Přemysl Otakar II. - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Přemysl Otakar II.
Peter Parler, náhrobok Přemysla Otakara II., opuka, okolo r. 1377, Katedrála svätého Víta, Václava a Vojtecha, Praha

Přemysl Otakar II. (* okolo 1233 – † 26. august 1278, Dürnkrut, Moravské pole v Rakúsku) bol moravský markgróf (od r. 1247), rakúsky (r. 1251), štajerský (od r. 1261), korutánsky a kraňský (od r. 1269) vojvoda, český kráľ (od r. 1253, korunovácia r. 1261) z rodu Přemyslovcov, druhorodený syn kráľa Václava I. a Kunhuty Švábskej.

Narodil sa (podľa legendy v meste Městec Králové) v časoch, kedy český štát, vzbudzujúci rešpekt rozlohou, bohatstvom ložísk drahých kovov a napokon i výbojnou politikou svojich vládcov, bol európskou veľmocou a přemyslovská dynastia ho pozdvihla medzi najpoprednejšie krajiny vtedajšej Európy.

Súbežne s ušľachtilými prvkami gotického slohu ohlasujúce revolučnú zmenu v architektúre prenikal do českých krajín zo západnej Európy duch rytierstva. Na dvore Přemyslovho otca našiel živnú pôdu. Sám Přemysl vyrastal v presvedčení, že rytierske ideály sú cnosťou a ozdobou jeho urodzeného pôvodu.

Protivník svojho otca

Napriek všetkým prednostiam, ktorými oplýval, bol v nástupníckej hierarchii až druhý po svojom staršom bratovi Vladislavovi. Podľa zvyklostí bol predurčený pre kňazskú dráhu. Začiatkom roka 1247 však Vladislav nečakane zomrel bez mužských potomkov a pred Přemyslom, teraz už moravským markgrófom, bola razom voľná cesta ku kráľovskej korune. Tým mal byť jeho vstup na českú historickú scénu bezproblémový. Skupina predákov šľachty, nespokojných s panovaním Václava I., bez kráľovho vedomia zvolila 31.7.1247 Přemysla spoluvladárom s titulom mladší kráľ a postavila ho do čela odboja proti jeho otcovi. Voľba Přemysla predstavovala zjavnú vzburu a ako Přemysl, tak i predáci šľachty, ktorí ho zvolili, predpokladali, že kráľovi neostáva, než sa s daným stavom zmieriť.

Přemyl Otakar ako moravský markgróf

Přemyslovo spoluvladárstvo trvalo napokon iba dva roky, hoci pre Přemysla začalo veľmi sľubne. Kráľ Václav, opustený väčšinou šľachty, musel najprv s voľbou súhlasiť. Čoskoro sa však presvedčil, že situácia je vážna. Za synom stála šľachta, ktorá ho nenávidela, na jeho strane bola iba malá skupina stúpencov, vyzývajúca ho k tvrdému zákroku proti synovi. Bolo zrejmé, že situáciu vyrieši iba bojové stretnutie. Kráľ však vidiac synovu prevahu, utiekol do Meissenu.

Přemysl sa stal jediným vládcom krajiny a bez rozpakov začal používať kráľovský titul. Uvedomoval si však, že všetci otcovi stúpenci predstavujú pre jeho postavenie neustálu hrozbu. Preto sa na jeseň roku 1248 vypravil na čele malého vojska aby dobyl ich baštu, mesto Most. Tu však prišlo k ráznemu obratu situácie. Václavovi stúpenci prepadli pod Mostom jeho vojnový tábor a pripravili mu porážku. Zavŕšením Přemyslovho pádu bol rozpad jeho koalície. O dva mesiace už Přemysl s otcom vyjednával. V auguste 1249 potom Václavovo vojsko obľahlo Pražský hrad a dobylo ho. Přemyslovi neostávalo nič iné, ako sa pred otcom pokoriť a Václav I. si dal záležať, aby táto kapitulácia bola okázalá a vyvolala čo najväčší ohlas ako medzi priateľmi, tak hlavne u protivníkov. Aby syna potrestal, naoko ho pozval na rokovanie na hrad Týřov. Tu bol Přemysl so svojimi stúpencami zatknutý a odvedený na hrad Přimda.

Václav I. si ale uvedomoval, že Přemysl je jeho jediným dedičom, a jeho smrť by ohrozila celú dynastiu a ďalšiu existenciu českého štátu. Preto ho po niekoľkých týždňoch z hradného väzenia prepustil a poslal ako markgrófa na Moravu. Dlho boli vzťahy otca a syna naštrbené, ale spoločná politika ich opäť spojila.

Nástup do európskej politiky

Ich prvý spoločný krok prišiel v roku 1251. V polovici 13. storočia sa totiž přemyslovskému rodu naskytla vynikajúca príležitosť rozmnožiť rodové panstvo o dedičstvo Babenbergovcov. Bolo to úctyhodné dedičstvo, skladajúce sa z rakúskeho a štajerského vojvodstva.

V roku 1246 zomrel posledný rakúsky vojvoda Fridrich II. z babenbergskej dynastie bez mužského potomka. Tzv. privilegium minus potvrdzovalo ženám dynastie právo na uvedené územia, a s ich rukou ich mohol získať ktorýkoľvek z nápadníkov. V roku 1251 predstavitelia rakúskej šľachty navrhli českému kráľovi Václavovi I., aby sa ujal osirelých babenbergských dŕžav. Ten neodmietol a ako ich spravovateľa ustanovil svojho syna Přemysla Otakara. Přemysl aby svoju pozíciu upevnil aj po právnej stránke, v r. 1252 sa oženil so starnúcou Margarétou, najstaršou sestrou zosnulého vojvodu.

Vyobrazenie Přemysla Otakara II. v Zbraslavskej kronike, 14. storočie

Tento výsostne politický zväzok mu však veľa osobného šťastia nepriniesol. Splnil však základný očakávaný cieľ: garantoval územný zisk pre rod Přemyslovcov a výrazne posilnil ich pozíciu v Európe. Bolo to nerovné spojenie a už mnohí súčasníci ho komentovali rôznymi ironickými poznámkami. Budúci Přemysl Otakar II. sa stal pánom Rakúska a Štajerska. No ťažko mohol dúfať, že ho vyše päťdesiatročná Margaréta obdarí deťmi a zabezpečí pokračovanie přemyslovskej dynastie.

Vedel, že je iba otázkou času, kedy príde k rozluke manželstva. Tejto myšlienke podriadil i svoje kroky ohľadne vlastnej korunovácie, ktorú odložil na neskôr. Nechcel, aby spolu s ním bola korunovaná i Margaréta, pretože potom by bola rozluka oveľa komplikovanejšia.

Přemysl Otakar tak vstúpil do európskej politiky činom vzbudzujúcim súčasne posmech i obavy. O svoje vyženené územia musel však bojovať, pretože sa prihlásili i iní uchádzači. Predovšetkým to bol uhorský kráľ Belo IV., ktorý na Přemyslov sobáš reagoval rovnako. V roku 1252 oženil svojho synovca Romana Haličského s Margarétinou neterou Gertrúdou, tiež držiteľkou privilégia. Zároveň bol odhodlaný svoje nároky presadiť i silou. V nasledujúcich dvoch rokoch vtrhli uhorské vojská do Rakúska a prenikli i na Moravu. Přemysl bol nútený zastaviť bezbrehé vyčíňanie Belových vojsk za cenu straty časti Štajerska v prospech uhorského kráľa; mierová zmluva bola uzatvorená v roku 1254.

Samostatným vládcom

22. septembra 1253 v Kráľovom Dvore pri Beroune zomrel kráľ Václav I. Přemysl Otakar sa stal samostatným vládcom. Kvôli prevzatiu vlády sa musel ponáhľať z Rakúska do Prahy (údajne kvôli Přemyslovej neprítomnosti v Čechách bolo nútené utajiť Václavovu smrť).

Krížové ťaženie do Pobaltia

Na jeseň roku 1254 sa pripravovalo nové vojnové ťaženie na pomoc Rádu nemeckých rytierov proti pohanským Prusom. V decembri 1254 sa vojská vydali na cestu. Úspech proti slabej obrane nepriateľa sa dostavil, no jediným očividným výsledkom výpravy bolo v roku 1255 založenie mesta Kráľovec (nem. Königsberg, dnešný Kaliningrad v Kalinigradskej oblasti v Rusku), pomenovaného na panovníkovu počesť.

Pred Přemyslom po úspechu v krížovom ťažení vyvstal posledný cieľ – zisk rímskej koruny. Bol si vedomý svojej moci a to v ňom vzbudzovalo oprávnené nádeje na rímsku korunováciu. No ríšske kniežatá a ostatní európski panovníci si neželali, aby sa novým rímskym kráľom stala osobnosť tak výrazná a nezávislá ako český kráľ, pretože po nástupe k moci by razom oslabilo ich postavenie a vplyv. Přemysl po návrate z Pruska začal vyjednávať s Viliamom Holandským, aby odstúpil a uvoľnil tak miesto pre neho. Opätovne sa púšťal do aktivít, ktoré mu mali zaistiť rímsky trón. Ich neúspech ho napokon odradil a keď v roku 1256 Viliam Holandský zomrel, Přemysl Otakar, po matke sám pôvodom z cisárskeho rodu Štaufovcov, ani nevystúpil medzi kandidátov. Naopak, začal podporovať dvoch vystúpivších adeptov, kastílskeho kráľa Alfonza i syna anglického kráľa Jána Bezzemka Richarda Cornwallského. Oboch uznal za rímskych kráľov a od Richarda prijal dokonca titul „ochranca majetku korunného vpravo od Rýna“. Ovládal tak fakticky časť ríšskeho majetku. I keď sám odmietol cisársky titul bol najmocnejším vladárom v ríši, čo si uvedomovali i ríšske kniežatá, pre ktorých bol príliš silným mužom.

Nový konflikt s Belom IV.

V Přemyslových plánoch po neúspechu na ríšskom politickom kolbisku dozrievala myšlienka opätovného získania štajerských dŕžav, odstúpených v roku 1254 Uhorsku. Vzhľadom na platnosť mierovej zmluvy musel ich získať silou. Prvým krokom k tomuto cieľu bola Přemyslova vojenská výprava do Bavorska v roku 1257. Povzbudený predchádzajúcim úspechom v Pobaltí podcenil prípravy na ťaženie i silu protivníka, čo sa mu vypomstilo. Proti značne presile jeho vojsko utrpelo zdrvujúcu porážku a český kráľ bol nútený uzavrieť s kniežaťom Henrichom Dolnobavorským zahanbujúci mier. Napriek tomu, že tento neúspech neohrozil postavenie Českého kráľovstva, prestíž Přemysla Otakara ako vojvodcu veľmi utrpela.

Rozmach českého štátu za vlády Přemysla Otakara II.

Uhorský kráľ Belo IV. vidiac porazeného českého kráľa, chcel situáciu využiť. Koncom roku 1259 vpadli uhorské vojská do Korutánska a tým vyprovokovali Přemysla Otakara k odvetnej akcii. Začiatkom nasledujúceho roku boli Uhri z dobytých území vytlačení. Přemysl mal späť celé babenberské dedičstvo, no rozhodujúci bojový konflikt už nebolo možné odvrátiť. Vzhľadom na nepriaznivé ročné obdobie sa však obaja králi dohodli na prímerí, ktoré trvalo do 24. júna 1260. V lete, po horúčkovitých prípravách, už nič nestálo v ceste k otvorenému boju.

V júli 1260 sa spojené vojská českého kráľa, posilnené štajerskými, sliezskymi, brandenburskými a korutánskymi bojovníkmi stretli pri Kressenbrunne, rakúskej obci ležiacej na pravom brehu rieky Morava s vojskom uhorského Bela IV. posilneným poľskými a ruskými jednotkami v bitke, ktorá mala vyriešiť nielen problém územného nároku ale i to, ktorá z krajín získa čelné postavenie v stredoeurópskom politickom priestore. Bitka sa skončila porážkou uhorského kráľa a podpisom mierovej zmluvy vo Viedni. Uhorsko stratilo s definitívnou platnosťou Štajersko a jeho súperenie s přemyslovskými Čechami o vplyv v Európe na dlhú dobu skončilo.

Úspech pri Kressenbrunne ešte viac posilnil Přemyslovo sebavedomie a dodal mu odvahy na vyriešenie problému s rozlukou jeho manželstva. Jeho nárok na štajerské a rakúske dŕžavy bol nespochybniteľný, čo nemohlo zmeniť ani prípadné rozlúčenie s Margarétou Babenberskou. Najprv sa pokúsil vyriešiť problém kompromisom. Obrátil sa na pápeža Alexandra IV. a požiadal ho, aby uznal za legitímne jeho deti s dvornou dámou Anežkou z Kuenringu, zvanou Palcerík. Prekvapila ho pápežova odpoveď, v ktorej síce legitimitu jeho nemanželských detí potvrdil, no odmietol uznať nástupníctvo na tróne jeho syna z tohto vzťahu Mikuláša. To ešte viac utvrdilo Přemysla v správnosti rozhodnutia a napriek pápežovmu stanovisku sa s Margarétou rozviedol. Ako zámienku použil Margarétin pred mnohými rokmi zložený rehoľný sľub, ktorý nebol nikdy zrušený.

Po rozvode manželstva sa začal obzerať po neveste, ktorá by zodpovedala jeho postaveniu a dynastickým zámerom. Voľba padla na Kunhutu, iba šestnásťročnú vnučku kráľa Bela IV. Sobáš s mladou a krásnou Kunhutou prinášal Přemyslovi nielen nádej na potomstvo, ale i reálne vyhliadky na splnenie dlhoročného sna – získať v uhorskom kráľovi oddaného spojenca. Po sobáši bola mierová zmluva medzi oboma panovníkmi spečatená. Potvrdením zmluvy bola i svadba Přemyslovej netere Kunhuty s najmladším synom uhorského kráľa Belom v roku 1264.

Svadba sa konala 25.10.1261 v Pressburgu a hneď po nej sa mladá nevesta vydala na cestu do Prahy. 25.12.1261 sa konala slávna korunovácia Přemysla i jeho mladej manželky na českých panovníkov. Až od tejto chvíle sa Přemysl Otakar II. oficiálne tituloval českým kráľom (dovtedy sa tituloval Pán Kráľovstva českého). O niekoľko mesiacov nový pápež Urban IV. schválil rozluku prvého Přemyslovho manželstva.

Rozmach českého štátu

Pečať Přemysla Otakara II. z roku 1270

Po usporiadaní si rodinných pomerov sa opäť mohol venovať povinnostiam vládcu. Nasledovali najslávnejšie roky jeho vlády, v ktorých sa sústredil na rozširovanie rodových území. V roku 1267 podnikol neúspešnú vojnovú výpravu do Bavorska a o rok nato smerovali jeho vojská opäť na krížovej výprave na Východ. Po zisku Štajerska a Rakúska, roku 1266 obsadil Chebsko a pripojil ho ako dedičstvo po matke k českému štátu; od roku 1269 sa po smrti Oldricha Sponheimského stal vládcom Korutánska a väčšej časti Kraňska. V rozširovaní území pokračoval v roku 1270 pripojením provincie Pordenone. Jeho moc teraz siahala až k Jadranskému moru. Nikdy predtým ani nikdy potom nedosiahol český štát takú rozlohu. O jeho veľkosti svedčí to, že na kráľovskej pečati bolo vymenovaných deväť krajín, ktorým vládol.

S rozširovaním jeho moci však rástlo i nebezpečenstvo, ktoré sa stávalo hrozbou jeho postaveniu. K zvyšujúcemu sa odporu proti jeho prílišnej moci zo strany ríšskych kniežat pridružilo sa nebezpečenstvo v jeho vlastnej krajine. Nárast moci a bohatstva domácej šľachty ju posmelil k protivládnym vystúpeniam. Množili sa prípady otvorených vzbúr. V roku 1265 bol nútený potlačiť sprisahanie českej a rakúskej šľachty; v roku 1268 sa vo väzení ocitlo niekoľko vodcov sprisahania v Štajersku.

Přemysl Otakar II. a Slovensko

Přemyslova expanzívna politika zasiahla i územie terajšieho Slovenska. V otázke územných sporov sa dostal do kontaktu s kráľom Štefanom V. Nový uhorský kráľ nemohol zabudnúť na to, že Přemysl Otakar ho pripravil o údel v Štajersku. V polovici októbra 1270 sa obaja panovníci stretli v Pressburgu a dohodli sa na dvojročnom mieri. Uhorský kráľ však dohodu nedodržal a v čase, keď bol Přemysl Otakar zaneprázdnený problémami v Korutánsku, uhorské vojská podnikli pustošivé vpády do Rakúska. Pri odvetnej výprave vojská Přemysla Otakara II. v apríli 1271 vtrhli do Uhorska, prešli Dunaj (podľa letopisov nechal Přemysl postaviť pre svoje vojská celkom štyrikrát drevený most cez rieku) a obsadili Devín, Stupavu, Svätý Jur, Pezinok, Nitru, kde vypálil mesto a hrad.[1] Vojna sa skončila mierom, podpísaným 2. 6. 1271 v Pressburgu, v ktorom sa obe strany dohodli na zachovaní dovtedajšieho stavu. Uhorský kráľ (vtedy už Ladislav IV. Kumánsky) však ani túto zmluvu nedodržal a v roku 1273 vypukla nová česko-uhorská vojna. V nej bolo spustošené juhozápadné Slovensko až po Nitru, kde opakovane vypálil mesto a hrad[1]a obsadil pohraničné hrady v Zadunajsku. Uhorsko, oslabené vnútornými bojmi oligarchov, nebolo schopné čeliť sile Přemyslových vojsk. Od roku 1273 nasledujúcich päť rokov bol Pressburg v rukách českého kráľa. Tento stav trval až dovtedy, keď sa Přemysl Otakar musel v roku 1276 vzdať svojich nárokov v Rakúsku, Štajerku a Korutánsku v prospech Albrechta I. Habsburského.

Nová kandidatúra na rímskeho kráľa

V roku 1272 sa smrťou Richarda Cornwallského uvoľnil rímsky trón. Pretože jeho protivník Alfonz Kastílsky nezískal podporu pápeža Gregora X., Přemysl predpokladal, že teraz nastala príhodná chvíľa uchádzať sa o zvolenie. Cítil sa takmer istým rímskym kráľom. Napriek jeho túžbe bolo zrejmé, že jeho kandidatúra u ríšskych kurfirstov nemá najmenšie vyhliadky na úspech. To sa i potvrdilo a 29. septembra 1273 vo Frankfurte nad Mohanom zvolili za rímskeho kráľa chudobné a neznáme knieža – Rudolfa Habsburského. Boli presvedčení, že v ňom získajú servilného a poddajného kráľa. Na veľké prekvapenie ríšskych kniežat sa čoskoro ukázalo, že Rudolf napriek svojej doterajšej bezvýznamnosti je silnou osobnosťou, ktorý sa túži presadiť ako húževnatý a energický panovník.

Přemysl prijal správu o Rudolfovom zvolení s veľkým rozhorčením. Protestoval proti voľbe a súčasne vyhlasoval, že voľbu Rudolfa Habsburského nikdy neuzná a ani neprevezme od neho svoje krajiny ako léno. Odmietol sa i zúčastniť na Rudolfovej korunovácii v Cáchach a vzdať mu ako novému rímskemu kráľovi povinný hold. V roku 1274 bol Rudolfom Habsburským zbavený vlády nad rakúskymi krajinami a bola nad ním vyhlásená ríšska a pápežská kliatba. Na dôvažok ako dôsledok posilňovania kráľovskej moci povstala proti nemu šľachta alpských krajín i českého štátu (napr. mocný rod juhočeských Vítkovcov). Přemysl Otakar aby odvrátil nebezpečenstvo hroziace z dvoch strán musel pred Rudolfom kapitulovať. 26. novembra 1276 vo vojenskom tábore pri Viedni zložil Rudolfovi prísahu vernosti. Jeho pád bol neodvratný. Musel sa vzdať vlády v alpských krajinách i v Chebsku, dedičné krajiny Čechy a Moravu prijal od Rudolfa ako léno. Súčasťou dohody bola i svadobná zmluva medzi Přemyslovými a Rudolfovými deťmi (Přemysl mal zasnúbiť svojho päťročného syna Václava s Rudolfovou dcérou Gutou a jedenásťročnú dcéru Kunhutu s Rudolfovým synom Hartmannom).

Smrť na Moravskom poli

Poníženie, ktoré musel Přemysl Otakar II. podstúpiť bolo nesmierne. Rudolf si dal záležať, aby moc českého kráľa definitívne zlomil. Vo vlastnom záujme nemohol pripustiť aby sa Přemysl z porážky spamätal a obnovil aspoň čiastočne svoju prestíž.

Přemysl si bol vedomý, že svoje stratené pozície môže získať späť iba silou. Nový konflikt s rímskym kráľom tak na seba nenechal dlho čakať. Roku 1278 sa Přemysl odhodlal k ofenzíve. V júli vytiahol s vojskom zhromaždeným pri Brne do bojového poľa na moravsko-rakúske hranice. Tu sa proti sebe postavili obe veľké a odhodlané armády. Niekoľko týždňov obe manévrovali a najmä Přemysl zvolil vyčkávaciu taktiku, uvedomujúc si početnú prevahu protivníka. 26. augusta 1278 prišlo k rozhodujúcej bitke pri dedine Dürnkrut (Suché Kruty). Bitka sa zmenila na Přemyslovu osobnú a spoločenskú tragédiu. Nielenže ju prehral, ale v nej i prišiel o život. Podľa niektorých historických verzií bol Přemysl v bojovom virvare zajatý a zavraždený.

Po bitke dal Rudolf Habsburský pátrať na bojisku po mŕtvole českého kráľa. Telo zabitého českého kráľa, nabalzamované a verejne vystavené vo Viedni, bolo pochované až po uplynutí pápežskej kliatby v roku 1279 v minoritskom kláštore v Znojme. Až v roku 1296 boli kráľove pozostatky z nariadenia jeho syna Václava II. prevezené do pražského kláštora Na Františku. V roku 1297 uložili telesné pozostatky Přemysla Otakara II. po boku jeho predkov vo svätovítskej katedrále na Pražskom hrade. Tu mali odpočívať len dočasne. Václav II. mal v úmysle vybudovať novú nekropolu pre svoj rod v cisterciánskom kláštore v Zbraslavi, ktorý sám založil. No zomrel ešte pred jeho dokončením.

V 14. storočí kráľove ostatky opäť premiestnili. V roku 1373 ich na príkaz kráľa Karola IV. Luxemburského, veľkého ctiteľa přemyslovského odkazu, uložili do dnešnej Saskej kaplnky v novovybudovanej gotickej Katedrále svätého Víta. Spolu s ostatkami kráľa boli do hrobky uložené i pohrebné klenoty (koruna, jablko, žezlo) a medzi čeľuste jeho lebky vložili olovenú doštičku s nápisom:

HIC IACET PRZEMISL ALIAS OTAKARUS REX BOHEMIE ET AUSTRIE STIRIE CARINTHIE DUX MARCHIO MORAVIE ET DOMINUS PORTUS NAONIS FILIUS WENCESLAI REGIS

Tu leží Přemysl inak Otakar, český kráľ, rakúsky, štajerský, korutánsky vojvoda, moravský markgróf a pán naonského prístavu, syn kráľa Václava

V Saskej kaplnke pod skvostným náhrobkom tvoreným ležiacou sochou v zbroji ťažkoodenca, kráľovskom rúchu s korunou na hlave na kamennom lôžku, sa nachádzajú ostatky veľkého kráľa dodnes.

Hodnotenie vlády Přemysla Otakara II.

Centrálne námestie v Českých Budějoviciach, založených za vlády Přemysla Otakara II., nesie jeho meno

Přemysl Otakar II. vytvoril rozsiahlu ríšu, ktorá siahala od Álp až k Jadranskému moru. Okrem rakúskych krajín získal roku 1251 Štajersko, r. 1269 Korutánsko, Kraňsko a Vindickú marku, v r. 1272 sa stal generálnym kapitánom aquilejského patriarchátu. Roku 1266 pripojil k Čechám Chebsko a pravdepodobne roku 1273 Sušicko.

Počas dvadsaťpäťročného panovania Přemysla Otakara II. vyvrcholili zásadné spoločenské premeny českého štátu, ktorý sa pretvoril na stredovekú centralizovanú monarchiu. Přemysl už na začiatku svojej vlády previedol reformu súdnictva založením zemského súdu, ktorého úradníci sa nazývali najvyššími zemskými úradníkmi. Za Přemyslovej vlády sa začal odlišovať snem a súd, boli založené tzv. zemské dosky. Vyvrcholilo taktiež zakladanie kráľovských miest (napr. Čáslav, Louny, Kadaň, České Budějovice). Přemysl dal postaviť aj veľa významných kráľovských hradov, napr. Bezděz. Veľmi nákladná politika bola umožnená rozmachom ťažby striebra. Na sklonku jeho vlády došlo k legendárnej striebornej horúčke pri neskoršom meste Kutná Hora. Vďaka týmto skutočnostiam sa mu v histórii dostalo prívlastku „kráľ železný a zlatý“.

Rodokmeň Přemysla Otakara II.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vladislav II.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Přemysl Otakar I.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Judita Durínska
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Václav I.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Belo III.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Konštancia Uhorská
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Anna de Châtillon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Přemysl Otakar II.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Fridrich I.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Filip Švábsky
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Beatrice Burgundská
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kunhuta Štaufská
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Izak II. Angelos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Irena Angelina Byzantská
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Irena Komnenovna
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Rodinné pomery

Prvé manželstvo s Margarétou Babenberskou bolo bezdetné, z manželstva s Kunhutou (* asi 1245, † 9.9.1285) sa narodili štyri deti (tri sa dožili dospelosti):

  • Kunhuta (* január 1265, † 27.11.1321)
  • Anežka (* 5.9.1269, † 17.5.1297), manžel Rudolf (II.) Habsburský (* 1270, † 10.5.1290), rakúsky vojvoda
  • Václav (* 27.9.1271, † 21.6.1305), neskorší český a poľský kráľ Václav II.

Z mimomanželského vzťahu s rakúskou šľachtičnou Anežkou z Kuenringu pochádzali tri deti – Mikuláš, Anežka a Eliška.

Referencie

  1. a b KOVÁČ, Dušan, et al. Kronika Slovenska : od najstarších čias do konca 19. storočia. Bratislava : Fortuna Print, 1998. 616 s. ISBN 80-7153-174-X. S. 144.

Iné projekty

Zdroje

  • J. Perniš, Jej Veličenstvo Smrť, Ikar, Bratislava, 2005
  • J. Bauer, Životy slavných českých vojevůdců, MOBA, Brno, 2007
  • J. Janáček, Velké osudy, Albatros, Praha, 1972
  • kol. autorov, Dějiny zemí Koruny české I. Od příchodu Slovanů do roku 1740, Paseka, Praha, 1999
  • kol. autorov, Slovensko - Dejiny, Obzor, Bratislava 1978
Přemysl Otakar II.
Vladárske tituly
Predchodca
Václav I.
Český kráľ
1253 – 1278
Nástupca
Václav II.
Predchodca
Vladislav
Moravský markgróf
1247 – 1253/1278
Nástupca
-
Predchodca
Fridrich I. Bádenský
Rakúsky a štajerský vojvoda
1251 – 1276
Nástupca
Rudolf I. Habsburský/
Albrecht I. Habsburský
Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Přemysl Otakar II.

Áditja-L1
Ázerbájdžán
Ázerbájdžánské letectvo
Ázerbájdžánské pozemní síly
Írán
Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí
Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky
Úmrtí v roce 2022
Úmrtí v roce 2023
Číňané
Čína
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2022)
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2023)
Černá Hora
Česká Wikipedie
Český statistický úřad
Česko
Československo
Členské státy NATO
Čtvrtá křížová výprava
Ču Jou-sung
Říše Čching
Říše Ming
Římský statut Mezinárodního trestního soudu
Římskokatolická církev
Šalomounovy ostrovy
Šaría
Šiveluč
Škoda 1000 MB
Škoda Auto
Škoda Octavia (1959)
Štýrský Hradec
Štýrsko
Štěpán Trochta
Štefan Pazdera
Šuša
Šumperák
Švýcarsko
Žatec
Židovská legie
Židovská národní rada
Žofie Oranžsko-Nasavská
Воєнні дії в Карабасі (2023)
כיבוש נגורנו קרבאך (2023)
۲۰۲۳ قاراباغ دؤیوشلری
第三次納戈爾諾-卡拉巴赫戰爭
1. květen
1. září
10. září
1024
1034
11. duben
1204
1254
1284
1303
1364
1378
14. duben
1418
1454
1529
1544
1584
1585
16. duben
1614
1624
1673
1674
17. duben
1724
1764
1784
1794
18. září
1809
1814
1824
1854
1862
1863
1864
1873
1874
1884
19. duben
19. září
1904
1912
1913
1922
1923
1924
1934
1938
1939
1942
1944
1954
1963
1964
1973
1974
1977
1979
1984
1992
1994
1996
2. duben
2. září
20. duben
20. září
2003
2004
2008
2009
2014
2019
2021
2023
2023年ナゴルノ・カラバフ衝突
2023年纳戈尔诺-卡拉巴赫攻势
2023년 나고르노카라바흐 충돌
2023-as hegyi-karabahi offenzíva
2023 Azerbaijani offensive in Nagorno-Karabakh
2023 Dağlık Karabağ çatışmaları
2023 Nagorno-Karabakh clashes?oldid=1176137311
22. duben
23. duben
238
24. duben
24. listopad
26. duben
28. březen
28. duben
29. srpen
30. srpen
4. duben
5. květen
7. září
9. září
Až přijde kocour
Aanval op Nagorno-Karabach in 2023
Aaron Spelling
Abcházie
Abel Posse
Achdut ha-avoda
Adolf Hitler
Agathe Uwilingiyimana
Agdam
Agence France-Presse
Agentura Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj
Agrofert
Ahmad Jamal
Al-Džazíra
Alberto Fernández
Alfons X. Kastilský
Alfréd Wetzler
Alija
Ali Bongo Ondimba
Američtí indiáni
Americká občanská válka
Americká válka za nezávislost
Angélique du Coudray
Annalena Baerbocková
Anna Brunšvicko-Grubenhagensko-Einbecká
Anna Jurkovičová
Anthrax
Antony Blinken
Apple II
Argentina
Ariane 5
Armáda Republiky Arcach
Arméni
Arménie
Arménská genocida
Arnold Pick
Artsakh eta Azerbaijan arteko enfrentamenduak 2023an
Atatürkovy reformy
Auguste Hauschnerová
Aun Schan Su Ťij
Auschwitz
Austrálie
Azovstal
Béla IV.
Bělorusko
Bagdád
Bahá'u'lláh
Balbinus
Bar Giora
Bavorsko
Bejrút
Belgie
Benátská republika
Benedikt VIII.
Ben Ferencz
Ben Webster
Bettie Page
Billboard Hot 100
Biologická zbraň
Bitva o Madagaskar
Bitva o Mariupol
Bitva u Puebly
Blahoslavený
Boca Chica (Texas)
Bohuslav Korejs
Bolševici
Bombové útoky na madridské vlaky 2004
Bouře Daniel
Brazílie
Budín (Budapešť)
Burundi
Bzenecká lípa
Callisto
Charles Michel
Charlie Rouse
Chathamské ostrovy
Chrysococcyx
Chu Čeng-jen
Commons:Featured pictures/cs
Craig Breen
Děti z Izieu
Dětský fond Organizace spojených národů
Dana Němcová
David Ben Gurion
Deklarace nezávislosti Státu Izrael
Derna
Diskuse k Wikipedii:Vybraná výročí dne/3. duben
Dmitrij Medveděv
Dmitrij Peskov
Doněck
Doněcká lidová republika
Doněcké akademické oblastní činoherní divadlo
Donald Trump
Druhá bitva o Atlantik
Druhá světová válka
Druhá válka o Náhorní Karabach
Dušan Porubský
Dušan Vrchoslav
Dynastie Jižní Ming
E-mail
Eclipse (kůň)
Ekonomické důsledky ruské invaze na Ukrajinu (2022)
Elba
Elena Pampulovová
Emanuel Macek
Emilia Galotti
Emmanuel Macron
Encyklopedie
Endeavour (raketoplán)
Endel Tulving
Enfrentamientos entre Azerbaiyán y Artsaj de 2023
Enfrontaments entre l'Azerbaidjan i l'Artsakh de 2023
Enver Paša
Etnická čistka
Etnologie
Eugenius Warming
Eurasie
Europa (měsíc)
Evropa
Evropská kosmická agentura
Evropská unie
Ferenc Szisz
Fidesz – Maďarská občanská unie
Finsko
First-person shooter
Fontainebleauská smlouva (1814)
Francie
Francouzská intervence v Mexiku
Frank Capone
František (papež)
Franz von Bayros
Günter Pfitzmann
Gabon
Galileovy měsíce
Ganymedes (měsíc)
Garabag krizisi (2023)
Georges Danton
Gestapo
Gianni Vattimo
Giao tranh Nagorno-Karabakh 2023
Gilotina
Gmail
Google
Google+
Goris
Gotthold Ephraim Lessing
Guerre de 2023 au Haut-Karabagh
Guinea
Guy Lafleur
H-IIA
Ha-Šomer
Hagana
Hakan Fidan
Histadrut
Hlavní strana
Hnízdní parazitismus
Hnutí Svoboda (Slovinsko)
Holokaust
Hospodářský růst
Humberto de Alencar Castelo Branco
Husitství
Hutuové
IBM
IBM System/360
Ignacio Zaragoza
III wojna o Górski Karabach
Ilham Alijev
Indická kosmická agentura
Indie
Indonésie
Ingenuity
Inkubace vejce
Inocenc IV.
International Standard Serial Number
Irsko
Istanbulská univerzita
Ivan Andreadis
Ivan Pop
Izrael
Józef Ulma, Wiktoria Ulma a jejich sedm dětí
Jacques Gaillot
Jakobínský teror
Jakov Milatović
Jana Lorencová
Janez Janša
Janovy pašije
Jan Fischer
Jan II. Francouzský
Jan Kostrhun
Jan Wieczorek
Japonsko
Jaroslav Bauer
Jaroslav Cejp
Jaroslav Opat
JAXA
Jekatěrinburg
Jerevan
Jeruzalém
Jevlach
Jiří Šlitr
Jiří Suchý
Jicchak Ben Cvi
Joe Biden
Johannes Mario Simmel
Johann Sebastian Bach
Johann Strauss mladší
John L. Gaunt
John Stanley Marshall
Josef Hrbata
Josef Vaněk (architekt)
Joseph Nérette
Josep Borrell
Josep Fusté
Jude Slavie
Julius Meinl I.
Jupiter (planeta)
Jupiter Icy Moons Explorer
Juri
Křížové výpravy
Kaligrafie
Kamčatka
Kamaz
Kanada
Karel II. z Lichtensteinu-Castelcorna
Karel Lustig
Karel Pražák (podnikatel)
Karel V. Francouzský
Kastilské království
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
Kazachstán
Kidd Jordan
Kim Kardashianová
Klaus Schulze
Klement VII. (vzdoropapež)
Kolonizace Severní Ameriky
Koncentrační tábor
Konfederované státy americké
Konflikt v Náhorním Karabachu (2023)
Konstantinopol
Konstantin von Neurath
Koronograf
Kostnický koncil
Království Velké Británie
Krymská operace
Kukačka nádherná
Kukačky
Kuo-c’-ťien
Kurdistán
Lačin
Lansana Conté
Leónské království
Lednové povstání
Libanon
Librační centrum
Libye
Lipsko
Lockheed F-117 Nighthawk
Los Angeles
Lotyšsko
Louis-Zéphirin Moreau
Lyman Hall (politik)
Málo dotčený taxon
Múte Bourup Egede
Maďarsko
Madagaskar
Madrid
MAFRA
Mahulena Čejková
Maia Sanduová
Mainframe
Malta
Mamlúci
Manuel Estiarte
Maorové
Mapaj
Marc Andreessen
Marija Zacharovová
Mariupol
Marlon Brando
Maroko
Marxismus
Mary Quantová
Maxmilián I. Mexický
Meda Mládková
Medikán
Meduza
Metro v Panamě
Metro v Seville
Mexický císař
Mezinárodní červený kříž
Mezinárodní měnový fond
Mezinárodní soudní dvůr
Mezinárodní svaz ochrany přírody
Mezinárodní trestní soud
Michael IV. Paflagoňan
Microsoft
Milánské vévodství
Milo Đukanović
Ministerstvo pro Evropu a zahraniční věci (Francie)
Mircea Snegur
Miroslav Hýll
Miroslav Skála
Mistrovství světa v ragby 2023
Mittelbau-Dora
Moldavsko
Moluky
Mongolové
Moskevský Kreml
Mount Washington
Mwai Kibaki
Myanmar
Mys Fligely
Náhorní Karabach
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Národní liga pro demokracii
Německo
Nachičevanská autonomní republika
Nadace Wikimedia
Nanking
Napoleonské války
Napoleon Bonaparte
Napoleon II.
Netopýr (opereta)
Netscape Communications Corporation
Nigel Lawson
Nikol Pašinjan
Nová Guinea
Nová Kaledonie
Nový Zéland
Nukleárie
Oděsa
Ofensiva azerbaijana no Alto Carabaque em 2023
Offensiva azera nel Nagorno Karabakh del 2023
Offensive Aserbaidschans gegen Arzach (September 2023)
Oliver Goldsmith
Operace Tungsten
Operasi antiteror di Karabakh (September 2023)
Ordnungspolizei
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě
Organizace pro výživu a zemědělství
Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti
Organizace spojených národů
Organizace turkických států
Osmansko-habsburské války
Ozbrojené síly Ázerbájdžánu
Přívalová povodeň
Příze
Předseda Evropské rady
Přemysl Otakar II.
Paříž
Pařížská smlouva (1783)
Padělek
Palestina v osmanském období
Pandemie covidu-19
Pandemie covidu-19 v Česku
Papež
Parlamentní volby v Maďarsku 2014
Pavol Mešťan
Pečeť
Perseverance
Petrohrad
Petr Charvát
Pivní puč
Po'alej Cijon
Pocahontas
Poddruh
Podněstří
Polar Satellite Launch Vehicle
Polsko
Poltava
Portál:Ázerbájdžán
Portál:Aktuality
Portál:Doprava
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Sport
Portál:Válka a vojenství
Portugalské království
Povijnice batátová
Praha
Pravda (noviny)
Prezident Černé Hory
Prezident Brazílie
Prezident Izraele
Prezident Litvy
Prezident Turecka
Program Zond
Proruské nepokoje na Ukrajině 2014
Protektorát
Protektorát Čechy a Morava
První obléhání Vídně
První válka o Náhorní Karabach
Ptačí hnízdo
Pupienus
Q122700456
Qarabağda döyüşlər (2023)
Qorabogʻ inqirozi (2023)
Rádio Impuls
Rada bezpečnosti OSN
Radim Uzel
Rakousko
Rakousko-uherská expedice k severnímu pólu
Recep Tayyip Erdoğan
Recital 64
Rentgenová astronomie
Republika Arcach
Rheinische Post
Robert Allason
Robert Fico
Robert Golob
Robert Kaliňák
Rock Around the Clock
Rodné jméno
Roger Whittaker
Rolandas Paksas
Roman III. Argyros
Romuald Traugutt
Ropa
Royal Air Force
Royal Canadian Air Force
Roza Šaninová
Ruční pletení
Rudá armáda
Rudolf Vrba
Ruská invaze na Ukrajinu
Ruská invaze na Ukrajinu (2022)
Ruské impérium
Rusko
Ruy Lopez de Villalobos
Rwanda
Rwandská genocida
Rychlost větru
Sýrie
Sailor Moon
Samantha Powerová
Sancho IV. Kastilský
Santa Cruz (souostroví)
Sergej Šamba
Sergio Gori
Severní loďstvo
Severní Rhodesie
Severoatlantická aliance
Seznam prezidentů Spojených států amerických
Sibiř
Sionismus
Slovenska demokratska stranka
Slovensko
Slovinsko
Slzný plyn
Smuha MacDonaldova
Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických
Sopečná erupce
Soubor:2014 Škoda Museum, Škoda Octavia typ 985 1906 01.JPG
Soubor:2023 Nagorno-Karabakh War.svg
Soubor:Alfonso x el sabio.jpg
Soubor:Alstom Metropolis trainset - Metro de Panama.jpg
Soubor:Apple-II.jpg
Soubor:Azerbaijani civilians killed by Armenian landmines.jpg
Soubor:Azerbaijani soldiers fighting in Karabakh in trenches, 2023 (1).jpg
Soubor:Bettie Page-2.jpg
Soubor:Chickamauga.jpg
Soubor:Dejuinne - Charles V of France.jpg
Soubor:Eclipse(horse).jpg
Soubor:Emperador Maximiliano I de Mexico.jpg
Soubor:EPP Summit, Brussels; October 2014 (15422109478).jpg
Soubor:Ethnic Armenians evacuated from their homes.png
Soubor:Ethnic Armenians of Nagorno-Karabakh evacuated from their homes.png
Soubor:Ethnic Armenians of Nagorno-Karabakh evacuate from their homes.png
Soubor:Ethnic Armenians of Nagorno-Karabakh seeking refuge due to attacks by Azerbaijani armed forces.png
Soubor:Ethnic Armenian woman from Nagorno-Karabakh wounded.png
Soubor:Flag of Koryakia.svg
Soubor:Flag of Mars.svg
Soubor:IBM System360 Model 30.jpg
Soubor:Ilham Aliyev addressed the nation, 2023.jpg
Soubor:International reactions to the 2023 Nagorno-Karabakh clashes.svg
Soubor:J Fischer (2012) - cropped.JPG
Soubor:Kap Fligely 4 2012-08-10.jpg
Soubor:Manel Estiarte (Diada de Sant Jordi 2009).jpg
Soubor:Narodni Divadlo, Estates Theater, Prague - 8638.jpg
Soubor:Persimmon and Three Yellow Tangerines.jpg
Soubor:Rainbow yarn for knitting, display in front of a needlework shop in Graz, Austria, GW23-100.jpg
Soubor:Second Alley of Martyrs, September 2023 10.jpg
Soubor:Shining Bronze-Cuckoo Dayboro.JPG
Soubor:Sumperak - kresba.jpg
Soubor:Tragedy by the Sea.jpg
Soubor:Yitzhak Ben-Zvi.jpg
Sovětský svaz
SpaceX
SpaceX South Texas launch site
Space Shuttle
Speciální:Co odkazuje na/Konflikt v Náhorním Karabachu (2023)
Speciální:Hledání
Speciální:Kategorie
Speciální:Moje diskuse
Speciální:Moje příspěvky
Speciální:Náhodná stránka
Speciální:Nové stránky
Speciální:Poslední změny
Speciální:Související změny/Konflikt v Náhorním Karabachu (2023)
Speciální:Speciální stránky
Speciální:Statistika
Spojené arabské emiráty
Spojené království
Spojené státy americké
Srdečná dohoda
Státní tajemník
Stěpanakert
Střízlíkovec chathamský
Střízlíkovec novokaledonský
Střízlíkovec novozélandský
Starship (SpaceX)
Starship Test Flight
Stavovské divadlo
STS-59
Sukobi u Gorskom Karabahu 2023.
Sukob u Nagorno-Karabahu 2023. godine
Suspendování
Světová ekonomika
Světová zdravotnická organizace
Světové dědictví
Světové dědictví (Česko)
Sverdlovský incident
Synthesia
Třída T 47
Texas
The Beatles
Tichomoří
Tirpitz (1939)
Tiskař
Tobol Kostanaj FK
Turecko
Tutsiové
Ukrajina
UNESCO
Uzbekistán
Václav Klaus
Válka páté koalice
Vídeň
Východní fronta (druhá světová válka)
V-2
Valné shromáždění OSN
Valparaíso
Vanuatu
Vatikán
Velká francouzská revoluce
Velký pátek
Venuše (planeta)
Vichistická Francie
Victor Hensen
Viktor Orbán
Viktor Zvjahincev
Vláda Černé Hory
Vláda Jana Fischera
Vláda Petra Fialy
Vladimír Zápotocký
Vladimir Kara-Murza
Vladimir Putin
Vladlen Tatarskij
Vlajka Korjackého autonomního okruhu
Vlasta Prachatická
Vojenská junta
Vojenský převrat v Myanmaru 2021
Volby do Knesetu 1949
Volby prezidenta Francie 2022
Vratislav Effenberger
Vzdušný prostor
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikifunctions:Main Page
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikimedia Commons
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2022
Wikipedie:Článek týdne/2023
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2022
Wikipedie:Obrázek týdne/2023
Wikipedie:Ověřitelnost
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Věrohodné zdroje
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne
Wikipedie:Vybraná výročí dne/únor
Wikipedie:Vybraná výročí dne/červen
Wikipedie:Vybraná výročí dne/červenec
Wikipedie:Vybraná výročí dne/říjen
Wikipedie:Vybraná výročí dne/1. duben
Wikipedie:Vybraná výročí dne/10. duben
Wikipedie:Vybraná výročí dne/11. duben
Wikipedie:Vybraná výročí dne/2. duben
Wikipedie:Vybraná výročí dne/3. duben
Wikipedie:Vybraná výročí dne/4. duben
Wikipedie:Vybraná výročí dne/5. duben
Wikipedie:Vybraná výročí dne/6. duben
Wikipedie:Vybraná výročí dne/7. duben
Wikipedie:Vybraná výročí dne/8. duben
Wikipedie:Vybraná výročí dne/9. duben
Wikipedie:Vybraná výročí dne/březen
Wikipedie:Vybraná výročí dne/duben
Wikipedie:Vybraná výročí dne/květen
Wikipedie:Vybraná výročí dne/leden
Wikipedie:Vybraná výročí dne/listopad
Wikipedie:Vybraná výročí dne/prosinec
Wikipedie:Vybraná výročí dne/srpen
Wikipedie:Vybraná výročí dne/září
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:WikiProjekt Překlad/Rady
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2022
Wikipedie:Zajímavosti/2023
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
Windows XP
Wolfenstein 3D
XRISM
Zábavní pyrotechnika
Zatčení
Zdeněk Fiala
Zdeněk Návrat
Zdeněk Ziegler
Zeměpisné souřadnice
Zemětřesení v Maroku 2023
Zobák
Zoe (císařovna)
Zond 1




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk