Počítačová hra - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Počítačová hra
Počítačové hry v predajni

Počítačová hra je interaktívny softvér komunikujúci s používateľom pomocou 2D alebo 3D grafiky a zvukov na účely zábavy alebo vzdelávania, prevádzkovaný na nejakom počítači, dnes obvykle PC alebo Apple Macintosh, prípadne na špecializovanom počítači zvanom herná konzola, ktorý je vyvinutý takmer výlučne na hranie hier a multimediálnu zábavu. Najpoužívanejšie herné konzoly v súčasnosti sú napríklad Sony PlayStation, Xbox alebo Nintendo Switch.

Žánre

Adventúry

Bližšie informácie v hlavnom článku: Adventúra

Hry so zameraním predovšetkým na príbeh. Postava zbiera a používa rôzne predmety, rozpráva sa s ďalšími postavami napreduje v dejovej línii. Typickým príkladom je hra Silent Hill, čo v preklade znamená Tichá Hora. Vyrobila ju Spoločnosť Konami

Akčné

Bližšie informácie v hlavnom článku: Akčná hra (žáner počítačových hier)

Hry založené na likvidácii oponentov hrubou silou zbraní. Hlavný dôraz sa kladie na grafické spracovanie a celkovú dynamiku bojov. Dôležitú úlohu hrá aj samotný príbeh. Dobrým príkladom je séria Half-Life. V poslednej dobe však akčnosť prevláda nad dejom, ktorý skôr slúži len na prepojenie jednotlivých herných lokácií, ako napríklad v hre Painkiller.

Stealth akcia

Akčne zameraná hra, kedy hlavný hrdina musí zostať v utajení a útočiť zo zálohy. Niekedy je zakázané nepriateľov zabíjať (séria Thief), inokedy je to jediným cieľom hry (Manhunt). Pravdepodobne najznámejšími predstaviteľmi žánru sú série Hitman, Assassin's Creed, Splinter Cell a „konzolovýMetal Gear.

Survival horor

V určitom zmysle sú akýmsi podžánrom akčných hier, kde je hlavným cieľom najmä prežitie a únik. Keďže výzbroj je vo väčšine prípadov minimálna a množstvo munície je silne obmedzené, hráč sa musí pred nepriateľmi skrývať. V tomto prípade je boj tou poslednou alternatívou. Tvorcovia survival hororov si dajú záležať aj na výzore a AI nepriateľov, aby z nich hráči mali čo najväčší strach. Jedinečnú atmosféru týchto hier dokresľuje vhodná zvuková kulisa (zvuky prostredia, hlášky nepriateľov). Asi najznámejšími predstaviteľmi tejto kategórie sú hry zo série Silent Hill a Left 4 Dead. Menej známa ale neporovnateľne kvalitnejšia je hra Call of Cthulhu: The Dark Corners of The Earth.

Arkády

Bližšie informácie v hlavnom článku: Arkáda (žáner počítačových hier)

Arkády (nazývané tiež „plošinovky“) boli medzi prvými hrami, ktoré sa objavili na monitoroch moderných počítačov. Medzi najznámejšie patria série Super Mario Bros. (1985) alebo Sonic (1991). Zdokonalovaním grafického spracovania hier a najmä príchodom 3D zobrazovania arkády ustúpili do úzadia. V roku 1997 skupina vývojárov Oddworld Inhabitants vydala hru s názvom Oddworld: Abe's Oddysee. Dielo slávilo veľký úspech a dokázalo, že aj tento žáner má ešte čo ponúknuť.

Detské

Hry určené pre deti predovšetkým predškolského veku. Vyznačujú sa veľmi jednoduchým spôsobom spracovania, sú predovšetkým kreslené s minimálnym množstvom písaného textu. Populárne sú herné spracovania najrôznejších rozprávok, ako napríklad Hľadá sa Nemo či Tigrova výprava.

RPG

Bližšie informácie v hlavnom článku: Hra na hrdinov

RPG je skratkou z anglického výrazu Role-Playing Game. Označuje počítačovú hru zameranú na vývoj postavy (postáv) ovládanej (-ých) hráčom, obvykle s dlhým a prepracovaným dejom, často obsahujúcim aj nepovinné časti a odbočky od hlavnej príbehovej línie. V drvivej väčšine prípadov je zvyšovanie úrovne (levelu) postavy založené na získavaní skúsenostných bodov (tzv. experience points). Tieto sa získavajú porazením nepriateľov alebo splnením úloh. Dôležitú úlohu hrá taktiež výzbroj, pričom silnejšie zbrane a lepšie brnenia sa spravidla stávajú dostupnými až dosiahnutím určitej úrovne postavy; mágovia spravidla získavajú možnosť využívať silnejšie kúzla. Typickými predstaviteľmi RPG hier sú Baldur’s Gate, séria The Elder Scrolls, séria Gothic, séria The Witcher ako i akčnejšie zamerané Diablo. Z tých najkvalitnejších RPG hier sa často stali legendy, ktorých fanúšikovská základňa existuje aj roky po ich vydaní napr. spomínané Diablo, Gothic alebo Pokémon.

Online RPG (MMORPG)

Bližšie informácie v hlavnom článku: MMORPG

MMORPG označuje skratku z anglického výrazu „Massive Multiplayer Online Role-Playing Games“. Tieto hry si vyžadujú prístup na internet. Hrá ich veľké množstvo hráčov naraz na serveroch, kde medzi sebou komunikujú, majú vlastné spoločenstvá (guildy alebo klany). Medzi najväčšie a najpopulárnejšie patria World of Warcraft, Guild Wars, Lineage II a Ragnarok Online.

Simulátory

Bližšie informácie v hlavnom článku: Simulátor (žáner počítačových hier)

Snažia sa o simuláciu skutočných vecí z reálneho života. Existujú vo viacerých podkategóriách, ako napríklad letecké, automobilové (Live for Speed), vlakové či obchodné. Niektoré dokonca simulujú samotný život (The Sims, Singles). Typickými predstaviteľmi sú SimCity, Flight Simulator, Formula F1, Tycoon série (Zoo, Train, Rollecoaster).

Preteky

Do tejto kategórie sú zaradené predovšetkým automobilové hry. Na rozdiel od simulátorov sa kladie väčší dôraz na hrateľnosť a zábavu, ako na vernú simuláciu (napr. séria Need for Speed).

Športové

Hry simulujúce športové udalosti, zápasy. Medzi populárne podžánre patria futbalové a hokejové hry, ale i tenis alebo simulácia olympiád, kde je možné hrať viacero športov. Najväčšie uspechy v tomto obore dosiahla spoločnosť Electronic Arts zo sériami FIFA, NHL, NBA....

Stratégie

Bližšie informácie v hlavnom článku: Stratégia (žáner počítačových hier)

Podstatou týchto hier je budovanie základne, stavba (regrút) jednotiek a ich vylepšovanie resp. boj proti nepriateľskej strane. Úlohou hráča je splnenie úloh zadaných na začiatku každej misie. Najčastejšie ide o zničenie nepriateľských opevnení a jednotiek, zabratie určitého územia alebo ťažba určitého množstva surovín. Sem patria hry ako Starcraft, séria Warcraft, séria Command & Conquer alebo Act of War. Čo sa týka štýlu spracovania, môžu sa odohrávať v reálnom čase, tzv. real time strategy – RTS (Rise of Nations) alebo na kolá, tzv. ťahové stratégie (séria Heroes of Might and Magic alebo Rome: Total War).

Online hry

Bližšie informácie v hlavnom článku: Online hry (žáner počítačových hier)

Samostatnou kategóriou počítačových hier sú online hry, ktoré sa hrajú v internetovom prehliadači. Sú jednoduchšieho rázu, využívajú Flash či Javu. Ich výhodou sú minimálne hardvérové nároky a fakt, že sú bezplatné. Existujú v najrôznejších podžánroch. Niektoré majú aj prvky RPG a hrajú ich väčšie množstvá hráčov. Známou slovenskou online hrou je ťahová stratégia Biosector alebo AgeCraft.

Multižánrové hry

Nie sú samostatnou kategóriou počítačových hier. Označujú hry, kde sa jednotlivé žánre prelínajú. Ako príklad je možné uviesť Warcraft 3 (stratégia s RPG prvkami) alebo System Shock či sériu GTA (akčné hry s prvkami RPG).

Casual hry

Názov je odvodený od anglického slova "casual" čo znamená príležitostné alebo náhodné. Casual hry sú jednoduché hry ktoré je možné hrať cez internetový prehliadač alebo sa dajú stiahnuť a hrať na vlastnom PC. Casual hry sú jednoduché na pochopenie, vyznačujú sa jednoduchým ovládaním a audio-vizuálnym spracovaním, svojou nenáročnosťou na softvérové a hardvérové vybavenie počítača. Dej je nenáročný a hrateľnosť chytľavá. Princípom casual hier je zabaviť hráča na krátku chvíľu. Sú to hry kde sa hráč snaží jednoduchým spôsobom nahrať (väčšinou) čo najviac bodov. Casual hry nemajú nijaký cieľ ani si nevyžadujú skúsenosti s inými hrami.

Konfigurácia počítača

Každá počítačová hra má na obale uvedenú konfiguráciu minimálnu – na ktorej je hra spustiteľná a odporúčanú (recommended) – na ktorej mala byť hrateľná bez problémov.

V minimálnej ako aj odporúčanej konfigurácii sú najdôležitejšími údajmi frekvencia procesora, výkonnosť grafickej karty, veľkosť potrebného miesta na pevnom disku a kapacita operačnej pamäte. V prípade, keď tieto kritériá počítač nespĺňa, existuje riziko nespustenia hry. Najčastejšie sa zobrazí chybové hlásenie počas štartu alebo v menu. V niektorých prípadoch sa hry spustia aj v prípade, ak niektorá z minimálnych požiadaviek nebola splnená. V tomto prípade musí hráč nastaviť čo najmenšie rozlíšenie, znížiť kvalitu textúr, ako aj vypnúť všetky špeciálne efekty v záujme čo najväčšieho zážitku. Často sa však stáva, že aj keď sa hra spustí, je jednoducho nehrateľná práve kvôli nízkej výkonnosti počítača (hra "seká"). Nové hry vo väčšine prípadov vyžadujú nové, výkonné počítače. Je to predovšetkým preto, že sa vývojári snažia o najkrajšie grafické spracovanie s využitím možností nových grafických kariet a vyššieho výkonu počítačov.

Príslušenstvo k počítačovým hrám

Pre niektoré typy hier bolo vymyslené rôzne príslušenstvo k počítačom s ktorým sa tieto hry hrajú lepšie a hráči si tak užijú s hrou viac zábavy.

Použitie monitorov

Predovšetkým pre akčné hry – 3D strieľačky je dôležitý výber monitoru. Keďže pri 3D strieľačkách sa vykresľovaný obraz mení veľmi rýchlo, môže oneskorenie vzniknuté vykreslením na monitore znamenať kvalitatívny rozdiel či už v zážitku z hry alebo aj v bolestiach hlavy. Preto ak hrávate často 3D strielačky ako Counter-Strike či Call of Duty odporúča sa použitie CRT monitora, alebo len najnovšie LCD monitory s čo najnižšou dobou odozvy.

Automobilové hry

Pre autíčka je dostupné množstvo volantov pripojiteľných k počítaču cez USB port. Tie lepšie volanty majú zabudovanú aj spätnú väzbu (force feedback) či vibrácie. Force feedback spôsobí že volant sa správa ako skutočný tzn. že kladie odpor pri otáčaní. Napríklad keď idete rýchlejšie, odpor je väčší, ako keď stojíte s autom. Vibrácie zase simulujú nerovnosť povrchu vozovky, alebo náraz vozidla. Najznámejšími volantami sú Logitech Momo Racing Wheel či Speed-Link 4in1 Leather Power Feedback Wheel.

Letecké simulátory

Pre ovládanie lietadiel nadšenci používajú špeciálne joysticky/letecké páky, ktoré uľahčujú ovládanie lietadiel a poskytujú väčšiu zábavu pri lietaní. Najznámejšie sú Top Gun AfterBurner Force Feedback Joystick alebo Black Widow Flightstick.

Športové hry

Ovládanie športových hier, hráči uprednostňujú predovšetkým s gamepadmi, ktoré im poskytujú väčšiu kontrolu nad hrou a zvýšený komfort ovládania, najmä pri predvádzaní rôznych trikov v hre, kde je potrebné súčasné stlačenie viacerých tlačidiel a ich sekvencie. Najobľúbenejšími sú Logitech Rumblepad 2 a Bullfrog Blue Touch. Obľúbenými sériami sú : FIFA, NHL.

3D akčné hry

Pre hráčov 3D hier ako Counter-Strike, Call of Duty, Quake či Battlefield je dostupnej výbavy naozaj neúrekom.

Pri 3D hrách je dôležitá presnosť ovládania myšou. Aby sa čo najpresnejšie a bez zkreslení preniesol pohyb ruky hráča s myškou na pohyb postavy na obrazovke. Pri bežných jednoduchých myšiach (optické, guľôčkové), ktoré nie sú určené na hry, dochádza ku chveniu kurzoru, či pri prudkom pohybe myši kurzor „odletí“, čo je spôsobené nízkym rozlíšením myší, ktoré majú bežne len 800 dpi. Naproti tomu myši určené na hranie 3D hier (laserové myši) majú 1600 – 2000 dpi, špeciáne programovateľné tlačidlá a ergonomický tvar zabezpečujúci pohodlné dlhodobé hranie bez poškodenia zápästia. Najznámejšími sú Razer Copperhead či Logitech G5.

Podložky

Hráči 3D hier obľubujú tiež špeciálne podložky pod myšky, ktoré zvyšujú presnosť prenosu pohybu myšky a jej kĺzavosť po povrchu. Najznámejšími sú Razer Exactmat či Steelpad S&S.

Sluchádlá

Aby hráči čo najpresnejšie rozoznali pohyb protivníka v hre ešte skôr, ako ho uvidia, používajú kvalitné slúchadlá, ktoré majú presnejšie „zobrazenie“ zvuku. Umožňujú tak podľa sluchu určiť polohu protivníka. Slúchadlá s mikrofónom tiež umožňujú komunikáciu medzi hráčmi navzájom v hre. Najznámejšie sú slúchadlá Koss SB/45 či Speed-link Triton Medusa.

Kde kúpiť počítačové hry

Počítačové hry a príslušenstvo k nim sú k dispozícii buď v špecializovaných herných obchodoch, ale veľký výber je aj v hypermarketoch. Lacnejšie aj o zopár desiatok eur sa dajú hry kúpiť v internetových obchodoch. Veľa počítačových hier je na Internete celkom zadarmo, napríklad stratégie Battle for Wesnoth alebo Glest.

Osobnosti počítačových hierupraviť | upraviť zdroj

Jordan Mechner – tvorca pôvodnej hry Prince of Persia. Pokladá sa tiež za jedného zo zakladateľov akčno-logickej adventúry. Jordan neskôr spolupracoval so spoločnosťou Ubisoft pri vytváraní trilógie Sands of Time. Prvý diel (Sands of Time, 2003 – podľa neho sa volá celá trilógia) považuje za najlepší.

Chris Metzen – tvorca príbehu hier spoločnosti Blizzard Entertainment. Za spomenutie stojí Warcraft, World of Warcraft, Starcraft či Diablo. V jeho mysli sa tiež zrodila väčšina postáv, výrazne zasahuje tiež do technického spracovania hier.

Chris Sawyer – tvorca strategickej série Transport Tycoon a Rollercoaster Tycoon. Tvrdí, že krásna hra sa dá vytvoriť aj bez násilia. Hra Transport Tycoon Deluxe (1995) je jedna z najrozšírenejších na svete. Jej vývoj pokračuje v projekte OpenTTD.

Sid Meier – okrem množstva iných inovatívnych hier aj tvorca série Civilization (1991 – 2008) a Railroad Tycoon (1990). Stal sa druhou osobou (po japonskom Shigeru Myiamoto) zapísanou v sieni slávy Academy of Interactive Arts and Science.

Leonard Boyarsky – dizajnérska autorita, vytvoril jedinečný dizajn RPG legendy Fallout a celý koncept pokračovania Fallout 2. Spoluzakladal Troika Games, po ich rozpade ho zamestnal Blizzard ako hlavného dizajnéra herného sveta Diablo III.

Gabe Newell – spoluzakladateľ a hlavný predstaviteľ firmy Valve, ktorá stojí za sériami hier Half-Life, Counter-Strike, Portal, Left 4 Dead a Team Fortress. Okrem toho spoločnosť Valve prevádzkuje jedinečnú sieť Steam, pomocou ktorej distribuuje veľké množstvo hier na PC a PS3 cez internet. Zisk STEAM-u v roku 2011 dosiahol takmer 1 miliardu $.[chýba zdroj

Iné projektyupraviť | upraviť zdroj

Literatúraupraviť | upraviť zdroj

Externé odkazyupraviť | upraviť zdroj

Encyklopédie hierupraviť | upraviť zdroj

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Počítačová hra





Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk