Internet Explorer - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Internet Explorer
Internet Explorer
Internet Explorer 10+11 logo.svg
Logo
Základné informácie
AutorThomas Reardon
VývojárMicrosoft
Posledná stabilná verzia
Operačný systémWindows (v minulosti: Mac OS X, Solaris, HP-UX)
Lokalizáciavšetky svetové jazyky (vrátane slovenčiny)
Stav vývojaukončený
Typ softvéruwebový prehliadač
LicenciaProprietárny softvér
ŠtandardyHTML5, CSS3, WOFF, SVG, RSS, Atom, JPEG XR
Ďalšie odkazy
Webová stránkahttp://windows.microsoft.com/sk-sk/internet-explorer/download-ie
CommonsInternet Explorer

Computer n screen.svg Pozri aj Informačný portál
Architektúra prehliadača Internet Explorer 8

Internet Explorer, skrátene IE či MSIE, je proprietárny webový prehliadač od spoločnosti Microsoft, momentálne dostupný ako súčasť Microsoft Windows. Internet Explorer bol najpoužívanejším webovým prehliadačom, od roku 2004 stráca podiel na trhu. V apríli 2005 bol podiel IE okolo 85% (pozri kapitolu Prijatie na trhu).

Internet Explorer je integrovanou súčasťou posledných verzií operačného systému Microsoft Windows. Pre niektoré staršie verzie tohto operačného systému je IE dostupný ako oddelený bezplatný produkt. Dodával sa s verziami Microsoft Windows od Windows 95 OSR2. Posledná veľká aktualizácia IE je však dostupná iba pre Windows 7. Napriek pôvodnému zámeru uviesť Internet Explorer 7 na trh až pri príležitosti vydania nasledovnej verzie Windows (Windows Vista) ohlásil Microsoft, pravdepodobne ako odpoveď na tlak konkurencie, 27. júla 2005 Microsoft vydal verziu Internet Explorer 7 pre Windows XP SP2.

V minulosti Microsoft tiež vyvíjal Internet Explorer for Mac a verzie pre použitie s X Window Systemom na Solarise a HP-UX. Tieto verzie sa však už prestali aktívne vyvíjať.

História

Bližšie informácie v hlavnom článku: História prehliadača Internet Explorer

Internet Explorer je odvodený od Spyglass Mosaic, raného komerčného web browsera. V roku 1995 bol Spyglass Mosaic licencovaný Microsoftom v dohode, pri ktorej Spyglass dostal štvrťročnú splátku plus percentá zo ziskov Microsoftu za hrubé príjmy za prehliadač. Hoci nesie podobné označenie ako NCSA Mosaic, ktorý bol prvým široko používaným prehliadačom, Spyglass Mosaic bol svojho času pomerne neznámy a nepoužíval žiaden zdrojový kód NCSA Mosaic.

Internet Explorer 3 bol prvou veľkou verziou s podporou CSS a vedel používať PICS systém pre metadáta o obsahu. Zlepšenia boli pri porovnaní s jeho konkurenciou Netscape Navigatorom výrazné. V tej dobe sa Microsoft aj Netscape snažili ustanoviť de facto štandardy predtým, ako štandardizačné teleso World Wide Web Consortium (W3C) prišlo s oficiálnymi.

Browser nezískal širokú užívateľskú základňu až do verzie 4, uvoľnenej v októbri 1997, a integrovanej s OS Windows 98. Táto integrácia však bola predmetom značnej kritiky. Pozri detaily v Spojené štáty vs. Microsoft. Verzia 5 uvoľnená v septembri 1998 podporovala obojsmerný text, ruby characters, XML a XSL.

Verzia 6 bola uvoľnená v októbri 2001 zároveň s Windows XP. Mala rozšírenia DHTML, inline rámce s obmedzeným obsahom a lepšiu podporu CSS level 1, DOM level 1 a SMIL 2.0. Engine MSXML bol aktualizovaný na verziu 3.0. Medzi ďalšie nové vlastnosti patrili Internet Explorer Administration Kit, Media bar, integrácia s MSN Messenger, zber chýb, automatická zmena veľkosti obrázkov, P3P a nový vzhľad a správanie v štýle Windows XP.

V online chate 7. mája 2003 Brian Countryman, manažér programu Internet Explorer, deklaroval, že pre Microsoft Windows sa Internet Explorer prestane distribuovať oddelene od operačného systému (verzia 6 bude poslednou samostatnou verziou). Bude však pokračovať ako súčasť evolúcie OS, kde aktualizácie IE budú súčasťou upgradeov OS.

Po dvoch rokoch však nastala zmena. 15. februára 2005 hlavný softvérový architekt Microsoftu Bill Gates ohlásil na RSA Conference 2005 v San Franciscu novú verziu prehliadača. Uvoľnenie novej beta verzie sa očakávalo v lete 2005. IE7 bude dostupný iba pre Windows XP a neskoršie, vrátane Windows XP Professional x64 Edition a Windows Server 2003 SP1. Nová verzia má chrániť používateľov od phishingu, ako aj škodlivého softvéru a bude smerovať k významnejšej podpore štandardov. Táto zmena bola ohlásená v čase prvého poklesu používania Internet Explorera (pozri kapitolu Prijatie na trhu). Aktualizovaná druhá betaverzia mala obsahovať vylepšenia v HTML 4.01 a CSS 2.0 a očakávala sa v štvrtom kvartáli 2005.

19. marca Microsoft vydal Internet Explorer 8. Priniesol zásadné inovácie ale Internet Explorer v rebríčkoch stále klesal a Microsoft sa rozhodol pristúpiť k vývoju IE razantnejšie. Vývoj Internet Explorer 9 sa začal pár týždňov po vydaní ôsmej verzie. IE9 úplne nové užívateľské prostredie, podporu pre všetky najnovšie štandardy, hardwarovú akceleráciu a nové JavaScriptové jadro "Chakra". Internet Explorer 9 bol vydaný 14.03.2011 a ohlasy boli veľmi pozitívne.

Spolu s vydaním Windowsu 8 vyšla nová verzia, Internet Explorer 10. Rovnako ako aj Windows 8, Internet Explorer 10 priniesol nové užívateľské prostredie optimalizované na dotyk, integrovaný Adobe Flash a vylepšený sandbox nazývaný Enhanced Proteced Mode. Internet Explorer 10 vyšiel 26.2.2013 aj na Windows 7, avšak bez nového užívateľského prostredia, integrovaného Flashu a s ďalšími obmedzeniami.

17.10.2013 bol vydaný Internet Explorer 11. Priniesol podporu pre WebGL, SPDY, prefetch a pred-načítanie stránok. Pre Windows 7 bol vydaný 7.11.2013 avšak zase s výraznými obmedzeniami.

Vlastnosti

Bližšie informácie v hlavnom článku: Vlastnosti prehliadača Internet Explorer

Internet Explorer bol navrhnutý na prehliadanie najširšieho spektra webstránok a poskytovanie istých funkcií v rámci operačného systému, vrátane Windows Update. Počas obdobia najväčšej prosperity v historických vojnách browserov Internet Explorer nahradil Netscape podporou mnohých, v tej dobe progresívnych, schopností.

Komponentová architektúra

V Internet Exploreri sa široko používa Component Object Model (COM) technológia. Umožňuje tretím stranám pridávať funkcionalitu pomocou Browser Helper Objects (BHO) a umožňuje webstránkam ponúkať "rich content" pomocou ActiveX. Keďže tieto objekty majú rovnaké privilégiá ako samotný prehliadač, vytvára to bezpečnostné problémy. Tento problém adresoval Internet Explorer 6.0 Service Pack 2, ktorý obsahuje Manažér prídavných funkcií (Add-on Manager) na riadenie ActiveX komponentov a Browser Helper Objects.

Použiteľnosť a prístupnosť

Nakoľko je IE úzko integrovaný s operačným systémom, využíva prístupnostnú platformu, poskytovanú s Windows. Internet Explorer je tiež používateľským rozhraním pre FTP klienta s podobným ovládaním ako Windows Explorer.

Schopnosť blokovať vyskakovacie okná (nevyžiadané okná vytvorené pomocou JavaScriptu) bola pridaná v Internet Exploreri 6.0, Service Pack 2.

Funkcionalita záložkového prehliadania nebola natívne podporovaná, ale bolo možno ju dosiahnuť inštaláciou MSN toolbaru od Microsoftu do Internet Exploreru 6. Prehliadač začal natívne podporovať záložkové prehliadanie od verzie 7.0.

Bezpečnostná platforma

Internet Explorer používa bezpečnostnú platformu založenú na zónach, čo znamená, že sa stránky zoskupujú na základe istých podmienok. Umožňuje obmedzenie širokých oblastí funkcionality a tiež špecifických funkcií. Záplaty a aktualizácie sa pravidelne uvoľňujú a sprístupňujú pomocou webstránky Windows Update website. Hoci sú bezpečnostné záplaty naďalej uvoľňované pre viacero platforiem, najnovšie aktualizácie, pridávajúce funkcionalitu a bezpečnostné vylepšenia, boli uvoľnené len pre Windows XP.


V júni 2005 vydala firma Secunia správu o 20 „nezaplátaných“ dierach v Internet Exploreri.[1] Všetky diery sú stále „nezaplátané“ v skorších verziách Windows, keďže mnohé z nich boli opravené iba vo Windows XP Service Pack 2.

Iným zdrojom informácií o bezpečnosti je SecurityFocus, ktorý ohlasoval 39 nezaplátaných dier v Internet Exploreri 6 na Microsoft Windows XP SP2[2] a 146 nezaplátaných dier v Internet Exploreri 6 na Microsoft Windows 2000 SP4.[2]

Vo verzii 7 Microsoft pridal filter "phishing" stránok a izolovanie prehliadača od systému - Proteced Mode. Internet Explorer tak pokročil o veľký krok v bezpečnosti a stal sa prvým prehliadačom so sandboxom.

Podpora štandardov

Internet Explorer 6 takmer plne podporuje HTML 4.01, CSS Level 1, XML 1.0 a DOM Level 1 s malými implementačnými medzerami. Čiastočne podporuje CSS Level 2 a DOM Level 2 s istými implementačnými medzerami a problémami dodržiavania štandardov. Podporuje XHTML 1.0 do tej miery, že dodržiava návod na kompatibilitu HTML 4.01. Internet Explorer používa DOCTYPE sniffing, aby zvolil medzi "quirks mode" (vykresľuje podobne ako staršie verzie MSIE) a režimom podpory štandardov (vykresľuje prísne podľa špecifikácií W3C) pre vykresľovanie HTML a CSS. Plne podporuje XSLT 1.0 alebo Working Draft of XSL z decembra 1998, v závislosti od dostupnej verzie MSXML (dynamicky linkovaná knižnica). Poskytuje tiež vlastný dialekt ECMAScriptu zvaný JScript.

Internet Explorer 6 podporuje množstvo grafických súborových formátov, vrátane GIF, JPEG a PNG. Dlho očakávaná podpora alpha channel v PNG bola pridaná vo verzii 7.0 beta 1.

Internet Explorer 9 priniesol podporu pre HTML5 video a audio, Canvas a CSS3.

Proprietárne rozšírenia

Internet Explorer zaviedol množstvo proprietárnych rozšírení do množstva štandardov vrátane HTML, CSS a DOM. To spôsobilo, že množstvo webstránok je možné správne zobrazovať iba s jeho použitím. Kým Netscape Navigator (nie moderné verzie Netscape) bol tiež zodpovedný za masívne proprietárne rozšírenie základných webových štandardov, cynici Microsoftu sa na to pozerajú ako na inštanciu politiky "embrace, extend and extinguish" (EEE; "pojmi, rozšír a vykoreň"), spôsobu vyradenia konkurencie z trhu tým, že ju prinútia používať proprietárnu technológiu, ktorú Microsoft ovláda, čo vyústi do "vendor lock-in" (stavu, kedy sa používajú iba produkty jedného dodávateľa).

Kritika

Bližšie informácie v hlavnom článku: Kritika prehliadača Internet Explorer

Internet Explorer je predmetom množstva kritiky. Veľa z nej sa týka obáv o bezpečnosť: O významnej časti internetom sa šíriaceho spamu, spyware, adware a počítačových vírusov je známe, že je čiastočne spôsobená zneužiteľnými dierami a bezpečnostnými nedostatkami v architektúre IE. Ďalej, významné množstvo používateľov a bezpečnostných expertov vníma, že Microsoft sa nedostatočne snažil opraviť zneužiteľné diery včas a efektívne. Väčšina bezpečnostných nedostatkov sú v najnovšej verzii Internetu Explorera vyriešené.

Iná kritika, väčšinou od technicky zdatných používateľov a vývojárov webstránok a na browseri založených softvérových aplikácií, sa týka podpory otvorených štandardov. Internet Explorer do istej miery podporuje množstvo štandardizovaných technológií, ale má implementačné medzery a zlyhania podpory - niektoré významné, niektoré nie - ktoré viedli ku kritike od zvyšujúceho sa počtu vývojárov. Tento nárast je do veľkej miery pripísateľný faktu, že sa začínajú široko používať konkurenčné prehliadače, ktoré ponúkajú relatívne úplné, štandardy dodržiavajúce implementácie. Rozšírenosť IE, napriek jeho vnímanej podradnosti v tejto oblasti, frustruje vývojárov, ktorí chcú písať kód fungujúci nezávisle od prehliadača.

Prijatie na trhu

Miera prijatia IE sa zdá byť úzko spätá s mierou prijatia Microsoft Windows, keďže je to predinštalovaný prehliadač, ktorý prichádza s Windows. Od integrácie IE 4.0 s Windows 98 v roku 1998 sa jeho prijatie výrazne zrýchlilo: z 57,6% v roku 1998 na 86,08% v roku 2000. Často sa mu pripisuje, že priniesol World Wide Web nováčikom. Tento jav však bol nedávno nazvaný „monokultúrou Microsoftu“, analogicky k problémom spätým s nedostatočnou biodiverzitou v ekosystéme. V roku 2002 Internet Explorer takmer kompletne nahradil svojho hlavného rivala Netscape a ovládol trh.

Po boji a výhre vo vojne browserov na konci 90-tych rokov sa začal podiel IE zmenšovať. Po dosiahnutí vrcholu okolo 95,4% v roku 2002 nastal plynulý pokles. Štatistiky ukazujú, že v súčasnosti najvýznamnejšiu konkurenciu tvoria open source prehliadače založené na jadre Gecko, obzvlášť Mozilla Firefox.

Napriek tomu Internet Explorer zostal dominantným webovým prehliadačom. Rýchlosť ústupu bola v porovnaní s Netscape pomalá. Rozličné organizácie ohlasujú rozličný podiel na trhu v závislosti od ich prístupov a vzoriek: spoločnosť na analýzu webu WebSideStory ohlasovala, že IE mal na trhu v USA 88,46% podiel (23. september 2005); OneStat ohlásila, že IE mal globálny trhový podiel 86,63% (27. apríl 2005); NetApplications ohlásila, že IE mal trhový podiel 86,87% (september 2005); a Janco Associates, Inc. ohlásila, že IE mal trhový podiel 85,07% (14. júl 2005).

Priemyselné prijatie

ActiveX používa množstvo verejných webstránok a webových aplikácií vrátane eBay. Podobne BHOs používajú mnohé vyhľadávače a tretie strany na pridanie prístupu k svojim službám; napríklad panel nástrojov vyhľadávača Google. Použitie COM umožňuje v aplikácii použiť funkcie vyhľadávača. Preto množstvo doplnkov a aplikácií ako RealPlayer (prehrávač multimédií) používa modul IE pre prehiadanie webu v rámci aplikácie.

"Samostatný" Internet Explorer

Hoci nie je oficiálne možné používať viaceré verzie Internet Explorera na jednom počítači zároveň, niektorí hackeri (Joe Maddalone, Ryan Parman, et al) úspešne separovali niekoľko jeho verzií, čím vytvorili samostatné aplikácie. Boli označené ako „standalone“ IEs a jednalo sa o verzie 3.0 až 5.5 SP2.[3]

Odinštalovanie

Myšlienka odinštalovania Internet Explorera zo systému Windows bola prvýkrát navrhnutá počas protimonopolného súdneho prípadu. Kritici cítili, že by mali mať právo slobodne odinštalovať Internet Explorer rovnako ako akýkoľvek iný aplikačný software.

Jedným z argumentov Microsoftu počas súdu bolo, že odinštalovanie Internet Explorera z Windows môže spôsobiť nestabilitu systému. Aspoň jeden z komentátorov podporuje tento argument a poznamenáva, že odstránenie Internet Explorera tiež zneprístupní Windows Update, čo zanechá používateľa bez dôležitých bezpečnostných aktualizácií operačného systému. Austrálsky počítačový výskumník Shane Brooks však neskôr demonštroval, že Windows 98 môže v podstate bežať s odstránenými súbormi IE. Brooks pokračoval a vyvinul softvér, ktorý zmení Windows tak, že odstráni „neželané komponenty“. Takýto systém bol neskôr známy ako 98lite/XPLite. Microsoft tvrdil, že software neodstránil všetky komponenty Internet Explorera, pretože za sebou zanechal mnohé DLL súbory.

Poznámky pod čiarou

  1.   Memoirs From the Browser Wars
  2.   Microsoft to abandon standalone IE
  3.   Gates Highlights Progress on Security, Outlines Next Steps for Continued Innovation
  4.   IE7 Platforms and Outlook Express
  5.   U.S. v. Microsoft: Court's Findings of Fact

Referencie

  1. . Dostupné online.
  2. a b . Dostupné online.
  3. Multiple IEs In Windows Web Design . . Dostupné online.

Pozri aj

Iné projekty

Externé odkazy

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Internet Explorer

Úmrtí v roce 2022
Číňané
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2022)
Černá Hora
Česká terminologická databáze knihovnictví a informační vědy
Česká verze Wikipedie
Česká Wikipedie
České vysoké učení technické v Praze
Československá armáda
Československá národní rada
Československo
Ču Jou-sung
Říše Čching
Říše Ming
Řím
Šablona:Citation
Šablona:Cite web
1. duben
1. květen
1. září
10. duben
10. prosinec
11. duben
12. duben
12. květen
13. červen
13. duben
14. duben
14. srpen
1488
15. červen
15. duben
15. květen
15. září
1523
1555
1584
1585
16. duben
16. leden
1619
1651
1652
1661
1671
1673
1674
1677
17. březen
17. duben
1706
1711
1717
1719
1729
1730
1735
1742
1752
1757
1763
1767
1774
1776
1782
1783
1784
1785
1790
1796
18. únor
18. duben
18. leden
1805
1811
1814
1816
1818
1822
1828
1829
1837
1838
1849
1852
1855
1862
1864
1868
1870
1871
1876
1878
1880
1882
1885
1886
1891
1892
1893
1895
19. duben
19. listopad
1900
1904
1906
1907
1910
1912
1913
1917
1918
1919
1920
1921
1922
1924
1926
1929
1930
1933
1935
1936
1940
1942
1945
1946
1947
1949
1950
1952
1953
1958
1960
1965
1973
1976
1977
1985
1987
1989
1990
1992
1995
2. červen
2. duben
2. květen
20. duben
2000
2001
2002
2003
2005
2008
2010
2012
2015
2017
2019
2020
2023
21. červen
21. červenec
21. březen
22. duben
23. duben
24. březen
24. duben
24. listopad
24. prosinec
25. duben
25. prosinec
26. duben
27. duben
28. duben
29. únor
29. březen
29. duben
29. srpen
3. únor
3. duben
30. duben
31. červenec
31. březen
31. prosinec
4. říjen
4. duben
4. květen
43 př. n. l.
5. říjen
5. březen
5. duben
5. květen
6. duben
7. duben
753 př. n. l.
8. duben
8. listopad
9. říjen
9. duben
9. září

ActiveX
Alžběta II.
Alžběta Vilemína Württemberská
Alexandra
Alt attribute
Amálie Vilemína Brunšvicko-Lüneburská
Andie MacDowell
Anthony Quinn
Antonín Kammel
Antonín Novák (houslista)
API
Apple
Apple II
Armáda Spojených států amerických
Article element
Autoritní kontrola
Azovstal
Březen
Bedřich Beneš Buchlovan
Benutzer:Kurt Jansson/Vortrag auf dem 19C3
Benutzer:Kurt Jansson/Vortrag auf dem 19C3
  • Möller, Erik (
    
    BiggestWiki
    Bitva o Madagaskar
    Bitva o Mariupol
    Bitva u Liberce
    Bitva u Mutiny
    Bitva u Puebly
    Blink element
    Bořivoj Lůžek
    Bob Hurikán
    Bologna
    Bracket#Angle brackets
    Brasília
    Brazílie
    Britská armáda
    Browser engine
    Browser Object Model
    Bzenecká lípa
    Cache (computing)
    CamelCase
    Canvas element
    Cascading Style Sheets
    Character encodings in HTML
    Charles-Joseph de Flahaut
    Charles Darwin
    Charlotte Brontëová
    Chu Čeng-jen
    Commons:Featured pictures/cs
    Comparison of browser engines
    Comparison of document markup languages
    Comparison of stylesheet languages
    CSS
    CSS#Sources
    CSS animations
    CSS box model
    CSS Flexible Box Layout
    CSS grid layout
    CSS image replacement
    CSS Zen Garden
    Diff
    Digital container format
    Div and span
    Document file format
    Document Object Model
    Document Style Semantics and Specification Language
    DokuWiki
    Doněcké akademické oblastní činoherní divadlo
    Druhá světová válka
    Duben
    Dynamic HTML
    Dynastie Jižní Ming
    Edita Štaubertová
    Ekonomické důsledky ruské invaze na Ukrajinu (2022)
    Emilia Galotti
    Emmanuel Macron
    Encyclopædia Britannica
    Encyklopedie
    Encyklopedie Navajo
    Evoluce
    Fantasy
    Fault-tolerant system
    Ferdinand Peroutka
    Fieldset
    File:HTML5 logo and wordmark.svg
    File:Question book-new.svg
    File:Wikibooks-logo.svg
    Filename extension
    Filmová promítačka
    First-person shooter
    Font family (HTML)
    Formatting Output Specification Instance
    Frame (World Wide Web)
    François Athanase de Charette de la Contrie
    Francie
    Francouzská armáda
    Francouzská intervence v Mexiku
    Francouzská národní knihovna
    František Ferdinand Šamberk
    František Suchý Pražský
    Fredrik Bajer
    Friedrich Fröbel
    Gemeinsame Normdatei
    Georg Joseph Kamel
    Glen Hansard
    Gotthold Ephraim Lessing
    Gregoriánský kalendář
    Guy Lafleur
    Hannibal Goodwin
    Havajština
    Help:HTML in wikitext
    Help:Maintenance template removal
    Help:Referencing for beginners
    Hippolyte Taine
    Hlavní strana
    Hnutí Svoboda (Slovinsko)
    Holy grail (web design)
    Honolulu
    Hospodářský růst
    HTML
    HTML5
    HTML5 audio
    HTML5 video
    HTML attribute
    HTML editor
    HTML element
    HTML element#Images and objects
    HTML elements
    HTM (disambiguation)
    Humphry Repton
    Hyperlink
    Hypertext
    HyperText Markup Language
    Iggy Pop
    Ignacio Zaragoza
    Ignatius Krahl
    Ingenuity
    International Standard Book Number
    Internetová diskuse
    Internetový bot
    Internet Explorer
    IP adresa
    Isaac Asimov
    Itálie
    Ivan Petrovič Kulibin
    Janez Janša
    Jan Štrobl
    Jan Kostrhun
    Jan Pavel II.
    Jan van Riebeeck
    Jarmila Stojčevská
    Jaroslav Hýbl
    Jaroslav Hutka
    Jaroslav Kvapil (skladatel)
    JavaScript
    JavaScript Style Sheets
    Jean-Baptiste Biot
    Jiří Čepelák
    Jiří Hrubeš
    Jiřina Šedinová
    Johann Christian Ferdinand Höfer
    John Law
    Josef I. Habsburský
    Joseph Vaz
    Jozef Herda
    Judita Čeřovská
    Kaligrafie
    Kapské Město
    Karel Balling (chemik)
    Karel Pippich
    Karlštejn
    Kategorie:Čas
    Kategorie:Články podle témat
    Kategorie:Život
    Kategorie:Dorozumívání
    Kategorie:Geografie
    Kategorie:Historie
    Kategorie:Hlavní kategorie
    Kategorie:Informace
    Kategorie:Kultura
    Kategorie:Lidé
    Kategorie:Matematika
    Kategorie:Příroda
    Kategorie:Politika
    Kategorie:Právo
    Kategorie:Rekordy
    Kategorie:Seznamy
    Kategorie:Společnost
    Kategorie:Sport
    Kategorie:Technika
    Kategorie:Umění
    Kategorie:Věda
    Kategorie:Vojenství
    Kategorie:Vzdělávání
    Kategorie:Zdravotnictví
    Klaus Schulze
    Kuo-c’-ťien
    Květen
    Ladislav Koubek
    Ladislav Pavelka
    Language code
    Lee de Forest
    Leopold Antonín Podstatský
    Less (stylesheet language)
    Less (style sheet language)
    Library of Congress Control Number
    Lidé a země
    Listopad
    List of style sheet languages
    List of XML and HTML character entity references
    Lodovico Carracci
    Louis-Auguste Bisson
    Lynx (browser)
    Madagaskar
    Maia Sanduová
    Manuel Estiarte
    Marcus Antonius
    Maria Anna Sala
    Mariupol
    Markup (computer programming)
    Markup language
    Marquee element
    Meda Mládková
    MediaWiki
    Media type
    Metapedie
    Meta element
    Mezinárodní měnový fond
    Michel Rolle
    Miloš Zeman
    Mittelbau-Dora
    Moldavsko
    Mozilla Firefox
    Mwai Kibaki
    Nápověda:Úvod
    Nápověda:Úvod pro nováčky
  • Nápověda:Obsah
    Národní knihovna České republiky
    Národní knihovna Izraele
    Návrhový vzor
    Nadace Wikimedia
    Nanking
    Necyklopedie
    Nikola Buranská
    Norbert Frýd
    Nosticovo divadlo
    Nupedia
    Odbory
    Olbram Zoubek
    Open file format
    Opera (web browser)
    Osecký klášter
    Otevřený software
    Oxford English Dictionary
    Pandemie covidu-19
    Pandemie covidu-19 v Česku
    Partyzán
    Paul Karrer
    Pavel Zářecký
    Pavol Mešťan
    Pečeť
    Perseverance
    Petr Nečas
    Petr Pokorný (teolog)
    Petr Rak
    Plnotext
    Plugin
    Podněstří
    Polsko
    Portál:Aktuality
    Portál:Doprava
    Portál:Geografie
    Portál:Historie
    Portál:Kultura
    Portál:Lidé
    Portál:Náboženství
    Portál:Obsah
    Portál:Příroda
    Portál:Sport
    PostCSS
    Praha
    Pravda (noviny)
    Prezident
    Programovací jazyk
    Q171#identifiers
    Q171#identifiers|Editovat na Wikidatech
    Qt (software)
    Quirks mode
    Radim Uzel
    Refreshable Braille display
    Responsive web design
    Rio de Janeiro
    Robert Fico
    Robert Golob
    Robert Kaliňák
    Robert Saudek
    Robert Smith (hudebník)
    Ruská invaze na Ukrajinu (2022)
    Rusko
    Sýrie
    Safari (web browser)
    Sass (stylesheet language)
    Sass (style sheet language)
    Scripting language
    Sedmiletá válka
    Semantics
    Semantic Web
    Separation of concerns
    Separation of content and presentation
    Seznam českých wiki encyklopedií
    Slávka Budínová
    Slovenska demokratska stranka
    Slovensko
    Slovinsko
    SMIL Timesheets
    Sociální software
    Software
    Software release life cycle
    Soubor:Andie MacDowell Cannes.jpg
    Soubor:Anthony Quinn signed.JPG
    Soubor:Apple-II.jpg
    Soubor:Flag of Mars.svg
    Soubor:GlenHansard.jpg
    Soubor:HNL Wiki Wiki Bus.jpg
    Soubor:Hutka.simecek.jpg
    Soubor:IggyChesterRocks.jpg
    Soubor:Manel Estiarte (Diada de Sant Jordi 2009).jpg
    Soubor:Olbram-Zoubek.jpg
    Soubor:Paul Karrer.jpg
    Soubor:Persimmon and Three Yellow Tangerines.jpg
    Soubor:Queen Elizabeth II March 2015.jpg
    Soubor:Robert Smith of The Cure live in Singapore 1 August 2007.jpg
    Speciální:Kategorie
    Speciální:Nové stránky
    Speciální:Statistika
    Speciální:Zdroje knih/0-201-71499-X
    Speciální:Zdroje knih/2-9520514-4-5
    Speciální:Zdroje knih/9781448855575
    Spojené státy americké
    Standard Generalized Markup Language
    Strojový překlad
    Structured document
    Stuttgart
    Style sheet (desktop publishing)
    Style sheet (web development)
    Style sheet language
    Stylish
    Stylus (browser extension)
    Stylus (stylesheet language)
    Stylus (style sheet language)
    Světová ekonomika
    Třída T 47
    Tableless web design
    Template:CSS
    Template:HTML
    Template:Stylesheet languages
    Template talk:CSS
    Template talk:HTML
    Template talk:Stylesheet languages
    Teroristické útoky na Srí Lance 21. dubna 2019
    Theodor Kašpárek
    Tiskař
    Turecko
    TWiki
    Type code
    Ukrajina
    Ulrich von Hutten
    Unicode and HTML
    Uniform Type Identifier
    UseModWiki
    User agent
    User interface style sheet language
    Václav Cigler
    Vídeň
    Věra Nerušilová
    V-2
    Vannevar Bush
    Vichistická Francie
    Viktor Janiš
    Viktor Zvjahincev
    Vláda Černé Hory
    Vladimír Hulpach
    Vlasta Prachatická
    Vojtěch Říhovský
    Volby prezidenta Francie 2022
    Vzdušný prostor
    W3C Markup Validation Service
    Ward Cunningham
    Web3D
    WebCL
    WebGL
    WebGPU
    Webový prohlížeč
    Webpage
    WebXR
    Web browser
    Web colors
    Web content
    Web design
    Web page
    Web server
    Web storage
    WHATWG
    Wiki
    Wikicitáty:Hlavní strana
    Wikidata:Hlavní strana
    Wikiknihy:Hlavní strana
    Wikimedia Česká republika
    Wikimedia Commons
    Wikipedia:Verifiability
    Wikipedie
    Wikipedie:Údržba
    Wikipedie:Časté chyby
    Wikipedie:Často kladené otázky
    Wikipedie:Článek týdne
    Wikipedie:Článek týdne/2022
    Wikipedie:Citování Wikipedie
    Wikipedie:Dobré články
    Wikipedie:Dobré články#Portály
    Wikipedie:Kontakt
    Wikipedie:Nejlepší články
    Wikipedie:Obrázek týdne
    Wikipedie:Obrázek týdne/2022
    Wikipedie:Požadované články
    Wikipedie:Pod lípou
    Wikipedie:Portál Wikipedie
    Wikipedie:Potřebuji pomoc
    Wikipedie:Průvodce
    Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
    Wikipedie:Velvyslanectví
    Wikipedie:Vybraná výročí dne/květen
    Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
    Wikipedie:Zajímavosti
    Wikipedie:Zajímavosti/2022
    Wikipedie:Zdroje informací
    WikiSkripta
    Wikislovník:Hlavní strana
    Wikiverzita:Hlavní strana
    Wikizdroje:Hlavní strana
    Wikizprávy:Hlavní strana
    Wiki (rozcestník)
    Wiki Wiki Shuttle
    Wolfenstein 3D
    World Wide Web
    World Wide Web Consortium
    WYSIWYG
    XHTML
    XHTML Basic
    XHTML Mobile Profile
    XSL
    XSLT
    Zdeněk Fiala
    Značkovací jazyk
    Zvukový film




    Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
    Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

    Your browser doesn’t support the object tag.

    www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk