Giuseppe Conte - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Giuseppe Conte
Giuseppe Conte
Giuseppe Conte
Giuseppe Conte, podpis
58. Predseda rady ministrov Talianska
V úrade
1. jún 2018 – 13. február 2021
PrezidentSergio Mattarella
Predchodca Paolo Gentiloni Mario Draghi Nástupca
Biografické údaje
Narodenie8. august 1964 (58 rokov)
Volturara Appula, Taliansko
Politická strananezávislý
Alma materLa Sapienza
Národnosťtalianska
Vierovyznaniekatolícke
Rodina
Manželka
Valentina Fico (rozvedení)
Deti1
Odkazy
Spolupracuj na CommonsGiuseppe Conte
(multimediálne súbory)

Giuseppe Conte (* 8. august 1964, Volturara Appula, Taliansko) je taliansky právnik a štátnik.[1] Politicky patrí k nezávislým, ale má blízko k Hnutiu 5 hviezd – (M5S). Od 1. júna 2018 do 13. februára 2021 bol predsedom Rady ministrov Talianskej republiky.

Narodil sa v Apúlii, študoval právo v Ríme na univerzite La Sapienza a stal sa univerzitným profesorom občianskeho práva.[1] V roku 2013 sa stal členom „Rady justičnej administratívy“.

Počas volebnej kampane pre všeobecné voľby v 2018 hnutie M5S oznámilo, že bude menovaný ministrom pre verejnú administratívu, ak vyhrá strana M5S. Dovtedy verejnosti neznámy, Conte sa stal nakoniec prezidentom „Rady aliancie medzi M5S a stranou Liga severu“. Pôvodne bol pre túto funkciu zamietnutý po nedorozumení s prezidentom republiky o výbere ministra pre ekonomiku.

Berie na seba eurokritický diskurz strán jeho väčšiny, je v opozícii voči Európskej komisii čo sa týka jeho návrhu rozpočtu na rok 2019 a spochybňuje európske kroky v oblasti riadenia migračných tokov. V auguste 2019 rezignoval po vnútorných rozporoch väčšiny a potom na žiadosť viceprezidenta Rady Matteo Salviniho kvôli usporiadaniu predčasných volieb a v rámci dohody medzi M5S a Demokratickou stranou (PD) zostavil novú exekutívu.

Osobný život

Giuseppe Conte sa narodil vo Volturara Appula, v obci s 500 obyvateľmi situovanej v južnom regióne Apúlia. Jeho otec je funkcionár na miestnom úrade a matka učiteľka.[2]

Je rozvedený a je otcom jedného syna narodeného v 2007. Je katolíckeho vierovyznania. Operácia menisku ho pripravila o kariéru profesionálneho futbalistu. Je podporovateľom tímu AS Roma.

V roku 2019 priznal ročný príjem vo výške jeden milión eur.

Profesionálna kariéra

Giuseppe Conte vyštudoval na Univerzite rímskych štúdií La Sapienza.[3] Študoval na právnickej fakulte, kde formuloval tézu o autorite Giovanniho Battistu Ferriho, ktorému sa stal asistentom. Tiež bol profesorom občianskeho práva na univerzite vo Florencii[4] a zástupcom profesora na univerzite LUISS v Ríme.[5] Študoval aj na Università di Malta (1997), Facoltà di Economia dell'Università "S. Pio V" di Roma (v rokoch 2002-03 a 2003-04), na Facoltà di Giurisprudenza dell'Università di Sassari (v rokoch 1997-98 a 1999-00).[1]

18. septembra 2013 bol zvolený za člena Prezidentskej rady justičnej administratívy (CPGA) Komorou poslancov na návrh M5S. Bol menovaný jej viceprezidentom.

Pracoval ako štipendista pri Národnej rade pre výskum v rokoch 1992 – 1993. Oznámil, že pôsobil na univerzite Yale v 1992[6] ako hosťujúci profesor, na univerzite Duquesne v Pittsburghu v 1992, na jazykovej škole Internationales Kulturinstitut vo Viedni v 1993, na univerzite v Paríži v roku 2000, jeden mesiac na Girton College na Cambridge[7] v 2001 a na univerzite v New Yorku v 2008 a 2009, kde študoval súkromne ako právnická osoba počas prázdnin v knižnici[8]. Riadil aj knižnú zbierku u vydavateľa Laterza o svojich učiteľoch práva. Je členom asociácie Association Henri-Capitant.

Predseda Rady ministrov

Vzťah ku strane M5S

Giuseppe Conte sa zblížil so stranou M5S v roku 2018. Má ľavičiarske zmýšľanie. V roku 2013 riadil Hnutie 5 hviezd Luigi Di Maio a tento navrhol Contemu, že ho bude podporovať pri vstupe do Rady justičnej administratívy, ale Conte mu naznačil, že nebude hlasovať za M5S a že sa necíti byť blízkym (k M5S).

Zároveň, počas volebnej kampane pre všeobecné voľby v roku 2018 bol prítomný ako budúci minister pre Verejnú administratívu v možnej vláde riadenej Di Maiom. Stretli sa spolu pri predstavovaní projektu strany v tejto oblasti. Tiež sa zaviazal zjednodušiť normatívny rámec, bojovať proti hypertrofii štandardov a požadoval súpis všetkých existujúcich pravidiel s cieľom zrušiť zákony, ktoré sa považujú za nepotrebné.

1. menovanie za predsedu Rady ministrov

V máji 2018, dva mesiace pred voľbami, je navrhnutý stať sa predsedom Rady ministrov Talianska, v čele koalície M5S a Ligy severu – (tal. Lega). Tento návrh sa objavuje po dvoch rozhovoroch medzi prezidentom republiky Sergiom Mattarellom na jednej strane a Luigim Di Maiom a Matteo Salvinim, vedúcimi predstaviteľmi M5S a Ligy severu, na druhej strane.

22. mája na návrh urobený dvoma víťazmi volieb prezident republiky oznamuje, že si berie čas na rozmýšľanie a poradu s predsedom Komory poslancov Robertom Ficom a predsedkyňou senátu Mariou Elisabettou Casellatiovou, spochybniac tak budúcu samostatnosť nového predsedu Rady v politike v súvislosti s ťažkosťami zvolených strán s varovaním Európskej komisie proti možným rozpočtovým sklzom.

Nakoniec bol poverený Mattarellom 23. mája sformovať vládu, čo prijal s výhradou. Oznámenie zloženia vlády sa udialo teda 25. mája, ale tento dátum bol vzápätí zrušený kvôli nedorozumeniam o jej zostavovaní.

Mattarella – ako ústavný garant európskych zmlúv – bol proti nominácii euroskeptika Paola Savonu na úrad ministra ekonomiky a financií. Čeliac opozícii prezidenta v tejto otázke sa Conte zriekol svojho mandátu a odmietol zložiť vládu 27. mája. Po tomto odmietnutí hlava štátu zverila mandát Carlovi Cottarellimu, bývalému kádru FMI, aby technicky zložil vládu. Ako reakciu na to Luigi Di Maio pohrozil, že požiada o odvolanie prezidenta republiky.

Druhé menovanie

Vytvorenie novej vlády bolo zmrazené a Di Maio oznámil možnosť kompromisu s prezidentom s výhľadom na sformovanie vlády. Dodal, že jeho spojenec Salvini sa staval voči požiadavke zosadenia Mattarellu nepriaznivo. 31. mája strany M5S a Liga severu konečne oznámili súhlas k sformovaniu vlády z ich dvoch politických zoskupení. Cottarelli večer odmietol vytvoriť vládu. Koalícia vymenovala teda znovu Conteho, aby riadil vládu, Matarrella to prijal.

1. júna 2018 zložil prísahu premiéra.[9] Zahraničnou aj talianskou tlačou bol predstavovaný ako prvý populistický premiér v západnej Európe. Po vypočutí Giuseppe Conteho pred Senátom Republiky 5. júna 2018 vláda dostala dôveru 171 hlasmi za, 117 proti a 25 sa zdržalo. Na ďalší deň dostala dôveru Komora poslancov s 350 hlasmi za, 236 proti a 35 sa zdržalo.

Hlasovanie o dôvere bola príležitosť pre Giuseppe Conteho predstaviť program zmien vypracovaný stranami M5S a Ligou severu. Vyhlásil, že „Európa je náš dom“, apeloval na , aby sa stala silnejšou a spravodlivejšou. Vyjadril sa hlavne o otázke migrácie naznačiac, že riadenie toku bolo doteraz neúspešné, pretože Európa umožnila sebecké zatváranie sa mnohých štátov, ktoré odložili náklady a ťažkosti . Vysloviac sa priaznivo o automatických systémoch povinnej repatriácie žiadateľov o azyl, naznačil svoju vôľu urobiť koniec s imigračným „biznisom“, ktorý sa rozšíril bezhranične v tieni falošnej solidarity. V oblasti ekonomiky usudzuje, že verejný dlh Talianska – druhý najdôležitejší v eurozóne po Grécku – je plne podporovateľný, no pripúšťa, že by sa mal obmedziť, ale s rastom a nie s úspornými opatreniami. Taktiež sa zaväzuje znižovať dane, zvyšovať sociálnu pomoc a znižovať priepasť medzi hospodárskym rastom Talianska a hospodárskym rastom EÚ.

Hoci nie je prvým šéfom exekutívy technicky, je prvým predsedom Rady, ktorý nemá žiadne skúsenosti s vládnym alebo administratívnym riadením.

Demisia

3. júna 2019, zatiaľčo sa začali objavovať nezhody medzi dvoma stranami, Conte pohrozil demisiou, ak nezhody budú pretrvávať. 8. augusta pokračovali nedorozumenia medzi politickými blokmi koalície a Salvini požiadal o predčasné parlamentné voľby. Giuseppe Conte oznámil svoju demisiu 20. augusta 2019[10] a vyjadril mienku, že jeho minister vnútra koná v osobnom politickom záujme, čím kompromituje všeobecný záujem.

Tretie menovanie

O osem dní neskôr „Hnutie piatich hviezd” a „Demokratická strana” oznamujú prezidentovi republiky, že našli zhodu, pre ktorú Conte prijme mandát na formovanie vlády na dlhý termín bez toho, aby uskutočnil program prerozdelenia ministerských kresiel. Následne Conteho nová vláda dostala dôveru parlamentu 10. septembra 2019.[11][12]

10. septembra 2019 bol pozvaný do Kvirinálskeho paláca hlavou štátu, aby mu bolo oznámené, že prezident súhlasí s mandátom pre Conteho. Giuseppe Conte svoju misiu ustanovenia novej vlády prijal v súlade s tradíciou. Prísaha jeho vlády sa potom očakávala do siedmich dní.

Navrhol plán nového humanizmu, aby sa Taliansko stalo spravodlivejším, konkurencie schopnejším, solidárnejším, inkluzívnejším, aby pracovalo na oživení hospodárstva a obnove krajiny, ktorú si zaslúži, a vedúcej úlohy v Európe pri súčasnom rešpektovaní multilateralizmu. Podľa denníka La Reppublica, Conte vyšiel z tejto politickej krízy posilnený pochopiac svoju vlastnú hru počas pádu svojho kabinetu potom, ako sa stiahol na jeden rok za svojich koaličných partnerov.

Demisia 2021

Conte oznámil, že hodlá podať demisiu 26. januára 2021 do rúk prezidenta Mattarellu[13]. Conte stratil koaličného partnera Mattea Renziho, ktorý vystúpil z koalície so svojou malou ale rozhodujúcou stranou Viva Italia. 26. januára Giuseppe Conte odstúpil z funkcie premiéra[14]. Prezident Mattarella ho požiadal, aby opätovne zložil novú vládu, čo Conte prijal[15].

Rozpočtové hranice

Giuseppe Conte sa zúčastnil v júni 2019 na samite krajín juhu v rámci na Malte. 22. októbra 2018 Conte oznámil, že Taliansko nezmení svoj rozpočet pre rok 2019 napriek nerešpektovaniu európskych kritérií pre znižovanie verejného dlhu predložených Európskou komisiou (táto žiada od krajiny ušetriť 4 miliardy eur navyše k už poskytnutým 7,5 miliardám).[16] V decembri 2018 Európska únia začala sankčné konanie proti Taliansku.

Nakoniec talianska vláda súhlasila s tým, že odloží na šesť mesiacov vytvorenie univerzálneho príjmu, ktoré navrhuje M5S, a zníženie zákonného veku odchodu do dôchodku, ktorý obhajuje strana Lega. Zákon o financiách pre rok 2019 predvídal tiež verejný deficit 2,0 % (oproti 2,4 % počiatočných) a rast o 1 % (oproti 1,5 % predpokladu). 29. decembra talianski poslanci odsúhlasili tento nový rozpočet.

Medzinárodná politika

12. februára 2019 sa predstavil pred Európskym parlamentom, aby tam mal prejav, v ktorom kritizuje oligarchickú Európsku úniu a elity, ktoré žiada, aby spočítali úroky ľudí. Odsudzuje úsporné opatrenia a verí, že hospodárstvo má prednosť pred politickou mocou a preto predstavuje svoj vládny program ako najväčší plán štrukturálnych reforiem, aký kedy vznikol. Volá po obnovení solidarity v oblastiach fiškality a imigrácie: podľa neho, Európa je pokrytecká v tejto poslednej otázke, hlavne preto, že systém repatriácie migrantov nefunguje. Odhaduje, že členské štáty nemusia mať strach z konfliktu.

V oblasti medzinárodných vzťahov namieta proti uznaniu Juana Guaidóa ako prezidenta Venezuely z dôvodu, že nevyhral slobodné voľby, a žiada, aby EÚ pokračovala v dialógu s Čínou a Ruskom.

Prijatie osobnosti

Blízky strane M5S ale bez politickej nálepky, je oceňovaný menovite pre svoj štýl a talent zmierovateľa. Politológ Francesco Galietti naznačuje v októbri 2018, štyri mesiace po nástupe do funkcie, že Conte, ktorého nikto nepoznal, si vytvoril pozíciu, aby mohol hrať kľúčovú úlohu. V tomto čase prieskum „Ipsos“ zistil, že mal 67 % kladných hlasov, čo je o 10 % viac ako hlasov Mattea Salviniho a o 15 % viac Luigiho Di Maia. Anketa o názoroch od „Institut Ipsos“ zverejnená v denníku Corriere della Sera počas krízy v roku 2019 – týždeň po Conteho demisii – ukazuje, že 52 % Talianov má o ňom dobrú mienku, čo predstavuje pokles o štyri body v porovnaní s predchádzajúcim prieskumom a ktorý sa vysvetľuje zmenou názorov voličov Ligy severu o ňom. Salvini, ktorý získal hodnotenie popularity 51 %, stratil 15 podporných bodov na 36 %, zatiaľ čo Luigi Di Maio a Nicola Zingaretti stagnovali na 30 a 23 %, výber vlády zjednocujúcej dva politické tábory bol podporovaný len 20 % respondentov.[17]

Diela

Giuseppe Conte napísal a vydal ako autor a spoluautor 30 odborných publikácií. Zoznam sa nachádza na stránke Associacione di civilisti italiani.[1] napríklad:

  • La simulazione del matrimonio nella teoria del negozio giuridico, Padoue, CEDAM, 1999 (ISBN 88-13-22006-5)[18]
  • Dir. avec Vincenzo Vigoriti (préf. Guido Alpa (it)), Futuro, giustizia, azione collettiva, mediazione, Turin, Giappichelli, 2010 (ISBN 978-88-348-9840-6).[19]

Referencie

Iné projekty

Zdroje

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Giuseppe Conte na francúzskej Wikipédii a Giuseppe Conte na talianskej Wikipédii.

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Giuseppe Conte

'Ndrangheta
Írán
Úmrtí v roce 2021
Úmrtí v roce 2023
Čína
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2023)
Červený obr
Česká Wikipedie
České království
Český král
Česko
Československo
Československo-polský spor o Těšínsko
Čisté nulové emise
Šarm aš-Šajch
Švédsko
Švýcarsko
10. listopad
11. listopad
1143
12. listopad
1281
1290
1711
1733
1813
1816
19. listopad
1923
1941
1946
1953
1973
1991
2003
2021 United Nations Climate Change Conference?oldid=1056597345
2023 United Nations Climate Change Conference?oldid=1185524962
3. říjen
31. říjen
4. říjen
461
5. říjen
6. listopad
9. listopad
Abd al-Fattáh as-Sísí
Achmat Kadyrov
Achtung Baby
Adaptace na globální oteplování
Afghánistán
Alžběta II.
Alexander Fleming
Alfons I. Portugalský
Alfons VII. Kastilský
Amnesty International
Andrej Babiš
Angela Merkelová
António Guterres
Antibiotikum
Apoštolská exhortace
Argentinské tango
August III. Polský
Austrálie
Avenida Corrientes
Bílý trpaslík
Bašár al-Asad
Bangladéš
Bank of England
BBC
Blízký východ
Bohemia Energy
Bonn
Boris Johnson
Brazílie
Britsko-americká válka
BYD Auto
Cédric Villani
Cíle udržitelného rozvoje
Charles, princ z Walesu
Chile
China Mobile
Cirkulární ekonomika
Commons:Featured pictures/cs
Covid-19
Cvi Hecker
Díválí
Dýmová hora
Daniel Anýž
David Attenborough
Digital object identifier
Dodavatel poslední instance
Donald Trump
Dotace na fosilní paliva
Druhá světová válka
Dubaj
Dubaj (emirát)
Earl Warren
Ebráhím Raísí
Ekologické zemědělství
Elektron
Emmanuel Macron
Encyklopedie
Environmentalismus
Ernst Boris Chain
Evropská unie
Evropský parlament
Fonograf
Ford Motor Company
Fosilní palivo
Francie
Francis Lee
František (papež)
Frederik Willem de Klerk
Fumio Kišida
G77
Gama Sagittae
Generální tajemník OSN
General Motors
Giorgio Napolitano
Giuseppe Conte
Glasgow
Glasgowský pakt o klimatu
Globální oteplování
Greenwashing
Greta Thunbergová
Habsburkové
Heath Freeman
Hlavní strana
HMAS Sydney (D48)
Hmotná nouze
Hnědý trpaslík
Honda
Howard Walter Florey
Human Rights Watch
Hvězdná velikost
Hydroponie
Hyundai
Ilegální obchod s drogami
Indie
Indonésie
International Standard Serial Number
Internet Archive
Island
Itálie
Jaderná energie
Jaguar Cars
Jana Altmannová
Japonsko
Jaroslav Šaroch
Jeff Bezos
Jemen
Jižní Afrika
Jižní Korea
Jihoafrická republika
Joe Biden
Johannes Kepler
John Kerry
Joko Widodo
Jon Fosse
Jupiter (planeta)
Justin Trudeau
Kabinová lanová dráha na Ještěd
Kalábrie
Kanada
Karel Hartl
Karel III. Britský
Kastilské království
Katar
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
Kauza Čapí hnízdo
Kevin McCarthy
Kjótský protokol
Klasifikace sinic#Nová fylogenetická systematika
Klaudios Ptolemaios
Klaus Neumann
Konference OSN o změně klimatu
Konference OSN o změně klimatu 2009 v Kodani
Konference OSN o změně klimatu 2015 v Paříži
Konference OSN o změně klimatu 2018 v Katovicích
Konference OSN o změně klimatu 2019 v Madridu
Konference OSN o změně klimatu 2021 v Glasgow
Konference OSN o změně klimatu 2022 v Šarm aš-Šajchu
Konference OSN o změně klimatu 2023 v Dubaji
Kongres Spojených států amerických
Kormoran (1940)
Kvantová tečka
Kyriakos Mitsotakis
Lékař
Lamezia Terme
Land Rover
Latina
Laudate Deum
Leónské království
Libius Severus
Měšek I. Těšínský
Maďarsko
Marek Vokáč
Marina Ovsjannikovová
Mark Rutte
McKinsey & Company
Memorial
Mercedes-Benz
Methan
Mexiko
Mezinárodní agentura pro energii
Mezinárodní astronomická unie
Mezinárodní vesmírná stanice
Michael Gambon
Michail Lomonosov
Mikrobiologie
Milán
Miloš Zeman
Milunka Savić
Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky
Miroslav Žbirka
Miroslav Pohuněk
Miroslav Středa
Mistrovství světa v ragby 2023
Monofyletismus
Moungi Bawendi
Mysterium Cosmographicum
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Německo
Nadace Wikimedia
Naftali Bennett
Naréndra Módí
Nejvyšší soud Spojených států amerických
Nissan
Nobelova cena za chemii
Nobelova cena za fyziku
Nobelova cena za fyziologii a lékařství
Nobelova cena za literaturu
Norsko
Nova
Obchod s lidmi
Obelisk (Buenos Aires)
Obnovitelná energie
Odúmrť
Opičí selfie
Opolské knížectví
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj
Organizace spojených národů
Organizace zemí vyvážejících ropu
Osvětimské knížectví
Písečná bouře
Předseda Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických
Přemek Ratibořský
Pařížská dohoda
Pandemie covidu-19
Pandemie covidu-19 v Česku
Patricia Janečková
Pavol Molnár
Pedro Sánchez
Penicilin
Petr Fiala
Peugeot
Piastovci
Planeta
Platónské těleso
Ploutvonožci
Polsko
Portál:Životní prostředí
Portál:Aktuality
Portál:Doprava
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Politika
Portál:Spojené království
Portál:Sport
Portugalské království
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
Praní špinavých peněz
Prezident České republiky
Prophets of Rage
Protesty proti ruské invazi na Ukrajinu
První kanál (Rusko)
Public Enemy
PubMed
Rámcová úmluva OSN o změně klimatu
Rakousko-Uhersko
Ratibořské knížectví
Recep Tayyip Erdoğan
Republikánská strana (USA)
Reuters
Richard Salzmann
Ricimer
Rishi Sunak
Robert Browning
Ron Flowers
Ruská invaze na Ukrajinu
Rusko
Sýrie
Saúdská Arábie
SARS-CoV-2
Scott Morrison
Seznam hlav Čečenska
Seznam nositelů Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství
Seznam opolských knížat
Seznam těšínských knížat
Si Ťin-pching
Skleníkové plyny
Skotsko
Slezská knížectví
Slunce
Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických
Soubor:15 11 2021 Expo Dubai 2020 (51683230783).jpg
Soubor:20231201 Dubai Foto Oficial COP28-cortesia COP281461.jpg
Soubor:Boris Johnson and Giuseppe Conte at the launch of COP26.jpg
Soubor:Bundesarchiv Bild 146-1985-074-27, Hilfskreuzer Kormoran.jpg
Soubor:Cieszyn Piast dynasty COA.png
Soubor:COP26 Logo.svg
Soubor:Cop 28 uae (cropped).jpg
Soubor:First Minister Nicola Sturgeon meets with Bangladesh Prime Minister Sheikh Hasina (51650701244).jpg
Soubor:Macaca nigra self-portrait large.jpg
Soubor:President Joe Biden at COP26.jpg
Soubor:Sagitta constellation map.png
Soubor:Sultan Ahmed Al Jaber - 2023 - P062345-635210 (cropped).jpg
Soubor:Synthetic Production of Penicillin TR1468.jpg
Soubor:Tango Porteño.jpg
Soubor:Typhoon Tip and Typhoon Sarah (1997).png
Souhvězdí
Souhvězdí Šípu
Spa
SpaceX
SpaceX Crew-3
Speciální:Kategorie
Speciální:Nové stránky
Speciální:Statistika
Spojené arabské emiráty
Spojené království
Spojené království Velké Británie a Irska
Spojené státy americké
SPOLU
Státní zastupitelství
Střední východ
Stanislav I. Leszczyński
Stig Dagerman
Sucho
Summit Země
Superskupina (hudba)
Světová banka
Světová zdravotnická organizace
Těšínské knížectví
Těšínsko
Tajfun Tip
Taxon
Tecumseh
Teplota mokrého teploměru
The Guardian
Toyota
Tropická cyklóna
Turecko
U2
Udržitelná energie
Uhlíková neutralita
Ukrajina
UN-Klimakonferenz in Dubai 2023?oldid=237890431
Ursula von der Leyenová
Válka Izraele s Hamásem (2023)
Válka v Iráku
Vakcína proti covidu-19
Varšavská univerzita
Vatikán
Vietnam
Vláda Petra Fialy
Vladimir Putin
Vladislav I. Opolský
Vliv člověka na životní prostředí
Vnitrostátně stanovené příspěvky
Volby prezidenta USA 2020
Volkswagen
Volodymyr Zelenskyj
Volvo
Vražda
Vydírání
Vzestup hladiny oceánů
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikifunctions:Main Page
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikimedia Commons
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2021
Wikipedie:Článek týdne/2023
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2021
Wikipedie:Obrázek týdne/2023
Wikipedie:Ověřitelnost
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/říjen
Wikipedie:Vybraná výročí dne/listopad
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:WikiProjekt Překlad/Rady
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2021
Wikipedie:Zajímavosti/2023
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
Wilbur Smith
Zachytávání a ukládání oxidu uhličitého
Zelená dohoda pro Evropu
Zmírňování změny klimatu
Ztráty a škody




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk