Wernher von Braun - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Wernher von Braun
Wernher von Braun
raketový vedec a priekopník kozmonautiky
Wernher von Braun v Marshallovom vesmírnom stredisku, 1964
Wernher von Braun v Marshallovom vesmírnom stredisku, 1964
Narodenie23. marec 1912
Wirsitz, Poznaňsko, Nemecká ríša (dnešné Poľsko)
Úmrtie16. jún 1977 (65 rokov)
Alexandria, Virgínia, USA
PodpisWernher von Braun, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Wernher von Braun

Dr. Wernher Magnus Maximilian Freiherr von Braun (* 23. marec 1912, Wirsitz – † 16. jún 1977, Alexandria) bol pôvodne nemecký a neskôr americký raketový vedec a priekopník kozmonautiky. Počas druhej svetovej vojny skonštruoval nemecké vojenské rakety V2, ktoré boli prvými balistickými raketami na svete. Na konci vojny sa vzdal americkej armáde a s celým svojim tímom odišiel do USA, kde spočiatku viedol konštrukciu vojenských, a neskôr aj kozmických nosičov, pričom jeho práca vyvrcholila vývojom rakiet typu Saturn pre mesačný program Apollo.

Detstvo a mladosť

Wernher bol druhým z troch synov nemeckého baróna Magna von Brauna (ktorý bol od júna 1932 do januára 1933 ministrom výživy a poľnohospodárstva Weimarskej republiky) a Emmy von Quistorp. Už v mladosti bol očarený myšlienkou vesmírneho cestovania, objavovaním nových svetov. To ho priviedlo k čítaniu sci-fi od takých velikánov ako bol Jules Verne, či Herbert George Wells. Neskôr sa začal o celý problém zaujímať aj z vedeckého hľadiska, a zoznámil sa tak s prácou Hermanna Obertha, ktorý napísal v roku 1923 štúdiu Raketa do planetárnych priestorov (Die Rakete zu den Planetenräumen). Vzhľadom na von Braunove znalosti z oblasti matematiky a fyziky nebolo pre neho zložité princípu raketových nosičov porozumieť.

Už ako mladík sa vďaka svojmu záujmu o vesmír aktívne zapojil do nemeckého Spolku pre kozmické lety (Verein für Raumschiffahrt, ktorý bol označovaný VfR)[1], a to niekedy okolo roku 1929. Tento krok mu umožnil získavať podporu a finančné prostriedky pre budovanie väčšej a schopnejšej rakety. V roku 1930 začal mladý Wernher študovať technický inštitút v Berlíne a v roku 1932 získal titul bakalára. V roku 1932 vstúpil do služieb nemeckej armády, kde rozpracoval a navrhol myšlienku balistickej rakety, ktorú neskôr úspešne navrhol. Aj napriek tomu, že bol zaneprázdnený prácami, 27. júla 1934 von Braun získal doktorát v obore kozmického inžinierstva[1]. Jeho doktorandská práca na berlínskej univerzite, ktorú vypracoval ako 22-ročný, sa dočkala z vojenských dôvodov prísneho utajenia.

Kariéra v Nemecku

Wernher von Braun bol vedúcim predstaviteľom skupiny známej ako „raketový tím“, ktorá stojí za vývojom balistickej rakety V2 vyvinutej pre nacistické Nemecko. V tridsiatych rokoch vstúpil do NSDAP a SS[2]. V rámci svojej spolupráce s nemeckou armádou pracoval von Braun vo vojenskom stredisku v Kummersdorfe pri Berlíne, ktoré však pomaly prestávalo vyhovovať požadovaným nárokom.

Už v roku 1937 vypustili Nemci raketu A3, ktorá vyletela do výšky 800 až 1000 metrov[3] a dala podnet ku konštrukcii rakety A4 známej skôr pod názvom V2.

Vzhľadom na to, že nemecká generalita bola fascinovaná vojenským potenciálom, ktorý V2 ponúkala, a investovala do programu vývoja raketových nosičov značné úsilie a peniaze, bola v roku 1937 vybudovaná raketová základňa v Peenemünde na pobreží Baltského mora (toto miesto bolo údajne vybrané na odporúčanie von Braunovej matky). Tu prebiehal výskum i montáž.

V2

Bližšie informácie v hlavnom článku: V2 (raketa)
Wernher von Braun v Peenemünde, marec 1941

Rakety V2 boli vyrábané v laboratóriách Mittelwerk, a to prostredníctvom nútených prác väzňov z koncentračného tábora Dora[4]. Úloha von Brauna v tomto kontroverznom podniku, v priebehu ktorého boli väzni za neľudských podmienok nútení vyrábať raketové nosiče, je dodnes otázkou sporov – hoci nemusel byť aktívne zapojený do plánovania a prípravy systému využívania práce väzňov, je vylúčené, aby s touto skutočnosťou nebol bližšie oboznámený. V liste zo dňa 15. augusta 1944 adresovanom Albinovi Sawatzkimovi, ktorý mal dohľad nad montážou V2, Wernher von Braun priznáva, že osobne vyberal pracovníkov z väzňov v Buchenwalde[5].

Von Braunova raketa V2 bola schopná doletieť približne 300 kilometrov a niesť jednu tonu užitočného zaťaženia. Raketa mala dĺžku 14 metrov a vážila 12 246 kg. Pohybovala sa rýchlosťou 5 632 kilometrov za hodinu, a tak ju bolo nemožné dohnať vtedajšími lietadlami a zostreliť ju pred dopadom a následnou explóziou.

Štart rakety V2 z Peenemünde, 1943

Raketa po prvýkrát vzlietla v októbri roku 1942, ale na skutočné bombardovanie cieľov v Európe bola po prvýkrát použitá až 7. septembra 1944. Na európske ciele bolo odpálených vyše 1 000 rakiet, prevažne z okupovaného Francúzska.

Po dopade prvej rakety na Londýn mal von Braun údajne predniesť vetu: „Raketa fungovala perfektne, len pristála na nesprávnej planéte[6], ale o tomto výroku panujú pochybnosti, pretože von Braun ako člen nacistickej strany musel vedieť, na čo jeho výskumy pôjdu a ako budú využité. Na druhej stranu je pravda, že bol v roku 1944 zatknutý Gestapom[7] a obvinenia vznesené proti nemu boli založené aj na jeho údajných prejavoch nespokojnosti s vojenským zameraním jeho výskumov. Len jeho nenahraditeľnosť v projekte a príhovor Alberta Speera mu vtedy zrejme zachránili život.

Napriek tomu, že V2 bola technicky najvyspelejšou zbraňou použitou v 2. svetovej vojne, zo striktne vojenského hľadiska bola neúspechom – postrádala dostatočne presné navádzanie na konkrétne ciele a jej výroba a prevádzka boli veľmi nákladné. Vzhľadom na časté sabotáže vo výrobnom procese, ktoré boli v podstate na dennom poriadku, malo tiež mnoho rakiet konštrukčné chyby, čo sa prejavilo v ich poruchovosti. Niektoré odhady dokonca uvádzajú, že rakety V2 zabili menej ľudí, než koľko ich zomrelo pri ich výrobe. Výhodou týchto rakiet však bol psychologický efekt, pretože proti nim prakticky neexistovala žiadna obrana. Jediným opatrením, ktoré mali Spojenci k dispozícii, bolo zničenie ich odpaľovacích rámp.

Raketa však bola nasadená príliš neskoro a v malom počte, než aby mohla nejako zásadne rozhodnúť o priebehu už prehranej vojny Nemecka. To ostatne vedel aj von Braun, a tak sa na začiatku roku 1945 začal zameriavať na plánovaní využitia rakiet v povojnovom svete.

Koniec vojny a presun do USA

Dr. von Braun pózuje pri motoroch F-1 ťažkej nosnej rakety Saturn V v U.S. Space & Rocket Center v Huntsville v Alabame

Keďže V2 bola zbraňou, ktorou Spojenci nedisponovali, stala sa čoskoro predmetom ich záujmov. Na konci vojny Sovieti a Američania zabavili ako vojnovú korisť dokumentáciu k výrobe rakety, hotové či čiastočne pripravené rakety a pozatýkali aj príslušníkov raketového tímu. S týmito zajatcami nebolo zaobchádzané ako s vojnovými zajatcami, ale bolo im prevažne umožnené pracovať ďalej na programe a na vývoji nových a silnejších rakiet v úplnom utajení.

Ešte pred obsadením raketového komplexu Spojencami, navrhol von Braun, že sa vzdá Američanom do zajatia aj s poprednou päťstovkou vedcov[8], spoločne s plánmi a testovacími prototypmi. Nevybral si Američanov náhodou, ale z čisto praktického dôvodu, pretože boli okrem SSSR jedinými, kto mal dostatok kapitálu na raketový výskum. Rozhodol sa vtedy v ukradnutom vlaku previesť svoj tím cez vojnou zničené Nemecko do amerického zajatia. Po zajatí bolo Peenemünde okamžite preskúmané Američanmi. 100 rakiet V2 bolo prevezených do Ameriky a komplex bol po preskúmaní vyhodený dvomi explóziami do vzduchu, aby Sovieti nemohli získať ďalšie informácie. Tým sa však podarilo zatknúť časť vedcov von Brauna.

20. júna 1945 bol schválený presun von Brauna do Ameriky. Presunutý bol ako časť vojenskej operácie s názvom Project Paperclip. Spolu s ním bol transportovaný aj jeho raketový tím z územia porazeného Nemecka na americkú základňu Fort Bliss v Texase. 14 rokov po Druhej svetovej vojne von Braun pracoval pre Armádu Spojených štátov na výrobe balistických rakiet, ktoré boli spočiatku testované v Novom Mexiku. Tu bolo vypustených takmer 70 rakiet V2. V roku 1950 sa von Braunov tím presunul do Redstone Arsenal neďaleko Huntsville v Alabame, kde postavili Army's Jupiter ballistic missile a jeho práca tu vyústila stavbou rakety Redstone, ktorá vyniesla do vesmíru prvú americkú družicu Explorer.

V roku 1960 jeho raketový výskum prešiel z armádnych rúk do novo vzniknutej agentúry NASA, pre ktorú neskôr zostrojil raketu Saturn V, ktorá napríklad mimo iného pomohla Američanom dobyť Mesiac. Nemecký vedec sa stal v Spojených štátoch v 50. rokoch dvadsiateho storočia jedným z prominentov. V roku 1970 bol požiadaný agentúrou NASA, aby sa presťahoval do Washingtonu, kde mal riadiť práce na stavbách rakiet, ale na poste pôsobil len dva roky. Potom sa rozhodol odísť pracovať do Fairchild Industries of Germantown v Marylande. Wernher von Braun zomrel v Alexandrii vo Virgínii 16. júna 1977 vo veku 65 rokov. Bol pochovaný na miestnom Ivy Hill Cemetery.

So svojou sesternicou Mariou von Quistorp, s ktorou sa oženil 1. marca 1947, mal tri deti – Iris (* 19. decembra 1948), Margrit (* 21. októbra 1952) a Peter (* 2. júna 1960).

Referencie

  1. a b History NASA: Wernher von Braun (1912-1977) . . Dostupné online.
  2. Wernher von Braun – An opportunist? . . Dostupné online. (po anglicky)
  3. Encyclopedia Astronautica: Von Braun . . Dostupné online. (po anglicky)
  4. The Mittelwerk/Mittelbau/Camp Dora . . Dostupné online. (po anglicky)
  5. Space.com: Remembering Wernher von Braun's German Rocket Team . . Dostupné online. (po anglicky)
  6. Inventors: The V-2 Rocket . About.com, . Dostupné online. (po anglicky)
  7. Die Entwicklung der V 2 . . Dostupné online. (po nemecky)
  8. McDougall, Walter A. …The Heavens and the Earth: A Political History of the Space Age. Basic Books: New York, 1985. (s 44) ISBN 0-465-02887-X

Iné projekty

Externé odkazy

Zdroj

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Wernher von Braun na českej Wikipédii.

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Wernher von Braun

Úřednické zkoušky v Číně
Úmrtí v roce 2022
Úmrtí v roce 2023
Číňané
Čínština
Čína
Čínská republika (1912–1949)
Čínské lidové náboženství
Čínské znaky
Čínský císař
Čagatajština
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2022)
Čchien-lung
Čching (rozlišovač)
Čechy
Černá Hora
Česká Wikipedie
České království
Česko
Československo
Československo-polský spor o Těšínsko
Ču Jou-sung
Řád svatého Benedikta
Řád zlatého rouna
Říše Čching
Říše Šun
Říše Ťin (1115–1234)
Říše Ťin (265–420)
Říše Chan
Říše Jüan
Říše Ming
Říše Suej
Říše Sung
Říše Tchang
Říšská rada (Rakousko)
Šamanismus
Šang
Šen-jang
Šenov
Šestnáct států
Šlechtický titul
Švédsko
Životická tragédie
1. květen
1283
13. květen
13. století
14. duben
1584
1585
16. století
1636
1644
1673
1674
1683
17. duben
1773
18. století
1850
1860
1862
1873
1883
1889
19. duben
1911
1912
1922
1942
1946
1949
1977
1992
1993
20. duben
23. duben
24. duben
24. květen
26. duben
28. duben
3. květen
30. duben
4. květen
5. květen
6. květen
Absolutní monarchie
Adolf Hitler
Aggregat
Aisin Gioro
Alžběta Bavorská
Albrechtice (okres Karviná)
Alexandr I. Pavlovič
Alma Adamkienė
Alojz Tkáč
Alpy
Americký dolar
Anhydrit
Antverpy
Apple II
Ariane 5
Arras
Ashmoleovo muzeum
Autoritní kontrola
Azovstal
Balistická raketa
Bedřich Larisch-Mönnich
Belgie
Benešovy dekrety
Bibliografie dějin Českých zemí
Bitva o Madagaskar
Bitva o Mariupol
Bitva u Puebly
Boca Chica (Texas)
Boxerské povstání
Braniborsko
Bravantice
Brno
Brooklynský most
Buddhismus v Číně
Bzenecká lípa
Callisto
Cambrai
Cch’-si
Chán
Christian Aaron Boulogne
Chuang Tchaj-ťi
Chu Čeng-jen
Commons:Featured pictures/cs
Dějiny Číny
Dějiny Horní Suché
Dějiny Sin-ťiangu
Dějiny Tchaj-wanu
Dějiny Tibetu
Důl František (Horní Suchá)
Džürčeni
Dževad Karahasan
Džungarský chanát
Dietrich Eckart
Die Zeit
Dolní Životice
Dolní Lutyně
Dolní Suchá (Havířov)
Doněcké akademické oblastní činoherní divadlo
Dora - Zadrátované myšlenky a vzpomínky
Druhá světová válka
Dubnica nad Váhom
Dvorský maršálek
Dynastie Čchin
Dynastie Čching
Dynastie Čou
Dynastie čínské historie
Dynastie Jižní Ming
Dynastie Konbaung
Ekonomické důsledky ruské invaze na Ukrajinu (2022)
Emmanuel Macron
Encyklopedie
EPrix Berlína
Eritrea
Etiopie
Europa (měsíc)
Eurovision Song Contest 2023
Evropská kosmická agentura
Evropská unie
Explorer 1
Ferdinand I. Bulharský
First-person shooter
Formule E
Francie
Francouzská intervence v Mexiku
František Jelínek
František Josef I.
František Schmoranz mladší
Franziska von Starhemberg
Fryštátské panství
Fryštát (zámek)
Galileovy měsíce
Ganymedes (měsíc)
Geigerův-Müllerův počítač
Gemeinsame Normdatei
Guadalajara (Mexiko)
Guy Lafleur
Habsburská monarchie
Hasselt
Haugvicové z Biskupic
Havířov
Helmut Berger
Herbert Friedman
Hlavní město
Hlavní strana
Hnutí Svoboda (Slovinsko)
Horní Suchá
Horní Těrlicko
Hospodářský růst
Hrabě
Ignacio Zaragoza
Imperial War Museum
Inerciální navigace
Ingenuity
International Standard Book Number
International Standard Serial Number
Islám
Ivan Dubský
James Van Allen
Janez Janša
Jan Kostrhun
Jan Larisch-Mönnich
Jan Larisch-Mönnich II.
Jan Zach
Japonský Tchaj-wan
Jaromír Málek
Javoří (Polsko)
Jazyk (lingvistika)
Jevišovice
Jižní a severní dynastie
Jim Brown
Jindřich Larisch-Mönnich
Jindřich Larisch-Mönnich II.
Jindřich Laryš ze Lhoty
Josef Hudec
Juan Jesús Posadas Ocampo
Juno I
Jupiter (planeta)
Jupiter Icy Moons Explorer
Křesťanství
Kaligrafie
Kapitulace (mezinárodní právo)
Karel III. Britský
Karel Kuča
Karviná
Karviná (nový zámek)
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
Kchang-si
Klaus Schulze
Kohnstein
Koncentrační tábor Buchenwald
Konfucianismus
Konstituční monarchie
Korea
Korunní princ Rudolf
Korunovace britských panovníků
Království Tung-ning
Krakov
Kuang-čou-wan
Kuo-c’-ťien
Kyslík
Lázně Darkov
Larischové
Larischova vila
Latina
Liao-tung
Library of Congress Control Number
Lille
Li C’-čcheng
Londýn
Loreen
Lutych
Měna
Měsíc
Maastricht
Madagaskar
Maia Sanduová
Mandát Nebes
Mandžuština
Mandžuové
Mandžusko
Manicheismus
Manuel Estiarte
Marie Louisa hraběnka Larischová-Wallersee
Marie Terezie
Mariupol
Martin Amis
Meda Mládková
Mezinárodní měnový fond
Mistrovství světa v šachu
Mistrovství světa v ledním hokeji 2023
Mittelbau-Dora
Mittelwerk
Mnohoštětinatci
Moldavsko
Mongolština
Mongolský chanát
Monopost
Mons
Mwai Kibaki
Náboženství
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Národní hymna
Národní knihovna České republiky
Národní knihovna Izraele
Národní knihovna Koreje
Němčina
Nacistické Německo
Nadace Wikimedia
Nanking
National Archives and Records Administration
Nebeská říše velkého míru
Nerovné smlouvy
Newton
New York
NIO Formula E Team
Norwich
Nový Světlov
Nurhači
Období tří říší
Obec
Online Computer Library Center
Opava
Opavský kongres
Operace Paperclip
Opolské knížectví
Osm korouhví
Ostravsko-karvinská uhelná pánev
Oxford
Pět dynastií a deset říší
Paříž
Pandemie covidu-19
Pandemie covidu-19 v Česku
Pardubice
Past na myši (divadelní hra)
Pavol Mešťan
Pchin-jin
Pchu I
Pečeť
Peenemünde
Peking
Peroxid vodíku
Perseverance
Petřvald (okres Karviná)
Pete Brown
Plotní (Brno)
Podněstří
Polština
Polsko
Portál:Čína
Portál:Aktuality
Portál:Doprava
Portál:Druhá světová válka
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Kultura
Portál:Letectví
Portál:Lidé
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Slezsko
Portál:Sport
Povstání tchaj-pchingů
Pozdní Ťin (1616–1636)
Pozemková reforma v Československu
Pravda (noviny)
Program Apollo
Prostřední Suchá
Prusko
První čínsko-japonská válka
První opiová válka
První světová válka
Q174640#identifiers
Q174640#identifiers|Editovat na Wikidatech
Q1805956
Q1805956#identifiers
Q1805956#identifiers|Editovat na Wikidatech
Q8733#identifiers
Q8733#identifiers|Editovat na Wikidatech
Ráj (zámek)
Radim Uzel
Raduň
Rakety Saturn
Rakouské císařství
Rakousko-Uhersko
Ratibořské knížectví
Redstone
Remagen
Rentgenová astronomie#Počátky rentgenové astronomie
Republika Tchaj-wan
Robert Fico
Robert Golob
Robert Kaliňák
Robert Lucas mladší
Rod (příbuzenství)
Ruská invaze na Ukrajinu
Ruská invaze na Ukrajinu (2022)
Rusko
Rychvald
Sýrie
Sabotáž
Saturn I
Schaffgotschové
Scud
Seznam forem vlády
Sia
Sinchajská revoluce
Slezská knížectví
Slezský zemský sněm
Slezsko
Slovenska demokratska stranka
Slovensko
Slovinsko
Soubor:2023-04-23 Motorsport, ABB FIA Formula E World Championship, Berlin E-Prix 2023 1DX 1445 by Stepro.jpg
Soubor:Apple-II.jpg
Soubor:Brooklyn Bridge Postdlf.jpg
Soubor:Bundesarchiv Bild 141-1880, Peenemünde, Start einer V2.jpg
Soubor:Dolní Životice-castle.jpg
Soubor:Dragon flag used by Du Wenxiu.svg
Soubor:Empire of the Great Qing (orthographic projection).svg
Soubor:Flag of Bogd Khaanate Mongolia.svg
Soubor:Flag of China (1889–1912).svg
Soubor:Flag of China (1912–1928).svg
Soubor:Flag of Colonial Annam.svg
Soubor:Flag of Formosa 1895.svg
Soubor:Flag of Hong Kong (1876–1955).svg
Soubor:Flag of Japan (1870–1999).svg
Soubor:Flag of Mars.svg
Soubor:Flag of Ming Cheng.svg
Soubor:Flag of the Alaungpaya Dynasty of Myanmar.svg
Soubor:Flag of Tibet.svg
Soubor:Flag of Uriankhai (1918-1921).svg
Soubor:Freiin Marie Wallersee.jpg
Soubor:Fusée V2.jpg
Soubor:Heinrich Larisch Moennich 1901 Pietzner.jpg
Soubor:Johannesgasse 26 Irakische Botschaft DSC 9001w.jpg
Soubor:Johann Larisch-Moennich Litho 02.JPG
Soubor:Karviná, Fryštát, zámek (3).JPG
Soubor:Larisch-Moenich-Wappen.png
Soubor:Larisch family CoA.jpg
Soubor:Manel Estiarte (Diada de Sant Jordi 2009).jpg
Soubor:Mattheus Seuter, Ducatus Teschenensis - Horní Suchá.jpg
Soubor:No flag.svg
Soubor:Persimmon and Three Yellow Tangerines.jpg
Soubor:Ramisyllis multicaudata Sarah Faulwetter Capture.png
Soubor:Seal of Qing dynasty.svg
Soubor:USS Midway (CVB-41) V-2 launch (Operation Sandy).jpg
Soubor:V-2 rocket diagram.svg
Soubor:V1 + V2 (Imperial War Museum).jpg
Soubor:V2 engine.jpg
Soubor:V2 rocket.JPG
SpaceX
SpaceX South Texas launch site
Speciální:Kategorie
Speciální:Nové stránky
Speciální:Statistika
Speciální:Zdroje knih/0-472-12751-9
Speciální:Zdroje knih/0-520-04804-0
Speciální:Zdroje knih/0-674-02454-0
Speciální:Zdroje knih/0674054555
Speciální:Zdroje knih/0804746842
Speciální:Zdroje knih/1-59416-012-0
Speciální:Zdroje knih/1134362218
Speciální:Zdroje knih/1442255021
Speciální:Zdroje knih/80-7038-082-9
Speciální:Zdroje knih/80-7106-249-9
Speciální:Zdroje knih/80-7185-226-0
Speciální:Zdroje knih/80-85785-11-0
Speciální:Zdroje knih/80-85983-14-1
Speciální:Zdroje knih/80-903055-5-5
Speciální:Zdroje knih/9004117741
Speciální:Zdroje knih/978-0-19-505867-3
Speciální:Zdroje knih/978-0-472-12751-1
Speciální:Zdroje knih/978-0-521-21447-6
Speciální:Zdroje knih/978-0-521-22029-3
Speciální:Zdroje knih/978-0-521-24334-6
Speciální:Zdroje knih/978-0-521-24335-3
Speciální:Zdroje knih/978-0-674-01684-2
Speciální:Zdroje knih/978-80-7453-729-5
Speciální:Zdroje knih/978-80-86107-49-3
Speciální:Zdroje knih/978-80-87567-77-7
Speciální:Zdroje knih/9780674054554
Speciální:Zdroje knih/9780804746847
Speciální:Zdroje knih/9781134362219
Speciální:Zdroje knih/9781442255029
Spojené království
Spojené státy americké
Srbsko
Státní náboženství
Střelba na základní škole v Bělehradě
Standardní čínština
Standardní česká transkripce čínštiny
Starship (SpaceX)
Starship Test Flight
Sto dní reforem
Studénka
Svěřenství
Světová ekonomika
Svobodný pán
Těšín
Těšínská větev Piastovců
Těšínské knížectví
Těšínsko
Těžba
Třída Annapolis
Třída T 47
Tajný rada
Taoismus
Tattoo (píseň, Loreen)
Tchaj-wan
Tchaj-wan (ostrov)
Texas
Tibetština
Tibetský buddhismus
Tibet (1912–1951)
Ting Li-žen
Tiskař
Tourcoing
Tournai
Turbočerpadlo
Turecko
Tyniec
Ujgurština
Ukrajina
Uznojem
Václav II.
Války o rakouské dědictví
Vídeň
Vít Červenka
V-1
V-2
V-3
Valeč (okres Karlovy Vary)
Velká čínská zeď
Velké Kunčice
Vichistická Francie
Viktor Zvjahincev
Vilém II. Pruský
Virtual International Authority File
Vláda Černé Hory
Vladimir Kara-Murza
Vlasta Prachatická
Vlastní Čína
Volby prezidenta Francie 2022
Vostok 1
Vzdušný prostor
Walter Dornberger
Wernher von Braun
Westminsterské opatství
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikimedia Commons
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2022
Wikipedie:Článek týdne/2023
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2022
Wikipedie:Obrázek týdne/2023
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/květen
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2022
Wikipedie:Zajímavosti/2023
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
Wolfenstein 3D
WorldCat
Wu San-kuej
Závody ťažkého strojárstva Dubnica nad Váhom
Zdeněk Fiala




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk