Útok na Pearl Harbor - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Útok na Pearl Harbor
Útok na Pearl Harbor
Súčasť vojny v Pacifiku počas druhej svetovej vojny
Pearlmap1.png
Dve vlny útočiace na Pearl Harbor (poloha lietadlových lodí je len ilustračná, v skutočnosti sa nachádzali podstatne viac na severe).
Hore:
0 – prilietavajúce B-17 zo Spojených štátov, 1 – prvá vlna, 1-1 – „Kate“ vyzbrojené bombami, 1-2 „Kate“ s torpédami, 1-3 – strmhlavé „Val“, 2 – druhá vlna, 2-1 – „Kate“ vyzbrojené bombami, 2-1F – stíhačky „Zero“, 2-2 – strmhlavé „Val“

Dole:
A – atol Wake, B – atol Midway, C – atol Johnston, D – Havaj, D-1 – Oahu, 1 – USS Lexington, 2 – USS Enterprise, 3 - Nagumov úderný zväz
Dátum 7. december 1941
Miesto Pearl Harbor, Havaj, USA
Výsledok Víťazstvo Japoncov, začiatok vojny medzi USA a Japonskom
Protivníci
USA (1912-1959) Spojené štáty Flag of Japan (1870–1999).svg Japonsko
Velitelia
USA (1912-1959) Husband Kimmel
USA (1912-1959) Walter Short
Naval ensign of the Empire of Japan.svg Čúiči Nagumo
Naval ensign of the Empire of Japan.svg Isoroku Jamamoto
Naval ensign of the Empire of Japan.svg Micuo Fučida
Sila
8 bojových lodí
8 krížnikov
29 torpédoborcov
9 ponoriek
asi 50 ďalších lodí
asi 390 lietadiel
6 lietadlových lodí
9 torpédoborcov
2 bojové lode
2 ťažké krížniky
1 ľahký krížnik
8 tankerov
23 ponoriek
5 miniponoriek
414 lietadiel
Straty
2 potopené bojové lode
6 poškodených bojových lodí
3 poškodené krížniky
2 potopené a 1 poškodený krížnik
1 potopená a 3 poškodené lode inej kategórie
188 zničených a 155 poškodených lietadiel
2 345 mŕtvych vojakov a 57 civilistov
1 247 vojakov a 35 civilistov ranených
4 miniponorky potopené
1 miniponorka nezvestná
29 zničených lietadiel
55 letcov a 9 ponorkárov mŕtvych a 1 zajatý
Vojna v Pacifiku
Pearl HarborGuam (1941)MalajziaFilipíny (1941 – 1942)SingapurHolandská východná India (1941 – 1942)Koralové moreMidwayGuadalcanalSavovýchodné Šalamúnove ostrovymys Esperanceostrovy Santa Cruzpri GuadalcanaleTassafarongaRennellov ostrovBismarckovo moreKomandorské ostrovyTarawaFilipínske moreMariány a PalauSaipanGuam (1944)TinianPeleliuFilipíny (1944 – 1945)LeyteManila (1945)Iwó-džimaOkinava
Výbuch torpédoborca USS Shaw
Záchrana živých z USS West Virginia

Útok na Pearl Harbor bol prekvapivý úder uskutočnený Japonským cisárskym námorníctvom na námornú základňu Spojených štátov Pearl Harbor na Havaji 7.decembra 1941 (8.decembra 1941 podľa japonského miestneho času), ktorá následne viedla k tomu, že USA vypovedalo vojnu Japonsku a neskôr sa aktívne zapojilo do druhej svetovej vojny.

Predohra

Kým väčšina Američanov s obavami sledovala priebeh vojny v Európe, v Ázii sa zvyšovalo napätie. Japonsko sa chytilo výhodnej príležitosti zlepšiť svoju strategickú pozíciu a trúfalo vyhlásilo „nový poriadok“, podľa ktorého chcelo hegemonisticky vládnuť nad celým Tichým oceánom. Británia, ktorá zápasila s nacistickým Nemeckom o prežitie, nebola schopná postaviť sa na odpor, odtiahla zo Šanghaja a dočasne uzavrela Barmskú cestu. V lete roku 1940 Japonsko získalo od slabej francúzskej vlády vo Vichy právo používať letiská v Indočíne. Do septembra sa Japonci pripojili k Osi Berlín-Rím. Spojené štáty na odvetu vyhlásili embargo na vývoz železného šrotu do Japonska.

Zdalo sa, že Japonci by sa mohli obrátiť na juh, aby získali zdroje ropy, cínu a kaučuku v britskej Malajzii a holandskej Východnej Indii. V júli 1941 Japonci okupovali zvyšok Indočíny; Spojené štáty reagovali tým, že zmrazili japonské fondy.

V októbri 1941 sa stal predsedom japonskej vlády generál Hideki Todžo. V polovici novembra vyslal do Spojených štátov osobitného vyslanca, aby sa stretol s ministrom zahraničných vecí Cordellom Hullom. Japonsko okrem iného žiadalo, aby Spojené štáty uvoľnili japonské fondy a zastavili námornú expanziu v Tichomorí. Hull súhlasil s uvoľnením zmrazených fondov za podmienky, že Japonci odídu z Číny a Indočíny. Japonci žiadali dvojtýždňovú lehotu na zváženie návrhu, ale 1. decembra ho napokon odmietli. 6. decembra sa Roosevelt obrátil priamo na japonského cisára Hirohita. Rozhovory však už ďalej nepokračovali. Ďalší deň japonské námorníctvo napadlo americkú základňu v Pearl Harbore.

Útok na základňu

7. decembra 1941 03:42 havajského času, americká mínolovka USS Condor spozorovala cudziu miniponorku pred vstupom do prístavu Pearl Harbor a okamžite zalarmovala hliadkujúci torpédoborec USS Ward. Ward síce miniponorku najprv nemohol lokalizovať, ale po niekoľkých hodinách pátrania ju okolo pol siedmej ráno objavil a potopil. Kazuo Sakamaki, jeden z členov posádky ďalšej miniponorky sa z potápajúceho vraku vyslobodil a stal sa tak prvým japonským vojnovým zajatcom.

Japonci vyslali okrem silného zväzu lietadlových lodí k americkej základni aj 5 miniponoriek, ktorých úlohou bolo zaútočiť na americké lode v prístave. Žiadna z nich sa však nikdy nevrátila, dodnes boli nájdené vraky len 4 z nich. Je preukázané, že aj ďalšie miniponorky sa dostali do prístavu a dokonca vypálili aspoň 1 torpédo na loď USS West Virginia.

Prvá vlna japonského útoku vyštartovala z lietadlových lodí o 6:00, velil jej kapitán Mitsuo Fučida. Cieľom prvej časti tejto skupiny, ktorá sa skladala z 50 strojov Nakadžima B5N2 s 800 kg priebojnými bombami, 40 B5N2 s torpédami boli najmä bojové a lietadlové lode. Druhá časť tvorená 55 strojmi Aiči D3A1 niesla klasické bomby a ich cieľom boli letiská Ford Island a Wheeler Field. Celej prvej vlne poskytovalo krytie 45 strojov Mitsubishi A6M2 Zero, ktorých úlohou bolo napadnúť Ford Island, Hickham Field, Wheeler Field, Barber’s Point a Kaneohe.

Keď sa prvé japonské lietadlá priblížili k ostrovu Oahu, boli 7:05 spozorované radarom SCR-270 na Opana Point, na severe ostrova. Radar bol v tomto období len v skúšobnej prevádzke, no po identifikácii jeho obsluha okamžite hlásila, že sa k ostrovu blíži veľké množstvo neznámych lietadiel. Zodpovedný poručík Kermit A. Tyler v riadiacom stredisku však tieto lietadlá považoval za plánovaný prílet šiestich bombardérov B-17, ktoré sa mali priblížiť k letisku z podobného smeru.

O 7:15 odštartovala z japonských lietadlových lodí ďalšia útočná vlna, pod vedením poručíka Šigekazu Šimazaki. Prvú časť druhej vlny tvorilo 54 strojov B5N2 s 249 a 54 kg bombami, úlohou prvej polovice strojov bolo napadnúť lietadlá a hangáre Kaneohe, Ford Island a Barbers Point, druhá polovica útočila na Hickam Field. Ďalšia časť druhej vlny tvorená 81 strojmi D3A1 mala napadnúť 249 kg bombami lietadlové lode a krížniky v prístave. Celej druhej vlne poskytovalo krytie 36 stíhacích A6M2 Zero.

Po dohodnutom signále Tora-Tora-Tora (tora po japonsky znamená tiger) japonské stroje 1. vlny o 7:55 napadli z viacerých smerov americké ciele. Najväčšie straty spôsobil zásah muničného skladu bojovej lode USS Arizona 800 kg bombou. Pri následnom výbuchu prišlo o život 1102 námorníkov. Bomby potopili aj loď USS California. USS Utah sa prevrátila, rovnako ako USS Oklahoma, v ktorej zahynulo okolo 400 námorníkov. USS West Virginia zaznamenala rad zásahov bombami aj torpédami a začala horieť. Celkovo zničili 19 plavidiel vrátane piatich bojových lodí. O život prišlo vyše 2 300 vojakov, námorníkov a civilistov. Väčšinu z 55 civilných obetí tvorili osoby smrteľne zranené nevybuchnutými strelami protilietadlovej obrany. Jeden fakt však predsa len žičil Američanom: americké lietadlové lode, ktoré zohrali rozhodujúcu úlohu v nasledujúcej námornej vojne v Tichom oceáne, práve vtedy nekotvili v prístave, ale boli na šírom mori kde viezli k ostrovu Wake nové lietadlá, čím sa vyhli útoku.

V priebehu útoku o 8:12, vyslal admirál Husband Kimmel do Washingtonu správu o japonskom útoku. O 8:50 dorazila druhá vlna japonského útoku. Na letiskách bolo zničených 188 amerických lietadiel (z toho 155 na zemi). Bolo to najmä preto, že väčšina z nich bola rozostavená krídlo na krídle popri štartovacej dráhe. Vyštartovať sa podarilo len niekoľkým strojom Curtiss P-40 Tomahawk, asi najúspešnejší z nich boli George Welch a Kenneth Taylor, ktorí vzlietli z vedľajšej dráhy Haleiwa. 30 lietajúcich člnov zaparkovaných v prístave bolo tiež zničených alebo neopraviteľne poškodených, útok prežili len 3 stroje, ktoré boli počas útoku na hliadkovom lete. Straty spôsobil aj útok na kasárne. Protilietadlová paľba okrem japonských strojov zostrelila aj viacero vlastných, vrátane niektorých, ktoré boli na cvičnom lete z USS Enterprise.

Japonci už tretiu plánovanú vlnu náletu nevyslali. Celkovo pri útoku stratili 9 stíhačiek, 15 strmhlavých bombardérov a 5 torpédových lietadiel. Na mori prišli o jednu klasickú a 5 miniponoriek. Celkové straty boli 55 členov leteckých posádok, 121 členov posádok ponoriek a 9 členov posádok miniponoriek.

Výsledky

Keď rozhlas priniesol podrobnosti o japonských útokoch na Havajské ostrovy, Midway, Ostrov Wake a Guam boli obyvatelia USA zaskočení. Prekvapenie sa ale čoskoro zmenilo na hnev nad „dňom, ktorý navždy zostane dňom hanby“. 8. decembra Kongres vyhlásil vojnu Japonsku; o tri dni neskôr Nemecko, Taliansko a ďalšie krajiny osi vrátane Slovenska vyhlásili vojnu Spojeným štátom.

Krajina pohotovo zmobilizovala obyvateľstvo aj celý priemyselný potenciál. 6. januára 1942 prezident Roosevelt oznámil závratné ciele výroby: vláda si objednala 60 000 lietadiel, 45 000 tankov, 20 000 protilietadlových diel a obchodné plavidlá s celkovou tonážou 18 miliónov ton. Poľnohospodárstvo, priemyselná výroba, ťažba, obchod, odbory, investície, komunikácie, ba dokonca i vzdelanie a kultúrne podujatia sa tým či oným spôsobom podriadili novej a rozsiahlejšej kontrole štátu. Štát zhromaždil obrovské množstvo finančných prostriedkov a vybudoval nový mamutí priemysel na hromadnú výrobu lodí, obrnených vozidiel a lietadiel. Nastal veľký pohyb obyvateľstva. V dôsledku niekoľkých zákonov o brannej povinnosti vstúpilo do ozbrojených síl Spojených štátov 15 100 000 Američanov. Koncom roku 1943 slúžilo v Americkej armáde alebo jej blízkych zložkách približne 65 miliónov mužov a žien.

Útok na Spojené štáty odzvonil americkému izolacionizmu a urýchlil vojenskú mobilizáciu. V dôsledku Pearl Harboru a strachu z ázijskej špionáže sa Američania dopustili aktu neznášanlivosti: internovaniu Američanov japonského pôvodu. Vo februári 1942 takmer 120 tisíc Japoncov žijúcich v Kalifornii muselo opustiť svoje domovy, internovali ich za ostnatý drôt do 10 úbohých dočasných táborov a neskôr premiestnili do „vojnových presídľovacích táborov“ v blízkosti juhozápadných miest. Takmer 63 percent týchto Japoncov sa narodilo v Amerike; boli americkými občanmi. Nikdy nevyšiel najavo nijaký dôkaz o špionáži. V skutočnosti Japonci z Havajských ostrovov a kontinentálnych Spojených štátov bojovali s úprimným odhodlaním a udatnosťou v dvoch pechotných jednotkách na talianskom fronte. Iní slúžili ako tlmočníci a prekladatelia v Tichomorí. V roku 1983 americká vláda uznala nespravodlivosť internovania a žijúcim Američanom japonského pôvodu vyplatila čiastočné odškodné.

Referencie

Iné projekty

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Útok na Pearl Harbor

Ázád Hind
Ázerbájdžán
Írán
Íránské císařství
Úmrtí v roce 2022
Úmrtí v roce 2023
Ústřední zpravodajská služba
Útok na Pearl Harbor
Úzkorozchodné dráhy na Ostravsku
Číňané
Čína
Čínská republika (1912–1949)
Čínská republika (1912-1949)
Čínská republika (Wang Ťing-wejův režim)
Čínská republika (Wang Ťing-wej)
Čankajšek
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2022)
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2023)
Čečensko
Černá Hora
Černomořské loďstvo
Česká Wikipedie
Česká zbrojovka Strakonice
České Budějovice
Česko
Československá kosmonautika
Československo
Čtvrtá Ženevská úmluva
Ču Jou-sung
Říše Čching
Říše Ming
Řecké království
1. říjen
1. květen
1. září
1403
1584
1585
1673
1674
1733
1862
1863
1873
19. duben
1912
1922
1923
1939
1942
1945
1948
1973
1977
1978
1992
1995
2. březen
2. září
20. duben
2003
2004
2013
2022
21. století
21. září
23. duben
24. únor
24. duben
24. září
25. září
26. duben
26. září
27. září
28. duben
28. září
30. září
5. květen
8. květen
Abcházie
Adolf Hitler
Afghánistán
Afrika
Akt bezpodmínečné kapitulace nacistického Německa
Albánské království (1939–1943)
Albánské království (1943–1944)
Albánské království (1943-1944)
Alexandr Dvornikov
Alexej Alexandrovič Gubarev
Americký dolar
Anexe Krymu Ruskou federací
Apple II
Argentina
Arméni
Arménie
Asie
Atomové bombardování Hirošimy a Nagasaki
Austrálie
Azovstal
Bělorusko
Bachmut
Baltské státy
Barmský stát
Belgie
Bellingcat
Benito Mussolini
Bennu (planetka)
Berlín
Bitva o Madagaskar
Bitva o Mariupol
Bitva u Puebly
Bitva u Stalingradu
Blitzkrieg
Bolívie
Bonifác IX.
Brazílie
Britská Indie
Britské Malajsko
Britský mandát Palestina
Budapešťské memorandum
Bulharské carství
Bulharsko
Bzenecká lípa
Cenzura
Charles de Gaulle
Charta Spojených národů
Cherson
Chile
Christian Borle
Christo Grozev
Chu Čeng-jen
Commons:Featured pictures/cs
Commonwealth
Condoleezza Riceová
Cvi Hecker
Dějiny Černé Hory
Dějiny Francie
Dějiny lidstva
Daily Mail
Daniel Anýž
Demence
Denacifikace
Denis Pušilin
Denys Šmyhal
Dezinformace
De facto
Diplomacie
Dmitrij Utkin
Dněpr
Doživotí
Dominikánská republika
Doněcká lidová republika
Doněcká oblast
Doněcké akademické oblastní činoherní divadlo
Donbas
Dritan Abazović
Druhá čínsko-japonská válka
Druhá Polská republika
Druhá studená válka
Druhá světová válka
Druhá světová válka (rozcestník)
Dynastie Jižní Ming
Egyptské království
Ekonomické důsledky ruské invaze na Ukrajinu (2022)
Ekvádor
Emirát Transjordánsko
Emmanuel Macron
Encyklopedie
Eritrea
Etiopské císařství
Euromajdan
Evropa
Evropská kosmická agentura
Evropský parlament
Fašistická Itálie
Federální služba bezpečnosti
Filipínská druhá republika
Filipínské společenství
Filipíny
Finsko
First-person shooter
Five Eyes
Forum24
Fox Corporation
Fox News
Francie
Francouzská Indočína
Francouzská intervence v Mexiku
Francouzská rovníková Afrika
Francouzská Západní Afrika
Francouzský mandát Sýrie a Libanonu
Francouzský protektorát Maroko
Francouzský protektorát Tunisko
Frankistické Španělsko
Franklin Delano Roosevelt
Frans Timmermans
František Plass
Generálplukovník
Gennadij Židko
Genocida
Gianni Vattimo
Giorgio Napolitano
Great Salt Lake Desert
GRU
Guatemala
Guy Lafleur
Haiti
Harry S. Truman
Havajské ostrovy
Hideki Tódžó
Hippolyte et Aricie
Hirohito
Hlavní strana
Hnutí Svoboda (Slovinsko)
Honduras
Hospodářský růst
Hrubý domácí produkt
Ignacio Zaragoza
Incident na mostě Marca Pola
Indie
Indonésie
Infrastruktura
Ingenuity
Interkosmos
Invaze do Polska (1939)
Irácké království
Irák
Irsko
Island
Itálie
Italská sociální republika
Italská východní Afrika
Italské království
Italský protektorát v Albánii (1939–1943)
Jaderná zbraň
Janez Janša
Jan Kostrhun
Japonské císařství
Japonsko
JAXA
Jean Racine
Jevgenij Prigožin
Jižní Osetie
Jižní Rhodesie
Jihoafrická republika
Jihoafrická unie
Jihovýchodní Asie
Joe Biden
John Kerry
Josif Vissarionovič Stalin
Jugoslávie
Jugoslávská exilová vláda
Káně Harrisova
Kaligrafie
Kambodža
Kanada
Karakoš
Karel Hartl
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
Kavkaz
Klaus Schulze
Kolumbie
Komunistická strana Čech a Moravy
Konflikt v Náhorním Karabachu (2023)
Kosmonaut
Kostarika
Kremenčuk
Krym
KS Číny
Kuba
Kuo-c’-ťien
Kuomintang
Kurský oblouk
Kyjev
Kyrylo Budanov
Lambertův ledovec
Laos
Leonid Pasečnik
Letadlová loď
Letecké muzeum Kbely
Libérie
Libye
Live Aid
Logistika
Lucembursko
Luhanská lidová republika
Luhanská oblast
Lysyčansk
Maďarské království
Maďarský stát
Madagaskar
Maginotova linie
Maia Sanduová
Mandžukuo
Manuel Estiarte
Mao Ce-tung
Mapa světa
Mariupol
Marjinka
Markéta Sidková (lukostřelkyně)
Maroko
Masakr v Buči
Meda Mládková
Meduza
Mengkukuo
Mexiko
Mezinárodní legie územní obrany Ukrajiny
Mezinárodní měnový fond
Mezinárodní uznání Republiky Arcach
Michael Gambon
Microsoft
Miloš Vystrčil
Ministerstvo obrany Ruska
Mistrovství světa v ragby 2023
Mittelbau-Dora
Mnichov
Mobilizace
Moldavsko
Mongolská lidová republika
Moskva
Moskva (raketový křižník)
Muammar Kaddáfí
Náhorní Karabach
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Národní bezpečnostní agentura
Německá okupace Čech, Moravy a Slezska
Německo
Nacistické Německo
Nadace Wikimedia
Nanking
Neonacismus
Nepál
Neptun (střela)
Newfoundland (dominium)
News Corp
Nezávislý stát Černá Hora
Nezávislý stát Chorvatsko
Nikaragua
Nikolaj Patrušev
Nizozemsko
Nord Stream
Norsko
Nový Zéland
Obležení Leningradu
Obrněný transportér
Oleksij Danilov
Oleksij Reznikov
Operace Barbarossa
Operace pod falešnou vlajkou
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě
Organizace spojených národů
Osa Berlín–Řím–Tokio
Oscar Schuster
OSIRIS-REx
Ozbrojené síly Francie
Pákistán
Pán prstenů: Společenstvo Prstenu
Pátá kolona
Předseda Senátu Parlamentu České republiky
Představenstvo
Přepadení vysílačky v Gliwicích
Paříž
Pakt Ribbentrop–Molotov
Panama
Pandemie covidu-19
Pandemie covidu-19 v Česku
Paraguay
Parkinsonova nemoc
Parlamentní volby na Slovensku 2023
Parlament Ukrajiny
Pavol Mešťan
Pečeť
Peking
Perseverance
Peru
Petr Charvát
Phil Collins
Pilot
Pluk Azov
Podněstří
Polarita (politologie)
Polsko
Popasna
Portál:Aktuality
Portál:Doprava
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Sport
Praha
Pravda (noviny)
Protektorát Čechy a Morava
Protilodní střela
Protivzdušná obrana
Prozatímní státní zřízení
Putinismus
Q110999040
Q362
Rada bezpečnosti OSN
Rada bezpečnosti OSN#Stálí členové
Rada Evropy
Rada federace
Radim Uzel
Rahile Dawut
Raketomet
Raketový útok na obchodní centrum v Kremenčuku
Ramzan Kadyrov
Republika Arcach
Republika Krym
Republiky v Sovětském svazu#Právo vystoupit ze svazku a jeho aplikace
Rezoluce mimořádného zasedání Valného shromáždění OSN č. 11/1
RIA Novosti
Robert Fico
Robert Golob
Robert Kaliňák
Rosněfť
Rostovská oblast
Rozpad Sovětského svazu
Ruština
Rudá armáda
Rumunské království
Rumunsko
Rupert Murdoch
Ruprecht III. Falcký
Ruská invaze na Ukrajinu
Ruská invaze na Ukrajinu (2022)
Ruská propaganda
Rusko
Rusko-ukrajinská krize (2021–2022)
Rusko-ukrajinská krize (2021–2022)#První eskalace (březen–duben 2021)
Rusko-ukrajinská státní hranice
Rusko-ukrajinská válka
Rustem Umerov
Sýrie
Saúdská Arábie
Saffirova–Simpsonova stupnice
Saljut 6
Salvador
San Marino
Sergej Šojgu
Sergej Beseda
Sergej Lavrov
Sergej Naryškin
Sergej Surovikin
Serhij Šaptala
Sevastopol
Severní Korea
Severoatlantická aliance
Severodoněck
Severokrymský kanál
Seznam velvyslanců České republiky v Rusku
Slovenská republika (1939–1945)
Slovenska demokratska stranka
Slovensko
Slovinsko
Služba vnější rozvědky
SMER – sociálna demokracia
Sojuz 28
Soubor:2022 Russian invasion of Ukraine.svg
Soubor:2022 Russian Invasion of Ukraine Phase 1 animated.gif
Soubor:Apple-II.jpg
Soubor:FFridrich, Praha,Vyssi divci.jpg
Soubor:Flag of Free France (1940-1944).svg
Soubor:Flag of Iraq (1924–1959).svg
Soubor:Flag of Mars.svg
Soubor:Flag of Nepal (1743–1962).svg
Soubor:Flag of the Azov Battalion.svg
Soubor:Flag of the Bulgarian Homeland Front.svg
Soubor:Flag of the Mongolian People's Republic (1945–1992).svg
Soubor:Flag of the United States (1912-1959).svg
Soubor:Global tropical cyclone tracks-edit2.jpg
Soubor:International Legion of Territorial Defense of Ukraine emblem.svg
Soubor:Live Aid at JFK Stadium, Philadelphia, PA.jpg
Soubor:Logo of the International Legion of Territorial Defense of Ukraine.png
Soubor:Manel Estiarte (Diada de Sant Jordi 2009).jpg
Soubor:Map of the war in Donbass.svg
Soubor:Naval ensign of the Kingdom of Yugoslavia.svg
Soubor:Persimmon and Three Yellow Tangerines.jpg
Soubor:Second world war europe animation large de.gif
Soubor:Ukr elections 2012 multimandate okruhs.png
Soubor:Vladimír Remek (2018).jpg
Soubor:Vladimir Putin (2022-02-24).jpg
Soubor:War in Ukraine (2022) en.png
Soubor:Wiki letter w.svg
Soubor:Yanukovich.jpg
Sovětský svaz
Speciální:Kategorie
Speciální:Nové stránky
Speciální:Statistika
Spojené arabské emiráty
Spojené království
Spojené státy americké
Spojenci (druhá světová válka)
Společenství nezávislých států
Srbsko (1941–1944)
Státní duma
Stěpanakert
Stříbrná medaile předsedy Senátu
Střední východ
Středomoří
Stanycja Luhanska
Strana regionů
Studená válka
Summit
Supervelmoc
Světová ekonomika
Světová válka
Svatá říše římská
Svobodná Francie
Třída T 47
Třetí Francouzská republika
Tchaj-wan
Telegram (software)
Teodor Marjanovič
Thajsko
The Washington Post
Tichý oceán
Tichomoří
Tiskař
Tropická cyklóna
Tunisko
Turecko
Ujgurové
Ukrajina
Ukrajinci
Uprchlík
Uruguay
Utah
Václav Šašek
Václav IV.
Václav Ježek
Válečný stav
Válečný zločin
Válka
Válka na Donbase
Východní Ukrajina
V-2
Valerij Gerasimov
Valerij Zalužnyj
Velký Libanon
Venezuela
Vesmírná stanice
Veto
Vichistická Francie
Vietnamské císařství
Viktor Emanuel III.
Viktor Janukovyč
Viktor Medvedčuk
Viktor Zvjahincev
Visegrádská skupina
Vláda Černé Hory
Vladimír Remek
Vladimir Iljič Lenin
Vladimir Putin
Vlasta Prachatická
Vojenské vzdušné síly Ruské federace
Volby prezidenta Francie 2022
Volodymyr Zelenskyj
Vuhledar
Vyšší dívčí škola v Praze
Vyhlášení války
Vzdušný prostor
Wagnerova skupina
Wehrmacht
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikifunctions:Main Page
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2022
Wikipedie:Článek týdne/2023
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Encyklopedický styl
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2022
Wikipedie:Obrázek týdne/2023
Wikipedie:Pahýl
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Průvodce (odkazy)
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/říjen
Wikipedie:Vybraná výročí dne/květen
Wikipedie:Vzhled a styl
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2022
Wikipedie:Zajímavosti/2023
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
William Burns
Winston Churchill
Wolfenstein 3D
Západní svět
Zahraniční obchod
Zakládající akt Rusko–NATO
Zdeněk Fiala
Zdeněk Návrat
Zelení mužíčci (rusko-ukrajinská válka)
Zimní olympijské hry 2022
Zločin agrese




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk