Nicholas Winton - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Nicholas Winton
Nicholas Winton
záchranca 669 židovských detí
záchranca 669 židovských detí
Narodenie19. máj 1909
Londýn, Anglicko, Spojené kráľovstvo
Úmrtie1. júl 2015 (106 rokov)
Slough, Anglicko, Spojené kráľovstvo
Odkazy
Webstránkanicholaswinton.com
CommonsSpolupracuj na Commons Nicholas Winton
Spomienková akcia v Prahe na Sira Nicholasa Wintona na pražskom Hlavnom nádraží pri jeho súsoší (autorka súsošia: Flor Kent; dátum odhalenia súsošia: 1 September, 2009)

Sir Nicholas George Winton (* 19. máj 1909, Londýn, Spojené kráľovstvo – † 1. júl 2015, Slough, Spojené kráľovstvo) bol britský maklér a humanitárny pracovník, ktorý v roku 1939 zorganizoval záchranu 669 prevažne židovských detí z vtedajšieho predvojnového Česko-Slovenska.

Detstvo

Nicholas George Winton sa narodil rodičom nemecko-židovského pôvodu v Anglicku. Jeho matka Barbara bola prvým dievčaťom v Nemecku, ktorej sa podarilo zložiť maturitu. V Londýne, kam odišli v roku 1907 z Nemecka pred stále rastúcimi antisemitskými náladami, rodine nevyhovoval životný štýl emigrantských rodín. Wertheimerovci (neskôr Wintonovci) boli vylúčení zo židovskej komunity. Židovstvo totiž hralo u Barbary a v celej rodine veľmi malú úlohu, ale nikdy sa nesnažili popierať svoj pôvod, označovali to za „detinstvo a stratu času“.

Zo svojich troch detí mala Barbara najradšej práve Nicholasa. Začal navštevovať školu v Hampsteade. V tej dobe ho dali rodičia pokrstiť a tým sa akoby zriekli židovskej viery. Rodičia doma hovorili nemecky a anglicky, a to vyžadovali aj od svojich detí. Nechali si zmeniť meno z Wertheimerovci na Wintonovci a tým nadobro opustili judaizmus. Bývali však aj naďalej v Hampsteade, kde sídlila židovská komunita, čím dali najavo, že svoj pôvod nezavrhujú.

Štúdiá

Nicholas a jeho brat Robert boli poslaní na vyššiu strednú školu, predstupeň univerzitného štúdia. Neskôr Nicholas prehovoril rodičov, aby mohol roku 1923 odísť do internátnej školy v Stowe. Tu mal na neho veľký vplyv profesor matematiky, ktorý mu tento predmet sprístupnil a ovplyvnil ho pri výbere budúceho povolania. Keď Winton opustil Stowe, nemal ešte zloženú maturitu a tak navštevoval večernú školu a súčasne sa zaúčal vo Vojenskej banke.

O niečo neskôr sa Winton chystá ísť na návštevu do Nemecka za príbuznými. Zostáva tam nejaký čas, zariadi si prax v banke Behrens. Býva v podnájme u rodiny Valkovcov, kde si zdokonaľuje nemčinu a zoznamuje sa s radom mladých ľudí, s ktorými navštevuje divadlo a plesy. Vzápätí sa prihlási do univerzitného kurzu „teória sociálnej ekonomiky“. Po nejakej dobe opúšťa Hamburg a sťahuje sa do Berlína, kde pracuje v banke Wassermann a užíva si prepychu. Vôbec si neuvedomuje zlé udalosti, ktoré pomaly prepukajú. O Hitlerovi sa hovorí už niekoľko rokov, po roku 1933 začne otvorené prenasledovanie Židov. Kedy Winton odišiel z Berlína do Francúzska a začal pracovať v Národnej banke v Paríži nie je jasné, ale zostal tam pracovať do roku 1931. Tam skončili jeho učňovské roky a Winton získal kvalifikáciu v obore bankovníctva. Plánoval si, ako strávi rok v New Yorku, ale Amerika sa stále spamätávala z pádu na Wall Street. Preto otec povolal Wintona späť do Londýna. Jeho prvým zamestnávateľom sa stala Anglicko–česká banka. Skoro bol ale prepustený. Uvedomil si, že je najvyšší čas opustiť domov a odsťahovať sa.

Predvojnové udalosti

Winton si vždy želal lietať. Začal teda navštevovať pilotné kurzy v severnom Londýne a v roku 1933 získal kvalifikáciu pilota. Zoznámil sa tiež s Amy Johnson a Jimem Mollisonovcami. Keď neskôr v roku 1942 vstúpil do R.A.F. (anglického kráľovského letectva), bol jeho zrak na pilota už veľmi slabý. Jeho ďalším koníčkom bol šerm a v roku 1938 patril medzi tých, ktorí mali vyberať britský šermiarsky tím pre olympijské hry, ale všetko prekazila vojna. Medzitým pracoval pre firmu Ullman a spol. Bol vysielaný na zahraničné cesty, aby otváral spoločnosti spoločné účty. Navštívil Grécko a Egypt. Stále intenzívnejšie si uvedomoval to zvláštne napätie, ktoré vládlo v jeho rodine. Od polovice tridsiatych rokov dvadsiateho storočia k nim do Hampsteadu začali chodiť príbuzní a priatelia, ktorí utekali z Nemecka pred epidémiou zvanou nacizmus. Winton si začal uvedomovať skutočnú situáciu a nebezpečenstvo, ktoré hrozí Židom.

V roku 1938 podnikol Neville Chamberlain svoju historickú púť do Mníchova a pri návrate mával kusom papiera a klamne prevolával: „Mier pre našu dobu!“ Krištáľová noc nasledovala len päť týždňov potom. V úplne inej súvislosti ho s tragickými udalosťami v Nemecku zoznámil Martin Blake, jeho ľavicovo zmýšľajúci učiteľ, ktorý sa zúčastňoval rôznych mierových akcií.

Keď si vtedy dvadsaťdeväťročný muž krátko pred Vianocami roku 1938 balil batožinu na lyžiarsku dovolenku vo Švajčiarsku, nevedel, že miesto toho odíde do Prahy, kde sa ujme záchrannej misie a vezme na seba obrovskú úlohu zorganizovať evakuáciu ohrozených detí z Česko-Slovenska. Winton na to spomínal nasledovne: „Všetko sa to stalo počas jedného telefonického rozhovoru v decembri 1938. Chystal som sa odísť nasledujúci pondelok lyžovať so svojím priateľom Martinom Blakeom. Zavolal mi a povedal jednoducho: ,Zrušil som dovolenku a dúfam, že urobíš to isté. Odchádzam do Prahy. Dostal som veľmi zaujímavú úlohu a potrebujem tvoju pomoc. Mám hrozne naponáhlo a nemám čas na podrobnosti, ale moja adresa je hotel Šroubek Praha. Príď, ako najskôr môžeš.´“ Bez meškania zrušil dovolenku a zahovoril si letenku do Prahy. Keď dorazil do hotela Šroubek, Blake mu začal rozprávať o utečencoch, ktorí utekajú zo Sudet do Česko-Slovenska pred príchodom Hitlerovej armády. Martin bol vyslaný britským výborom pre utečencov z Česko-Slovenska (B.R.C.R.) a snažil sa z krajiny dostať dospelých (predovšetkým politikov, intelektuálov a umelcov). Nevyriešenou otázkou zostávali židovské deti.

Záchrana detí

Výbor B.R.C.R. mal od mníchovskej krízy v Prahe kanceláriu, ktorú viedla Doreen Warrinerová. Ich členovia pomáhali dostávať do bezpečia tých dospelých, ktorí boli najviac ohrození. Nejestvoval nikto, kto by zorganizoval hromadný odchod ohrozených detí, dokiaľ sa na scéne neobjavil Nicholas Winton. Vyriešiť tento problém bolo nesmierne ťažké. Pomoc potrebovali tisíce detí. Rodičia detí stáli pred kanceláriou a boli ochotní zostať v Č.S.R., ak sa nájde spôsob, ako deti dostať do bezpečia. Niektorí boli bohatí, iní nemali ani na obed. Najhorší bol fakt, že nikto nemohol rodičom zaručiť, či sa so svojimi deťmi po vojne v Anglicku stretnú. Winton si uvedomoval, že musí spísať zoznam najnaliehavejších prípadov. V Prahe bolo päť výborov, ktoré sa zaoberali jednotlivými skupinami utečencov: židovskou, komunistickou, rakúsko-nemeckou a politicky exponovanými spisovateľmi. Winton sa snažil s týmito výbormi rokovať, ale všetci ich členovia boli tak zaneprázdnení, že odmietali s Wintonom rokovať.

Nicholas sa teda chopil iniciatívy sám, obvolal všetkých päť výborov a povedal im, že mu bol predložený iba jeden zoznam; ak nedostane do dvadsaťštyri hodín tie ostatné, použije len jeden. Zvolená stratégia mala úspech. S pomocou všetkých piatich výborov bol zostavený zoznam, z ktorého boli vybrané najviac ohrozené deti. (Pri tejto príležitosti sa Wintonovi dostala do rúk mapa s dátumami, kedy má Hitler v úmysle obsadiť rôzne európske krajiny. Nikto jej ale neveril…). Už za týždeň priniesla akcia ovocie a transport asi 20 detí odlietal do Švédska. Ako neoficiálna osoba mohol Winton konať tam, kde zamestnanci rôznych výborov boli sledovaní nacistami. Navštevoval tábory, angažoval sa v Červenom kríži a neuvedomoval si, že je v Prahe len na dovolenke so súhlasom zamestnávateľa. Winton preto požiadal svojho šéfa, aby mu dovolenku predĺžil aspoň o týždeň. Zostal v Prahe ešte desať dní a vrátil sa do Londýna vybavený stovkami fotografií a podrobnosťami o deťoch, ktoré boli napísané na zozname. Obracal sa na rôzne organizácie, ale bez úspechu. Buď im chýbali financie, alebo mali plný stav. Vedel, že sa bez oficiálneho poverenia ďaleko nedostane a keď výbor B.C.R.C. otáľal s vydaním takéhoto poverenia, vzal celú vec do vlastných rúk. Pre začiatok dal vytlačiť na listový papier záhlavie „Britský výbor pre utečencov z Česko-Slovenska (B.C.R.C.)“. Pod tým stálo výraznými písmenami Detská sekcia a ešte nižšie Wintonova súkromná adresa.

Než začala naozajstná záchranná akcia, bolo sa treba obrátiť na britské ministerstvo vnútra. Jeho úradníci sa pýtali: „Načo to ponáhľanie?“ Nikto ešte nebral Hitlera ako hrozbu vážne. Pretože Wintona nikto nesponzoroval, a všetko robil na vlastnú päsť, bolo všetko ešte zložitejšie a zdĺhavejšie. Než dostal víza, musel predložiť žiadosť pre každé dieťa zvlášť, ďalej lekárske vysvedčenie a dôkaz, že je pre dieťa pripravený domov a má ručiteľa alebo pestúna, ktorý je ochotný ho živiť a posielať do škôl až do sedemnástich rokov jeho veku. Ďalej musel zložiť záruku päťdesiat libier na možné vrátenie dieťaťa späť do krajiny. Aby obdržal čo najlepšie výsledky, dal Winton vytlačiť karty s fotografiami, ich menami a vekom, aby si budúci ručitelia mohli vybrať. Kvôli nezáujmu z nepochopenia situácie a pre nedostatok ľudí vydávalo cudzinecké oddelenie ministerstva víza tak pomaly, že ľudia, ktorí riadili exodus detí v Prahe, museli dokumenty falšovať. Každé dieťa muselo mať svoje britské aj tranzitné vízum, bolo treba zahovoriť vagóny a neskôr celé vlaky na transport.

Vrátil sa do Londýna, kde zistil, že aby získal povolenie pre organizovanie imigrácie, musí poskytnúť záruku za každé dieťa vo výške 50 libier a zároveň nájsť rodiny, ktoré by sa o tieto deti starali až do ich veku 18 rokov. Vo dne Winton pokračoval bez prerušenia vo svojej práci burzového makléra, ale po nociach diktoval svojej sekretárke listy, aby skontaktoval každého, kto by mohol pomôcť. Čas tlačil a tak sa Winton obrátil na noviny a za pomoci svojej matky a svojich priateľov rozbehol kampaň „VYBERTE SI SVOJE DIEŤA. “

Svoj „hlavný stan“ rozbalil Winton v kaviarni hotela Šroubek (dnes Evropa) na Václavském náměstí v Prahe. Denne prichádzali noví a noví žiadatelia. Samozrejme, že akcia mala svoje pravidlá. Každé dieťa dostalo pred odjazdom z pražskej Wilsonovej stanice číslo a mohlo si viezť dva kufre. Prvý zoznam dvadsiatich detí, pre ktoré boli nájdené domovy a sponzori, predložil Winton 14. marca 1939 – deň pred nemeckou inváziou a okupáciou toho, čo ešte z Česko-Slovenska zostalo. Situácia bola deň odo dňa horšia, Winton nelenil a získaval styky v rozhlase, v novinách, v školách. Ponuky sa len hrnuli: od Židov a židovských organizácií, kresťanských rodín a inštitúcií, od duchovenstva, učiteľov, lekárov. Wintonovou hlavnou starosťou bolo deti umiestniť, ale našli sa aj takí, ktorí jeho prácu kritizovali. Prekážalo im rozdelenie súrodencov. Winton na to odpovedal takto: „Uvedomte si, že v Británii bola hospodárska kríza a ľudia mali málo peňazí. Nový domov ponúkali deťom väčšinou nižšie stredné vrstvy. Prijať jedno dieťa bol obrovský čin. Keby som bol čakal na rodiny ochotné prijať dvoch súrodencov, väčšina detí by sa bola nedostala preč.“

Samozrejme, že jestvovali problémy so získaním povolenia ku vstupu do krajiny. Ministerstvo vnútra konalo často veľmi pomaly, a tak organizácie rad dokumentov falšovala, aby umožnila deťom rýchly odchod. Tieto falšované dokumenty boli pri príchode do Londýna deťom vymenené za pravé a ťažkosti nekončili, medzi židovskými náboženskými komunitami v Británii a niektorými kresťanskými organizáciami vznikli trenice, ale Wintonova odpoveď bola britká: „Lepšie je na vieru obrátené židovské dieťa, ako mŕtve dieťa“.

Keď sa londýnska kancelária Výboru B.C.R.C. mala zavrieť, zhromaždil jeho kolega Lewinsohn všetky dôležité listy, články a správy, a miesto toho, aby ich zlikvidoval, venoval ich Wintonovi ako upomienku. Na záver akcie spomína Winton nasledovne: „České železnice sa niekedy vyhrážali, že nedovolia vlakom odísť, ak nebude zaplatená vysoká čiastka, a ja som dostal z Prahy naliehavú žiadosť o ďalšie financie. Aj keď sme mali veľmi málo peňazí, vždy sa nám podarilo zaplatiť včas. Niektoré požiadavky nemeckých úradov boli smiešne. ,Máte zaplatený poplatok za psa ?´ pýtali sa občas. Keď niekto odpovedal, že psa nemá, nariadili mu, aby prišiel do zajtra s potvrdením, že nemá psa.“

Winton vítal v Anglicku každý transport s vydesenými a plačúcimi deťmi a osobne ich predstavoval ich novým náhradným rodičom. Niektorí z týchto ľudí sa stali jedinými, ktorí pre tieto deti vytvorili rodiny. Iné deti získali po vojne iných rodičov.

Posledný transport – ten najväčší – mal odísť z Prahy 1. septembra 1939. Toho dňa vtrhol Hitler do Poľska a hranice boli preto uzatvorené. Na stanici sa už zhromaždilo dvestopäťdesiat detí, ale vlak nesmel odísť. Zúfalstvo rodičov, keď sa o osudnom rozhodnutí dozvedeli, bolo nepredstaviteľné. Všetky tieto deti odviezli neskôr nacisti do koncentračných táborov. Vyhlásenie vojny znamenalo koniec detských transportov. Hranice boli neprechodné. V časovom rozpätí od 14. marca 1939 do 2. augusta 1939 sa celkovo v 9 transportoch spoločným úsilím podarilo evakuovať 669 detí.

Druhá svetová vojna

Za druhej svetovej vojny Nicholas Winton slúžil v R.A.F. a pretože bol presvedčeným pacifistom, angažoval sa tiež v Červenom kríži. Po vojne zastával rôzne funkcie v humanitárnych organizáciách OSN Po svojom penzionovaní sa venoval miestnym charitatívnym činnostiam.

1988

Na jeho činy by sa asi zabudlo, keby jeho žena Grete v roku 1988 neobjavila dokumenty so zoznamami detí a listami rodičov, ktoré chcel Winton vyhodiť. Na otázku, prečo o záchrannej misii nepovedal ani svojej žene, odpovedal: „Predsa každý muž má pred svojou manželkou nejaké to tajomstvo“. Jeho chránenci Wintona objavili až päťdesiat rokov po tom, čo im zachránil život, a za veľkého záujmu verejnosti mu v Londýne v roku 1988 pred televíznymi kamerami spoločnosti BBC poďakovali. BBC pozvala Wintona a jeho „deti“ do jednej relácie menom „That's Your Life“. Tam sa ocitol potom, čo jeho žena odovzdala dokumenty historičke Elizabeth Maxwellovej. Stretnutie bolo prekvapením pre obe strany. Winton nevedel, že osoby sediace v publiku sú zachránené deti, a ony, že jemu vďačia za život. Šok, slzy a dojatie boli nefalšované.

28. októbra 1998 prijal Nicholasa Wintona k súkromnej návšteve prezident Václav Havel vo svojej kancelárii na Hradčanoch. Toto sú jeho slová: „Je to prekrásny príbeh – vyžaruje z neho duševná sila a je dôkazom toho, že na tejto zemi sa stále ešte dá konať dobro. Domnievam sa, že v normálnom obchodníkovi sa len výnimočne prejaví náhle tak humánne city a zároveň i veľká múdrosť a predvídavosť, že impulzívne podnikne a dokáže uskutočniť taký čin, aký ste urobili vy, pán Winton, keď ste si uvedomili, aké nebezpečenstvo hrozí tým deťom. Väčšina z nich by holocaust neprežila. Vy ste zorganizovali a potom aj uskutočnili ich transport na Západ. A je obdivuhodné, ako ste vtedy pochopili, čo je potrebné urobiť.“ Prezident Havel odovzdal pánovi Wintonovi rad T. G. Masaryka, ktorým ocenil jeho zásluhy na záchrane života 669 detí.

Historikom sa po Grétinom objave podarilo vyhľadať zhruba tri stovky Wintonom zachránených detí. Žijú na všetkých svetadieloch. Sú medzi nimi lekári, umelci, vedci i politici. „Nicky nám dal šancu žiť a my sme mu poďakovali tím, že sme ju maximálne zúročili,“ podotýka dnes známy vojnový spravodajca Joe Schlesinger. A profesorka oxfordskej univerzity, vdova po mediálnom magnátovi Elisabeth Maxwellová, sa zase zaslúžila o to, že sa zachránené deti (dnešní osemdesiatnici) so svojim záchrancom a jeho rodinou po rokoch stretli.

Sir

Anglická kráľovná mu dňa 11. marca 2003 prepožičala titul člena Najvznešenejšieho radu Britského impéria, jeho celé meno preto znie: Sir Nicholas Winton.

95. narodeniny

V stredu 19. mája 2004 sa sir Nicholas Winton dožil deväťdesiatichpiatich rokov. K tejto príležitosti usporiadalo České veľvyslanectvo v Londýne na jeho počesť tzv. „rodinný večierok“, na ktorý mu prišli poblahoželať mnohí zo zachránených. Sir Nicholas Winton dostal ako darček k narodeninám svoj portrét od Melissy Dringovej. Väčším darčekom je podľa neho možno fakt, že potomkov zachránených detí je dnes už niekoľko tisíc. "My sme pozvali na ambasádu rad detí, ktoré dnes už majú svoje vlastné deti, a to bol asi ten najkrajší darček k narodeninám pre sira Nicholasa Wintona, keď sa dozvedel, že počet potomkov zachránených je dnes už vyše 5 000."

100. narodeniny

V utorok 19. mája 2009 sa sir Nicholas Winton dožil jubilea – sto rokov.

Sfilmovanie

Referencie

Iné projekty

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Nicholas Winton

Úmrtí v roce 2022
Úmrtí v roce 2023
Ústí nad Orlicí
Ústav pro péči o matku a dítě
Číňané
Čínština
Čína
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2022)
Češi
Černá Hora
Česká ženská lobby
Česká lékařská komora
Česká strana národně sociální
Česká tisková kancelář
Česká Wikipedie
České noviny
Český úřad zeměměřický a katastrální
Český rozhlas
Česko
Česko-Slovenská filmová databáze
Československá měnová reforma (1953)
Československá socialistická republika#Předsedové vlád a vlády
Československo
Čo Oju
Ču Jou-sung
Řád rytířů Rizala
Říše Čching
Říše Ming
Řečtina
Šerpové
Šiša Pangma
Šlechtický titul
Švédsko
ཇོ་མོ་གླང་མ
1. květen
13. květen
1453
1584
1585
1673
1674
17. duben
1852
1862
19. duben
1912
1913
1922
1923
1940
1942
1949
1953
1967
1970 v hudbě
1977
1978
1987
1990
1992
1993
1994
1995
1997
1998
1999
2. květen
2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy
20. duben
20. století
2000
2001
2004
2007
2009
2010
2012
2022
23. duben
24. duben
26. duben
27. březen
28. duben
28. květen
29. květen
3. květen
30. duben
363
4. květen
5. květen
6. květen
Aktuálně.cz
Akutní horská nemoc
Alec Guinness
Alex Ferguson
Alfred Hitchcock
Alma Adamkienė
Alma mater
Alojz Tkáč
Ama Dablam
Anatolij Bukrejev
Andrew Scott Waugh
Andrzej Czok
Andy
Andy Warhol
Angličtina
Annapurna
Anthony Hopkins
Antonín Zápotocký
Apple II
Arsenalna (stanice metra v Kyjevě)
Arthur Charles Clarke
Arthur Conan Doyle
Asie
Austrálie
Autoritní kontrola
Azovstal
Azurit
Baronet
Ben Kingsley
Bernard Clavel
Bibliografie dějin Českých zemí
Bill Lee (hudebník)
Bitva o Madagaskar
Bitva o Mariupol
Bitva u Puebly
Boca Chica (Texas)
Britové
Brno
Broad Peak
Byzantská říše
Bzenecká lípa
Císař
Cepín
Challenger (prohlubeň)
Chimborazo
Christian Aaron Boulogne
Christopher Lee
Chris Bonington
Church of Anthrax
Chu Čeng-jen
Cliff Richard
Clive Sinclair
Columbia Records
Commons:Featured pictures/cs
Commonwealth
Dáma (titul)
Džunko Tabeiová
Daniel Day-Lewis
Danuvius guggenmosi
David Attenborough
Debutové album
Dhaulágirí
Digital object identifier
Divadlo Archa
Doktor medicíny
Doněcké akademické oblastní činoherní divadlo
Doug Scott
Dritan Abazović
Druhá světová válka
Dušan Becík
DVTV
Dynastie Jižní Ming
Economia
Edmund Hillary
Ekonomické důsledky ruské invaze na Ukrajinu (2022)
Ekvádor
Ekvivalence
Elton John
Emmanuel Macron
Encyklopedie
Erhard Loretan
Eugene Wright
Eurasijská deska
Eurovision Song Contest 2023
Exonymum
Filipíny
First-person shooter
Francie
Francouzština
Francouzská intervence v Mexiku
Francouzská národní knihovna
Frank Lampl
František Plass
Františkovy Lázně
Gašerbrum I
Gašerbrum II
Ganga
Garland Jeffreys
Gemeinsame Normdatei
Gender Studies
George Everest
George Mallory
Georg Solti
Giovanni Giustiniani
GPS
Grada
Gramofonová deska
Gurkhové
Guy Lafleur
Gynekologie
Havaj
Heroine
Himálaj
Hladina moře
Hlavní strana
Hnutí Svoboda (Slovinsko)
Horský vůdce
Hospodářský růst
Ian Holm
Ian McKellen
IDNES.cz
Ignacio Zaragoza
Igor Stravinskij
Ilja Kabakov
Indická deska
Indie
Ingenuity
International Standard Book Number
International Standard Serial Number
IROZHLAS
Isaac Newton
Itálie
Izolace (topografie)#Nejizolovanější hory světa
Izrael
Janez Janša
Jan Kostrhun
Jaromír Málek
Jaroslav Zvěřina
Jean Troillet
Jerzy Kukuczka
Jiří Nedoma
Jiří Winter Neprakta
John Cale
John Eliot Gardiner
Jordan Romero
Josef Nežerka
Jozef Just
Jozef Psotka
Julianus
Kósí
K2
Kaligrafie
Kamil Fila
Kančendženga
Kanada
Kanadská hokejová reprezentace
Kandidát věd
Karel III. Britský
Karl Raimund Popper
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
Khumbu
Khumbu (ledopád)
Klára Kolouchová
Klaus Schulze
Kompaktní disk
Komunistická strana Československa
Konsent
Konstantin XI. Dragases
Koruna planety
Korunovace britských panovníků
Krzysztof Wielicki
Kuo-c’-ťien
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity
Latina
Leoš Středa
Leopold Sulovský
Leszek Cichy
Lewis Hamilton
Lewis Merenstein
Lhoce
Library of Congress Control Number
Loreen
Lotyšská hokejová reprezentace
Lotyšsko
Lubomír Štrougal
Lucie Jarkovská
Madagaskar
Maia Sanduová
Makalu
Malachit
Manáslu
Manuel Estiarte
Marianský příkop
Mariupol
Martin Amis
Masarykova univerzita
Mauna Kea
Medaile Za zásluhy
Meda Mládková
Mezinárodní fonetická abeceda
Mezinárodní měnový fond
Mezinárodní standardní identifikátor jména
Mezinárodní vesmírná stanice
Michael Gambon
Mick Jagger
Milan Buben
Milan Hulík
Miroslav Caban
Miroslav Plzák
Mistrovství světa v šachu
Mistrovství světa v ledním hokeji 2023
Mittelbau-Dora
Moldavsko
Monzun
Mount Everest
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Národní knihovna České republiky
Národní knihovna Španělska
Národní knihovna Izraele
Národní knihovna Koreje
Národní parlamentní knihovna Japonska
Německá hokejová reprezentace
Německo
Nadace Wikimedia
Nanga Parbat
Nanking
National Archives and Records Administration
National Geographic Society
Nejvyšší hora Ázerbájdžánu
Nejvyšší hora Íránu
Nejvyšší hora Čínské lidové republiky
Nejvyšší hora Afghánistánu
Nejvyšší hora Arménie
Nejvyšší hora Bahrajnu
Nejvyšší hora Bangladéše
Nejvyšší hora Bhútánu
Nejvyšší hora Bruneje
Nejvyšší hora Egypta
Nejvyšší hora Filipín
Nejvyšší hora Gruzie
Nejvyšší hora Indie
Nejvyšší hora Indonésie
Nejvyšší hora Iráku
Nejvyšší hora Izraele
Nejvyšší hora Japonska
Nejvyšší hora Jemenu
Nejvyšší hora Jižní Koreje
Nejvyšší hora Jordánska
Nejvyšší hora Kataru
Nejvyšší hora Kazachstánu
Nejvyšší hora Kypru
Nejvyšší hora Kyrgyzstánu
Nejvyšší hora Laosu
Nejvyšší hora Libanonu
Nejvyšší hora Malajsie
Nejvyšší hora Mongolska
Nejvyšší hora Myanmaru
Nejvyšší hora Nepálu
Nejvyšší hora Ománu
Nejvyšší hora Pákistánu
Nejvyšší hora Palestinské autonomie
Nejvyšší hora Ruska
Nejvyšší hora Sýrie
Nejvyšší hora Saúdské Arábie
Nejvyšší hora Severní Koreje
Nejvyšší hora Singapuru
Nejvyšší hora Spojených arabských emirátů
Nejvyšší hora Srí Lanky
Nejvyšší hora Tádžikistánu
Nejvyšší hora Tchaj-wanu
Nejvyšší hora Thajska
Nejvyšší hora Turecka
Nejvyšší hora Turkmenistánu
Nejvyšší hora Uzbekistánu
Nejvyšší hora Vánočního ostrova
Nejvyšší hora Východního Timoru
Nejvyšší hora Vietnamu
Nejvyšší hory Asie
Nejvyšší hory asijských zemí
Nepál
Nepálština
New York
Nicholas Winton
Normalizace
Norman Dyhrenfurth
Nový Zéland
Novinky.cz
Nuptse
Ojos del Salado
Orlová
Osmanská říše
Osmitisícovka
Ostrava
Pád Konstantinopole
Přídavné jméno
Příjmení
Paříž
Pak Jong-sok
Pandemie covidu-19
Pandemie covidu-19 v Česku
Patrick Stewart
Paul McCartney
Pavel Bém
Pavel Trčala
Pavol Mešťan
Pchin-jin
Pečeť
Perseverance
Peter Božík
Peter Habeler
Peter Jackson
Peter Ustinov
Petr Kolář (kněz)
Plotní (Brno)
Podněstří
Pohřební tramvaj 152
Pohrobek
Politik
Polská národní knihovna
Portál:Čína
Portál:Aktuality
Portál:Doprava
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Sport
Pozůstalost
Právo (deník)
Pražské služby
Praha
Pravda (noviny)
Prominence
Prominence#Nejprominentnější hory světa
Protektorát Čechy a Morava
Prvovýstup
Q3506909
Q3506909#identifiers
Q3506909#identifiers|Editovat na Wikidatech
Q513
Q513#identifiers
Q513#identifiers|Editovat na Wikidatech
Radek Jaroš
Radim Uzel
Reinhold Messner
Renata Chlumská
Reprise Records
Richard Attenborough
Richard Branson
Ringo Starr
Robert Fico
Robert Golob
Robert Kaliňák
Rodné jméno
Roger Moore
Ruská invaze na Ukrajinu
Ruská invaze na Ukrajinu (2022)
Rusko
Sásánovská říše
Sýrie
Salman Rushdie
Sametová revoluce
Sanskrt
Sean Connery
Senátní obvod č. 17 – Praha 12
Senátní obvod č. 28 – Mělník
Senátní obvod č. 71 – Ostrava-město
Sexismus
Sexuální obtěžování
Sexuologie
Seznam nejvyšších hor
Simon Rattle
Sir
SIR (tisková agentura)
Slovenská národní knihovna
Slovenska demokratska stranka
Slovensko
Slovinsko
Soubor:Apple-II.jpg
Soubor:Azurite - New Nevada Lode, La Sal, Utah, USA.jpg
Soubor:CZE Medaile Za zasluhy 1st (1994) BAR.svg
Soubor:Edmund Hillary and Tenzing Norgay.jpg
Soubor:Emblem of Iran (green).png
Soubor:Everest, Nuptse, Khumbu Glacier, Himalayas.jpg
Soubor:Everest North Face toward Base Camp Tibet Luca Galuzzi 2006.jpg
Soubor:Everest nubtse.jpg
Soubor:Flag of Mars.svg
Soubor:Himalayas.jpg
Soubor:John Cale, Archa Praha, 9 March 2006 (4).JPG
Soubor:Manel Estiarte (Diada de Sant Jordi 2009).jpg
Soubor:Mount Everest from Rombok Gompa, Tibet.jpg
Soubor:Mt Everest aerial 2005.jpg
Soubor:Nepal Mount Everest And Ama dablam.jpg
Soubor:Persimmon and Three Yellow Tangerines.jpg
Soubor:Radim Uzel.jpg
Soubor:Signature of MUDr. Radim Uzel 1994.gif
Soubor:Zonaro GatesofConst.jpg
Souborný katalog České republiky
Soudní znalec
SpaceX
SpaceX South Texas launch site
Speciální:Kategorie
Speciální:Nové stránky
Speciální:Statistika
Speciální:Zdroje knih/80-204-1044-9
Speciální:Zdroje knih/80-222-0425-0
Speciální:Zdroje knih/978-80-88197-16-4
Spojené království
Spojené státy americké
Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu
Srbsko
Státní znak Íránu
Střelba na základní škole v Bělehradě
Starship (SpaceX)
Starship Test Flight
Stirling Moss
Strana Práv Občanů
Strana zelených
Studiové album
Svěcení jara
Světová ekonomika
Třída T 47
Tattoo (píseň, Loreen)
Tenzing Norgay
Teodolit
Terry Pratchett
Texas
Théâtre des Champs-Élysées
Tibet
Tibetština
Tibetská autonomní oblast
Tim Berners-Lee
Tina Turner
Ting Li-žen
Tiskař
Titul
Tom Jones
Tom Moore
Tragédie na Mount Everestu (1996)
Tryskové proudění
Turecko
Učitel
Ukrajina
Univerzita Karlova
Univerzitní systém dokumentace
Výklad
V-2
Vichistická Francie
Viktor Zvjahincev
Vintage Violence
Virtual International Authority File
Vláda Černé Hory
Vladimír Nosek
Vladimir Kara-Murza
Vlasta Prachatická
Volby do Senátu Parlamentu České republiky 1996
Volby do Senátu Parlamentu České republiky 2000
Volby do Senátu Parlamentu České republiky 2004
Volby do Senátu Parlamentu České republiky 2012
Volby prezidenta Francie 2022
Vysoká škola
Vzdušný prostor
Wanda Rutkiewiczová
Washington, D.C.
Westminsterské opatství
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikimedia Commons
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2022
Wikipedie:Článek týdne/2023
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2022
Wikipedie:Obrázek týdne/2023
Wikipedie:Ověřitelnost
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/květen
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2022
Wikipedie:Zajímavosti/2023
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
Wolfenstein 3D
WorldCat
Wylieho transliterace tibetštiny
Zastupitelstvo hlavního města Prahy
Zdeněk Fiala
Země
Zeměměřič
Zeměpisné souřadnice
Zemětřesení v Nepálu 2015
Zoltán Demján




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk