Tachov - Biblioteka.sk

Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Tachov
Tachov
mesto
Tachovské námestie s kostolom
Štát Česko Česko
Kraj (NUTS 3) Plzenský (CZ032)
Okres (LAU 1) Tachov (CZ0327)
Obec s rozš. pôs. Tachov
Poverená obec Tachov
Historická krajina Čechy
Nadmorská výška 483 m n. m.
Súradnice 49°47′43″S 12°37′59″V / 49,795278°S 12,633056°V / 49.795278; 12.633056
Rozloha 40,85 km² (4 085 ha)
Obyvateľstvo 12 570 (1. 1. 2014) [1]
Hustota 307,71 obyv./km²
Prvá pís. zmienka 1126
Starosta Mgr. Ladislav Macák
Časové pásmo SEČ (UTC+1)
 - letný čas SELČ (UTC+2)
PSČ 347 01
Miestne časti 8
Zákl. síd. jednotky 11
Katastrálne územie 6
LAU 2 (obec) CZ0327 560715
Adresa mestského
úradu
Hornická 1695
347 01 Tachov
E-mailová adresa podatelna@tachov-mesto.cz
Poloha mesta v Česku
Poloha mesta v Česku
Poloha mesta v Česku
Wikimedia Commons: Tachov
Štatistika: ČSÚ
Webová stránka: www.tachov-mesto.cz
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Tachov (po nemecky: Tachau) je okresné mesto na západe Čiech v Plzeňskom kraji. Jeho katastrálne územie má rozlohu 40,85 km² a žije tu 12 570 obyvateľov (1. január 2014).

Dejiny

Rekonštruovaná neorománska jazdiareň vo Světcích

Na mieste, kde sa nachádza mesto Tachov už v ranom stredoveku ležala pri tzv. norimberskej ceste stará slovanská osada. Bola to dôležitá cesta, lebo spájala Prahu a české krajiny s Bavorskom. Po tejto ceste chodili aj kráľovské korunovačné sprievody českých kráľov. Konkrétne zmienky o Tachove pochádzajú z roku 1126 a o tachovskom hrade z roku 1131. Veľký rozvoj zažil Tachov za panovania kráľa Přemysla Otakara II., ktorý vybudoval nový kamenný hrad a nechal mesto Tachov obohnať hradbami, ktorých časť sa zachovala do dnešných čias. Tachov vtedy prežíval obdobie prosperity a slávy. S obľubou sa tu zdržiaval aj panovník Karol IV. (český kráľ a nemecký cisár z rodu Luxemburgovcov, Čechmi nazývaný ako otec vlasti). Neskôr prešiel do rúk šľachty. V roku 1421 husiti dobyli predmestie, ale napokon ustúpili pred Žigmundovým vojskom. V roku 1427 však husiti porazili križiacke vojsko v slávnej bitke pri Tachove (august 1427) a neskôr dobyli aj mesto Tachov. Túto udalosť dodnes pripomína pomník na vrchu Vysoká.
V dobe protihabsburských povstaní stál Tachov na proticisárskej strane. V roku 1617 ho postihol ničivý požiar a po bitke na Bielej hore ho stihli ďalšie rany. V roku 1623 ho kúpil šľachtic Ján Filip Haussman a Tachov sa tak degradoval na úroveň poddanských mestečiek. Niekoľkokrát bol vypálený švédskymi vojskami a po Haussmanovi sa tu vystriedalo viacero šľachtických rodov. Súčasne sa mesto germanizovalo a rekatolizovalo. V roku 1748 ho kúpili Windischgrätzovci. Počas ich vlády nastal určitý ekonomický rozvoj. V 19. storočí bolo mesto takmer úplne nemecké a dominovalo v ňom rímskokatolícke náboženstvo. Pôvodný hrad bol prebudovaný na klasicistický zámok. Mesto bolo napojené na železničnú sieť (1895 do Planej a neskôr 1910 do Domažlic. Windischgrätzovci si tu vybudovali aj jazdiareň, ktorá patrila k najluxusnejším monarchii a bola aj druhou najväčšou v strednej Európe.
Po vzniku Česko-Slovenska naďalej tvorili väčšinu obyvateľov Nemci, ale pomaly stúpal aj počet obyvateľov českej národnosti. Sudetskí Nemci však v krízových rokoch zvyšovali tlak na českú komunitu a po mníchovskej dohode bolo mesto pripojené k Nemecku (1938 - 1945). Česi boli násilne vysťahovaní do vnútrozemia a moci sa chopila nemecká okupačná správa s výdatnou pomocou a podporou henleinovcov. Veľa tachovských Nemcov bojovalo vo wermachte a jednotkách SS. Mesto bolo vo vojne bombardované a v posledných dňoch vojny svedkom pochodov smrti väzňov z koncentračných táborov.
Po skončení vojny bolo na základe medzinárodných dohôd odsunuté nemecké obyvateľstvo a celkový počet výrazne poklesol. Následne mesto osídľovali Česi z vnútrozemia a z Volyne, ale aj veľa Slovákov a Rusínov. V súčasnosti má Tachov veľa obyvateľov, ktorých predkovia pochádzajú zo Slovenska. V období socialistickej industrializácie sa v meste vybudovali priemyselné podniky, obchodné domy, školy a sídliská. Počet obyvateľov presiahol viac ako 10 000 obyvateľov. Mesto sa stalo pohraničným mestom pri hraniciach so Spolkovou republikou Nemecko. Žilo tu veľa príslušníkov ČSĽA a pohraničnej stráže aj s rodinami. Po roku 1989 sa síce otvorili hranice s Nemeckom, ale súčasne sa zatvorilo veľa priemyselných podnikov a objavila sa na české pomery pomerne veľká nezamestnanosť. Do mesta sa sťahovalo veľa Vietnamcov a príslušníkov iných národností.

Pamiatky

Bývalý františkánsky kostol a kláštor v Tachove
Pamätník bitky pri Tachove

Kostol Nanebovzatia Panny Márie - rímskokatolícky kostol, pôvodne ranogotický, neskôr po požiari renovovaný. Interiér pochádza z roku 1670. V súčasnosti kostol spravuje rád krížovníkov s červenou hviezdou. Je to hlavná dominanta Tachova.
Kostol Márie Magdalény a sv. Rastislava (bývalý františkánsky kostol) - v súčasnosti ho užíva pravoslávna cirkev. Pri kostole je budova bývalého františkánskeho kláštora, ktorá sa v súčasnosti využíva ako múzeum. Kostol patril františkánskemu rádu od roku 1466. Niekoľkokrát bol prestavaný. Rokokový oltár, bočné oltáre a sochy pochádzajú z 18. storočia. Fresky pochádzajú z 19. storočia. O prehliadku kostola možno požiadať v múzeu. Interiér kostola je obohatený aj o prvky pravoslávneho kultu (ikony, zástavy)
Kostol svätého Václava - patrí v súčasnosti gréckokatolíckej cirkvi. Ide o veľmi zaujímavú sakrálnu pamiatku na severovýchod od centra mesta. Je postavený v goticko-renesančnom štýle. Ide o jeden z najstarších kostolov v meste. v roku 1786 bol počas jozefínskych reforiem zrušený v roku 1802 ho Windischgrätzovci odkúpili od štátu a používali ho ako rodinnú hrobku. Okolo kostolíka je malý park a starý cintorín. V súčasnosti je interiér prispôsobený potrebám gréckokatolíckej cirkvi (napr. ikonostas)
Tachovský zámok - vznikol prestavaním pôvodného gotického hradu v 17. storočí. Neskôr bol obnovený v klasicistickom štýle. Využíva sa na reprezentačné účely.
Mestské hradby - patria k najzachovalejším v Česku. Pochádzajú z prelomu 13. a 14. storočia. Dĺžkou 700 metrov obopínajú historické jadro mesta.
Jazdiareň vo Světcích (časť Tachova) - bola vybudovaná v roku 1860 v neorománskom štýle. Bola to druhá najväčšia jazdiareň v strednej Európe (po viedenskej). V nedávnej dobe prešla veľkou rekonštrukciou. Neďaleko nej sa nachádzajú ruiny bývalého paulínskeho kláštora z roku 1639, ktorý bol zrušený počas jozefínskych reforiem. Odvtedy chátral.
Pamätník husitov v lokalite Vysoká - bol vybudovaný v roku 1971 na vrchu Vysoká ako spomienka na slávne víťazstvo husitských vojsk pod vedením Prokopa Holého nad vojskami tretej krížovej výpravy (3.- 4. augusta 1427). Husiti križiacke vojská zahnali na útek a potom po obliehaní dobyli mesto Tachov. Získali obrovskú korisť, ale povraždili aj mnoho obyvateľov (Krvavá ulica)

Doprava

Mesto Tachov sa nachádza v údolí rieky Mže v predhorí Českého lesa neďaleko hraníc s Nemeckom. Leží však mimo dôležitých dopravných ťahov (železničných i cestných).

Železničná doprava

Cez Tachov prechádza iba vedľajšie železničná trať č.184, po ktorej premávajú iba osobné vlaky. Ide o trať, ktorá spája Planú u Mariánskych Lázní s Domažlicami. Prestup na rýchliky je zabezpečený v Planej u Mariánskych Lázní, kde je možné prestúpiť na rýchliky z Chebu do Plzne a Prahy (trať č. 170). Železničná stanica sa nachádza v Tachove v severnej časti mesta a je veľmi dostupná miestnou dopravou.

Cestná doprava

Priamo cez mesto prechádza cesta druhej triedy č. 198. Dopravné spojenie s okolitými mestami a obcami zabezpečuje ČSAD Plzeň a jej dopravné závody v Tachove a v Stříbre. V meste sa nachádza nedávno obnovená autobusová stanica. Od diaľnice D5, ktorá spája Prahu a Plzeň s Bavorskom, je Tachov vzdialený asi 11 kilometrov.

Pozri aj

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Tachov

Referencie

  1. Český statistický úřad – Počet obyvatel v obcích České republiky k 1. 1. 2014 (PDF; 504 KiB)

Externé odkazy


Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Tachov


Úmrtí v roce 2023
Úniky toxických látek do Bečvy 2020
Ústřední seznam kulturních památek České republiky
Čína
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2023)
Čeleď
Černé moře
Černé uhlí
Česká Wikipedie
Česká zbrojovka Strakonice
České Budějovice
České knížectví
České království
Český král
Česko
Československá kosmonautika
Československo
Československo-polský spor o Těšínsko
ČKD#Objekty ČKD
ČKD Dopravní systémy
Čtvrtá vláda Roberta Fica
Švédsko
Život
1. listopad
1072
1112
12. prosinec
1263
1281
1290
14. listopad
1493
1498
1505
18. století
1883
19. století
1913
1923
1948
1961
1963
1978
1995
2. březen
2. listopad
2004
2013
2023
23. říjen
25. říjen
26. září
28. říjen
4. listopad
5. prosinec
875
905
915
Abchazské lidové shromáždění
Adaptace
Albánský parlament
Aleksandar Vučić
Alela
Alexandr Něvský
Alexej Alexandrovič Gubarev
Alexios I. Komnenos
Alfred Russel Wallace
Alois Fišárek
Alpinské vrásnění
Althing
Andrea Palladio
Anglie
Apomixie
Architektonický styl
Architektura starověkého Říma
Architektura starověkého Řecka
Asie
ATP Finals 2023 – mužská dvouhra
Autoritní kontrola
Béla Turi-Kovács
Bělehrad
Balduin I. Jeruzalémský
Bali
Barokní architektura
Bavorské vévodství
Bavorsko
Belgický senát
Biologická zdatnost
Biom
Boční kavkazský hřbet
Bořivoj I.
Bohemund II. z Antiochie
Bohemund z Tarentu
Bor (les)
Brno
Bylina
Cévnaté rostliny
Charles Darwin
Chorvatský parlament
Chrysococcyx
Commons:Featured pictures/cs
Crescente fide
Dáil Éireann
Dědičnost
Dějiny architektury
Daman a Díu
Darwinismus
Devon (geologie)
Diverzifikace
Diverzita
Dolní komora
Dolní sněmovna Spojeného království
Don Walsh
Drážní úřad
Edesské hrabství
Ekologie
Elbrus
Empír
Encyklopedie
Endemit
Epifyt
Epigenetika
Ernest Augustus Hannoverský
Eufrat
Eurasie
Evoluční biologie
Evoluční teorie her
Evolučně vývojová biologie
Evoluce
Evropa
Evropská kosmická agentura
Evropský parlament
Federální shromáždění (Rusko)
Finský parlament
Folketing
Francie
Francouzský parlament
Frank Borman
Fylogenetika
Galilejské knížectví
Gemeinsame Normdatei
Generální kortesy
Genetický drift
Genomika
Geometrie
Global 200
Goa (stát)
Gotika
Héraklés
Habsburkové
Helena Fulková
Himálaj
HLAS – sociálna demokracia
Hlavní kavkazský hřeben
Hlavní strana
Hlavohruď
Hnací náprava
Horní Falc
Horní komora
Hradiště
Husitství
Independiente Medellín
Indický oceán
Indický subkontinent
Interkosmos
Island
Itálie
Ivica Dačić
Jáva
Jihoafrická ragbyová reprezentace
Křižákovití
Křižák podkorní
Křovinná vegetace
Kapraďorosty
Karbon
Karel Schwarzenberg
Kaspické moře
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
Kavkaz
Kavkazské jazyky
Keř
Keřové patro
Kilíkie
Klasicismus
Klasicistní architektura
Kočkovití
Kolonialismus
Komplexita
Komunistická strana Čech a Moravy
Kongres poslanců Španělska
Kosmonaut
Kosmopolitní kultura
Kostel Panny Marie (Pražský hrad)
Kristiánova legenda
Kryštof Kolumbus
Kukačka nádherná
Kukačky
Kumomanyčská propadlina
Løgting
Latinská Amerika
Ledovec
Lesní plášť
Lesostep
Letecké muzeum Kbely
Lichtenštejnský parlament
Louka
Lucemburkové
Měšek I. Těšínský
Město
Městská památková zóna
Městské opevnění (Tachov)
Maďarský parlament
Mažilis
Macao
Makroevoluce
Malý Kavkaz
Malacký průliv
Maltský parlament
Malvice
Medonosná rostlina
Medvěd hnědý
Medvěd lední
Mendelovy zákony dědičnosti
Mezinárodní svaz ochrany přírody
Mezozoikum
Mikroevoluce
Miloš Stehlík
Miroslav Kůra
Miroslav Kalousek
Mistrovství světa v ragby 2023
Moderní evoluční syntéza
Mokřad
Moluky
Montes Caucasus
Mys Dobré naděje
Náhorní Karabach
Náměstí Nikoly Pašiće
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Historie stránky
Nápověda:Obsah
Národní (Praha)
Národní rada (Monako)
Národní rada (Rakousko)
Národní rada Slovenské republiky
Národní shromáždění (Francie)
Národní shromáždění Srbské republiky
Německý spolkový sněm
Německo
Nadace Wikimedia
Nagasaki
Nejvyšší sovět Podněsterské moldavské republiky
Neoklasicismus
Nepál
Nizozemci
Normané
Novozélandská ragbyová reprezentace
Now and Then (píseň, The Beatles)
Obléhání Jeruzaléma (1099)
Oblouk Nastapoka
Odúmrť
Oireachtas
Okresní soud ve Vsetíně
Oleg Protopopov
Olivín
Opolské knížectví
Osmanská říše
Ostrov pokladů
Osvětimské knížectví
Předseda vlády Slovenské republiky
Přemek Ratibořský
Přemyslovci
Přemysl Otakar II.
Přirozený výběr
Přivrácená strana Měsíce
Palearktická oblast
Paleozoikum
Palladiánská architektura
Panenské ostrovy
Papežská komise pro Městský stát Vatikán
Paradigma
Parafyletismus
Parlament České republiky
Parlament Jižní Osetie
Parlament Moldavské republiky
Parlament Polska
Parlament Republiky Černá Hora
Parlament Spojeného království
Parlament Ukrajiny
Patrik Kotas
Pavouci
Perm
Petr Pavel
Pevnost (stavba)
Piastovci
Pilot
Plavuň vidlačka
Plavuně
Plzeňský kraj
Polární kruh
Polsko
Poměrný volební systém
Portál:Aktuality
Portál:Doprava
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Sport
Portugalština
Portugalci
Portugalská Indie
Poslanecká sněmovna (Itálie)
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
Poznaň
Průmyslová revoluce
Pražský hrad
Praha
Prezident Slovenské republiky
Prezident Srbska
Prométheus
První křížová výprava
Q920222#identifiers
Q920222#identifiers|Editovat na Wikidatech
Růžovité
Rada federace
Rakouský parlament
Rakousko-Uhersko
Ratibořské knížectví
Recep Tayyip Erdoğan
Renesanční architektura
Riigikogu
Riksdag
Robert Fico
Robert Louis Stevenson
Rodozměna
Rod (biologie)
Rokoko
Roman Čechmánek
Rozmnožování
Rudé moře
Rugby union
Ruská invaze na Ukrajinu
Ruský Dálný východ
Rusko
Saeima
Saint Croix
Saljut 6
Sametová revoluce
Seanad Éireann
Seimas
Sejm
Semiaridní podnebí
Senát Španělska
Senát (Francie)
Senát Parlamentu České republiky
Senát Polska
Senát republiky (Itálie)
Sesterská skupina
Severní Afrika
Severoatlantická aliance
Seznam opolských knížat
Seznam osobností vyznamenaných 28. října 2023
Seznam těšínských knížat
Seznam velvyslanců České republiky v Rusku
Shromáždění republiky (Severní Kypr)
Shromáždění Severního Irska
Silur
Skalník černoplodý
Skalník (Cotoneaster)
Skalník celokrajný
Skalník rozkladitý
Skotský parlament
Slezská knížectví
Slovenská národná strana
Slovensko
Smíšený les
SMER – sociálna demokracia
Sněmovna lordů
Sobecký gen
Socialistická strana Srbska
Sojuz 28
Soubor:2016 Malakka, A Famosa (03).jpg
Soubor:Arc Nastapoka.png
Soubor:Arc Triomphe.jpg
Soubor:Cieszyn Piast dynasty COA.png
Soubor:Darwin Tree 1837.png
Soubor:Emblem of the National Assembly of Serbia.svg
Soubor:Karukold 2010.jpg
Soubor:Kavkasioni.JPG
Soubor:Nuctenea umbratica (Araneidae) - (female imago), Arnhem, the Netherlands.jpg
Soubor:Panthera tigris altaica 09 - Buffalo Zoo.jpg
Soubor:RT6N1.JPG
Soubor:Schwarzenberg Kalousek 2017.jpg
Soubor:Shining Bronze-Cuckoo Dayboro.JPG
Soubor:Spitygniew I.jpg
Soubor:Starr 020221-9400 Cotoneaster pannosus.jpg
Soubor:Surtsey eruption 2.jpg
Soubor:Tachov - městské hradby ze Zámecké ulice.JPG
Soubor:Tancrède de Hauteville.jpg
Soubor:Vladimír Remek (2018).jpg
Soubor:Wiki letter w.svg
Sovětský svaz
Spa
Speciální:Kategorie
Speciální:Nové stránky
Speciální:Statistika
Speciace
Spojené království
Spojené státy americké
Spolková rada (Německo)
Spolková rada (Rakousko)
Spora
Spytihněv I.
Srbština
Srbská pokroková strana
Srbsko
Státní duma
Státní rada Republiky Slovinsko
Státní shromáždění Republiky Slovinsko
Střední Evropa
Stanislav Žalud
Stará Boleslav
Step
Storting
Strom
Sudokopytníci
Sumatra
Surtsey
Surtseyská erupce
Svatá Ludmila
Svatá země
Svatopluk I.
Svatováclavská záložna
Symetrie
Těšínské knížectví
Těšínsko
Tachov
Tankred Galilejský
Tarsus
Tatra RT6N1
Technické muzeum v Brně
Teorie přerušovaných rovnováh
Teplomilná doubrava
Tetín (hrad)
The Beatles
Tramvaj
Trias
Trojúhelník
Tropický deštný les
Tropický pás
Tundra
Turci
Turecko
Tygr
Tynwald
Univerzitní systém dokumentace
Válka Izraele s Hamásem (2023)
Výchoz
Vajdasági Magyar Szövetség
Velšské národní shromáždění
Velké kočky
Velké národní shromáždění
Velký Kavkaz
Velkomoravská říše
Vesmírná stanice
Virtual International Authority File
Vitislav (895)
Vladimír Přibský
Vladimír Remek
Vladislav I. Opolský
Vraneček
Vratislav I.
Vznik Československa
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikifunctions:Main Page
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikimedia Commons
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2023
Wikipedie:Článek týdne/Archiv
Wikipedie:Autorské právo#Publikování cizích autorských děl
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2023
Wikipedie:Pahýl
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/listopad
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2023
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
WorldCat
Zákonodárné sbory Slovinska
Západní Evropa
Západní svět
Zadeček
Zadní Indie
Zdeněk Douša
Zeus
Zuzana Čaputová




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk