Apple II - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Apple II
Apple II z roku 1977 v plastovej skrinke, so zabudovanou klávesnicou, s podporou farieb, zvuku, a ôsmimi rozširovacími slotmi

Apple II bol prvý mikropočítač vyrábaný spoločnosťou Apple Computer. Bol to prvý sériovo vyrábaný a zároveň posledný počítač spoločnosti, ktorého tvorcom bol jediný človek - Steve Wozniak. Počítač bol predstavený v júni roku 1977 na výstave/konferencii v Usa. Počítač bol mimoriadne populárny medzi domácimi užívateľmi a po vydaní prvého tabuľkového kalkulátora VisiCalc sa začal úspešne predávať aj firemným zákazníkom. Prvý Apple II bol uvedený na trh v máji 1977 a postupne ho nasledovali súrodenci II Plus, IIe, IIc a IIGS.

História

Pôvodný Apple II

Prvé počítače Apple II sa začali predávať od 5. júna 1977. Mali 8-bitový mikroprocesor MOS Technology 6502, ktorý bežal na 1 MHz, 4 KB RAM, kazetový prehrávač a podporu programovacieho jazyka Integer BASIC zabudovanú do ROM. Video ovládač zobrazoval 24 riadkov a 40 stĺpcov textu (len veľké písmená) a podporoval výstup na monitor a televízny prijímač. K dispozícii boli aj rozširovacie karty s podporou zobrazovania 80 stĺpcov a textu s malými písmenami. Užívatelia mohli ukladať dáta a programy na audio pásky a opäť ich odtiaľ nahrávať do počítača. Aj ďalšie programovacie jazyky, hry a aplikácie boli dostupné na kazetách. Pôvodná maloobchodná cena za počítač so 4 KB RAM bola 1298 amerických dolárov, rozšírený model s 48 KB RAM stál 2638 dolárov.

Neskôr Wozniak rozšíril počítač o podporu externej 5¼-palcovej disketovej mechaniky, čo umožnilo pohodlnejšie ukladanie a nahrávanie dát. Rozhranie, ktoré Wozniak navrhol a skonštruoval je dodnes pokladané za inžiniersky a technologický klenot. Ovládač nepotreboval veľkú podporu hardvéru, miesto toho využíval časové slučky softvéru na prístup k disku. Toto riešenie bolo nielen elegantné, ale najmä veľmi lacné, čo umožnilo udržať cenu počítača v miere prístupnej pre bežných užívateľov.

Wozniakov otvorený dizajn počítača s rozširujúcimi slotmi umožnoval pripojenie príslušenstva od iných výrobcov. K dispozícií boli sériové ovládače, kvalitnejšie video karty, pamäťové moduly, pevné disky a sieťové komponenty. K dispozícii boli aj emulačné karty, ktoré umožňovali Apple II spúšťať programy určené pre iné počítače. K dispozícii boli tzv. akcelerátory, ktoré dokázali až zoštvornásobiť rýchlosť počítača.

Neskoršie modely

Neskôr bolo Apple II nahradené modelom Apple II Plus s programovacím jazykom Applesoft BASIC a 48 KB RAM, rozšíriteľnej na 64 KB. Tento model umožňoval prácu aj s programovacími jazykmi UCSD Pascal a Fortan 77.

V roku 1982 prišiel na trh lacnejší model Apple IIe zostavený z nových komponentov. Bol už schopný zobrazovať malé i veľké písmená, mal 64 KB RAM rozšíriteľnej na 128 KB a s rozširovacou kartou zobrazoval 80 stĺpcov. Tento model bol najpopulárnejší spomedzi celej skupiny modelov Apple II.

Približne v tom čase bol uvedený na trh aj Apple III primárne určený pre firemných zákazníkov. Počítač nedosiahol úspech a Wozniak sa dokonca vyjadril, že to bol „stopercentný prepadák“.

V máji 1984 bol vydaný Apple IIc - prvý prenosný počítač spoločnosti. Obsahoval podporu dikových jednotiek, modemu, tlačiarne a s prídavnou kartou opäť podporoval zobrazovanie 80 stĺpcov textu. Nevýhodou modelu bola jeho malá rozšíriteľnosť, čo bolo priamym dôsledkom kompaktného dizajnu.

Ďalšími modelmi boli Enhanced Apple IIe a posledná verzia IIe známa ako Platinum (najväčšou zmenou bolo pridanie numerickej klávesnice).

Najvýkonnejším počítačom rady Apple II bol Apple IIGS z roku 1986 s procesorom 65C816 na 2.8 Mhz, 16-bitovými registrami a 24-bitovým adresovaním, s rozšírenou pamäťou, vylepšenou podporou farieb a množstvom dostupného príslušenstva. Užívateľské rozhranie bolo prispôsobené vzhľadu Mac OS z vtedajších Macintoshov.

Posledným počítačom rodiny bol Apple IIc Plus z roku 1988. Bol približne rovnakej veľkosti ako IIc, ale 5¼-palcová disketová mechanika bola nahradená 3½-palcovou, zdroj napájania nebol externý, ale zabudovaný v počítači a stroj mal 4-Mhz procesor 65C02. To značilo, že bez akcelerátorov (s ktorými niektoré predchádzajúce modely mohli dosiahnuť až 12 MHz) to bol najrýchlejší Apple II.

Predaj skupiny modelov Apple II začal klesať okolo roku 1986. Apple predávalo a podporovalo IIGS do roku 1993, najmä kvôli ich rozšíreniu v amerických školách. Na niektorých miestach sa Apple II používalo ešte v roku 2000.

Klony

Podobne ako IBM PC, aj Apple II bolo často kopírované inými výrobcami. Podľa stránky Apple2clones.com, existovalo až 172 rôznych klonov. Klony boli často presnými kópiami originálov od Apple, no zvyčajne ponúkali určité vlastnosti navyše (napr. numerickú klávesnicu alebo 3½-palcovú disketovú mechaniku) a lepšiu cenu.

Dopad na odvetvie

Je zložité odhadnúť enormný dopad modelov Apple II na svetový obchod a technologický priemysel. Apple II bol prvý počítač, ktorý väčšina ľudí (najmä v Spojených štátoch) po prvý raz videla. Zároveň to bol počítač, ktorý si bežná rodina strednej triedy mohla dovoliť. Jeho popularita dala vzniknúť odvetviu počítačových hier, softvéru pre školstvo, bola príčinou rozmachu na trhu textových procesorov a tlačiarní a dala vzniknúť tabuľkovému procesoru VisiCalc, prvej prevratnej aplikácii pre obchod. Na druhej strane, úspech na trhu domácich počítačov inšpiroval vytvorenie výrazne lacnejších strojov ako napr. Commodore 64 (1982), ktoré rovnako dosiahli výrazný úspech a odkrojili Apple z koláča trhového podielu.

Úspech Apple II tiež podnietil IBM k vytvoreniu IBM PC, ktoré bolo určené najmä manažérom na využitie s tabuľkovými kalkulátormi a textovými procesormi, ktoré boli v prvej fáze portované z platformy Apple, no neskôr mnohé predstihli produkty pre platformu Apple funkcionalitou i rozšírením.

Apple II zároveň zdôraznilo dôležitosť otvorenej architektúry pre počítačovú platformu. Rozširujúce sloty umožňujúce prídavným kartám riadenie zbernice ponúkli ďalším výrobcom možnosť predávať záplavu hardvérových produktov a užívateľom umožnili zostaviť si systém podľa vlastných potrieb a lacnejšie, ako by to bolo pri uzavretom systéme, kedy by boli nútení kupovať všetko rozširujúce príslušenstvo od Apple. Napriek tomu sa Apple rozhodlo postaviť uzavretý systém Macintosh, čoho pravdepodobným dôsledkom bol slabý úspech tejto platformy, najmä v porovnaní s otvorenou architektúrou IBM PC Otvorená architektúra PC zároveň umožnila vznik klonov a následné masové rozšírenie platformy, rovnako ako vstup ďalších konkurentov na trh IBM. Na druhej strane, v konečnom dôsledku výroba počítačov prestala byť pre IBM zisková a v roku 2005 bola divízia PC predaná čínskej spoločnosti Lenovo. Platforma PC však do dnešnej doby absolútne dominuje trhu osobných počítačov.

Referencie

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Apple II

Ázád Hind
Ázerbájdžán
Írán
Íránské císařství
Úmrtí v roce 2022
Úmrtí v roce 2023
Ústřední zpravodajská služba
Útok na Pearl Harbor
Úzkorozchodné dráhy na Ostravsku
Číňané
Čína
Čínská republika (1912–1949)
Čínská republika (1912-1949)
Čínská republika (Wang Ťing-wejův režim)
Čínská republika (Wang Ťing-wej)
Čankajšek
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2022)
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2023)
Čečensko
Černá Hora
Černomořské loďstvo
Česká Wikipedie
Česká zbrojovka Strakonice
České Budějovice
Česko
Československá kosmonautika
Československo
Čtvrtá Ženevská úmluva
Ču Jou-sung
Říše Čching
Říše Ming
Řecké království
1. říjen
1. květen
1. září
1403
1584
1585
1673
1674
1733
1862
1863
1873
19. duben
1912
1922
1923
1939
1942
1945
1948
1973
1977
1978
1992
1995
2. březen
2. září
20. duben
2003
2004
2013
2022
21. století
21. září
23. duben
24. únor
24. duben
24. září
25. září
26. duben
26. září
27. září
28. duben
28. září
30. září
5. květen
8. květen
Abcházie
Adolf Hitler
Afghánistán
Afrika
Akt bezpodmínečné kapitulace nacistického Německa
Albánské království (1939–1943)
Albánské království (1943–1944)
Albánské království (1943-1944)
Alexandr Dvornikov
Alexej Alexandrovič Gubarev
Americký dolar
Anexe Krymu Ruskou federací
Apple II
Argentina
Arméni
Arménie
Asie
Atomové bombardování Hirošimy a Nagasaki
Austrálie
Azovstal
Bělorusko
Bachmut
Baltské státy
Barmský stát
Belgie
Bellingcat
Benito Mussolini
Bennu (planetka)
Berlín
Bitva o Madagaskar
Bitva o Mariupol
Bitva u Puebly
Bitva u Stalingradu
Blitzkrieg
Bolívie
Bonifác IX.
Brazílie
Britská Indie
Britské Malajsko
Britský mandát Palestina
Budapešťské memorandum
Bulharské carství
Bulharsko
Bzenecká lípa
Cenzura
Charles de Gaulle
Charta Spojených národů
Cherson
Chile
Christian Borle
Christo Grozev
Chu Čeng-jen
Commons:Featured pictures/cs
Commonwealth
Condoleezza Riceová
Cvi Hecker
Dějiny Černé Hory
Dějiny Francie
Dějiny lidstva
Daily Mail
Daniel Anýž
Demence
Denacifikace
Denis Pušilin
Denys Šmyhal
Dezinformace
De facto
Diplomacie
Dmitrij Utkin
Dněpr
Doživotí
Dominikánská republika
Doněcká lidová republika
Doněcká oblast
Doněcké akademické oblastní činoherní divadlo
Donbas
Dritan Abazović
Druhá čínsko-japonská válka
Druhá Polská republika
Druhá studená válka
Druhá světová válka
Druhá světová válka (rozcestník)
Dynastie Jižní Ming
Egyptské království
Ekonomické důsledky ruské invaze na Ukrajinu (2022)
Ekvádor
Emirát Transjordánsko
Emmanuel Macron
Encyklopedie
Eritrea
Etiopské císařství
Euromajdan
Evropa
Evropská kosmická agentura
Evropský parlament
Fašistická Itálie
Federální služba bezpečnosti
Filipínská druhá republika
Filipínské společenství
Filipíny
Finsko
First-person shooter
Five Eyes
Forum24
Fox Corporation
Fox News
Francie
Francouzská Indočína
Francouzská intervence v Mexiku
Francouzská rovníková Afrika
Francouzská Západní Afrika
Francouzský mandát Sýrie a Libanonu
Francouzský protektorát Maroko
Francouzský protektorát Tunisko
Frankistické Španělsko
Franklin Delano Roosevelt
Frans Timmermans
František Plass
Generálplukovník
Gennadij Židko
Genocida
Gianni Vattimo
Giorgio Napolitano
Great Salt Lake Desert
GRU
Guatemala
Guy Lafleur
Haiti
Harry S. Truman
Havajské ostrovy
Hideki Tódžó
Hippolyte et Aricie
Hirohito
Hlavní strana
Hnutí Svoboda (Slovinsko)
Honduras
Hospodářský růst
Hrubý domácí produkt
Ignacio Zaragoza
Incident na mostě Marca Pola
Indie
Indonésie
Infrastruktura
Ingenuity
Interkosmos
Invaze do Polska (1939)
Irácké království
Irák
Irsko
Island
Itálie
Italská sociální republika
Italská východní Afrika
Italské království
Italský protektorát v Albánii (1939–1943)
Jaderná zbraň
Janez Janša
Jan Kostrhun
Japonské císařství
Japonsko
JAXA
Jean Racine
Jevgenij Prigožin
Jižní Osetie
Jižní Rhodesie
Jihoafrická republika
Jihoafrická unie
Jihovýchodní Asie
Joe Biden
John Kerry
Josif Vissarionovič Stalin
Jugoslávie
Jugoslávská exilová vláda
Káně Harrisova
Kaligrafie
Kambodža
Kanada
Karakoš
Karel Hartl
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
Kavkaz
Klaus Schulze
Kolumbie
Komunistická strana Čech a Moravy
Konflikt v Náhorním Karabachu (2023)
Kosmonaut
Kostarika
Kremenčuk
Krym
KS Číny
Kuba
Kuo-c’-ťien
Kuomintang
Kurský oblouk
Kyjev
Kyrylo Budanov
Lambertův ledovec
Laos
Leonid Pasečnik
Letadlová loď
Letecké muzeum Kbely
Libérie
Libye
Live Aid
Logistika
Lucembursko
Luhanská lidová republika
Luhanská oblast
Lysyčansk
Maďarské království
Maďarský stát
Madagaskar
Maginotova linie
Maia Sanduová
Mandžukuo
Manuel Estiarte
Mao Ce-tung
Mapa světa
Mariupol
Marjinka
Markéta Sidková (lukostřelkyně)
Maroko
Masakr v Buči
Meda Mládková
Meduza
Mengkukuo
Mexiko
Mezinárodní legie územní obrany Ukrajiny
Mezinárodní měnový fond
Mezinárodní uznání Republiky Arcach
Michael Gambon
Microsoft
Miloš Vystrčil
Ministerstvo obrany Ruska
Mistrovství světa v ragby 2023
Mittelbau-Dora
Mnichov
Mobilizace
Moldavsko
Mongolská lidová republika
Moskva
Moskva (raketový křižník)
Muammar Kaddáfí
Náhorní Karabach
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Národní bezpečnostní agentura
Německá okupace Čech, Moravy a Slezska
Německo
Nacistické Německo
Nadace Wikimedia
Nanking
Neonacismus
Nepál
Neptun (střela)
Newfoundland (dominium)
News Corp
Nezávislý stát Černá Hora
Nezávislý stát Chorvatsko
Nikaragua
Nikolaj Patrušev
Nizozemsko
Nord Stream
Norsko
Nový Zéland
Obležení Leningradu
Obrněný transportér
Oleksij Danilov
Oleksij Reznikov
Operace Barbarossa
Operace pod falešnou vlajkou
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě
Organizace spojených národů
Osa Berlín–Řím–Tokio
Oscar Schuster
OSIRIS-REx
Ozbrojené síly Francie
Pákistán
Pán prstenů: Společenstvo Prstenu
Pátá kolona
Předseda Senátu Parlamentu České republiky
Představenstvo
Přepadení vysílačky v Gliwicích
Paříž
Pakt Ribbentrop–Molotov
Panama
Pandemie covidu-19
Pandemie covidu-19 v Česku
Paraguay
Parkinsonova nemoc
Parlamentní volby na Slovensku 2023
Parlament Ukrajiny
Pavol Mešťan
Pečeť
Peking
Perseverance
Peru
Petr Charvát
Phil Collins
Pilot
Pluk Azov
Podněstří
Polarita (politologie)
Polsko
Popasna
Portál:Aktuality
Portál:Doprava
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Sport
Praha
Pravda (noviny)
Protektorát Čechy a Morava
Protilodní střela
Protivzdušná obrana
Prozatímní státní zřízení
Putinismus
Q110999040
Q362
Rada bezpečnosti OSN
Rada bezpečnosti OSN#Stálí členové
Rada Evropy
Rada federace
Radim Uzel
Rahile Dawut
Raketomet
Raketový útok na obchodní centrum v Kremenčuku
Ramzan Kadyrov
Republika Arcach
Republika Krym
Republiky v Sovětském svazu#Právo vystoupit ze svazku a jeho aplikace
Rezoluce mimořádného zasedání Valného shromáždění OSN č. 11/1
RIA Novosti
Robert Fico
Robert Golob
Robert Kaliňák
Rosněfť
Rostovská oblast
Rozpad Sovětského svazu
Ruština
Rudá armáda
Rumunské království
Rumunsko
Rupert Murdoch
Ruprecht III. Falcký
Ruská invaze na Ukrajinu
Ruská invaze na Ukrajinu (2022)
Ruská propaganda
Rusko
Rusko-ukrajinská krize (2021–2022)
Rusko-ukrajinská krize (2021–2022)#První eskalace (březen–duben 2021)
Rusko-ukrajinská státní hranice
Rusko-ukrajinská válka
Rustem Umerov
Sýrie
Saúdská Arábie
Saffirova–Simpsonova stupnice
Saljut 6
Salvador
San Marino
Sergej Šojgu
Sergej Beseda
Sergej Lavrov
Sergej Naryškin
Sergej Surovikin
Serhij Šaptala
Sevastopol
Severní Korea
Severoatlantická aliance
Severodoněck
Severokrymský kanál
Seznam velvyslanců České republiky v Rusku
Slovenská republika (1939–1945)
Slovenska demokratska stranka
Slovensko
Slovinsko
Služba vnější rozvědky
SMER – sociálna demokracia
Sojuz 28
Soubor:2022 Russian invasion of Ukraine.svg
Soubor:2022 Russian Invasion of Ukraine Phase 1 animated.gif
Soubor:Apple-II.jpg
Soubor:FFridrich, Praha,Vyssi divci.jpg
Soubor:Flag of Free France (1940-1944).svg
Soubor:Flag of Iraq (1924–1959).svg
Soubor:Flag of Mars.svg
Soubor:Flag of Nepal (1743–1962).svg
Soubor:Flag of the Azov Battalion.svg
Soubor:Flag of the Bulgarian Homeland Front.svg
Soubor:Flag of the Mongolian People's Republic (1945–1992).svg
Soubor:Flag of the United States (1912-1959).svg
Soubor:Global tropical cyclone tracks-edit2.jpg
Soubor:International Legion of Territorial Defense of Ukraine emblem.svg
Soubor:Live Aid at JFK Stadium, Philadelphia, PA.jpg
Soubor:Logo of the International Legion of Territorial Defense of Ukraine.png
Soubor:Manel Estiarte (Diada de Sant Jordi 2009).jpg
Soubor:Map of the war in Donbass.svg
Soubor:Naval ensign of the Kingdom of Yugoslavia.svg
Soubor:Persimmon and Three Yellow Tangerines.jpg
Soubor:Second world war europe animation large de.gif
Soubor:Ukr elections 2012 multimandate okruhs.png
Soubor:Vladimír Remek (2018).jpg
Soubor:Vladimir Putin (2022-02-24).jpg
Soubor:War in Ukraine (2022) en.png
Soubor:Wiki letter w.svg
Soubor:Yanukovich.jpg
Sovětský svaz
Speciální:Kategorie
Speciální:Nové stránky
Speciální:Statistika
Spojené arabské emiráty
Spojené království
Spojené státy americké
Spojenci (druhá světová válka)
Společenství nezávislých států
Srbsko (1941–1944)
Státní duma
Stěpanakert
Stříbrná medaile předsedy Senátu
Střední východ
Středomoří
Stanycja Luhanska
Strana regionů
Studená válka
Summit
Supervelmoc
Světová ekonomika
Světová válka
Svatá říše římská
Svobodná Francie
Třída T 47
Třetí Francouzská republika
Tchaj-wan
Telegram (software)
Teodor Marjanovič
Thajsko
The Washington Post
Tichý oceán
Tichomoří
Tiskař
Tropická cyklóna
Tunisko
Turecko
Ujgurové
Ukrajina
Ukrajinci
Uprchlík
Uruguay
Utah
Václav Šašek
Václav IV.
Václav Ježek
Válečný stav
Válečný zločin
Válka
Válka na Donbase
Východní Ukrajina
V-2
Valerij Gerasimov
Valerij Zalužnyj
Velký Libanon
Venezuela
Vesmírná stanice
Veto
Vichistická Francie
Vietnamské císařství
Viktor Emanuel III.
Viktor Janukovyč
Viktor Medvedčuk
Viktor Zvjahincev
Visegrádská skupina
Vláda Černé Hory
Vladimír Remek
Vladimir Iljič Lenin
Vladimir Putin
Vlasta Prachatická
Vojenské vzdušné síly Ruské federace
Volby prezidenta Francie 2022
Volodymyr Zelenskyj
Vuhledar
Vyšší dívčí škola v Praze
Vyhlášení války
Vzdušný prostor
Wagnerova skupina
Wehrmacht
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikifunctions:Main Page
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2022
Wikipedie:Článek týdne/2023
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Encyklopedický styl
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2022
Wikipedie:Obrázek týdne/2023
Wikipedie:Pahýl
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Průvodce (odkazy)
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/říjen
Wikipedie:Vybraná výročí dne/květen
Wikipedie:Vzhled a styl
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2022
Wikipedie:Zajímavosti/2023
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
William Burns
Winston Churchill
Wolfenstein 3D
Západní svět
Zahraniční obchod
Zakládající akt Rusko–NATO
Zdeněk Fiala
Zdeněk Návrat
Zelení mužíčci (rusko-ukrajinská válka)
Zimní olympijské hry 2022
Zločin agrese




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk