Che Guevara - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Che Guevara
Ernesto "Che" Guevara
argentínsko-kubánsky marxistický revolucionár
a vodca kubánskych partizánskych jednotiek
Fotografia Hrdinský partizán (Guerrillero Heroico), ktorú urobil Alberto Korda 5. marca 1960.
Fotografia Hrdinský partizán (Guerrillero Heroico), ktorú urobil Alberto Korda 5. marca 1960.
Narodenie14. jún 1928
Rosario, Argentína
Úmrtie9. október 1967 (39 rokov)
La Higuera, Bolívia
NárodnosťArgentínčan
Alma materUniverzita Buenos Aires
Profesialekár, revolucionár, politik
RodičiaErnesto Guevara Lynch
Celia de la Serna y Llosa
ManželkaHilda Gadea (1955 – 1959)
Aleida March (1959 – 1967)
DetiHilda (1956 – 1995)
Aleida (1960)
Camilo (1962)
Celia (1963)
Ernesto (1965)
PodpisChe Guevara, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Che Guevara

Ernesto Guevara (* 14. jún 1928, Rosario, Argentína – † 9. október 1967, La Higuera, Bolívia), všeobecne známy ako Che Guevara bol argentínsko-kubánsky lekár a marxistický revolucionár, jeden z hlavných veliteľov partizánskych jednotiek počas Kubánskej revolúcie.

Životopis

Detstvo a mladosť

Ernesto Guevara sa narodil 14. júna 1928 v argentínskom Rosariu v rodine španielsko-írskych emigrantov, jeho otec bol architekt. V rodine bol najstarším synom, mal ešte dvoch bratov a dve sestry. Keď mal Ernesto 2 roky, ochorel na astmu. Čítal Freuda, Pabla Nerudu, francúzsku literatúru a neskôr Marxa a Engelsa. V roku 1947 začal študovať medicínu na univerzite v Buenos Aires.

Mladý E. Guevara (vpravo) s priateľom A. Granadom na rieke Amazonka

Veľa cestoval, v roku 1951 spolu s priateľom Albertom Granadom podnikol 10 mesiacov trvajúcu cestu po Južnej Amerike. V Peru navštívil slávne Machu Picchu a istý čas pracovali aj v útulku pre malomocných v San Pablo. Neskôr odcestovali do Kolumbie (práve tam vrcholila občianska vojna), krátko nato sa s Granadom rozlúčili a Ernesto sa dostal na mesiac do Miami na Floride. Zdá sa, že práve počas týchto ciest sa začali formovať jeho protiamerické postoje. V júni 1953 úspešne promoval na univerzite. Napriek ponuke pracovať na univerzite odišiel do Bolívie, Peru a Venezuely a začiatkom januára 1954 prišiel do Guatemaly, kde sa zoznámil so svojou prvou manželkou, peruánskou ekonómkou Hildou Gadeovou, s ktorou mal neskôr jednu dcéru. Zažil tu tiež Američanmi podporovaný prevrat proti ľavicovo orientovanému prezidentovi Arbenzovi Guzmánovi. Keďže Guevara pri prevrate otvorene podporoval Guzmána, nová vojenská chunta ho označila za nepohodlnú osobu a v septembri 1954 bol nútený odísť z Guatemaly do Mexika, ktoré bolo v tomto období vnímané ako stredisko ľavicových radikálov. Pracoval tam ako lekár na alergiológii v hlavnej nemocnici v Mexiku, zároveň si privyrábal ako fotograf pre latinskoamerickú tlačovú agentúru.

Kuba

Bližšie informácie v hlavnom článku: Kubánska revolúcia
Che Guevara a Fidel Castro v roku 1961

Práve v Mexiku sa Ernesto Guevara v júni 1955 zoznámil s kubánskym emigrantom Fidelom Castrom, ktorý sa uchýlil do Mexika po neúspešnom puči v júli 1953. Hoci obaja muži mali údajne veľmi odlišné povahy, vďaka ich spoločným názorom na sociálne otázky a americký imperializmus sa zakrátko zblížili a Guevara sa s nadšením pridáva ku Castrovmu plánu na začatie ozbrojenej revolúcie proti kubánskemu diktátorovi Fulgenciovi Batistovi.

Po niekoľkomesačných prípravách a vojenskom tréningu dňa 25. novembra 1956 odplávala skupina 82 mužov na jachte Granma na Kubu. Vylodili sa 2. decembra neďaleko pláže Los Coloradas. Po prvotných nezdaroch malá jednotka mužov spolu s Guevarom a Castrom zaútočila 17. januára 1957 na vojenskú hliadku v La Plate v horách Sierra Maestra. Bolo to ich prvé víťazstvo. Guevara sa stal veliteľom 4. kolóny, ktorá viedla útok partizánov z hôr Sierra Maestry do centrálnych provincii Kuby. Niekedy v tomto období sa ujala prezývka Che, čo znamená v argentínskej hovorovej reči zvolanie v zmysle hej, prípadne človeče. Koncom roka 1958 zaútočil Che na mestá Guayos a Cabayguán a napriek niekoľkonásobnej presile ich v priebehu 48 hodín dobyl. Spomedzi povstaleckých veliteľov bol Che vnímaný ako najagresívnejší a najúspešnejší. Bol známy vyžadovaním tvrdej disciplíny a vynikajúcim taktickým myslením. Jeho jednotky dobyli 1. januára 1959 150-tisícové mesto Santa Clara, čo otvorilo cestu na Havanu a donútilo diktátora Batistu k úteku z Kuby. Na druhý deň, 2. januára vstúpilo do Havany povstalecké vojsko Ernesta Che Guevaru a kubánska armáda bez boja kapitulovala.

Po víťazstve revolúcie Fidel Castro menoval Guevaru na niekoľko mesiacov veliteľom vojenskej základne La Cabaña, kde okrem iného dozeral aj na popravy desiatok bývalých Batistových vojakov a policajtov, ktorí boli usvedčení zo závažných zločinov a represálií uskutočňovaných počas Batistovho režimu. Neskôr sa podieľal na agrárnej reforme, ktorá zoštátnila majetok veľkých korporácii a výrazne zhoršila vzťahy Kuby s USA. Od toho momentu sa Kuba začala stále viac zbližovať so Sovietskym zväzom, na čom mal podľa viacerých historikov Guevara podstatnú zásluhu, pretože mal viac prokomunisticky orientovanejšie názory ako Fidel Castro a zblíženie so ZSSR mu navrhoval už dávnejšie (hoci neskôr zostal zo sovietskeho modelu komunizmu sklamaný a začal ho otvorene kritizovať). 13. februára 1959 bol Guevara vymenovaný za prezidenta Národnej kubánskej banky a v roku 1961 za ministra priemyslu, čo z neho urobilo jedného z hlavných formovateľov novej, komunisticky orientovanej ekonomiky. Počas tohto obdobia mal Guevara výrazné zásluhy aj na rozsiahlej alfabetizačnej kampani, ktorá v priebehu krátkej doby podstatne rozšírila gramotnosť kubánskeho obyvateľstva a tiež na zlepšovaní a rozširovaní bezplatnej lekárskej starostlivosti.

Che Guevara so svojou rodinou, 1963

Guevara sa 22. mája 1959 rozviedol so svojou prvou manželkou a v tom istom roku sa oženil s kubánskou partizánkou Alediou Marchou, s ktorou mal neskôr 4 deti (dve dcéry a dvoch synov).

Kongo a Bolívia

Na začiatku roku 1965 sa Guevara vzdal všetkých postov v kubánskej vláde, stiahol sa z verejného života a rozbehol prípravy na rozšírenie revolúcie aj do iných častí sveta. V apríli 1965 tajne odišiel Che spolu so 120 dobrovoľníkmi do Belgického Konga, kde sa pokúsil podporiť konžského veliteľa Laurenta Désiré Kabilu a zmeniť miestne povstanie v komunistickú revolúciu. Jeho snahy sa však v afrických podmienkach míňali účinku, dostihli ho navyše závažné zdravotné problémy v súvislosti s akútnou astmou a v novembri 1965 bol nútený z Konga odísť.

Che Guevara v Kongu, 1965

Po niekoľkomesačnom zotavovaní, počas ktorého sa tajne zdržiaval v Dar es Salaam a v Prahe, začal nové prípravy na zorganizovanie ozbrojeného boja, tentoraz v Bolívii, v ktorej boli podľa jeho mienky v tom čase najlepšie podmienky pre vypuknutie revolúcie. Už v novembri 1966 odišiel do Bolívie s falošným pasom. Vznikla tu nová, asi 50 členná partizánska skupina, ktorá spočiatku zaznamenala v bojoch s bolívijskou armádou viacero úspechov. Guevarova predstava o rozšírení revolúcie sa však zakrátko prestala napĺňať aj tu, jeho aktivity nedostali očakávanú podporu miestnych obyvateľov a Bolívijská vláda poslala do oblasti, kde operovali jeho partizáni, viac ako 600 vojakov. Bolívijské vládne jednotky koordinované agentmi CIA obkľúčili povstalcov 8. októbra v rokline Churo v Andách. Po krátkom boji zahynula väčšina partizánov a zraneného Che Guevaru zajala armáda. Odviedli ho do blízkej dediny La Higuera, kde ho nasledujúci deň, 9. októbra 1967 bez súdu popravili. Popravu nariadil bolívijský prezident René Barrientos a zúčastnil sa jej aj neslávne známy agent CIA Félix Rodríguez.

Guevarove telo previezli helikoptérou do neďalekého mesta Vallegrande, kde ho vystavili pred novinármi, následne ho pochovali na tajnom mieste v neoznačenom hrobe. Opätovne boli jeho pozostatky nájdené až v roku 1997 neďaleko Vallegrandského letiska a vrátené na Kubu, kde boli 17. októbra 1997 v meste Santa Clara s veľkou pompou pochované.

Jedna z posledných fotografií Che Guevaru krátko pred smrťou, Bolívia 1967

Kritika a kontroverzie

Ernesto Che Guevara ostáva do dnešných dní jednou z najkontroverznejších osobností moderných dejín. Najväčšia kritika na jeho osobu je spájaná s jeho podporou represívneho komunistického režimu, kladným postojom k trestu smrti a s popravami, ktoré vykonával na Kube, obzvlášť v pevnosti La Cabaña, kde v priebehu niekoľkých mesiacov boli pod jeho jurisdikciou popravené desiatky ľudí. Ich presný počet je však predmetom neustálych debát a rôzne zdroje ich uvádzajú medzi 55 až 108, na celej Kube bol podľa neoveriteľných údajov kubánskych exulantov (často pokladaných za predimenzované a neobjektívne) zodpovedný až za 216 popráv.[1] Ako bolo vyššie spomenuté, väčšinou sa jednalo o ľudí odsúdených počas verejných súdnych procesov za závažné zločiny spáchané počas Batistovho režimu. Je známe, že tieto procesy mali vtedy medzi rozhnevanou kubánskou verejnosťou veľkú podporu a zabránili lynčovaniu a neoprávneným vraždám, k akým často dochádzalo počas prevratov v iných krajinách Latinskej Ameriky. Che Guevara ako veliteľ väznice v La Cabaña mal povinnosť tieto rozsudky vykonať, zároveň však mal aj právomoc ich preskúmať a v prípade pochybností o vine znížiť trest. To, aký mal prístup k popravám býva často predmetom diskusie. Zatiaľ, čo podľa životopiscov v exile popravy zastrelením organizoval s entuziazmom, podľa iných znížil tresty čo najviac väzňom. Obe strany ale konzistentne uvádzajú, že Guevara bol „zatvrdilým“ mužom, ktorý nemal žiadne pochybnosti o treste smrti alebo o súhrnných a kolektívnych procesoch. Mimo toho už predtým nariadil viacero popráv počas partizánskej vojny v horách, niektoré dokonca vykonal osobne a to aj za prečiny ako zrada, špionáž či dezercia.

Popredný znalec Che Guevarovho životopisu, americký spisovateľ Jon Lee Anderson uviedol, že nenašiel jediný vierohodný dôkaz o tom, že by niekedy Che Guevara zabil nevinného človeka. Podľa neho boli všetky popravy vykonané alebo nariadené Che Guevarom udelené za činy, ktoré sú v čase vojny bežne trestané smrťou, ako napr. zrada, či dezercia a za zločiny ako vražda, mučenie, alebo znásilnenie.[2]

Mŕtve telo Che Guevaru krátko po poprave, La Higuera, 9. október 1967.

Hoci je možné polemizovať o Che Guevarových názoroch a o správnosti metód ich presadzovania, je na druhej strane prakticky nepopierateľným faktom, že nebojoval pre osobný prospech, ale pre ideály o sociálnej rovnosti, ktorým veril a bol za ne ochotný aj umrieť. Práve vďaka tomuto faktu sa - aj napriek jeho kontroverziám - pre mnoho ľudí stal ikonou pre boj proti nerovnosti a nespravodlivosti

Zaujímavosti

Che Guevara veľmi veľa cestoval a to nielen po Latinskej Amerike. Počas svojho pôsobenia v kubánskej vláde navštívil v rámci diplomatických aktivít desiatky krajín, vrátane USA, Sovietskeho zväzu, Japonska, Indie či Alžírska. Po svojich aktivitách v Kongu strávil niekoľko mesiacov aj v Československu. Prvýkrát ho navštívil už v decembri 1960, pričom tajne býval v dedine Ládví blízko Prahy.

Pri svojich prípravách na organizovanie revolúcie v Kongu a Bolívii Che Guevara kvôli utajeniu viackrát radikálne zmenil svoj vzhľad. Pred odchodom do Bolívie prišiel na večeru s Fidelom a Raúlom Castrovcami a ďalšími členmi kubánskej vlády. S pomocou kubánskych maskérov mal zmenený vzhľad a vystupoval pod falošnou identitou, s ktorou sa mal presunúť do Bolívie. Okrem Fidela Castra, ktorý o tom vedel, ho údajne nikto z prítomných, vrátane jeho dlhoročného priateľa Raúla Castra, počas celej večere vôbec nespoznal.

Busta Che Guevaru v La Higuere v Bolívii.

Pri svojich cestách si Che Guevara vždy písal denníky, väčšina z nich bola knižne vydaná ešte za jeho života. Prvé z nich, Motocyklové denníky, zachytávajú jeho prvé cesty s Albertom Granadom, posledné Bolívijské denníky boli po jeho smrti tajne prepašované z Bolívie a zachytávajú Che Guevarove posledné dni. V roku 1961 tiež napísal knihu Partizánsky boj, v ktorej rozvíja teóriu gerilovej vojny a ktorá sa stala akousi príručkou pre partizánske hnutia po celom svete.

Che Guevarovu najslávnejšiu fotografiu, známu ako Guerrillero Heroico, spravil fotograf Alberto Korda v roku 1960 počas smútočného obradu za obete výbuchu lode La Coubre, ktorá explodovala v havanskom prístave kvôli sabotáži spôsobenej pravdepodobne agentmi CIA. Pri výbuchu zahynulo vyše 75 ľudí, Che Guevara sa krátko po výbuchu namieste zúčastnil záchranárskych prác a pomáhal zraneným. Fotografia sa po Guevarovej smrti rozšírila do celého sveta a stala sa symbolom rebelujúcej, ľavicovo orientovanej mládeže, no neskôr aj obľúbenou komerčne využívanou značkou, voči čomu protestoval Korda aj Guevarova rodina.

Referencie

  1. http://www.futurodecuba.org/216_documented_victims.htm 216 DOCUMENTED VICTIMS OF CHÉ GUEVARA IN CUBA
  2. http://www.pbs.org/newshour/forum/november97/che1.html THE LEGACY OF CHE GUEVARA

Iné projekty

  • Spolupracuj na Wikicitátoch Wikicitáty ponúkajú citáty od alebo o Che Guevara
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Che Guevara

Externé odkazy

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Che Guevara

Ádil Šáh
Émile Zola
Émilie du Châtelet
Írán
Íránské národy
Úmrtí v roce 2021
Únor
Ústava (Platón)
Útok na Tuilerijský palác
Čína
Čadca
Časové pásmo
Čeština
Čeněk Chyský
Černé indie
Červenec
Česká strana národně sociální
Česká Wikipedie
České kráľovstvo
Český rozhlas
Český zemský sněm
Česko
Československá akademie věd
Československá fotbalová reprezentace
Československá socialistická republika
Československo
Česko na Letních olympijských hrách 2020
Činohra
ČSN
ČT24
Řád Tomáše Garrigua Masaryka
Řím
Římské číslice
Římský konzul
Řecko
Śląkfa
Šáhruch
Ší'itský islám
Šíité
Šagrat Al Durr
Šen Fu
Šestá hodnotící zpráva IPCC
Šest historií prchavého života
Španělsko
Špičácký tunel
Štrbské Pleso
Štvorcový kilometer
Švédsko
Švýcarsko
Žánr
Železniční trať Plzeň – Furth im Wald
Židé
Žofie Šarlota Hesensko-Kasselská
.kw
1. únor
1. červen
1. červenec
1. květen
1. leden
1. november
1. srpen
10. únor
10. červen
10. říjen
10. august
10. březen
10. duben
10. prosinec
10. srpen
10. storočie
10. září
11. únor
11. červenec
11. březen
11. květen
11. leden
11. prosinec
11. srpen
11. storočie
1179
1191
12. únor
12. červen
12. březen
12. duben
12. květen
12. leden
12. srpen
120
1238
1246
1250
1267
1291
1292
1296
13. únor
13. červen
13. březen
13. duben
13. květen
13. leden
13. prosinec
13. srpen
1327
1346
1347
1357
1397
14. únor
14. červen
14. březen
14. duben
14. leden
14. listopad
14. prosinec
14. srpen
1405
1439
1449
1453
1455
1499
15. únor
15. červenec
15. březen
15. duben
15. leden
15. listopad
15. prosinec
15. srpen
15. září
1519
1520
1524
1527
1531
1537
1550
1555
1575
1586
1591
1595
16. únor
16. červen
16. červenec
16. december
16. duben
16. květen
16. leden
16. srpen
16. století
16. září
1600
1614
1615
1624
1626
1628
1630
1632
1649
1664
1665
1666
1667
1672
1674
1675
1676
1677
1678
1681
1682
1683
1684
1685
1688
1690
1693
1696
17. únor
17. červen
17. červenec
17. březen
17. duben
17. květen
17. leden
17. listopad
17. prosinec
17. srpen
17. století
17. září
1700
1704
1706
1707
1708
1711
1715
1719
1720
1723
1724
1728
1729
1733
1739
1745
1746
1747
1748
1749
175
1750
1751
1752
1753
1754
1755
1759
1763
1764
1768
1769
1772
1782
1785
1787
1789
1790
1791
1792
1797
1798
1799
18. únor
18. červen
18. říjen
18. březen
18. květen
18. leden
18. listopad
18. srpen
18. století
1800
1801
1802
1803
1804
1805
1808
1809
1810
1813
1814
1816
1817
1818
1820
1821
1822
1823
1825
1827
1830
1831
1832
1834
1835
1836
1838
1839
1840
1841
1845
1848
1849
1850
1851
1852
1853
1854
1856
1857
1858
1859
1860
1861
1862
1863
1865
1866
1867
1868
1869
1870
1871
1872
1873
1874
1875
1876
1877
1877 ve fotografii
1877 v loďstvech
1878
1879
1880
1881
1882
1884
1887
1888
1889
1890
1892
1893
1895
1896
1897
1898
1899
19. únor
19. červen
19. březen
19. leden
19. listopad
19. prosinec
19. srpen
19. století
19. září
1900
1901
1902
1903
1904
1905
1907
1908
1909
1910
1911
1912
1913
1914
1915
1916
1918
1920
1921
1922
1923
1924
1925
1926
1927
1928
1929
1930
1931
1932
1933
1934
1935
1937
1938
1939
1940
1941
1942
1943
1944
1945
1946
1947
1948
1949
1950
1951
1952
1953
1954
1957
1958
1959
1960
1960–1969
1961
1963
1964
1966
1967
1968
1969
1970
1971
1972
1973
1974
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
1991
1992
1993
1997
1998
2. únor
2. červen
2. říjen
2. duben
2. leden
2. listopad
2. prosinec
2. srpen
2. tisíciletí
20. únor
20. červen
20. červenec
20. říjen
20. březen
20. květen
20. leden
20. srpen
20. století
2000
2001
2002
2004
2005
2006
2007
2009
2010
2011
2012
2013
2016
2018
2019
2020
2022
21. únor
21. červen
21. březen
21. květen
21. srpen
21. století
216 př. n. l.
22. únor
22. březen
22. duben
22. leden
22. prosinec
22. srpen
22. září
23. únor
23. červen
23. říjen
23. březen
23. květen
23. listopad
23. november
23. srpen
23. září
24. únor
24. červenec
24. říjen
24. duben
24. květen
24. leden
24. listopad
24. prosinec
24. srpen
24. září
25. únor
25. červen
25. říjen
25. květen
25. listopad
25. prosinec
25. srpen
25. září
26. únor
26. červen
26. červenec
26. říjen
26. duben
26. leden
26. srpen
26. září
27. únor
27. červen
27. březen
27. duben
27. květen
27. prosinec
27. srpen
27. září
28. únor
28. červen
28. říjen
28. březen
28. duben
28. květen
28. leden
28. prosinec
28. srpen
28. září
29. březen
29. duben
29. květen
29. leden
29. listopad
29. prosinec
29. srpen
29. září
3. únor
3. červen
3. červenec
3. březen
3. duben
3. květen
3. listopad
3. srpen
30. červen
30. duben
30. květen
30. prosinec
30. srpen
30. září
303. stíhací peruť
31. červenec
31. říjen
31. březen
31. prosinec
31. srpen
338 př. n. l.
4. únor
4. červen
4. říjen
4. březen
4. duben
4. květen
4. leden
4. listopad
4. prosinec
4. srpen
4. září
40. roky 10. storočia
412
485
5. únor
5. červenec
5. březen
5. leden
5. listopad
5. prosinec
5. srpen
50. roky 10. storočia
6. únor
6. červen
6. červenec
6. říjen
6. březen
6. duben
6. srpen
6. září
60. roky 10. storočia
7. únor
7. červen
7. červenec
7. duben
7. leden
7. srpen
70
7 World Trade Center
8. únor
8. červen
8. říjen
8. duben
8. květen
8. leden
8. november
8. srpen
843
9. únor
9. červen
9. červenec
9. říjen
9. březen
9. duben
9. květen
9. leden
9. listopad
9. prosinec
9. srpen
9. storočie
9. září
919
922
923
950
951
952
953
954
955
956
957
958
959
960
991
Abaj Kunanbajuly
Abdulaziz
Abd al-Azíz ibn Saúd
Abolicionismus
Abrádž Al-Bajt
Abraham Gottlob Werner
Abstraktní expresionismus
Academia
Achille Costa
Administratívne členenie Poľska
Administrativní dělení Spojených států amerických
Adolf Hitler
Adolf Kašpar
Adolf Ludvík Krejčík
Aerodynamický tunel
Afšárovci
Afroameričané
Agapet II.
Agentura pro ochranu životního prostředí
Aglomerace
Ajjúbovci
Alžírsko
Alžběta Petrovna
Al-Káida
Al-Mansura
Alan Davenport
Albánie
Albína Honzáková
Albert Milota
Albrecht II. Habsburský
Aleppo
Alessandro Magnasco
Alexandr Ivanovič Osterman-Tolstoj
Alexandr Nikolajevič Radiščev
Alexandr Veliký
Alfons IV. Portugalský
Alfred Kubin
Alma mater
Alois Chytil
Alois Eliáš
Alois Roudnický
Alois Ugarte (starší)
Alois Velich
Alois Zábranský
Alternativní historie
Al Hamra Tower
Amanda Gormanová
Američané hispánského a latinskoamerického původu
American Institute of Architects
Americká občanská válka
Americká válka za nezávislost
Americký dolar
Amharsko
Amnesty International
Analog Science Fiction and Fact
André Cardinal Destouches
Andrea Sestini Hlaváčková
Andrej Barčák mladší
Andrew Cuomo
Angličané
Angličtina
Anglosasové
Angola
Antiutopie
Antoš Frolka
Antonín Švehla
Antonín Beňa
Antonín Kraft
Antonín Pustka
Antonín Slavíček
Antonín Strnad
Antonio Banderas
Antoni van Leeuwenhoek
Anton Štefánek
Anton Roscher
Apokalyptická a postapokalyptická sci-fi
Arabština
Arabové
Arabská kuchyně
Arabský poloostrov
Aramejština
Aramid
ArcelorMittal
Archiv výtvarného umění
Arkadij a Boris Strugačtí
Arméni
Armin Delong
Arnošt Vaněček
Arthur C. Clarke Award
Arthur Charles Clarke
Arthur Dove
Arthur Siegel
Artur Kraus
Art deco
Asaph Hall
Asie
Asijští Američané
Astma
Athény
Atlantský oceán
Atomové bombardování Hirošimy a Nagasaki
Atrium
Augsburg
Augustin Štefan
August Bedřich Piepenhagen
August III. Polský
Auschwitz
Austrálie
Autokracie
Autoritní kontrola
Avantgarda
Bílí Američané
Búbiján
Bělorusko
Březen
Bažina
Bagdád
Bagel
Bahá’í
Bahrajn
Balet
Balthasar Denner
Bangladéš
Baobab
Barack Obama
Barbora Braniborská (1527–1595)
Barokní architektura
BASE jumping
Basra
Battery Park City
Bedřich August Harrach
Bedřich Dlouhý
Benedikt XIV.
Benedikt XVI.
Benzín
Betonářská výztuž
Bibliografie dějin Českých zemí
Biodiverzita
Bitka pri Lechu
Bitva na Lechu
Bitva na Lechu (955)
Bitva o Širojamu
Bitva o průsmyk Šipka
Bitva u Abúkíru
Bitva u Chairóneie
Bitva u Hradce Králové
Bitva u Kann
Bitva u Maldonu
Bitva u Nikopole (1877)
Blízký východ
Bořivoj Navrátil
Božena Weleková
Boeing 707
Boeing 767
Boeing B-29 Superfortress
Bohuslav Chňoupek
Bohuslav Schnirch
Bohuslav Svoboda
Boleslav I.
Bombový útok na Světové obchodní centrum 1993
Boston
Boulogne-sur-Mer
Brakická voda
Brazílie
Britská Východoindická společnost
Brno
Broadway
Bronx
Bronx Zoo
Brooklyn
Brooklyn Museum
Budapešťská konvence
Buddhismus
Budoucnost
Budova Organizace spojených národů
Burdž Chalífa
C. k.
Calvin Coolidge
Camillo Benso Cavour
Carlo Naya
Carl Gustaf Mannerheim
Carl Heinrich Biber
Carnegie Hall
Carolina Kostnerová
Catania
Catskill Mountains
Cena Ditmar
Cena Hugo
Cena Jupiter
Cena Karla Čapka (cena fandomu)
Cena Locus
Cena Ludvík
Cena Nebula
Central Intelligence Agency
Central Park
Cesta kolem světa
Cestování v čase
Cheesecake
Che Guevara
Chicago
Chris Christie
Chrysler Building
Cikáni
Cisterciácký řád
CN Tower
College of William & Mary
Commons:Featured pictures/cs
Condé Nast Building
Condé Nast Publications
Coney Island
Connecticut
Covid-19
Cukrářství
Dílo:Newtonův mozek
Děčín
Džibutsko
Dagmar Frýbortová
Dallas
Daniel Bernoulli
Daniel Gottlieb Türk
Daniel Libeskind
Datle
David Berkowitz
David Childs
David Crinitus z Hlavačova
Deimos (měsíc)
Deklarace nezávislosti Spojených států amerických
Demokratická strana (USA)
Denisa Chládková
Den nezávislosti (Spojené státy americké)
Desaťročie
Diecéze míšeňská
Differdange
Digital object identifier
Dionýz Blaškovič
Doktor věd
Doména nejvyššího řádu#Národní doména nejvyššího řádu
Domažlice
Domenico Cimarosa
Dominikánská republika
Dominik Oesterreicher
Dora Boothbyová
Drahomír Josef Růžička
Dreadnought
Druhá anglo-nizozemská válka
Druhá světová válka
Druhá svetová vojna
Druhý chrám
Drupi
Dusty Hill
East River
Edred
Edward Jenner
Egypt
Eiffelova věž
Ekonom
Ekonomická transformace v ČR
Ekonomie
Ekvádor
Eli Urbanová
Ellis Island
Emír
Emanuel Mandler
Emile Berliner
Emil Enhuber
Emil Pluhař
Emil Pollert
Emirát
Emma Waldecko-Pyrmontská
Empire State Building
Encyklopedie
Encyklopedie aneb Racionální slovník věd, umění a řemesel
Epos o Gilgamešovi
Eric Adams (politik)
Erijský kanál
Ernst Friedrich Benda
Eskalátor
Eskamotérství
Esperanto
Estuár
Etiopie
Etylenvinylacetát
Evangelická církev
Eva Jakoubková
Eva Josefina Julie Potocká
Führer
Failaka
Fajlaka
Falafel
Fandom
Fantastika
Fantasy
Fat Man
Federální shromáždění
Federal Hall
Fedor Houdek
Fehaíd Al Díhání
Fehime Sultan
Ferdinand VI.
Fernão de Magalhães
Fernando Tarrida del Mármol
Fifth Avenue
Filadelfie
Filipíny
Filip II. Makedonský
Filip II. Orleánský
Filip Josef Kinský
Film
Filmový žánr
Fiorello H. La Guardia
Five World Trade Center
Fonograf
Forry Award
Four World Trade Center
Fráňa Šrámek
Frédéric Auguste Bartholdi
Francie
Francouzská národní knihovna
Francouzské království
Frank Herbert
Franská říše
František Bílkovský
František Bakule
František Faustin Procházka
František Geršl
František Heřmánek (spisovatel)
František I. Štěpán Lotrinský
František Kincl
František Nosek
František Piťha
František Pinc
František Pitra
František Podlena
František Reichel
František Trenck
František Xaver Harlas
Františka Marie Bourbonská
Franz Windirsch
Frederik I. Švédský
Freedom House
Frick Collection
Fridrich II. Veliký
Fritz Tampe
Fulton Street (Manhattan)
Görlitz
Gabriel Daniel
Gemeinsame Normdatei
Geodata
Geopolitika
George Cranfield Berkeley
George Pataki
George Washington
Georg Alexander Pick
Giordano Bruno
Giovanni da Verrazzano
Gmina
Goldin Finance 117
Gotická architektura
Greenwich Village
Gregoriánský kalendář
Gregor Mendel
Ground zero
Guercino
Guggenheimovo muzeum
Gustav Švamberg
Gustav Oplustil
Guyana
Habsburská monarchia
Habsburská monarchie
Haiti
Handlová
Hannibal
Hardcore
Hard science fiction
Harlem
Harlemská renesance
Harlem River
Hearst Tower
Hektár
Henrich I. (Bavorsko)
Henri Nestlé
Henry Steel Olcott
Herbert George Wells
Herbert Hoover
Hermenegild Škorpil
Hidžáb
Hilsneriáda
Hinduismus
Hip hop
Historický lexikon Švýcarska
Hlavní město
Hlavní strana
Hodonín
Holding
Holokaust
Honoré Gabriel Riqueti de Mirabeau
Horkovzdušný balon
Horní Lužice
Hot-dog
Hudson (řeka)
Hugo Klement Mrázek
Hurikán Sandy
Hustota zalidnění
Hvězdná brána
Hybridní pohon
Hydrodynamika
Ian Anderson
IBM
Ibráhím Šáh
Ichwán
Ignác Händl
Ilindenské povstání
Illinois Institute of Technology
Inženýr
Index lidského rozvoje
Indický císař
Indie
Indie rock
Indonésie
Ingeborg Dánská (1878)
Instituce
International Standard Book Number
International Standard Serial Number
Internet Archive
Investice
Irácká invaze do Kuvajtu
Irácko-íránská válka
Irák
Irové
IROZHLAS
Isaac Asimov
Isaac Newton
Isabel Allende
Isidor Vondruška
Islám
Islámský fundamentalismus
Islámský stát
Islamizace
ISO 3166-1
ISO 3166-2:KW
Itálie
Italové
Iveta Toušlová
Izrael
János Richter
Ján Čarnogurský
Ján (Čechy)
Ján Kalinčiak
Ján Langoš
Ján Mato
Ján XII.
Jásir Arafat
Július Binder
Jaan Kaplinski
Jakub Arbes
Jakub II. Aragonský
Jakub II. Stuart
Jakub Jan Trautzl
James Dean
Jan Černý (politik)
Jan Amos Komenský
Jan Bartoš (herec, 1932)
Jan Cicero Braniborský
Jan Henryk Dąbrowski
Jan Krásl
Jan Lucemburský
Jan Lukas
Jan Malypetr
Jan Neruda
Jan Pelnář (ministr)
Jan Pohribný
Jan V. Palaiologos
Jan V. Portugalský
Jan Vašatý
Jan van Huysum
Jan VI. Kantakuzenos
Jan Zbranek
Japonská císařská armáda
Japonsko
Jaromír Obzina
Jaroslava Pokorná
Jaroslav Sůva
Jaroslav Valenta (YMCA)
Jaroslav Vsevolodovič
Jazyk (lingvistika)
Jazz
Jean-Baptiste Joseph Delambre
Jednota strakonická
Jemen
Jersey City
Jiří Černošek
Jiří Šebánek
Jiří Dienstbier starší
Jiří II.
Jiří II. (britský král)
Jiří Ješ
Jiří Procháska
Jiří Vyvadil
Jiří Zídek
Jiří Zídek (1944)
Jiří z Poděbrad
Jižní Korea
Jindřiška Konopásková
Jindřich IV.
Johann Elias Schlegel
Johann Jakob Scheuchzer
Johann Sigmund Riesch
Johann Wolfgang von Goethe
John Logie Baird
John Montagu, 2. vévoda z Montagu
John Tyndall
John Williams
John Wood Campbell
Josef Čapek
Josef Černý (politik)
Josef Šmaha
Josef David
Josef Drahoňovský
Josef Grus (1869)
Josef Hasil
Josef Hromádka
Josef Hycl
Josef Ježek (ministr)
Josef Jindřich Šechtl
Josef Klán
Josef Král (malíř)
Josef Kudrna (politik)
Josef Lacina
Josef Mayer (politik)
Josef Pavel (1908)
Josef Skřivan
Josef Tadra
Josef Tomeš
Josef Tvrdý
Josef Tykal
Josef Václav Bohuslav Pilnáček
Josef Vydra
Josef Zoser
Jozef Buday
Juilliard School
Jules A. Hoffmann
Jules Verne
Julius Morman
Julius Richard Petri
Juraj Slávik
Jussi Adler-Olsen
Justin Theroux
Köppenova klasifikace podnebí
Křesťanství
Kůň
Kagošima
Kalvinismus
Kanada
Kaple Božího hrobu (Slaný)
Kararský mramor
Kardinál
Karel Čapek
Karel Absolon
Karel Dyba
Karel Ferdinand Bellmann
Karel Hanke
Karel Havlík
Karel Hejma
Karel II. Holý
Karel Kinský (malíř)
Karel Kula
Karel Mareš (skladatel)
Karel Pleskač
Karel Roden mladší
Karel Svoboda (bankéř)
Karel Toman
Karl Schuster
Karolina Kózka
Kaspar von Stieler
Kassité
Katafalk
Katar
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Narození 2. srpna
Kategorie:Narození v roce 1749
Kategorie:Narození v roce 1877
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
KDU-ČSL
Kebab
Kevlar
Kilometr čtvereční
Kinští
Kinetická energie
Klaudios Ptolemaios
Klub poslanců sociálně demokratické orientace
Kolumbie
Kolumbijská univerzita
Komunistická strana Československa
Koncentračný tábor
Koncentračný tábor Auschwitz
Koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau
Koncentračný tábor Auschwitz I
Konflikt v Tigraji 2020
Konstantin I. Řecký
Konstantin XI. Dragases
Konstituční monarchie
Konzerva
Konzervatoř
Koordinovaný světový čas
Koordinovaný svetový čas
Korozivzdorná ocel
Koruna česká
Kosmopolitní kultura
Kostel svatého Petra a Pavla (Görlitz)
Království Velké Británie
Krab říční
Krakatit
Krakov
Kramerius (digitální knihovna)
Kresťanskodemokratické hnutie
Kristián Filip Clam-Gallas
Kristián VII.
Kryscina Cimanouská
Kuba
Kultúra (spoločenské vedy)
Kursk
Kuvajt
Kuvajtská fotbalová reprezentace
Kuvajtská hokejová reprezentace
Kuvajtská hymna
Kuvajtská vlajka
Kuvajtské věže
Kuvajtský dinár
Kuvajt (město)
Květoslava Kořínková
Květuše Sgallová
Kyberpunk
Kyselina fosforečná
Labutí jezero
Labyrint světa a ráj srdce
Ladislav Dvořák (ministr)
Ladislav Vodrážka
Lalibela
Latina
Leadership in Energy and Environmental Design
Leden
Leeuwenhoekova medaile
Lenapové
Leopold Chalupa
Leopold Hilsner
Les
Leslie E. Robertson
Letecké palivo
Letiště JFK
Letiště LaGuardia
Letní čas
Letní olympijské hry 2000
Letní olympijské hry 2012
Letní olympijské hry 2016
Letní olympijské hry 2020
Liška obecná (šelma)
Library of Congress Control Number
Libri
Libuše Baudyšová
Libye
Lidové noviny
Liga arabských států
Lisa Raymondová
Literární žánr
Litr
Lobby
Londýn
Longinus Anton Jungnitz
Long Island
Lorenzo da Ponte
Lorne Betts
Lothar I. Franský
Lotte World Tower
Louis-Nicolas Clérambault
Lovro Toman
Lower East Side
Lower Manhattan
Lužická Nisa
Luba Pellarová
Lubomír Štrougal
Lucembursko
Lucius Aemilius Paullus
Ludvík I. Pobožný
Ludvík II. Němec
Ludvík Souček
Ludvík XIV.
Ludvík XV.
Luisa Anna Hannoverská
Lunar Orbiter 1
Málikovský mazhab
Měsíc
Měsíc (satelit)
Městská hromadná doprava
Městské okresy v Německu
M-84
Maďaři
Madison Avenue
Madison Square Garden
Magdalena z Valois
Magie
Mahmud I.
Makedonie (království)
Makedonie (region)
Malopoľské vojvodstvo
Manhattan
Marg Moll
Marián Čalfa
Maria Caroline Charlotte von Ingenheim
Marie II. Stuartovna
Marie Pia Neapolsko-Sicilská
Marie Terezie
Marie Votrubová-Haunerová
Marie Zdeňka Baborová-Čiháková
Marseille
Mars (planeta)
Martin Hampl
Martin Komárek (novinář)
Martin Tenk
Martin Vahl
Maskat
Massiel
Matej Bel
Matko Laginja
Meč a magie
Medián
Melting pot
Mendelovy zákony dědičnosti
Metr
Metropolitan Opera
Metropolitní muzeum umění
Metropolitní opera
Metrov nad morom
Metro v New Yorku
Metro v Praze
Metr krychlový
Mexiko
Mezanin
Mezinárodní olympijský výbor
Mezinárodní standardní identifikátor jména
Mezivládní panel pro změnu klimatu
Mezolit
Mezopotámie
Mišal al-Ahmad al-Džábir as-Sabáh
Michael Bloomberg
Michael Gottlieb Hansch
Michael Třeštík
Michal Podolka
Mikrofon
Milada
Milada Schusserová
Milan Čič
Milan Chladil
Milan Fijala
Milan Knobloch
Milan Nakonečný
Milavče
Milena Jesenská
Military science fiction
Miloš Šejn
Miloš Vojta
Miloš Vystrčil
Miloš Zeman
Miloslav Švandrlík
Miloslav Ransdorf
Mimozemský život
Minnesota
Minoru Yamasaki
Miroslav Fokt
Miroslav Jindra
Miroslav Vacek
Missouri (stát)
Mistrovství světa ve fotbale 1982
Mořská voda
Momozono
Monarchie
Mongolové
Montréal
Moskva
Mrakodrap
Mramor
Mučednice čistoty
Murad V.
Muslim
Muzeum moderního umění
Muzikál
Muzikologie
Náboženství
Nádraží Praha-Libeň
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Náraz bombardéru B-25 do Empire State Building
Národní důchod
Národní divadlo
Národní knihovna České republiky
Národní knihovna Izraele
Národní památník a muzeum 11. září
Německá demokratická republika
Německo
Německo-polská státní hranice
Nacistické Nemecko
Nadžd
Nadace Wikimedia
Nadmořská výška
Nagasaki
Nakladatelství Paseka
Napoleonovo tažení do Egypta a Sýrie
Napoleonské války
Narodnyj komissariat vnutrennich del
Na kometě
Nebukadnesar II.
Nechanice
Nejvyšší soud Spojených států amerických
Nemčina
Nemecko
Neolit
Nestoriánství
Newtonův mozek
Newyorská filharmonie
Newyorská kuchyně
Newyorská metropolitní oblast
New Jersey
New York
New York (rozcestník)
New York (stát)
New York City Fire Department
New York City Police Department
New York Mets
New York Stock Exchange
New York Yankees
Nicolas Appert
Nigérie
Nikolaj Ťutčev
Nizozemci
Nová Hedvábná stezka
Nové Mexiko
Nový Amsterdam
Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do XV. století
Novobabylonská říše
Novogotika
Nowy Sącz
Nuselský pivovar
Oświęcim
Občanské fórum
Obeidská kultura
Obilniny
Obléhání Plevna
Obyvatelstvo
Ocel
Ochrana přírody
Okresy ve Spojených státech amerických
Oldřich Burský
Oldřich II. z Rožmberka
Oldřich Lajsek
Olga Sommerová
Olympijské hry
Ondřej Boleslav Petr
One World Trade Center
Ontario (Kalifornie)
Ontario (provincie)
OpenStreetMap
Operace Chalk
Organizace spojených národů
Organizace zemí vyvážejících ropu
Osmanská říše
Ostrava
Osvobozené divadlo
Otakar Fischer
Otakar Frič
Otakar Lebeda
Ota Dub
Ota I. Veliký
Otto I. (Svätá rímska ríša)
Ozonová vrstva
Pákistán
Pán času
Pársové
Písečná bouře
Předměstí
Předseda vlády
Přimda (hrad)
Půdorys
Paříž
Pagekon obří
Palestinci
Památková rezervace
Památný den romského holokaustu
Pandemie covidu-19
Pandemie covidu-19 v Česku
Panoráma
Papež
Park
Parthská říše
Pascal (jednotka)
Pasquale Cafaro
Paul von Hindenburg
Pavel Havránek (politik)
Pavel Holba
Pavel Jan Souček
Pavel Juráček
Pavel Linhart
Pavel Skramlík
Peking-Paříž 1907
Perština
Perla
Perský záliv
Peter Atkins
Peter Minnewitt
Peter O'Toole
Petra Cetkovská
Petriho miska
Petrohrad
Petr Čermák (politik)
Petr Bezruč
Petr Hošek (hudebník)
Petr I. Veliký
Petr Iljič Čajkovskij
Petr Miller
Petr Pithart
Philippe Soupault
Philip K. Dick
Phobos (měsíc)
Pierre Carlet de Chamblain de Marivaux
Pierre Charles L'Enfant
Pierre Simon de Laplace
Ping An International Finance Centre
Planeta
Plexis
Ploutvonožci
Poľština
Poľská obranná vojna (1939)
Poľské kráľovstvo (1385 – 1569)
Poľsko
Poštovní směrovací číslo
Požár v továrně Triangle Shirtwaist
Pobřežník černobílý
Podlaží
Polština
Politik
Polská národní knihovna
Polské království
Polsko
Polyhistor
Pondělí
Portál:Aktuality
Portál:Doprava
Portál:Film
Portál:Geografia
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Literatura
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Sport
Portál:Videohry
Portland
Portugalská koloniální říše
Portugalsko
Port Authority of New York and New Jersey
Poslanecká sněmovna
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
Postmoderní architektura
Postupimská dohoda
Postupimská konference
Poušť
Povídky malostranské
Povstání v Treblince
Powiat
Powiat bocheński
Powiat brzeski (Malopoľské vojvodstvo)
Powiat chrzanowski
Powiat dąbrowski
Powiat gorlicki
Powiat krakowski
Powiat limanowski
Powiat miechowski
Powiat myślenicki
Powiat nowosądecki
Powiat nowotarski
Powiat oświęcimski
Powiat olkuski
Powiat proszowicki
Powiat suski
Powiat tarnowski
Powiat tatrzański
Powiat wadowicki
Powiat wielicki
Pražské jaro
Praha
Pravoslavný chrám svatého Cyrila a Metoděje (Praha)
Prevét
Profesor
Prognostický ústav
Prognostik
Prohibice
Proklos
Prokop Sedlák
Protektorát
Pruské království
Pruské Slezsko
Prvá svetová vojna
První konstituční éra
První světová válka
První vláda Mariána Čalfy
Punk
Punské války
Q11245
Q11876251
Q11876251#identifiers
Q11876251#identifiers|Editovat na Wikidatech
Q20057877
Q20057877#identifiers
Q20057877#identifiers|Editovat na Wikidatech
Q24925#identifiers
Q24925#identifiers|Editovat na Wikidatech
Q60
Québec
Queens
Rášidský chalífát
Róbert Martinko
Rómčina
Rómulo Gallegos
R.U.R.
Radioaktivita
Radko Kaska
Rakousko-uherská koruna
Rakousko-uherský zlatý
Rakousko-Uhersko
Rap
Rating
Ray Bradbury
Renesanční architektura
Rey Koranteng
Richard Bienert
Richard Sacher
Richterova stupnice
Robert Anson Heinlein
Robert Hütter
Robert Manzer
Robert Nebřenský
Rockefeller Center
Rok
Romaneto
Roman Havelka
Ropa
Roy Keane
Rozloha
Rudá armáda
Rudolf Barák
Rudolf Hawelka
Rudolf Kufa
Rudolf Kutnar
Ruská akademie věd
Ruské impérium
Rusko
Rusko-turecká válka (1877–1878)
Rychlobruslení
Sádrokarton
Sásánovská říše
Sýrie
Saúdové
Saúdská Arábie
Sabahové
Sabah al-Ahmad as-Sabah
Saddám Husajn
Sajjid Alí Chameneí
Sakrální stavba
Saliha Sultan (dcera Abdulazize)
Salim Al-Mubarak Al-Sabah
Salsa (tanec)
Sametová revoluce
Samuraj
Sanofi
Santiago Calatrava
San Francisco
SARS-CoV-2
Sasko
Savci
sci-fi
Science-fiction
Science fantasy
Science fiction
Scipione Borghese (kníže)
Seagram Building
Sedmá křížová výprava
Semtex
Sergej Adamovič Kovaljov
Severné Porýnie-Vestfálsko
Sevilla
Seznam českých science fiction filmů a seriálů
Seznam římských králů
Seznam španělských vládců
Seznam měn
Seznam mezinárodních poznávacích značek
Seznam mezinárodních směrových čísel
Seznam ministrů vnitra Československa
Seznam nejvyšších budov Spojených států amerických
Seznam nejvyšších budov světa
Seznam nejvyšších budov v New Yorku
Seznam představitelů Kuvajtu
Seznam premiérů Československa
Seznam spisovatelů science fiction
Seznam států podle státního zřízení
Seznam států světa podle data vzniku
Seznam států světa podle hustoty zalidnění
Seznam států světa podle indexu lidského rozvoje
Seznam států světa podle nejvyšších hor
Seznam států světa podle počtu obyvatel
Seznam států světa podle rozlohy
Seznam světového dědictví v Africe#Etiopie
Shanghai Tower
Shea Stadium
Skalnaté hory
Skeet
Skidmore, Owings and Merrill
Skleníkové plyny
Sklolaminát
Sky lobby
Sladká voda
Slaný
Slavistika
Slavomír Klaban
Slavomír Stračár
Slezská kuchyně
Slovensko
Smallville
Sněmovna lidu Federálního shromáždění
Socha Svobody
Sociální demokracie (Česko)
Soft science fiction
Soubor:12.19.10FreedomTowerByLuigiNovi2.jpg
Soubor:1WorldTradeCenterEntrance.jpg
Soubor:1WTC-22feb13.jpg
Soubor:1WTC Construction march10.jpeg
Soubor:1 WTC and Westside Hwy.jpg
Soubor:2012 road Kuwait 8016482071.jpg
Soubor:5 Boroughs Labels New York City Map.svg
Soubor:9-11 Memorial view of World Trade 1 and 7.jpg
Soubor:9.14.11FreedomTowerByLuigiNovi5.jpg
Soubor:A627, One World Trade Center and 7 World Trade Center, Manhattan, July 2019.jpg
Soubor:Adolf kaspar.jpg
Soubor:Aerial view of the World Trade Center taken a month before September 11, 2001 (28815517904).jpg
Soubor:Ali Khamenei meets with Emir of Kuwait Sabah Al-Ahmad 01.jpg
Soubor:Andrea Hlavackova Aegon International Eastbourne 2011.jpg
Soubor:Antenna on the top of One World Trade Center building.jpg
Soubor:Antonio Banderas KVIFF.jpg
Soubor:A kuwaiti M-84.JPEG
Soubor:A view of Fort George with the city of New York, from the SW.jpg
Soubor:Battery Park One World Trade Center.jpg
Soubor:BrennendeOelquellenKuwait1991.jpg
Soubor:B Svoboda 2014.JPG
Soubor:Carolina Kostner 2007 Nebelhorn Trophy.jpg
Soubor:Castelloplan.jpg
Soubor:CBP Returns to the Freedom Tower WTC (29162494344).jpg
Soubor:CBP Returns to the Freedom Tower WTC (29162542284).jpg
Soubor:Central Park New York City New York 23 cropped.jpg
Soubor:Central Park Summer.JPG
Soubor:CZE Rad T-G-Masaryka 1tr (1994) BAR.svg
Soubor:Dromas ardeola Kenya 1.jpg
Soubor:Drupi 1975.jpg
Soubor:Emblem of Kuwait.svg
Soubor:Flag of Kuwait.svg
Soubor:Flag of New York City.svg
Soubor:Frana Sramek 1926.jpg
Soubor:Freedomtowerdecember.jpg
Soubor:FreedomTowerFromWTC7.JPG
Soubor:Freedomtower oct2006.jpg
Soubor:Freedom tower 2007-mar26.jpg
Soubor:Freedom Tower by Matthew Bisanz.JPG
Soubor:Freedom tower construction.jpg
Soubor:Freedom Tower July 15 2010.jpg
Soubor:Freedom tower July 2009.jpg
Soubor:Goethe (Stieler 1828).jpg
Soubor:Greenpoint Houses.JPG
Soubor:Heavenwards (16397073083).jpg
Soubor:Herbert Clark Hoover.jpg
Soubor:HistoricCoins.jpg
Soubor:Ian Anderson Munich 2014 1.JPG
Soubor:IBM 1620 Model 1.jpg
Soubor:Imagination 195808.jpg
Soubor:Isabel allende.jpg
Soubor:Jacckuwait.jpg
Soubor:James Dean in East of Eden trailer 2.jpg
Soubor:John Williams tux.jpg
Soubor:Jussi Adler-Olsen.jpg
Soubor:Justin Theroux at the 2008 Tribeca Film Festival.JPG
Soubor:Kuwait-Islands.png
Soubor:Kuwait (31420655062).jpg
Soubor:Kuwait city 1996.jpg
Soubor:Kuwait Topography.png
Soubor:Kuwait towers.jpg
Soubor:KWT orthographic.svg
Soubor:Last column.jpg
Soubor:Lisa Raymond 2011.jpg
Soubor:LOC Lower Manhattan New York City World Trade Center August 2001.jpg
Soubor:Looking towards NJ from OWO.jpg
Soubor:LowerEastSideTenements.JPG
Soubor:Lower Manhattan from Jersey City November 2014 panorama 2.jpg
Soubor:Lower Manhattan skyline, including the World Trade Center, New York, New York LCCN2011633437.tif
Soubor:Lunar orbiter 1 (large).jpg
Soubor:MarinetimeMKuwaitAlshami.jpg
Soubor:Metropolitan Opera auditorium.jpg
Soubor:MET entrance.jpg
Soubor:Mulberry Street NYC c1900 LOC 3g04637u edit.jpg
Soubor:N334AA B767-223ER American MAN 08APR01 (6839074488).jpg
Soubor:Nagasakibomb.jpg
Soubor:New-York-Jan2005.jpg
Soubor:New York City Midtown from Rockefeller Center NIH.jpg
Soubor:New York Midtown Skyline at night - Jan 2006 edit1.jpg
Soubor:New york world trade scaffold incident november 12 2014.jpg
Soubor:NIST NCSTAR 1-1 - Fig 2-4 - Typical WTC tower floor plan.png
Soubor:Nobel Prize 2011-Press Conference KI-DSC 7584.jpg
Soubor:North face south tower after plane strike 9-11.jpg
Soubor:NYC - One World Trade Center - Seven World Trade Center - panoramio.jpg
Soubor:NYC Montage 2014 4 - Jleon.jpg
Soubor:Olga-Sommerová.jpg
Soubor:OneWTC-1.jpg
Soubor:OneWTC-Construction-Feb2009.jpg
Soubor:One World Observatory - Inside the observatory.jpg
Soubor:One World Observatory - SkyPortal.jpg
Soubor:One World Trade Center, top and spire.JPG
Soubor:One World Trade Center (20475411156).jpg
Soubor:One World Trade Center (Unsplash).jpg
Soubor:One world trade center - New York.jpg
Soubor:One World Trade Center - purposeful shape of the building.png
Soubor:One world trade center august 2019.jpg
Soubor:One World Trade Center by night.JPG
Soubor:One World Trade Center Construction 051110.JPG
Soubor:One World Trade Center ground floor.JPG
Soubor:One World Trade Center multicolour spire.jpg
Soubor:One World Trade Center New York.jpg
Soubor:One world trade center nyls 5312908.JPG
Soubor:One World Trade Center Observatory screens.jpg
Soubor:One World Trade Center October 2021 010.jpg
Soubor:One World Trade Center September 2021 045.jpg
Soubor:One WTC groundbreaking.jpg
Soubor:One WTC logo.svg
Soubor:One WTC NY1.jpg
Soubor:One WTC undercon Sept 2010.JPG
Soubor:Persian Gulf z1507-1750.gif
Soubor:Peter Atkins Paris 2007.JPG
Soubor:Peter O'Toole -- LOA trailer.jpg
Soubor:Popis mrakodrapu One World Trade Center.png
Soubor:Q8desert.jpg
Soubor:Rey kora...jpg
Soubor:Rising-lewecke.jpg
Soubor:Roy keane 2014.jpg
Soubor:Satellite image of Kuwait in November 2001.jpg
Soubor:Seal of New York City.svg
Soubor:Spaanse zangeres Massiel, winnares Euro Song Festival tijdens opname in studio K, Bestanddeelnr 921-2648.jpg
Soubor:The Avenues Kuwait.jpg
Soubor:Thilafushi1.jpg
Soubor:Valtr Komárek - podpis.jpg
Soubor:Viktor Dyk 1927.png
Soubor:Wiki letter w.svg
Soubor:WorldTradeCenter05282012.JPG
Soubor:World Trade Center, New York 2014-04-18 22-56.jpg
Soubor:World Trade Center 9-11 Attacks Illustration with Bird's-eye Impact Locations.svg
Soubor:WTC-site-jun-2011.jpg
Soubor:WTCConstruction-March-2010.jpeg
Soubor:Wtcsite-2007oct7.jpg
Soubor:Wtcsite-20080420a.jpg
Soubor:WTC Building Arrangement and Site Plan.svg
Soubor:WTC Building Arrangement in preliminary site plan.svg
Souborný katalog České republiky
Sovětský svaz
Sovietsky zväz
Space opera
Space western
Speciální:Kategorie
Speciální:Map/16/40.713/-74.0135/cs
Speciální:Nové stránky
Speciální:Statistika
Speciální:Zdroje knih/80-200-0255-3
Speciální:Zdroje knih/80-200-0345-2
Speciální:Zdroje knih/80-200-1263-X
Speciální:Zdroje knih/80-200-1389-X
Speciální:Zdroje knih/80-7127-044-X
Speciální:Zdroje knih/80-7185-246-5
Speciální:Zdroje knih/80-7239-179-8
Speciální:Zdroje knih/80-901103-0-4
Speciální:Zdroje knih/80-901579-5-5
Speciální:Zdroje knih/80-902586-9-7
Speciální:Zdroje knih/978-0-231-11488-2
Speciální:Zdroje knih/978-0-275-94973-0
Speciální:Zdroje knih/978-0-521-46635-6
Speciální:Zdroje knih/978-0-7914-3113-9
Speciální:Zdroje knih/978-0-7914-4807-6
Speciální:Zdroje knih/978-1-136-16895-6
Speciální:Zdroje knih/978-80-7360-796-8
Speciální:Zdroje knih/978-90-04-16359-1
Spojené arabské emiráty
Spojené království
Spojené státy americké
Sprinkler
Srážka vlaků u Milavčí
Srážky
Srpen
Stát
Státní hymna
Státní náboženství
Státní plánovací komise
Středa
Střední Evropa
Středočeský kraj
Středoevropský čas
Stanisław Lem
Stanislav Brebera
Starí Maďari
Stara Zagora
Starosta
Starověký Řím
Star Trek
Star Wars
Staten Island
Staten Island Ferry
Stavební materiál
Stavebnictví
Stavitel
Steampunk
Stopa (jednotka délky)
Storočie
Strakonice
Stredoeurópsky čas
Stredoeurópsky letný čas
Sunnité
Sunnitský islám
Světové obchodní centrum
Světové obchodní centrum#„Dvojčata“
Světové obchodní centrum#Nástupce zničeného komplexu budov
Světový kongres esperanta
Světskost
Svatá říše římská
Svatí čeští novomučedníci
Svatý Xaverius
Svatopluk Čech
Třída Conte di Cavour
T. F. Šimon
Tažní ptáci
Taliansko
Tarnów
Tchaj-pej 101
Tešínske kniežatstvo
Telefonní předvolba
Telenovela
Tensegrita
Teodor Rotrekl
Teosofie
Termostat
Terorismus
Teroristické útoky 11. září 2001
Terry Cooper
Théby
Théodore Agrippa d'Aubigné
They Might Be Giants
The Strokes
Thilafushi
Thomas Alva Edison
Three World Trade Center
ThyssenKrupp
Tigrajská lidově osvobozenecká fronta
Tilmun
Times Square
Timothy Dolan
Tin Pan Alley
Tokio
Tomáš Čermák (1943)
Tomáš Hudec (kněz)
Tomáš Ježek
Tom Wolfe
Topografie
Toronto
Trinidad a Tobago
Tropická cyklóna
Troy (New York)
Two World Trade Center
Ukrajina
Umění
UNESCO
Univerzita v Leidenu
Univerzitní systém dokumentace
Upálení na hranici
Upper East Side
Upper West Side
Urolog
Ur (město)
US Open (tenis)
Utopie
Utu
Václav II.
Václav Jíra (fotbalista)
Václav Jan Kopřiva
Václav Klaus
Václav Leopold Chlumčanský z Přestavlk a Chlumčan
Václav Nosek
Václav Pařík (politik)
Václav Valeš (politik)
Válka s Mloky
Válka v Iráku
Válka v Zálivu
Vévoda z Yorku
Výšková budova
Výbuch v Dole Handlová
Východní Germáni
Východofranská říše
Výpadek dodávky elektřiny
Vývar
Věra Růžičková
Větrná energie
Vakcína proti covidu-19
Valtr Komárek
Vasa
Vatikán
Vavřinec Benedikt z Nudožer
Velká Británie (ostrov)
Velká francouzská revoluce
Velká hospodářská krize
Velká východní krize
Velké divadlo
Velké okresní město
Venezuela
Verdunská smlouva
Verejnosť proti násiliu
Verrazano-Narrows Bridge
Vesmír
Vettius Valens
Vicepremiér
Vichřice
Vierendeelův nosník
Vikingové
Viktorie (britská královna)
Viktor Dyk
Viktor Mikeš
Vilém III. Oranžský
Vilém Julius Josef Hauner
Vincenc Červinka
Vincenc Kramář
Virginie
Virtual International Authority File
Visla
Vital Šyšov
Vittorio Alfieri
Vladimír Beneš (1921)
Vladimír Dlouhý (ekonom)
Vladimír Hauptvogel
Vladimír Komárek
Vladimír List
Vladimír Páral
Vladimír Príkazský
Vladimir
Vladislav I. (Poľsko, 1320)
Vladislav Soukup
Vlastimil Bedrna
Vodní elektrárna
Vojtěch Černý (kněz)
Vojtěch Birnbaum
Vojtěch Tkadlčík
Vojtěch Věchet
Vojtěch Zapletal
Volby do Sněmovny lidu Federálního shromáždění 1990
Volby do Sněmovny lidu Federálního shromáždění 1992
Vratislav Vajnar
Vyhlazovací tábor Treblinka
Wall Street
Warren G. Harding
Washington, D.C.
Watt
Watthodina
Werner Seelenbinder
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikimedia Commons
Wikipédia:Výhonok
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2021
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2021
Wikipedie:Ověřitelnost
Wikipedie:Pahýl
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/srpen
Wikipedie:Vyhněte se vyhýbavým slovům
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2021
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
Wilhelm Maixner
Wilhelm Stärze
Willgodt Theophil Odhner
Williamsburg (Virginie)
William Jones (matematik)
Willis Tower
Wimbledon (tenis)
Woolworth Building
WorldCat
Yankee Stadium
YMCA
Září
Zánik Československa
Západní polokoule
Západní Slované
Zabiják (kniha)
Zbraslav
Zbraslavský klášter
Zdeněk Zouhar
Zdobnice (řeka)
Zemědělství
Zeměpisné souřadnice
Zemětřesení
Zemepisné súradnice
Zemní plyn
Zemský okres Zhořelec
Zgorzelec
Zikmund Polášek




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk