FGM-148 Javelin - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

FGM-148 Javelin
 ...
FGM-148 Javelin

Odpaľovacie zariadenie Javelin.
Typ: RPG (Protitanková zbraň)
Miesto pôvodu: USA USA
História služby
V službe: 1996-súčasnosť
História výroby
Výrobca: Raytheon a Lockheed Martin
Vyrobené: 1993-súčasnosť
Počet vyrobených kusov: 12000 odpaľovacích zariadení, 45000 striel
Základné údaje
Hmotnosť: 22,3 kg
Dĺžka: 1,2 m
Kaliber: 127 mm
Účinný dostrel: 65 - 2 500 m

FGM-148 Javelin je americká prenosná protitanková zbraň typu „vystreľ a zabudni“. Jeho strela dokáže zničiť tanky a obrnené vozidlá na vzdialenosť 2,5 km. Javelin však má schopnosť ničiť aj iné typy cieľov, ako sú opevnenia, bunkre a helikoptéry. V americkej amráde bola táto zbraň zavedená v roku 1996, kedy začala nahrádzať zastaranú M47 Dragon.

Vývoj

Zbraň M47 Dragon od svojho zavedenia do služby v roku 1973 čelila značným nedostatkom z hľadiska spoľahlivosti a výkonu. Preto americká armáda spustila v roku 1984 program „Advanced Anti-Tank Weapon System-Medium“ (AAWS-M), ktorého cieľom bolo nahradiť M47 Dragon.

V roku 1986 schválil úrad ministra obrany požiadavky na AAWS-M, čím dal programu zelenú. V roku 1989 bola Pentagonom podpísana zmluva, na základe ktorej sa vývoj rozbehol v plnom rozsahu. O dva roky neskôr dostal program AAWS-M označenie „Javelin“.

V marci 1993 sa začalo ostré testovanie Javelinu, ktoré prebiehalo počas celého roku. V decembri 1993 bola spustená malosériová výroba novej zbrane a v roku 1996 bol Javelin zavedený do výzbroje americkej armády.

Charakteristika

Javelin má dĺžku 1,2 m, priemer 127 mm a hmotnosť 22,3 kg (s malými rozdielmi v závislosti od variantu). Raketa nesie vysoko výbušnú protitankovú (HEAT) hlavicu s tandemovou náložou o hmotnosti 8,4 kg. Oficiálne má maximálny dosah 2 500 m, ale Spojené štáty uvádzajú, že „vo väčšine prevádzkových podmienok preukázal výkon do 4 000 m“.

Strela letí rýchlosťou okolo 140 m/s a môže byť nasadená v režime útoku zhora alebo v režime priameho útoku. Režim útoku zhora je určený na ničenie tankov - strela letí nahor do výšky 150 m, odkiaľ zasahuje najzraniteľnejšiu vrchnú časť tanku. Režim priameho útoku je určený na ničenie opevnených cieľov, bunkrov, budov alebo helikoptér. V tomto režime letí strela priamo k svojmu cieľu v maximálnej výške 50 m. Zatiaľ čo penetračné schopnosti Javelinu sú utajené, americké vojenské výcvikové dokumenty uvádzajú, že Javelin „preniká všetkým známym pancierom, značne presahujúcim 762 mm RHA.

CLU systému Javelin - väčšia šošovka predstavuje nočné videnie a menšia dennú optiku

Javelin používa optickú šošovku a odpaľovač s názvom Command Launch Unit (CLU). CLU váži 6,4 kg a používa pasívne infračervené navádzanie na zameranie a sledovanie cieľov. Denný zameriavač je vybavený 4-násobným zväčšením a infračervený nočný zameriavač má štvornásobné a deväťnásobné zväčšenie.

FGM-148 je navrhnutá tak, aby bolo možné raketu odpaľovať z ramena, ale môže byť prípadne namontovaná na kolesových alebo pásových vozidlách. Javelin je raketový systém typu „vystrel a zabudni“ využívajúci automatické infračervené navádzanie, čo znamená, že operátori môžu vystreliť a rýchlo sa presunúť do úkrytu, premiestniť sa na inú bojovú pozíciu alebo znova nabiť, aby mohli znova strieľať. Jeho opätovné nabitie a použitie trvá približne jednu minútu.

Keď operátor stlačí spúšť, prvý motor vysunie strelu z odpaľovacej trubice. Keď strela opustí odpaľovaciu trubicu, zapáli svoj hlavný letový motor, aby ju pohnala smerom k cieľu. Tento spôsob odpaľovania Javelinu zabraňuje tomu, aby výfukové plyny rakety zasiahli operátora. To umožňuje streľbu zvnútra stiesnených priestorov a budov. Na vyškolenie kvalifikovaného operátora je potrebných len 72 hodín.[1]

Nasadenie

Ruská invázia na Ukrajinu

Americký vojak odpaľujúci raketu Javelin

V prvom roku od rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá začala 24. februára 2022, dodali Spojené štáty ukrajinskej armáde viac ako 8 500 rakiet Javelin. V správe z 3. marca 2022 predstaviteľ amerických špeciálnych operácií monitorujúcich konflikt uviedol, že počiatočné odhady hovoria, že z celkového počtu 300 vypálených rakiet Javelin až 280 úspešne vyradilo ruské obrnené vozidlá.

Alexander zo 128. samostatnej zakarpatskej horskej útočnej brigády, ktorý je operátorom systémov Javelin a NLAW, tvrdí, že počas jedného dňa (3. marca 2022) zničil šesť ruských obrnených vozidiel. Uviedol, že na začiatku vojny, keď mal možnosť použiť Javelin deväťkrát, tak vo ôsmych prípadoch bol cieľ zničený a raz poškodený. Išlo o tri tanky, 5 obrnených transportérov a jeden MT-LB.

Ukrajinská armáda tvrdí, že dovážané protitankové strely sú pohodlné a ľahko sa používajú. Podľa vyjadrení ukrajinských predstaviteľov, "od vybalenia Javelinu po prvý výstrel uplynie maximálne jeden a pol minúty".

Americký vojak odpaľujúci Javelin počas cvičenia Eager Lion 2019

Na otázku, ktorý z protitankových systémov je lepší, či NLAW alebo Javelin, operátor Anatolij odpovedal: "Zo skúsenosti poviem, že najlepšie je použiť ich vo dvojici. NLAW je výborný na krátke vzdialenosti - od 20 do 600 metrov, takže je nepostrádateľný pre bojové operácie v mestské oblasti. A Javelin je najlepší od 1 do 2,5 kilometra, teda vo voľnom teréne." Oba systémy sú podľa neho z hľadiska poškodenia protivníkovej techniky veľmi účinné. "Ak sú namierené správne na cieľ, na 100 percent ho zasiahnu a zničia. Neexistuje, aby strela neprenikla pancierom alebo niečím iným. A všetky mriežky, ktoré sú navarené na ruských tankoch, BMP alebo obrnených transportéroch majú takmer nulovú účinnosť."

Samozrejme, každá zbraň má aj svoje nedostatky. V prípade Javelinu je tou hlavnou slabinou jeho cena. Použitie termovíznej hlavice urobilo z Javelinu jednu z najdrahších protitankových zbraní na svete. Náklady na modernú verziu rakety sa odhadujú na viac ako 200 000 dolárov, čo predstavuje 10-krát vyššie náklady ako na ukrajinské protitankové systémy.

Ďalšie nevýhody sú zvyčajne spomínané ruskými vojenskými expertmi. Tí hovoria o dosahu len 2,5 km, čo je údajne nedostatočné, pretože ruské tanky môžu strieľať až na 5 km. Tu je ale potrebné uviesť, že ruský tank dokáže vystreliť na 5 km len extrémne drahú riadenú strelu a navyše spozorovať z tanku operátora prenosného protitankového systému už na 1 km je značne komplikované. Ďalšou ruskou tézou o nedostatkoch Javelinu je, že ide o „pomalú“ raketu, ktorá letí pri maximálnom dolete asi 13 sekúnd. A preto ho údajne ruské komplexy aktívnej obrany môžu ľahko zničiť. Faktom však je, že ani jeden sériový ruský tank nemá komplex aktívnej ochrany.[2]

Referencie

  1. FGM-148 Javelin . missilethreat.csis.org, 2022-03-21, . Dostupné online.
  2. PIKE, John. Military . globalsecurity.org, . Dostupné online.
Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.



Írán
Ústavní soud České republiky
Čína
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2023)
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2024)
Česká hokejová reprezentace do 20 let
Česká Wikipedie
Český statistický úřad
Česko
Česko na Eurovision Song Contest
Čtvrtá vláda Roberta Fica
Šipky
Štěpán I. (papež)
Švédsko
Švýcarsko
1. leden
11. květen
12. květen
1324
1364
1664
1824
1924
1943
1944
1945
1969
1983 v hudbě
1994
2. leden
2004
2014
23. duben
24. duben
25. duben
254
29. duben
3. květen
3. leden
5. leden
7. květen
8. květen
8. leden
Airbus A350
Alžběta II.
Alexander Reichenberg
Alexandr Sergejevič Jesenin-Volpin
Americký dolar
Anděl (cena)
Anglie
AstraZeneca
Bílkovina
Benito Mussolini
Benjamin Netanjahu
Bernard Hill
Biologická membrána
Bluegrass
Bombardier Dash 8
BRICS
Buňka
Buněčné jádro
César Luis Menotti
Christian Oliver
Chris Cannon
Colorado (album, Kabát)
Commons:Featured pictures/cs
Covid-19
Cvi Zamir
Cytoplazma
Demo (hudba)
Dlouhý pochod (raketa)
Dole v dole
Druhá světová válka
Egypt
Elektronový mikroskop
Encyklopedie
Endoplazmatické retikulum
ERAD dráha
Eska Cheb
Estera Teuflová ze Zeilberku
Etiopie
Eukaryota
Eurovision Song Contest
Eurovision Song Contest 2024
FGM-148 Javelin
Finsko
Frank Stella
Franz Beckenbauer
Giovanna Marini
Golgiho aparát
GRU
Helena Langšádlová
Hem
Hladomor v Pásmu Gazy
Hlavní strana
HMS P311
Humza Yousaf
Italská sociální republika
Izrael
Jagellonská univerzita
James Harris Simons
Japan Airlines
Japonská pobřežní stráž
Japonsko
Jiří Bušek
Joe Biden
John Pilger
Josef Vojtek
Kabát (hudební skupina)
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
Kauza Vrbětice
Kazimír III. Veliký
Kišin Šinojama
Koncentrační tábor Lety
Kosmodrom Wen-čchang
Kozorožec iberský
Krakov
Krymská operace
Letiště Haneda
Lety (okres Písek)
LGBT práva v Česku#Tranazice
Loď
Lockheed P-80 Shooting Star
Luboš Kohoutek
Luhanská lidová republika
Luhanská oblast
Luke Humphries
Luke Littler
Má jí motorovou
Měsíc
Mšička révokaz
Marco Polo
Metabolismus
Metabolismus tuků
Milan Špalek
Mir
Miroslav Imrich
Mistrovství světa juniorů v ledním hokeji 2024
Mistrovství světa v ledním hokeji 2024
Molière
Muzeum romské kultury
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Národní centrála proti organizovanému zločinu
Národní park Peneda-Gerês
Nadace Wikimedia
Nebinární identita
Nejvyšší soud Státu Izrael
Nemo Mettler
Niklaus Wirth
Nisslova tělíska
Noto (poloostrov)
Občanský zákoník (Česko, 2012)
Odvrácená strana Měsíce
Oldřich Semerák
Oligomer
Organela
Ota Váňa
Oto Kanás
Písek (město)
Palachův pylon
Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách
Pancéřování
Papež
Pavel Vondra
PDC Mistrovství světa v šipkách
Peter Magubane
Polské království
Portál:Aktuality
Portál:Doprava
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Sport
Prefektura Išikawa
Prezident Spojených států amerických
Protitanková řízená střela
Queen Mary 2
Radek Hurčík
Rallye Dakar 2024
Ribozom
Richterova stupnice
Rock
Roger Corman
Rolled Homogeneous Armour
Rozhlas a televize Slovenska
Rudá armáda
Ruská invaze na Ukrajinu
Rusko
Sálih Arúrí
Saúdská Arábie
Sevastopol
Seznam ministrů pro vědu a výzkum České republiky
Seznam prvních ministrů Skotska
Simona Postlerová
Skládání proteinů
Skotská národní strana
Skotsko
Slovensko
Sojuz TM-18
Soubor:CasimirtheGreat.jpg
Soubor:Endomembrane system diagram cs.svg
Soubor:FGM-148 Javelin - ID 061024-A-0497K-004.JPEG
Soubor:Iberian Ibex Fight.jpg
Soubor:Kabát – Dejme dětem šanci 2019 05.jpg
Soubor:P80-1 300 (cropped).jpg
Soubor:Palachuv pylon.jpg
Soubor:Věžový bytový dům s vodojemem 3.jpg
Speciální:Kategorie
Speciální:Nové stránky
Speciální:Statistika
Spojené arabské emiráty
Spojené království
Spojené státy americké
Sterilizace (antikoncepce)
Třída Istanbul
Třída T (1936)
Tartuffe
Tchaj-wan
Teplice
Thrash metal
Tokio
Tomáš Krulich
Transgender
Transsexualita#Přeměna
Ukrajina
Válka Izraele s Hamásem (2023–2024)
Válka Izraele s Hamásem (2023)
Válka na Donbase
Vápník
Výbuchy muničních skladů ve Vrběticích
Věžový bytový dům s vodojemem
Vakcína Oxford–AstraZeneca proti covidu-19
Veřejnoprávní médium
Velká fašistická rada
Verona
Versailles (zámek)
Vláda Petra Fialy
Vypich
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikifunctions:Main Page
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2024
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2024
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/květen
Wikipedie:Vybraná výročí dne/leden
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2024
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
Wilkie Collins
Yalkaparidon
Základní vojenská služba
Zemětřesení




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk