Caligula - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Caligula
Gaius Caesar Caligula
rímsky cisár
rímsky cisár
Narodenie31. august 12
Úmrtie24. január 41 (28 rokov)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Caligula

Caligula, celým menom Gaius Caesar Caligula alebo Gauis Caesar Augustus Germanicus (* 31. august 12 – † 24. január 41) bol od marca 37 do 24. januára 41 cisárom Rímskej ríše z júliovsko-klaudiovskej dynastie.

Pri nástupe na trón bol medzi obyvateľmi dosť populárny, ale hýrivým životom čoskoro minul všetok Tibériov (čiže štátny) majetok. Tento majetok nahradzoval konfiškáciami majetku senátorov. Jeho politické metódy sa stávali čoraz výstrednejšími. Zaviedol procesy za velezrady a mnohí ho označovali za blázna. V roku 40 bolo proti nemu zosnované sprisahanie a bol zavraždený príslušníkmi prétoriánskej gardy.

Životopis

Caligula bol syn Germanica, synovca a adoptívneho syna Tiberia. Narodil sa 31. augusta roku 12. Od útleho detstva sa so svojím otcom pohyboval po vojenských kasárňach a bol vojakmi zbožňovaný. Tiež od nich dostal meno, pod ktorým vošiel do dejín. Keď sa ako päťročný chlapec objavil po otcovom boku na triumfálnom vojenskom voze, oblečený v kompletnej legionárskej uniforme, začali mu vojaci hovoriť Caligula (čižmičkár), čo v latinčine znamená vojenská (caliga) topánka. Keď mal Caligula sedem rokov, zomrel jeho zbožňovaný otec a na Tiberia v padli podozrenia z otravy, ktoré sa ale nikdy nepotvrdili. Od tej doby bol Caligula nútený čeliť stále sa zvyšujúcej Tibériovej nevraživosti.

Cisár Caligulu povolal v jeho osemnástich rokoch na Capri v snahe dostať ho pod bližší dohľad. Zatiaľ čo jeho starší bratia boli vyhlásení za nepriateľov štátu a umučení, Caligula preukázal obratnú prispôsobivosť. Podľa niektorých zdrojov sa údajne zúčastnil orgií, ktoré na Capri usporadúval Tiberius. O jeho sexuálnom živote je nesporných dôkazov dosť. Počínajúc jeho vzťahom k manželke prefekta prétoriánov Macrona Ennia a končiac údajným vzťahom k vlastnej sestre Drusille. To však priamo súviselo s jeho až chorobným obdivom k Egyptu.

Ťažko povedať, čo všetko prebehlo Caligulovi hlavou, keď ho 18. marca 37, po smrti Tiberia, vyhlásili za principa – cisára, a dvadsaťtriročnému mladíkovi bola vložená do rúk absolútna moc. Spočiatku skutočne plnil rolu múdreho a láskavého vládcu, ktorý miluje svoj ľud. Vedený svojimi skúsenými poradcami, predovšetkým veliteľom prétoriánov Macronom, upevňoval až obdivuhodne svoju autoritu a popularitu. Bol veľmi štedrý a často rozhadzoval peniaze so svojou podobou medzi rímsky ľud. Ihneď po nástupe dostal titul imperátora, ale vrátil senátu jeho právomoci. Zastavil nezmyselné Tibériove procesy pre urážku majestátu, dal amnestiu všetkým perzekvovaným a vyhlásil, že „pre donášača nemá uši“.

Tieto sľubné začiatky však netrvali príliš dlho. Vlastne len niekoľko mesiacov. Po nich sa Caligula úplne nepochopiteľne zmenil. Začalo u neho šialenstvo, ktoré nemalo obdoby. Dnes sa vedci domnievajú, že jeho šialenstvo bolo následkom encefalitídy. V Caligulovom prípade išlo najskôr o menšiu poruchu v čelnom laloku mozgu. Neskôr to viedlo ku strate zábran, potom k rozpadu spoločenských návykov a nakoniec k dezintegrácii osobnosti a demencii. Caligula si za svoj vzor zvolil nie Augusta, ale Caesara, a to navyše v tom najnegatívnejšom zmysle. Jeho politickým ideálom sa stáva absolútna monarchia helenistického typu vo svojej najvýraznejšej forme, t. j. egyptskej forme.

Egyptománia sa však u neho postupne rozrástla do obludných rozmerov. Obnovil kult egyptskej bohyne Isidy, zakázanej za Tibéria. Tibérius totiž, aj keď bol nakoniec tyran a mal v priebehu svojej vlády celý rad chýb, nikdy podobnej mánii neprepadol. Zo všetkého najstrašnejšie však bolo, ako sa Caligula vžil do svojej božskej úlohy. Často mal pozlátenú bradu, v ruke držal odznaky bohov, ako blesk, trojzubec alebo berlu, ba bolo ho vídať aj v šatách Venuše. Bol presvedčený, že je mu všetko dovolené. Údajne žil v incestnom vzťahu so svojou sestrou Drusillou (čo však mohli byť len výmysly, keďže sa o tom nezmienil žiaden z jeho súčasníkov) a svojmu milovanému koňovi postavil mramorové stajne so žľabom zo slonoviny a údajne z neho plánoval urobiť konzula, hoci aj to sú len špekulácie, ktoré neboli potvrdené.

Toto božské vystupovanie však chcelo peniaze. Keď po roku svojej vlády vyčerpal štátnu pokladňu až do dna nezmyselnými podnikmi a vlastným rozhadzovaním, začal sužovať obyvateľstvo prehnane vysokými daňami. Nebolo vari ničoho a nikoho, na čo by nebol uvalil daň. Používal aj tie zjavne najbezprávnejšie metódy, ako sa dostať k peniazom. Zavládol čas, keď bohatí ľutovali, že nie sú chudobní.

V zahraničnej politike ukázal mimoriadnou hlúposť. Nedosiahol žiadne vojenské úspechy. Vytiahol len raz a uspokojil sa s niekoľkými šialenými a zbytočnými demonštráciami – chytal už raz zajatých nepriateľov, ktorých rozkázal znovu pustiť, a svojmu vojsku, nastúpenému k boji na brehoch mora, prikázal zbierať mušle s tým, že ide o „korisť zobratú oceánu“.

Bol taktiež veľmi známy vďaka svojmu divokému sexuálnemu životu. Povráva sa, že mal milostný pomer s Marcom Lepidom a s tanečníkom Mnesterom, ako aj s niekoľkými rukojemníkmi. Mladý Valerius Catullus, pochadzajúci z konzúlskej rodiny, sa nijako netajil tým, že mal s Caligulom sexuálny pomer a vďaka tomu aj ochorel. Okrem tohto páchal údajne incest so všetkými svojimi sestrami, najmä však s jeho obľúbenkyňou Drusillou. V Ríme sa vraj nenachádzala žena vznešeného rodu, ktorú by nechal na pokoji. Často ich pozýval, spoločne s manželmi, na večeru a pokiaľ sa mu zachcelo, tak odišiel z jedálne a dal si zavolať tú, ktorá sa mu zapáčila. Potom sa vracali naspäť s čerstvými stopami chlipnosti a ženu buď verejne chválil alebo hanil, poprípade ešte opisoval jej chovanie pri súložení. Bol vraj v sexe tak nenásytný, že mu nestačili ani jeho mužskí milenci. S obľubou sa obliekal do ženských šiat a nosieval parochne.

Svojou choromyseľnosťou a stratou všetkých zábran vyvolal cisár silné napätie medzi senátormi a jazdcami, ku ktorým sa neskôr pridali aj prétoriáni. To bol Caligulov koniec. A tak bol po svojej štyri roky trvajúcej vláde zavraždený. Koncom januára roku 41 n. l. sa na nádvorí Palatinu ako každoročne konali slávnosti na uctenie pamiatky cisára Augusta. Ten deň, 24. januára, pozoroval Caligula slávnosti už od rána. Okolo jednej hodiny opustil divadlo, aby sa vykúpal a najedol v paláci. V sprievode iba jedného senátora zamieril ku krytému priechodu, kde stála skupina chlapcov z Ázie, ktorí mali neskôr vystupovať v divadle. Tu sa ale správy rozchádzajú a existujú dva varianty toho, ako bol zavraždený. Prvý je, že Caligula sa s nimi dal do reči a v tom okamihu ho tribún prétoriánov Chaerea bodol mečom so slovami: „Tak teda, do toho!“ (Chaerea si Caligula po Macronovej smrti sám vybral a patril k legionárom jeho otca, ktorí začali hovoriť päťročnému chlapcovi topánka). Rana vraj nebola smrteľná, čepeľ skĺzla po kľúčnej kosti. Caligula vykríkol a ubehol niekoľko metrov. Potom ho chytil tribún Sabinus a vrazil mu meč priamo do hrude. Na ležiaceho Caligulu sa vrhli ďalší a jeho telo pokrylo celkom asi tridsať rán. Druhý variant je, že Sabinus odstránil ľud za pomoci centúriov, ktorí boli tiež zasvätení do sprisahania, a podľa vojenského zvyku žiadal od Caligulu heslo; keď mu dal heslo „Jupiter“, tak Chaerea vraj zvolal: „Nech ťa strestá!“. Keď sa cisár obrátil, prerazil mu úderom čeľusť. Zostal ležať na zemi, zvíjajúc sa v bolestiach a keď ustavične kričal, že ešte žije, tu ho potom ešte ostatní sprisahanci dorazili tridsiatimi zásahmi, lebo heslom všetkých bolo: „Ešte!“ (niektorí mu dokonca vrazili meč do genitálií). Nenávisť ku Caligulovi bola taká veľká, že potom zabili aj jeho manželku (prebodnutá mečom) a jednoročnú dcéru (roztrieskaná o múr).

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Caligula


Caligula
Vladárske tituly
Predchodca
Tiberius
Rímsky cisár
3741
Nástupca
Claudius
Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Caligula

Úmrtí v roce 2023
Čína
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu
Černá Hora
Česká Wikipedie
Členské státy NATO
Řím
Římané
Římané
Římská republika
Římský diktátor
Římský konzul
Římský konzul#Prokonzul
Římský senát
Řecká národní knihovna
Šiveluč
Židovská legie
Židovská národní rada
1. století
1. století př. n. l.
1. tisíciletí př. n. l.
10. století př. n. l.
106 př. n. l.
11. duben
14. březen
14. březen
14. duben
15. únor
15. únor
15. březen
15. březen
1523
17
17. duben
1783
1884
1913
1923
1963
1993
2. duben
2. století
2. století př. n. l.
20. březen
20. duben
2021
21. duben
23. říjen
23. duben
23 př. n. l.
24. listopad
28. březen
3. leden
3. století př. n. l.
30 př. n. l.
31 př. n. l.
33 př. n. l.
38 př. n. l.
39 př. n. l.
4. duben
40 př. n. l.
41 př. n. l.
42 př. n. l.
43 př. n. l.
44 př. n. l.
44 př. n. l.
45 př. n. l.
46 př. n. l.
47 př. n. l.
50 př. n. l.
510 př. n. l.
53 př. n. l.
54 př. n. l.
57 př. n. l.
58 př. n. l.
6. století př. n. l.
63 př. n. l.
7. prosinec
7. století př. n. l.
716 př. n. l.
753 př. n. l.
757 př. n. l.
763 př. n. l.
8. století př. n. l.
83 př. n. l.
85 př. n. l.
89 př. n. l.
9. století př. n. l.
Aanipada
Abel Posse
Achdut ha-avoda
Aegyptus
Afrika (provincie)
Agrippina mladší
Ahmad Jamal
Alexander Hélios
Alexandrie
Alija
Amnestie
Amnestie
Anarchie
Angélique du Coudray
Antipatros Idumejský
Antonia Major
Ariane 5
Arménie
Atia Balba Caesonia
Augur
Augustus
Aun Schan Su Ťij
Australská národní knihovna
Autoritní kontrola
Autoritní kontrola
Báseň
Básník
Březnové idy
Březnové idy
Bar Giora
Ben Ferencz
Bibliografie dějin Českých zemí
BIBSYS
Bitva u Actia
Bitva u Farsálu
Bitva u Filipp
Bitva u Filipp
Bitva u Mutiny
Boca Chica (Texas)
Bohuslav Korejs
Caligula
Callisto
Claudius
Commons:Featured pictures/cs
Craig Breen
Dana Němcová
David Ben Gurion
Decimus Iunius Brutus Albinus
Decimus Iunius Brutus Albinus
Decimus Laberius
Deklarace nezávislosti Státu Izrael
Diadém
Diadém
Donald Trump
Druhý triumvirát
Elena Pampulovová
Emilia Galotti
Encyklopedie
Epická poezie
Erató
Etnologie
Europa (měsíc)
Evropa
Evropská kosmická agentura
Evropská unie
Filipika
Filippoi (antické město)
Filozof
Finsko
Francouzská národní knihovna
Gaius Cassius Longinus
Gaius Cassius Longinus
Gaius Marius
Galie
Galileovy měsíce
Gallia Narbonensis
Gallia Narbonensis
Ganymedes (měsíc)
Gemeinsame Normdatei
Gemeinsame Normdatei
Germánie
Gotthold Ephraim Lessing
Guillaume Apollinaire
Ha-Šomer
Hagana
Herodes Veliký
Hispánie
Histadrut
Hlavní strana
Hyrkanos II.
Hyrkanos II.
Impérium
Impérium
International Standard Book Number
Istanbulská univerzita
Istituto centrale per il catalogo unico delle biblioteche italiane e per le informazioni bibliografiche
Izrael
Jacques Gaillot
Jakov Milatović
Jana Lorencová
Jeruzalém
Jicchak Ben Cvi
Josep Fusté
Juba II.
Judea
Julius Caesar
Jupiter (planeta)
Jupiter Icy Moons Explorer
Kaligram
Kalliopé
Kamčatka
Karl Marek
Katalog jmen a názvů děl Katalánska
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
Kidd Jordan
Kleopatra Seléné
Kleopatra VII.
Library of Congress Control Number
LIBRIS
LIBRIS
Livia Drusilla
Livius
Lotyšská národní knihovna
Lucius Iunius Brutus
Lucius Sergius Catilina
Lugdunum
Luperkálie
Luperkálie
Lyon
Múte Bourup Egede
Múzy
Malá Asie
Malá Asie
Mapaj
Marcus Aemilius Lepidus (triumvir)
Marcus Antonius
Marcus Iunius Brutus
Marcus Iunius Brutus
Marcus Junius Brutus
Marcus Tullius Cicero
Marcus Vipsanius Agrippa
Mark Antony?oldid=275277481
Marxismus
Mary Quantová
Mauretánie (království)
Messalina
Metafora
Mezinárodní standardní identifikátor jména
Milo Đukanović
Modena
Modena
Monarchie
Monarchie
Myanmar
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Národní knihovna České republiky
Národní knihovna Španělska
Národní knihovna Izraele
Národní liga pro demokracii
Národní parlamentní knihovna Japonska
Nadace Wikimedia
Narbonne
Nero
Nigel Lawson
Nizozemská královská knihovna
Nukleárie
Numidie
Octavia Minor
Online Computer Library Center
Optimáti
Oródés II.
Padělek
Palestina v osmanském období
Parthská říše
Parthská říše
Patron
Petrohrad
Plútarchos
Po'alej Cijon
Poezie
Politik
Polská národní knihovna
Poltava
Pompeius
Portál:Aktuality
Portál:Doprava
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Politika
Portál:Sport
Portál:Starověký Řím
Portál:Starověký Řím
Portál:Starověký Řím
Praetor
Praha
Prezident Černé Hory
Prezident Izraele
Proskripce
Proskripce
Ptolemaios XII. Neos Dionýsos
Ptolemaios XV. Kaisarion
Ptolemaios XV. Kaisarion
Ptolemaiovský Egypt
Publius Clodius Pulcher
Publius Ovidius Naso
Q172248
Q172248#identifiers
Q172248#identifiers|Editovat na Wikidatech
Q49757#identifiers
Q49757#identifiers|Editovat na Wikidatech
Q51673
Q51673#identifiers
Q51673#identifiers|Editovat na Wikidatech
Q51673#P39
Q51673#P40
Quaestor
Quintus Tullius Cicero
Rým
Republika
RMS Aquitania
Rodné jméno
Romulus
Romulus a Remus
Rubikon
Ruská invaze na Ukrajinu
Ruské impérium
Rusko
Sýrie (provincie)
Sebevražda
Sergio Gori
Severoatlantická aliance
Sextus Pompeius
Seymour Stein
Seznam prezidentů Spojených států amerických
Sibiř
Sionismus
Sopečná erupce
Soubor:Brutus.jpg
Soubor:Calligramme.jpg
Soubor:Donations of Alexandria 34BC.gif
Soubor:Flag of Koryakia.svg
Soubor:M Antonius.jpg
Soubor:Narodni Divadlo, Estates Theater, Prague - 8638.jpg
Soubor:Portrait Brutus Massimo.jpg
Soubor:Sir Lawrence Alma-Tadema - The Meeting of Antony and Cleopatra.jpg
Soubor:Sir Lawrence Alma-Tadema - The Meeting of Antony and Cleopatra.jpg
Soubor:Stavovské divadlo vstup 1.jpg
Soubor:Syd 1197.jpg
Soubor:Syd 1197.jpg
Soubor:Yitzhak Ben-Zvi.jpg
SpaceX
SpaceX South Texas launch site
Speciální:Kategorie
Speciální:Nové stránky
Speciální:Statistika
Speciální:Zdroje knih/0313325278
Speciální:Zdroje knih/3325001610
Speciální:Zdroje knih/80-205-0060-X
Speciální:Zdroje knih/80-86223-30-2
Speciální:Zdroje knih/80-86410-03-X
Speciální:Zdroje knih/80-86569-86-1
Speciální:Zdroje knih/978-80-7340-103-0
Speciální:Zdroje knih/978-80-86410-47-0
Speciální:Zdroje knih/978-80-87249-00-0
Speciální:Zdroje knih/9780313325274
Speciální:Zdroje knih/9783325001617
Speciální:Zdroje knih/9788074072871
Spojené státy americké
Stanné právo
Starověké Řecko
Starověké Athény
Starověký Řím
Starověký Egypt
Starship (SpaceX)
Starship Test Flight
Stavovské divadlo
Sumeri
Sumerská astronómia
Tetradrachma
Tetradrachma
Texas
Thálie
Toga
Toga
Tribun lidu
Triumvirát
Trove
Trove
Union List of Artist Names
Univerzitní systém dokumentace
Univerzitní systém dokumentace
Vatikánská apoštolská knihovna
Virtual International Authority File
Vladimir Kara-Murza
Vladlen Tatarskij
Vlajka Korjackého autonomního okruhu
Vojenská junta
Vojenský převrat v Myanmaru 2021
Vojevůdce
Volby do Knesetu 1949
Walker, Texas Ranger
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikimedia Commons
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2023
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2023
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/duben
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:WikiProjekt Překlad/Rady
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2023
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
William Shakespeare
WorldCat
Zatčení
Zdeněk Ziegler




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk