Dareios I. - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Dareios I.
Dareios I. na Bísutúnskom nápise

Dareios I. (po staroperzsky 𐎭𐎠𐎼𐎹𐎺𐎢𐏁 – Dárajavauš) bol perzský veľkokráľ, ktorý vládol 522486 pred Kr.

Pochádzal z mladšej vetvy achajmenovského rodu, ktorá sa od hlavnej línie oddelila niekedy v poslednej tretine 7. storočia pred Kr. Jeho otcom bol Hystaspes (Hystaspés, Vištáspa), starým otcom Arsames (Arsamés, Aršáma) a prapraprastarým otcom Achaimenes (Achaimenés, Hachámaniš), zakladateľ dynastie. Do dejín sa Dareios zapísal hlavne ako skvelý organizátor a stavebník, menej už ako zdatný vojvodca, hoci ani v tomto ohľade zďaleka nebol neúspešný.

Prevzatie vlády

Dareiova cesta k moci vôbec nebola vopred daná. Zakladateľ achajmenovskej ríše Kýros II. Veľký (559530 pred Kr.) po sebe zanechal dvoch dospelých synov, Kambýsa a Smerdia, a hoci Dareios takisto pochádzal z vládnúceho rodu, nebolo príliš pravdepodobné, že raz zasadne na perzský trón. Situáciu mu však veľmi uľahčili obidvaja kráľovskí bratia, Kýrovi dediči – prvý dal najskôr zavraždiť druhého a sám potom zomrel bez následníka v prvej polovici roka 522.

V skutočnosti bolo všetko ešte trochu zložitejšie. Keď kráľ Kambýses (530522 pred Kr.) dal Smerdia zahubiť, urobil to tajne – podľa gréckeho dejepisca Herodota poznal pravdu iba on a dvoran, ktorý vraždu vykonal. Tento fakt dovolil istému mágovi menom Gaumáta, aby sa na samom konci Kambýsovej vlády vydával za Smerdia, Kýrovho syna, a usiloval o vládu v perzskej ríši. Gaumáta bol vraj pravému Smerdiovi mimoriadne podobný a nahrávali mu aj uvoľnené pomery v centrálnej Perzide, vyvolané kráľovou dlhoročnou neprítomnosťou v krajine (Kambýses po roku 526 pred Kr. odtiahol na západ, aby si podrobil Egypt). Mágova vzbura sa kladie do doby po 11. marci 522 pred Kr., 1. júla ho už uznávala celá ríša vrátane Babylonie a Egypta. Medzi týmito dátumami zomrel na následky úrazu Kambýses, ktorý už nestačil proti Gaumátovi zakročiť.

V lete toho roku vstupuje na scénu mladý, zhruba dvadsaťosemročný Dareios, syn Hystaspov. Pomáha mu šesť jeho druhov – Otanes (Otanés, Utána), Góbryas (Gaubaruva), Intafernes (Vindafarná), Megabyxos (Bagabuchša), Hydarnes (Vidarna) a Ardumanis (Ardumaniš). Títo všetci odhalili Gaumátov podvod a rozhodli sa nepravého Smerdia potrestať. Dňa 29. septembra 522 pred Kr. spoločne prenikli do pevnosti Sikajauvatiš v Médii, kde vykonali jediný mysliteľný ortieľ – mága zavraždili. Dareios sa stal novým veľkokráľom a preskočil tak vlastne v následníckom poradí svojho otca a deda, ktorí boli v dobe prevratu ešte nažive. Svoj popis udalostí vniesol Dareios do niekoľkých skalných nápisov, z ktorých najznámejší sa dochoval neďaleko Behistunu (je písaný po perzsky, akkadsky a elamsky). Grécku verziu podávajú najmä Herodotos a Ktésias.

Potlačenie odboja

Úspešným prevratom nemal Dareios I. ešte vyhrané, pretože v ríši teraz vznikli mnohé revolty. Najskôr odpadol Elam a Babylon, kde sa vlády zmocnili muži menom Açina a Nidintubel a ďalšie nepokoje mali nasledovať. Za najnebezpečnejší pokladal kráľ pravdepodobne odboj v Babylone, lebo sa tam vypravil osobne. Jeho vojsko bez problémov prekročilo Tigris, porazilo Nidintubela pri Zazáne na brehu Eufratu a koncom roku 522 pred Kr. obsadilo Babylon. Açinovu vzburu zatiaľ zlikvidovali Dareiovi velitelia.

V Elame sa však situácia ani potom neupokojila. Akýsi Martija tu usiloval o vládu a až Dareiove hrozby Elamitov prinútili, aby Martiju ešte pred príchodom kráľovského vojska zabili. Oveľa vážnejšie sa už vyvíjala vzbura v Médii, vedená Fravartišom, pretože sa k nej pripojila väčšina médskych jednotiek vo vojsku. Dareios nemal na výber – musel Fravartiša stoj čo stoj poraziť, inak by stratil kontrolu nad centrálnymi oblasťami ríše. Našťastie pre neho skončila bitka pri Kundure Fravartišovým útekom, čím zhaslo ďalšie ohnisko odporu.

V priebehu roka 521 pred Kr. zasahoval Dareios ešte v Arménsku, Sagartii a dokonca aj vo vlastnej Perzide, kde revoltoval istý Vahjazdáta, ďalší falošný Smerdis. Všetky tieto nepokoje však skončili víťazstvom kráľovských jednotiek a popravami odbojníkov. Keď Dareios v závere roka potlačil aj novú vzburu v Babylone zorganizovanú Arménom Arachom, rozhostil sa v ríši konečne pokoj. Dareios presadil svoju autoritu vo všetkých krajinách, ktoré kedysi spravoval Kambýses.

Dobyvačné ťaženie

Achajmenovská monarchia, ktorú Dareios koncom roka 521 pred Kr. ovládol, bola rozľahlým štátnym útvarom, vôbec najväčším, aký dovtedy na Prednom východe vznikol. Perzské dŕžavy sa tiahli od Egypta a Malej Ázie na západe až k hraniciam dnešného Afganistanu a od toku Amudarji až po Perzský záliv. Z dnešného pohľadu by sa mohlo zdať nerozumné už tak ťažko ovládateľný štát ďalej rozširovať.

Staroveké ríše však k svojmu „životu“ potrebovali expanziu, pretože iba tak sa dal udržovať rešpekt voči kráľovskej moci, poslušnosť vazalov a koniec koncov aj „ekonomická stabilita“. Výboje znamenali príliv otrokov z dobytých území, rozšírenie obchodných kontaktov a v neposlednom rade aj odmeny pre vojsko a dvoranov, ktorými si kráľ kupoval ich lojalitu. Nie je teda príliš prekvapivé, že len čo to pomery dovolili, pristúpil k výbojným výpravám aj Dareios.

Jeho politika bola relatívne úspešná na východe, kde „milosťou Ahuramazdovou“ posunul perzské panstvo až k hraniciam Indie. Naproti tomu na západe sa mu podarilo dosiahnuť iba dočasné alebo vôbec žiadne zisky. Začalo to už ťažením proti nomádskym Skýtom, etniku iránskeho pôvodu, ktoré obývalo kraje medzi Dunajom a Donom na dnešnej Ukrajine. Dareios sa proti nim vypravil okolo roku 513 pred Kr., a hoci prenikol hlboko na ich územie, nedokázal ich prinútiť k rozhodujúcej bitke. Nakoniec radšej odtiahol, aby sa príliš nevzdialil od svojich základní a zásobovacích trás.

Ďaleko horšie skončila konfrontácia s gréckymi mestskými štátmi, aj keď to tak spočiatku vôbec nevyzeralo. Prapôvod konfliktu siaha až do časov Kýra Veľkého, keď Peržania ovládli mnoho gréckych osád v Malej Ázii, patriacich do tej doby pod vplyv Kroisa z Lýdskej ríše. Achajmenovská správa sa síce vyznačovala miernosťou a toleranciou, rad objektívnych a subjektívnych príčin však maloázijských Grékov stavala proti novým pánom – to v rokoch 500/499 pred Kr. viedlo k tzv. iónskemu povstaniu obchodných osád.

Peržania odboj potláčali niekoľko rokov, dokonca kvôli nemu vybudovali úplne nové vojnové loďstvo. Keď bol konečne obnovený poriadok, Dareios sa rozhodol kuť železo za horúca a podmaniť si aj dovtedy nezávislé európske Grécko, ktorého samostatnosť mohla podnecovať perzských poddaných k ďalším revoltám. Ako zámienka mu poslúžil fakt, že povstanie v Malej Ázii podporovali dve mestá v Európe: Eretria a Atény.

Vojna nezačala veľmi sľubne – perzské loďstvo stroskotalo v roku 492 pred Kr. pri Athose a vojsko sa zaplietlo do bojov s Trákmi. Dareios musel urýchlene zorganizovať výpravu novú, aby pred súperom nestratil tvár. Pri nej Peržania dobyli mesto Eretriu a jeho obyvateľstvo deportovali do Elamu, stretnutie s Aténčanmi však pre nich dopadlo zle – skúsený vojvodca Miltiades porazil a zahnal na útek ich vojsko pri Maratóne (490 pred Kr.). Aj keď bitka neznamenala z vojenského hľadiska žiadnu katastrofu, veľmi posilnila grécke sebavedomie, čo malo mať v budúcnosti vážne následky.

Dynastické dilemy

Dareios už nebol schopný v európskom Grécku znova zakročiť, aj keď sa s prípravami na trestnú expedíciu začalo takmer okamžite. Zabránili mu v tom nepokoje v Egypte a neskôr aj choroba a smrť (v novembri 486 pred Kr.). Vojnu s Grékmi musel chtiac-nechtiac odkázať svojmu nástupcovi. Ale kto týmto nástupcom má byť?

Najstarší Dareiov syn Artabazanes, ktorého matkou bola dcéra jedného z účastníkov prevratu proti Gaumátovi, mal pocit, že právo prvorodenstva hovorí jasne. Mladší syn Xerxes zase tvrdil, že jeho k vláde predurčuje urodzenejší pôvod – bol synom Atossy, dcéry Kýra Veľkého. Okrem toho je vraj Artabazanes vlastne synom súkromníka, pretože v čase jeho narodenia Dareios ešte nebol kráľom.

Pravdepodobne pod Atossiným vplyvom sa Dareios priklonil na stranu princa Xerxa a určil ho za svojho nástupcu. Išlo o jedno z jeho mála šťastných rozhodnutí, aj keď nevieme, ako by vyzerala Artabazanova vláda. Xerxes mal ale každopádne príliš vrtkavú povahu na to, aby mohol riadne vládnuť, o úspešnom potlačení gréckych rebelov ani nehovoriac.

Stavebná a správna činnosť

Sfinga z paláca v Susách

Svojmu otcovi sa Xerxes vyrovnal snáď iba v oblasti stavebných aktivít, čo nás privádza k tomu, aby sme sa Dareiovu vládu pozreli z iného uhla. Dareios bol nepochybne veľký budovateľ. V Súsách, bývalej metropole Elamu, dal na umelej terase postaviť palác, ktorého hlavnú sálu podopieralo 72 stĺpov. Juhozápadne od Pasargád, korunovačného mesta ríše založeného Kýrom Veľkým, vytýčil okolo roku 515 pred Kr. obvod novej rezidencie, neskôr nazvanej Perzepolis (Pársa). Tá sa v krátkom čase stala administratívnym centrom štátu, miestom, kde boli o. i. uchovávané kráľovské letopisy (zhruba niečo ako archív). O početných nápisoch oslavujúcich kráľa a jeho činy už bola reč.

Dareios tiež postavil slávnu kráľovskú cestu spájajúcu Súsy so Sardami v Malej Ázii. Bola dlhá 2700 kilometrov, stálo pri nej 111 prepriahovacích staníc a kráľovskí poslovia boli schopní doručiť správu z jedného konca na druhý už za šesť dní. Pri vtedajších komunikačných možnostiach to znie takmer neuveriteľne.

Bez povšimnutia neboli ponechané ani správne a hospodárske záležitosti. Svoju ríšu kráľ novo rozčlenil do dvadsiatich štyroch satrapií na čele s miestodržiteľmi alebo „ochrancami zeme“ (po staroperzsky chšaçapávan, odtiaľ grécke satrapa). Lepšiemu obchodovaniu malo napomôcť razenie mincí, ku ktorému Peržania pristúpili podľa lýdskeho vzoru (vtedy to bola horúca novinka). Mince dostali od Grékov názov dareiky (z perzského daranijam = zlato), vážili o niečo viac ako osem gramov a bol na nich portrét kráľa s lukom v ruke.

Dareios pochopiteľne zasiahol aj do ďalších oblastí spoločenského života (nadviazal napríklad na znášanlivú náboženskú politiku Kýra Veľkého), na celkovej bilancii jeho vlády to však už nič nemení. Napriek drobným neúspechom na západe po sebe zanechal silnú monarchiu, ktorá prakticky v nezmenených hraniciach vydržala ešte stopäťdesiat rokov.

Literatúra

  • NÁMEROVÁ, Andrea: Dareios Veľký a jeho vpád do Skýtie : Realita alebo fikcia? In: Historická revue, roč. XXVIII, 2017, č. 8, s. 61  –  65.

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Dareios I.

Externé odkazy


Dareios I.
Vladárske tituly
Predchodca
Gaumáta
kráľ
522486
Nástupca
Xerxes I.


Dareios I.
Vladárske tituly
Predchodca
Gaumáta
kráľ
522486
Nástupca
Xerxes I.
Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Dareios I.

Íránské jazyky
Úmrtí v roce 2022
Ústava České republiky
Ústava Spojených států amerických
Ústavní soud Republiky Slovinsko
Ústecko-teplická dráha
Číňané
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2022)
Časové pásmo
Čeng-te
Čeng Che
Černá Hora
Černé moře
Černozem
Červená pyramida
Česká Wikipedie
Člověk moudrý
Ču Jou-sung
Říše Čching
Říše Ming
Římská říše
Římská Dácie
Římská kolonie
Římská legie
Římská mytologie
Římská občanská válka
Římská villa
Římské občanství
Římské provincie
Římský konzul
Římský konzul#Prokonzul
Římský senát
Řečtina
Řecká mytologie
Řecko
Šamanismus
Štěpán III. Veliký
Ťia-ťing
Železniční trať Frýdlant v Čechách – Heřmanice
Židé
Židé na Moravě ve středověku
Župa
.md
1. květen
106
107
125
13. století
14. století
1455
1457
1492
1504
1584
1585
16. století
1673
1674
168 př. n. l.
17. století
1711
1768
1774
18. století
1812
1812
1856
1856
1859
1859
1862
1866
1878
19. duben
1907
1912
1919
1922
1939
1940
1941
1942
1944
1974
1977
1988
1990
1991
1992
1994
20. duben
20. století
23. duben
24. duben
26. duben
27. srpen
275
28. duben
476
5. květen
7. červenec
8. květen
82 př. n. l.
Ahmose I.
Alba Iulia
Alexandr Veliký
Alfred Stieglitz
Americký dolar
Amfiteátr
Amfora
André Kertész
Andronikos I. Komnenos
Anglie očekává, že každý muž splní svou povinnost
Antika
Antisemitismus
Antoninus Pius
Apollodóros z Damašku
Appiános
Apple II
Archeologie
Archimédés
Artemis
Arthur Charles Clarke
Arthur Conan Doyle
Atentát na Johna Fitzgeralda Kennedyho
Atentát na Roberta Francise Kennedyho
Athény
Augustus
Aurelianus
Aurelius Victor
Autonomie
Auxilia
Avšalom Feinberg
Avaři
Azovstal
Bójská poušť
Bălți
Bělehrad
Balduin I. Jeruzalémský
Balista
Balkán
Banát
Barbar
Bastarnové
Bedřich Smetana
Bendis
Berlínský kongres
Besarábie
Besarabská gubernie
Bitva o Madagaskar
Bitva o Mariupol
Bitva u Grunwaldu
Bitva u Hattínu
Bitva u Puebly
Bohdan I.
Bohemund z Tarentu
Bojar
Bojové
Bolhrad
Bolhrad
Botoșani
Brodníci
Buča
Budžak
Buddhové z Bámjánu
Bukovina (země)
Bukurešťská smlouva (1812)
Bulhaři
Burebista
Byzantská říše
Bzenecká lípa
Cahul
Cahul
Caracalla
Carmen
Cena Hugo
Chana Senešová
Chansons de geste
Chotim
Chung-č’
Chung-wu
Chung-wuovy reformy
Chu Čeng-jen
Commodus
Commons:Featured pictures/cs
Constanța
Constitutio Antoniniana
Cyrilice
Dáčtina
Dácie
Dácké království
Dácké pevnosti v Orăștijských horách
Dácké války
Dákové
Dějiny Moldavska
Dějiny náboženství
Dějiny Pitcairnových ostrovů
Dějiny Tibetu
Dějiny umění
Dacia
Dacia Traiana
Dalmácie (provincie)
Damon Knight Memorial Grand Master Award
Dareios I.
Dealul Bălănești
Decebalus
Denár
Diana (mytologie)
Dimitrie Cantemir
Diocletianus
Dněstr
Doba železná
Doba bronzová
Doba kamenná
Dobrudža
Doména nejvyššího řádu#Národní doména nejvyššího řádu
Domitianus
Doněcké akademické oblastní činoherní divadlo
Dorin Recean
Dorohoi
Drobeta-Turnu Severin
Druhá křížová výprava
Druhá plavba Jamese Cooka
Druhá světová válka
Dunaj
Dynastie Jižní Ming
Ekonomické důsledky ruské invaze na Ukrajinu (2022)
Emmanuel Macron
Encyklopedie
Ermitáž
Eroze
Eurasijská ekonomická unie
Eurasijská step
Eutropius
Evropská unie
Falx
Fanarioti
File:Roman Empire - Dacia (125 AD).svg
First-person shooter
Frýgie
Francie
Francouzská intervence v Mexiku
Gótové
Gagauzština
Gagauzové
Gagauzsko
Galie
Gallienus
Gebeleizis
Genealogie
Geodata
Gepidové
Germáni
Getové
Gioacchino Rossini
Giurgiulești
Godefroy z Bouillonu
Golda Meirová
Grigore Ureche
Gubernie
Guy Lafleur
Hérodotos
Hadždž
Hadrianus
Harappská kultura
Henri de Toulouse-Lautrec
Hercynská pohoří
Historická antropologie
Historie
Historik
Historiografie
Histria
Hlavní město
Hlavní strana
Hlavní strana?uselang=cs
Hnutí Svoboda (Slovinsko)
Holubí fotografie ze vzduchu
Hospodářské dějiny
Hospodářský růst
Hrubý domácí produkt
Hunové
Hustota zalidnění
Hynek Krušina I. z Lichtenburka
Ignacio Zaragoza
Igor Dodon
Ilýrie
Ilyrové
Inaugurační diplomy
Index lidského rozvoje
Individualismus
Indoevropské jazyky
Ingenuity
Ipatěvský spis
Isaac Asimov
ISO 3166-1
ISO 3166-2:MD
Istanbul
Ivan Bodjul
Ivan III.
Izmail
Izmajil
Izmajil
Janez Janša
Jan III. Sobieski
Jan Kostrhun
Jasy
Jazygové
Jazyk (lingvistika)
Jeruzalémské království
Jižní Asie
Jicchak Rabin
Jindřich VII. Lucemburský
Jindřich z Lichtenburka
John Cale
Jordanes
Josif Vissarionovič Stalin
Julie starší
Julius Caesar
Jung-le
Juno (mytologie)
Jupiter (mytologie)
Jurij Gagarin
Křížové výpravy
Křesťanství
Křižácká tažení do Egypta
Kalifornie
Kaligrafie
Kapitolská muzea
Karpaty
Karpové
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Archeologie
Kategorie:Dějiny podle kontinentů
Kategorie:Dějiny podle místa
Kategorie:Dějiny podle měst
Kategorie:Dějiny podle témat
Kategorie:Dějiny podle zemí
Kategorie:Diktátoři
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Filozofie dějin
Kategorie:Filozofové
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historická území
Kategorie:Historická literární díla
Kategorie:Historická období
Kategorie:Historické časové osy
Kategorie:Historické portály
Kategorie:Historické seznamy
Kategorie:Historické slavnosti
Kategorie:Historické teorie
Kategorie:Historie
Kategorie:Historie v datech
Kategorie:Historie v kultuře
Kategorie:Historiografie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Mořeplavci
Kategorie:Osoby spjaté s dějinami
Kategorie:Příroda
Kategorie:Panovníci
Kategorie:Politici
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Runové kameny
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Spisovatelé
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Teologové
Kategorie:Události
Kategorie:Umělci
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vědci
Kategorie:Vojáci
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vynálezci
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:WikiProjekt Historie
Kategorie:Zaniklé entity
Kategorie:Zdravotnictví
Kategorie:Zrušené projekty a události
Katolicismus
Kazachstán
Keltové
Kišiněv
Klaudios Ptolemaios
Klaus Schulze
Klient (chráněnec)
Kluž
Kohorta
Komunismus
Komunistická strana Moldavska
Koncert velmocí
Konstantinopol
Kostel Navštívení Panny Marie (Lobendava)
Kostel Nejsvětější Trojice (Fulnek)
Kostel svatého Mikuláše (Mikulášovice)
Kostel U Jákobova žebříku
Kostobokové
Kremace
Krize třetího století
Kumáni
Kuo-c’-ťien
Kvádové
Kybelé
Láska
Lýsimachos
Latina
Legát
Leonard Cohen
Leonid Iljič Brežněv
Lidová křížová výprava
Limes Romanus
Loďstvo Čeng Chea
Lorenzo I. Medicejský
Měna
Maďaři
Madagaskar
Magistratus
Maia Sanduová
Makúrie
Makedonie (provincie)
Malá Asie
Mangalia
Manuel Estiarte
Marcus Annaeus Lucanus
Marcus Antonius
Marcus Aurelius
Marcus Licinius Crassus
Mariupol
Markomanské války
Mars (mytologie)
Matěj Hlaváček
Matriarchát
Mauretánie (království)
Maurjovská říše
Mauzoleum
Maximinus Thrax
Meda Mládková
Menachem Begin
Mesiáš (Händel)
Mezinárodní měnový fond
Meziválečné období
Michail Gorbačov
Minerva
Mingská ekonomika
Mingská správa
Missouri (stát)
Mithraismus
Mittelbau-Dora
Moderní dějiny
Moesie
Moldávie
Moldavština
Moldavané
Moldavská autonomní sovětská socialistická republika
Moldavská demokratická republika
Moldavská hymna
Moldavská sovětská socialistická republika
Moldavská SSR
Moldavská vlajka
Moldavské knížectví
Moldavské parlamentní volby 2021
Moldavský leu
Moldavsko
Moldovanismus
Moldova (řeka)
Monarchie
Mongolové
Monoteismus
Motto
Munții Apuseni
Municipium
Munténie
Mureș
Mwai Kibaki
Náboženství
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Národní hymna
Národnost
Němci
Německo
Nadace Wikimedia
Nanking
Napoleonské války
Napoleon Bonaparte
Neil Armstrong
Nejvyšší soud České republiky
Neolit
Nero
Nesmrtelnost
Niš
Nikifor Černigovskij
Novověk
Objevení Ameriky
Obyvatelstvo
Oldovan
Oligarchie
Olténie
Olt (řeka)
OpenStreetMap
Orální historie
Orăștioara de Sus
Organizace černomořské ekonomické spolupráce
Orhei
Osmanská říše
Osmero
Písemné prameny
Písmo
Přehrada Desná
Přemysl Otakar I.
Přemysl Otakar II.
Pařížský kongres
Pařížský kongres
Pakt Ribbentrop–Molotov
Pandemie covidu-19
Pandemie covidu-19 v Česku
Panonie
Pantheon
Pantokrator
Parita kupní síly
Parlamentní republika
Partyzánská válka
Pavol Mešťan
Pazourek
Pečeť
Pečeněhové
Periodizace historie
Perseverance
Perská říše
Pertinax (císař)
Petr I. Veliký
Petr III. Áron
Peutingerova mapa
Philippus Arabs
Plavby Čeng Chea
Plinius starší
Podněstří
Poláci
Pompeius
Pontská Olbia
Porolissum
Portál:Československé opevnění
Portál:Aktuality
Portál:Antika
Portál:Byzantská říše
Portál:Doprava
Portál:Druhá světová válka
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Historie/Dobré články
Portál:Husitství
Portál:Křížové výpravy
Portál:Kolonialismus
Portál:Komunistický režim v Československu
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Náboženství
Portál:Novověk
Portál:Obsah
Portál:Osmanská říše
Portál:Příroda
Portál:Pravěk
Portál:První světová válka
Portál:Rakousko-Uhersko
Portál:Sport
Portál:Středověk
Portál:Starověk
Portál:Starověký Řím
Portál:Starověký Egypt
Portál:Velká francouzská revoluce
Povstání rudých turbanů
Pozdní středověk
Pražská německá literatura
Pratur
Pravěk
Pravda (noviny)
Pravoslaví
Pretoriánský prefekt
Prokurátor
Prosopografie
Provincie
Prut (řeka)
První bitva u Tapae
První bulharská říše
První světová válka
První výprava Kryštofa Kolumba
Publius Ovidius Naso
Publius Vergilius Maro
Pythagoras
Radim Uzel
Raimond IV. z Toulouse
Rajmund z Lichtenburka
Rakouské císařství
Raný novověk
Raný středověk
Reformace
Religionistika
Renaud ze Châtillonu
Revoluce v roce 1848
Risorgimento
Roșia Montană
Robert Anson Heinlein
Robert Fico
Robert Golob
Robert II. Flanderský
Robert Kaliňák
Rodina
Romanizace (kultura)
Roxolani
Rozloha
Ruština
Rudá armáda
Rukojmí
Rumunština
Rumuni
Rumunské království
Rumunsko
Rusifikace
Ruská invaze na Ukrajinu
Ruská invaze na Ukrajinu (2022)
Ruské impérium
Rusko
Rusko-čchingská válka
Rusko-osmanské války
Rusko-turecká válka (1768–1774)
Rusové
Sára Aaronsohnová
Sýrie
Sarmati
Sarmizegetusa
Science fiction
Sedmihradsko
Septimius Severus
Severovská dynastie
Seznam členů posádky Bounty
Seznam forem vlády
Seznam kostelů v Brně
Seznam měn
Seznam mezinárodních poznávacích značek
Seznam mezinárodních směrových čísel
Seznam mingských císařů
Seznam představitelů Moldavska
Seznam prezidentů Moldavska
Seznam států podle státního zřízení
Seznam států světa podle data vzniku
Seznam států světa podle HDP na obyvatele
Seznam států světa podle hustoty zalidnění
Seznam států světa podle indexu lidského rozvoje
Seznam států světa podle nejvyšších hor
Seznam států světa podle počtu obyvatel
Seznam států světa podle rozlohy
Seznam závislých území
Silvanus (mytologie)
Sjednocení Německa
Sjednocení Rumunska a Moldavska
Skordiskové
Skythové
Skytové
Slované
Slovenska demokratska stranka
Slovensko
Slovinsko
Smlouva z Küçük Kaynarca
Sociální dějiny
Sofie
Soroca
Soubor:106 Conrad Cichorius, Die Reliefs der Traianssäule, Tafel CVI.jpg
Soubor:AdamclisiMetope34.jpg
Soubor:Anonymous - Prise de la Bastille.jpg
Soubor:Apple-II.jpg
Soubor:Applications-system.svg
Soubor:Austro-hungarian coat of arms 1914.svg
Soubor:Blumen Dame (Meister der Spielkarten).jpg
Soubor:Byzantine imperial flag, 14th century, square.svg
Soubor:Christ pantocrator daphne1090-1100.jpg
Soubor:Coat of arms of Moldova.svg
Soubor:Commons-logo.svg
Soubor:Constantin Lecca - Dragos Voda la vanatoarea zimbrului.jpg
Soubor:Cross-Pattee-red.svg
Soubor:Crystal Clear app kedit.svg
Soubor:Crystal Clear app krita.png
Soubor:Crystal Clear app Login Manager.png
Soubor:DaceBigio01.jpg
Soubor:Dacian Draco.svg
Soubor:Dacian Draco on Trajan's Column 2.jpg
Soubor:Dacian Gold Bracelet at the National Museum of Romanian History 2011 - 4.jpg
Soubor:Dacia 82 BC.png
Soubor:Dacia around 60-44 BC during Burebista, including campaigns - Czech.png
Soubor:Dimitrie Cantemir color.jpg
Soubor:Discobolus icon.png
Soubor:Double crown.svg
Soubor:Eertvelt, Santa Maria.jpg
Soubor:Flag of Mars.svg
Soubor:Flag of Moldova.svg
Soubor:Flag of None.svg
Soubor:Germans in Stalingrad.jpg
Soubor:Gheorghe Ghimpu arboreaza Tricolorul.jpg
Soubor:Gold piece.png
Soubor:Greater Romania.svg
Soubor:Hallein Keltenmuseum - Lure.jpg
Soubor:Hammer and sickle on a red star.svg
Soubor:Hourglass drawing.svg
Soubor:Husitská korouhev.svg
Soubor:Location Moldova Europe.png
Soubor:Ludvig XVI av Frankrike porträtterad av AF Callet.jpg
Soubor:Malul abrupt al Nistrului Naslavcea-Verejeni Ocnita (14).jpg
Soubor:Manel Estiarte (Diada de Sant Jordi 2009).jpg
Soubor:MO-S 20 Orel.jpg
Soubor:Moldavské historické území.png
Soubor:Obisk predsednika vlade dr. Roberta Goloba v Ukrajini, 31. 3. 2023 (52784154308).jpg
Soubor:OttomanCoatOfArms.png
Soubor:Persimmon and Three Yellow Tangerines.jpg
Soubor:Philippus Arabus Æ 29mm 247 155868.jpg
Soubor:Pieter Bruegel the Elder - The Tower of Babel (Vienna) - Google Art Project - edited.jpg
Soubor:Porolissum - Liber Pater's Temple 03.jpg
Soubor:Porta Praetoria at castra Porolissum, Romania - view from the side.jpg
Soubor:P Prehistoria.png
Soubor:Republica Moldova.png
Soubor:Roman bust of a Dacian tarabostes, Hermitage, St Petersburg, Russia - 20070614.jpg
Soubor:Roman Dacia cs.svg
Soubor:Roman Empire - Dacia (125 AD).svg
Soubor:Sarmisegetusa Regia - ansamblu 1.jpg
Soubor:Sfatul Tarii, 10 December 1918.jpg
Soubor:Solid white.svg
Soubor:Stamp of Moldova md066cvs.jpg
Soubor:Stamp of Moldova md394-6a.jpg
Soubor:Tripolye 01.jpg
Soubor:Ulpia Traiana Sarmizegetusa 03.JPG
Soubor:Vexilloid of the Roman Empire.svg
Soubor:Vista-evolution-tasks.png
Soubor:Vista-xmag.png
Soubor:Vladimir Putin 4 September 2001-3.jpg
Soubor:Wilhelm II on the field.jpg
Sovětský rubl
Sovětský svaz
Sozopol
Speciální:Kategorie
Speciální:Nové stránky
Speciální:Statistika
Spisovatel
Spojená knížectví
Spojená knížectví
Spojené státy americké
Společenství nezávislých států
Srpnový puč
Státní znak Moldavska
Stéla
Střední východ
Středomoří
Středověk
Středozemní moře
Staroměstský orloj
Starověk
Starověká Čína
Starověká Makedonie
Starověké Řecko
Starověké Japonsko
Starověký Řím
Starověký Egypt
Starověký Orient
Strabon
Strana komunistů Moldavské republiky
Studená válka
Suetonius
Sultán
Sungská správa
Světová ekonomika
Svobodní Dákové
Třída Furutaka
Třída T 47
Tataři
Tauriskové
Tektonika
Terra sigillata
Thúkydidés
Thráčtina
Thrácké náboženství
Thrákie
Thrákové
Thukydides
Tiberius
Tighina
Tisa
Tiskař
Tosca
Traianus
Trajánův most
Trajánův sloup
Tramvajová doprava v Praze
Triballové
Tribut
Tripolská kultura
Triumf
Tropaeum Traiani
Turci
Turda
Turecko
Turek (stroj)
Turkické národy
Tyrás
Ukrajinština
Ukrajina
Ukrajinci
Ukrajinská opera
Ukrajinská sovětská socialistická republika
Václav II.
Václav III.
Východní Asie
Východní Evropa
V-2
Valaši (severní Karpaty)
Valašsko (Rumunsko)
Valašsko (Rumunsko)
Valerianus
Vandalové
Vasile Tarlev
Vaslui
Vazal
Velká francouzská revoluce
Velké Rumunsko
Versailleská mírová smlouva
Vexilace
Vichistická Francie
Viktor Zvjahincev
Vilém z Rožmberka
Vizigóti
Vláda Černé Hory
Vladimir Putin
Vladimir Voronin
Vlasta Prachatická
Vnitrozemský stát
Volby prezidenta Francie 2022
Vražda Johna Lennona
Vrcholný středověk
Vymezení středověku
Vzdušný prostor
Wan-li
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2022
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2022
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/květen
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2022
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
Wolfenstein 3D
Západořímská říše
Zápisky historika
Zalmoxis
Zbraslavský klášter
Zbruč
Zdeněk Fiala
Zdeněk Svěrák
Zeměpisné souřadnice
Zinaida Greceanîi
Zlatý věk science fiction




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk