Friedrich Paulus - Biblioteka.sk

Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Friedrich Paulus
 ...
Friedrich Paulus


Narodenie 23. september 1890
Guxhagen, Pruské kráľovstvo, Nemecké cisárstvo
Úmrtie 1. február 1957 (66 rokov)
Loschwitz, Drážďany, Východné Nemecko
Štátne občianstvo nemecké
Národnosť Nemec
Vojenská kariéra
Ozbrojené sily Nemecké cisárstvo Nemecké cisárstvo
Weimarská republika Weimarská republika
Nacistické Nemecko Nacistické Nemecko
Zložka Wehrmacht
Hodnosť Poľný maršal
Velil 6. armáda
Vyznamenania Rytiersky kríž Železného kríža
Účasť v bojoch
Vojny Prvá svetová vojna
Druhá svetová vojna
Bitky Invázia do Poľska
Bitka o Francúzsko
Operácia Barbarossa
Druhá bitka o Charkov
Operácia Blau
Bitka o Voronež
Bitka o Stalingrad

Friedrich Paulus (* 23. september 1890, Breitenau – † 1. február 1957, Drážďany, Nemecko) bol nemecký poľný maršal v druhej svetovej vojne. Vyznamenal sa ako schopný štábny dôstojník a plánovač. Pôsobil ako veliteľ 6. armády, ktorá bola obkľúčená a zničená počas bitky o Stalingrad.

Život

Detstvo a mladosť

Narodil sa v Breitenau v Hessensku-Nassausku v rodine úradníka. Po tom čo ho neprijali do námornej kadetky študoval právo na univerzite v Magdeburgu. Štúdium však nikdy nedokončil a v roku 1910 absolvoval dôstojnícky kurz a vstúpil do armády ako poručík pechoty. V júli 1912 sa oženil s rumunskou šľachtičnou Elenu Rosetti-Solescu.

Vojnová kariéra

Počas prvej svetovej vojny jeho 111. peší pluk (tiež označovaný ako 3. bádenský pluk) bojoval vo Vogézach a neskôr pri Arrase. Onedlho však ochorel a po návrate slúžil v horskom zbore (Alpenkorps) ako štábny dôstojník. Dostal sa tak do Macedónska, Francúzska a Srbska. Vojnu ukončil v hodnosti kapitána.

Po vojne zostal v Reichshwehre. Slúžil v 13. pechotnom pluku v Stuttgarte rovnako ako Erwin Rommel, neskôr od roku 1932 velil motorizovanému práporu. Podieľal sa na vývoji moderného pohyblivého boja. Roku 1935 pracoval v štábe veliteľstva tankových vojsk.

Druhú svetovú vojnu začal Paulus ako náčelník štábu 10. armády, ktorej velil Walter von Reichenau. Ako štábny dôstojník výborne doplňoval von Reichenaua, ktorý sa radšej pohyboval a velil z prvej línie. Paulusove pracovné zaradenie bolo vypracovávanie vojnových plánov a štábna práca, keďže bol inak špičkový expert na vojnové hry. Je málo známe, že vypracoval a odsimuloval väčšinu nemeckých vojnových plánov. Od októbra 1939 pôsobil v rovnakej funkcii v štábe 6. armády (na ktorú bola premenovaná 10. armáda). Onedlho na to bol prevelený na generálny štáb (OKH), kde pôsobil ako zástupca jej náčelníka v sekcií riadenia bojových operácií. Významnou mierou sa podieľal na rozpracovaní osnovy útoku do ZSSR. Pri tom urobil veľký dojem na náčelníka štábu Haldera. Myšlienku na to, že sa podieľa na rozpútaní vojny s krajinou, ktorá je momentálne nemeckým spojencom považoval za bezvýznamnú, pretože si ako vojak musel plniť svoje povinnosti nehľadiac na politiku[1].

Paulus na Hitlerovej vojenskej porade

K veleniu 6. armády sa Paulus dostal v januári 1942 na priamu žiadosť maršala von Reichenaua, ktorý bol povýšený do hodnosti veliteľa Skupiny armád Juh. Paulus však predtým nikdy nevelil žiadnej väčšej bojovej jednotke ako bol prápor. (Aby mohol nemecký generál veliť armáde, musel predtým veliť armádnemu zboru a ešte predtým divízii atď.) Pri tom to boli obídení oveľa starší, či skúsenejší dôstojníci, čo mnohí odôvodňujú Hitlerovou podporou. 6. armáda, ktorej velil, sa stala rozhodujúcou údernou silou nemeckej letnej ofenzívy na juhu ZSSR v lete 1942. Jeho vojská boli spoločne s časťou 4. tankovej armády zatiahnuté do brutálnych pouličných bojov v Stalingrade. Ale to, že sa im nepodarilo ovládnuť mesto, preťať Volgu a ovládnuť železničné trasy na jej východnom brehu nemožno prisudzovať jeho neschopnosti, ale chybnej stratégii, ktorú presadzoval Adolf Hitler. Keď 19. novembra 1942 zaútočili sovietske jednotky na krídla jeho armády, bránené prevažne rumunskými divíziami, nemohol urobiť už takmer nič, okrem toho, že rýchlo zorganizoval obranu svojho tyla, čím zabránil prieniku sovietskych vojsk a likvidácii celej armády. 30. januára 1943 ho Hitler povýšil na poľného maršala, ani to však nezabránilo, aby sa medzi ostatnými dôstojníkmi svojho štábu nasledujúceho dňa vyšiel z pivníc stalingradského obchodného domu a vzdal sa do rúk Rokossovského vojsk.

Podľa niektorých názorov bol Paulus vynikajúci štábny dôstojník, ale nemal žiadne skúsenosti s vedením žiadnej jednotky ako je armáda. Po porážke pri Stalingrade ho obvinili zo zbabelosti a nerozhodnosti, keď sa odmietol prebiť k postupujúcim Mansteinovým vojskám ako i pre to, že ako vysoký dôstojník nespáchal samovraždu ani nepadol v boji, ale radšej sa vzdal do sovietskych rúk. V prípade možnosti úniku z obkľúčenia ide o veľmi diskutabilnú tému, pretože v období, kedy bolo možné z obkľúčenia uniknúť s najmenšími stratami, mu to Hitler priamym rozkazom zakázal. Dôležité bolo i stanovisko náčelníka štábu 6. armády Arthura Schmidta, ktorý tvrdil, že jednotky nemajú dostatočné zásoby pohonných hmôt aby sa mohli čo by len prebiť k Mansteinovemu predvoju, nehovoriac o úniku[2]. V prípade, že by sa 6. armáde únik v druhej polovici decembra 1942 predsa len podaril, celkom iste by sa nezachovala ako bojaschopná sila a neviazala by nasledujúci mesiac a pol sovietske sily.

Kritici Paulusa poukazujú i na to, že v sovietskom zajatí sa celé roky nevedel rozhodnúť či prejsť na stranu Spojencov alebo ostane verný nacistom. Paulus v zajatí spočiatku síce skutočne odolával vyše roka tlaku na pripojenie k Združeniu Nemeckých Dôstojníkov v ZSSR, ale po atentáte na Hitlera 20. júla 1944 sa predsa len pridal. Hitler sa Paulusovi pomstil tým, že držal vo väzbe jeho syna Ernsta a vyvíjal tlak na jeho ženu aby sa zriekla manželovho mena.[3]

Povojnové obdobie

Paulus po návrate zo zajatia

Svedčil vo viacerých prípadoch na Norimberskom tribunále. V sovietskom zajatí žil pod rovnakým tlakom ako väčšina ostatných zajatých generálov. Do vlasti sa vrátil po vyše 10 rokoch zajatia v roku 1953. Medzitým v roku 1949 zomrela v Nemecku jeho manželka. Jeho syn Ernst pôsobil ako tankový dôstojník a vojnu prežil, druhý syn Friedrich však padol na východnom fronte vo februári 1944. Paulus po návrate do Východného Nemecka pracoval ako policajný inšpektor. Zomrel postihnutý laterálnou sklerózou v Drážďanoch vo Východnom Nemecku v roku 1957.

Paulus a Nemecko

V Nemecku patrí Paulus k najmenej obľúbeným postavám histórie, aj medzi staršou generáciou, ktorá obdivuje nemeckú vojnovú minulosť. Jednou z príčin bolo, že pravdivo vypovedal o iných nemeckých generáloch. To sa celkom priečilo gentlemanskému kódexu pruskej armády, kde dôstojníci držali pokope. Nahnevalo to aj Američanov a Britov, ktorí chceli niektorých nemeckých generálov zachrániť, ale museli ich po jeho výpovedi odsúdiť na ťažké tresty.

Kuriozity

  • Je iróniou, že Paulus sa volal aj rímsky generál Aemilianus Paulus, ktorého vojsko utrpelo porážku v obkľúčení, hoci na rozdiel od Friedricha Paulusa v boji aj padol.

Referencie

  1. Correlli Barnett: Hitlerovi generálové. Brno, Jota 1997, s. 395
  2. Erich von Manstein: Ztracená vítezství svazek II ISBN 80-7217-443-6. Brno, Jota 2006, s. 85 - 86
  3. Correlli Barnett: Hitlerovi generálové. Brno, Jota 1997, s. 404

Iné projekty

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.


Podporte znalostnú spoločnosť na Slovensku...
čítajte viac na tomto odkaze: Policajní vyšetrovatelia

Ázerbájdžán
Ústřední zpravodajská služba
Čárka (interpunkce)
Čeština
Čeka
Červená armáda
Česko-Slovensko
Četař
Čuvašsko
Řád rudého praporu
Řád vítězství
Šablona:Cite book
Šablona:Cite web
Španělská občanská válka
Špionáž
Štátna bezpečnosť
ŠtB
1898
1899
1904
1914
1915
1917
1918
1919
1921
1924
1926
1931
1934
1935
1936
1937
1938
1939
1940
1941
1942
1943
1944
1945
1946
1948
1949
1951
1952
1953
1956
1957
1967
1989
2. červen
2. ukrajinský front
2004
2017
22. listopad
23. listopad
23. prosinec
25. listopad
26. červen
29. březen
29. prosinec
3. ukrajinský front
31. březen
5. březen
6. armáda (Wehrmacht)
Abcházie
Alexandr Iljič Jegorov
Alexandr Vasilevskij
Alma mater
Andrej Ždanov
Andrej Antonovič Grečko
Andrej Ivanovič Jeremenko
Antonín Janoušek
Architektura
Armádní generál
Armando Iannucci
Ateismus
Australská národní knihovna
Autoritní kontrola
Baku
Bibliografie dějin Českých zemí
BIBSYS
Bitva u Stalingradu
Bolševici
Boris Michajlovič Šapošnikov
Bratislava
Brno
Budapešť
CiNii
Dálný východ
De facto
Dmitrij Fjodorovič Ustinov
Dmitrij Timofejevič Jazov
Donbas
Drážďany
Druhá Španělská republika
Druhá světová válka
Druhá svetová vojna
Erich von Manstein
Evropa
Felix Dzeržinskij
Filipp Ivanovič Golikov
Fjodor Tolbuchin
Francouzská cizinecká legie
Francouzská národní knihovna
Franklin Delano Roosevelt
Friedrich Paulus
Gemeinsame Normdatei
Generálmajor
Generálplukovník
Generálporučík
Genrich Jagoda
Georgij Konstantinovič Žukov
Georgij Maximilianovič Malenkov
Gregoriánský kalendář
Grigorij Konstantinovič Ordžonikidze
Grigorij Kulik
Gruzínština
Gruzíni
Gruzínská pravoslavná církev
Gruzie
Gulag
Heinrich Himmler
Hlavní správa státní bezpečnosti
Hrdina Sovětského svazu
International Standard Book Number
Ivan Christoforovič Bagramjan
Ivan Jakubovskij
Ivan Stěpanovič Koněv
Jaderná zbraň
Jaltská konference
Jan Beneš (spisovatel)
Jaroslav Janoušek
Jižní front (druhá světová válka)
Jižní Kavkaz
Josif Vissarionovič Stalin
Juliánský kalendář
Katalog jmen a názvů děl Katalánska
Katyňský masakr
KGB
Kirill Afanasjevič Mereckov
Kirill Semjonovič Moskalenko
Kliment Jefremovič Vorošilov
Komunistická strana
Komunistická strana Sovětského svazu
Konstantin Konstantinovič Rokossovskij
Kontrarozvědka
Lavrentij Berija
Lavrentij Pavlovič Berija
Lazar Kaganovič
Leninův řád
Leningradská aféra
Leonid Alexandrovič Govorov
Leonid Iljič Brežněv
Library of Congress Control Number
LIBRIS
Lotyšská národní knihovna
Lubjanka
Média:Ru-NKVD.ogg
Maďarské království
Major
Maršál Sovětského svazu
Marchaul
Matvěj Vasiljevič Zacharov
Medaile Za vítězství nad Japonskem
Medaile za vítězství nad Německem ve Velké vlastenecké válce 1941–1945
Menševici
Mezinárodní standardní identifikátor jména
Michail Frunze
Michail Tuchačevskij
Mobilizace
Morava
Moskevský Kreml
Moskva
Musavat
Nápověda:Reference
Národní a univerzitní knihovna v Záhřebu
Národní knihovna České republiky
Národní knihovna Španělska
Národní knihovna Chile
Národní knihovna Izraele
Národní parlamentní knihovna Japonska
National Archives and Records Administration
Nestor Lakoba
Nikita Sergejevič Chruščov
Nikolaj Alexandrovič Bulganin
Nikolaj Ivanovič Ježov
Nikolaj Ivanovič Krylov
Nikolaj Ježov
Nikolaj Ogarkov
Nizozemská královská knihovna
NKVD
Oděsa
OGPU
Okres Gulrypš
Pavel Batickij
Pcheng Te-chuaj
Pjotr Koševoj
Plukovník
Politbyro
Politik
Polská národní knihovna
Poprava
Poprava zastřelením
Portál:Druhá světová válka
Portál:Lidé
Portál:Obsah
Portál:Politika
Portál:Rusko
Pozemní vojsko
Praha
Protivzdušná obrana
První světová válka
Q141829
Q141829#identifiers
Q141829#identifiers|Editovat na Wikidatech
Q141829#P166
Q182449
Q182449#identifiers
Q182449#identifiers|Editovat na Wikidatech
Q204338#identifiers
Q204338#identifiers|Editovat na Wikidatech
Rodion Jakovlevič Malinovskij
Rozvědka
Ruština
Rudá armáda
Rudolf Slánský
Rumunské království
Ruská carská armáda
Ruská imperiální armáda
Ruská občanská válka
Ruská socialistická federativní sovětská republika
Ruská sovětská federativní socialistická republika
Ruská státní knihovna
Ruské impérium
Samegrelo
Semjon Konstantinovič Timošenko
Semjon Kurkotkin
Semjon Michajlovič Buďonnyj
Sergej Birjuzov
Sergej Fjodorovič Achromejev
Sergej Kruglov
Sergej Leonidovič Sokolov
Severokavkazský front
Simon Russell Beale
Slovenská národní knihovna
Slovenská republika rád
Slovensko
Smrt a státní pohřeb Josifa Stalina
Soubor:1924 yagoda menshinsky dsershinsky.jpg
Soubor:1973 CPA 4285.jpg
Soubor:Katyn - decision of massacre p1.jpg
Soubor:Lavrenti-Beria.jpg
Soubor:Lavrentiy Beria Signature.svg
Soubor:Lavrenti Beria Stalins family.jpg
Soubor:Lavrenty Beria-TIME-1953.jpg
Soubor:NKVD Emblem (Gradient).svg
Soubor:NKVD Emblem (Solid Colors).svg
Soubor:Pen Dehuai And Malinovsky.jpg
Soubor:Rodion Malinovsky 1.jpg
Soubor:Rodion Malinovsky ww1.jpg
Souborný katalog České republiky
Sovětská invaze do Polska
Sovětské válečné zločiny
Sovětský svaz
Sovětsko-japonská válka
Sovietsky zväz
Speciální:Map/11/55.7606/37.6281/cs
Speciální:Zdroje knih/0-691-01093-5
Speciální:Zdroje knih/5-85646-109-6
Speciální:Zdroje knih/80-7217-185-2
Speciální:Zdroje knih/80-85843-24-2
Speciální:Zdroje knih/80-85926-28-8
Speciální:Zdroje knih/80-85926-36-9
Speciální:Zdroje knih/80-86569-07-1
Speciální:Zdroje knih/978-5-699-28973-8
Speciální:Zdroje knih/978-80-87027-71-4
Speciální:Zdroje knih/978-80-87090-40-4
Stát
Střední Evropa
Střelná rána
Suchumi
Světlana Allilujevová
Syntax
Třetí Francouzská republika
Tajná policie
Time
Tituly a vyznamenání Rodiona Jakovleviče Malinovského
Trest smrti
Triumvirát
Trojka (NKVD)
Trove
Ukrajina
Ukrajinec
Univerzitní systém dokumentace
Válečný zajatec
Východní blok
Východní Evropa
Východní fronta (druhá světová válka)
Východní fronta (první světová válka)
Vasiľ Hopko
Vasilij Danilovič Sokolovskij
Vasilij Ivanovič Čujkov
Vasilij Konstantinovič Bljucher
Vasilij Petrov
Velká čistka
Velkodůstojník Řádu čestné legie
Viktor Georgijevič Kulikov
Virtual International Authority File
Vjačeslav Menžinskij
Vjačeslav Michajlovič Molotov
Wikimedia Commons
Wikipedie:Ověřitelnost
Wikipedie:Uvádění zdrojů
Wikipedie:Věrohodné zdroje
WorldCat
Zeměpisné souřadnice
Ztratili jsme Stalina




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk