Mariner 9 - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Mariner 9
1971-051A – Mariner 9
Mariner09.jpg
Prevádzkovateľ:NASAJPL
Výrobca:NASA
Typ misie: planetárna sonda
Dátum štartu:30. mája 1971, 22:23 UTC
Kozmodróm:Cape Canaveral Air Force Station
Nosná raketa:Atlas-Centaur SLV-3C
Zánik:nie
NSSDC ID:1971-051A
Kat. číslo:5261
Hmotnosť:974 kg[1]

Mariner 9 (Mariner Mars '71 / Mariner-I) bola americká planetárna sonda určená pre prieskum planéty Mars v rámci programu Mariner. V katalógu COSPAR bola označená ako 1973-085A.[2]

Priebeh letu

Štart rakety Atlas Centaur so sondou Mariner 9

Sonda bola vyslaná k planéte 30. mája 1971 z Cape Caneveral a k Marsu dorazila 14. novembra 1971. Po brzdiacom manévri a navedení na obežnú dráhu sa stala prvou ľudskou sondou, ktorá sa nachádzala na orbite inej planéty, len tesne pred tým, než sa pri Marse objavili sovietske sondy Mars 2 a Mars 3. Po mesiacoch, počas ktorých zúrila v atmosfére Marsu prachová búrka, zaslala sonda prekvapivo jasné fotografie povrchu, ktoré slúžili pre neskoršie plánovania výskumných misií.

Sonda robila pozorovania planéty počas 698 obehov,[3] počas ktorých sa jej podarilo spraviť 7 329 snímok[4] a zmapovať okolo 80 % povrchu (iné zdroje uvádzajú 100 %[5]). Sonda prestala pracovať 27. októbra 1972, keď došiel plyn pre orientačné trysky[1] a bolo rozhodnuté ju vypnúť.

Mariner 9 zostal na obežnej dráhe, kde bude krúžiť okolo Marsu asi do roku 2022,[4] keď sa dostane do hustejších vrstiev marsovskej atmosféry. Vplyvom zvyšujúceho sa trenia sa potom rozpadne a jednotlivé časti zhoria alebo dopadnú na povrch planéty.

Náklady na misiu dosiahli 137 miliónov amerických dolárov[5] z celkových 554 miliónov dolárov, ktoré boli použité na program Mariner od sond Mariner 1 až po Mariner 10.

Úlohy

Mariner 9 bol navrhnutý tak, aby pokračoval vo výskume atmosféry Marsu, ktorý začali sondy Mariner 6 a 7 a súčasne aby dopĺňal výskum plánovanej sondy Mariner 8. Ďalšou úlohou (po neúspešnom štarte Mariner 8) bolo mapovanie až 80 % marsovského povrchu z nižšej obežnej dráhy (vo výške okolo 1 500 kilometrov) s najvyšším možným rozlíšením (od 1 kilometra na pixel až po detailné snímky s rozlíšením 100 m na pixel). Sonda bola súčasne vybavená aj infračerveným rádiometrom, ktorý bol schopný detegovať tepelné zdroje a prípadný prebiehajúci vulkanizmus na povrchu. Plán misie počítal aj s výskumom dvoch mesiacov Marsu.

Popis sondy

Finálna kontrola sondy a príprava na naloženie do nosiča

Mariner 9 bola prvá sonda obiehajúca okolo inej planéty. Bola založená na konštrukcii sond Mariner 6 a 7, oproti týmto sondám bola ale hmotnejšia vďaka väčšiemu riadiacemu systému sondy, čo v dôsledku viedlo k tomu, že sonda Mariner 9 bola ťažšia než Mariner 6 a 7 dohromady.[6]

Prístroje na palube

Stavba sondy

Mariner 9 bola sonda osemuholníkového prierezu s priemerom 1,384 metra a výškou 0,457 metra tvorená z horčíka, hliníka a laminátu.[5] O dodávku elektrickej energie sa starali štyri solárne panely s rozmermi 2,15 × 0,90 metra umiestnené v hornej časti tela sondy na sklápacích ramenách, ktoré zaisťovali dostatok energie pre chod komunikačných, riadiacich a povelových systémov. Celková plocha panelov po rozložení dosiahla 7,7 m2[1], ktoré produkovali 800 W pri Zemi a 500 W pri Marse.[5] Energia bola ukladaná do NiCd batérií.

Medzi zloženými solárnymi panelmi sa nachádzala aj nízkozisková a vysokozisková parabolická anténa určená pre komunikáciu s riadiacim strediskom misie, ktoré boli umiestnené na 1,44 metra dlhom stožiari. Okrem antén sa tu nachádzali aj dve nádrže na palivo. Spodná časť sondy bola vyhradená pre vedecké zariadenie, ktoré na palube tvorilo 63,1 kilogramov nákladu.[1]

O stabilizáciu sondy sa starali 2 sady 6 motorčekov na stlačený dusík umiestnených na koncoch slnečných panelov, sledovač Slnka a hviezdy Canopous, zotrvačník, akcelerometer a inerciálna jednotka. Hlavný motor určený pre korekciu dráhy a navedenie sondy na obežnú dráhu Marsu bol raketový motor s ťahom 1 340 N s päťnásobným reštartom. Motor spaľoval zmes oxidu dusičitého a monometylhydrazínu.[1] Celková výška sondy bola 2,28 metra so štartovnou váhou 997,9 kg, z ktorých bolo 439,1 kg postupne spotrebovaných.

Riadenie sondy bolo realizované pomocou centrálneho počítača a radiča, ktorý mal zabudovanú pamäť na 512 slov (1 slovo = 2 bajty = 16 bitov). Príkazový systém bol naprogramovaný pomocou 86 priamych, 4 násobných a 5 riadiacich príkazov. Dáta boli uložené v kotúčovom magnetofóne. 168 metrov dlhá 8-stopá páska mohla uchovať až 180 miliónov bitov nahraných rýchlosťou 132 kbit/s. Prehrávanie bolo možné rýchlosťou 16, 8, 4, 2 a 1 kbit/s s využitím dvoch stôp súčasne. Telekomunikačné spojenie bolo realizované pomocou dvoch 10 a 20 W vysielačov v pásme S. Jediný prijímač prijímal signály z vysokoziskovej parabolickej antény, stredneziskovej lievikovitej antény a pomocou všesmerovej antény s nízkym ziskom.

Misia

Vrchol sopky Ascraeus Mons vyrastajucí nad celoplanetárnou prachovou búrkou

Misia Mariner v roku 1971 bola pôvodne koncipovaná tak, že bude uskutočnená dvojicou sond Mariner 8 a 9. Každá sonda sa mala zamerať na iný aspekt misie: Mariner 8 mal zmapovať až 70 % povrchu planéty,[7] a Mariner 9 sa mal venovať výskumu prechodných zmien v atmosfére a na povrchu planéty. Sonda Mariner 8 však havarovala počas štartu po zlyhaní nosnej rakety, a tak bolo nutné zlúčiť program oboch sond do jedinej sondy, čo malo za následok obmedzenie výskumu polárnych oblastí a redukciu pozorovania prebiehajúcich zmien povrchu.

Štart nosnej rakety úspešne prebehol 30. mája 1971 v čase 22:23:00 UTC. O 13 minút neskôr došlo k oddeleniu nosnej rakety od sondy, o 4 minúty neskôr sa rozvinuli solárne panely. Krátko potom, čo sa sonda dostala z tieňa Zeme, objavil orientačný snímač Slnko a 31. mája v 02:26 došlo k orientácii sondy smerom na Canopus (spolu so Slnkom jeden z dvoch orientačných bodov sondy). Počas letu sa 5. júna uskutočnila korekcia dráhy. 14. novembra sa sonda priblížila k Marsu po prekonaných 398 miliónoch kilometrov[8] a začal brzdiaci manéver za pomoci hlavného raketového motoru, ktorý trval 15 minút a 23 sekúnd.[8] Brzdenie prebehlo dobre a sonda sa dostala na obežnú dráhu okolo Marsu po 167 dňoch letu kozmickým priestorom s najbližším priblížením k planéte na 1 398 km a obežnou dobou 12 hodín a 34 minút.[8] O dva dni neskôr bol uskutočnený ďalší korekčný manéver trvajúci 6 sekúnd pre upravenie obežnej dráhy na dráhu s obežnou dobou tesne pod 12 hodín a priblížením 1 387 km. Záverečná korekcia bola uskutočnená 30. decembra, keď sa už sonda dostala na konečnú obežnú dráhu umožňujúcu vysielať dáta na pozemský rádioteleskop v Goldstone[1] s obežnou dobou 11 hodín 59 minút a 28 sekúnd a priblížením 1 650 km.[8]

Mariner 9 obiehal po 349 dní na orbite Marsu 2-krát denne planétu s 12 hodinovou periódou, počas ktorej ho podrobne mapoval. Plánovaná životnosť sondy bola 9 mesiacov, ktoré sonda ale prekonala o takmer 30 %.[5]

Pri prílete sondy k planéte bol povrch Marsu úplne zahalený globálnou prachovou búrkou, ktorá zúrila v celej atmosfére. Búrka vypukla v oblasti Noachis 22. septembra, rozšírila sa do celej atmosféry a skoro sa stala najväčšou pozorovanou búrkou na povrchu Marsu všetkých dôb.[8] Množstvo prachu v atmosfére bolo príliš veľké, než aby zaslané fotografie ukázali niečo z povrchu, s výnimkou vrcholkov najvyšších sopiek v oblasti Tharsis, a tak bol z riadiaceho strediska vyslaný príkaz, aby sonda pozdržala výrobu mozaikových snímok vo vysokom rozlíšení do doby, keď sa atmosféra prečistí.[9] V novembri a decembri začala búrka pomaly slabnúť a na začiatku roku 1972[10] skutočne ustala, čo umožnilo sonde začať mapovať povrch a posielal na Zem snímky povrchových útvarov.

Na získaných snímkoch sa objavil členitý terén, ktorý nebolo možné zo Zeme pozorovať ďalekohľadmi, zložený z množstva kráterov (vrátane obrovskej impaktnej oblasti Hellas Planitia), obrovských sopiek (vrátane najväčšej známej hory slnečnej sústavy Olympus Mons), kaňonov (vrátane Valles Marineris - systém kaňonov tiahnúci sa cez 4 000 kilometrov), útvarov vzniknutých veternou a vodnou erózií či riečnych korýt. V atmosfére objavila sonda dôkazy o existencii premenlivého počasia, postupu frontu, hmlu a ďalšie javy.

Počas obehov okolo planéty boli skúmané aj mesiace Phobos a Deimos, vďaka čomu vznikli prvé kvalitné fotografie ich povrchov.

Koncom októbra 1972 bola sonda vypnutá, pretože sa vyčerpala zásoba dusíka v orientačnom a stabilizačnom systéme.[2]

Výsledky misie

Pristávací modul sondy Viking, ktorý využíval znalosti povrchu vďaka sonde Mariner 9

Sonda pravidelne počas obehov merala základné parametre atmosféry (teplotu, tlak, chemické zloženie či hustotu), čo neskôr umožnilo analyzovať základné správanie atmosféry a vytvoriť jej prvý matematický model.

Zo zaslaných snímok bolo konečne úplne jasné, ako povrch Marsu vyzerá, a že ide o mŕtvu a suchú planétu, na ktorej sa nenachádzajú veľké oceány kvapalnej vody. Podrobné zmapovanie povrchu umožnilo využiť tieto znalosti pri ďalších misiách a pre výber vhodných pristávacích miest pri nadväzujúcom programe Viking.

Misia Mariner 9 získala celkom 54 miliárd bitov vedeckých informácií[8] vrátane 7329 fotografií pokrývajúcich väčšinu povrchu planéty. Tieto získané fotografie umožnili vytvoriť prvú celoplanetárnu fotografickú mapu planéty.

Referencie

  1. a b c d e f 1971-051A - Mariner 9 . . Dostupné online.
  2. a b VÍTEK, Antonín; LÁLA, Petr. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha: Mladá fronta. Kapitola Umělé družice Země, s. 263.
  3. IAN.cz - Historie dobývání Marsu – díl první (Mars 1 až Mariner 9) . . Dostupné online.
  4. a b Mariner 8+9 . . Dostupné online.
  5. a b c d e JPL library - Mariner 8,9 . . Dostupné online.
  6. Solar System Exploration - Mariner 9 . . Dostupné online.
  7. Mariner 9 to Mars . . Dostupné online.
  8. a b c d e f NSSDC Master Catalog Display: Spacecraft - Mariner 9 . . Dostupné online.
  9. Past Missions - Mariner 8 & 9 . . Dostupné online.
  10. csep10.phys.utk.edu - Mariner 9 online. Cit. 2007-09-24. Dostupné online.

Iné projektyupraviť | upraviť zdroj

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Mariner 9

Externé odkazyupraviť | upraviť zdroj

Zdrojupraviť | upraviť zdroj

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Mariner 9 na českej Wikipédii.
Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Mariner 9

'Ndrangheta
Úřad práce České republiky
Úřad průmyslového vlastnictví
Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí
Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
Úřad pro ochranu osobních údajů
Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře
Úřad vlády České republiky
Úmrtí v roce 2021
Úrok
Ústřední orgány státní správy České republiky
Ústřední orgán státní správy
Ústřičník chathamský
Černá Pole
Černá smrt
Česká správa sociálního zabezpečení
Česká tisková kancelář
Česká Wikipedie
České Budějovice
České království
České země
Český úřad zeměměřický a katastrální
Český báňský úřad
Český rozhlas
Český statistický úřad
Český telekomunikační úřad
Český zemský sněm
Česko
Československá fotbalová reprezentace
Československo
Řád alcántarských rytířů
Řád bratří kazatelů
Řád calatravských rytířů
Řád mečových bratří
Řád menších bratří
Řád německých rytířů
Řád svatojakubských rytířů
Řehoř IX.
Řehole
Řemeslo
Šablona:Historická období
Šas
ŠKP Inter Dúbravka Bratislava
ŠK Slovan Bratislava
Šlechta
Štaufové
Štefan Matlák
Švédsko
Žďáření
Žarko Nikolić
Žebravé řády
Željko Perušić
Žito
1. československá fotbalová liga 1958/1959
1. československá fotbalová liga 1958/59
1. srpen
10. listopad
11. listopad
11. století
1181
1188
12. listopad
12. století
1209
1231
1265
1295
13. únor
13. století
1302
14. listopad
14. století
1501
16. století
1771
1891
1921
1936
1941
1971
2017
2021
21. století
31. říjen
6. listopad
9. listopad
Adolf Scherer
Adresář knihoven a informačních institucí v ČR
Albert Veliký
Albigenští
Albigenská křížová výprava
Alchymie
Aleksandar Tirnanić
Alfred Hitchcock
Alpy
Altair Gomes de Figueiredo
Amarildo
Anatolij Krutikov
Anatolij Masljonkin
Andrej Babiš
Andrej Kvašňák
Anglie
Ante Žanetić
Anton Bíly
Anton Moravčík
Arabové
Aragon
Argusto
Aristotelés
Aristoteles
Aristotelismus
Armando Tobar
Arnošt Hložek
Artur Tudor
Astrologie
Autorita (knihovnictví)
Autoritní kontrola
Averroes
Avignonské zajetí
Aymoré Moreira
Břetislav Dolejší
Balkán
Baltové
Baltské moře
Banka
Benozzo Gozzoli
Bernard z Clairvaux
Bezpečnost a ochrana zdraví při práci
Bitva u Hradce Králové
Blagoje Vidinić
Bohdan Ujváry
Bohemia Energy
Boj o investituru
Boloňská univerzita
Bonifác VIII.
Bora Kostić
Borgia (Kalábrie)
Botricello
Brány
Branko Zebec
Bratislava
Brazilská fotbalová reprezentace
Brno
Brno-Žabovřesky
Byzantská říše
Byzantské výtvarné umění
Carcassonne
Carlos José Castilho
Catanzaro
Champagne
Chilská fotbalová reprezentace
Chomout
Christianizace
Cisterciácký řád
Clunyjská reforma
Commons:Featured pictures/cs
Corpus iuris civilis
Coutinho
Covid-19
CSIRT.CZ
Dánsko
Dana Picková
Dante Alighieri
Dezider Cimra
Didi (fotbalista)
Digitální a informační agentura
Djalma Santos
Doba železná
Doba bronzová
Doba kamenná
Dodavatel poslední instance
Dražan Jerković
Dragoslav Šekularac
Dušan Navrátil
Eduard Hančin
Emil Arpáš
Emil Pažický
Encyklopedie
Energetický regulační úřad
Epidemie
Ernst Gombrich
Estonsko
Etika
Evropa
Evropská silnice E45
Expanze
Fahrudin Jusufi
Falerna
Filip IV. Sličný
Filologie
Filosofie
Finsko
Fjodor Michajlovič Dostojevskij
FK Inter Bratislava
Florencie
Fotbal
Fotbalová liga Československa
Fotbalový útočník
Francie
František Šafránek
František Hlavatý
František Koníček (1953)
František Schmucker
František Xaver Brixi
František z Assisi
Frederik Willem de Klerk
Fridrich II. Štaufský
Garrincha
Gavriil Kačalin
Gemeinsame Normdatei
Generální kortesy
Generální stavy
Georges Duby
German Apuchtin
Gilmar
Gimigliano
Giotto di Bondone
Givi Čocheli
Glasgow
Gotika
Gramatika
Guillaume de Machaut
Gustáv Mráz
Hřích
Hanza
Heretik
Hermetismus
Hilderaldo Bellini
Hladomor
Hlavní strana
Hmotná nouze
Hohenštaufové
Horní město
Hornictví
Hrad
Hradby
Humanismus
Husité
Husitství
Hustota zalidnění
Idiot (román)
Igor Netto
Ilegální obchod s drogami
Imrich Stacho
Informační instituce
Inkvizice
Inocenc III.
International Standard Book Number
International Standard Serial Number
IROZHLAS
Isabela Brazilská
Islám
Itálie
Ján Popluhár
Július Kováč
Jacquerie
Jacques Le Goff
Jair da Costa
Jair Marinho de Oliveira
Jana Altmannová
Jana Maláčová
Jan Bezzemek
Jan Hertl
Jan Lála
Jaromír Drábek
Jaroslava Němcová
Jaroslav Šaroch
Jaroslav Borovička
Jaroslav Kadlec
Jednotný informační systém práce a sociálních věcí
Jiří Čadek (fotbalista)
Jiří Cerha
Jiří Feureisl
Jiří Skalický
Jiří Tichý (fotbalista)
Jiří z Poděbrad
Jindřich Vodička
Johanité
José Macia
Josef Jelínek (fotbalista 1941)
Josef Kadraba
Josef Masopust
Josef Vacenovský
Josef Vojta
Jovan Miladinović
Jozef Čurgaly
Jozef Štibrányi
Jozef Adamec
Jozef Bomba
Jozef Jajcaj
Jozef Vengloš
Jugoslávská fotbalová reprezentace
Jurandir de Freitas
Jurij Kovaljov
Jurij Vojnov
Justín Javorek
Justinián I.
Kázání
Křížové výpravy
Křižácké státy
Kabinová lanová dráha na Ještěd
Kalábrie
Kanonické právo
Kanovník
Karel Řehka
Karel IV.
Karel Kolský
Karolínská renesance
Karol Brehovský
Karol Tibenský
Kataři
Kateřina Aragonská
Katedrála
Katedrála Notre Dame (Remeš)
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
Katolická církev
Kauza Čapí hnízdo
Kazatel
Kazimír Gajdoš
KDU-ČSL
Klášter
Klášter Cîteaux
Klášter Prémontré
Kmen (sociologie)
Kněz
Knihovna (instituce)
Košice
Komise pro cenné papíry
Kompetenční zákon
Komunistická strana Španělska
Koněspřežná tramvaj
Konference OSN o změně klimatu 2021 v Glasgow
Království León
Království obojí Sicílie
Kurtoazie
Kybernetická bezpečnost
Labe
Ladislav Kačáni
Ladislav Novák (fotbalista)
Ladislav Pavlovič
Ladislav Steiner
Lamezia Terme
Leonel Sánchez
Letiště
Lev Jašin
Library of Congress Control Number
Lidové noviny
Litevci
Litevské velkovévodství
Lotyšsko
Luštěniny
Lucemburkové
Ludmila Müllerová
Ludvík IX. Svatý
Luis Eyzaguirre
Lukáš Kintr
Mário Zagallo
Mýcení
Měšťanstvo
Město
Městské právo
Maďaři
Maimonides
Manchester
Manchester United FC
Marian Jurečka
Mariner 9
Mars (planeta)
Martina Štěpánková (úřednice)
Mauro Ramos
Mediální kauza
Memorial
Mengálvio
Mezinárodní standardní identifikátor jména
Mezinárodní vesmírná stanice
Michaela Marksová
Michal Benedikovič
Michal Vičan
Micheil Meschi
Mikuláš Čirka
Milan Dolinský
Milan Dvořák (fotbalista)
Milan Galić
Miloš Zeman
Milutin Šoškić
Mincovnictví
Ministerstvo
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky
Ministerstvo životního prostředí České republiky
Ministerstvo dopravy České republiky
Ministerstvo financí České republiky
Ministerstvo hospodářství České republiky
Ministerstvo informatiky České republiky
Ministerstvo kultury České republiky
Ministerstvo obrany České republiky
Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky
Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky
Ministerstvo pro hospodářskou soutěž České republiky
Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky
Ministerstvo pro správu národního majetku a jeho privatizaci České republiky
Ministerstvo spravedlnosti České republiky
Ministerstvo státní kontroly České republiky
Ministerstvo vnitra České republiky
Ministerstvo zahraničních věcí České republiky
Ministerstvo zdravotnictví České republiky
Ministerstvo zemědělství České republiky
Minnesang
Miroslav Žbirka
Miroslav Středa
Mistrovství Evropy ve fotbale
Mistrovství Evropy ve fotbale 1960
Mistrovství světa ve fotbale
Mistrovství světa ve fotbale 1958
Mistrovství světa ve fotbale 1962
Moderní dějiny
Most
Muhamed Mujić
MusicBrainz
Muslim
Mzda
Náčelník
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost
Národní bezpečnostní úřad
Národní centrum kybernetické bezpečnosti
Národní knihovna České republiky
Národní knihovna Izraele
Národní sportovní agentura
Nílton Santos
Nadace Wikimedia
Nadmořská výška
Navigační systém Galileo
Nejvyšší kontrolní úřad
Normané
Nové Město (Praha)
Novela (právo)
Novoplatonismus
Novověk
Občanská demokratická aliance
Oběžná dráha
OKsystem
Old Trafford
Olivadi
Organizační složka státu
Oves
Oxfordská univerzita
Přebor československé republiky 1955
Přemyslovci
Přemysl Otakar II.
Pšenice
Pařížská univerzita
Palác
Palestina
Pandemie covidu-19
Pandemie covidu-19 v Česku
Panovnický dvůr
Papež
Pavel Kouba (fotbalista)
Pavol Beňa
Pavol Molnár
Pelé
Peníze
Petr Šimerka
Petr Fiala
Petr Krčál
Petr Nečas
Pevnost (stavba)
Pierre Abélard
Planetární sonda
Platonismus
Ploutvonožci
Pluh
Poštovní směrovací číslo
Poddaný
Podezření (film, 1941)
Podnebí
Poetika
Pohanství
Polabští Slované
Polské království
Polsko
Portál:Česko
Portál:Aktuality
Portál:Doprava
Portál:Fotbal
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Informační věda a knihovnictví
Portál:Itálie
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Politika
Portál:Praha
Portál:Sport
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
Pozdní středověk
Právo
Praha 2
Prales
Praní špinavých peněz
Pravěk
Premonstráti
Prezident České republiky
Privatizace
Protireformace
Provincie Catanzaro
Provincie v Itálii
Prusové
První vláda Václava Klause
Psychologický román
Pyrenejský poloostrov
Q11781490#identifiers
Q11781490#identifiers|Editovat na Wikidatech
Q34440567
Q53643
Q53643#identifiers
Q53643#identifiers|Editovat na Wikidatech
Q913211
Rétorika
Rýn
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání
Raný novověk
Raný středověk
Realismus (literatura)
Reconquista
Reformace
Reggio di Calabria
Regiony v Itálii
Remeš
Renesanční architektura
Renesanční filosofie
Renesanční hudba
Renesanční malířství
Renesance
Renta
Rhona
Robota
Roger Bacon
Románský sloh
Ron Flowers
Rozloha
Ro Tche-u
Rudolf Vytlačil
Rujana
Ruská literatura#Zlatý věk ruské literatury (1830–1900)
Rusko
Rytíř
Rytířské řády
Rytířský román
Salerno
SARS-CoV-2
Sbírka zákonů
Scholastika
Schola medica salernitana
Sedm svobodných umění
Seina
Sektářství
Severní moře
Seznam ministrů České republiky
Seznam ministrů práce a sociálních věcí České republiky
Sicílie
Siena
Skotsko
Slava Metreveli
Slovensko
Směnárna
SME (noviny)
Sociálně-právní ochrana dětí
Sociálně-právní ochrana dětí#Reforma systému péče o ohrožené děti
Sorbonna
Soubor:'David' by Michelangelo Fir JBU005.jpg
Soubor:1868 Bleibtreu Schlacht bei Koeniggraetz anagoria.JPG
Soubor:Benozzo Gozzoli 004a.jpg
Soubor:Captain sports.svg
Soubor:Carcassonne(France)4.JL.jpg
Soubor:Cathars expelled.JPG
Soubor:Croisés.jpg
Soubor:Crop rotation - cs.png
Soubor:Europe mediterranean 1190.jpg
Soubor:Federico II Parma.jpg
Soubor:Giotto - Legend of St Francis - -06- - Dream of Innocent III.jpg
Soubor:Innozenz3.jpg
Soubor:Jezek 1992.png
Soubor:Laurentius de Voltolina 001.jpg
Soubor:Louis IX gros 1266.jpg
Soubor:Mariner09.jpg
Soubor:MinOfLabour, Prague New Town.jpg
Soubor:Nábřeží od řeky.jpg
Soubor:Národní centrum kybernetické bezpečnosti, Mučednická 31, Brno.jpg
Soubor:No portrait cs.svg
Soubor:PanoramaLamezia.jpg
Soubor:Reims.jpg
Soubor:Wiki letter w.svg
Souborný katalog České republiky
Sovětská fotbalová reprezentace
SpaceX
SpaceX Crew-3
Speciální:Kategorie
Speciální:Map/11/49.208055555556/16.584166666667/cs
Speciální:Nové stránky
Speciální:Statistika
Speciální:Zdroje knih/80-204-0685-9
Speciální:Zdroje knih/80-7067-285-4
Speciální:Zdroje knih/80-7185-448-4
Speciální:Zdroje knih/80-7203-291-7
Speciální:Zdroje knih/80-7203-418-9
Speciální:Zdroje knih/80-85959-88-7
Speciální:Zdroje knih/80-86493-11-3
Speciální:Zdroje knih/978-80-7203-966-1
Spiritualita
Spojené království
Spojené státy americké
SPOLU
Správa státních hmotných rezerv
Správní úřad
Stát
Státní úřad inspekce práce
Státní úřad pro jadernou bezpečnost
Státní zastupitelství
Stěhování národů
Středověk
Středozemní moře
Stanislav Volák
Starověk
Stavy
Stoletá válka
Stretford
Sv. Bonaventura
Sv. Tomáš Akvinský
Svatá říše římská
Svatopluk Pluskal
Tadeáš Kraus
Taverna
Telefonní předvolba
Templáři
Teokracie
Teologie
Titus Buberník
Tomáš Akvinský
Tomáš Ježek
Tomáš Pospíchal
Tomislav Crnković
Tourský groš
Tramvajová doprava v Košicích
Treťjakovská galerie
Trojí lid
Trojpolní systém
Trubadúr
Truvér
Tyrhénské moře
Ugrofinové
Uhersko
Umělecký sloh
Univerzita
Univerzita Karlova
Univerzita v Cambridgi
Utajovaná informace
Václav Hovorka
Václav II.
Václav Mašek (fotbalista)
Výměnný obchod
Vakcína proti covidu-19
Valdemar I. Veliký
Valdemar II. Vítězný
Valdenští
Valentin Bubukin
Valentin Kozmič Ivanov
Valerián Švec
Vasilij Perov
Vavá
Velká kolonizace
Viking
Viktor Carjov
Viktor Ponědělnik
Viktor Tegelhoff
Viktor Vargovčík
Viliam Hrnčár
Viliam Schrojf
Virtual International Authority File
Vláda České republiky
Vláda Petra Fialy
Vláda Petra Pitharta
Vladimír Špidla
Vladimír Kos
Vladimír Weiss (1939)
Vladimir Durković
Vladimir Kesarev
Vladimir Maslačenko
Vlastimil Bubník
Vlastimil Hlavatý
Vojtech Jankovič
Vražda
Vrchnost
Vrcholný středověk
Vydírání
Walther von der Vogelweide
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikimedia Commons
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2021
Wikipedie:Autorské právo#Publikování cizích autorských děl
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2021
Wikipedie:Ověřitelnost
Wikipedie:Pahýl
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/listopad
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2021
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
Wilbur Smith
WorldCat
Wormský konkordát
Xavier Bichat
Zákon
Zákon o právu na digitální služby
Zózimo
Zaur Kalojev
Zdeněk Škromach
Zdeněk Zikán
Země
Zemědělec
Zeměpisné souřadnice
Zemské právo
Zequinha
Zito
Zločin a trest
Zvezdan Čebinac




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk