Bank of England - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Bank of England
Budova Anglickej banky

Bank of England (doslova: Banka Anglicka) alebo Anglická banka je centrálna banka Spojeného kráľovstva. Prezývajú ju The Old Lady of Threadneedle Street (doslova: Stará dáma z Threadneedle Street) alebo len Old Lady (doslova: Stará dáma).

Funkcie banky

Vykonáva všetky funkcie centrálnej banky: spravuje menu štátu, sleduje a upravuje množstvo peňazí v obehu. Vykonáva dohľad nad ostatnými bankami a poskytuje im úvery a spravuje rezervy štátu.

Banka má výhradné právo na emisiu bankoviek v Anglicku a Walese. Zastáva funkciu bankára pre vládu aj pre ostatné banky. Spravuje zlatú rezervu a v minulosti plnila kontrolné funkcie v bankovom sektore. Výbor pre monetárnu politiku od roku 1997 určoval oficiálnu úrokovú mieru. S rozhodnutím posilniť nezávislosť rozhodovania centrálnej banky bola zodpovednosť za vládny dlh prevedená v roku 1998 na novozriadený Úrad pre správu štátneho dlhu, ktorý tiež spravuje od roku 2000 účet štátneho rozpočtu. Banka spravuje vládny Konsolidačný fond.

Škótske banky a banky Severného Írska si udržali právo emisie vlastných bankoviek, ale musia byť deponované bankovkami rovnakej hodnoty u Anglickej banky, s výnimkou niekoľkých miliónov libier, reprezentujúcim hodnotu bankoviek, ktoré tieto banky vydali do roku 1845.

Dejiny

Banku založil Škót William Paterson v roku 1694 s cieľom stať sa vládnou bankou. Ponúkol vláde pôžičku 1,2 milióna libier, za čo požadoval, aby bola banka vymenovaná za centrálnu banku (The Governor and Company of the Bank of England) s právom vydávať bankovky. Kráľovský patent, povoľujúci túto činnosť bol vydaný 27. júla 1694.

Štátny rozpočet bol vtedy takom zlom stave, že v podmienkach pôžičky bol ročný 8% úrok a ročný poplatok vo výške 4 000 £ za správu dlhu. Prvým guvernérom bol sir John Houblon, ktorého podobizeň je zachytená na 50-librovej bankovke, vydanej v roku 1990. Povolenie bolo obnovené v rokoch 1742, 1764 a 1781. Banka sa pôvodne nachádzala nad antickým Mithrasovým chrámom pri Walbrook. Mithras bol okrem iného bohom obchodu, čo bolo vhodné spojenie pre túto banku. V roku 1734 sa banka presťahovala do súčasnej lokality na Threadneedle Street.

V roku 1844 zákon Bank Charter Act zviazal emisiu bankoviek so stavom zlatých rezerv a dal bankám právo vydávať bankovky. Len niekoľko bánk pokračovalo vo vydávaní bankoviek do tej doby, než boli prevzaté v 30. rokoch 20. storočia Anglickou bankou. Škótske a severoírske banky si toto právo podržali. V roku 1870 bola centrálnej banke zverená zodpovednosť za stanovenie úrokovej miery.

V priebehu rokov 19201944, kedy bol jej guvernérom Montagu Norman, zrušila činnosti súvisiace s komerčnou činnosťou. V roku 1946 bola banka zoštátnená.

Emisie bankoviek

Anglická banka vydáva bankovky od roku 1694. Bankovky boli pôvodne ručne maľované a hoci od roku 1725 už boli čiastočne tlačené, pokladníci ich museli podpisovať, aby sa stali platnými. Bankovky boli plne tlačené od roku 1855. Do roku 1928 boli bankovky označované ako biele bankovky (White Notes) - s čiernou potlačou lícnej strany a prázdnou rubovou stranou. V 20. storočí boli biele bankovky vydávané v nominálnych hodnotách 5 až 1 000 libier, v 18. a 19. storočí v rozmedzí 1 a 2 libry.

22. novembra 1928 banka vydala prvýkrát bankovky v hodnotách 10 pencí a 1 libry, po tom čo prevzala zodpovednosť za tieto hodnoty od doby v roku 1914 po vyhlásení prvej svetovej vojny, kedy boli z obehu stiahnuté zlaté mince týchto hodnôt.

V priebehu druhej svetovej vojny v roku 1943 vyrábalo Nemecko falzifikáty bankoviek v hodnotách 5 až 50 libier v počte asi 500 000 kusov mesačne. Pôvodným zámerom bolo vypúšťať tieto bankovky z lietadiel nad Anglickom a destabilizovať tak anglickú ekonomiku. Nakoniec bolo výhodnejšie vybaviť týmito bankovkami nemeckých agentov, aby nimi platili svoje náklady pri operáciách v rámci Európy.

10 šilingov

Prvé bankovky v hodnote 10 šilingov vydala Anglická banka 22. novembra 1928. Bankovka obsahuje obrázok Británie a rys bankoviek vydávaných od roku 1694. Prevládajúcou farbou bola čiernohnedá. Na rozdiel od ostatných bankoviek a rovnako ako bankovka hodnoty 1 libry nebola táto bankovka datovaná, ale identifikovaná menom hlavného pokladníka v dobe vydania. Od roku 1940 bola bankovka doplnená o kovový bezpečnostný pásik a farba bola, v čase vojny, zmenená na svetle fialovú. V roku 1960 bola nahradená vzorom Série C, keď kráľovná Alžbeta II. súhlasila s použitím svojho portrétu na bankovkách. Bankovka tejto hodnoty bola stiahnutá z obehu v roku 1969 po tom, čo bola do obehu uvedená 50 pencová minca.

1 libra

Prvá bankovka tejto hodnoty od roku 1845 bola vydaná Anglickou bankou 22. novembra 1928. Bankovka obsahuje obrázok Británie a rys bankoviek vydávaných od roku 1694. Prevládajúcou farbou bola zelená. Na rozdiel od ostatných bankoviek a rovnako ako bankovka hodnoty 10 pencí, nebola táto bankovka datovaná, ale identifikovaná menom hlavného pokladníka v dobe vydania. Od roku 1940 bola bankovka doplnená o kovový bezpečnostný pásik a farba bola, v čase vojny, zmenená na ružovú. V roku 1960 bola nahradená vzorom Série C, keď kráľovná Alžbeta II. súhlasila s použitím svojho portrétu na bankovkách. V roku 1977 bola vydaná Séria D s podobizňou Isaaca Newtona na rubovej strane, ale po tom, čo bola v roku 1983 uvedená do obehu 1 librová minca, bola táto bankovka stiahnutá z obehu.

5 libier

Prvá bankovka Anglickej banky s hodnotou 5£ bola vydaná v roku 1793 ako riešenie potreby bankoviek s menšou nominálnou hodnotou, miesto zlatých mincí v dobe Francúzskej revolúcie (do tej doby existovala bankovka s najmenšou hodnotou 10£). Bankovka tohto vzoru, označovaná ako Biela peťlibrovka (čierna potlač na bielom pozadí), bola používaná bez zmeny až do roku 1957, kedy bola nahradená farebnou bankovkou Série B s prevládajúcou tmavomodrou farbou. Táto bankovka bola nahradená v roku 1963 bankovkou Séria C, na ktorej bola použitá podobizeň kráľovnej Alžbety II. V roku 1971 bola vydaná ilustrovaná päťilibrovka Série D, na ktorej bol starší portrét kráľovnej a na rubovej strane bol zobrazený vojvoda z Wellingtonu.

7. júna 1990 bola vydaná bankovka Série E. Prevládajúca farba tejto bankovky je tyrkysová modrá a boli tu použité ochranné prvky proti falšovaniu. Spočiatku bola na rubovej strane podobizeň železničného konštruktéra George Stephensona, ale od 21. mája 2002 bola uvedená nová Séria E s podobizňou väzenskej reformátorky Elizabety Fryovej. Niekoľko miliónov bankoviek s podobizňou G. Stephensona bolo zničených po tom, čo sa zistilo, že je na bankovke uvedený chybný dátum jeho úmrtia. Platnosť týchto bankoviek bola ukončená 21. októbra 2003, kedy bolo v obehu ešte asi 54 miliónov týchto bankoviek. Pôvodné bankovky s podobizňou E. Fryove boli stiahnuté z obehu po tom, čo sa zistilo, že atrament použitý na sériové číslo je nekvalitný a je možné ho odstrániť.

10 libier

Prvá bankovka tejto hodnoty bola vydaná roku 1759, kedy vplyvom sedemročnej vojny došlo k nedostatku zlata. Po tom, čo bola po druhej svetovej vojne stiahnutá z obehu, objavila sa v polovici 60. rokov Séria C s prevládajúcou hnedou farbou. Ilustrovaná verzia Série D bola vydaná začiatkom 70. rokov, na rubovej strane s podobizňou ošetrovateľky Florence Nightingaleovej. Táto bankovka bola začiatkom 90. rokov nahradená bankovkou Série E s prevládajúcou oranžovou farbou. Rub bankovky obsahoval podobizeň Charlesa Dickensa. Táto bankovka bola stiahnutá z obehu v júli 2003 a v roku 2000 bola uvedená do obehu ďalšia verzia Série E s podobizňou Charlesa Darwina.

20 libier

Po druhej svetovej vojne sa bankovka tejto hodnoty objavila až začiatkom 70. rokov vo verzii Série D. Prevládajúcou farbou tejto bankovky bola purpurová. Rub bankovky zobrazoval sochu Williama Shakespeara a balkónovú scénu z jeho hry Rómeo a Júlia. V roku 1992 bola nahradená bankovkou Série E s podobizňou fyzika Michaela Faradaya. Do roku 1999 bola táto bankovka veľmi často falšovaná, a tak bola ako prvá nahradená bankovkou Série E s výraznejšou číslicou, s hodnotou bankovky na ľavej hornej lícovej strane a s podobizňou sira Edwarda Elgara a worcesterskou katedrálou.

50 libier

Bankovka tejto hodnoty sa prvýkrát objavila v roku 1981 vo verzii Série D s podobizňou architekta Christophera Wrena a jeho plánu na rekonštrukciu katedrály svätého Pavla na rubovej strane. V roku 1990 bola vydaná bankovka Série E, vydaná k nadchádzajúcemu tristoročnému výročiu Anglickej banky s podobizňou jej prvého guvernéra, sira Johna Houblona. Na bankovke bol prvýkrát použitý na ochranu proti falšovaniu hologram, ktorý bol následne použitý u bankoviek druhej verzie Série E aj na bankovkách iných hodnôt.

1 000 000 libier

Bankovky vydané bankami v Škótsku a Severnom Írsku musia byť kryté zodpovedajúcim množstvom bankoviek Anglickej banky. Z dôvodu veľkého množstva bankoviek, vydávaných týmito bankami, sú na vylučovanie použité bankovky s nominálnou hodnotou 1 000 000 libier. Tieto sú použité iba pre vnútornú potrebu Anglickej banky a nikdy sa neobjavili v obehu.

Hlavní pokladníci Anglickej banky

Guvernéri Anglickej banky

Externé odkazy

Zdroj

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Bank of England na českej Wikipédii.
Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Bank of England

'Ndrangheta
Írán
Úmrtí v roce 2021
Úmrtí v roce 2023
Čína
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2023)
Červený obr
Česká Wikipedie
České království
Český král
Česko
Československo
Československo-polský spor o Těšínsko
Čisté nulové emise
Šarm aš-Šajch
Švédsko
Švýcarsko
10. listopad
11. listopad
1143
12. listopad
1281
1290
1711
1733
1813
1816
19. listopad
1923
1941
1946
1953
1973
1991
2003
2021 United Nations Climate Change Conference?oldid=1056597345
2023 United Nations Climate Change Conference?oldid=1185524962
3. říjen
31. říjen
4. říjen
461
5. říjen
6. listopad
9. listopad
Abd al-Fattáh as-Sísí
Achmat Kadyrov
Achtung Baby
Adaptace na globální oteplování
Afghánistán
Alžběta II.
Alexander Fleming
Alfons I. Portugalský
Alfons VII. Kastilský
Amnesty International
Andrej Babiš
Angela Merkelová
António Guterres
Antibiotikum
Apoštolská exhortace
Argentinské tango
August III. Polský
Austrálie
Avenida Corrientes
Bílý trpaslík
Bašár al-Asad
Bangladéš
Bank of England
BBC
Blízký východ
Bohemia Energy
Bonn
Boris Johnson
Brazílie
Britsko-americká válka
BYD Auto
Cédric Villani
Cíle udržitelného rozvoje
Charles, princ z Walesu
Chile
China Mobile
Cirkulární ekonomika
Commons:Featured pictures/cs
Covid-19
Cvi Hecker
Díválí
Dýmová hora
Daniel Anýž
David Attenborough
Digital object identifier
Dodavatel poslední instance
Donald Trump
Dotace na fosilní paliva
Druhá světová válka
Dubaj
Dubaj (emirát)
Earl Warren
Ebráhím Raísí
Ekologické zemědělství
Elektron
Emmanuel Macron
Encyklopedie
Environmentalismus
Ernst Boris Chain
Evropská unie
Evropský parlament
Fonograf
Ford Motor Company
Fosilní palivo
Francie
Francis Lee
František (papež)
Frederik Willem de Klerk
Fumio Kišida
G77
Gama Sagittae
Generální tajemník OSN
General Motors
Giorgio Napolitano
Giuseppe Conte
Glasgow
Glasgowský pakt o klimatu
Globální oteplování
Greenwashing
Greta Thunbergová
Habsburkové
Heath Freeman
Hlavní strana
HMAS Sydney (D48)
Hmotná nouze
Hnědý trpaslík
Honda
Howard Walter Florey
Human Rights Watch
Hvězdná velikost
Hydroponie
Hyundai
Ilegální obchod s drogami
Indie
Indonésie
International Standard Serial Number
Internet Archive
Island
Itálie
Jaderná energie
Jaguar Cars
Jana Altmannová
Japonsko
Jaroslav Šaroch
Jeff Bezos
Jemen
Jižní Afrika
Jižní Korea
Jihoafrická republika
Joe Biden
Johannes Kepler
John Kerry
Joko Widodo
Jon Fosse
Jupiter (planeta)
Justin Trudeau
Kabinová lanová dráha na Ještěd
Kalábrie
Kanada
Karel Hartl
Karel III. Britský
Kastilské království
Katar
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
Kauza Čapí hnízdo
Kevin McCarthy
Kjótský protokol
Klasifikace sinic#Nová fylogenetická systematika
Klaudios Ptolemaios
Klaus Neumann
Konference OSN o změně klimatu
Konference OSN o změně klimatu 2009 v Kodani
Konference OSN o změně klimatu 2015 v Paříži
Konference OSN o změně klimatu 2018 v Katovicích
Konference OSN o změně klimatu 2019 v Madridu
Konference OSN o změně klimatu 2021 v Glasgow
Konference OSN o změně klimatu 2022 v Šarm aš-Šajchu
Konference OSN o změně klimatu 2023 v Dubaji
Kongres Spojených států amerických
Kormoran (1940)
Kvantová tečka
Kyriakos Mitsotakis
Lékař
Lamezia Terme
Land Rover
Latina
Laudate Deum
Leónské království
Libius Severus
Měšek I. Těšínský
Maďarsko
Marek Vokáč
Marina Ovsjannikovová
Mark Rutte
McKinsey & Company
Memorial
Mercedes-Benz
Methan
Mexiko
Mezinárodní agentura pro energii
Mezinárodní astronomická unie
Mezinárodní vesmírná stanice
Michael Gambon
Michail Lomonosov
Mikrobiologie
Milán
Miloš Zeman
Milunka Savić
Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky
Miroslav Žbirka
Miroslav Pohuněk
Miroslav Středa
Mistrovství světa v ragby 2023
Monofyletismus
Moungi Bawendi
Mysterium Cosmographicum
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Německo
Nadace Wikimedia
Naftali Bennett
Naréndra Módí
Nejvyšší soud Spojených států amerických
Nissan
Nobelova cena za chemii
Nobelova cena za fyziku
Nobelova cena za fyziologii a lékařství
Nobelova cena za literaturu
Norsko
Nova
Obchod s lidmi
Obelisk (Buenos Aires)
Obnovitelná energie
Odúmrť
Opičí selfie
Opolské knížectví
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj
Organizace spojených národů
Organizace zemí vyvážejících ropu
Osvětimské knížectví
Písečná bouře
Předseda Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických
Přemek Ratibořský
Pařížská dohoda
Pandemie covidu-19
Pandemie covidu-19 v Česku
Patricia Janečková
Pavol Molnár
Pedro Sánchez
Penicilin
Petr Fiala
Peugeot
Piastovci
Planeta
Platónské těleso
Ploutvonožci
Polsko
Portál:Životní prostředí
Portál:Aktuality
Portál:Doprava
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Politika
Portál:Spojené království
Portál:Sport
Portugalské království
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
Praní špinavých peněz
Prezident České republiky
Prophets of Rage
Protesty proti ruské invazi na Ukrajinu
První kanál (Rusko)
Public Enemy
PubMed
Rámcová úmluva OSN o změně klimatu
Rakousko-Uhersko
Ratibořské knížectví
Recep Tayyip Erdoğan
Republikánská strana (USA)
Reuters
Richard Salzmann
Ricimer
Rishi Sunak
Robert Browning
Ron Flowers
Ruská invaze na Ukrajinu
Rusko
Sýrie
Saúdská Arábie
SARS-CoV-2
Scott Morrison
Seznam hlav Čečenska
Seznam nositelů Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství
Seznam opolských knížat
Seznam těšínských knížat
Si Ťin-pching
Skleníkové plyny
Skotsko
Slezská knížectví
Slunce
Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických
Soubor:15 11 2021 Expo Dubai 2020 (51683230783).jpg
Soubor:20231201 Dubai Foto Oficial COP28-cortesia COP281461.jpg
Soubor:Boris Johnson and Giuseppe Conte at the launch of COP26.jpg
Soubor:Bundesarchiv Bild 146-1985-074-27, Hilfskreuzer Kormoran.jpg
Soubor:Cieszyn Piast dynasty COA.png
Soubor:COP26 Logo.svg
Soubor:Cop 28 uae (cropped).jpg
Soubor:First Minister Nicola Sturgeon meets with Bangladesh Prime Minister Sheikh Hasina (51650701244).jpg
Soubor:Macaca nigra self-portrait large.jpg
Soubor:President Joe Biden at COP26.jpg
Soubor:Sagitta constellation map.png
Soubor:Sultan Ahmed Al Jaber - 2023 - P062345-635210 (cropped).jpg
Soubor:Synthetic Production of Penicillin TR1468.jpg
Soubor:Tango Porteño.jpg
Soubor:Typhoon Tip and Typhoon Sarah (1997).png
Souhvězdí
Souhvězdí Šípu
Spa
SpaceX
SpaceX Crew-3
Speciální:Kategorie
Speciální:Nové stránky
Speciální:Statistika
Spojené arabské emiráty
Spojené království
Spojené království Velké Británie a Irska
Spojené státy americké
SPOLU
Státní zastupitelství
Střední východ
Stanislav I. Leszczyński
Stig Dagerman
Sucho
Summit Země
Superskupina (hudba)
Světová banka
Světová zdravotnická organizace
Těšínské knížectví
Těšínsko
Tajfun Tip
Taxon
Tecumseh
Teplota mokrého teploměru
The Guardian
Toyota
Tropická cyklóna
Turecko
U2
Udržitelná energie
Uhlíková neutralita
Ukrajina
UN-Klimakonferenz in Dubai 2023?oldid=237890431
Ursula von der Leyenová
Válka Izraele s Hamásem (2023)
Válka v Iráku
Vakcína proti covidu-19
Varšavská univerzita
Vatikán
Vietnam
Vláda Petra Fialy
Vladimir Putin
Vladislav I. Opolský
Vliv člověka na životní prostředí
Vnitrostátně stanovené příspěvky
Volby prezidenta USA 2020
Volkswagen
Volodymyr Zelenskyj
Volvo
Vražda
Vydírání
Vzestup hladiny oceánů
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikifunctions:Main Page
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikimedia Commons
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2021
Wikipedie:Článek týdne/2023
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2021
Wikipedie:Obrázek týdne/2023
Wikipedie:Ověřitelnost
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/říjen
Wikipedie:Vybraná výročí dne/listopad
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:WikiProjekt Překlad/Rady
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2021
Wikipedie:Zajímavosti/2023
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
Wilbur Smith
Zachytávání a ukládání oxidu uhličitého
Zelená dohoda pro Evropu
Zmírňování změny klimatu
Ztráty a škody




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk