Heliodor Píka - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Heliodor Píka
Heliodor Píka
česko-slovenský legionár, predstaviteľ odboja počas 2. svetovej vojny
česko-slovenský legionár, predstaviteľ odboja počas 2. svetovej vojny
Narodenie 3. júl 1897
Štítina, Rakúsko-Uhorsko
Úmrtie 21. jún 1949 (51 rokov)
Plzeň, Česko-Slovensko
Štátne občianstvo Rakúsko-Uhorsko Rakúsko-Uhorsko
Česko-Slovensko Česko-Slovensko
Manželka Marie, rod. Sehnalová (1921 – )
Deti Milan Píka
Vojenská kariéra
Ozbrojené sily Rakúsko-Uhorsko
Česko-Slovensko Česko-Slovensko
Účasť v bojoch
Vojny 1. svetová vojna
2. svetová vojna

Heliodor Píka (* 3. júl 1897, Štítina pri Opave, Rakúsko-Uhorsko – † 21. jún 1949, Plzeň, Česko-Slovensko) bol česko-slovenský legionár počas 1. svetovej vojny a neskôr predstaviteľ odboja počas 2. svetovej vojny. Po februárovom prevrate bol obvinený, vo vykonštruovanom procese odsúdený a následne popravený.

Život

Mladosť a raná kariéra

Narodil sa 3. júla 1897 v Štítine pri Opave, v rodine kolára Ignáca Píku. V roku 1915 po skončení štúdia na českom gymnáziu je namiesto zamýšľaného štúdia farmácie, odvedený k zemebraneckému regimentu v Opave a po výcviku v priebehu roku odoslaný na halíčsky front 1. svetovej vojny. V roku 1916 sa dobrovoľne dal zajať ruskými jednotkami, aby sa mohol pridať k česko-slovenským légiám bojujúcim proti Rakúsku-Uhorsku. Na jeseň 1917 sa na príkaz T. G. Masaryka presunula časť légií na západný front loďou do Le Havre. Na jar 1918 boli česko-slovenské légie nasadené na alsaskom fronte. Na fronte slúžil ako zdravotník 21. česko-slovenského streleckého pluku, neskôr bol menovaný do funkcie dôstojníka zodpovedného za obranu proti bojovým plynom. S jednotkou prešiel ťažkými bojmi pri Champagne, Aisne a Terrane. Píka bol pri tom viackrát vyznamenaný.

Medzivojnové obdobie

Začiatkom roku 1919 sa vrátil domov do vznikajúceho Česko-Slovenska. Jeho jednotka bola nasadená proti poľskej armáde v spore o Tešínsko. V lete 1919 sa presunula na slovenský front a Píka bol vyslaný na štúdium na vojenskej akadémii v Saint-Cyr vo Francúzsku. Neskôr sa stal učiteľom na vojenskej akadémii v Hraniciach na Morave. V roku 1921 sa oženil s Máriou Sehnalovou, v priebehu nasledujúceho roku sa im narodil syn Milan. Od roku 1923 ako kapitán pracoval na hlavnom štábe česko-slovenskej brannej moci v Prahe. V rokoch 1926 – 1928 pokračoval v štúdiu na Vysokej škole vojenskej v Paríži.

V roku 1932 pôsobil ako vojenský atašé v Bukurešti v Rumunsku, ktoré bolo významným spojencom a bolo považované za oporu proti rastúcemu nemeckému a maďarskému tlaku. V roku 1937 sa vrátil na ministerstvo obrany. A následne sa podieľal na sprostredkovaní pomoci z Juhoslávie a Rumunska v prípade nemeckej agresie.

Druhá svetová vojna

Potom však utiekol cez Francúzsko do Londýna, kde ponúkol svoje diplomatické a vojenské schopnosti Janovi Masarykovi. Následne ho exilový prezident Beneš vyslal do Bukurešti ako vojenského vyslanca pre Balkán, kde pomáha demobilizovaným vojakom, a česko-slovenským utečencom z Protektorátu. V roku 1940 sa po fašistickom puči v Rumunsku a krátkom zatknutí spolu so spolupracovníkmi presúva do Istanbulu. Tam sa Píka stretol s podplukovníkom Ludvíkom Svobodom, ktorý žiadal Píku o sprostredkovanie žiadosti Benešovi, pre podporu spolupráce so Sovietskym zväzom a založenie vojenského vyslanectva v Moskve, s čím Beneš súhlasil.

Ďalšia Svobodova návšteva v Istanbule v roku 1941 prebehla za prítomnosti sovietskeho generála Fokina. Obaja Píkovi ako predstaviteľovi londýnskej exilovej vlády navrhli, vytvorenie česko-slovenských jednotiek na území ZSSR a konkrétnu formu spravodajskej spolupráce s Moskvou. Píka, po konzultáciách s Benešom, ktorý v Londýne 18. júla 1941 podpísal sovietsko-česko-slovenskú vojenskú dohodu, sa stáva vojenským atašé a veliteľom česko-slovenskej armádnej misie v Moskve. Už v auguste varoval v tajnom liste Beneša, že Sovietom nejde o slobodné Česko-Slovensko, ale o „diktatúru proletariátu“. Napriek tomu ďalej pokračoval v spolupráci, pretože Sovieti boli strategickými spojencami. Proti Píkovemu pôsobeniu sa postavilo KSČ v Moskve. Gottwaldovi, Kopeckému obzvlášť prekážala jeho orientácia na politiku Benešovej česko-slovenskej exilovej vlády.

V roku 1942 Píka, spolu s ďalšími, dostal zo sovietskych zajateckých táborov čs. vojakov všetkých národností a podieľa sa na formovaní vojenskej jednotky v Buzuluku. Spoločne so Svobodom čelil tlaku Gottwalda na spolitizovanie jednotky. V novembri 1943 sa Píka zúčastnil na slávnostnom podpísaní česko-slovensko-sovietskej spojeneckej zmluvy.

29. augusta 1944 začali Slovensko obsadzovať nacistické jednotky. Začalo sa Slovenské národné povstanie. Po stretnutí s predstaviteľmi povstalcov, Mikulášom Ferjenčíkom a Karolom Šmidkom Píka požiadal sovietske velenie o podporu slovenských povstalcov, Josif Stalin túto žiadosť vypočul a vydal príkaz pre dodávky zbraní na Slovensko, ako aj pre urýchlené začatie karpatsko-duklianskej operácie.

Pri postupe Sovietov na česko-slovenské územie Píka žiadal, aby bol za veliteľa oslobodzovacích jednotiek menovaný Ludvík Svoboda, túto nesplniteľnú žiadosť však Sovieti odmietli. Protestoval tiež proti postupu Červenej armády na Zakarpatskej Ukrajine tieto protesty však boli celkom ignorované. V máji 1945 udelili Píkovi niekoľko sovietskych vyznamenaní a on sám sa vrátil do Prahy, kde bol menovaný za zástupcu náčelníka generálneho štábu Česko-slovenskej armády generála Bočka.

Povojnové obdobie a smrť

Po februárovom prevrate ho komunisti obvinili zo „zrady“ a vo vykonštruovanom politickom procese odsúdili na smrť obesením. 21. júna 1949 bol obesený na dvore plzeňskej väznice Bory. Jeho politická vražda odštartovala sériu politických procesov s viacerými dejateľmi odboja. Nastalo obdobie odsunu niektorých príslušníkov odboja na okraj spoločnosti. Neskôr bol obvinený z protištátnej činnosti aj Píkov syn Milan, ktorý bol cez vojnu letcom RAF. Jeho prenasledovanie ale bolo na Svobodov nátlak zastavené.

Rehabilitácia a pocty

V roku 1968 bol za účasti prezidenta Svobodu proces s Heliodorom Píkom obnovený. Vojenský súd v Prahe skonštatoval jeho nevinu a plne ho rehabilitoval. Až v 90. rokoch sa verejnosť o osude Píku dozvedá celú pravdu. Česká televízia o ňom vysiela dokument s názvom „Proč vás zabili, generále?“. Vyšlo o ňom aj viacero kníh. V roku 1991 prezident Václav Havel udelil Píkovi in memoriam Rad Milana Rastislava Štefánika za mimoriadne zásluhy v boji za oslobodenie vlasti v období druhej svetovej vojny. V roku 2004 mu bol udelený Rad Bieleho dvojkríža I. triedy in memoriam.[1] V Plzni a rodnej obci Štítina mu bol odhalený pamätník. Po Píkovi je pomenované aj stredisko českej armády v Opave.

Referencie

  1. Rad Bieleho dvojkríža, I. trieda: . Bratislava: Kancelária prezidenta SR, 2005, . Dostupné online.

Odkazy

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Heliodor Píka

Jog

Írán
Írán
Úmrtí v roce 2023
Úniky toxických látek do Bečvy 2020
Únor 1948
Ústavní soud České republiky
Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé
Útok Hamásu na Izrael (říjen 2023)
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2023)
Čeleď
Černá Hora
Česká strana národně sociální
Česká strana sociálně demokratická
Česká televize
Česká Wikipedie
Česko
Československá živnostensko-obchodnická strana středostavovská
Československá národní demokracie
Československo
Členské státy NATO
ČSSD
ČSSD
ČT24
Čtvrtá vláda Roberta Fica
Řím
Šiveluč
Štefan Kočvara
Štefan Osuský
Švédsko
Židovská legie
Židovská národní rada
11. duben
14. říjen
14. duben
15. říjen
1523
17. duben
1783
18. říjen
18. březen
1813
1863
1884
19. říjen
19. říjen
1913
1923
1948
1949
1951
1953
1955
1957
1963
1967
1973
1974
1991
1993
2. duben
20. duben
2013
2021
21. duben
23. říjen
23. duben
24. listopad
25. únor
25. říjen
26. říjen
28. březen
4. duben
43 př. n. l.
753 př. n. l.
Abel Posse
Achdut ha-avoda
Adolf Klimek
Adolf Procházka
Ahmad Jamal
Alija
Andrej Babiš
Anfisa Rezcovová
Angélique du Coudray
Angličtina
ANO 2011
Antonín Hřebík
Antonín Hampl
Antonín Němec
Ariane 5
Arménie
Atropin
Aun Schan Su Ťij
Autoritní kontrola
Bar Giora
Ben Ferencz
Bitva u Mutiny
Blažej Vilím
Bořivoj Čelovský
Bobby Charlton
Boca Chica (Texas)
Bohumínské usnesení
Bohumír Šmeral
Bohumil Laušman
Bohuslav Korejs
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka
Cíl (firma)
Callisto
Carla Bley
Charles Proteus Steinmetz
Charles Proteus Steinmetz
Commons:Featured pictures/cs
Craig Breen
Dělnická tělocvičná jednota
Dana Němcová
Daniela Drtinová
Dassault/Dornier Alpha Jet
David Ben Gurion
Deklarace nezávislosti Státu Izrael
Demokracie
Demokratická strana (Slovensko)
Dolní Kanada
Donald Trump
Eduard Krečmar
Elena Pampulovová
Emilia Galotti
Encyklopedie
Etnologie
Eurasie
Europa (měsíc)
Evropa
Evropská kosmická agentura
Evropská unie
Evropský parlament
Evropský parlament
Ferdinand Peroutka
Finsko
Francie
František Král
František Němec (politik)
Galileovy měsíce
Ganymedes (měsíc)
Gotthold Ephraim Lessing
Grand National
Ha-Šomer
Haag
Hagana
Heliodor Píka
Histadrut
HLAS – sociálna demokracia
Hlas Ameriky
Hlavní strana
Hlavohruď
Hradní stráž
Hubert Ripka
Idealisté.cz
Info.cz
International Standard Book Number
Istanbulská univerzita
Ivo Ducháček
Izrael
Ján Papánek
Jacques Gaillot
Jakov Milatović
Jana Lorencová
Jan Bervida
Jan Hamáček
Jaroslav Stránský
Jeroným Tejc
Jeruzalém
Jiří Dienstbier mladší
Jiří Horák (1924)
Jiří Paroubek
Jiří Zimola
Jicchak Ben Cvi
Jindřiška Smetanová
Jindřiška Smetanová
Jožka Pejskar
Josef Černý (politik)
Josef Boleslav Pecka
Josef Hybeš
Josef Steiner (poslanec Říšské rady)
Josep Fusté
Jozef Lettrich
Julius Firt
Jupiter (planeta)
Jupiter Icy Moons Explorer
Juraj Slávik
Křižákovití
Křižák podkorní
Kamčatka
Karel Hrubý (1923)
Karel Kinský
Karl Marek
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
KDU-ČSL
Kidd Jordan
Klub poslanců sociálně demokratické orientace
Klub sociálních demokratů Občanského fóra
Korejská válka
Lánský puč
Lánský puč
Lány (zámek, okres Kladno)
Lány (zámek, okres Kladno)
Lidový dům (Hybernská)
Livius
Londýn
Louise Glücková
Lubomír Zaorálek
Luis Garavito
Múte Bourup Egede
Měnová reforma
Maďarské povstání
Mahsá Amíníová
Mapaj
Marcus Antonius
Martin Kvetko
Martti Ahtisaari
Marxismus
Mary Quantová
Masarykova demokratická akademie
Mezinárodní trestní soud
Michal Šmarda (politik)
Michal Hašek
Milan Štěch
Milan Chovanec
Miloš Zeman
Miloš Zeman
Miloslav Rechcígl starší
Milo Đukanović
Mistrovství světa v ragby 2023
Mladí sociální demokraté
Mnichov
Mohawkové
Myanmar
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Národní hnutí pracující mládeže
Národní knihovna České republiky
Národní knihovna Izraele
Národní liga pro demokracii
Národní strana práce (1938)
Nålebinding
Německá sociálně demokratická strana dělnická v ČSR
Nadace Wikimedia
Natalie Zemon Davis
New York
Nigel Lawson
Nukleárie
Občanská koalice
Okresní soud ve Vsetíně
Okresní soud ve Vsetíně
Ondřej Kundra
Opoziční smlouva
Předseda Rady svobodného Československa
Předseda vlády České republiky
Předseda vlády Slovenské republiky
Paříž
Padělek
Palestina v osmanském období
Parlamentní volby v Polsku 2023
Pavel Kosatík
Pavel Simon
Pavel Viboch
Pavol Blaho (Strana slobody)
Pavouci
Petrohrad
Petr Zenkl
Plzeňské povstání (1953)
Po'alej Cijon
Polsko
Poltava
Portál:Česko
Portál:Aktuality
Portál:Doprava
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Politika
Portál:Sport
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
Právo a spravedlnost
Právo lidu
Pražský hrad
Praha
Prezident Černé Hory
Prezident Izraele
Prezident Slovenské republiky
Proces se skupinou Milady Horákové
Prosincová generální stávka 1920
Protesty v Íránu (2022–2023)
Protistátoprávní prohlášení
Q12048470
Q12048470#identifiers
Q12048470#identifiers|Editovat na Wikidatech
Rada svobodného Československa
Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Republikánská strana zemědělského a malorolnického lidu
Respekt (časopis)
RMS Aquitania
Robert Fico
Rodné jméno
Roman Onderka
Romulus a Remus
Rulík zlomocný
Ruská invaze na Ukrajinu
Ruské impérium
Rusko
Sacharovova cena za svobodu myšlení
Sacharovova cena za svobodu myšlení
Sametová revoluce
Senát Parlamentu České republiky
Senát Parlamentu České republiky
Sergej Ingr
Sergio Gori
Severoatlantická aliance
Severoatlantická smlouva
Seymour Stein
Seznam hlasování o důvěře vládě České republiky
Seznam předsedů Sociální demokracie (Česko)
Seznam politických afér v Česku
Seznam prezidentů Spojených států amerických
Sibiř
Sionismus
Slavomír Klaban
Slovenská národná strana
Slovensko
SMER – sociálna demokracia
Sociální demokracie (Česko)
Sopečná erupce
Soubor:Škromach Chovanec Praha.JPG
Soubor:Alpha Jet - RIAT 2007 (2544737153).jpg
Soubor:Flag of Koryakia.svg
Soubor:Greater coat of arms of Czechoslovakia (1918-1938 and 1945-1961).svg
Soubor:Guard at the Prague castle, Prague - 7620 (cropped).jpg
Soubor:Karl Fürst Kinsky von Wchinitz und Tettau.jpg
Soubor:Narodni Divadlo, Estates Theater, Prague - 8638.jpg
Soubor:Nuctenea umbratica (Araneidae) - (female imago), Arnhem, the Netherlands.jpg
Soubor:Plenary Assembly of the Council of Free Czechoslovakia (1949).svg
Soubor:Sobotka and Tejc, Grill párty, Brno-Bystrc (5).jpg
Soubor:Stavovské divadlo vstup 1.jpg
Soubor:Václav Klaus a Ivan Gašparovič ve vile Tugendhat 2013-03-06 4917c Michal Hašek.jpg
Soubor:Yitzhak Ben-Zvi.jpg
SpaceX
SpaceX South Texas launch site
Speciální:Kategorie
Speciální:Nové stránky
Speciální:Statistika
Speciální:Zdroje knih/80-7185-294-5
Spojené království
Spojené království Velké Británie a Irska
Spojené státy americké
Státní převrat
Stanislav Gross
Starship (SpaceX)
Starship Test Flight
Stavovské divadlo
Strana slobody
Suzanne Somersová
Svoboda a přímá demokracie
Svobodná Evropa
Texas
Theodor Pištěk (výtvarník)
The Football Association
Tibor Šabo
Tomáš Fejfar
Tomáš Garrigue Masaryk
Toronto
Turecko
Univerzitní systém dokumentace
Václav Korda
Václav Majer
Východoněmecké povstání
Vahagn Chačaturjan
Velké národní shromáždění
Velké národní shromáždění
Vilém Bernard
Virtual International Authority File
Vláda Petra Fialy
Vladimír Špidla
Vladimir Kara-Murza
Vladlen Tatarskij
Vlajka Korjackého autonomního okruhu
Vojenská junta
Vojenský převrat v Myanmaru 2021
Volba prezidenta České republiky 2013
Volby do Knesetu 1949
Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 2013
Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 2013
Volby prezidenta České republiky 2003
Vratislav Dostál
Vyslovení nedůvěry
Waldemar Pawlak
Walker, Texas Ranger
Washington, D.C.
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikifunctions:Main Page
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2023
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2023
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/říjen
Wikipedie:Vybraná výročí dne/říjen
Wikipedie:Vybraná výročí dne/duben
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2023
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
WorldCat
Zadeček
Zatčení
Zdeněk Škromach
Zdeněk Fierlinger
Zdeněk Ziegler
Zuzana Čaputová




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk