Wikipédia:Kaviareň/Technické/Archív 2005 - Biblioteka.sk

Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Wikipédia:Kaviareň/Technické/Archív 2005
 ...

Archív tém pre stôl „Technické“ z roku 2005

Žiadané články

Vie mi niekto poradiť ako zmeniť usporiadanie na Žiadaných článkoch. Teraz mi to zobrazuje od najmenej žiadaných po najžiadanejšie. Chcel by som to naopak. --Adrian 20:07, 15 Jan 2005 (UTC)

Tiez ma to uz zarazilo... Obavam sa, ze je to chyba najnovsej verzie a ze s tym teraz nic nespravime... :-/ Liso 11:32, 16 Jan 2005 (UTC)

Práve som hľadal, kde sa na to opýtam. Už týždeň klikám a zisťujem ako to obrátiť. --Metju12 07:01, 17 Jan 2005 (UTC)

Taxobox

Všimol som si, že začínajú pribúdať články o zvieratách -Mačka domáca. K článku Kosatka dravá vytvoril, myslím Bronto, taxobox s podrobnou taxonómiou. Chcel by som sa opýtať, či je v pláne použiť tento taxobox na všetky články o zvieratách t.j. či sa pridá aj do článku o mačke. --Adrian 12:11, 19 Jan 2005 (UTC)

na českej wiki majú tento taxobox rozdelený na malé jednoriadkové šablóny a tým pádom sa riadky, ktoré nie sú vyplnené nezadávajú. Potrebovali by sme nejaký "if" do šablóny. --Adrian 13:04, 19 Jan 2005 (UTC)
No v mačke domácej je už šablóna pridaná. Ja som ju tam nedala v plnom znení preto, lebo by som nevedela vyplniť niektoré taxóny, tak som dala len to, čo som vedela. Prikláňam sa k Adrianovi, že by sa zišlo nejaké "if" :-D. V nemeckej wiki je to podobne ako v českej. --Prskavka 08:03, 24 Jan 2005 (UTC)
if som videl diskutovane ako vo vyvoji, ale stranka (en:Extended template syntax) zmizla... Pozri http://en.wikipedia.org?pojem=Help:Template#See_also... Liso 09:08, 24 Jan 2005 (UTC)

Box s diakritikou

Dnes som si všimol, že na en wikipédii už funguje na editačných stránkach box s niektorými písmenami s diakritikou, tak ako napr. na de. Nemyslíte, že by sa to hodilo aj nám? Riešilo by to snáď niektoré problémy ľuďom, ktorí používajú neštandardné kódovanie (niekto spomínal že má problém s kamenickými), a napríklad mne by to uľahčilo pridávanie prísmena "r s mäkkčeňom", keďže nepoužívam českú klávesnicu :) Helix84 18:34, 20 Feb 2005 (UTC)

Keďže to bude musieť pridať admin, ešte na tomto mieste spomeniem jeden detail -- na stránku krčmy by sa zišlo pridať tlačidlo '+' (na vytvorenie nového príspevku bez toho, aby vznikali problémy so zdieľaním). Helix84 18:34, 20 Feb 2005 (UTC)

Infobox, šablóny pre administratívne členenie

Máme pekný chaos v infoboxoch a šablónach pre obce a mestá Slovenska. Navrhujem zmazať Infobox obec (Slovensko) resp. nahradiť ju Infobox Slovenská obec) Vytvoriť Infobox Slovenské mesto) a použiť tieto infoboxy v šablónach obec (Slovensko) a mesto (Slovensko) a tie šablóny používať. Robí na tom niekto, alebo môžem ja ? resp. čo si o tom myslíte ? Adrian

Aj mne sa zdá, že máme viacero templatov...Toto má/mal myslím na starosti hlavne redaktor Ivan B....Bronto 18:02, 19 Dec 2004 (UTC)

Aky chaos? Myslim, ze to ma svoju logiku. Existuje navrh stranky pre obec (FormatTemplate) a navrh stranky pre mesto. FormatTemplate pritom obsahuje v sebe standardizovany parametrizovatelny infobox ("bocnu tabulku"). Tie infoboxy som slubil dorobit, vidim, ze Adrian ma pre obec predbehol, trocha rozsiril strukturu infoboxu, co je super. Schvalne som pouzil termin FormatTemplate, aby som uz nazvom odlisil, ze nejde o klasicku sablonu, ale o navrh struktury clanku. Nerozumiem len, preco nemohol ostat povodny nazov: Template:Infobox obec (Slovensko) a muselo sa vytvorit: Template:Infobox Slovenská obec. Myslim, ze konvencia so zatvorkami je pouzivana v celej Wikipedii. Prosim pozriet este raz do prislusneho wikiprojektu. Tam si to mozeme este prediskutovat. --Ivan B. 12:49, 20 Dec 2004 (UTC)

Kategoria narodeny v roku

Moj skromny nazor (narychlo, preto strucne)-> tato kategoria nema zmysel a zbytocne zavadzia v zozname kategorii. Kazdy si predsa moze skocit priamo na rok a tam umrtia i zrodenia v dany rok uvidi... Nezda sa mi primarne zaujimave pozriet kto sa v tom istom roku narodil. To uz skor celkovy kontext daneho roku ale ten spociva nielen v narodeni a umrti, ale aj v tych nobelovkach, napisanych knihach, objavenych veciach, proste vsetkeho co sa viaze k danemu roku (desatrociu, storociu) Liso 13:04, 5 Okt 2004 (UTC)

Snažím sa držať guidelines anglickej wiki - viz en:Wikipedia:People by year.
Je fakt, že teraz to pre nás (sk) zatiaľ až taký veľký význam nemá, ale keď sa nám tých ľudí, narodení a úmrtí nazbiera viac, tak to bude IMHO omnoho prehľadnejšie. A chcem už tú štruktúru kategórii (podľa EN vzoru) predpripraviť.
Totiž ak správne sledujem nedávne zmeny a posuny v anglickej wiki, tak je tam trend, že v rokoch sa tam toho nahromadilo už tak veľa, že do narodení a úmrtí dávaju iba tých najpodstatnejších ľudí a potom v týchto špecializovaných kategóriach býva kompletný zoznam. Opakujem, my tento problém zatiaľ ešte nemáme a možno ešte ani veľmi dlho mať nebudeme, ale raz sa nám určite vyskytne. Atomique 13:42, 5 Okt 2004 (UTC)
OK (myslim, ze en tiez robia chyby, ale nevyslovujem dalsie namietky, nemienim na tom triestit nase sily) Liso 21:46, 6 Okt 2004 (UTC)

Editor na tvorbu clankov

Otazka do fora - aky editor pouzivate pri tvorbe clankov? Co doporucujete? Online editor, ktory je sucastou sk-wiki sa mi zda dost neprakticky. Privital by som trocha viac funkcii, ako je dostupnych v hornej liste (tlacitka). Zatial som nasiel podobny editor, ktory bezi v prehliadaci (Internet Explorer), bezi aj offline a viac funkcii. Nespomeniem si teraz, ako sa volal - ale bol nemeckeho povodu. Mne by viac pacil nejaky stand-alone editor, ktory bezi offline, a v ktorom by som si mohol pripravovat vopred clanky. Nieco podobne, ako su klasicke HTML editory (napr. Homesite, ...). Alebo plugin nejakeho textoveho editoru (napr. specialny clipbook pre Notetab). Viete o niecom uz existujucom? Ak nie, asi si skusim pripravit prave ten clipbook pre kvalitny svajciarsky textovy editor NoteTab Light). --Ivan B. 18:51, 28 Nov 2004 (UTC)

Hned si aj zacnem odpovedat. :-) Nainstaloval som si prave rozsirenie pre internetovy prehliadac Mozilla Firefox. Rozsirenie je popisane na aj na meta-wiki. Zatial to vyzera celkom slubne (online editor). Mozilla Firefox pouzivam ako standardny internetovy prehliadac, a vidim, ze ani v pripade Wikipedie ma nesklamal. --Ivan B. 19:48, 28 Nov 2004 (UTC)
Tak som ho preložil do slovenčiny. Treba to odskušať a doprekladať šablóny. Ja s nimi veľmi nepracujem, tak neviem aké tam majú byť. Zatiaľ je stránka šablón prázdna a stačí sa inšpirovať vzorom en šablón. Alebo mi sem napíšte, ktoré by ste tam najradšej videli. --Valasek 20:07, 29 Nov 2004 (UTC)
Tomu hovorim fofry. :-) Vdaka za preklad! Neviem, mozno mi to este unika, ale zda sa mi, ze ine lokalizacie ako en a de nie su zatial vo verzii 0.5.2 k dispozicii. Vlastne ani neviem, ako sa prepnut z en na de. Predpokladam, ze sa lokalizacia automaticky nastavuje podla prehliadaca. Da sa to ale obist a otestovat - vsetky texty sa nachadzaju v archive wikipedia.jar. Takze staci tento archiv rozbalit, texty zamenit (resp. vytvorit adresar locale/sk-SK) a potom to opat zabalit do archivu. Ked budem mat trocha volneho casu, tak si to vyskusam. --Ivan B. 20:33, 29 Nov 2004 (UTC)
Ja tu tvoju otazku nie celkom chapem. Osobne nepouzivam tie horne tlacitka ani nijaky specialny editor, pretoze tych par potrebnych znakov (nadpis, zvyraznenie, odrazka) samozrejme ovladam naspamat a odkukal som ich (ako kazdy) svojho casu z inych clankov...Bronto 20:20, 28 Nov 2004 (UTC)
Wiki-znacky ovladam - o toto mi nejde, ale dobry editor dokaze editovanie textu riadne zefektivnit. Je to podobne, ako napr. pri HTML - takisto tu ovladam vsetky tagy, dokazem kodovat aj "poznamkovom bloku", ale rychlejsie sa edituje kod v HTML editore, ktory napr. automaticky doplna znacky; vklada ich defaultne atributy; doplna konce znaciek, ked sa zada ich zaciatok; kontroluje syntax, ... Okrem toho ma zdrzuje neustale prepinanie medzi slovenskou a anglickou (resp. nemeckou) klavesnicou. Inak mne pomahali aj tie horne tlacitka - podpisem sa rychlejsie stlacenim jedneho tlacitka, ako by som mal vytukat 4x ~. Rovnako napr. utvorit nadpis 1., 2., ... urovne je rychlejsie pomocou tlacitka, nez viackrat tukat znak =. Nemecky Wiki-Editor WPro umoznuje napr. automaticky podoplnat linky na roky, ci dni, doplnit interwiki, zjednodusuje pracu s kategoriami, ... Toto je presne to, co by clovek od takeho wiki-editora ocakaval. --Ivan B. 10:21, 29 Nov 2004 (UTC)

Odkazy

Zdravím bratry Slováky! :-) Čistě ze zvědavosti jsem se podíval na některé překlady článků z cs:, ke kterým se v poslední době objevují na cs: mezijazykové odkazy, a všimnul jsem si jedné drobnosti: nefungují vám správně odkazy typu úroková (zobrazí se jako úroková). Pokud to chcete spravit, požádejte nějakého vývojáře (třeba prostřednictvím e-mailové konference Wikitech-L) o změnu jazykové proměnné linktrail v LanguageSk.php. Např. česká vypadá takto, u vás ještě asi přibudou další písmenka (např. ä). S pozdravem Mormegil 08:55, 24 Jan 2005 (UTC)

  • Tak som to opravil, prosím o feedback alebo aby nevzniko nedorozumenie - spätnú väzbu :-), zistenú počas písania článkov. Ďakujem za oznámenie. --Valasek 16:21, 25 Feb 2005 (UTC)

Jednotné prihlasovanie v rámci Wikimedia

upraviť | upraviť zdroj

Čaute, som formálne nový editor slovenskej wikipédie. Dlhšiu dobu editujem na anglickej verzii a občas som niečo anonymne spravil aj na slovenskej, ale nechcel som sa registrovať preto, lebo by to boli dva oddelené účty (myslim en a sk wikipedia), a niekde som sa dočítal, že zjednotenie účtov je na ceste. Ale to už bolo pred niekoľkými mesiacmi a nič sa neudialo, tak som sa naštval a zaregistroval aj tu.

Medzitým som zabudol, kde prebiehala o tomto zjednotení diskusia, takže by som Vás chcel požiadať, ak to niekto viete, urgujte to prosím. Aby bolo jasné, je to skôr vecou medzinárodných wikipédií, taký rodený anglicky hovoriaci na to môže kašľať, málokedy bude chcieť editovať národné wikipédie; ale napríklad ja by som rád kde-čo zmenil na slovenskej, talianskej alebo nemeckej a mať 4 účty - no šľaktraf. Tak ak vás to tiež trápi, požeňte zodpovedných adminov.

A ak náhodou budete s nimi v kontakte, ešte jedna drobná vec ma trápi - pri prihlasovaní keď napíšem login a heslo a dám enter, tak sa stlačí tlačidlo registrovať sa, nie login, tak to prosím povedzte kompetentnému nech to zmení.

Sorry že ja nemám záujem sa o to starať. Helix84 00:16, 26 Jan 2005 (UTC)

Pre úplnosť, veci týkajúce sa zjednotenia účtov sú na meta:Single_login. Helix84 17:40, 20 Feb 2005 (UTC)

Ak to nestihnem sam, prosim upracte uz niekto krcmu, nech su tu nove veci... Liso 08:58, 21 mar 2005 (UTC)

Robím na tom --Adrian 23:02, 21 mar 2005 (UTC)
Vďaka Adrian, je to super. Jano spoza mláky 16:28, 1 apr 2005 (UTC)

MediaWiki na localhoste

upraviť | upraviť zdroj

Mate niekto doma na pocitaci rozbehnuty system MediaWiki.
Chcel by som aby mi fungovalo pridavanie clankov, lebo píše dáke chyby.
Hlavne si chcem vyskusat fungovanie tagu <math>.
A este neviete niekto kde je najkompletnejsi zoznam znaciek na pisanie vzorcov. Najlepsie v cesko/slovenskom jazyku.
--Zdislav 11:40, 22 mar 2005 (UTC)

  • Ja mam fungujuci Mediawiki 1.4rc1 (este som nestihol upgradnut na 1.4 final), pridavanie clankov funguje v pohode. Ake chyby ti to presne pise? S tagom math som sa este nehral, ale na to budes potrebovat externe nastroje. Ktoru verziu MySQL databazy pouzivas? Alebo bezis na PostgreSQL? :) Atomique 12:03, 22 mar 2005 (UTC)

Pozivam WinMySQLAdmin 1.0. Pridanie clanku nejako uz funguje, ale math mi vypise do vysledneho
ako keby ani tan tag nepoznal, ako keby bol medzi nowiki tagmi. A ake su tie externe nastroje?
A kde sa daju zohnat? Rad by som si kreslil vzorce :-)
--Zdislav 09:14, 23 mar 2005 (UTC)

Rok v .... -> Rok (...)

upraviť | upraviť zdroj

Ako budeme písať roky v konkrétnych oblastiach ?

1. 1995 v hudbe

2. 1955 (hudba)

3. 1955/Hudba (pridávam tento návrh pre úplnosť) Palica@diskprís 21:22, 7 apr 2005 (UTC)

- výhody tohto zápisu sú pri definícii v texte. Môžeme použiť konštrukciu 1995 (hudba)| t.j. 1995

- 1995 v hudbe môžeme presmerovať na 1995 (hudba)

- nevýhoda: musíme zmeniť všetky template pre roky (napr. Template:Rok 19. storočia)

Adrian@diskprís 18:34, 7 apr 2005 (UTC)

  • za: 1995 v hudbe
  • dovody:
    • jednoznacnost - 1995 (hudba) znamena nazov albumu? nazov skupiny? nazov hudobneho pojmu?
    • wiki pristup - v ostatnych podobnych clankoch slovo v zatvorke vyjadruje co slovo pred zatvorkou predstavuje, priklady: Duna (kniha), Duna (film), Duna (hudobna skupina), Duna (televizna stanica), ... kdezto 1995 je rok (cize 1995 (rok)) alebo cislo (1995 (cislo)) ale nie je to ani forma hudby, ani forma filmu ani pojem v literature..
    • jednoduchost - napisat 1995 v hudbe je rovnako jednoduche ako napisat 1995 (hudba)
    • sucasny stav - uz sme zacali pouzivat 1995 v hudbe, prerabat to vsetko na 1995 (hudba) je zbytocna a navyse kontraproduktivna robota
    • konstrukcia - konstrukcia "1995 (hudba)|" nema specialne vyhody nakolko aj tak v texte sa bude vyskytovat skor text ..... a pozrite si 1994 v hudbe.... ktory iba autor ozatvorkuje a ma vybavene..
    • precedens - na anglickej wiki je pouzity tvar 1995 v hudbe
Atomique 20:20, 7 apr 2005 (UTC)


Ruším svoj návrh Adrian@diskprís 19:47, 25 apr 2005 (UTC)

Audio-template

upraviť | upraviť zdroj

Hi, I am making audio recordings of the pronunciation of words. Example; Media:Nl-be guy verhofstadt.ogg To include this in a good way in your wiki I need to know what your audio template is and how it works. When I know it i, and many others, can put it directly inside articles on your wikipedia.

Can some one please put your audio template on this page;

Greetings, nl:gebruiker:Walter

Done Adrian@diskprís 17:16, 13 apr 2005 (UTC)

Najlepšie články

upraviť | upraviť zdroj

Som rad, ze sa vo wikipedii mnozia "Najlepšie články"/"Perfektné články". Mal by sa vsak nejak formalizovat proces, ako by mala prebiehat hlasovanie. Zda sa mi totiz, ze clanky sa momentalne velmi rychlo menia z kandidata na najlepsi clanok na najlepsi clanok co nedava dostatok casu na review. Preto navrhujem nasledovny proces:

  • Clanok moze ako doteraz navrhnut kazdy redaktor, pricom kandidata prida na Wikipédia:Najlepšie články (kandidáti) s dovodom a datumom nominacie.
  • Po nominacii nastane faza, kde sa ostatny redaktori vyjadruju k nominacii a identifikuju "slabe" miesta clanku.
  • Paralelne k tomu sa bude clanok upravovat a doplnovat.
  • Po mesiaci (mala by to byt dostatocne dlha doba) ak je 2/3 vacsina, minimalne vsak 5 redaktorov za (ak budeme mat viac redaktorov mozeme limit zvysit), clanok sa priradi k "Najlepším článkom"

Uvedte to prosim, ci suhlasite s horeuvedenym navrhom, pripadne pridajte/pozmente navrh. --Maros 20:15, 21 apr 2005 (UTC)

Na stránke Wikipédia:Najlepšie články (kandidáti) je napísaný postup, s ktorým súhlasím a podľa ktorého postupujem. Môžeme túto diskusiu presunúť tam. Adrian@diskprís 20:29, 21 apr 2005 (UTC)

Priatelia rad by som zorganizoval stuby ale potrebujem nejaky dobry system...

Pozrite Kategória:Stuby a prosim zamyslite sa!

Co ma napada :

politicky-stub (Dubcek, Miklosko, Truman, etc) - ale ten nazov mi pride taky "blby"... historicky-stub (Claudius, Caligula, Etruskovia)

Co s maliarmi? (Francisco Zurbarán, Giotto, etc) Co s hudobnikmi ako Giuseppe Verdi ?

pripadne info-stub (C Plus Plus, Cygwin, Intel, etc) a sem pchat vsetko co suvisi s informatikou...

---

Tiez by to malo mat nejaku strukturu... Nemozem asi vyrobit ludia-stub (aj ked je to lakave) , to asi totiz nebude pre ziadneho redaktora nejaka oblast posobnosti - ludia... (asi skor astronom bude chciet astronomov doplnat a zaujemca o film, filmarov...)

Asi by bolo najlepsie mat uz nejako porieseny strom kategorii a delit to trebars podla prvej urovne stromu... (clanok patri do informatiky, je to info-stub - aj ked tu je tiez problem co ked patri do viac kategorii? Bude to stub vo vsetkych z nich?)

Liso@diskprís 12:03, 25 apr 2005 (UTC)

Film - interwiki na roky a filmografia

upraviť | upraviť zdroj
  1. Chcel by som vedieť názor wikikomunity na to, či je pri odkazoch na roky vždy nevyhnuté smerovať interwiki na článok o konkrétnom roku. Príklad: Film Sexbomba od vedľa bol natočený v roku 2004. Ak interwiki odkazuje na článok o roku 2004, dozvieme sa aké udalosti sa v tom roku odohrali, kto sa narodil a kto zomrel. Ale podľa mňa pre danú oblasť by bolo oveľa zaujímavejšie zistiť, aké ďalšie filmy sa v tom roku natočili. To sa dozvieme, keď odkaz bude smerovať na kategóriu Filmy z 2004. Ja teda navrhujem v prípade uvádzania rokov pri natočení filmu urobiť interwiki tým druhým spôsobom, teda smerovať na kategóriu Filmy z ... (rok). Jano spoza mláky 19:27, 25 apr 2005 (UTC)
    • pri filmoch by roky mali odkazovat na napr. 2004 vo filme|2004 Adrian@diskprís 19:37, 25 apr 2005 (UTC)
      • "2004 vo filme" nemáme, zato máme "Filmy z 2004", takže by inerwiki mohlo byť :Kategória:Filmy z 2004|2004. Jano spoza mláky 22:36, 25 apr 2005 (UTC)
      • Prepáč, až teraz som zistil, že článok "2004 vo filme" existuje, tak isto ako existuje séria článkov "2004 v ..." v iných oblastiach. Ten template sa mi veľmi páči, ale neviem aká je predstava o napĺňaní jednotlivých článkov. Zatiaľ sú myslím väčšinou prázdne. A v oblasti filmu sa dostaneme do dilemy, že máme kategóriu "Filmy z 2004", ktorá sa napĺňa automaticky po zadaní kategórie k danému filmu a článok "2004 vo filme", ktorý treba fyzicky naplniť. Budú údaje v oboch rovnaké? Jano spoza mláky 18:16, 27 apr 2005 (UTC)
  2. Pri uvádzaní filmografie jednotlivých hercov sa uvádzajú jednotlivé filmy postupne podľa roku vzniku. Zatiaľ nemáme dohodnutú postupnosť, či ich uvádzať od najstaršieho po najnovší (viď Robert Redford), alebo naopak ( viď Al Pacino). V iných wikipédiách je to tiež rôzne. Navrhujem, aby sme sa dohodli na jednotnej postupnosti, kokrétne navrhujem uvádzať pri filmografii filmy od najnovších po najstaršie. Jano spoza mláky 19:27, 25 apr 2005 (UTC)
    • pri bibliografii som stále používal opačné poradie (tam sa mi to viac hodí) aj keď pri filmoch by som súhlasil s navrhnutým poradím (aj na imdb je to tak). Len neviem či je dobré mať iné poradie v bibliografii ako vo filmografii Adrian@diskprís 19:37, 25 apr 2005 (UTC)

Slovenské osobnosti

upraviť | upraviť zdroj

Existujú nejaké kritériá na zaradenie článku o nejakom človeku do kategórie slovenské osobnosti, okrem toho, že ten človek je Slovák, alebo žije na Slovensku ? Jano spoza mláky 19:33, 25 apr 2005 (UTC)

Neexistujú, keďže ale kategórie majú len pomáhať pri hľadaní a nie definovať, čím viac ľudí majúcich akýkoľvek vzťah so Slovenskom označíš ako slovenské osobnosti, tym lepšie (analogicky samozrejme pre iné národy)...Inak existujú ešte podkategórie: slovenskí vedci atď...Bronto 20:03, 25 apr 2005 (UTC)

Konvencie pre názvoslovie

upraviť | upraviť zdroj

Existuje nejaká dohoda ohľadne označovania miest s rovnakým názvom ? Príklad: vytvoril som článok o meste Woodstock v štáte New York s názvom Woodstock (New York) . Ďalší možný spôsob na označenie mesta s tým istým názvom bol použitý v článku Illinois a to Woodstock, Illinois . Možno existuje ešte aj nejaký iný. Ktorý spôsob treba použiť? Jano spoza mláky 17:45, 2 máj 2005 (UTC)

Píš to do zátvorky, to je jediný spôsob ako si môže čitateľ byť istý, že to čo je v zátvorke nie je súčasť názvu alebo podobne...Bronto 18:39, 2 máj 2005 (UTC)

Smer zoradenia

upraviť | upraviť zdroj

Dovolil som si sem prekopírovať dikusiu z článku Robert Rodriguez. Pripadá mi to ako dosť podstatná téma na to, aby sa tu začala riešiť Igo 13:10, 4 máj 2005 (UTC):

  • Prečo zoraďujete filmy od najnovšieho po najstaršie? Lebo je to tak na IMDB? Všetky encyklopedické údaje bývajú radené chronologicky, tzn. od najstaršieho po najnovšie. Je to tak aj pri hudobných diskografiách. Nemalo by sa to ujednotiť? Igo 19:36, 2 máj 2005 (UTC)
    • Tiez som za to, aby sa to ujednotilo, ale osobne sa priklanam k poradiu od najnovsieho po najstarsie. Rozdiel medzi nami a klasickymi papierovymi encyklopediami je v tom, ze wikipedia je ziva encyklopedia a tie udaje sa tu mozu aktualizovat, ktorykolvek den, dokonca ktorukolvek sekundu, takze toto opacne poradie aj poukazuje na tuto zivsiu atmosferu a aj najaktualnejsie veci (co pri zivych ludoch, skupinach, filmoch, ... byva prave najzaujimavejsie ako prve) su hned navrchu.. Mozno by sme o tomto mohli pripadne hodit nejake hlasovanie.
Atomique 20:01, 2 máj 2005 (UTC)
      • Tento argument beriem, ale podla tejto logiky by sa potom museli v takomto poradí zoradiť všetky životopisné údaje, nemám pravdu? Obrátenú chronológiu si môžu dovoliť na IMDB, pretože tam v zásade iné údaje, ako zoznam vytvorených diel neuverejňujú. Ale ako by to vyzeralo, keby sa články o nejakom človeku začínali jeho smrťou a končili narodením? (Tiež som za hlasovanie.) Igo 20:23, 2 máj 2005 (UTC)
        • V principe nic nas nenuti pisat veci, dokonca ani clanky o osobach, striktne chronologicky. Vedel by som si bez problemov predstavit napriklad taku strukturu, ze najskor su vypichnute najznamejsie/najzaujimavejsie/najbizarnejsie poznatky o danom cloveku a az potom sa to dodatocne dalej prehlbuje. A vobec by to nemuselo byt v casovom poradi. Mame moznost experimentovat a prist na to co je najlepsie.
Atomique 21:36, 2 máj 2005 (UTC)
          • Ja som za zoradenie od najstarsieho po najnovsie. Tak je to najlogickejsie a bude to aj konzistentne --Maros 22:20, 2 máj 2005 (UTC)
            • To ale s logikou nic nema ;) To je len vecou zvyku. Keby si bol zvyknuty napriklad na opacne poradie, tak ti pride nelogicke od najstarsieho po najnovsie. To mas ako s pisanim, niektore pisma su z lava do prava, ine z prava do lava a teraz mi povedz, ktore je to spravne a ktore to chybne ;)
Atomique 22:26, 2 máj 2005 (UTC)
                • Aj ja som za zoradenie od najstarsieho po najnovsie, práve preto, že každý normálny človek v našej kultúre je zvyknutý na čítanie zhora dole a zľava doprava. Ja osobne som - hoci som tu tých článkov videl už veľa - každý krát v prvom momente zmätený, keď si tie filmografie pozriem...Ale neviem, kto to teraz už bude meniť Bronto 22:38, 2 máj 2005 (UTC)
                  • Ja sa neprikláňam ani k jednému, ani k druhému (hoci v krčme som už jeden návrh na túto tému dal), ale som za to, aby sa o probléme hlasovalo a aby sa uvádzanie filmov zjednotilo. Vyzerá to čudne, keď je v jednom článku poradie od najstaršieho po najnovšie a v druhom naopak. A čím skôr sa to urobí, tým menej práce bude s prerábaním. Jano spoza mláky 23:19, 2 máj 2005 (UTC)
                • Nie je to otazkou kultury, ani zvyku, ale ludskej prirodzenosti. Vsetky udalosti v nasom zivote plynu chronologicky. Radenie usekov v encyklopedii podla kluca "najzaujimavejsie na zaciatok" je logicke, nie je vsak logicke opacne poradie pri chronologickych prehladoch. (To by sme mohli napriklad filmy radit podla komercnej uspesnosti, ale to by uz bolo uplne uletene. Preto som za chronologicke poradie - kazdy sa v tom zorientuje najrychlejsie.) Igo 13:10, 4 máj 2005 (UTC) Ani dejepis sa neda ucit opacne. Najprv treba vediet, co bolo na zaciatku. Ako to na vas posobi?
                  • Celuste IV.
                  • Celuste III.
                  • Celuste II.
                  • Celuste I.
                      • Samozrejme, ze je to otázka kultúry a zvyku, napríklad Mayovia a iní písali aj odspodu....

Da sa povedat, ze sa tu nasiel konsenzus - pisanie od najstarsieho po najnovsie alebo treba o tejto veci hlasovat? Ak sa dohodneme, treba to zapisat niekde do pravidiel a zacat sa tym riadit. --Maros 19:17, 17 máj 2005 (UTC)

  • Ok, suhlasim s pisanim od najstarsieho po najnovsie, ale musime to tak zjednotit a pouzivat vsade. Atomique 11:13, 29 máj 2005 (UTC)
  • Súhlasím. --Jano spoza mláky 15:27, 29 máj 2005 (UTC)
  • Táto naša krčma má jednu veľkú nevýhodu. V každej poriadnej krčme, keď sa dosiahne nejaká dohoda, tak sa to musí spečatiť jedným, dvoma pohárikmi. Tu sa to síce tiež dá, ale štrngať si môžeme tak akurát o obrazovku. Takže, na zdravie, priatelia! --Jano spoza mláky 04:42, 31 máj 2005 (UTC)

1. Aj vy vidíte na stránke posledných úprav ten článok z rána a posledné úpravy chábajú? 2. Nevie náhodou niekto, čo urobili v českej wiki, že zrazu majú vyše 9000 článkov? Bronto 18:15, 10 máj 2005 (UTC) Bronto 18:15, 10 máj 2005 (UTC)

1 - už by to malo byť v poriadku (ak si vymažete cash), 2 - pridali článkuy pre roky 1. tisícročia Adrian@diskprís 18:26, 10 máj 2005 (UTC)
Neviem, či je to v poriadku, lebo ja tam vidím poslednú úpravu v reálnom čase z 10. mája 2005 a potom takú nereálnu, že 10. máj 2025 a to na dvoch počítačoch v rôznych mestách :-). Čo s tým je? --Prskavka 09:45, 8 jún 2005 (UTC)
Aky clanok ma tieto datumy? --Palica 10:53, 8 jún 2005 (UTC)--Palica 10:53, 8 jún 2005 (UTC)
Emanuel Rádl. Redaktor:Atomique v ňom opravil dátum ;-). --Prskavka 12:31, 8 jún 2005 (UTC)
Ľudkovia, dosť ma to irituje. Ten nemožný dátum tam vidím len ja? --Prskavka 05:33, 9 jún 2005 (UTC)
Ten problem s datumom je skutocne asi iba u teba, skus "Odstranit vsetky subory z browser cache". A daj vediet. --Palica 08:24, 9 jún 2005 (UTC)
Emanuel Rádl - História
   * (aktuálna) (posledná) 14:33, 8 jún 2005 Atomique (Ceski filozofi)
   * (aktuálna) (posledná) 08:11, 11 máj 2005 Atomique (wiki)
   * (aktuálna) (posledná) 20:22, 10 máj 2005 Adrian (vrátene , ale bez histórie) TU ADRIAN OPRAVIL TEN DATUM
   * (aktuálna) (posledná) 12:40, 10 máj 2005 Palica (fix)
   * (aktuálna) (posledná) 00:24, 4 máj 2005 PalicaBOT D (Robot: Adding Category:%C4%8Cl%C3%A1nky_bez_interwiki)
   * (aktuálna) (posledná) 22:17, 19 okt 2004 Liso D (kategoria)
   * (aktuálna) (posledná) 20:58, 25 aug 2004 Liso
Palica, problém je v tom, že tu vo worku mažem každý deň všetky stopy po browsovaní a doma som v pondelok inštalovala na naformátovaný a wipovaný disk nové okná a nevidím nové úpravy ani tu ani doma, takže je to divné. Tvoju tabuľku vidím v histórii toho článku aj ja. Ten nemožný dátum vidím v Posledné úpravy, t. j. nevidím, čo kdo kedy teraz nové upravil, vytvoril, spracoval... ako posledný upravený článok tam vidím toho Emanuela Rádla. --Prskavka 08:53, 9 jún 2005 (UTC)
Ok, overim to s developermi. --Palica 09:42, 9 jún 2005 (UTC)
Dík. Ale nemusíš. Zistila som, že to bude IE (napriek tomu, že zmažem cache a reštartnem komp a odstránim škodcov ad-awareom a antivirom...musím ešte niečo vymyslieť). Dala som si operu a v nej to frčí ok. Takže musím nájsť toho škodcu, čo mi to spôsobuje...--85.216.134.44 10:24, 9 jún 2005 (UTC)alias Prskavka
Komunikacia po irc s developerom:
<palica> can someone please check if on sk.wikipedia is an article with 2025 problem?
<palica> one user reports it on this article Emanuel Rádl
brion which
brion it looks normal to me
<palica> it looks normal to me too, but this user says that even after emptying the browses cache  at work and at home she just did a fresh reinstall of her system
brion why's the report?
<palica> can this be some kind of proxy thing?
<palica> she says that in the RC page she sees this edit on top, what else besides clearing the  browser cache should she do?
brion might be
brion clear cache, log in, log out, try ?action=purge, try other browser, etc
brion control + refresh
brion shift + refresh
brion etc
<palica> ok thanks brion
brion palica: i've run a local purge just in case. don't know if it'll help
<palica> brion, thank you :)

Si ma predbehla --Palica 10:44, 9 jún 2005 (UTC)

Stane sa :-). Ale refresh ani nič také nepomôže. Bude to nejaká mrška schovaná. No nič. Potrápim sa. Ale ďakujem za ochotu. Som tvojou dlžníčkou ;-). --Prskavka 11:32, 9 jún 2005 (UTC)
No, doma vyriešené, vo worku nie, ale to neva. Ale aj tak ma zaráža jedna vec - uložila som pred chvíľou článok Andrea (o 17:30) a všade mi to ukazuje, ze som ho uložila o 15:30. Ako je to možné? --Prskavka 15:33, 10 jún 2005 (UTC)
To je mozne lebo mas zle nastavene resp. nenastavene casove pasmo to sa robi v "nastavenia" odkaz uplne hore tam ako je "moja diskusia", "sledovane clanky" ... staci ak kliknes prevziat z prehliadaca. --Palica 21:04, 10 jún 2005 (UTC)
Dík. Lama pochopila, lama nastavila :-D. --Prskavka 10:13, 11 jún 2005 (UTC)

Matematické vzťahy

upraviť | upraviť zdroj

Pozrite si Štvorec. Pridalo som matematické vzťahy, no keďže som použilo "<math>" a odmocninu ako "\sqrt", tak vzorce nie sú písané rovnakým fontom :-(

Ako docieliť, aby boli všetky písané tak, ako výpočet dĺžky uhlopriečky? --Lietadlo 16:40, 13 máj 2005 (UTC)

Generované kategórie

upraviť | upraviť zdroj

Ako som uz spominal, vytvoril som bota na vytvaranie kategorii. Zatial som vytvoril Kategória:Narodenia v 1000 az Kategória:Narodenia v 2009 a Kategória:Úmrtia v 1000 az Kategória:Úmrtia v 2009. Myslim, ze tieto katogorie pre roky < 1000 nemaju zmysel a navrhujem:

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.






Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk