Jižní Korea Jižní Korea
Návštěvnost520 481 diváků (8133 na zápas)
2017
2019

82. mistrovství světa v ledním hokeji se konalo v květnu 2018. Pořadatelskou zemí bylo Dánsko, hrálo se v hlavním městě Kodani a v menším městě Herning. Rozhodl o tom kongres Mezinárodní hokejové federace uskutečněný 23. května 2014 v Minsku.[1] Obhájci titulu se po roce opět stali Švédové, kteří na samostatné nájezdy porazili Švýcarsko. Třetí místo obsadili Američané, kteří porazili Kanadu 4:1. Na Kanadu tak na šampionátu zbylo nepopulární čtvrté místo.

V Česku živé přenosy exkluzivně vysílala stanice ČT sport, překrývající se zápasy pak nabízela ve zkráceném záznamu. Čeští hokejisté vstoupili do turnaje v sobotu 5. května zápasem proti Slovensku.[2]

Výběr pořadatelské země

O pořádání 82. ročníku MS v ledním hokeji v Dánsku bylo rozhodnuto na základě hlasování na kongresu Mezinárodní hokejové federace 23. května 2014 v Minsku poměrem hlasů 95 ku 12 ve prospěch Dánska.[3] Dánsko se stalo pořadatelskou zemí takto významného turnaje poprvé v historii. Předseda Dánského svazu ledního hokeje Henrik Bach Nielsen dokonce tuto akci označil za dosud největší sportovní akci v Dánsku vůbec. Naopak jeho lotyšský protějšek Kirovs Lipmans po neúspěšné kandidatuře ze své funkce odstoupil.[4]

Rozhodčí

Mezinárodní federace ledního hokeje nominovala na Mistrovství světa 16 hlavních rozhodčích a stejný počet čárových sudích.

Herní systém

Šestnáct účastníků bylo rozděleno do dvou skupin po 8 týmech. V rámci skupiny se utkal každý s každým. Za vítězství v základní hrací době se udělovaly 3 body, za vítězství po prodloužení či samostatných nájezdech 2 body, za prohru po prodloužení či samostatných nájezdech 1 bod a za prohru v základní hrací době 0 bodů. Z každé skupiny postoupily čtveřice týmů s nejvyšším počtem bodů do čtvrtfinále playoff. Pro týmy na pátých až osmých místech ve skupinách turnaj skončil. Oba týmy z osmých míst automaticky sestoupily do 1. divize (neplatilo pro Slovensko, pořadatele MS 2019).

Kritéria při rovnosti bodů v základních skupinách

Pokud získají po konci základních skupin dva týmy stejný počet bodů, rozhodují o postupujícím nebo o lépe nasazeném týmu pro čtvrtfinále výsledek jejich vzájemného zápasu. Pokud rovnost nastane mezi třemi nebo více týmy, postupuje se podle následujících kritérií, dokud nezbudou dva týmy, mezi nimiž rozhodne výsledek ze vzájemného zápasu:

1. Body z minitabulky vzájemných zápasů
  2. Brankový rozdíl z minitabulky vzájemných zápasů
  3. Vyšší počet vstřelených branek v minitabulce vzájemných zápasů
  4. Výsledky proti nejbližšímu nejvýše umístěnému týmu mimo týmy v minitabulce (pořadí kritérií: 1. body, 2. brankový rozdíl, 3. více vstřelených branek) vůči tomuto družstvu
  5. Výsledky proti nejbližšímu druhému nejvýše umístěnému týmu mimo týmů v minitabulce (pořadí kritérií: 1. body, 2. brankový rozdíl, 3. více vstřelených branek) vůči tomuto družstvu
  6. Postavení v žebříčku IIHF před startem mistrovství

V průběhu základních skupin, kdy by ještě nebyly sehrány všechny zápasy budou rozhodovat v případě bodové rovnosti tato kritéria:

1. Nižší počet odehraných utkání
  2. Brankový rozdíl
  3. Vyšší počet vstřelených branek
  4. Postavení v žebříčku IIHF před startem mistrovství

Čtvrtfinále bude sehráno křížovým systémem (tj. 1. tým ze skupiny A proti 4. týmu ze skupiny B, 2. tým ze skupiny A proti 3. týmu ze skupiny B, 1. tým ze skupiny B proti 4. týmu ze skupiny A a 2. tým ze skupiny B proti 3. týmu ze skupiny A). Vítězové čtvrtfinále postoupí do semifinále, pro poražené čtvrtfinalisty turnaj skončí. V semifinále se dvojice utkají v následujícím vzorci: vítěz utkání mezi 1A - 4B vs vítěz 2B - 3A, vítěz 1B - 4A vs vítěz 2A - 3B. Oba semifinálové zápasy se odehrají ve větší Royal Areně v Kodani. Vítězní semifinalisté postoupí do finále, kde se rozhodne o držitelích zlatých a stříbrných medailí, zatímco poražení semifinalisté se střetnou v zápase o bronzové medaile

Systém prodloužení v playoff

V případě vyrovnaného stavu i po šedesáti minutách čtvrtfinále, semifinále nebo zápasu o třetí místo se zápas prodlužuje o deset minut, a to po krátké tříminutové přestávce. V zápase o zlaté medaile by následovalo dvacetiminutové prodloužení, před kterým by proběhla patnáctiminutová přestávka s úpravou ledové plochy. Jestliže by během prodloužení ani jeden z týmů nedosáhl branky, na řadu by se dostaly samostatné nájezdy, které by určily vítěze utkání.

Kritéria pro určení konečného pořadí týmů

Pořadí na prvních čtyřech místech určí výsledek finálového zápasu a utkání o bronz. O konečném umístění na 5. až 16. místě rozhodují tato kritéria:

1. Vyšší postavení ve skupině
  2. Vyšší počet bodů ve skupině
  3. Lepší brankový rozdíl
  4. Vyšší počet vstřelených branek
  5. Postavení v žebříčku IIHF před startem mistrovství

Poznámka: Poražení čtvrtfinalisté zaujmou automaticky 5. až 8. místo a byli seřazeni podle výsledků v základních skupinách dle kritérií uvedených výše.

Legenda

Toto je seznam vysvětlivek použitých v souhrnech odehraných zápasů.

• PH1 – Branka v přesilové hře (5 na 4)
  • PH2 – Branka v přesilové hře (5 na 3)
  • VO1 – Branka v oslabení (4 na 5)
  • VO2 – Branka v oslabení (3 na 5)
  • SV – Gól při signalizovaném vyloučení
  • PB – Gól do prázdné branky
  • PP – Gól při odvolání brankáře (power play)