Moravská Ostrava - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Moravská Ostrava
Pohľad na Moravskú Ostravu a Přívoz z roku 2005

Moravská Ostrava (nem. Mährisch Ostrau) je bývalé samostatné mesto na Morave pri hraniciach so Sliezskom a od roku 1990 súčasť ostravského mestského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Od roku 1900 bola až do zlúčenia so Slezskou Ostravou v roku 1941 centrom politického okresu Moravská Ostrava. Od roku 1992 je jej historické jadro vyhlásené za mestskú pamiatkovú zónu.

Obdobie vrcholného stredoveku

Zakladacia listina mesta sa nezachovala, preto prvá písomná zmienka pochádza až z januára 1279. Píše sa v nej o stretnutí pražského biskupa Tobiáša z Bechyně a olomouckého biskupa Bruna zo Schauenburgu v biskupskom meste Ostrave ležiacom za opavskou provinciou. Historici sa v zásade zhodujú, že mestské práva boli Ostrave udelené medzi rokmi 12681278. Rovnaké nejasnosti panujú okolo ostravského znaku. Najstaršia figura znaku, osedlaný kôň, tak pravdepodobne pochádza z erbu prvého ostravského fojta, ktorého meno sa však nezachovalo.

Postupná kolonizácia mesta znamenala nárast nemeckých rodín, ktoré menili pôvodne čisto slovanský charakter mesta. Z roku 1380 sa zachoval prvý údaj o oddeľovaní mien oboch Ostrav. Slezská Ostrava sa písala ako Vendická (tj. Slovanská). Naproti tomu označenie Moravskej Ostravy ako Nemeckej je doložené až z konca 15. storočia. Zaujímavosťou však je, že sa tak stalo v čase, keď sa vo vedení mesta začali výraznejšie presadzovať aj Česi. Z roku 1396 pochádza prvá zmienka o moravskoostravskom hrade, neskôr zaniknutom niekedy na prelome 15. a 16. storočia.

Predbielohorské obdobie

Po husitských vojnách patrila Ostrava definitívne do hukvaldského panstva (od roku 1437 do roku 1848). Z dôb 15. storočia a 16. storočia sa bohužiaľ nezachovalo príliš veľa záznamov, pretože časté požiare mesta nezriedka zničili aj mestské knihy a iné významné dokumenty. Aj tak sa však zachoval dostatok informácií o zrejme najvýznamnejším ostravskom pánovi tej doby, Jánovi Čapkovi zo Sán.

V čase uhorských vojen sa olomoucké biskupstvo dostalo do finančných ťažkostí, ktoré riešilo o.i. zástavami svojich statkov. Dňa 25. novembra 1475 bola Ostrava zastavená Herešovi z Příluka. Olomoucké biskupstvo sa však neskôr snažilo Ostravu získať späť, čo sa podarilo až biskupovi Stanislavovi I. Thurzovi.

V 16. storočí sa priaznivo prejavoval hospodársky rast. Okrem tradičných remesiel sa v Ostrave darilo tiež rybnikárstvu. Správa z roku 1531 sa pochvalne zmieňuje o kvalite kaprov a šťúk, ktoré ostravania dodávali ako naturálnu dávku na biskupský zámok v Kelči. Ostrava tiež v roku 1543 získala od biskupstva pivovary, poplužný dvor a niektoré peňažné dávky. Obyvatelia tiež nemali robotnú povinnosť na biskupských rybníkoch.

Po humanistických biskupoch Stanislavovi Thurzovi, Bernardovi Zoubkovi zo Zdětína a Janovi Dubraviovi z Doubravky získal husitské dedičstvo Marek Khuen, ktorý začal vo svojej diecéze rekatolizáciu. Jeho úsilie nebolo príliš úspešné a navyše spôsobilo náboženské trenice v dovtedy nábožensky tolerantnom meste.

Veľkou ranou bol obrovský požiar z mája 1556, ktorý poničil domy na námestí aj kostol. Biskup vtedy poskytol ostravským drevo zo svojich lesov a súčasne ich vyzval, aby mesto radšej vystavali z kameňa. Zhruba po desiatich rokoch bolo mesto znovu vystavané a jeho hospodárstvo sa pozvoľna stabilizovalo. Súčasne však prebiehal skrytý zápas s biskupskou vrchnosťou, predovšetkým na poli vyznania. Ostravania ako biskupskí poddaní nemohli byť iného ako rímskokatolíckeho vyznania, napriek tomu celý rad z nich inklinoval k Jednote bratskej aj luterstvu.

V roku 1533 bol zriadený dekanstvo, ktoré dodalo mestu na vážnosti. Olomoucké biskupstvo sa neúnavne snažilo o rekatolizáciu spurného mesta, avšak počet priaznivcov luterstva sa aj naďalej zvyšoval. Následkom vyhrážok a trestov sa nakoniec mestská rada podvolila a cez silný odpor obyvateľov bolo luterstvo v Ostrave potlačené.

Ďalšie ranou pre mesto bola epidémia moru na jeseň roku 1585. Medzi jeho obete patril aj ostravský dekan Ocellius. Pre obrovský počet obetí musel byť zriadený nový cintorín pri mestských hradách.

Negatívnym zásahom do vývoja Ostravy bol nástup kardinála Františka kniežaťa Dietrichsteina do funkcie olomouckého biskupa. Kardinál sa k Ostrave správal vyslovene nepriateľsky a okliešťoval meštianske práva, ako len mohol. Kardinál o Ostravu spolu so všetkým majetkom prišiel v auguste 1619, kedy ho zo zeme vykázali odbojní moravskí páni. Avšak už 17. júla 1620 skladali Ostravskí opäť prísahu vernosti olomouckému biskupovi.

Pobielohorské obdobie

Pečatidlo mesta Moravskej Ostravy

Hoci si kardinál Dietrichstein vyjednal ochranu svojich statkov pred víťaznou cisársku armádou, nemohol zabrániť všetkým škodám. Bojujúce vojská v okolí Ostravy požadovali po obyvateľoch potraviny, krmoviny a peniaze. V dôsledku neustálych bojov bola navyše väčšina polí neobrábateľných a úroda v roku 1622 tak bola mizerná. Pobyty vojsk ruinovali rozpočet mesta ak tomu sa pridala ďalšia morová epidémia v roku 1625.

Dňa 26. augusta 1626 obsadili Ostravu dánskej oddiely Mansfeldová armády. Tie vyrabovali, na čo prišli, navyše zajali ostravského dekana Martina Regulina. Ten sa zo zajatia vrátil až 24. apríla 1628.

V roku 1637 sa majiteľom Ostravy stal princ Leopold I. Vilhelm, ktorý bol cisárom dosadený za olomouckého biskupa. Cisárov syn nikdy nedostal biskupské svätenie, navyše bol v rozpore s cirkevným právom súčasne biskupom vo viacerých mestách. Za jeho funkčného obdobia Ostravu dobyli švédske vojská, ktoré sa stiahli až v roku 1650.

Vojnové rany prehĺbila povodeň v roku 1649, ktorá zmenila tok Ostravice a poškodila mlyn, domy a usadlosti v Přívoze. Voda tiež zobrala úrodu z polí a zaplavila nemocnicu s kostolom.

Pozvoľné zlepšovanie začalo v roku 1661, kedy biskupstvo potvrdilo biskupským mestám (teda aj Ostrave) cechové artikuly. Ožívalo rybnikárstvo a mlynárstvo, výnosy začali stúpať aj vďaka mestskému mýtu. Tradičným zdrojom príjmov potom bol pivovar. K aktivizácii života prispelo obnovenie druhého jarmoku konaného v deň svätej Cecílie, ktorej bol zasvätený bočný oltár v Kostole svätého Václava.

Dňa 13. novembra 1723 odňal olomoucký biskup Ostrave dekanský úrad a preniesol ho do Bílovca, čím utrpela prestíž mesta.

Počas sliezskych vojen síce Ostrava nebola ušetrená zvýšených výdavkov, avšak po vroclavskom a drážďanskom mieri získala novú strategickú pozíciu na hraniciach. Cisárovná Mária Terézia potvrdila mestu všetky jeho privilégiá a navyše povolila konania nového jarmoku (už šiesteho v roku). Ekonomický rast nemal dlhé trvanie, pretože koncom 17. storočia bola postavená nová cisárska cesta, ktorá Ostravu míňala.

Obdobie po objave uhlia

Prvá písomná zmienka o objave uhlia na území Ostravy je z roku 1753, kedy Přerovský krajský hajtman Václav Kořenský požiadal o udelenie výhradného oprávnenia ku kutaniu uhlia. Jeho nález, ktorý nebol presne lokalizovaný, však upadol do zabudnutia. Ojedinelé nálezy sa potom objavovali aj v ďalších rokoch. V tej dobe bolo známe, že sa uhlie v Ostrave nachádza, bolo však zriedka používané, pretože na dosah sa stále nachádzalo lacné drevo z Beskýd.

Prvý presne lokalizovaný nález uhlia urobil v roku 1763 lagnovský mlynár Ján Augustín v údolí Burňa na území Poľskej Ostravy. Druhý nález bol v roku 1780 na petřkovickom Landeku. Aj vtedy ale uhlie nevyvolalo príliš veľký ohlas. Systematickú ťažbu začali až Vlčkovci v roku 1787.

Obdobie priemyselnej revolúcie

Pohľad na Moravskú Ostravu z roku 1855

Železiarenský priemysel

V rokoch 1830-1880 prešla Ostrava búrlivou premenou. Z malého feudálneho mesta sa stalo jedno z centier ťažkého priemyslu. Podnet k tomu dal profesor František Xaver Riepl z viedenskej polytechniky, ktorý na konci dvadsiatych rokov 19. storočia navrhol olomouckému arcibiskupovi arcivojvodovi Rudolfovi, aby v Ostrave postavil nový železiarenský podnik. Táto myšlienka arcibiskupa zaujala a 9. decembra 1828 vydal zakladaciu listinu novej pudlovne. Tá mala pôvodne byť iba súčasťou už existujúcich frýdlantských hút. Pôvodný projekt sa však ukázal byť nereálnym, preto bola Rudolfova huta vo Vítkoviciach vybudovaná ako samostatný závod. Ako prvá bola postavená pudlovacia pec a prevádzka v nej bola zahájená 16. septembra 1830. Jednalo sa o prvú takúto pec v celej habsburskej monarchii. Ďalšie informácie o vývoji nájdete v článku Vítkovické železiarne.

Uhoľný priemysel

Vzrastajúci dopyt hutníckych podnikov po uhlí spôsobil nárast jeho ťažby. Kým v roku 1832 sa v Ostravsko-Karvinskom revíre vyťažilo 16 300ton uhlia, v roku 1852 to bolo už 167 800ton a v roku 1882 bolo vyťažených dokonca 2 617 700ton uhlia. Na začiatku tridsiatych rokov 19. storočia sa Ostravsko podieľalo 13% na uhoľnej ťažbe v českých krajinách, zatiaľ čo v osemdesiatych rokoch to bolo už 37%.

Do roku 1848 patrili medzi obce najviac ovplyvnené ťažbou Poľská Ostrava, Moravská Ostrava, Hrušov a Michálkovice. Vo zvyšných lokalitách sa začalo ťažiť po roku 1849. Zaujímavá bola skladba investícií: do dolovania investoval gróf Vlček, olomoucký arcibiskup, rakúsky štát, Josef Zwierzina či Salomon Mayer Rothschild. Práve Rothschildovci mali v osemdesiatych rokoch pod kontrolou polovicu všetkej ostravskej ťažby.

Ostatný priemysel

Vedľa železiarenského a uhoľného priemyslu sa v Ostrave začali presadzovať aj iné priemyselné odvetvia. A tak roku 1851 bola v Hrušove otvorená Prvá rakúska továreň na sódu. V roku 1865 bola založená továreň na rafináciu petroleja a parafínu. Potravinársky priemysel bol v Ostrave zastúpený len veľmi slabo, prakticky sa jednalo o meštiansky pivovar, mlyny a liehovary. Krátku kapitolou bol moravskoostravský cukrovar (v rokoch 1848-1859). Oveľa väčší rozmach zaznamenalo stavebníctvo, len tehelní bolo v Ostrave minimálne desať a stavebných firiem sedem.

Obdobie najvýznamnejšej priemyselnej oblasti v monarchii

Pohľad na Moravskú Ostravu z roku 1911

Od roku 1880 až do konca habsburskej monarchie v roku 1918 sa Ostrava stala najvýznamnejšou priemyselnou oblasťou Rakúsko-Uhorska. Hospodársky potenciál aglomerácie, hustota osídlenia a ďalšie aspekty spôsobili, že sa mesto stalo významným ekonomickým a politickým faktorom v českých krajinách i celej ríši.

Uhoľný priemysel

Ťažba uhlia prevzala majoritný podiel na priemyselnej výrobe mesta. V roku 1892 pracovalo 53,5% ľudí v uhoľnom priemysle. Kým v roku 1892 sa vyťažilo v celej aglomerácii 2,7 milióna ton uhlia (v Moravskej Ostrave 638 tisíc ton), v roku 1914 to bolo už 4,4 milióna ton (v Moravskej Ostrave 767 tisíc ton).

Železiarenský priemysel

V rámci aglomerácie na druhom (v Moravskej Ostrave na treťom) mieste bol priemysel železa, kovov a strojárstvo. Výroba sa postupne koncentrovala na území Moravskej Ostravy, Vítkovíc a Zábřehu nad Odrou. V roku 1893 sa vyrobilo 193 tisíc ton surového železa, v roku 1900 to bolo už 260 tisíc ton a v roku 1912 stúpla produkcia na pol milióna ton surového železa. Vítkovické železiarne v roku 1889 dokonca vyvinuli tzv. Vítkovický pochod, čo bola nová metóda výroby ocele, ktorá sa používala pre väčšinu vyrábané ocele.

Ostatný priemysel

Hrušovská chemička naďalej expandovala a rozširovala svoju výrobu. Rafinérie minerálnych olejov boli v Ostrave dokonca dve. V roku 1892 bola v Zábřehu nad Odrou postavená továreň na spracovanie vedľajších produktov koksovania. Veľký rozmach zažívalo tiež stavebníctvo. Potravinárstvo však bolo prakticky úplne vytlačené, zastupovali ho prakticky len miestne pivovary.

Podnikanie

Spolu s priemyslom ožívalo tiež živnostenské, obchodné a finančné podnikanie. Sústredilo sa predovšetkým do Moravskej Ostravy. Tradične silne boli zastúpené pohostinské živnosti. S rozmachom priemyslu pôsobili aj živnostníci do tej doby v Ostrave neznámi, ako povozníci, fiakristi a drožkári. Pikantná bola prevádzka niekoľkých desiatok nevestincov v ostravských uliciach. V roku 1898 tu otvorila svoju pobočku Živnostenská banka, v tom istom roku vznikla aj prvá miestna banka (Moravskoostravská obchodná a priemyselná banka).

Obdobie v samostatnej československej republike

Obchodný dom Brouk a Babka

Po vzniku samostatného česko-slovenského štátu prešli postupne všetky úrady do rúk českých zástupcov. Zložitá národnostná situácia na Ostravsku si vyžiadala reorganizáciu miestnej správy a viedla k vzniku konceptu tzv. Veľkej Ostravy. Napriek tomu však Ostrava nemala také postavenie, ako iné mestá porovnateľné významom a veľkosťou. Na rozdiel od napr. Olomouca alebo Opavy nedostala vlastný štatút (charakter politického úradu prvej stolice). V meste sa nenachádzala ani obchodná a živnostenská komora.

Banský a energetický priemysel

Hoci odbytové podmienky na novo vzniknutom trhu Česko-Slovenska neboli jednoduché, pozícia Moravskej Ostravy bola priaznivá. Tunajší ťažký priemysel mohol priamo uspokojovať požiadavky na výrobky, ktoré iné oblasti špecializované na ľahký priemysel nemohli ponúknuť. Aj v Ostrave sa však prejavil útlm počas hospodárskej krízy. Hlavným zdrojom príjmov bolo samozrejme uhlie, ktorého sa napr. V roku 1929 vyťažilo len v Moravskej Ostrave 2 291 900ton (v celom revíri potom 5 746 000ton). Rovnako dôležitá bola produkcia koksu, ktorý nachádzal uplatnenie nielen na tuzemských, ale aj na zahraničných trhoch. V Moravskej Ostrave sa tak v roku 1929 vyrobilo 1 889 000ton koksu (v celom revíri potom 1 997400ton). Ruka v ruke s priemyslom uhlia a koksu išla výroba elektrickej energie, ktorá v roku 1929 dosiahla 27 6056 000kWh.

Hutný a strojársky priemysel

Najväčším priemyselným podnikom Moravskej Ostravy boli Vítkovické železiarne, ktoré dokázali prekonať dopady hospodárskej krízy rýchlo a bez väčších strát. Okrem bežného sortimentu začali produkovať aj výrobky pre zbrojné účely. Okrem Vítkovických železiarní pôsobili na území mesta aj iné podniky s podobným zameraním, tie však na trhu zaberali podstatne menší podiel.

Chemický priemysel

Okrem už zavedených chemických podnikov vznikli v Ostrave aj iné chemické závody, napr. Moravskoostravské chemické závody, Přívozské závody minerálnych olejov alebo Spolok pre chemickú a hutnícku výrobu. Najväčším zásahom do rozvoja chemického priemyslu však bolo založenie Československých tovární na dusíkaté látky v Mariánskych Horách.

Stavebný priemysel

Kým výstavba bytov a iných obytných priestorov skôr živorila, obchodná výstavba zažívala pravý boom. Obchodníci vo veľkom rekonštruovali a pristavovali, majetnejší dokonca zahájili výstavbu vlastných veľkoobchodov, z ktorých niektoré patrili vo svojej dobe k najväčším svojho druhu v strednej Európe. V roku 1928 bola dokončená prístavba obchodného domu Rix, o rok neskôr bol postavený obchodný dom Chrobák a Babka. Čulý obchodný ruch prilákal pozornosť bánk, ktoré si tu začali stavať reprezentatívne sídla. Vzrástol aj počet novo postavených administratívnych budov, z ktorých najvýznamnejšia bola Nová radnica. V medzivojnovej dobe vznikli v Moravskej Ostrave tiež dve vynikajúce stavby modernej architektúry od dvoch veľkých osobností medzinárodného štýlu (funkcionalizmu), obchodný dom Pešat od Bohuslava Fuchsa a obchodný dom Bachner od Ericha Mendelsona.

Obdobie protektorátu

Letecký pohľad na Moravskú Ostravu (rok neznámy)

Dňa 10. októbra 1938 obsadili nemecké oddiely tzv. piate pásmo, čím posunuli hranicu Nemecka až k Moravskej Ostrave. Tým spôsobili značné zásobovacie aj odbytové problémy. Nemecká okupácia potom vyvrcholila 14. marca 1939, kedy od 17. do 20. hodiny prebehlo obsadenie zvyšku mesta. Nemecká menšina nadšene vítala svojich "osloboditeľov" a horlivo pomáhala zaviesť nemecký poriadok. Ten sa o.i. prejavil zavedením jazdy vpravo, takže už 15. marca 1939 o štvrtej hodine ráno vycestovala prvá ostravská električka po pravej koľaji.

Všetky ostravské priemyselné podniky v českom vlastníctve boli obratom ruky prevedené na nemecké spoločnosti. Najvýznamnejšiu pozíciu na Ostravsku tak získali Göringove závody. Nacisti venovali najväčšiu starostlivosť ťažbe uhlia a výrobe koksu, ktoré potrebovali pre rozšírenie zbrojnej výroby. Ťažbu uhlia neustále navyšovali, bez toho aby sa pozerali na devastujúce následky neuváženej ťažby.

Vojnová ekonomika Ostravy vyvrcholila v roku 1943, potom s blížiacim sa kolapsom nemeckej ríše klesala výroba, viazli dodávky aj odbyt, pribúdalo sabotáží.

Jedným z mála pozitívnych dôsledkov okupácie bolo pripojenie Slezskej Ostravy (a ďalších sliezskych obcí) k Moravskej Ostrave, čím sa naplnila pôvodná myšlienka Veľkej Ostravy.

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Moravská Ostrava na českej Wikipédii.

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Moravská Ostrava

Írán
Úmrtí v roce 2023
Únor
Útok Hamásu na Izrael (říjen 2023)
Čadca
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2023)
Češi
Čeština
Čechizace
Česká Wikipedie
České knížectví
České království
České státní právo
České země
Český král
Český Těšín
Česko
Československo
Československo-polské pohraniční spory
Československo-polský spor o Těšínsko
Šlonzáci
Šumavská župa
Švédsko
Židé
1. listopad
10. století
1054
11. říjen
11. století
12. říjen
1281
1290
13. století
1327
1335
1339
15. červen
1526
1573
1574
1620
1653
18. únor
1813
1848
1867
1893
19. století
1908
1910
1911
1912
1918
1919
1920
1921
1923
1924
1930
1934
1937
1938
1939
1958
1973
2. říjen
20. století
21. říjen
21. září
24. únor
24. srpen
26. březen
27. březen
28. červenec
29. říjen
29. duben
3. únor
3. říjen
30. říjen
30. září
31. červenec
31. říjen
4. říjen
5. říjen
6. říjen
7. říjen
7TP
8. říjen
8. století
9. březen
Adolf Hitler
Afghánistán
Agneta Anderssonová
Alžběta Lukrécie Těšínská
Alexander Fleming
Alkmaar
Andrej Bělocvětov
Anne L'Huillierová
Antibiotikum
Asimilace (sociologie)
Autoritní kontrola
Břetislav I.
Bavorsko
Beno Budar
Bezpilotní letadlo
Boleslav Chrabrý
Brno
Brzice
Charkovská oblast
China Mobile
Commons:Featured pictures/cs
Covid-19
Dýmová hora
Daniel Anýž
Drew Weissman
Druhá Polská republika
Druhá světová válka
Edvard Beneš
Elektron
Encyklopedie
Ernst Boris Chain
Evropa
Exkláva
Ferenc Krausz
Frýdek
Francie
Francis Lee
Godesberské memorandum
Habsburkové
Halič
Hamás
Havlíčkův Brod
Herát (provincie)
Hlavní strana
Hořičky
Homs
Howard Walter Florey
Hrčava
Hubíles
Huntířov (okres Děčín)
Husitství
International Standard Book Number
Internet Archive
Invaze do Polska (1939)
Izrael
Ján Jakubík
Józef Beck
Józef Londzin
Józef Piłsudski
Jablunkovský incident
Jan Lucemburský
Jan Michejda
Javořinka
Ježíš Kristus
Jidiš
Jihlava
Jomkipurská válka
Jon Fosse
Josef Šnejdárek
Josef Koždoň
Joseph Goebbels
Kříž
Kanonické právo
Karel Hartl
Karviná
Katalin Karikóová
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
Kazimír III. Veliký
Kevin McCarthy
Klasifikace sinic#Nová fylogenetická systematika
Klub českých turistů
Košicko-bohumínská dráha
Kodifikace (právo)
Konference velvyslanců
Konstantin von Neurath
Kostel svaté Ludmily (Vinohrady)
Královec (okres Trutnov)
Královské Vinohrady
Krakov
Kvantová tečka
Kyjev
Lékař
Léno
Latina
Leden
Leon Malhomme
Letiště Berlín-Tempelhof
Luteránství
Měšek I. Těšínský
Maďaři
Maďarsko
Maršál
Marina Ovsjannikovová
Mikrobiologie
Milhostov
Ministr zahraničí
Mirko Škampa
Mistrovství světa v ragby 2023
Mnichovská dohoda
Monofyletismus
Mor
Morava
Moravská Ostrava
Moungi Bawendi
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Národní knihovna České republiky
Němčina
Němci
Německá jižní Morava
Německé Čechy
Německé Rakousko
Německo-polský pakt o neútočení
Nacistické Německo
Nadace Wikimedia
Napoleonské války
Narghís Mohammadiová
Nobelova cena za chemii
Nobelova cena za fyziku
Nobelova cena za fyziologii a lékařství
Nobelova cena za literaturu
Nobelova cena za mír
Norsko
Noviny Těšínské
Nukleosid
Občanská obrana
Odúmrť
Olše (řeka)
Oldřich Pelčák
Olomouc
Operace Sochor
Opolské knížectví
Orlová
Osmdesátiletá válka
Ostrava
Ostravská pánev
Osvětimské knížectví
Předseda Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických
Přemek Ratibořský
Přemyslovci
Paříž
Palestinská území
Palestinský islámský džihád
Patricia Janečková
Penicilin
Piastovci
Plebiscit
Plebiscit na Těšínsku
Podkarpatská Rus
Poláci
Polština
Polsko
Polsko-sovětská válka
Polsko-ukrajinská válka
Portál:Aktuality
Portál:Doprava
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Sport
Praha
Protektorát Čechy a Morava
Protestantismus
Protesty proti ruské invazi na Ukrajinu
Pruchná
Pruské Slezsko
První kanál (Rusko)
První republika
První světová válka
Q1640496#identifiers
Q1640496#identifiers|Editovat na Wikidatech
Rýnský spolek
Růžová (okres Děčín)
Rakouské císařství
Rakouské Slezsko
Rakousko-Uhersko
Ratibořské knížectví
Republikánská strana (USA)
Richard Salzmann
RNA vakcína
Rozsochatec
Rudolf Žáček
Runcimanova mise
Ruská invaze na Ukrajinu
Rusko
Sýrie
Sčítání lidu
Samostatná operační skupina „Slezsko“
Sedmidenní válka
Sejm
Seznam nositelů Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství
Seznam opolských knížat
Seznam smírčích křížů v Jihočeském kraji
Seznam smírčích křížů v Praze
Seznam těšínských knížat
Slezská knížectví
Slezské písně
Slezský odboj
Slezsko
Slované
Slovenská republika (1939–1945)
Slovensko
Smírčí kříž
Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických
Soubor:2021 Hraniční kámen na Těšínsku (1920).jpg
Soubor:Anticzech agitation.jpg
Soubor:Antipolish agitation aimed at Teschen Silesians.jpg
Soubor:Bomb attack Orlová.jpg
Soubor:Bundesarchiv Bild 183-B0527-0001-293, Warschau, Empfang Goebbels bei Marschall Pilsudski.jpg
Soubor:Cieszyn Piast dynasty COA.png
Soubor:Czech military organisation.jpg
Soubor:Decree on Official Language on Annexed Territory.jpg
Soubor:Der Aufbau der Republik Deutschösterreich.png
Soubor:Duchy of Silesia 1912.jpg
Soubor:Ilustrowany Kuryer Codzienny 4 X 1938.jpg
Soubor:Křížový kámen u Rozsochatce.jpg
Soubor:Karwina1939.jpg
Soubor:Koždoň's plebiscite workers.jpg
Soubor:Královec, smírčí kříž.JPG
Soubor:Map of plebiscite area.jpg
Soubor:Náměstí Míru sv. Ludmila.jpg
Soubor:Nasz Kocur Numer wielkanocny 1920.jpg
Soubor:Poland1937linguistic.jpg
Soubor:Polish Army capturing Zaolzie in 1938.PNG
Soubor:Polská armáda vjíždí do Těšína - 1938.jpg
Soubor:POL Pruchna Krzyż pamiątkowy 1.jpg
Soubor:Rakousko-Uhersko 1910.PNG
Soubor:Slask Zaolzianski.jpg
Soubor:Smířčí kříž v obci Hubiles.jpg
Soubor:Smírčí kříže u Milhostova.jpg
Soubor:Smírčí kříž u Hořiček.jpg
Soubor:Smírčí kříž u silnice z Růžové do Nové Olešky.jpg
Soubor:Smirci-kriz-magyarcsanad-magyarorszag.jpg
Soubor:Synthetic Production of Penicillin TR1468.jpg
Soubor:Těšín Silesia Czech flyer.jpg
Soubor:Typhoon Tip and Typhoon Sarah (1997).png
Soubor:Veverská Bítýška - smírčí kámen.jpeg
Soubor:Zřízení zemské Knížetství Těšínského 1574.jpg
Soubor:Zaolzie.jpg
Spa
Speciální:Kategorie
Speciální:Nové stránky
Speciální:Statistika
Speciální:Zdroje knih/80-7203-157-0
Speciální:Zdroje knih/978-80-86660-37-0
Spojené státy americké
Stát Palestina
Středověk
Stanisław Zahradnik
Sudetenland (provincie, 1918)
Sudetoněmecká strana
Suezský průplav
Svědomí
Těšín
Těšínské knížectví
Těšínské nářečí
Těšínsko
Tadeusz Reger
Tajfun Tip
Tank
Taxon
Trenčín
Trenčínská smlouva
Trojdohoda
Tropická cyklóna
Uhlí
Ukrajina
Václav III. Adam Těšínský
Varšava
Velkomoravská říše
Veverská Bítýška
Vilém Mandlík
Vladislav I. Opolský
Vyhlášení války
Vykupitel
Vyslanec
Władysław Bortnowski
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikifunctions:Main Page
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikimedia Commons
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2023
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2023
Wikipedie:Ověřitelnost
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/říjen
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2023
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
Zaolzie
Země Koruny české
Zemské zřízení Těšínského knížectví
Zločin




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk