Program Apollo - Biblioteka.sk

Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Program Apollo
logo programu Apollo
Astronaut Buzz Aldrin a lunárny modul, expedícia Apollo 11
Astronaut Buzz Aldrin, expedícia Apollo 11

Program Apollo (1961 – 1972) bol americký program pilotovaných kozmických letov realizovaný americkým Národným úradom pre letectvo a kozmonautiku (NASA).

Potom, čo program Mercury dokázal, že kozmické lety s ľudskou posádkou sú uskutočniteľné, bol odštartovaný program Apollo. Jeho pôvodným cieľom bol ďalší výskum vesmíru a poprípade dosiahnutie obežnej dráhy Mesiaca. Tento cieľ bol stanovený potom, čo prezident USA John F. Kennedy vo svojom prejave z 25. mája 1961 uviedol, že by Spojené štáty mali dopraviť človeka na Mesiac a bezpečne naspäť na Zem do roku 1970. Hlavným cieľom programu Apollo sa stalo práve pristáť na Mesiaci. Medzitým sa začal program Gemini, ktorý mal umožniť vyskúšanie technológií a postupov nevyhnutných pre mesačné misie.

Po ôsmich rokoch, počas ktorých sa uskutočnil celý rad skúšobných letov, a pri ktorých zahynuli prví americkí kozmonauti (požiar Apolla 1 počas tréningu štartu), sa podarilo cieľ programu Apollo splniť. Megaraketa Saturn V s Apollom 11 vzlietla 16. júla 1969. Posádka pristála na Mesiaci 20. júla 1969 a po nej sa po ňom prechádzalo ešte 10 ďalších kozmonautov. Vesmírna loď Apollo sa vo všetkých prípadoch lunárnych letov skladala z troch základných častí: veliteľského, servisného a lunárneho modulu. Na Zem sa vracal vždy iba veliteľský modul.

Po splnení Kennedyho úlohy dopraviť človeka na Mesiac podpora pre americký kozmický program ochabla. To sa prejavilo aj predčasným ukončením misií Apollo – hoci boli plánované ešte tri ďalšie lety, program bol ukončený v decembri 1972 letom Apolla 17 (je zaujímavé, že to bolo prvýkrát a dosiaľ posledný raz, čo sa na povrch Mesiaca dostal profesionálny vedec – geológ Harrison Schmitt). Jednou z príčin predčasného ukončenia programu boli aj rozpočtové škrty vyvolané vojnou vo Vietname. Je zaujímavé, že od programu Apollo sa žiadny človek nevydal do vesmíru ďalej ako na nízku obežnú dráhu.

Šesť letov (Apollo 11, Apollo 12, Apollo 14, Apollo 15, Apollo 16 a Apollo 17) sa dostalo až na Mesiac. Apollo 7 a 9 vzlietli iba na obežnú dráhu Zeme, aby otestovali veliteľský a mesačný modul. Apollo 8 a 10 testovali rôzne komponenty na obežnej dráhe Mesiaca a fotografovali jeho povrch. Apollo 13 nepristálo na Mesiaci z dôvodu poruchy, ale tiež získalo jeho fotografie. Posádky Apollo 15, 16, 17 mali už k dispozícii aj mesačné vozidlo, ktoré umožňovalo preskúmať väčšiu plochu oblastí mesačného povrchu. Vozidlo dosahovalo rýchlosť 17 km/h. Kozmonauti Apollo 16 sa vzdialili vyše 7 km od lunárneho modulu; viackrát pritom stratili mesačnú loď z dohľadu. Orientáciu za nich robil počítač na Zemi, ktorý pomocou údajov prístrojov mesačného vozidla s priebežnou zmenou uhla vzhľadom na Slnko udával smer k lunárnemu modulu. Postupne sa zdokonalila i technika prenosu televízneho obrazu, čo umožnilo jedinečné pohľady na mesačné horstvá a údolia, na prácu v mesačnom teréne. Šesť letov, ktoré pristáli na Mesiaci, získalo cenné vedecké dáta a takmer 400m kg mesačných vzoriek. Uskutočnené pokusy a pozorovania zahŕňali mechaniku zemín, meteoroidy, otrasy zeme, šírenie tepla, meranie vzdialenosti Mesiaca od Zeme, magnetické pole a slnečný vietor.

Priebeh letov

Priebeh letov na Mesiac mal tieto fázy: štart, navedenie na obežnú dráhu okolo Zeme (s poslednou previerkou zariadení lode), zapnutie 3. stupňa rakety Saturn a prechod začiatočnou rýchlosťou 10,8 km/s na dráhu k Mesiacu. Kontrola presnosti dráhy, odpojenie posledného stupňa rakety a let zotrvačnosťou až k Mesiacu (2 1/2 dňa) so stále sa znižujúcou rýchlosťou a drobnými korekciami dráhy. Vo vzdialenosti 326 000 km od Zeme a 63 000 km od Mesiaca bola rýchlosť lode minimálna (0,97 km/s), potom začala prevládať príťažlivosť Mesiaca a rýchlosť lode sa opäť zvyšovala, tesne pri Mesiaci bola 2,55 km/s, zapálením brzdiaceho motora sa rýchlosť znížila na 1,65 km/s a loď sa stala družicou Mesiaca. (Na tento manéver loď' spotrebovala 7 000 kg paliva.) Nasledovala fáza obletov Mesiaca s odpočinkom, potom prestup dvojice kozmonautov do lunárneho modulu, oddelenie sa od kozmickej lode, v ktorej ostal tretí kozmonaut; zostup lunárneho modulu na nízku obežnú dráhu (vo výške asi 15 km nad povrchom) a napokon zostup modulu na mesačný povrch. Táto fáza bola najdramatickejšia a trvala asi 12 min. Kozmonauti v nej riadili pristátie ručne, sledujúc výber vhodného (rovného) miesta. Spiatočný let sa začal štartom z Mesiaca s prechodom na obežnú dráhu materskej lode, nastalo spojenie s materskou loďou, odpojenie lunárneho modulu, let na Zem a dôležitá etapa – vstup do atmosféry Zeme pod uhlom 6,5°±1°, brzdenie v atmosfére a dopad pomocou padákov na vodnú hladinu.

Misie s posádkou

Kozmická loď Let Poznámka
Apollo 1  –  Posádka zahynula po vypuknutí požiaru počas predletového testu 27. januára 1967.
Apollo 7 11. október – 22. október 1968 skúšobný let na obežnej dráhe okolo Zeme (raketa Saturn 1B).
Apollo 8 21. december – 27. december 1968 Prvý let k Mesiacu, 10 obletov Mesiaca (raketa Saturn V).
Apollo 9 3. marec – 13. marec 1969 Skúška lunárneho modulu a stretávania sa s materskou loďou na obežnej dráhe okolo Zeme.
Apollo 10 18. máj – 26. máj 1969 31 obletov Mesiaca, zostup mesačného modulu do výšky 16 km od povrchu Mesiaca.
Apollo 11 16. júl – 24. júl 1969 Prvé pristátie ľudí na Mesiaci, 2 h 16 min práce na mesačnom povrchu v oblasti mora Pokoja (23,5° vých. dĺžky, 0,7° sev. šírky) – 20. júl.
Apollo 12 14. november – 24. november 1969 Pristátie na Mesiaci, 2 x 4 h práce na mesačnom povrchu v oblasti oceána Búrok (23,4° záp. dĺžky, 3,2° juž. šírky) – 19. november.
Apollo 13 11. apríl – 17. apríl 1970 Oblet Mesiaca; pre výbuch v kyslíkovej nádrži návrat bez pristátia na Mesiaci
Apollo 14 31. január – 9. február 1971 33 h pobytu na Mesiaci, 9 h na povrchu v oblasti Fra Mauro (17,5° záp. dĺžky, 3,7° juž. šírky). Alan Shepard sa stal jediným kozmonautom programu Mercury, ktorý sa dostal na Mesiac – 5. február.
Apollo 15 26. júl – 7. august 1971 Viac ako 18 h práce na mesačnom povrchu v oblasti Hadleyho brázdy (3,6° vých. dĺžky, 26,1° sev. šírky), po prvý raz použitý mesačný automobil – 30. júl.
Apollo 16 16. apríl – 27. apríl 1972 71 h pobytu na Mesiaci, 20 h práce na povrchu v oblasti pohoria Descartes (15,5° vých. dĺžky, 9,0° juž. šírky) – 21. apríl.
Apollo 17 7. december – 19. december 1972 Spolu 75 h strávených na Mesiaci, 22 h práce na povrchu v oblasti krátera Littrow v mori Jasu (30,7° vých. dĺžky, 20,2° sev. šírky). Posledný let Apolla k Mesiacu, prvý nočný štart, jediná misia s profesionálnym geológom – 11. december.

Iné projekty

Externé odkazy

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Program Apollo

Ázerbájdžán
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2024)
Česká Wikipedie
Česko
Řecko
10. únor
11. únor
15. únor
16. únor
1809
1949
1969
1989
23. únor
24. únor
3. únor
484
7. únor
Alexander Stubb
Alexej Navalnyj
Andreas Brehme
Annaismissing
Antarktida
Ariánství
Baobab
Baobab Grandidiérův
Biotop
Carlo Dolci
Ceny české filmové kritiky 2023
Commons:Featured pictures/cs
Dohody o příměří (1949)
Egypt
Encyklopedie
Endemit
Fatva
Finsko
Henri-Alfred Jacquemart
Hlavní strana
Hlavonožci
Hunerich
Ilham Alijev
Internetový slang
Ira von Fürstenberg
Irene Camberová
Izrael
Jan Assmann
Jižní Georgie
Jižní oceán
Johan Galtung
Josef Ábel
Kalypta růžovohlavá
Karel Hubáček
Katalin Nováková
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Šablony:Infoboxy
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Wikipedie:Nápověda
Kategorie:Zdravotnictví
Korýši
Kosatka dravá
Královské divadlo Drury Lane
Kril
Línání
Laktace
Led
Lubomír Drožď
Měsíc
Maďarsko
Madagaskar
Manual:Installation guide/cs
Mariner 6
Mars (planeta)
MediaWiki
Mořský savec
Monotypický taxon
Námořnictvo Čínské republiky
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Šablony
Nápověda:Editace stránky ve wikikódu
Nápověda:Editace ve Vizuálním editoru
Nápověda:Formátování textu
Nápověda:Historie stránky
Nápověda:Infoboxy
Nápověda:Jak editovat stránku
Nápověda:Jak psát Wikipedii
Nápověda:Jak se přihlásit
Nápověda:Jak vytvořit článek
Nápověda:Jmenný prostor
Nápověda:Kategorie
Nápověda:Kouzelná slůvka
Nápověda:Mapframe
Nápověda:Matematické vzorce
Nápověda:Načtení souboru
Nápověda:Nadpisy
Nápověda:Obrázky
Nápověda:Obsah
Nápověda:Obsah článku
Nápověda:Přehled stránek
Nápověda:Přejmenování stránky
Nápověda:Překlad z jinojazyčné Wikipedie
Nápověda:Poslední změny
Nápověda:Pravidla
Nápověda:Reference
Nápověda:Tabulky
Nápověda:Uživatelské nastavení
Nápověda:Uživatelské skripty
Nápověda:Uživatelské styly
Nápověda:Vnitřní odkazy
Nápověda:Závěrečné sekce
Nadace Wikimedia
NASA
Nova-C
Odložená nidace
Přišla v noci
Petr Moos
Portál:Aktuality
Portál:Doprava
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Sport
Pravoslaví
Prezidentské volby ve Finsku 2024
Prezidentské volby v Ázerbájdžánu 2024
Prezident Maďarska
Program Apollo
Program Mariner
První arabsko-izraelská válka
Rúholláh Chomejní
Rezignace
Rhodos
Richard Haan
Rod (biologie)
Roger Guillemin
Roman Procházka (politik)
Ruská invaze na Ukrajinu
Rusko
Ryby
Salman Rushdie
Satanské verše (román)
Soubor:Adansonia grandidieri04.jpg
Soubor:Carlo Dolci 002.jpg
Soubor:Corp1516 - Flickr - NOAA Photo Library.jpg
Soubor:Mariner 6-7.png
Speciální:Hledání
Speciální:Kategorie
Speciální:Nové stránky
Speciální:Statistika
Speciální:Stránky podle začátku
Spojené státy americké
Srst
Stejnopohlavní manželství
Světloplachost (film)
Třída Chaj-kchun
Teritorium (ekologie)
Tonda, Slávka a kouzelné světlo
Trestanecká kolonie IK-3
Tuleňovití
Tuleň leopardí
Tuleň Weddellův
Ušní boltec
Ultrazvuk
Válka Izraele s Hamásem (2023–2024)
Výzkum Marsu
Vandalové
Vibrisy
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikifunctions:Main Page
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Často kladené otázky#Editace
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2024
Wikipedie:Šablony
Wikipedie:Žádný vlastní výzkum
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Co Wikipedie není
Wikipedie:Discord
Wikipedie:Diskusní stránka
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Dokonalý článek
Wikipedie:Externí odkazy
Wikipedie:IRC
Wikipedie:Klub
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nástěnka patroly
Wikipedie:Nástěnka správců
Wikipedie:Nástroje
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Nezaujatý úhel pohledu
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2024
Wikipedie:Ověřitelnost
Wikipedie:Pět pilířů
Wikipedie:Patrola
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Pod lípou (oznámení)
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Pravidlo Wikipedie
Wikipedie:Pravopis
Wikipedie:Senioři píší Wikipedii/Návod
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Slovníček
Wikipedie:Slučování a přesun stránek
Wikipedie:Stáhnutí databáze
Wikipedie:Tabulka barev
Wikipedie:Uživatelská stránka
Wikipedie:Uvádění zdrojů
Wikipedie:Vandalismus
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/únor
Wikipedie:Wikiportál
Wikipedie:WikiProjekt
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2024
Wikipedie:Zdroje informací
Wikipedie:Zkratka názvu stránky
Wikipedista:Dvorapa/Pískoviště/Nápověda:Přehled
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk