Vladimir Putin - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Vladimir Putin
Disambig.svg Toto je článok o súčasnom prezidentovi Ruska. O iných významoch slova „Putin“ pozri Putin (rozlišovacia stránka).
Vladimir Putin
Владимир Путин
Flag of the President of Russia.svg súčasný prezident Ruskej federácie
Putin v roku 2022
Putin v roku 2022
Vladimir Vladimirovič Putin, podpis
Prezident Ruskej federácie
Momentálne v úrade
od 7. mája 2012
PremiériDmitrij Medvedev
Michail Mišustin
Predchodca Dmitrij Medvedev
V úrade
31. decembra 1999 – 7. mája 2008
PremiériVladimir Putin
Michail Kasjanov
Michail Fradkov
Viktor Zubkov
Predchodca Boris Jeľcin Dmitrij Medvedev Nástupca
Predseda vlády Ruskej federácie
V úrade
8. mája 2008 – 7. mája 2012
PrezidentDmitrij Medvedev
Predchodca Viktor Zubkov Dmitrij Medvedev Nástupca
V úrade
9. augusta 1999 – 7. mája 2000
PrezidentBoris Jeľcin
Vladimir Putin
Predchodca Sergej Stepašin Michail Kasjanov Nástupca
Biografické údaje
Narodenie7. október 1952 (70 rokov)
Leningrad, Sovietsky zväz
Politická stranaKSSZ (1975 – 1991)
ER (2008 – 2012)
Alma materLeningradská štátna univerzita
ProfesiaAgent KGB
Rodina
Manželka
Ľudmila Putina (1983 – 2014)
DetiMarija (*1985)
Katerina (*1986)
Odkazy
Vladimir Putin
Владимир Путин na kremlin.ru
Spolupracuj na CommonsVladimir Vladimirovič Putin
(multimediálne súbory)

Vladimir Vladimirovič Putin, LL.B., Ph.D (rus. Влади́мир Влади́мирович Пу́тин Prehrať ; * 7. október 1952, Leningrad) je ruský politik, súčasný prezident a bývalý predseda vlády. Vo funkcii prezidenta pôsobil od 31. decembra 1999, po náhlom odstúpení Borisa Jeľcina prvé štyri mesiace ako úradujúci prezident a potom v dvoch štvorročných funkčných obdobiach až do súčasnosti (2023).

V prezidentských voľbách v roku 2018 bol štvrtý raz zvolený do funkcie prezidenta. Sľub zložil 7. mája 2018.

Život

Súkromný život

Putin s manželkou Ľudmilou v deň sobáša, 28. júl 1983

Narodil sa v sovietskom Leningrade, dnešnom Petrohrade, 7. októbra 1952. Jeho otec Vladimir Spiridonovič bol robotník, bojoval počas druhej svetovej vojny. Jeho matka Marija Ivanovna, dievčenským menom Šelomovová, bola tiež robotníčka, prežila blokádu Leningradu. Vladimír Putin mal pôvodne dvoch starších bratov, ktorí sa narodili ešte v 30. rokoch. Jeho najstarší brat však zomrel niekoľko mesiacov po narodení a druhý brat zomrel počas obliehania Leningradu na záškrt.

V roku 1975 skončil právnickú fakultu Leningradskej štátnej univerzity, potom mu ponúkli službu v KGB. Už na škole vstúpil do Komunistickej strany, ktorej členom zostal až do roku 1991. V rokoch 1975 až 1991 slúžil ako tajný agent KGB vo Východnom Nemecku. Istý čas pracoval na personálnom oddelení so Sergejom Ivanovom.

28. júla 1983 sa oženil s Ľudmilou Alexandrovnou Škrebnevovou, študentkou španielčiny a bývalou letuškou. Majú dve dcéry: Mariju, narodenú roku 1985 a Jekaterinu, narodenú roku 1986.

V novembri 2020 bolo zverejnené vyšetrovanie „Tajná priateľka Vladimíra Putina a jej dcéra“[1], ktoré tvrdí, že v deväťdesiatych rokoch Vladimir Putin mal vzťah so študentkou Svetlanou Krivonogovou a má s ňou nemanželskú dcéru Jelizavetu Vladimirovnu, narodenú roku 2003. Od čias, keď sa Putin stal prezidentom, sa Svetlana stala miliardárom a akcionárom Banky "Rossija".

Dokument Alexeja Navaľneho "Dvorec dľa Putina. Istorija samoj boľšoj vziatki" tvrdí, že oligarchovia blízki Putinovi financujú Svetlanu, jej matku, Alinu Kabajevovú (podľa Borisa Nemcova, ona je ďalšou priateľkou Putina[2]), jej starú mamu a matku[3].

Podľa viacerých zdrojov je bývalá ruská atlétka Alina Kabajevová Putinova dlhoročná milenka a majú spolu 4 deti.[4][5][6] Informácie o ich vzťahu Putin aj Kremeľ dlhodobo popierajú.

Vladimir Putin bol majiteľom sučky labradorského retrívera menom Konni Polgrejv.

6. júna 2013 verejne oznámil svoj rozvod s Ľudmilou Škrebnevovou-Putinovou.[7]

Kariéra

Od roku 1985 Putin slúžil v Drážďanoch vo vtedajšom Východnom Nemecku ako legálny pracovník sovietskej vonkajšej rozviedky. Po návrate v roku 1990 pracoval na leningradskom magistráte. Zaoberal sa reguláciou hazardných hier, vývozom ropy a kovov a nákupom potravín. Komisia z Leningradského Sovietu obvinila Putina z toho, že tunelovaním mestu spôsobil škodu 850 miliónov dolárov[8]. Trestné stíhanie nebolo začaté. V roku 1996 Putin stál na čele volebného štábu Anatolija Sobčaka, voľby prehral[9]. Sobčak utiekol do Francúzska pred trestným stíhaním za zneužívanie právomocí, zneužívanie úradu a sprostredkovanie pri prevode úplatkov[10], Putin odišiel do Moskvy. Ďalších niekoľko rokov budúci prezident zastával viaceré významné funkcie, až sa nakoniec v lete 1998 stal riaditeľom nástupkyne KGB – Federálnej bezpečnostnej služby (FSB). Celý ten čas však stál v pozadí a verejnosť ho takmer nepoznala.

Politika

V. Putin skladá prvú prezidentskú prísahu po boku Borisa Jeľcina
Putin s fínskou prezidentkou Tarjou Halonenovou, v Turku 2. septembra 2001

Dňa 9. augusta 1999 bol Vladimir Putin zvolený na post prvého námestníka predsedu vlády, čo mu umožnilo aby bol neskôr toho istého dňa vymenovaný za predsedu novej vlády, pretože predošlý premiér Sergej Stepašin bol Jeľcinom odvolaný. V roku 1999 mali sa konať parlamentné voľby a v roku 2000 mali sa konať prezidentské voľby. Jeľcinovi odporcovia, moskovský starosta Jurij Lužkov a bývalý premiér Evgenij Primakov, mali dobré hodnotenia a sľúbili, že po víťazstve vo voľbách začnú trestné konania proti oligarchom spojeným s Jeľcinom[11]. Na jeseň 1999 došlo v Rusku k sérii teroristických útokov, bombových útokov na obytné domy. V dôsledku paniky si Putin rýchlo získal obľubu u voličov. Opozícia obvinila FSB, jeho materskú organizáciu, z organizovania výbuchov domov na tento účel[12][13]. Jeľcin 31. decembra toho istého roku odstúpil a prenechal právomoci Vladimirovi Putinovi. V marci 2000 Putin vyhral prezidentské voľby už po prvom kole a začal neúprosný boj proti slobody prejavu. Za mreže sa dostal mediálny magnát Vladimir Gusinskij, na slobodu sa dostal až po predaji opozičnej televízii NTV štátu[14]. Po katastrofe ponorky Kursk a následnej kritike Putina na televíznom kanále ORT, jeho majiteľ, bývalý spojenec Putinovi Boris Berezovskij musel odovzdať televízny kanál oligarchu Romanovi Abramovičovi a odísť do exilu[15].

Pokračujúce problémy však prinášala vojna v Čečensku, ktorú Putin obnovil ešte ako premiér a hneď ju označil za protiteroristickú operáciu. Neutíchajúce boje a opakujúce sa krvavé teroristické útoky sa stali významným problémom krajiny. Životy vojakov, výbuchy alebo rukojemnícke tragédie v očiach verejnosti marili všetky hospodárske úspechy Putinovej vlády. Obmedzenie slobody slova v médiách a obvinenia z porušovania ľudských práv naštrbili imidž Putina na Západe. Ruského prezidenta však kritika nezastavila.

V roku 2003 pred parlamentnými voľbami Michail Chodorkovskij, majiteľ ropného giganta Jukos, začal financovať opozičné strany. Putin ho podozrieval z toho, že chce byť zvolený do parlamentu a urobiť z Ruska parlamentnú republiku[16]. Chodorkovskij bol zatknutý a odsúdený na 9 rokov väzenia. Jukos prešiel do rúk štátu, pod kontrolou bývalého kolegu Putina v KGB Igora Sečina[17].

Po teroristických útokoch na USA 11. septembra 2001 bol Putin jedným z prvých, kto ubezpečil Georgea W. Busha, že nebude zasahovať proti americkým odvetným akciám proti teroristom.[18]

V roku 2004 po tragédii v Beslane prišiel Putin s návrhom ešte väčšej centralizácie moci a potlačenia práv médií. Na druhej strane však Putin urobil obrovský krok na zblíženie Ruska so Západom, za čo si aj vyslúžil kritiku svojich najhorlivejších stúpencov. Jeho ústupky sa týkajú najmä ekonomickej sféry – ratifikoval Kjótsky protokol, núti ruských výrobcov prispôsobovať sa konkurencii na svetových trhoch, adaptuje ruské hospodárstvo na vstup do Svetovej obchodnej organizácie.

Kritici prezidenta však upozorňujú, že za vlády Putina Rusko stratilo šancu stať sa skutočne demokratickým štátom. Podľa nich chaos a úpadok za Jeľcina boli lepšie než riadená demokracia a nútená stabilita za Putina. Stále v ňom vidia človeka s mentalitou dôstojníka KGB, ktorý bolestne prežíval rozpad Sovietskeho zväzu a snaží sa o jeho obnovenie. Putin udržuje blízke vzťahy s pravoslávnou cirkvou, za jeden z jeho úspechov je považovaný podiel na uskutočnení rokovaní o zjednotení exilovej a domácej pravoslávnej cirkvi v máji 2007. Ruská pravoslávna cirkev sa stala postupne jeho nekritickým podporovateľom.

10. februára 2007 Putin na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii (Münchner Sicherheitskonferenz) predniesol kritický prejav, kde ostro odsúdil politiku Spojených štátov, obchádzanie medzinárodného práva a snahy o vytvorenie unipolárneho sveta (riadeného USA), ako aj rozširovanie NATO na východ o bývalé krajiny sovietskej sféry vplyvu.[19][20]

Na jeseň 2007 Putin menoval nového premiéra Viktora Zubkova. 1. októbra 2007 Putin oznámil, že po skončení svojho prezidentského obdobia bude opäť viesť svoju bývalú politickú stranu Jednotné Rusko do decembrových parlamentných volieb čo aj skutočne spravil a bol neskôr zvolený za premiéra. Nástupcom Putina na poste prezidenta sa stal jeho blízky spolupracovník a rodák z Petrohradu Dmitrij Medvedev. Putin ako premiér presadil zmenu ústavy a predĺžil funkčné obdobie prezidenta na 6 rokov. Vo voľbách do štátnej dumy jeho strana Jednotné Rusko získala takmer 50% hlasov. Po voľbách vypukli po celej krajine dovtedy nebývalé protesty. V roku 2012 opäť kandidoval za prezidenta a bol zvolený vo voľbách v prvom kole, keď získal vyše 63 percent hlasov.[21]

Začiatkom roku 2014 po tzv. euromajdane na Ukrajine, kedy bol za pomerne dramatických okolností zvrhnutý ukrajinský pro-ruský prezident Janukovyč, obsadili ruské sily v marci 2014 Krymský polostrov.[22] V nasledujúcom období začalo Rusko vojensky[23], materiálne[24], a diplomaticky podporovať pro-ruských separatistov na východe Ukrajiny v Luhanskej a Doneckej oblasti, kde sa v priebehu roku 2014 rozhorel ozbrojený konflikt.

1. marca 2018 Putin pri výročnom príhovore Federálnemu zhromaždeniu slávnostne prezentoval 6 nových strategických zbraní (supersonické a strategické strely, napr. RS-28 Sarmat, Ch-47M2 Kinžal; podmorské drony a iné). Nepriamo sa vyhrážal „Nikto nás vtedy nepočúval. Tak budú počúvať teraz...[25][26] Tento prejav sa výrazne líšil od všetkých jeho predošlých každoročných príhovorov Federálnemu zhromaždeniu. Bol správou pre Západ, aby ukázal silu potenciálnym nepriateľom ako aj pre domáce publikum, kvôli nadchádzajúcim prezidentským voľbám, ktoré nasledovali o niekoľko týždňov.[27]

V marci 2018 bol opäť zvolený do prezidentskej funkcie.[28] Od 25. júna do 1.júla 2020 sa v Ruskej federácií uskutočnilo hlasovanie[29] v ktorom voliči rozhodli aj o tom, že Vladimir Vladimirovič Putin môže byť Prezidentom počas ďalšieho 16 ročného obdobia.[30]

Na prelome rokov 2021 a 2022 začali na verejnosť prenikať informácie a hromadení ruských ozbrojených síl na hraniciach s Ukrajinou.[31] 24. februára 2022 Vladimir Putin ohlásil „špeciálnu vojenskú operáciu“ s cieľom „demilitarizácie a denacifikácie Ukrajiny“. Začala sa Ruská invázia na Ukrajinu. Ruské sily vtrhli na Ukrajinu z 3 rôznych smerov. Na severovýchode v smere na Charkov. Na severe pri Černobyle vpadli na ukrajinské územie ruské jednotky z Bieloruska. Na juhu útočili ruské sily pozemným aj námorným výsadkom z Krymu.[32] Ruské ozbrojné sily zároveň v skorých ranných hodinách 24. februára udreli leteckými a taktickými raketovými údermi na dôležité vojenské objekty, centrá velenia a protilietadlovú obranu Ukrajiny po celej krajine. Ukrajinská strana získala v dôsledku nepriateľskej agresie Ruska celosvetovú podporu a Rusko sa dostalo od bezprecedentej svetovej politickej, hospodárskej a kultúrnej izolácie.[33] [34][35] V súvislosti so zvažovaním vojenského zásahu viacerými krajinami, vrátane krajín NATO sa Putin vyhrážal najtvrdšími protiopatreniami, ktorými myslel jadrové zbrane a nariadil uviesť ruské jadrové sily do pohotovosti. [36] Medzinárodný súdny dvor v Haagu začal s vyšetrovaním Ruska pre možné vojnové zločiny.[37]

Imidž

Osobný imidž

Putin pózujúci so psami v roku 2013.

Prezident Putin má v médiách obraz akéhosi „drsného chlapíka“, ktorý sa vyžíva v športe či v outdoorových aktivitách a demonštruje svoju fyzickú zdatnosť a účasť pri neobvyklých alebo nebezpečných aktivitách, ako sú extrémne športy alebo interakcia s divokými zvieratami.[38] Napríklad roku 2007 denník Komsomolskaja pravda vytlačil Putinovu fotografiu s vyholenou hruďou, ako na Sibíri rybárčia, pod titulkom: „Buď ako Putin“.[39] Putinove fotografie možno nájsť aj v každoročne vydávanom kalendári.[40][41]

Zahraničný imidž

Po útoku na Ukrajinu (v roku 2022), sa podľa nemenovaných zdrojov americkej tajnej služby, začalo špekulovať o jeho duševnom zdraví, keď sa jeho kroky začali javiť nepredvídateľné a iracionálne.[42] Niekoľko slovenských poslancov podalo na Putina a ďalších neznámych páchateľov trestné oznámenie, ktoré sa týka trestného činu genocída, teroristického útoku, neľudskosti, používania zakázaného bojového prostriedku a nedovoleného vedenia boja.[43][44]

V marci 2022 označil americký Senát ruského prezidenta Vladimíra Putina za vojnového zločinca, v schválenej rezolúcii. Súčasne vyzval Medzinárodný trestný súd v Haagu a ostatné štáty na vyšetrovanie ruskej armády kvôli prípadným vojnovým zločinom spáchaným počas ruskej invázie na Ukrajinu.[45]

Majetok

Putin ako vysokopostavený politik poberá ročný plat 8 - 10 miliónov rubľov (do 108 000 - 130 000 eur)[46]. Podľa daňových priznaní je oficiálne majiteľom troch automobilov ruskej výroby a bytu.[47] Podľa neoficiálnych zdrojov, ktoré sa rôznia však disponuje oveľa väčším majetkom, ktorý získal nelegálnou cestou.[48] Viacerí poukazujú, že je majiteľom viacerých luxusných jácht (napr. Graceful), alebo zbierky hodiniek v hodnote niekoľkých miliónov eur. Je mu tiež prisudzované vlastníctvo niekoľkých luxusných nehnuteľností, medzi iným luxusného sídla v letovisku Soči.[46]

Referencie

  1. ЗАХАРОВ, Андрей; БАДАНИН, Роман. Расследование о том, как близкая знакомая Владимира Путина получила часть России . Проект, 28.11.2020, . Dostupné online. (po rusky)
  2. ТИРМАСТЭ, Мария-Луиза. Маршрутный лист не подшили к делу. КоммерсантЪ (КоммерсантЪ), 1.2.2011, roč. 2011, čís. 16, s. 4. Dostupné online . ISSN 1563-6380.
  3. Dvorec dľa Putina. Istorija samoj boľšoj vziatki . FBK, 19.1.2021, . Dostupné online. (po rusky)
  4. Milenecký vztah a čtyři děti s Putinem? Švýcaři podepisují petici za vyhoštění olympijské šampionky . Praha: Český rozhlas, 2022-03-22, . Dostupné online.
  5. dtt, ČTK. Priateľka Putina Kabajevová má 20 luxusných domov. Jazdí po špeciálnej trati, ktorá končí na tajnej stanici. hnonline.sk (Bratislava: MAFRA Slovakia), 2023-03-01. Dostupné online . ISSN 1336-1996.
  6. ŠEBELA, Miloslav. Putin ju skryl vo Švajčiarsku. Kto je údajná milenka ruského prezidenta?. sme.sk (Bratislava: Petit Press), 2022-03-25. Dostupné online . ISSN 1335-4418.
  7. Russia's Vladimir Putin and wife Lyudmila divorce . BBC News, 2013-06-06. Dostupné online.
  8. САЛЬЕ, Марина. Доклад Марины Салье и Юрия Гладкова о деятельности В.В. Путина на посту главы комитета по внешним связям мэрии Санкт-Петербурга . 28.11.2011, . Dostupné online. (po rusky)
  9. Как Владимир Путин стал тем, кем он стал после поражения Анатолия Собчака на губернаторских выборах 15 лет назад . Радио Свобода, . Dostupné online. (po rusky)
  10. Еще один прилетел . www.kommersant.ru, 1999-07-13, cit. 2021-02-14. Dostupné online. (po rusky)
  11. «Лужков допустил непоправимую ошибку – позволил пойти в президенты Примакову» online. Ведомости, cit. 2021-02-14. Dostupné online. (po rusky)
  12. KNIGHT, Amy. Finally, We Know About the Moscow Bombings online. 22.11.2012, cit. 2021-02-14. Dostupné online. (po anglicky)
  13. SNYDER, Tymothy. The Road to Unfreedom: Russia, Europe, America. s.l. : Tim Duggan Books, 2018. ISBN 9780525574460. (po rusky)
  14. Как "Газпром-медиа" получил активы "Медиа-Моста". Коммерсантъ. Dostupné online cit. 2021-02-14.
  15. КОНСТАНТИН ЭРНСТ: «ТРУДНО БЫТЬ ЕРВЫМ» online. www.kommersant.ru, 2001-04-15, cit. 2021-02-14. Dostupné online. (po rusky)
  16. Известия.Ру: За что сидит Михаил Ходорковский (часть 3) online. web.archive.org, 2006-06-14, cit. 2021-02-14. Dostupné online.
  17. Войну против ЮКОСа Сечин начал из жадности, заявил Ходорковский online. NEWSru.com, 2008-05-18, cit. 2021-02-14. Dostupné online. (po rusky)
  18. TASR. Putin sa pripravuje na stretnutie s Bushom online. sme.sk, 12.11.2001, cit. 2016-02-21. Dostupné online.
  19. Putin v Mníchove nešetril kritikou. sme.sk (Bratislava: Petit Press), 2007-02-10. Dostupné online cit. 2022-08-22. ISSN 1335-4418.
  20. Horemuž, M., 2021: Politický vývoj Ruskej federácie po roku 1991, Vybrané témy vo vzájomných súvislostiach. Dostupné online s. 40
  21. Vladimir Putin získal 63,60 % hlasov zúčastnených voličov online. Moskva, Rusko: Centrálna volebná komisia Ruskej federácie, cit. 2012-03-14. Dostupné online. (v ruštine)
  22. ČTK. Putin priznal nasadenie armády a rozviedky pri okupácii Krymu. pravda.sk (Bratislava: Perex), 2015-03-15. Dostupné online cit. 2019-03-07. ISSN 1336-197X.
  23. HÁJEK, Adam. Všichni jsme věděli, kam jedeme, říká ruský tankista raněný u Debalceve online. idnes.cz, 2015-03-03, cit. 2015-03-05. Dostupné online.
  24. Živě: Doněck znovu pod palbou, městem duní minometná střelba online. aktualne.cz, 2015-02-19, cit. 2015-03-05. Dostupné online.
  25. WESOLOWSKY, Tony. 'Listen To Us Now': Putin Unveils Weapons, Vows To Raise Living Standards In Fiery Annual Address online. rferl.org, 2018-03-01, cit. 2023-04-02. Dostupné online.
  26. Alastair Jamieson, Reuters, The Associated Press. Putin unveils new Russian nuclear missile, says it renders defenses 'useless' online. nbcnews.com, 2018-03-01, cit. 2023-04-02. Dostupné online.
  27. Russia's Putin unveils 'invincible' nuclear weapons online. bbc.com, 2018-03-01, cit. 2023-04-02. Dostupné online.
  28. TASR. Analýza: Víťazstvo V. Putina prináša riziká pre ruské hospodárstvo. teraz.sk (Bratislava: TASR), 2018-03-19. Dostupné online cit. 2018-03-19.
  29. Указ Президента РФ от 17.03.2020 N 188 "О назначении общероссийского голосования по вопросу одобрения изменений в Конституцию Российской Федерации" (с изменениями и дополнениями) | ГАРАНТ online. base.garant.ru, cit. 2021-02-14. Dostupné online.
  30. Zmeny v ruskej ústave podporilo 77,92 percenta voličov online. teraz.sk, 02.07.2020, cit. 2020-07-24. Dostupné online.
  31. Rusko hromadí síly u hranic Ukrajiny. Krizi vyvolává na více frontách, Západ může čekat těžká volba online. Praha: Český rozhlas, 2021-11-24, cit. 2022-04-01. Dostupné online.
  32. TASR. Putin oznámil vojenskú operáciu vo východnej časti Ukrajiny. teraz.sk (Bratislava: TASR), 2022-02-24. Dostupné online cit. 2022-03-04.
  33. Sportnet. Rusov postihli aj športové sankcie. Pozrite si ich prehľad. sme.sk (Bratislava: Petit Press). Dostupné online cit. 2022-03-04. ISSN 1335-4418.
  34. SŮVOVÁ, Jelizaveta. Vznikol nový problém: ako dostať zbrane na Ukrajinu. Okolité štáty sa boja Rusov. hnonline.sk (Bratislava: MAFRA Slovakia), 2022-03-03. Dostupné online cit. 2022-03-04. ISSN 1336-1996.
  35. Valné zhromaždenie OSN drvivou väčšinou. dennikn.sk (Bratislava: N Press), 2022-03-02. Dostupné online cit. 2022-03-04. ISSN 1339-844X.
  36. Putin nariadil uviesť jadrové sily do stavu pohotovosti. Hrozí nám ďalšia Karibská kríza?. ta3.com (Bratislava: C.E.N.). Dostupné online cit. 2022-03-04.
  37. Medzinárodný trestný súd v Haagu začal s vyšetrovaním Ruska pre možné vojnové zločiny. ta3.com (Bratislava: C.E.N.). Dostupné online cit. 2022-03-17.
  38. BASS, Sadie. Putin Bolsters Tough Guy Image With Shirtless Photos, Australian Broadcasting Corporation online. ABC News, 5 August 2009, cit. 2013-06-22. Dostupné online.
  39. Putin gone wild: Russia abuzz over pics of shirtless leader. online. Canadian Broadcasting Corporation, 22 August 2007, cit. 2010-03-02. Dostupné online.
  40. Putin Calendars. Buy new 2021 calendar with Vladimir Putin online. Cit. 2021-01-03. Dostupné online. (po anglicky)
  41. MCCURRY, Justin. Russian off the shelves: Vladimir Putin calendar outsells rivals in Japan. The Guardian, 2018-12-17. Dostupné online cit. 2021-01-03. ISSN 0261-3077. (po anglicky)
  42. TASR. Nepredvidateľný a čoraz iracionálnejší. Američania skúmajú duševné zdravie Vladimira Putina. hnonline.sk (Bratislava: MAFRA Slovakia). Dostupné online cit. 2022-03-04. ISSN 1336-1996.
  43. Trestné oznámenie na Vladimíra Putina. dennikn.sk (Bratislava: N Press), 2022-03-04. Dostupné online cit. 2022-03-04. ISSN 1339-844X.
  44. SITA. Viacerí poslanci podali trestné oznámenia na predstaviteľov Ruska. sme.sk (Bratislava: Petit Press), 2022-03-04. Dostupné online cit. 2022-03-04. ISSN 1335-4418.
  45. (red), ČTK. Nemôže uniknúť pred účtami za zverstvá, ktoré napáchal, zhodol sa americký Senát na Putinovi. hnonline.sk (Bratislava: MAFRA Slovakia), 2022-03-16. Dostupné online cit. 2022-03-16. ISSN 1336-1996.
  46. a b Putin je údajne jedným z najbohatších ľudí na svete. Propaganda ho vykresľuje ako muža z ľudu online. Bratislava: Rozhlas a televízia Slovenska, cit. 2022-03-08. Dostupné online.
  47. CHRYSOLORAS, Nikos; FOLLAIN, John. EU Set to Freeze Assets of Russia’s Putin, Lavrov Over Ukraine online. bloomberg.com, 2022-02-25, cit. 2022-03-01. Dostupné online.
  48. Biden hrozí Putinovi sankciami. Aký má vlastne ruský prezident majetok a kde ho získal?. Forbes (Bratislava: Barecz & Conrad Media), 2022-02-04. Dostupné online cit. 2022-03-01.

Iné projektyupraviť | upraviť zdroj

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Vladimir Putin

Élisabeth Borneová
Časová osa
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2023)
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2024)
Černé moře
Černomořské loďstvo
Česká ženská hokejová reprezentace do 18 let
Česká hokejová reprezentace do 20 let
Česká Wikipedie
Česko
Řím
Šipky
Šostka
Španělsko
Švédsko
Švýcarsko
Žralůčkovití
12. leden
13. leden
14. leden
15. leden
1804
1914
1924
1934
1989
2024
3. leden
5. leden
69
7. leden
8. leden
81. ročník udílení Zlatých glóbů
9. leden
9K720 Iskander
Abcházie
Abdikace
AEW&C
Akr
Alexander De Croo
Alexej Navalnyj
Alupka
Americká ženská hokejová reprezentace do 18 let
Anglie
António Guterres
Australian Open 2024
Avdijivka
Azovské moře
Bělgorod
Bělgorodská oblast
Bachmut
Benzín
Berijev
Berijev A-50
Berijev Be-200
Beryslav
Bezpilotní letadlo
Bihár
Bitva o Avdijivku
Bošovice
Boj o moc
Bramall Hall
Brjanská oblast
Cape Canaveral Space Force Station
Carl-Erik Asplund
Cenzura v Ruské federaci#Válka s Ukrajinou
Cezar Kunikov (1986)
Ch-47M2 Kinžal
Ch-59
Charkov
Charkovská oblast
Charles Michel
Cherson
Chersonská oblast
Christian Oliver
Chronologie
Commons:Czech Wiki Photo
Commons:Featured pictures/cs
Dánská koruna
Dánsko
Dnipro
Dnipropetrovská oblast
Dobrovolnictví
Domesday Book
Doněck
Doněcká oblast
Emmanuel Macron
Encyklopedie
Eroze půdy
Eurasijský ekonomický svaz
Evropská rada
Evropská unie
Finsko
Forbes
Francie
František Janouch
Franz Beckenbauer
Frederik X.
G7
Gabriel Attal
Gagauzsko
Galba
Generální tajemník OSN
Georg Ratzinger
Giorgia Meloniová
Gjandža
Grindavík
Hútíové
Haag
Hamdija Pozderac
HESA Šáhid-136
Hladinové plavidlo bez posádky
Hlavní ředitelství rozvědky Ministerstva obrany Ukrajiny
Hlavní strana
Homel
Humanitární pomoc
Hunga Tonga – Hunga Haʻapai
Hypersonická zbraň
Iževsk
Ihor Klymenko
Iljušin Il-22
Iljušin Il-76
Island
Ivo Oberstein
Jamalo-něnecký autonomní okruh
James Kottak
Jana Hlaváčová
Jižní Korea
Jižní Osetie
Joe Biden
Justin Trudeau
Kaiserliche Marine
Kalužská oblast
Kamov Ka-29
Karel Janovický
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
KEPD 350
Kiriši
Kirovohradská oblast
Klincy
Korveta
Krasnodarský kraj
Kritická infrastruktura
Krym
Krymský most
Kryvyj Rih
Kstovo
Kupjansk
Kupjanský rajón
Kurachove
Kurská oblast
Kyjev
Kyriakos Mitsotakis
Kyrylo Budanov
Láva
Ladislav Svoboda (senátor)
Legie „Svoboda Ruska“
Letecká puma
Letiště Pulkovo
Libra šterlinků
Linie devíti čar
Lipeck
Lipecká oblast
Lockheed Martin F-35 Lightning II
Luke Humphries
Luke Littler
Lukoil
Mário Zagallo
M1 Abrams
Magura V5
Mariupol
Markéta II.
Metro v Kyjevě
Mette Frederiksenová
Mezinárodní sankce v průběhu ukrajinské krize
Mezinárodní trestní soud
Mezosféra
Michael Čakrt
Michail Mišustin
Mil Mi-8
Ministerstvo obrany Ruské federace
Ministerstvo obrany Ruska
Ministerstvo obrany Ukrajiny
Mistrovství světa juniorů v ledním hokeji 2024
Mistrovství světa v ledním hokeji žen do 18 let
Moldavsko
Monarchie v Dánsku
Mongolsko
Mykolajivka
Mykolajivská oblast
Mykola Oleščuk
Myrnohrad
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Národní shromáždění Jižní Koreje
Německo
Nadace Wikimedia
Nafta
Nepál
Nižnij Novgorod
Novatek
Novofedorivka (Sacký rajón)
Novorossijsk
Oděsa
Oděská oblast
Okres Vyškov
Oleksandr Syrskyj
Operace Prosperity Guardian
Opevnění
Oppenheimer (film)
Orel (město)
Organizace spojených národů
Otho
Ozbrojené síly Ruské federace
Ozbrojené síly Ukrajiny
Předseda vlády Řecka
Půda
Palachův týden
Pavel Dyba
PDC Mistrovství světa v šipkách
Peregrine Mission One
Petrohrad
Phill Niblock
Počítačová bezpečnost
Pokrovský rajón
Pokrovsk (Ukrajina)
Pole
Polsko-ukrajinská státní hranice
Poltavská oblast
Portál:Aktuality
Portál:Doprava
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Sport
Praha
Premiér Francie
Prezidentské volby na Tchaj-wanu 2024
Prezidentské volby v Rusku 2024
Prezident Francie
Projekt 1241
Projekt 22160
Projekt 775
Psí maso
Rallye Dakar 2024
Retence (hydrologie)
Reykjanes
Rishi Sunak
Rjazaň
Rostovská oblast
Rostov na Donu
Rudé moře
Ruská invaze na Ukrajinu
Ruská okupace části Gruzie
Ruská propaganda
Ruské údery proti ukrajinské infrastruktuře
Rusko
Rusko-perská válka (1804–1813)
S-300
Samarská oblast
Selydove
Sergej Kobylaš
Sergej Kotov (2021)
Sevastopol
Severní Korea
Seznam premiérů Francie
Singapur
Služba bezpečnosti Ukrajiny
Smrt Alexeje Navalného
SMS Karlsruhe (1912)
Sofia Bekatoruová
Soubor:Bramhall Hall, Cheshire (BM 1948,0409.5).jpg
Soubor:Bundesarchiv DVM 10 Bild-23-61-01, Kleiner Kreuzer "Karlsruhe".jpg
Soubor:Destructions in Dnipro after Russian attack, 2024-02-23 (32).jpg
Soubor:Destructions in Kryvyi Rih after missile attack, 2024-03-12 (01).jpg
Soubor:Destructions in Nova Sloboda after Russian attack, 2024-02-20 (01).jpg
Soubor:Destructions in Odesa after Russian attack, 2024-03-02 (01).jpg
Soubor:Destructions in Pokrovsk Raion after missile strike, 2024-01-06 (01).jpg
Soubor:Destructions in Selydove after missile attack, 2024-02-14 (15).jpg
Soubor:Destructions in Sumy after Russian attack, 2024-03-13 (51).jpg
Soubor:GUR footage of 5 March 2024 attack on Sergei Kotov by Group 13.webm
Soubor:Moravská Zebra.jpg
Soubor:Tonga Volcano Eruption 2022-01-15 0320Z to 0610Z Himawari-8 visible.gif
Soubor:Visit of Rishi Sunak to Kyiv, January 2023 (04).jpg
Speciální:Hledání
Speciální:Kategorie
Speciální:Náhodná stránka
Speciální:Nové stránky
Speciální:Poslední změny
Speciální:Statistika
Spojené arabské emiráty
Spojené království
Spojené státy americké
Stockport
Storm Shadow
Suchoj Su-34
Suchoj Su-35
Sumská oblast
Sumy
Svartsengi
Taganrog
Tambov
Tchaj-wan
Telegram (software)
The New York Times
Trestanecká kolonie IK-3
Trosťanec
Tuapse
Tudorovská architektura
Udmurtsko
Ukrajinské letectvo
Ukrajinské pozemní síly
Ukrajinska pravda
Ursula von der Leyenová
Usť-Luga
Uzbekistán
Václavské náměstí
Válečný zajatec
Válečný zločin
Válka Izraele s Hamásem (2023–2024)
Východoukrajinská ofenzíva
Valerij Zalužnyj
Vasiljevský ostrov
Velký Manchester
Velyka Pysarivka
Velykyj Burluk (sídlo)
Viktor Sokolov
Vladimir Putin
Volgogradská oblast
Volodymyr Zelenskyj
Voroněžská oblast
Vovčansk
Vrtulník
Vulcan (raketa)
Vzdušně-kosmické síly Ruské federace
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikifunctions:Main Page
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2024
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2024
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/leden
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2024
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
Záporožská oblast
Zemětřesení v Biháru 1934
Zlatý glóbus
Zločin proti lidskosti




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk