Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!

...
...

A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Rebríček IIHF

Rebríček IIHF je poradie národných hokejových mužstiev členských krajín IIHF. Určuje sa podľa neho nasadenie krajín do základných skupín majstrovstiev sveta a do olympijského turnaja, resp. olympijskej kvalifikácie. Bol schválený na kongrese IIHF v septembri 2003 a podľa vtedajšieho prezidenta IIHF Reného Fasela bol navrhnutý tak, aby bol jednoduchý na pochopenie a aby odrážal dlhodobú kvalitu jednotlivých tímov.

Vývoj poradia Top 10 tímov

Poradie mužského rebríčka na prvých 10 miestach
Poradie ženského rebríčka na prvých 10 miestach

Systém

Rebríček je založený na poradí národných mužstiev na posledných olympijských hrách a posledných štyroch majstrovstvách sveta. Majster sveta a olympijský víťaz získavajú 1200 bodov. Každé ďalšie mužstvo získava o 20 bodov menej ako tím, ktorý sa umiestnil na priečke nad ním, s výnimkou rozdielov medzi 1. a 2., 2. a 3., 4. a 5. a 8. a 9.[1] miestom, kde je odstup 40 bodov.

Tabuľka získaných bodov podľa umiestnenia na MS resp. ZOH.
8. 1000 16. 820 24. 660 32. 500 40. 340 48. 180

Výsledok posledného turnaja má najvyššiu hodnotu, do celkového rebríčka sa ráta 100 % získaných bodov. Z predchádzajúceho turnaja si mužstvo pripočíta už len 75 % získaných bodov, spred dvoch rokov je to 50 % bodov a spred troch rokov 25 % bodov. Body z olympijského turnaja majú rovnakú percentuálnu hodnotu, ako body z majstrovstiev sveta v tom istom roku. Staršie výsledky na aktuálne poradie už nemajú vplyv.

Príklad

Slovensko obsadilo na MS 2011 desiatu priečku, za ktorú získalo 940 bodov. V roku 2010 obsadili Slováci 12. miesto, ktoré im prinieslo 900 bodov. Na olympijskom turnaji 2010 skončili na 4. mieste a pripísali si 825 bodov. V roku 2009 skončilo Slovensko na majstrovstvách sveta na 10. mieste, za ktoré získalo 940 bodov, na MS 2008 skončilo trináste a pripísalo si 880 bodov.

Celkový počet bodov po MS 2011:
(100 % x 940 b) + (75 % x 900 b) + (50 % x 940 b) + (25 % x 880 b) + (OH: 75% x 1100) = 940 + 675 + 470 + 220 + 825 = 3130 bodov.

Nasadzovanie na MS a ZOH

Poradie národných tímov v rebríčku ovplyvňuje aj ich nasadzovanie na nasledujúce turnaje. Na olympijský turnaj priamo postupuje usporiadateľ a prvých 8 tímov z rebríčka, zverejneného dva roky pred samotným turnajom. To znamená, že to, ktoré tímy postúpia priamo na olympijský turnaj v roku 2026, bude známe z rebríčka po majstrovstvách sveta v roku 2024. Ostatné prihlásené tímy zo spomínaného rebríčka odohrajú olympijskú kvalifikáciu, a to takým spôsobom, že mužstvá na 37. mieste a nižšie odohrajú prvé kolo kvalifikácie, z ktorého dvaja víťazi skupín postúpia do druhého kola. Mužstvá na 27. až 36. mieste, plus dvaja postupujúci z 1. kola, odohrajú druhé kolo kvalifikácie v troch skupinách po štyroch tímoch, z ktorého vzídu tri víťazné tímy, ktoré postúpia do tretieho kola, kde sa k nim pripoja tímy na 18. až 26. mieste. Z tretieho kola opäť víťazi troch skupín postúpia do štvrtého kola, kam boli priamo nasadené tímy z 9. až 17. miesta rebríčka IIHF. Víťazi troch skupín štvrtého kola postupujú na olympijské hry.

U žien je systém podobný, priamo na OH postupuje usporiadateľ a prvých šesť tímov rebríčka. Prvé kvalifikačné kolo hrajú tímy z 27. miesta a nižšie. Druhé kolo hrajú tímy zo 16. až 26. miesta rebríčka, tretie kolo hrajú tímy zo 7. až 15. miesta. Tri víťazné družstvá si zabezpečia postup na olympiádu.

Keďže systém postupu a zostupu na majstrovstvách sveta je pevne daný a nezávisí od postavenia mužstiev v rebríčku, určuje sa podľa poradia aspoň rozloženie tímov do jednotlivých skupín turnaja. Do roku 2011, kedy boli podľa starého formátu mužstvá rozdelené ešte do štyroch skupín, sa nasadzovali tímy do skupín podľa nasledujúceho systému:

Sk. A Sk. B Sk. C Sk. D
1. 2. 3. 4.
8. 7. 6. 5.
9. 10. 11. 12.
16. 15. 14. 13.

Číslo v tabuľke znamená poradie krajiny v rebríčku zo všetkých účastníkov najvyššej kategórie MS pre nasledujúci rok.

Tabuľky

Top 20 tímov k 30. máju 2022 (muži), k 5. septembru 2022 (ženy)