DNA - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

DNA
Disambig.svg O skratke DNA pozri Deoxyribonukleová kyselina.
Dna na kolene

Dna alebo lámka, pakostnica, gout, staršie podagra (lat. arthritis uratica) je metabolitcké ochorenie, ktoré sa vyznačuje vysokými hodnotami kyseliny močovej v sére a epizódami akútnej artritídy vyvolanej mikrokryštálikmi natriumurátu. Sú často sprevádzané rozmanitými mimokĺbovými príznakmi a neskôr aj chronickým poškodením kĺbov.[1] Dna je bežná forma zápalovej artritídy, ktorá je veľmi bolestivá. Zvyčajne postihuje len jeden kĺb (často kĺb palca na nohe). U pacienta bývajú epizódy, keď sa príznaky zhoršujú, označujeme ich ako „vzplanutia“, a epizódy, keď nie sú žiadne príznaky, označujeme ako remisia. Opakované záchvaty dny môžu viesť k dnovej artritíde, čo je zhoršujúca sa forma artritídy.

Patogenéza

Dna je spôsobená stavom známym ako hyperurikémia, kedy je v tele zvýšená koncentrácia kyseliny močovej. Telo vytvára kyselinu močovú pri rozklade purínov, ktoré sa nachádzajú prirodzene v potravinách, ktoré konzumujeme. Keď je v tele príliš veľa kyseliny močovej, jej kryštály sa môžu hromadiť v kĺboch, tekutinách a tkanivách v tele. Hyperurikémia nie vždy spôsobuje dnu.

Klinický obraz

Charakteristickým prejavom dny je bolestivý záchvat (artritická epizóda), ktorá zvyčajne nastupuje veľmi rýchlo.[2] Obyčajne sa začína v nočných hodinách, ale môže vzniknúť aj v ktorúkoľvek dennú hodinu. Prekvapuje niekedy náhlymi príznakmi, inokedy predchádzajúcimi tráviacimi poruchami (nechutenstvo, pocity na zvracanie, nadúvanie a pod.). Môže byť sprevádzané nápadnými zmenami nálady, rozrušenosťou, nervozitou, neurčitými bolesťami, niekedy potením, zníženým vylučovaním moču. Inokedy častejším nutkaním na močenie. Postihnutý kĺb zvykne bolieť ešte pred prejavením sa symptómov. Takéto predzvestné príznaky majú pre pacienta veľký význam, lebo začatím liečenia záchvatu práve v tomto štádiu možno predísť jeho úplnému rozvinutiu.

V počiatočných štádiách ochorenia nevidieť na postihnutom kĺbe nijakú zmenu a pacient má pocit, akoby ho tlačila topánka. Častokrát sa však zjaví na postihnutom kĺbe zdurenina, koža nad ňou je teplejšia, sčervenie do farby plameňa a neskôr nadobudne fialkastú farbu. Celé podkožie presiakne a cievy v blízkom okolí zápalu sa rozšíria. Bolesť sa stupňuje. Celkové príznaky ochorenia sú nechutenstvo, nadúvanie, bolesti hlavy v zátylí, malátnosť, niekedy aj bolesti v krížoch a často triaška s následnou zvýšenou teplotou.

Záchvat býva časovo ohraničený. Spontánne ustupuje v priemere o 4 až 7 dní a pri liečení o 24 až 36 hodín. S ustupujúcim zápalom sa postupne zmierňujú aj bolesti, koža nad kĺbom bledne, svrbí a olupuje sa, čo znamená, že dnový záchvat sa končí. Po odznení záchvatu, najmä na začiatku ochorenia, sa pacient opäť cíti dobre a nemusí pociťovať kĺbové a iné ťažkosti. Na začiatku ochorenia obyčajne býva postihnutý iba jeden kĺb (najviac dva kĺby). Okrem základného kĺbu palca na nohe môžu byť dnou postihnuté aj ďalšie kĺby nohy, kolena, kĺby na ruke a prstoch, ako aj na lakti. Pri ďalších záchvatoch môžu byť postihnuté i viaceré kĺby naraz. Pri neliečenej dne a v prípade nedodržania nevyhnutnej životosprávy obvykle vznikajú opakované záchvaty. Na viackrát postihnutých kĺboch nastanú chronické zmeny, ktoré ich deformujú a znižujú ich funkciu a mobilitu v období medzi záchvatmi. Po opakovaných dnových záchvatoch sa vytvára u chorých obraz chronickej dny, t.j. pretrvávajúce príznaky postihnutia kĺbov a vytváranie tofov (tophus, lat. kameň).

Diagnostika a liečba

Lekár diagnostikuje dnu posúdením príznakov a výsledkov fyzického vyšetrenia, röntgenových lúčov a laboratórnych testov.[3] Dnu možno diagnostikovať (vyšetreniami – testy, RTG) iba počas vzplanutia, keď je kĺb horúci, opuchnutý a bolestivý a keď laboratórny test potvrdí prítomnosť kryštálov kyseliny močovej v postihnutom kĺbe.[4]

Aby sa dosiahlo rýchle a úplné vymiznutie symptómov, liečba akútnej dny by sa mala začať do 24 hodín od nástupu príznakov ochorenia. Perorálne kortikosteroidy, intravenózne kortikosteroidy, NSAID (nonsteroidal anti-inflammatory drug - nesteroidné protizápalové lieky) a kolchicín sú účinné pri liečbe akútnych vzplanutí dny.[5] NSAID sú liečbou prvej voľby. Indometacín (Indocin) bol historicky preferovanou voľbou, neexistuje však dôkaz, že je účinnejší ako ktorýkoľvek iný NSAID. Lekár môže indikovať NSAID alebo kolchicín, ktoré sa majú užívať každý deň, aby sa budúce záchvaty stali menej bolestivými. Kvôli potenciálnej toxicite by sa kolchicín nemal používať na liečbu akútnej dny, ale mal by sa používať v nízkych dávkach (0,6 až 1,2 mg/deň) na profylaxiu rekurentných záchvatov dny.

Kortikosteroidy sú vhodnou alternatívou pre pacientov, ktorí netolerujú NSAID alebo kolchicín. Pacientom s diabetes mellitus možno podávať kortikosteroidy na krátkodobé užívanie s náležitým monitorovaním hyperglykémie. Keď je dna obmedzená na jeden kĺb, intraartikulárne injekcie kortikosteroidov môžu byť vhodnejšie ako systémové kortikosteroidy, najmä kvôli ich nižšiemu profilu nežiaducich účinkov. Po prerušení liečby kortikosteroidmi na akútnu dnu sú časté rebound, a teda znovuobjavenie sa ochorenia. Na zníženie rizika „rebound fenoménu“ sa odporúča preventívna liečba.

Kolchicín je ďalšou možnosťou liečby akútnej dny. Generický kolchicín sa používa už desaťročia, neprešiel formálnym preskúmaním zo strany amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) pre túto indikáciu až do roku 2009. V tomto roku bol schválený značkový kolchicín (Colcrys). Colcrys je však finančne nákladný a generický kolchicín už nie je dostupný. Okrem toho kolchicín nemá analgetické vlastnosti a môže byť menej účinný pri liečbe akútnych vzplanutí, ak sa podáva po 72 až 96 hodinách od nástupu symptómov. Bežné nežiaduce účinky zahŕňajú nevoľnosť, vracanie a hnačku. Kolchicín sa má používať u pacientov s poruchou funkcie pečene alebo obličiek.

Prevencia

Primárna prevencia

Stratégie primárnej prevencie smerujú k tomu, aby pacient predišiel vzniku ochorenia, súčasťou sú rôzne aktivity na podporu zdravia a primárne preventívne opatrenia. Najdôležitejšia je zdravotná výchova, osveta, na zabránenie vzniku ochorenia. Na predchádzanie vzniku ochorenia sa odporúča pitie väčšieho množstva vody a iných nealkoholických tekutín, pitie menej alkoholu, najmä piva, obmedzenie konzumácie mäsa, hlavne mäsa s vysokým obsahom purínov a morských plodov, zvýšenie príjmu ovocia, zeleniny, strukovín a celozrnných výrobkov. Ovocie bohaté na antioxidanty ako sú tmavo sfarbené ovocie, medzi ktoré patria černice, čučoriedky, hrozno, maliny a najmä čerešne môžu pomôcť udržať kyselinu močovú pod kontrolou. Konzumácia mierneho množstva vitamínu C je tiež spojená s nižšími hladinami kyseliny močovej. Avšak veľmi veľké dávky vitamínu môžu skutočne zvýšiť hladiny kyseliny močovej. Okrem toho zmeny v stravovaní môžu mať za cieľ zníženie telesnej hmotnosti.[6] Častokrát býva u vegetariánov spájaná sója so zvýšenou koncentráciou purínov, avšak túto hypotézu zamietli čínski vedci, ktorí robili výskum na ženách v období po menopauze.[7] Obezita je taktiež rizikovým faktorom dny. Udržiavanie zdravej hmotnosti prostredníctvom vyváženej stravy a pravidelného cvičenia môže pomôcť predchádzať dnovým záchvatom.

Sekundárna prevencia

Sekundárna prevencia sa zameriava hlavne na diagnostiku a liečbu už existujúceho ochorenia v jeho ešte skorých štádiách. Zaoberá sa prevenciou komplikácií ochorenia, skríningom pacientov, adekvátnou liečbou, ktorá je zostavená z podrobného chorobného procesu a hlavne včasnou diagnostikou. Inhibítory xantínoxidázy a probenecid zabraňujú záchvatom dny znížením množstva kyseliny močovej v krvi.[8]

Terciárna prevencia

Terciárna prevencia korešponduje s rehabilitáciou. Cieľom je odstrániť alebo zmierniť dopady choroby na pacienta, jeho príbuzných a spoločnosť. Kladie sa dôraz na sledovanie tvorby tofov a obličkových kameňov v dôsledku chronicky vysokých hladín kyseliny močovej. Tofy sú tvrdé usadeniny kyseliny močovej pod kožou. Pre ľudí s častými akútnymi vzplanutiami alebo chronickou dnou môžu lekári odporučiť preventívnu liečbu na zníženie hladín kyseliny močovej v krvi pomocou liekov ako alopurinol, febuxostat a peglotikáza.

Zriedkavé dnové ochorenia

Okrem dny poznáme aj ďalšie, ale veľmi zriedkavé metabolické poruchy, ktoré postihujú funkciu kĺbov. Všetky sú podmienené genetickými predispozíciami. Pri pseudo dne sa v kĺboch neakumulujú kryštáliky kyseliny močovej, ale postupne kalcifikuje chrupka.[9] Časom však tiež dôjde k obmedzeniu pohybu. Príčinou je hyperfunkcia prištítnych žliaz, ktoré sa podieľajú na regulácii metabolizmu vápnika. Aj toto ochorenie sprevádzajú záchvaty bolesti. Ak je z genetických dôvodov narušený metabolizmus železa, dochádzda k idiopatickej hemochromatóze. Pri nej sú najprv postihnuté kĺby ruky. Pri ochronóze sa v kĺbovej chrupke a šlachách ukladajú černavé pigmenty, produkty metabolizmu bielkovín. Ochorenie sa prejavuje veľmi podobnými symptómami. Bez liečby by aj v tomto prípade došlo k poškodeniu kĺbov a obmedzeniu funkcie pohybu. Aj pri poruchách metabolizmu tukov vznikajú substancie, ktoré sa ukladajú v kĺboch a môžu vyvolávať zápalové procesy.

Referencie

  1. BOŠMANSKÝ, Karol. Reumatické choroby a ich vplyv na pohybové ústrojenstvo. Bratislava : Ústav zdravotnej výchovy, 1997. 63 s. ISBN 80-7159-084-3.
  2. Príručka chrbát, kĺby a všetko čo vás bolí : Podrobná príručka starostlivosti o kĺby, kosti a svaly s návodmi, ako sa zbaviť napätia a bolesti. 1. slovenské. vyd. Bratislava : Svojtka & Co., 2008. 208 s. ISBN 978-80-8107-017-4.
  3. Gout . cdc.gov, . Dostupné online.
  4. ĎURIŠOVÁ, Elena. Bolesti chrbtice, kľbov, kostí a-. [Hlohovec] : Elena Ďurišová - AKU-HOMEO, 2012. 350 s. ISBN 978-80-89496-07-5.
  5. Access Denied . pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, . Dostupné online.
  6. Access Denied . pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, . Dostupné online.
  7. Access Denied . pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, . Dostupné online.
  8. the Healthline Editorial Team. Gout Treatment and Prevention . healthline.com, . Dostupné online.
  9. What Are Gout and Pseudogout? . webmd.com, . Dostupné online.

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Dna
  • Spolupracuj na Wikislovníku Wikislovník ponúka heslo Dna
Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o DNA

Úmluva o zachování antarktických tuleňů
Úmrtí v roce 2021
Úszólábúak
Čechy
Čeleď
Čepcol hřebenatý
Černé moře
Česká Wikipedie
Česko
Řád (biologie)
Říše (biologie)
Řecko
Šelmy
Šestá hodnotící zpráva IPCC
Španělsko
Špičák (zub)
Švédsko
Železniční trať Plzeň – Furth im Wald
Živočichové
Žraloci
Φώκιες
Ластаногія
Перконоги
Մաշկոտանիներ
טורפים ימיים
زعنفيات الأقدام
زعنفيات الاقدام
فک (جانور)
فۆک
सील
མཚོ་གཟིག
11. srpen
13. srpen
1496
1521
1680
1717
1738
1771
1775
1811
1848
1849
1866
1905
1946
1961
2. srpen
21. září
4. srpen
5. srpen
7. srpen
7. září
8. srpen
9. srpen
Albánie
Amanda Gormanová
Amharsko
Arctocephalus
Arctocephalus pusillus
Arctoidea
Atomové bombardování Hirošimy a Nagasaki
Aztécká říše
Bělorusko
Bajkal
Barokní architektura
Berlínská zeď
Bezobratlí
Bezodtoká oblast
Biologická klasifikace
Boeing B-29 Superfortress
Callorhinus
Carl Linné
Chlup (zoologie)#Podsada a pesíky
Commons:Featured pictures/cs
Conquista
Covid-19
Creodonta
Cystophora
Dalibor z Kozojed
Diecéze míšeňská
DNA
Dobývání Aztécké říše
Doba kamenná
Domažlice
Dusty Hill
Eite-chosach
Enaliarctos
Encyklopedie
Eocén
Erignathus
Etiopie
Eumetopias
Eväjalkaiset
Evangelická církev
Fat Man
Ferae
Film
Fokuloj
František Kavka
Fylogenetický strom
Görlitz
Genitiv
George Gaylord Simpson
Globální oteplování
Gotická architektura
Halichoerus
Herbert George Wells
Hernán Cortés
Histriophoca
Hladomor v českých zemích 1770–1772
Hlavní strana
Hlavonožci
Horní čelist
Horní Lužice
Hydrodynamika
Hydrurga
International Standard Book Number
Jaan Kaplinski
Japonsko
Jižní polokoule
Jindřich IV.
Joel Asaph Allen
Johann Friedrich Blumenbach
Johann Karl Wilhelm Illiger
Josef Svátek
Josef Válka
Kůže
Kalifornie
Kanada
Kapitulace u Világoše
Karel Malý
Karibik
Kaspické moře
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
Kel
Klad
Kmen (biologie)
Komunismus
Konflikt v Tigraji 2020
Kosatka dravá
Kostel svatého Petra a Pavla (Görlitz)
Kryscina Cimanouská
Kurt Biedenkopf
Lícní kost
Línání
Lachtanovití
Lachtan šedý
Lachtan antarktický
Lachtan Forsterův
Lachtan galapážský
Lachtan hřivnatý
Lachtan japonský
Lachtan jižní
Lachtan jihoafrický
Lachtan jihoamerický
Lachtan medvědí
Lachtan mořský
Lachtan novozélandský
Lachtan ostrovní
Lachtan tmavý
Lachtan ušatý
Laktace
Lalibela
Lasicovití
Lek (biologie)
Leopold Chalupa
Leopold I.
Letní olympijské hry 2020
Litoměřice
Lobodon
Loivalised
Lužická Nisa
Luskouni
Městské okresy v Německu
Maďarská revoluce 1848–1849
Marie Terezie
Masožravec
Mathurin Jacques Brisson
Medvědovití
Mezivládní panel pro změnu klimatu
Milavče
Miocén
Miroslav Jindra
Mirounga
Miroungini
Mlži
Monachus
Monofyletismus
Morava
Morfologie (biologie)
Morlo
Mrožovití
Mrož lední
Musteloidea
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Německá demokratická republika
Německo
Německo-polská státní hranice
Nadřád
Nadace Wikimedia
Nagasaki
Neomonachus
Neophoca
Norsko
Novorossijsk
Nunavut
Očnice
Občina
Obratlovci
Odobenidae
Odobenus
Oligocén
Olympijské hry
Ommatophoca
Oregon
Organizace spojených národů
Osvícenský absolutismus
Otaria
Otariidae
Ottův slovník naučný/Robota
Ottův slovník naučný/Robota
Ottův slovník naučný/Robota

  • Předměstí
    Přimda (hrad)
    Půst
    Pərayaqlılar
    Pagekon obří
    Pagophilus
    Památková rezervace
    Panamská šíje
    Pandemie covidu-19
    Pandemie covidu-19 v Česku
    Panoráma
    Parafyletismus
    Paratethys
    Patent (diplomatika)
    Perajari
    Phoca
    Phocarctos
    Phocidae
    Pinnípedes
    Pinnipède
    Pinniped
    Pinnipedia
    Placentálové
    Ploutev
    Ploutvonožci
    Podřád
    Poddanství
    Poddruh
    Podkmen
    Pohlavní dimorfismus
    Polština
    Polsko
    Polyfyletismus
    Polygamie
    Polygynie
    Portál:Aktuality
    Portál:Doprava
    Portál:Geografie
    Portál:Historie
    Portál:Kultura
    Portál:Lidé
    Portál:Náboženství
    Portál:Obsah
    Portál:Příroda
    Portál:Sport
    Potamotherium
    Prevét
    Pruské Slezsko
    Psotvární
    Psotvární#Taxonomie
    Puijila
  • Pusa (rod)
    Pyjová kost
    Q30263
    Ròn
    Recentní taxon
    Referendum
    Renesanční architektura
    Reunig
    Robben
    Robota
    Robotní patent (1775)
    Ropná skvrna
    Rusko
    Rybolov
    Ryby
    Rypouš
    Rypouš severní
    Rypouš sloní
    Sæler
    Sakrální stavba
    SARS-CoV-2
    Sasko
    Savci
    Sedlák
    Seeroofdiere
    Selské povstání (1775)
    Seolh
    Sergej Adamovič Kovaljov
    Severní polokoule
    Seznam římských králů
    Seznam světového dědictví v Africe#Etiopie
    Siaruuwdiarten
    Sirény
    Slezská kuchyně
    Slezsko
    Sluch
    Slzní kost
    Smysl (biologie)
    Soubor:Aloys Zötl, Der See-Elefant.jpg
    Soubor:Archaeodobenus restoration.PNG
    Soubor:Berlinermauer.jpg
    Soubor:Birds and nature (1901) (14568900397).jpg
    Soubor:Enaliarctos mealsi (cropped).JPG
    Soubor:Nagasakibomb.jpg
    Soubor:Pinniped collage.jpg
    Soubor:Pinniped range.jpg
    Soubor:Piscophoca.jpg
    Soubor:Puijila BW.jpg
    Soubor:Thilafushi1.jpg
    Speciální:Hledání
    Speciální:Kategorie
    Speciální:Moje diskuse
    Speciální:Moje příspěvky
    Speciální:Náhodná stránka
    Speciální:Nové stránky
    Speciální:Poslední změny
    Speciální:Statistika
    Speciální:Zdroje knih/80-85467-61-5
    Srážka vlaků u Milavčí
    Srst
    Střední Evropa
    Středozemní moře
    Strunatci
    Suchozemské šelmy
    Světskost
    Synonymum
    Systema naturae
    Třída (biologie)
    Taxonomická kategorie
    Taxonomie (biologie)
    Tenochtitlán
    Teritorium (ekologie)
    Terry Cooper
    Thilafushi
    Tigrajská lidově osvobozenecká fronta
    Tokio
    Tony Esposito (lední hokejista)
    Tribus
    Trichechus
    Tučňáci
    Tuleňovití
    Tuleň bajkalský
    Tuleň grónský
    Tuleň havajský
    Tuleň karibský
    Tuleň kaspický
    Tuleň krabožravý
    Tuleň kroužkovaný
    Tuleň kuželozubý
    Tuleň leopardí
    Tuleň obecný
    Tuleň pacifický
    Tuleň pruhovaný
    Tuleň Rossův
    Tuleň středomořský
    Tuleň vousatý
    Tuleň Weddellův
    Ušní boltec
    Ultrazvuk
    UNESCO
    Václav Vaněček
    Východní Germáni
    Vakcína proti covidu-19
    Velké okresní město
    Vibrisy
    Vital Šyšov
    Vydry
    Wiki
    Wikicitáty:Hlavní strana
    Wikidata:Hlavní strana
    Wikiknihy:Hlavní strana
    Wikimedia Česká republika
    Wikipedie:Údržba
    Wikipedie:Časté chyby
    Wikipedie:Často kladené otázky
    Wikipedie:Článek týdne
    Wikipedie:Článek týdne/2021
    Wikipedie:Citování Wikipedie
    Wikipedie:Dobré články
    Wikipedie:Dobré články#Portály
    Wikipedie:Jak číst taxobox
    Wikipedie:Kontakt
    Wikipedie:Nejlepší články
    Wikipedie:Obrázek týdne
    Wikipedie:Obrázek týdne/2021
    Wikipedie:Požadované články
    Wikipedie:Pod lípou
    Wikipedie:Portál Wikipedie
    Wikipedie:Potřebuji pomoc
    Wikipedie:Průvodce
    Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
    Wikipedie:Velvyslanectví
    Wikipedie:Vybraná výročí dne/srpen
    Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
    Wikipedie:Zajímavosti
    Wikipedie:Zajímavosti/2021
    Wikipedie:Zdroje informací
    Wikislovník:Hlavní strana
    Wikiverzita:Hlavní strana
    Wikizdroje:Hlavní strana
    Wikizprávy:Hlavní strana
    Západní Slované
    Zalophus
    Zemský okres Zhořelec
    Zgorzelec
    Znečištění vody
    Zrak
    Zrušení poddanství




    Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
    Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

    Your browser doesn’t support the object tag.

    www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk