Jerry Lee Lewis - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Jerry Lee Lewis
Jerry Lee Lewis
Jerry Lee Lewis, koncert 2006
Jerry Lee Lewis, koncert 2006
Základné informácie
Umelecké mená The Killer (prezývka)
Narodenie 29. september 1935
Ferriday, Louisiana, USA
Úmrtie 28. október 2022 (87 rokov)
DeSoto County, Mississippi, USA
Pôsobenie spevák, klavirista, skladateľ
Žáner rokenrol, country
Webstránka www.jerryleelewis.com

Jerry Lee Lewis, známy tiež pod prezývkou The Killer (Zabijak), (* 29. september 1935, Ferriday, Louisiana, USA – † 28. október 2022, DeSoto County, Mississippi[1][2]) bol americký rokenrolový a country spevák, hudobný skladateľ a klavirista. Ako jeden z priekopníkov rokenrolu bol v roku 1986uvedený do Rock and Roll Hall of Fame (rokenrolovej siene slávy) a jeho priekopnícky príspevok k žánru mu bol uznaný umiestnením do Rockabilly Hall Of Fame (Siene slávy Rockabilly). V roku 2004 ho časopis Rolling Stone zaradil na 24. miesto v rebríčku „100 najväčších umelcov všetkých čias“ (100 Greatest Artists of All Time). V roku 2003 ten istý časopis zaradil jeho box set album All Killer, No Filler: The Anthology na 242. miesto v rebríčku “500 najlepších albumov všetkých čias“ (500 greatest albums of all time).

Životopis

Lewis sa narodil v chudobnej rodine Elmoa a Mamie Lewisových v mestečku Ferriday v štáte Louisiana v USA. Na piano začal hrať už v detstve so svojimi dvoma bratancami Mickeym Gilleyom a Jimmym Swaggartom. Jeho rodičia založili svoju farmu a kúpili mu piano. Ovplyvnený hrou na klavíri svojho staršieho bratanca (Carl McVoy), počúvaním rádia a hudby z nelegálneho zábavného podniku za železnicou Haney's Big House si Lewis vytvoril vlastný štýl hudby, v ktorom miešal rhythm and blues, boogie woogie, gospel a country hudbu, rovnako ako aj nápady pianistov tzv. "country boogie" a tiež nahrávky od umelcov Moona Mullicana a Merrilla Moorea. Čoskoro už hrával profesionálne.

Jeho matka ho zapísala na Southwestern Assemblies of God University v meste Waxahachie, v štáte Texas v domnení, že jej syn bude spievať svoje piesne pre Pána.

Legenda hovorí, že Lewis, hnaný túžbou hrať svoje boogie woogie, zahral v tomto štýle pred zhromaždením v kostole aj známy hymnusMy God Is Real“. Predstavení školy ho poslali ešte v tú noc domov. Pearry Green, vtedajší študentský prezident obhajoval Jerryho talent slovami, že vraj hral len akúsi “svetovú” muziku. Na druhý deň ráno si dekan školy pozval Jerryho a Pearryho do svojej kancelárie, aby ich oboch vyhodil. Jerry však tvrdil, že Pearry by nemal byť vyhodený, pretože „On nevedel, čo som sa chystal urobiť.“ O niekoľko rokov neskôr sa Pearry spýtal Lewisa: „Ešte stále hráte pre diabla?“ Jerry mu odpovedal: „Áno, samozrejme. Ale viete, čo je na tom zvláštne? Že je to rovnaká hudba, za ktorú ma vykopli zo školy. Je to rovnaký druh hudby, ktorú hrajú v svojich kostoloch dnes. Rozdiel je, že ja viem, že hrám pre diabla a oni nie.“

Z jeho hudby sa postupne vytrácalo náboženské pozadie. Stal sa súčasťou nového štýlu – rokenrol a v roku 1954 natočil svoje prvé demo. Okolo roku 1955 sa vybral do mesta Nashville, kde hrával po kluboch a snažil sa vzbudiť záujem o seba a svoju hudbu. Ten bol prakticky nulový; dokonca mu miestni hudobní manažéri radili, aby prešiel radšej na gitaru. Lewis o niekoľko rokov neskôr spomína, ako navrhol jednému producentovi z Nashville: „Zober si svoju gitaru a vraz si ju do riti!“

O dva roky neskôr, v septembri 1956 navštívil Lewis spolu so svojím otcom Elmom maličké štúdio Sun na 706 Union Avenue v Memphise a dozvedel sa, že jeho majiteľ, objaviteľ Elvisa Presleyho, Carla Perkinsa a Johnnyho Casha Sam Phillips je na dovolenke na Floride. Mladý výtržník, rozladený dlhou cestou, na ktorú si museli s otcom zarobiť predajom 400 vajec, prehlásil, že sa nehne, dokiaľ si ho niekto nevypočuje. Vzhľadom na to, že ani jeho otec nemal práve mierumilovnú povahu, rozhodol sa Phillipsov zvukár Jack Clement, že im radšej vyjde v ústrety. Jerry Lee sa mu páčil, hoci mu zahral len country hity, pričom firma potrebovala zrovna skôr rokenrolovú náhradu za Elvisa Presleyho, ktorého prenechala veľkému vydavateľstvu RCA Victor. Lewis sa vrátil do Memphisu za dva mesiace a natočil štyri piesne, z ktorých následne Philips vybral prvý singel Crazy Arms. Nejako zvlášť sa s ním však nepresadil. Jerrymu ponúkli aj miesto štúdiového hudobníka pre Carla Perkinsa a Billa Lee Rileyho. Jeho kariéra bola na vzostupe a krátko nato nahral i svoj najväčší hit “Great Balls of Fire”. Údajne keď Elvis Presley videl a počul hrať Jerry Lee Lewisa na piáne, povedal: “Keby som vedel hrať na piano ako Jerry Lee Lewis, tak by som prestal spievať!“. V tej dobe uvádzali Lewisa ako: “Jerry Lee Lewis and his Pumping Piano.”

4. decembra 1956 si Elvis Presley prišiel do Sun Record pre výplatu. V štúdiu stretol Carla Perkinsa, ktorý práve nahrával svoju novú skladbu a za klavírom sedel Jerry Lee Lewis. Títo traja sa dohodli, že si trošku zadžemujú. Phillips spustil nahrávanie a ich „džemové zasadnutie“ zaznamenal. Dokonca zatelefonoval aj Johnnymu Cashovi, ktorý sa k nim neskôr pripojil. Tieto nahrávky, z ktorých bola skoro polovica iba gospel, sa našťastie zachovali a neskôr boli vydané na CD pod názvom Million Dollar Quartet. Nahrávky ešte obsahujú piesne od Chucka Berryho („Brown Eyed Handsome Man“), Pata Booneho („Don't Forbid Me“) a Presleyho napodobňovanie Jackie Wilsona. V roku 1957 priniesla Lewisovi celosvetovú slávu skladba “Whole Lotta Shakin' Goin' On” (ktorá bola v roku 2005 vybraná do National Recording Registry kongresovej knižnice pre trvalé uchovanie). Lewis sa v televízii ukázal prvýkrát 28. júla 1957 v The Steve Allen Show práve so svojim nezabudnuteľným hitom „Whole Lotta Shakin Goin On“.

Jerry Lee Lewis, aj keď nebol prvým pianistom v tomto štýle, bol priekopníkom tzv. „piano rocku“ a to nielen kvôli svojmu zvuku, ale hlavne pre svoj nespútaný dynamický výkon. Počas svojich vystúpení často odkopol lavičku, na ktorej sedel, a začal hrať postojačky. Svoje prsty spúšťal na klávesy z veľkej výšky, čo vytváralo dramatický akcent. Občas tiež hrával dokonca nohami či si na klavír rovno sadol. Jeho strhujúci až divý štýl možno vidieť vo filmoch High School Confidential či Jamboree. Volali ho „prvý veľký muž rokenrolu“ či „prvý veľký eklektik“. Jeho techniky si prisvojili aj iní významní predstavitelia piano rocku, napríklad Elton John, Billy Joel či Ben Folds.

Škandál

Lewis si vzal svoju druhú ženu Jane Mitcham 23 dní pred rozvodom s prvou ženou. S tou sa oženil vo svojich 15-tich rokoch. Lewisov poburujúci osobný život bol pred verejnosťou utajený až do roku 1958, kedy odcestoval na turné do Británie. Tu sa však reportéri dozvedeli, že dvadsaťtriročný Jerry je už tretíkrát ženatý. Manželka sa volala Myra Gale Brown, mala len 13 rokov a navyše bola jeho sesternica. Pre tento škandál musel Jerry Lee Lewis turné ukončiť už po troch koncertoch, pričom ich mal odohrať 37. Vydal 5-stranový platený inzerát, kde sa ospravedlnil, no veľmi mu to nepomohlo. Škandál ho prenasledoval domov a Jerry takmer zmizol z hudobnej scény. Dick Clark mu zrušil vystúpenie vo svojej show, dokonca i Sam Phillips sa z jeho osobných problémov vysmieval.

Aj keď mal Jerry Lee Lewis ešte zmluvu so Sun Record, nahrávanie ukončil. Jeho honorár 10 000 dolárov za vystúpenie sa scvrkol na 100 dolárov. Musel hrávať v anonymných malých kluboch. Mal málo priateľov, ktorým mohol v tom čase dôverovať: Kay Martin, prezident jeho fanklubu; T.L. Meade (aka Franz Douskey), niekdajší hudobník z Memphisu a priateľ Sama Phillipsa a Gary Sklar. Lewis sa po čase vrátil späť ku Sun Records. V tom čase Phillips budoval nové štúdio na 639 Madison Avenue v Memphise a opúšťal to staré, v ktorom nahrávali B. B. King, Howlin' Wolf, Elvis Presley, Carl Perkins, Johnny Cash a ďalší. Počas tohto obdobia Jerry zaznamenal len jeden hit "What'd I Say" (1961), ktorý zložil Ray Charles. Ďalšia Lewisova nahrávka bolo inštrumentálne boogie naaranžované s Glenn Miller Orchestra; volala sa "In the Mood" a Lewis ju vydal pre Sun Record pod pseudonymom “The Hawk”. Diskdžokeji však jeho štýl rozoznali a aj tento pokus o návrat zlyhal.

Kontakt so Sun Records skončil v roku 1963 a tak prestúpil ku Smash Records, kde vydal veľa rockových nahrávok. To však jeho kariére veľmi nepomohlo. Jeho popularita sa v Európe (konkrétne vo Veľkej Británii a Nemecku) oživila už po roku 1960. Živý album Live at the Star Club, Hamburg (1964), je mnohými považovaný za najlepší živý rokenrolový album vôbec. Hudobný kritik Stephen Thomas Erlewine napísal: „Live at the Star Club je neobyčajný, najčistejší, najtvrdší rokenrol…”

Koncom 60. rokov presvedčil producent z Mercury Records Jerry Kennedy Lewisa, aby sa dal na country hudbu. Keďže Jerry bral country ako jeden zo štýlov, ktoré pridával do svojej hudby, súhlasil. Tak v roku 1968 nahral svoj prvý čisto country album Another Place, Another Time. V sedemdesiatych rokoch potom nahral ešte viacero country hitov, z ktorých sa niekoľko umiestnilo aj v US Hot 100 či v iných rebríčkoch.

Sklony k drogám a osobné tragédie

O Lewisovi bolo známe, alkoholik; obľuboval večierky a nezriedka sa choval násilnícky. Pravé problémy s alkoholom a drogami sa uňho prejavili až po rozvode s Myrou v roku 1970. Ďalšia tragédia ho postihla v roku 1973, keď sa jeho 19-ročný syn Jerry Lee Lewis junior zabil pri automobilovej havárii. Ešte v roku 1960 prišiel o svojho o druhorodeného syna Stevea Allena Lewisa, ktorý sa nešťastnou náhodou utopil v bazéne. Okrem nich mal ešte dcéru Phoebe Lewisovú, ktorá je tiež speváčka a hudobníčka a Lewis jej robil niekoľko rokov manažéra.

Lewisov bujarý život v sedemdesiatich rokoch neostal bez následkov. V roku 1981 ho museli hospitalizovať v nemocnici s krvácajúcim žalúdočným vredom. Bol na tom tak zle, že mu lekári dávali nádej 50:50. Po tom čo znovu prepadol drogám sa Lewis sám rozhodol, že sa pôjde liečiť na kliniku Betty Fordovej. Bolo to v roku 1988, mesiac pred narodením jeho syna Jerry Lee Lewisa III.

Na oslavách svojich 41. narodenín Lewis nešťastnou náhodou postrelil svojho basgitaristu Butcha Owensa. Podľa vlastných slov všetci vtedy blbli, Lewis namieril svoj Magnum 357 na Butcha ale netušil, že zbraň je nabitá. Sám Butch Owens ho obraňoval, že sa snažil mieriť na prázdnu fľašu, ale guľka sa odrazila naňho.

O niekoľko týždňov neskôr, 23. novembra, sa Lewis opäť zaplietol do ďalšieho incidentu zo zbraňou. Tentoraz ho Elvis Presley pozval k sebe do Gracelandu, no nepovedal to svojej ochranke. Muži z ochranky Lewisa nespoznali a pýtali sa, čo tu chce. Navyše si všimli na palubnej doske jeho auta zbraň. Lewis im sarkasticky odpovedal, aby nemali strach, že nejde zabiť Elvisa, no ochrankár si to vysvetlil inak a zavolal políciu.

Neskoršia kariéra

V roku 1989 natočili film o jeho rokenrolových rokoch – Great Balls Of Fire, čo ho vrátilo opäť na oči verejnosti; aj vďaka tomu, že sa rozhodol znovu nahrať svoje piesne pre soundtrack k filmu. Ako námet poslúžila kniha jeho ex manželky Myry Gale Lewisovej, ktorá má rovnaký názov ako film. V snímke si zahrali: Dennis Quaid ako Lewis, Winona Ryderová ako Myra a Alec Baldwin ako Jimmy Swaggart. Film je o Jerryho včasnej kariére a vzťahu s Myrou, končí sa škandálom na konci päťdesiatich rokov.

Medializovaný pád jeho bratranca, populárneho TV kazateľa Jimmyho Swaggarta, Lewisovej rodine žiadne povzbudenie nepriniesol. Swaggart bol tiež hráč na piano, rovnako ako ďalší bratranec, country hviezda Mickey Gilley. Títo traja sa chodili spolu v mladosti pozerať do Ferridayského klubu Haney's Big House, kde vystupovali čierni bluesoví umelci.

Jeho sestra Linda Gail Lewis s ním nahrávala a určitý čas aj koncertovala. V roku 1990 Lewis napísal pieseň "It Was the Whiskey Talking, Not Me", ktorá sa objavila na soundtracku pre film Dick Tracy. Pieseň možno vo filme počuť v scéne, kde ju hrajú v rádiu.

Aj napriek osobným problémom je Lewisov hudobný talent široko uznávaný. Prezývka „The Killer“ (Zabijak/resp. Sukničkár) mu sedela hlavne pre jeho silný hlas a klavírny výkon na javisku. Roy Orbison ho označil za najlepšieho surového umelca klasického rokenrolu. V roku 1986 bol Jerry Lee Lewis v prvej skupine umelcov uvedených do rokenrolovej siene slávy (Rock and Roll Hall of Fame).

V ten istý rok sa Lewis vrátil späť do Sun Record, aby tu spolu s Royom Orbisonom, Carlom Perkinsom, Johnym Cashom a dlhoročnými obdivovateľmi Johnom Fogertym a Rickym Nelsonom nahrali album Class of '55. Mnohí kritici a fanúšikovia im však vyčítali, že ich novému MDQ chýba duch slávnych dní Sun Record.

Lewis neprestal nikdy koncertovať. Diváci, ktorí ho videli hrať tvrdia, že jeho vystúpenia sú stále vzrušujúce a osobité. 12. februára 2005 mu The Recording Academy udelila cenu za celoživotné dielo “Lifetime Achievement Award”. 26. septembra 2006 predstavili Lewisov nový album Last Man Standing, na ktorom spieva duetá s najlepšími rockovými umelcami. Album zožal pozitívne reakcie a umiestnil sa v štyroch rôznych hudobných rebríčkoch vrátane dvojtýždňového prvého miesta v Indie charts.

DVD s názvom Last Man Standing Live, ako koncertná verzia predchádzajúceho CD s množstvom hosťujúcich umelcov bolo predstavené v marci 2007. CD Last Man Standing je jeho najpredávanejší album. Je to jeho desiata zlatá nahrávka od roku 1973. V tom roku získal jeho dvojalbum The Session zlatú platňu za 250 000 predaných kópií (pretože to bol dvojalbum, pri normálnych albumoch sa musí predať aspoň 500 000 kópií - tieto údaje platia pre U.S.A.). Last Man Standing má viac zvukových stôp ako The Session a predalo sa z neho už viac ako 500 000 kópií a to celosvetovo.

5. novembra 2007 si rokenrolová sieň slávy a univerzita v Clevelande v štáte Ohio poctili Jerry Lee Lewisa 6 dní trvajúcou konferenciou, ktorá zahŕňala rôzne prednášky, premietanie klipov, filmov a pod. Konferencia mala názov 'The Life And Music of Jerry Lee Lewis' (Život a hudba Jerry Lee Lewisa). Stal sa tak prvým žijúcim umelcom, ktorý bol takto poctený. Toto všetko vyvrcholilo 10. novembra koncertom Jerry Lee Lewisa, ktorý uvádzal Kris Kristofferson, ktorý je aj autorom niekoľkých jeho country hitov. Lewis prijal dar od American Music Masters Award, ktorí na záver predviedli ukážku z 'Somewhere Over The Rainbow'.

Jerry Lee Lewis neskôr žil na svojom ranči v Nesbite, Mississippi so svojou rodinou.

Referencie

  1. Jerry Lee Lewis, outrageous rock 'n' roll star, dies at 87 . October 28, 2022. Dostupné online.
  2. Jerry Lee Lewis, free-wheeling 'wild man' of rock 'n' roll, dies at 87 . October 28, 2022. Dostupné online.

Iné projekty

Externé odkazy

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Jerry Lee Lewis


Ázád Hind
Úmrtí v roce 2022
Útok na Pearl Harbor
Čína
Čínská občanská válka
Čínská republika (1912–1949)
Čínská republika (Wang Ťing-wejův režim)
Čúiči Nagumo
Čang Ťing-chuej
Čankajšek
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2022)
Časové pásmo
Čchung-čching
Česká Wikipedie
Česko
Šalomounovy ostrovy
Šarm aš-Šajch
Štítonoš
Štít (heraldika)
Žďáření
Ženeva
.au
1. leden
1002
11. listopad
11. prosinec
13. listopad
15. únor
15. srpen
16. století
17. století
1788
1825
1829
1836
1848
1851
1854
1855
1859
1872
1874
1890
1899
19. únor
19. leden
19. století
1901
1905
1911
1917
1936
1937
1938
1939
1940
1941
1942
1945
1948
1952
1967
1970
1972
1982
1986
1987
1990–1999
1992
1999
2. listopad
2. září
2002
2020
2022
23. leden
26. leden
27. listopad
28. říjen
29. říjen
3. listopad
30. říjen
31. říjen
5. listopad
6. květen
6. listopad
7. červenec
7. prosinec
8. prosinec
9. březen
9. duben
9. listopad
Aaron Carter
Aaron Carter?oldid=921991927
ABDACOM
Abel Tasman
Aceton
Acrux
Adelaide
Akácie
Akvizice
Albert Einstein
Aleutské ostrovy
Alexander Vandegrift
Alexandr Vasilevskij
Alternativní rock
Americký dolar
Andamany
Angličtina
Anglie
Anglikánská církev
Anthony Albanese
Antikomunismus
ANZUS
APEC
Arafurské moře
Archibald Wavell
Arnhemská země
Arnold Jackson
Arthur Phillip
Asie
Asijsko-pacifické hospodářské společenství
Atomové bombardování Hirošimy a Nagasaki
Attu
Austrálci
Austrálie
Austrálie (kontinent)
Austrálie (rozcestník)
Australská deska
Australská hymna
Australská megafauna
Australská strana práce
Australská vlajka
Australské státy a teritoria
Australské trestanecké osady
Australský dolar
Autorita (knihovnictví)
Backstreet Boys
Bakterie
Balfourova deklarace
Barmský stát
Bathurst (Nový Jižní Wales)
BIBSYS
Bitevní křižník
Bitevní loď
Bitva o Cherson
Bitva o Gallipoli
Bitva o Guadalcanal
Bitva o Guam (1941)
Bitva o Malajsii
Bitva o Singapur
Bitva u řeky Chalchyn
Bitva u Baweanu
Bitva u Guadalcanalu
Bitva u jezera Chasan
Bitva u Midway
Bitva u mysu Esperance
Bitva u ostrovů Santa Cruz
Bitva u ostrova Savo
Bitva u Tassafarongy
Bitva u východních Šalomounů
Bitva v Badungském průlivu
Bitva v Jávském moři
Bitva v Korálovém moři
Bitva v Makassarském průlivu
Bitva v Sundském průlivu
Bob Hawke
Boje o Nizozemskou východní Indii (1941-1942)
Boje v Indickém oceánu za druhé světové války
Boje v jihovýchodní Asii během druhé světové války
Boj o Filipíny (1941–1942)
Boj o Filipíny (1941-1942)
Boj o Singapur
Botanický záliv
Bougainville
Brazílie
Brisbane
Britové
Britská Indie
Britské impérium
Britské Malajsko
Britský parlament
Brunej
Buddhismus
Buka
Bulharské carství
Canberra
Chajim Weizmann
Chasan
Cherson
Chersonská oblast
Chester W. Nimitz
Commons:Featured pictures/cs
Commonwealth
Corregidor
Dánové
Dějiny Austrálie
Dějiny Francie
Džóhacu
Dan McCafferty
Datová hranice
David Hurley
Dekolonizace
Den vzniku samostatného československého státu
Dněpr
Doba ledová
Doména nejvyššího řádu#Národní doména nejvyššího řádu
Dominium
Doolittlův nálet
Douglas MacArthur
Douglas McGrath
Down Under
Druhá čínsko-japonská válka
Druhá světová válka
Druhá světová válka v Tichomoří
Druhy hlasů
Edmund Barton
Egalitářství
Egypt
Elon Musk
Emu
Encyklopedie
Ethelred II.
Etiopie
Eureka Stockade
Eva Melmuková
Evropa
Fašismus
Fašistická Itálie
Federální shromáždění
Federace
Federalismus
Filipínská druhá republika
Filipínské společenství
Filipíny
Finsko
Florida
François Darlan
Francie
Francouzská Indočína
Francouzská národní knihovna
Frankistické Španělsko
Franklin Delano Roosevelt
Freiburská univerzita (Švýcarsko)
Fremantle
Fusó (bitevní loď)
G20
Gemeinsame Normdatei
Genocida
Geodata
Geografie Austrálie
Geopolitika
George C. Marshall
Gerhard Mercator
Gilbertovy ostrovy
Gough Whitlam
Guadalcanal
Guam
Gudžarát
Halloween
Harold Alexander
Haruna (bitevní loď)
Havárie tankeru Prestige
Havaj
Hebrejština
Hebrejská univerzita v Jeruzalémě
Henry Bathurst, 3. hrabě Bathurst
Henry H. Arnold
Herec
Hideki Tódžó
Hinduismus
Hip hop
Historie svatomartinských tradic
Hlavní město
Hlavní strana
HMS Endeavour
HMS Indomitable (92)
HMS Prince of Wales (53)
HMS Repulse (1916)
Hongkong
Hrubý domácí produkt
Hudební žánr
Hudební nástroj
Hudební producent
Hudební skladatel
Hustota zalidnění
Hymna Spojeného království
Imigrace
Imran Chán
Incident na mostě Marca Pola
Index lidského rozvoje
Indický oceán
Indie
Indočínská válka
Indonésie
Indonéská revoluce
Invaze králíka divokého v Austrálii
Islám
Isoroku Jamamoto
ISO 3166-1
ISO 3166-2:AU
Istituto centrale per il catalogo unico delle biblioteche italiane e per le informazioni bibliografiche
Italské království
Jáva
Jair Bolsonaro
Jamaširo (bitevní loď)
James Cook
Jan Adolf Brandeis
Japonské císařské námořnictvo
Japonské císařství
Japonsko
Jazyk (lingvistika)
Jerry Lee Lewis
Jižní Asie
Jižní Austrálie
Jižní Korea
Jižní oceán
Jižní polokoule
Jihovýchodní Asie
Joel Stransky
John Howard
Joseph Banks
Joseph Stilwell
Julia Gillardová
Köppenova klasifikace podnebí
Křesťanství
Kalifornie
Kanada
Kanton (vexilologie)
Kapitulace Japonska
Karel III. Britský
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
Katolická církev
Kiska
Klokan
Kolonialismus
Konference OSN o změně klimatu 2022 v Šarm aš-Šajchu
Konstituční monarchie
Korálový útes
Korejská válka
Korejský poloostrov
Království Velké Británie
Ku-ring-gai Chase National Park
Kuomintang
Kvašení
Láčkovka
Lae
Lancaster (Kalifornie)
Latina
Leslie Carterová
Letadlová loď
Liberální demokracie
Liberální strana Austrálie
Library of Congress Control Number
Libuše Hlubučková
Lidová slovesnost
Londýn
Louis Mountbatten
Lovci a sběrači
Luis Váez de Torres
Luiz Inácio Lula da Silva
Měsíc
Maďarské království
Manchester
Mandžukuo
Mandžusko
Marie Poledňáková
Markéta Goetz-Stankiewicz
Martin Buber
Matthew Flinders
Melanésie
Melbourne
Mengkukuo
Mexiko
Mezinárodní standardní identifikátor jména
Michal Ambrož
Micuru Ušidžima
Miloš Zeman
Mongolsko
Monolit
Motal
Mount Augustus
Mount Kosciuszko
Murray (řeka)
MusicBrainz
Myanmar
Náboženství
Nálety v Indickém oceánu
Nálet na Darwin
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Národní a univerzitní knihovna v Záhřebu
Národní knihovna České republiky
Národní knihovna Koreje
Národní park Kakadu
Národní socialismus
Nacistické Německo
Nadace Wikimedia
Nauru
Neštovice
Nepenthes pudica
Neteř
New York
Nezávislý stát Chorvatsko
Nick Carter (hudebník)
Nizozemci
Nizozemská východní Indie
Nizozemsko
North American B-25 Mitchell
Nová Guinea
Nová Kaledonie
Nové Holandsko
Nový Jižní Wales
Nový Zéland
Občanská neposlušnost
Občanská práva
Obléhání Tobruku
Obyvatelstvo
Oceánie
Odboj během druhé světové války
OpenStreetMap
Orel skalní
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj
Organizace spojených národů
Osídlování Země
Osa Berlín–Řím–Tokio
Osa Berlín-Řím-Tokio
Osmanská říše
Ovčí vlna
Ozbrojené síly Ruské federace
Ozbrojené síly Ukrajiny
Pád mostu v Gudžarátu
Pákistán
Písničkář
Půda
Papua Nová Guinea
Parita kupní síly
Parlamentní systém
Patent
Paul Keating
Pavel Verbíř
Pchu-i
Pearl Harbor
Perth
Petr Fiala
Pop music
Portál:Aktuality
Portál:Doprava
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Hudba
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Spojené státy americké
Portál:Sport
Portugalská koloniální říše
Port Arthur (Tasmánie)
Port Jackson
Průmysl
Prezident Brazílie
Prezident Izraele
Program Viking
Protesty v Íránu (2022)
První bitva u El Alameinu
První světová válka
Puberta
Q184425
Q301818
Q301818#identifiers
Q301818#identifiers|Editovat na Wikidatech
Queensland
Rabaul
Rap
Rasismus
Rechovot
Robert Menzies
Rozloha
Rumunské království
Ruská invaze na Ukrajinu (2022)
Rusko
Rusko-japonská válka
Salamaua
Sarawak
Savana
Sdružení národů jihovýchodní Asie
SEATO
Sergej Šojgu
Severní teritorium
Seznam měn
Seznam měst v Austrálii
Seznam mezinárodních poznávacích značek
Seznam mezinárodních směrových čísel
Seznam osobností vyznamenaných 28. října 2022
Seznam států podle státního zřízení
Seznam států světa podle data vzniku
Seznam států světa podle HDP
Seznam států světa podle HDP na obyvatele
Seznam států světa podle hustoty zalidnění
Seznam států světa podle indexu lidského rozvoje
Seznam států světa podle nejvyšších hor
Seznam států světa podle počtu obyvatel
Seznam států světa podle rozlohy
Sigmund Freud
Singapur
Sionismus
Slovenská republika (1939–1945)
Sociální stát
Sokolnictví
Soubor:9 Div Tobruk(AWM 020779).jpg
Soubor:Aaron Carter Performing at the Gramercy Theatre - Photo by Peter Dzubay (cropped).jpg
Soubor:Aboriginal Art Australia.jpg
Soubor:Amidships explosion aboard USS Lexington (CV-2), 8 May 1942 (80-G-7406).jpg
Soubor:ArthurPhilip.jpg
Soubor:Australia-climate-map MJC01.png
Soubor:Australian 9th and 10th battalions Egypt December 1914 AWM C02588.jpeg
Soubor:Australia with AAT (orthographic projection).svg
Soubor:Casualties of a mass panic - Chungking, China.jpg
Soubor:Changde battle.jpg
Soubor:Coat of Arms of Australia.svg
Soubor:Darwin 42.jpg
Soubor:Emanuel Phillips Fox painting – Landing of Captain James Cook at Botany Bay, 1770.jpg
Soubor:Endeavour replica in Cooktown harbour.jpg
Soubor:Eureka Flag.svg
Soubor:Flag of Australia (converted).svg
Soubor:Japanese battleships Yamashiro, Fuso and Haruna.jpg
Soubor:Mongolian Man and his Eagle.jpg
Soubor:MV Prestige.jpg
Soubor:Nepenthes pudica, pitchers.jpg
Soubor:Nla.pic-an23217367-v.jpg
Soubor:Opening of the first parliament.jpg
Soubor:Pacific-War---tile-picyture.png
Soubor:Pacific Area - The Imperial Powers 1939 - Map.svg
Soubor:Port Arthur Seeseite.jpg
Soubor:Second world war asia 1937-1942 map de.png
Soubor:Uluru, helicopter view, cropped.jpg
Soubor:USS California sinking-Pearl Harbor.jpg
Soubor:US landings.jpg
Soubor:View of Port Jackson, taken from the South Head from A Voyage to Terra Australis (1814) by Matthew Flinders.jpg
Soubor:Weizmann 1948.jpg
Soubor:Wiki letter w.svg
Souhvězdí Jižního kříže
Soul
Sovětský svaz
Sovětsko-japonská válka
Spalničky
Speciální:Kategorie
Speciální:Nové stránky
Speciální:Statistika
Spojené království
Spojené království Velké Británie a Irska
Spojené provincie nizozemské
Spojené státy americké
Spojenci (druhá světová válka)
Státní hranice
Státní hymna
Státní znak Austrálie
Subhas Chandra Bose
Sumatra
Supervulkán
Světová obchodní organizace
Světová sionistická organizace
Sydney
Tři králové (protinacistický odboj)
Tahiti
Takeoff (rapper)
Tampa
Tanec
Tasmánie
Tchaj-wan
Technická univerzita Darmstadt
Tenor
Terra Australis
Terra nullius
Thajsko
Tichý oceán
Tichomoří
Tigrajská lidově osvobozenecká fronta
Timorské moře
Toba
Tobská katastrofa
Tokijský záliv
Tokio
Torresův průliv
Totem
Tragédie při hromadné tlačenici v Soulu 2022
Trojdohoda
Turecko
Twitter
Uhlí
Ukradená generace
Ukrajina
Uluru
Urbanizace
USS California (BB-44)
USS Lexington (CV-2)
USS Missouri (BB-63)
Uzavření českých vysokých škol 17. listopadu 1939
Válka ve Vietnamu
Válka v Afghánistánu (2001–2021)
Válka v Iráku
Válka v Tigraji
Válka v Zálivu
Války v Tichomoří
Východní Timor
Vanuatu
Velký bariérový útes
Venuše (planeta)
Versailleská smlouva
Vexilologické názvosloví
Vichistická Francie
Victoria (Austrálie)
Viking 1
Viktorie (britská královna)
Virtual International Authority File
Vlajka Spojeného království
Volodymyr Zelenskyj
Vyspělá země
Vznik Československa
Wake (ostrov)
Waltzing Matilda
Weizmannův institut věd
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikimedia Commons
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2022
Wikipedie:Autorské právo#Publikování cizích autorských děl
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2022
Wikipedie:Pahýl
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/listopad
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:WikiProjekt Překlad/Rady
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2022
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
Willem Janszoon
William Dampier
Winston Churchill
WorldCat
Yorský poloostrov
Zánik Československa
Západní Austrálie
Země
Zeměpisné souřadnice
Země Van Diemena
Zlatá horečka ve Victorii
Zničení Svazu Z
Zpěvák




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk