Aquileia - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Aquileia
Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO
Aquileia
mesto
Štát Taliansko Taliansko
Región Furlansko-Júlske Benátky
Provincia Udine
Nadmorská výška m n. m.
Súradnice 45°46′S 13°22′V / 45,767°S 13,367°V / 45.767; 13.367
Rozloha 36 km² (3 600 ha)
Obyvateľstvo 3 519 (31. 12. 2009)
Hustota 97,75 obyv./km²
Časové pásmo SEČ (UTC+1)
 - letný čas SELČ (UTC+2)
PSČ 33051
Tel. predvoľba 0431
Poloha mesta v rámci Talianska
Poloha mesta v rámci Talianska
Poloha mesta v rámci Talianska
Wikimedia Commons: Aquileia
Webová stránka: www.comune.aquileia.ud.it
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Archaeological Area and the Patriarchal Basilica of Aquileia**
Lokalita Svetového dedičstva UNESCO

Rímske fórum
Štát Taliansko Taliansko
Typ kultúrna pamiatka
Kritériá iii, iv, vi
Identifikačné č.
Región** Európa a Severná Amerika
História zápisu
Zápis 1998  (22. zasadnutie)
* Názov ako je zapísaný v zozname Svetového dedičstva.
** Klasifikované regióny podľa UNESCO.

Aquileia (fur. Aquilee, Aquilea), je mesto v severnom Taliansku s bohatou históriou. Nachádza sa v kraji Furlansko (tal. Friuli, fur. Friûl) v provincii Udine, 30 km južne od mesta Udine.

Antické pamiatky a patriarchálna bazilika boli v roku 1998 zapísané do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Okrem pamiatok je Aquileia známa ako vínny región, keďže sa tu dorábajú jedny z najkvalitnejších červených vín na svete.

Rímska doba

Pôvodne tu bola keltsko – venétska osada menom Akilis, ktorú založil keltský kmeň Karnov z Álp, no žili tu hlavne pôvodní italickí Veneti a asi aj Ilýri. V 2. storočí pred Kr. oblasť ovládli Rimania. Rímski konzuli Publius Cornelius Scipio Nasica, Gaius Flaminius a Lucius Manlius Acidinus boli spolu s 3000 rímskymi kolonistami v roku 181 pred Kr. rímskym senátom vyslaní založiť mesto Aquileia. Neskôr sa k nim pripojili ďalšie početné rodiny vojenských veteránov a Aquileiu i celý kraj Venetia tak kolonizovali Rimania. V roku 89 pred Kr. mesto získalo štatút municípia a všetci obyvatelia mesta získali rímske občianstvo. Vzostup Aquileie však začal na prelome letopočtov, za prvého cisára Augusta, ktorý mesto povýšil na hlavné mesto (caput) kraja Venetia et Histria (Venecia a Histria). Za Augustovho obdobia tu boli postavené luxusné vily a rozmach mesta nasledoval aj v neskorších obdobiach.

V 3. stor., za cisára Septimia Severa, tu bolo postavené veľkolepé fórum s chrámom, verejnou bazilikou, stoami a inými administratívnymi budovami. Aquileia bola veľmi známa aj vďaka svojmu riečnemu prístavu, ktorého ruiny sa zachovali dodnes. Tento prístav veľkolepo prestaval cisár Claudius. Práve vďaka prístavu mesto bohatlo, boli udržiavané kontakty s rôznymi ďalekými oblasťami ríše, hlavne s Afrikou a Sýriou. Väčší, námorný prístav, malo mesto na neďalekom ostrove Gradus, (dnes Grado, turistická oblasť). V jeho okolí vzniklo mesto, kde v neskorej antike vznikli až tri kresťanské baziliky, z ktorých sa dve zachovali dodnes. V neskororímskom období bola v Grade vybudovaná vojenská pevnosť s posádkou, ktorú tu umiestnil už cisár Diocletianus. Z ďalších historických miest sa v Aquilei zachoval cintorín (sepolcretum), naopak, z kúpeľov a hipodrómu sa nezachovalo takmer nič. V blízkosti mesta viedla cesta Via Iulia Augusta, v trase ktorej dnes vedie hlavná moderná cesta. Pre obyčajných obyvateľov boli postavené bytové viacposchodové domy (insulae) a v meste nechýbal akvadukt a kanalizácia.

Aquileia patrila medzi najväčšie mestá v ríši a v čase najväčšieho rozkvetu sa mohla rovnať Rímu, Antiochii či Alexandrii. V 4. storočí tu bola na podnet cisára Konštantína a aquileiského biskupa Theodora postavená veľká kresťanská bazilika. Nasledujúci biskupi Fortunacián a Chromatius dali koncom 4. stor. baziliku zväčšiť a vzniklo dodnes dochované externé oktogonálne baptistérium. Vznikol tak ranokresťanský komplex, ktorý pozostával z dvoch veľkých bazilík a biskupského paláca. Bazilika bola poškodená počas vpádu Hunov, no jej mozaiky, najväčšie ranokresťanské v Európe, sa zachovali do súčasnosti.

V Aquilei sa končila slávna jantárová cesta, ktorá sa tiahla od Severného mora cez Carnuntum až sem. Odtiaľto sa jantár vyvážal do rôznych končín ríše. V meste boli aj sklárske fabriky a od 3. stor. aj mincovňa. Vychýrené bolo aj miestne víno a okolo mesta sa pestovalo veľa viniča. Najväčší rozmach mesta bol v 4. stor., kedy tu žilo okolo 300 000 obyvateľov.

Prvýkrát sa Aquileia stala predmetom bojov v roku 69, keď ju ovládol cisár Vespasianus, ktorý bojoval s cisárom Vitelliom o vládu v impériu. Veľké ohrozenie mesta nastalo v roku 167, keď sa blížili zadunajskí Markomani a Kvádi, ktorí prelomili panónsky Limes Romanus (územie dnešného Slovenska). Cisár Marcus Aurelius ich však v spomínanom roku v bitke pri Aquilei porazil a zatlačil za hranice ríše. V nasledujúcom storočí proti mestu vytiahol proticisár Maximinus Thrax, ktorý chcel mesto dobyť, no vyhladovaní vojaci cisára zabili. Mesto aj prístav boli obohnané hradbami a ich obrane velili generáli Crispinus a Menophilon.

V roku 361 cisár Iulianus Apostata mesto počas občianskej vojny obľahol a dal zmeniť tok rieky Natisa, čím porušil mestský prístav. V roku 381 sa tu uskutočnila cirkevná synoda, kde sa diskutovalo proti arianskej forme kresťanstva. Tejto synode predsedal milánsky biskup sv. Ambrosius, hlava vtedajšej cirkvi a najvplyvnejší muž po cisárovi Theodosiovi I.

Neskôr sídlil v Aquilei uzurpátor Eugenius, ktorý v 4. storočí uzurpoval moc cisárovi Valentinianovi II. Valentiniana zabil veliteľ rímskych vojsk Frank Arbogastes a na trón dosadil Eugenia. Ich vládu ukončila porážka východným cisárom Theodosiom pri Aquilei. Mesto dvakrát obliehal aj vizigótsky kráľ Alarich I., ktorý neskôr dobyl Rím. V polovici 5. storočia Huni pod vedením Atilu po bitke na Katalaunských poliach vytiahli proti Itálii a vyplienili celý jej sever. V roku 452 po trojmesačnom neúspešnom obliehaní náhodnou strelou prelomili časť hradieb a zničili mnohé budovy mesta. Vypálili a ťažko poškodili veľký kresťanský komplex, fórum, hipodróm aj kúpele. Časť obyvateľstva utiekla na lagúny, kde vznikli osady, neskôr spojené v mesto Benátky. Mnohé stavby po odchode nájazdníkov opravili a život mesta sa z veľkej časti obnovil. Rozpad ríše a časté nájazdy znamenali postupný úpadok kedysi prosperujúceho mesta, ktoré v 6. stor. ovládali Ostrogóti, Východorímska ríša (Byzancia) a napokon Longobardi. Odchod pro-byzantského aquileiského patriarchu Paulinusa do Grada znamenal zánik mesta. Neudržiavaný prístav bol zanesený bahnom, čím sa stal nepoužiteľný, rovnako schátralo rímske fórum.

Dejiny Aquileiského patriarchátu

Patriarchálna bazilika

V roku 557 sa Aquileia stala jedným z centrom zložitého cirkevného sporu, tzv. "troch kapitol". Aquileiský patriarcha Paulinus sa na ostrove Grada definitívne usadil po tom, čo Aquileiu a celú severnú Itáliu v roku 568 ovládli Longobardi. Longobardi však odmietli uznať tento pro-byzantský patriarchát a vyhlásili vlastný Aquileiský patriarchát, pričom tento patriarcha sídlil v hlavnom meste Civitate Forum Iulii (dnešné Cividale del Friuli). Grado a Aquileia sa tým úplne rozdelili a existovali dva samostatné cirkevné patriarcháty s rovnakým menom.

V roku 787 Itáliu aj s Aquileiou ovládli Frankovia pod vedením Karola Veľkého. Nasledovalo obdobie Maxentia, Popponeho a Marquarda, návrat patriarchov z Cividale do Aquileie a oživenie mesta. Aquileiský patriarchát patril medzi najdôležitejšie patriarcháty v Európe a mal veľký vplyv, pričom vysielal misionárov aj na Veľkú Moravu. Aquileiský patriarchát kontroloval územie kraja Friuli a miestna románska nobilita, spoločne s patriarchom, riadili chod štátu. V 15. storočí ovládli Friuli Benátčania a sídlo Aquileiského patriarchu bolo prenesené do Benátok, pričom pápež zrušil patriarchát v Grade, ktoré tiež patrilo Benátkam. Patriarchát bol definitívne zrušený v roku 1751, po sporoch medzi Benátčanmi a Rakušanmi o územné nároky na Friuli. Boli vytvorené dva patriarcháty, jeden so sídlom v Udine, druhý v meste Gorizia.

Stredovek

Počas stredoveku mesto hralo významnú cirkevnú úlohu, no nikdy nedosiahlo svoju antickú monumentalitu. Keď sa sem aquileiský patriarcha Maxentius v 9. storočí vrátil, nechal opraviť južnú aulu starého ranokresťanského komplexu. Severná aula už obnovená nebola a tak sa ani nedochovala. Maxentius tu vybudoval aj kryptu, ktorú vyzdobili grécki maliari z Konštantínopolu. Interiér baziliky je poznačený neskoršími gotickými prestavbami. V roku 1031 patriarcha Poppo z Aquilei baziliku zväčšil a na mieste severnej auly dal postavil zvonicu v románskom slohu, na ktorej stavbu použil kamene z rímskeho amfiteátra. Za Poppa prežívala Aquileia rozmach, boli tu vystavané nové hradby a opravené tie staré, rímske. Rímska kresťanská bazilika na lokalite Monastero bola prestavaná na ženský kláštor a monumentálna budova rímskych skladov pri patriarchálnej bazilike z konca 3. stor. bola prestavaná na patriarchálny palác. V roku 1348 Aquileiu postihlo zemetrasenie a interiér baziliky rekonštruoval patriarcha Marquardo v gotickom slohu. Na románsku zvonicu nadstaval gotický špic.

Pamiatky

Časť ranokresťanskej mozaikovej dlažby v interiéri baziliky, 4. stor.

Hoci v rímskej dobe zažilo mesto svoj najväčší rozmach a bolo veľkým mestom, dnes je Aquileia iba malým mestečkom. Dejiny Aquilei sú veľmi pestré a mnohé pamiatky sa aspoň čiastočne zachovali dodnes. Jednou z najvýznamnejších je bazilika, ktorá patrí medzi najväčšie v Taliansku. Z rímskej doby tu stoja zrúcaniny rímskeho fóra, mauzóleum, ruiny riečneho prístavu, rímske pohrebisko a najviac známe sú ranokresťanské mozaiky v interiéri baziliky z 3. stor., pochádzajúce z prvého komplexu. Z ranokresťanskej doby je významné dodnes stojace baptistérium pred budovou baziliky, ktorej fasáda pochádza z prestavby prvého komplexu zo 4. stor. Okrem toho sú tu ďalšie mozaiky z oratórií a rímskych domov vedľa baziliky a oproti nej, a ďalej ranokresťanské mozaiky v Ranokresťanskom múzeu (Museo Paleocristiano), kde stála ďalšia bazilika zo 4. stor. V meste je archeologické múzeum, kde sú rímske sochy, mozaiky z rímskych kúpeľov a veľká zbierka rímskych prsteňových gem, mincí a rímskych sklených nádob.

Vína

Refosco, DOC Aquileia

V okolí mesta sa produkuje víno, ktoré sa radí pod tzv. vínnu oblasť Aquileia. Z tejto oblasti, ktorá je známa hlavne pre svoje červené vína, pochádza autochtónne (DOC) červené víno Refosco. Vínna oblasť Aquileia patrí medzi oblasti, kde sa produkuje jedno z najkvalitnejších vín na svete. História vína je tu veľmi stará, pričom najväčšiemu rozmachu napomohli Rimania. Historik Hérodianos popisoval Aquileiu ako vychýrenú vínnu oblasť už v 3. stor. Víno Refosco bolo známe už v rímskej dobe.

Osobnosti mesta

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Aquileia

Externé odkazy

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Aquileia

Írán
Úmrtí v roce 2023
Úniky toxických látek do Bečvy 2020
Ústřední seznam kulturních památek České republiky
Ústavní soud České republiky
Útok Hamásu na Izrael (říjen 2023)
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2023)
Čeleď
Česká Wikipedie
České Budějovice
České království
Česko
Česko-uherské války
Československo
Řád německých rytířů
Řehoř X.
Řehoř z Montelonga
Řezno
Špilberk
Štýrská rýmovaná kronika
Štýrské vévodství
Štěpán I. z Medlova
Štěpán Pohrobek
Štěpán V. Uherský
Švédsko
Židé
1. leden
1039
1059
12. století
1213
1233
1247
1251
1253
1254
1261
1266
1269
1270
1272
1273
1276
1278
1306
1311
1334
14. říjen
1424
1468
15. říjen
16. říjen
1645
1707
1741
18. říjen
18. století
1813
1830
1844
1870
1881
19. říjen
1908
1921
1923
1925
1928
1942
1945
1947
1948
1957
1972
1973
1989
1999
2002
2003
2013
23. říjen
24. říjen
25. prosinec
26. srpen
Alžběta Kumánská
Albatros (nakladatelství)
Albert I. z Pietengau
Albrecht II. Habsburský
Albrecht II. Míšeňský
Alexandr IV.
Alfons X. Kastilský
Andrej Danko
Anežka Přemyslovna
Anežka z Kuenringu
Anfisa Rezcovová
Anglie
Anna Lehnická
ANO 2011
Aquileia
Arcidiecéze bamberská
Arkáda (architektura)
Arménie
Atropin
Autoritní kontrola
Béla IV.
Béla Mačevský
Béla Uherský
Břetislav I.
Babenberkové
Baroko
Beneficium
Bezděz (hrad)
Bibliografie dějin Českých zemí
Bitva na Moravském poli
Bitva u Kressenbrunnu
Bitva u Olomouce
Bitva u Rudavy
Bobby Charlton
Boleslav V. Stydlivý
Boreš z Rýzmburka
Braniborské markrabství
Bratislava
British Airways
Brněnská přehrada
Brno
Brno-Bystrc
Bruno ze Schauenburku
Budín (Budapešť)
Burgenland
Cáchy
Carla Bley
CBS
Cham (Německo)
Chebsko
Cividale del Friuli
Codex Manesse
Commons:Featured pictures/cs
Concorde
Ctibor zvaný Moudrá hlava
Dürnkrut
Děčín
Daniel Romanovič Haličský
Denise Levertov
Druhá světová válka
Eduard Krečmar
Eduard Petiška
Eisenach
Elbląg
Encyklopedie
Engelhartstetten
Eurasie
Evropa
Evropská unie
Evropský parlament
Filantropie
Filip Salcburský
Filozofická fakulta Masarykovy univerzity
Frísko
Frankfurt nad Mohanem
František Palacký
Fridrich I. Bádenský (markrabě)
Fridrich I. Míšeňský
Friedrich von Sonnenburg
Furlansko
Gelnhausenův kodex
Georg Simon von Sina
Gertruda Babenberská (1226–1288)
Gotická architektura
Grand National
Guelfové a ghibellini
Gulistánská dohoda
Gustav Gustavsson Vasa
Gustav IV. Adolf
Győr
Haag
Hainburg an der Donau
Heřman VI. Bádenský
Hedvika Slezská
Herant II. z Wildonu
Herbord z Fulštejna
Hirschové z Gereuthu
HLAS – sociálna demokracia
Hlavní strana
Hlavohruď
Hlohovské knížectví
Hlubčice
Hrad
Hradní stráž
Husitské války na Moravě
Inn
Inocenc IV.
Interregnum
Jan František Beckovský
Jan Jindřich
Jan Mundy
Jaroš z Pušperka
Jiří z Poděbrad
Jindřich II. Pobožný
Jindřich III. Bílý
Jindřich IV. Probus
Jindřich VII. Štaufský
Jindřich XIII. Dolnobavorský
Jindřich z Isernie
Jindřich z Kyseku
Josef Žemlička
Josef Kalousek
Josef Pekař
Jur nad Hronom
Křižákovití
Křižák podkorní
Křivoklát
Kaliningrad
Kaple Matky Boží na Veveří
Karel I. z Anjou
Karel IV.
Karel Kinský
Katastrální území
Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
Kavkaz
Klášter Porta coeli
Klášter Zlatá Koruna
Klement IV.
Kníže
Koaliční smlouva
Kojak
Kolín
Kolonizace
Konopiště
Konrád I. Brněnský
Konrád IV. Štaufský
Konradin
Korneuburg
Korutanské vévodství
Kraňské vévodství
Krakovsko
Kremže
Kujavsko
Kulturní památka (Česko)
Kumáni
Kunhuta Štaufská
Kunhuta Braniborská
Kunhuta Přemyslovna
Kunhuta Uherská
Laa an der Thaya
Ladislav IV. Kumán
Landfrýd
Landshut
Lankrabě
Lešek II. Černý
Lehnické knížectví
Lennart Torstenson
Leopold VI. Babenberský
Library of Congress Control Number
Litoměřice
Litva
Loket (hrad)
Louise Glücková
Lublaň
Ludvík II. Hornobavorský
Luis Garavito
Míšeň
Míšeňské markrabství
Místní národní výbor
Mühldorf am Inn
Městec Králové
Městská část a městský obvod
Madona z Veveří
Mahsá Amíníová
Malá Litva
Marchegg
Markéta Babenberská
Markéta II. Flanderská
Martti Ahtisaari
Matyáš Korvín
Maurice de Hirsch
Menhard II. Tyrolský
Mezinárodní trestní soud
Mikuláš I. Opavský
Milota z Dědic
Mindaugas
Ministerialita
Mistrovství světa v ragby 2023
Mořic Arnold de Forest
Morava
Morava (řeka)
Moravské markrabství
Most (město)
Nábytek
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Národní knihovna České republiky
Národní knihovna Izraele
Národní kulturní památka (Česko)
Národní památkový ústav
Nålebinding
Němčina
Nacismus
Nadace Wikimedia
Natalie Zemon Davis
Nature
Nitra
Nittenau
Občanská koalice
Obec
Obléhání Brna (1645)
Okresní soud ve Vsetíně
Oldřich III. Korutanský
Oldřich Sekovský
Oldřich z Drnholce
Oldřich z Heunburgu
Opolsko
Ota II. Bavorský
Ota III. Braniborský
Písek (město)
Předhradí
Předklášteří
Přemyslovci
Přemysl II. Těšínský
Přemysl Otakar II.
Parlamentní volby v Polsku 2023
Pavel Simon
Pavouci
Pernštejnové
Peter Pellegrini
Poděbrady
Pokračovatelé Kosmovi
Polsko
Poppo z Osterny
Pordenone
Portál:Aktuality
Portál:Architektura a stavebnictví
Portál:Brno
Portál:Doprava
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Sport
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
Pozemková reforma v Československu
Právo a spravedlnost
Prašná brána
Pražský hrad
Prezident
Protesty v Íránu (2022–2023)
Pruská křížová výprava
Prusko
První republika
Purkrabí
Q150320
Q921344
Q921344#identifiers
Q921344#identifiers|Editovat na Wikidatech
Répce
Rakouské vévodství
Rakovecká (Brno)
Recep Tayyip Erdoğan
Renesanční architektura
Residence
Richard Cornwallský
Robert Antonín
Robert Fico
Rosice
Rostislav Haličský
Rudolf I. Habsburský
Rulík zlomocný
Rurikovci
Ruská invaze na Ukrajinu
Ruské impérium
Rusko-perská válka (1804–1813)
Sacharovova cena za svobodu myšlení
Sambijský poloostrov
Sametová revoluce
Schutzstaffel
Sedisvakance
Senát Parlamentu České republiky
Severoatlantická aliance
Seznam řezenských biskupů
Seznam štýrských markrabat a vévodů
Seznam švédských králů
Seznam hlasování o důvěře vládě České republiky
Seznam korutanských vévodů
Seznam kraňských markrabat a vévodů
Seznam představitelů českého státu
Seznam panovníků Svaté říše římské
Seznam pasovských biskupů
Seznam rakouských markrabat a vévodů
Seznam vládců Moravy
Siegfried z Mahrenberka
Silnice II/384
Sinzendorfové
Skleník
Slovenská národná strana
Slovensko
SMER – sociálna demokracia
Smlouva z Poděbrad
Soubor:Alfonso X el Sabio en El libro de los juegos.jpg
Soubor:Bela4 Otakar.jpg
Soubor:Bohemia under Otakar II and Karel IV CZ.svg
Soubor:Brno, Bystrc, hrad Veveří, freska.jpg
Soubor:Brno, Bystrc, hrad Veveří, záchod a okno.jpg
Soubor:Brno, Bystrc, hrad Veveří (18).jpg
Soubor:Brno, Bystrc, hrad Veveří (42).jpg
Soubor:Eisenach Georgenkirche - Friedrich der Freidige 2.jpg
Soubor:FilipSponheim.jpg
Soubor:Guard at the Prague castle, Prague - 7620 (cropped).jpg
Soubor:Gulistan-Treaty.jpg
Soubor:Heinrich XIII. (Bayern).png
Soubor:Herzogin Margarete Koenigin von Boehmen.jpg
Soubor:Hrad Veveří, předhradí.jpg
Soubor:Hrad Veveří, zdevastovaný interiér.jpg
Soubor:Hrad Veveří, z předhradí.jpg
Soubor:Hrad Veveří - letecký pohled 05 upraveny.jpg
Soubor:Hrad Veveri-vnitrni hrad od JZ.png
Soubor:Hrad Veveri-zapadni vstup.png
Soubor:Karl Fürst Kinsky von Wchinitz und Tettau.jpg
Soubor:Konradin.jpg
Soubor:Kunhuta zbrasl.jpg
Soubor:Ladislaus IV of Hungary.jpg
Soubor:Ludvík.jpg
Soubor:Madona z Veveří.JPG
Soubor:Nuctenea umbratica (Araneidae) - (female imago), Arnhem, the Netherlands.jpg
Soubor:Otakarek2.jpg
Soubor:Pecet1270 76PO2.jpg
Soubor:PecetpoII.jpg
Soubor:PO2jakomormarkrabe.jpg
Soubor:Prasna brana (E-R).jpg
Soubor:Premysl2Gelnhausen.jpg
Soubor:PremyslZwettl.jpeg
Soubor:Socha Přemysla Otakara II. v Marcheggu.jpg
Soubor:Václav I..jpg
Soubor:V. István koronázása.jpg
Soubor:Veveří (hrad) - arkádové nádvoří.jpg
Soubor:Veveří (hrad) - palác a jižní brána.jpg
Soubor:Veveří (hrad) - palác a most.jpg
Soubor:Veveří (hrad) - purkrabství, obr1.jpg
Soubor:Veveří (hrad) - V pohled.jpg
Soubor:Veveří C Haun.gif
Soubor:Vysoké Mýto, Přemysl Otakar II. (2).jpg
Soubor:Wappen1-Boresch.jpg
Speciální:Kategorie
Speciální:Nové stránky
Speciální:Statistika
Spojené království Velké Británie a Irska
Stavebník
Suzanne Somersová
Svatý Vojtěch
Svoboda a přímá demokracie
Svratka
Týřov
Theodor Pištěk (výtvarník)
Tiefenbachové
Tomáš Fejfar
Tomáš Garrigue Masaryk
Trevír
Trnava
Trzebnica
Turecko
Uherská koruna
Urban IV.
Václav I.
Václav II.
Václav III.
Václav Korda
Václav Novotný (historik)
Vídeň
Vítězslav Gardavský
Vítkovci
Vahagn Chačaturjan
Varmie
Velké národní shromáždění
Velkopolsko (historické území)
Veveří (hrad)
Veverská Bítýška
Vilém II. Holandský
Vilém Mundy
Virtual International Authority File
Vláda Petra Fialy
Vladislav Český
Vladislav I. Opolský
Vladislav Slezský
Vojenská okupace
Vok I. z Rožmberka
Vranov (hrad)
Vratislava
Vratislavské knížectví
Vratislav Vaníček
Vyslovení nedůvěry
Vysoké Mýto
Vysoké učení technické v Brně
Wehrmacht
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikifunctions:Main Page
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikimedia Commons
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2023
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2023
Wikipedie:Ověřitelnost
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/říjen
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2023
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
Winston Churchill
Wittelsbachové
Z8 GND 5296
Zadeček
Zbraslavská kronika
Zdeněk Mézl
Zeměpisné souřadnice
Znojmo
Zvíkov (hrad)




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk