1900* | 215 816 | 7,7 | -13 044 | -5,7 ▼ |
| 1910* | 198 387 | 6,8 | -17 429 | -8,1 ▼ |
| 1930 | 148 214 | 4,5 | -50 173 | -25,3 ▼ |
| 1949 | 27 324 | 0,8 | -120 890 | -81,6 ▼ |
| 1991 | 5 629 | 0,1 | -21 910 | -80,2 ▼ |
| 2001 | 5 405 | 0,1 | -9 | -0,2 ▼ |
| 2011 | 4 690 | 0,1 | -715 | -13,2 ▼ |
| 2021 | 8 573 | 0,2 | + 3 883 | +82,8 ▲ |
- údaj neuvádza počet osôb s nemeckou národnosťou, ale počet osôb, ktoré majú nemčinu ako materinský jazyk.
Obce s najvyšším počtom Nemcov
údaje z roku 2021[3]:
| obec | počet Nemcov | percentuálny podiel |
|---|---|---|
| Bratislava-Staré Mesto | 417 | 0,90% |
| Medzev | 415 | 10,10% |
| Bratislava-Ružinov | 340 | 0,42% |
| Chmeľnica | 286 | 29,18% |
| Bratislava-Petržalka | 266 | 0,23% |
| Bratislava-Nové Mesto | 202 | 0,45% |
| Bratislava-Karlova Ves | 148 | 0,42% |
| Poprad | 131 | 0,26% |
| Prešov | 119 | 0,14% |
| Nitra | 110 | 0,14% |
| Banská Bystrica | 110 | 0,14% |
| Bratislava-Dúbravka | 109 | 0,30% |
| Žilina | 104 | 0,13% |
| Prievidza | 101 | 0,22% |
| Nitrianske Pravno | 95 | 3,00% |
| Košice-Západ | 94 | 0,25% |
| Spišská Nová Ves | 87 | 0,25% |
| Trnava | 84 | 0,13% |
| Bratislava-Devínska Nová Ves | 81 | 0,47% |
| Kežmarok | 79 | 0,51% |
Obce s najvyšším percentuálnym zastúpením Nemcov
údaje z roku 2021[3]:
| obec | počet Nemcov | percentuálny podiel |
|---|---|---|
| Chmeľnica | 286 | 29,18% |
| Krahule | 29 | 11,20% |
| Vyšný Medzev | 55 | 10,54% |
| Kunešov | 21 | 10,45% |
| Medzev | 415 | 10,10% |
| Štós | 70 | 9,50% |
| Smolnícka Huta | 46 | 9,48% |
| Turček | 41 | 6,62% |
| Brieštie | 9 | 6,62% |
| Liptovská Anna | 4 | 4,21% |
| Kľačno | 42 | 3,93% |
| Kremnické Bane | 10 | 3,92% |
| Mníšek nad Hnilcom | 71 | 3,91% |
| Tužina | 44 | 3,64% |
| Smolník | 34 | 3,45% |
| Horná Štubňa | 50 | 3,09% |
| Malinová | 30 | 3,09% |
| Nitrianske Pravno | 95 | 3,00% |
| Švedlár | 50 | 2,37% |
| Hniezdne | 25 | 1,75% |
Nemci na Slovensku podľa materinského jazyka
| Rok 2011[3] | ||
|---|---|---|
| Materinský jazyk | Počet Nemcov | v % |
| nemecký | 2914 | 62,13 |
| slovenský | 1327 | 28,29 |
| český | 165 | 3,52 |
| maďarský | 97 | 2,07 |
| rómsky | 0 | 0,00 |
| rusínsky | 5 | 0,11 |
| ukrajinský | 4 | 0,09 |
| poľský | 4 | 0,09 |
| chorvátsky | 1 | 0,02 |
| srbský | 0 | 0,00 |
| posunková reč | 0 | 0,00 |
| ostatné | 23 | 0,49 |
| nezistený | 150 | 3,20 |
| spolu | 4690 | 100,00 |
