DNA - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

DNA
Disambig.svg O skratke DNA pozri Deoxyribonukleová kyselina.
Dna na kolene

Dna alebo lámka, pakostnica, gout, staršie podagra (lat. arthritis uratica) je metabolitcké ochorenie, ktoré sa vyznačuje vysokými hodnotami kyseliny močovej v sére a epizódami akútnej artritídy vyvolanej mikrokryštálikmi natriumurátu. Sú často sprevádzané rozmanitými mimokĺbovými príznakmi a neskôr aj chronickým poškodením kĺbov.[1] Dna je bežná forma zápalovej artritídy, ktorá je veľmi bolestivá. Zvyčajne postihuje len jeden kĺb (často kĺb palca na nohe). U pacienta bývajú epizódy, keď sa príznaky zhoršujú, označujeme ich ako „vzplanutia“, a epizódy, keď nie sú žiadne príznaky, označujeme ako remisia. Opakované záchvaty dny môžu viesť k dnovej artritíde, čo je zhoršujúca sa forma artritídy.

Patogenéza

Dna je spôsobená stavom známym ako hyperurikémia, kedy je v tele zvýšená koncentrácia kyseliny močovej. Telo vytvára kyselinu močovú pri rozklade purínov, ktoré sa nachádzajú prirodzene v potravinách, ktoré konzumujeme. Keď je v tele príliš veľa kyseliny močovej, jej kryštály sa môžu hromadiť v kĺboch, tekutinách a tkanivách v tele. Hyperurikémia nie vždy spôsobuje dnu.

Klinický obraz

Charakteristickým prejavom dny je bolestivý záchvat (artritická epizóda), ktorá zvyčajne nastupuje veľmi rýchlo.[2] Obyčajne sa začína v nočných hodinách, ale môže vzniknúť aj v ktorúkoľvek dennú hodinu. Prekvapuje niekedy náhlymi príznakmi, inokedy predchádzajúcimi tráviacimi poruchami (nechutenstvo, pocity na zvracanie, nadúvanie a pod.). Môže byť sprevádzané nápadnými zmenami nálady, rozrušenosťou, nervozitou, neurčitými bolesťami, niekedy potením, zníženým vylučovaním moču. Inokedy častejším nutkaním na močenie. Postihnutý kĺb zvykne bolieť ešte pred prejavením sa symptómov. Takéto predzvestné príznaky majú pre pacienta veľký význam, lebo začatím liečenia záchvatu práve v tomto štádiu možno predísť jeho úplnému rozvinutiu.

V počiatočných štádiách ochorenia nevidieť na postihnutom kĺbe nijakú zmenu a pacient má pocit, akoby ho tlačila topánka. Častokrát sa však zjaví na postihnutom kĺbe zdurenina, koža nad ňou je teplejšia, sčervenie do farby plameňa a neskôr nadobudne fialkastú farbu. Celé podkožie presiakne a cievy v blízkom okolí zápalu sa rozšíria. Bolesť sa stupňuje. Celkové príznaky ochorenia sú nechutenstvo, nadúvanie, bolesti hlavy v zátylí, malátnosť, niekedy aj bolesti v krížoch a často triaška s následnou zvýšenou teplotou.

Záchvat býva časovo ohraničený. Spontánne ustupuje v priemere o 4 až 7 dní a pri liečení o 24 až 36 hodín. S ustupujúcim zápalom sa postupne zmierňujú aj bolesti, koža nad kĺbom bledne, svrbí a olupuje sa, čo znamená, že dnový záchvat sa končí. Po odznení záchvatu, najmä na začiatku ochorenia, sa pacient opäť cíti dobre a nemusí pociťovať kĺbové a iné ťažkosti. Na začiatku ochorenia obyčajne býva postihnutý iba jeden kĺb (najviac dva kĺby). Okrem základného kĺbu palca na nohe môžu byť dnou postihnuté aj ďalšie kĺby nohy, kolena, kĺby na ruke a prstoch, ako aj na lakti. Pri ďalších záchvatoch môžu byť postihnuté i viaceré kĺby naraz. Pri neliečenej dne a v prípade nedodržania nevyhnutnej životosprávy obvykle vznikajú opakované záchvaty. Na viackrát postihnutých kĺboch nastanú chronické zmeny, ktoré ich deformujú a znižujú ich funkciu a mobilitu v období medzi záchvatmi. Po opakovaných dnových záchvatoch sa vytvára u chorých obraz chronickej dny, t.j. pretrvávajúce príznaky postihnutia kĺbov a vytváranie tofov (tophus, lat. kameň).

Diagnostika a liečba

Lekár diagnostikuje dnu posúdením príznakov a výsledkov fyzického vyšetrenia, röntgenových lúčov a laboratórnych testov.[3] Dnu možno diagnostikovať (vyšetreniami – testy, RTG) iba počas vzplanutia, keď je kĺb horúci, opuchnutý a bolestivý a keď laboratórny test potvrdí prítomnosť kryštálov kyseliny močovej v postihnutom kĺbe.[4]

Aby sa dosiahlo rýchle a úplné vymiznutie symptómov, liečba akútnej dny by sa mala začať do 24 hodín od nástupu príznakov ochorenia. Perorálne kortikosteroidy, intravenózne kortikosteroidy, NSAID (nonsteroidal anti-inflammatory drug - nesteroidné protizápalové lieky) a kolchicín sú účinné pri liečbe akútnych vzplanutí dny.[5] NSAID sú liečbou prvej voľby. Indometacín (Indocin) bol historicky preferovanou voľbou, neexistuje však dôkaz, že je účinnejší ako ktorýkoľvek iný NSAID. Lekár môže indikovať NSAID alebo kolchicín, ktoré sa majú užívať každý deň, aby sa budúce záchvaty stali menej bolestivými. Kvôli potenciálnej toxicite by sa kolchicín nemal používať na liečbu akútnej dny, ale mal by sa používať v nízkych dávkach (0,6 až 1,2 mg/deň) na profylaxiu rekurentných záchvatov dny.

Kortikosteroidy sú vhodnou alternatívou pre pacientov, ktorí netolerujú NSAID alebo kolchicín. Pacientom s diabetes mellitus možno podávať kortikosteroidy na krátkodobé užívanie s náležitým monitorovaním hyperglykémie. Keď je dna obmedzená na jeden kĺb, intraartikulárne injekcie kortikosteroidov môžu byť vhodnejšie ako systémové kortikosteroidy, najmä kvôli ich nižšiemu profilu nežiaducich účinkov. Po prerušení liečby kortikosteroidmi na akútnu dnu sú časté rebound, a teda znovuobjavenie sa ochorenia. Na zníženie rizika „rebound fenoménu“ sa odporúča preventívna liečba.

Kolchicín je ďalšou možnosťou liečby akútnej dny. Generický kolchicín sa používa už desaťročia, neprešiel formálnym preskúmaním zo strany amerického Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) pre túto indikáciu až do roku 2009. V tomto roku bol schválený značkový kolchicín (Colcrys). Colcrys je však finančne nákladný a generický kolchicín už nie je dostupný. Okrem toho kolchicín nemá analgetické vlastnosti a môže byť menej účinný pri liečbe akútnych vzplanutí, ak sa podáva po 72 až 96 hodinách od nástupu symptómov. Bežné nežiaduce účinky zahŕňajú nevoľnosť, vracanie a hnačku. Kolchicín sa má používať u pacientov s poruchou funkcie pečene alebo obličiek.

Prevencia

Primárna prevencia

Stratégie primárnej prevencie smerujú k tomu, aby pacient predišiel vzniku ochorenia, súčasťou sú rôzne aktivity na podporu zdravia a primárne preventívne opatrenia. Najdôležitejšia je zdravotná výchova, osveta, na zabránenie vzniku ochorenia. Na predchádzanie vzniku ochorenia sa odporúča pitie väčšieho množstva vody a iných nealkoholických tekutín, pitie menej alkoholu, najmä piva, obmedzenie konzumácie mäsa, hlavne mäsa s vysokým obsahom purínov a morských plodov, zvýšenie príjmu ovocia, zeleniny, strukovín a celozrnných výrobkov. Ovocie bohaté na antioxidanty ako sú tmavo sfarbené ovocie, medzi ktoré patria černice, čučoriedky, hrozno, maliny a najmä čerešne môžu pomôcť udržať kyselinu močovú pod kontrolou. Konzumácia mierneho množstva vitamínu C je tiež spojená s nižšími hladinami kyseliny močovej. Avšak veľmi veľké dávky vitamínu môžu skutočne zvýšiť hladiny kyseliny močovej. Okrem toho zmeny v stravovaní môžu mať za cieľ zníženie telesnej hmotnosti.[6] Častokrát býva u vegetariánov spájaná sója so zvýšenou koncentráciou purínov, avšak túto hypotézu zamietli čínski vedci, ktorí robili výskum na ženách v období po menopauze.[7] Obezita je taktiež rizikovým faktorom dny. Udržiavanie zdravej hmotnosti prostredníctvom vyváženej stravy a pravidelného cvičenia môže pomôcť predchádzať dnovým záchvatom.

Sekundárna prevencia

Sekundárna prevencia sa zameriava hlavne na diagnostiku a liečbu už existujúceho ochorenia v jeho ešte skorých štádiách. Zaoberá sa prevenciou komplikácií ochorenia, skríningom pacientov, adekvátnou liečbou, ktorá je zostavená z podrobného chorobného procesu a hlavne včasnou diagnostikou. Inhibítory xantínoxidázy a probenecid zabraňujú záchvatom dny znížením množstva kyseliny močovej v krvi.[8]

Terciárna prevencia

Terciárna prevencia korešponduje s rehabilitáciou. Cieľom je odstrániť alebo zmierniť dopady choroby na pacienta, jeho príbuzných a spoločnosť. Kladie sa dôraz na sledovanie tvorby tofov a obličkových kameňov v dôsledku chronicky vysokých hladín kyseliny močovej. Tofy sú tvrdé usadeniny kyseliny močovej pod kožou. Pre ľudí s častými akútnymi vzplanutiami alebo chronickou dnou môžu lekári odporučiť preventívnu liečbu na zníženie hladín kyseliny močovej v krvi pomocou liekov ako alopurinol, febuxostat a peglotikáza.

Zriedkavé dnové ochorenia

Okrem dny poznáme aj ďalšie, ale veľmi zriedkavé metabolické poruchy, ktoré postihujú funkciu kĺbov. Všetky sú podmienené genetickými predispozíciami. Pri pseudo dne sa v kĺboch neakumulujú kryštáliky kyseliny močovej, ale postupne kalcifikuje chrupka.[9] Časom však tiež dôjde k obmedzeniu pohybu. Príčinou je hyperfunkcia prištítnych žliaz, ktoré sa podieľajú na regulácii metabolizmu vápnika. Aj toto ochorenie sprevádzajú záchvaty bolesti. Ak je z genetických dôvodov narušený metabolizmus železa, dochádzda k idiopatickej hemochromatóze. Pri nej sú najprv postihnuté kĺby ruky. Pri ochronóze sa v kĺbovej chrupke a šlachách ukladajú černavé pigmenty, produkty metabolizmu bielkovín. Ochorenie sa prejavuje veľmi podobnými symptómami. Bez liečby by aj v tomto prípade došlo k poškodeniu kĺbov a obmedzeniu funkcie pohybu. Aj pri poruchách metabolizmu tukov vznikajú substancie, ktoré sa ukladajú v kĺboch a môžu vyvolávať zápalové procesy.

Referencie

  1. BOŠMANSKÝ, Karol. Reumatické choroby a ich vplyv na pohybové ústrojenstvo. Bratislava : Ústav zdravotnej výchovy, 1997. 63 s. ISBN 80-7159-084-3.
  2. Príručka chrbát, kĺby a všetko čo vás bolí : Podrobná príručka starostlivosti o kĺby, kosti a svaly s návodmi, ako sa zbaviť napätia a bolesti. 1. slovenské. vyd. Bratislava : Svojtka & Co., 2008. 208 s. ISBN 978-80-8107-017-4.
  3. Gout . cdc.gov, . Dostupné online.
  4. ĎURIŠOVÁ, Elena. Bolesti chrbtice, kľbov, kostí a-. [Hlohovec] : Elena Ďurišová - AKU-HOMEO, 2012. 350 s. ISBN 978-80-89496-07-5.
  5. Access Denied . pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, . Dostupné online.
  6. Access Denied . pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, . Dostupné online.
  7. Access Denied . pubmed.ncbi.nlm.nih.gov, . Dostupné online.
  8. the Healthline Editorial Team. Gout Treatment and Prevention . healthline.com, . Dostupné online.
  9. What Are Gout and Pseudogout? . webmd.com, . Dostupné online.

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Dna
  • Spolupracuj na Wikislovníku Wikislovník ponúka heslo Dna
Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o DNA

Ájurvéda
Évariste Galois
Írán
Úmrtí v roce 2022
Úsečka
Čínština
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2022)
Česká Wikipedie
Česko
Člověk
Řečtina
Řecko
Řekové
Žíhání (chemie)
Železo
Živina
Život
11. prosinec
1120
1145
1160
12. století
1248
125
1259
13. prosinec
1482
1505
18. prosinec
1812
1829
1837
1887
19. století
1907
1972
1987
1992
2. století př. n. l.
20. století
2011
29. prosinec
300 př. n. l.
4. století
4. století př. n. l.
500
75
8. prosinec
8. století
888
9. století
Adelard z Bathu
Agrochemie
Agronomie
Akupunktura
Alchymie
Alexandrie
Alexandr Romanovič Lurija
Algebraická struktura
Algebraická topologie
Allopatie
Almagest
Alternativní medicína
Analfabetismus
Analytická chemie
Anatomie
Angličtina
Anicius Manlius Torquatus Severinus Boëthius
Anorganická chemie
Anton Tkáč
Antroposofická medicína
Arabština
Argentina
Argentinská fotbalová reprezentace
Artemis I
Atestace (lékaře)
Atmosférická chemie
Atom
Atomová teorie
Australská národní knihovna
Autoritní kontrola
Axiom
Bahamy
Baja California
Bakterie
Bertrand Russell
Bible
Binární operace
Biochemie
Biologie
Biomechanika
Biomedicínské inženýrství
Bodleian Library
Bolzanova věta
Botanika
Britsko-americká válka
Bronz
Byzantská říše
Celé číslo
Chemická sloučenina
Chemické inženýrství
Chemické sjezdy
Chemický průmysl
Chemický prvek
Chemie
Chemie životního prostředí
Chemik
Chemoinformatika
Chirurgie
Commons:Featured pictures/cs
Dějiny lékařství
Damascénská ocel
David Hilbert
Dedukce
Definice
Demografie
Denisa Rohanová
Den volných děl
Dina Boluarteová
DNA
Doba kamenná
Egypt
Ekologie
Elektroakupunktura dle Volla
Elektrochemie
Elektron
Embryologie
Encyklopedie
Endoskop
Enologie
Epidemiologie
Ernst Zermelo
Etika
Eudoxos z Knidu
Eukleidés
Eukleidovská geometrie
Eukleidovská geometrie#Kniha I
Eukleidovská geometrie#Kniha II
Eukleidovská geometrie#Kniha III
Eukleidovská geometrie#Kniha IV
Eukleidovská konstrukce
Eukleidovy postuláty
Euklidovy postuláty
Evidence Based Medicine
Farah Pahlaví
Farmacie
Farmakologie
Fernando Collor de Mello
File:Eukleides Servit.pdf
Filtrace
Finále Mistrovství světa ve fotbale 2022
Flogistonová teorie
Formální důkaz
Formální teorie
Formule (logika)
Fotochemie
Francie
Francouzština
Francouzská fotbalová reprezentace
Francouzská národní knihovna
Franco Frattini
František Servít
Fregata
FTX
Fytoterapie
Fyzikální chemie
Fyzika
Fyzika částic
Fyziologie
Fyziologie rostlin
Gödelovy věty o neúplnosti
Gemeinsame Normdatei
Genetika
Geochemie
Geologie
Geometrický útvar
Geometrie
Gerard z Cremony
Gerhard Gentzen
Grupa
Gynekologie a porodnictví
Hérón Alexandrijský
Heřman Dalmatinec
Hebrejština
Helena Haškovcová
Hilbertovský kalkulus
Hilbertovský klasický kalkulus
Hippokrates
Histologie
Histopatologie
Historický lexikon Švýcarska
Hlavní strana
Hmota
Hnojení
Homeopatie
Homomorfismus
Humanitní vědy
Hunajn ibn Ishák
Husajn I.
Hygiena
Impeachment
Imunologie
Informatika
Integrální počet
Interdisciplinarita
International Standard Book Number
International Standard Serial Number
Internet Archive
Intuice
Ion
Iracionální číslo
Itamar Franco
Jaderná chemie
Jaderná fúze
Jazyk (logika)
Jean-Baptiste van Helmont
Jean Blondel
Jimmy Carter
Josef Smolík (historik)
Jurij Romaněnko
Kódování
Kůže
Karel Diviš
Kareta menší
Katalog jmen a názvů děl Katalánska
Katar
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Obory a disciplíny chemie
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
Kaučuk
Keramika
Kladné číslo
Klasifikace jednoduchých konečných grup
Klaudios Ptolemaios
Klinická biochemie
Klinická farmakologie
Knihtisk
Kompilát
Koordinační chemie
Kosinová věta
Kovalentní vazba
Kovy
Kriminalistika
Kružnice
Kruh (geometrie)
Kryptografie
Kryptoměna
Krystalografie
Krystalová mřížka
Kurt Gödel
Kvantová teorie pole
Kvas
Látková přeměna
Lékař
Lékařská fakulta
Lékařská informatika
Lékařství
Ladislav Trojan
Latina
Lawrence Livermore National Laboratory
Lege artis (lékařství)
Library of Congress Control Number
Lingvistika
Lionel Messi
Logická indukce
Logika
Londýnská konvence proti znečišťování moří
Lotyšská národní knihovna
Měď
Makromolekulární chemie
Matematická logika
Matematická věta
Matematický důkaz
Matematik
Matematika
Matteo Ricci
Maxilofaciální chirurgie
Maxi Jazz
Metalurgie
Mexiko
Mikrobiologie
Miloslava Kalibová
Mistrovství světa ve fotbale 1986
Mistrovství světa ve fotbale 2022
Množina
Mnohoúhelník
Molekula
Muhammad Rezá Pahlaví
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Nápověda:Reference
Národní knihovna České republiky
Národní knihovna Španělska
Národní knihovna Izraele
Národní knihovna Koreje
Národní lékařská knihovna
Národní park Everglades
Národní parlamentní knihovna Japonska
Násobení
Němčina
Nadace Wikimedia
Nanotechnologie
Neeukleidovská geometrie
Nejvyšší správní soud České republiky
Nekonečno
Nemoc
Neurovědy
Nikolaj Ivanovič Lobačevskij
Objem
Oheň
Organická chemie
Organokovová chemie
Orion (kosmická loď)
ORL
Ortopedie
Ottův slovník naučný
Ottův slovník naučný/Agrikulturní či hospodářská chemie
Ottův slovník naučný/Chemie
Ottův slovník naučný/Lékařství
Oxford
Oxid vápenatý
Oxyrhynchos
Pýthagorejci
Přímka
Příroda
Přírodní vědy
Půda
Papyrus
Pargamotéka
Patologická fyziologie
Patologie
Peanova aritmetika
Pedologie
Pedro Castillo
Peru
Petrochemický průmysl
Petrochemie
Petrohrad
Petr Vopěnka
Pivo
Plútarchos
Planimetrie
Platón
Platónské těleso
Podobnost (geometrie)
Polská národní knihovna
Polynomická rovnice
Polytematický strukturovaný heslář
Poměr
Portál:Aktuality
Portál:Chemie
Portál:Doprava
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Matematika
Portál:Medicína
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Sport
Portál:Zemědělství
Postulát
Potrava
Potravinářský průmysl
Povrch
Právní věda
Prázdná množina
Pragmatická sankce
Pravidelný mnohoúhelník
Predikátová logika
Projekt Gutenberg
Proklos
Prostorová epidemiologie
Protesty v Íránu (2022)
Prvočíslo
Psychiatrie
Psychika
Psychologie
Pythagorova věta
Q11190#identifiers
Q11190#identifiers|Editovat na Wikidatech
Q172891#identifiers
Q172891#identifiers|Editovat na Wikidatech
Q2329#identifiers
Q2329#identifiers|Editovat na Wikidatech
Q397334#identifiers
Q397334#identifiers|Editovat na Wikidatech
Racionální číslo
Radiodiagnostika
Regiomontanus
Regulární matice
Reiki
Relativní atomová hmotnost
Reprezentace (grupa)
Robert Pynsent
Rostliny
Rovnoběžník
Rubikova kostka
Rudolf Vraniak
Rudolf Zahradník
Ruská invaze na Ukrajinu (2022)
Rusko
Sü Kuang-čchi
Sčítání
Sam Bankman-Fried
Seznam lékařských odborností
Seznam zájemců o kandidaturu ve volbě prezidenta České republiky 2023
Sféra (matematika)
Sicílie (ostrov)
Sklo
Sojuz TM-3
Sonochemie
Sonya Eddy
Soubor:Ear surgery on a patient.jpg
Soubor:Euclid, František Servít - Eukleidovy základy - 1907.djvu
Soubor:Euclid3a.gif
Soubor:Gnome-applications-science.svg
Soubor:Jimmy Carter with King Hussein of Jordan the Shah of Iran and Shahbanou of Iran - NARA - 177332 04.jpg
Soubor:Kemp Ridley's sea turtle (6808132393) (cropped).jpg
Soubor:P. Oxy. I 29.jpg
Soubor:Rubik's cube.svg
Soubor:Wiki letter w.svg
Soubor:Woman teaching geometry.jpg
Soubor:YuriRomanenko.jpg
Sovětský svaz
Speciální:Kategorie
Speciální:Nové stránky
Speciální:Statistika
Speciální:Zdroje knih/80-200-0942-6
Speciální:Zdroje knih/80-7196-233-3
Speciální:Zdroje knih/978-80-01-03639-6
Speciální:Zdroje knih/978-80-248-4263-9
Speciální:Zdroje knih/978-80-7298-308-7
Speciální:Zdroje knih/978-80-903773-7-0
Spektroskopie
Spojené státy americké
Spojitá funkce
Společenské vědy
Státní převrat
Stříbro
Stadium (míra)
Starořečtina
Starověká Čína
Starověké Řecko
Starověký Egypt
Statistika
Stereometrie
Stomatologie
Sublimace
Sumerové
Supramolekulární chemie
Sylogismus
Symetrie
Systémová enzymoterapie
Těleso
Tětiva (geometrie)
Tečna
Technologie
Teoretická chemie
Teorie
Teorie čísel
Teorie grup
Teorie množin
Termochemie
Textilní průmysl
Thabit ibn Qurra
Thaletova věta
Tichý oceán
Tkanina
Toxikologie
Trojúhelník
Tvrzení (matematika)
Typografie
Univerzitní systém dokumentace
Urologie
USS Constitution
USS Johnston (DD-557)
Uzbekistán
Védy
Výživa rostlin
Výroková logika
Výzkum
Věda
Vědecká metoda
Vědní obor
Vědy o Zemi
Van der Waalsovy síly
Vatikánská apoštolská knihovna
Vesmír
Viktor But
Virtual International Authority File
Vittorio Adorni
Volba prezidenta České republiky 2023
Von Neumannova–Bernaysova–Gödelova teorie množin
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikimedia Commons
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2022
Wikipedie:Autorské právo#Publikování cizích autorských děl
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2022
Wikipedie:Ověřitelnost
Wikipedie:Pahýl
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Uvádění zdrojů
Wikipedie:Věrohodné zdroje
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/prosinec
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2022
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
Základy (kniha)
Záporné číslo
Zdraví
Zelená chemie
Zemědělství
Zeměměřičství
Zermelova–Fraenkelova teorie množin
Zimní palác
Zlatý řez
Zlato
Zpracování obrazu




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk