Rui Costa (cyklista) - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Rui Costa (cyklista)
Účastník olympijských hier
Účastník olympijských hier
Rui Costa
Costa na 2013 Tour de Romandie 2013
Costa na 2013 Tour de Romandie 2013
Osobné informácie
Celé meno Rui Alberto Faria da Costa
Narodenie 5. október 1986 (37 rokov)
Póvoa de Varzim, Portugalsko
Výška 183 cm
Váha 63 kg
Informácie o tíme
Momentálny tím UAE Emirates
Funkcia cestný cyklista
Typ cyklistu vrchár
Profesionálne tímy
2007–2008
2009–2013
2014–
S.L. Benfica
Movistar Team
UAE Emirates
Posledná aktualizácia: {{{aktualizácia}}}

Rui Alberto Faria da Costa (* 5. október 1986, Póvoa de Varzim) je profesionálny cestný cyklista, ktorý jazdí za UAE Emirates. Je známy víťazstvami na Tour de Suisse v rokoch 2012, 2013 a 2014. Tento hetrik dosiahol ako jediný cyklista v histórii. Vyhral aj etapy na Tour de France v roku 2011 a 2013 a tiež aj Grand Prix Cycliste de Montréal 2011. V roku 2013 sa stal majstrom sveta v cestnej cyklistike pred Joaquinom ,,Puritom" Rodríguezom a Alejandrom Valverdem.

Kariéra

Costa sa narodil v Aguçadoura, Póvoa de Varzim, kde začal kariéru v Guilhabreu, občianskej farnosti Vila do Conde. Neskôr odišiel do Santa Maria da Feira.

Profesionálna kariéra

2007-2011: Začiatky

Costa sa stal profesionálnym cyklistom v Benfice v roku 2007 a dostal sa do tímu Movistar v roku 2009. V spomínanom roku vyhral Four Days of Dunkirk, čo predchádzalo jeho víťazstvu v 8. Etape na Tour de Suisse 2010.

Costa na Tour de France 2010

V roku 2010 bol Rui Costa zapletený do hádky s Carlosom Barredom na konci 6. Etapy Tour de France, kedy sa ho Barredo pokúšal uvoľneným kolesom svojho bicykla napadnúť. To viedlo k následnej fyzickej potyčke. Obom cyklistom bola za incident udelená pokuta 300 frankov.

Na portugalskom národnom šampionáte v júni 2010 boli Rui Costa a jeho brat Mário pozitívne testovaní na prítomnosť zakázanej látky v krvi. Išlo o metylhexanamín. Súrodenci sa obhajovali argumentom o neúmyselnom užití látky, pravdepodobne dôsledkom konzumácie pokazenej potraviny. Následné testy potvrdili, že argument bol správny a Rui v apríli 2011 opäť podpísal po 5-mesačnom zákaze zmluvu s tímom Movistor.

2011

Costa na pódiu po víťazstve na Grand Prix Cycliste de Montréal 2011

V roku 2011 si Costa viedol vynikajúco na Vuelta a la Comunidad de Madrid, kde po 2. miestach v 1. a 3. etape vyhral celkovú klasifikáciu. Neskôr v tejto sezóne dokázal vyhrať sólovým spôsobom 8. etapu Tour de France. Pokračoval víťazstvom na Grand Prix Cycliste de Montréal, únikom z čelnej skupiny v závere pretekov, čím porazil aj spolujazdca z úniku Pierricka Fédriga. Oboch stíhal Philipp Gilbert, ktorý dokázal reagovať na ich atak, no do cieľa došiel so stratou 2 sekúnd.

2012

Costa na Tour de France 2012

V roku 2012 finišoval Costa v celkovom poradí na 3. mieste na Tour de Romandie. Vyhral 2. Etapu na Tour de Suisse, kde získal žltý dres a dokázal ho ubrániť až do konca pretekov. V celkovom poradí porazil druhého Fränka Schlecka o 14 sekúnd. Najväčšiu zásluhu na tom mala jeho snaha v poslednej etape, kedy sa zavesil za Schlecka, ktorý útočil v stúpaní na Glaubenberg Pass. Na vrchu stúpania mal Schleck nad Costom náskok už 1 minútu, no bol dobehnutý pri zjazde malou skupinkou, v ktorej sa ocitol aj Portugalčan. Spomínaná dvojica jazdcov ukončila etapu v rovnakom čase. Po tomto dôležitom víťazstve sa Costa vyjadril: "Toto víťazstvo chcem venovať svojmu tímu, pretože spolujazdci mi významne pomáhali celý týždeň. Neviem ako to mám opísať." Costa bol vybraný do kádra na Tour de France, kde mal zohrávať rolu hlavného domestika pre tímovú jednotku Alejandra Valverdeho. Toho sužovalo zranenie po páde, no napriek tomu dokázal vyhrať jednu etapu a v celkovom poradí skončiť na 20. mieste. Costa finišoval v celkovom poradí na 18. priečke. Neskôr sa zúčastnil aj GP Ouest-France, kde sa umiestnil na 2. mieste. Pred pelotónom unikol na poslednom stúpaní klasiky, len 5 kilometrov pred cieľovou páskou, no jazdec tímu Sky Edvald Boasson Hagen ho na poslednom kilometri prebehol.

V septembri cestoval do kanadskej provincie Quebec, aby sa zúčastnil dvoch pretekov World Tour, ktoré sa tam konali. Predstavil sa na najnižšej priečke pódia pretekov Grand Prix Cycliste de Québec, kedy vyhral šprint skupiny 16 cyklistov, ktorá dobiehala dvojicu v úniku: Simona Gerransa a Grega Van Avermaeta. Títo finišovali 4 sekundy pred Costom. O dva dni sa snažil Rui obhájiť minuloročný vavrín z pretekov Grand Prix Cycliste de Montréal, no finišoval ako ôsmy, opäť s deficitom 4 sekúnd na víťaza Larsa Pettra Nordhauga. Sezónu zavŕšil v Číne na Tour of Beijing. Záver bol úspešný, keďže aj tam sa umiestnil v top 10 celkovej klasifikácie. Tentokrát skončil deviaty.

2013

Rok 2014 zahájil Costa víťazstvom na Klasika Primavera a tretím miestom z Tour de Romandie. Taktiež sa zameriaval na obhajobu celkového triumfu z Tour de Suisse. Tento cieľ dokázal splniť, keď vyhral 7. etapu a neskôr získal žltý dres od Mathiasa Franka po víťaznej poslednej etape - vrchárskej časovke. Na Tour de France figuroval po pyrenejských etapách v top 10. V 13. etape stratil približne 10 minút po tom, čo sa snažil dotiahnuť tímového kolegu Alejandra Valverdeho do hlavného pelotónu. Španiel dostal defekt. V 16. etape sa Costa dostal do úniku, z ktorého zaútočil na poslednom stúpaní dňa Col de Manse pred zjazdom a sólovým víťazstvom v meste Gap. V tejto etape mu bola udelená aj cena za bojovnosť. O niekoľko dní neskôr opäť zvíťazil, a to v 19. etape po úniku z vedúcej skupinky na Col de la Croix Fry. Opäť zvíťazil sólo únikom v Le Grand-Bornand.

Rui Costa vyhral preteky s hromadným štartom na majstrovstvách sveta v Toskánsku (Taliansko). Týmto sa stal prvým portugalským cyklistom nosiacim dúhový dres. V rozhovore povedal: "Po vydarenej Tour bolo mojím cieľom finišovať na majstrovstvách sveta čo najvyššie a urobiť dobré preteky. Ale nikdy som si nemyslel, že vyhrám také dôležité preteky ako tieto. Znamená to pre mňa všetko. Je to odmena za celoživotnú snahu a tvrdú prácu."

Costa opustil tím Movistar na konci sezóny 2013 a stal sa členom kádra tímu Lampre-Merida pre rok 2014.

2014

Costa nosiaci dúhový dres pre obhajcu majstra sveta na Tour de Suisse 2014

Costa zahájil rok 2014 tretím miestom a víťazstvom bodovacej súťaže na portugalskom preteku Volta ao Algarve. Neskôr obsadil 2. miesto na jarných etapových pretekoch Paríž-Nice a 3. rok v rade finišoval na 3. mieste na západošvajčiarskom etapovom závode Tour de Romandie. Costove 1. víťazstvo sezóny v dúhovom drese patrilo poslednej etape Tour de Suisse 2014. Tým vyzliekol zo žltého dresu nemeckého časovkára Tonyho Martina a úspešne obhájil titul, čím sa stal prvým cyklistom v histórii Tour de Suisse, ktorý preteky vyhral 3-krát v rade.

Costa vstupoval do Tour de France s veľkými nádejami. Chcel sa umiestniť v celkovom poradí na pódiu, no pre zápal priedušiek začal strácať kontakt s najlepšími cyklistami. Jeho zdravotný stav sa zhoršil počas 2. voľného dňa a bola mu diagnostikovaná bronchopneumónia. V celkovom poradí mu patrila priebežne 13. priečka, no z dôvodu zdravotných indispozícií bol nútený odstúpiť z Tour. Do programu UCI World Tour sa opäť vrátil až na konci leta počas klasiky GP Ouest-France, kde finišoval na 92. mieste 11 sekúnd za víťazom - legendárnym francúzskym cyklistom Sylvainom Chavanelom. Portugalčan sa potom ešte zúčastnil kanadských jesenných klasík Grand Prix Cycliste de Québec a Grand Prix Cycliste de Montréal. Na druhom spomínanom preteku obsadil 2. miesto za Austrálčanom Simonom Gerransom.

Rui Costa cestoval aj do španielskej Ponferrady, kde sa konali majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike s cieľom obhájiť titul z pretekov s hromadným štartom. V tejto disciplíne sa umiestnil na 23. mieste 7 sekúnd za Poliakom Michalom Kwiatkowskim.

2015

Prvým úspechom Ruia Costu v novej sezóne bolo 4. miesto v celkovom poradí na Paríž-Nice. Najväčšiu zásluhu na tom mala časovka na vrch Col d'Èze, na ktorej obsadil 3. miesto. Na etapovom preteku Okolo Baskicka finišoval celkovo siedmy. Taktiež získal 4. miesto na Amstel Gold Race, kde ho opäť porazil Kwiatkowski. O týždeň neskôr zopakoval 4. miesto v klasike Liège–Bastogne–Liège. V júni sa rozhodol zmeniť svoj tradičný program a namiesto obhajoby titulu na Tour de Suisse, kde zvíťazil v posledných 3 ročníkoch sa zúčastnil konkurenčných pretekov Critérium du Dauphiné ako prípravu na Tour de France. Vyhral 6. etapu pretekov, kedy bol celý deň súčasťou úniku a na cieľovej páske prešprintoval Vincenza Nibaliho. Týždeň pred Grand Départ na Tour de France dokázal zvíťaziť v pretekoch s hromadným štartom na národnom šampionáte. Opäť nedokončil Tour de France, tentokrát pre pád. Na jeseň sa v Montreale opäť tešil z pódiového umiestnenia. Na majstrovstvách sveta v americkom Richmonde finišoval v jeho obľúbenej disciplíne na 9. mieste. Rovnakú priečku obsadil aj v bodovaní UCI World Tour.

2016

Rui Costa v úniku 19. etapy Tour de France 2016.

V tomto roku sa prezentoval vo februárovom etapáku Tour of Oman na celkovom 5. mieste. V top 10 sa umiestnil aj v prestížnej týždňovke Paris-Nice. Desiaty skončil aj v jarnej klasike Valónsky šíp a na tento klasikársky úspech nadviazal aj v preteku Liège-Bastogne-Liège, kde bol porazený ostatnými dvoma súpermi v čelnej skupinke. Na obľúbených švajčiarských pretekoch nesklamal. V Romandii skončil celkovo šiesty a na Tour de Suisse siedmy. Po úspešnej prvej polovici sezóny nastúpil na Tour de France. V preteku nezaznamenal pozoruhodnejšie umiestnenie, no po dravom úniku v 19. etape dostal prémiu pre najbojovnejšieho cyklistu dňa. Costa nechýbal ani vo štvorčlennom portugalskom výbere na letných olympijských hrách v Riu de Janeiro. Zohrával rolu tímového lídra a tento titul si patrične aj obhájil. V náročnom horskom preteku obsadil 10. miesto. Pri svojej prvej účasti na majstrovstvách Európy v pretekoch s hromadným štartom sa tiež umiestnil v top 10.

2017

Costa na počas časovky na majstrovstvách sveta v Bergene.

Nasledujúci rok bol pre Portugalčana o niečo chudobnejší. Najvýraznejšie výsledky zaznamenal v skorej jari. V januárovom preteku v Argentíne Vuelta a San Juan vyhral 5. etapu, čím sa vyšplhal aj na konečné 5. miesto v celkovej klasifikácii. V Ománe bol 2-krát porazený na cieľovej páske a v kráľovskej 5. etape skončil tretí. Celkovo mu patrila druhá priečka. Na rozvojovom etapáku Abu Dhabi Tour zvíťazil v jedinej kopcovitej etape, a tak sa stal aj celkovým víťazom pretekov. Ani túto sezónu neobišiel preteky Okolo Švajčiarska. Tam dokázal vyskočiť najvyššie na 2. miesto v etape a celkovo obsadil opäť úctyhodnú 5. priečku. Rui Costa sa zúčastnil aj iného významného World Tour závodu, a to Tour de Pologne, kde finišoval 2-krát v top 10 etapy a celkovo mu teda patrilo 10. miesto.

2018

Piatu sezóne pod hlavičkou UAE Emirates úspešne zahájil na Tour of Oman, kde sa umiestnil v top 10. Na Abu Dhabi Tour dal o sebe vedieť až v hodine dvanástej, keď záverečnej etape skočil na konečné 8. miesto v boji o celkové prvenstvo. Comeback do švajčiarskej Romandie bol tiež úrodný. 3 účasti v top 5 etapy a celkové 5. miesto vyznelo z perspektívy vedenia tímu úspešne. Na prvý vavrín sezóny sa pripravoval dlho. Veril, že to príde v Kanade. V jemu známej klasike v Montréale finišoval však šiesty. Neodmlčal sa ani na pamätných majstrovstvách sveta v údoli Álp v Innsbrucku. Napriek krutým nástrahám rakúskych ciest sa opäť zviditeľnil v tejto disciplíne a už tretíkrát zaznamenal účasť medzi desiatimi najlepšími.

2019

Rui Costa počas jarných klasík.

Aj túto jar bol Porugalčan vo forme. Sezónu odštartoval v okolí španielskej Valencie. So stratou len 48 sekúnd na domáceho víťaza Iona Izaguirreho uzatváral najlepšiu desiatku. Na ománskej púšti bol raz porazený v šprinte 4 mužov a o pár dní finišoval opäť štvrtý. V boji o červený dres stratil 58 sekúnd, čo stačilo na 4. miesto. So stratou vyše 3 minút skončil desiaty aj v talianskej týždňovke Tirreno-Adriatico. Na obľúbenej švajčiarskej týždňovke vo frankofóbnej oblasti Romandii predvádzal, už tradične, excelentné výkony. V prológu obsadil 10. priečku. O deň na to finišoval v šprinte tretí a celkovo sa vyšvihol už len za lídra Primoža Rogliča. Túto pozíciu si udržal aj po menej úspešnej 2. etape pretekov. V nasledujúci deň bol v horskej skúške prešprintovaný francúzskym objavom roka Davidom Gaudom, no Roglič mu už dýchal na chrbát. Costa klesol v boji o žltý trikot na 3. miesto. Aj v skrátenej 4. etape, v ktorej zúril vietor o rýchlosti 50 km/h s prudkým dažďom a teplotou len 6°C sa dokázal Rui Costa opäť umiestniť za víťazom etapy. Tým bol však líder, Slovinec Primož Roglič. Deň pred koncom Tour de Romandie tak druhý Costa strácal 12 sekúnd. V epilógu 73. ročníka zvládol časovku vynikajúco. Umiestnil sa ako siedmy a na víťaza etapy, lídra pretekov Primoža Rogliča stratil ďalších 37 sekúnd. To ho však už nepripravilo o rekordné 2. miesto v Romandii. Rovnako sa umiestnil aj v bodovacej súťaži. Pre Portugalčana to bola už šiesta účasť v top 10 tohto preteku a celkovo jedenásta účasť v top 10 na švajčiarských etapákoch. V tých dokázal už 7-krát stáť na pódiu, pričom okrem triplu na Tour de Suisse stál po pravici, či ľavici víťaza Tour de Romandie 4-krát. Na Tour de France sa v 12. etape umiestnil na 8. priečke po vydarenom úniku. V auguste sa predstavil aj na Vuelta a Burgos. Tam sa až trikrát umiestnil v top 5 dňa a celkovo skončil v top 10. Rovnako tak aj v bodovacej súťaži a vrchárskej súťaži.

Umiestnenie na pretekoch Grand Tour

Grand Tour 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Giro - - - - - - - - 27 - -
Tour DNF 73 90 18 27 DNF DNF 49 - - 53
Vuelta - - - - - - - - 43 - TBA

DNF - nedokončil TBA - ešte sa nekonalo

Profesionálne úspechy

2007
1st Celkovo Giro delle Regioni
2008
2nd Celkovo Giro delle Regioni
1st Etapa 4
2nd Celkovo Coupe des nations Ville Saguenay
1st Etapa 4 (ITT)
2nd Celkovo Tour de l'Avenir
Majstrovstvá sveta do 23 rokov
5th Preteky s hrom. štartom
8th Individuálna časovka
2009
1st Celkovo Four Days of Dunkirk
1st Jazdci do 25 rokov
3rd Celkovo Vuelta a Chihuahua
1st Vrchárska súťaž
1st Etapa 3
2010
1st Majstrovstvá Portugalska - Individuálna časovka
1st Trofeo Deià
1st Etapa 8 Tour de Suisse
2nd Celkovo Four Days of Dunkirk
1st Jazdci do 25 rokov
6th Celkovo Volta ao Algarve
2011
1st Celkovo Vuelta a la Comunidad de Madrid
1st Bodovacia súťaž
1st Grand Prix Cycliste de Montréal
1st Etapa 8 Tour de France
4th Celkovo Circuit de Lorraine
2012
1st Celkovo Tour de Suisse
1st Etapa 2
2nd GP Ouest–France
2nd Trofeo Deià
3rd Celkovo Tour de Romandie
3rd Grand Prix Cycliste de Québec
4th GP Miguel Indurain
5th Celkovo Volta ao Algarve
7th Celkovo Tour du Poitou-Charentes
8th Grand Prix Cycliste de Montréal
9th Celkovo Tour of Beijing
10th UCI World Tour
2013
1st Majstrovstvá sveta - Preteky s hrom. štartom
1st Majstrovstvá Portugalska - Individuálna časovka
1st Celkovo Tour de Suisse
1st Etapy 7 & 9 (ITT)
Tour de France
1st Etapy 16 & 19
Najbojovnejší jazdec Etapa 16
1st Klasika Primavera
3rd Celkovo Tour de Romandie
4th Celkovo Tour of Beijing
4th Trofeo Serra de Tramuntana
5th Celkovo Volta ao Algarve
5th Grand Prix Cycliste de Québec
6th Grand Prix Cycliste de Montréal
9th UCI World Tour
9th Liège–Bastogne–Liège
2014
1st Celkovo Tour de Suisse
1st Etapa 9
2nd Majstrovstvá Portugalska - Individuálna časovka
2nd Celkovo Paris-Nice
2nd Grand Prix Cycliste de Montréal
3rd Celkovo Volta ao Algarve
1st Bodovacia súťaž
3rd Celkovo Tour de Romandie
3rd Giro di Lombardia
4th UCI World Tour
4th Celkovo Tour of Beijing
2015
1st Majstrovstvá Portugalska - Preteky s hrom. štartom
3rd Celkovo Critérium du Dauphiné
1st Etapa 6
3rd Grand Prix Cycliste de Montréal
4th Celkovo Paris–Nice
4th Amstel Gold Race
4th Liège–Bastogne–Liège
7th Celkovo Tour of the Basque Country
9th UCI World Tour
9th Majstrovstvá sveta - Preteky s hrom. štartom
2016
3rd Liège–Bastogne–Liège
5th Celkovo Tour of Oman
6th Majstrovstvá Európy - Preteky s hrom. štartom
6th Celkovo Tour de Romandie
7th Celkovo Tour of the Basque Country
7th Celkovo Tour de Suisse
10th Letné Olympijské Hry - Preteky s hrom. štartom
10th La Flèche Wallonne
Najbojovnejší jazdec Etapa 19
2017
1st Celkovo Abu Dhabi Tour
1st Etapa 3
2nd Celkovo Tour of Oman
5th Celkovo Vuelta a San Juan
1st Etapa 5
5th Celkovo Tour de Suisse
10th Celkovo Tour de Pologne
2018
5th Celkovo Tour de Romandie
6th Grand Prix Cycliste de Montréal
8th Celkovo Abu Dhabi Tour
10th Celkovo Tour of Oman
10th Majstrovstvá sveta - Preteky s hrom. štartom
2019
2nd Celkovo Tour de Romandie
4th Celkovo Tour of Oman
10th Celkovo Tirreno-Adriatico
10th Celkovo Volta a la Comunitat Valenciana
10th Vuelta a Burgos

Iné projekty

Externé odkazy

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Rui Costa (cyklista)


Írán
Úmrtí v roce 2023
Čandraján-3
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2023)
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2024)
Česká Wikipedie
Česko
Řecko
Šabtaj Šavit
Šelmy
Škrkavka dětská
Španělsko
Švédsko
Židovský protinacistický odboj
Živočichové
Вуэльта Испании 2023
ブエルタ・ア・エスパーニャ2023
1. září
10. únor
11. únor
1274
1303
15. únor
1573
16. únor
17. září
1714
1724
1814
1893
1914
1921
1923
1924
1944
1945
2. září
2013
2022
2023
2023年环西自行车赛
2023ko Espainiako Itzulia
2023 Vuelta a España
23. únor
23. srpen
24. srpen
26. únor
26. srpen
27. únor
28. únor
29. srpen
30. srpen
6. leden
7. říjen
7. březen
7. září
Aditya-L1
AG2R Citroën Team
Agrofert
Albánie
Alberto Dainese
Albert Azarjan
Alexander Stubb
Alexej Navalnyj
Ali Bongo Ondimba
Alpecin–Deceuninck
Alto de El Angliru
Amaury Sport Organisation
Andorra
Andorra la Vella
Andreas Kron
Andrea Piccolo
Andrea Vendrame
Argentina
Arkéa–Samsic
Astana Qazaqstan Team
Auschwitz
Auschwitz#KL Auschwitz II – Birkenau
Austrálie
Bílý Potok
Bělorusko
Barcelona
Belgie
Belizská vlajka
Bill Richardson
Bitva u Craonne
Bodovací soutěž na Vueltě a España
Bonifác VIII.
Bora–Hansgrohe
Bratři Tavianiové
Brian Mulroney
BRICS
Burgos BH
Caja Rural–Seguros RGA
Cartagena
Chitin
Ciechanów
Cofidis (cyklistický tým)
Col du Tourmalet
Commons:Featured pictures/cs
Cyril Ramaphosa
Dánsko
Dénia
Dýchací soustava
Damiano Caruso
Dirka po Španiji 2023
Dragon 2
Druhá světová válka
Eduardo Paolozzi
EF Education–EasyPost
Egypt
Emmerson Mnangagwa
Encyklopedie
Eric Fagúndez
Espanjan ympäriajo 2023
Etiopie
Eutelie
Extrémofil
Filippo Ganna
Finsko
Francie
Gabon
Georg Riedel
Gestapo
Ghetto
Gonochorismus
Grónsko
Groupama–FDJ
Háďátka
Háďátko obecné
Hútíové
Ha-Šomer ha-ca'ir
Hlístice
Hlavní strana
Hltan
Iceberg
Indická kosmická agentura
Indie
Ineos Grenadiers
Inocenc XIII.
Intermarché–Circus–Wanty
Interpol
Irene Camberová
Itálie
Ivana Pavlová
Jaderná elektrárna Fukušima I
Jana Šmardová
Jana Španělská
Janov CFC
Jan Jongbloed
Japonsko
Jemen
Jetse Bol
Jihoafrická republika
Jimmy Buffett
Jonas Vingegaard
Jon Barrenetxea
Juan Ayuso
Juan Sebastián Molano
Kóbó Abe
Kaden Groves
Karel Pražák (podnikatel)
Karel VI.
Katalin Nováková
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
Kazachstán
Kees Rijvers
Kennedyho vesmírné středisko
Kmen (biologie)
Kočkovití
Kolumbie
Koronograf
Krematorium
Krize v Rudém moři
Kutikula
Lagom
La Vall d'Uixó
Lebka
Lenny Martinez
Letní olympijské hry 2020
Librační centrum
Lidl–Trek (mužský tým)
Lipidy
Lotto–Dstny
Měsíc
Maďarský parlament
Maďarsko
Machairodontinae
Madrid
MAFRA
Margaret Courtová
Mataró
Matteo Sobrero
Mezinárodní olympijský výbor
Mezinárodní vesmírná stanice
Michael Storer
Michal Schlegel
Mikel Landa
Mistrovství světa v basketbalu mužů 2023
Modelový organismus
Mohamed Al-Fayed
Movistar Team (mužský tým)
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Národní park
Národní park Severovýchodní Grónsko
Německé námořnictvo
Německo
Nadace Wikimedia
Napoleonské války
Napoleon Bonaparte
NASA
Nizozemsko
Nova-C
Nueva Braunau
Občanský zákoník (Česko, 2012)
Oběšení
Oběhová soustava
Oier Lazkano
Oliva
Operace Aspides
Otta Bednářová
Palestinská autonomie
Pamplona
Pandemie covidu-19
Parazitismus
Pavel Zajíček
Pelayo Sánchez
Peter Lawford
Plynová komora
Pohlavní dimorfismus
Pohlavní orgán
Polar Satellite Launch Vehicle
Poprava
Portál:Aktuality
Portál:Doprava
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Sport
Portugalsko
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
Pravoslaví
Prezidentské volby ve Finsku 2024
Prezident Maďarska
Primož Roglič
Program Apollo
Prvoústí
Pseudocoel
Rádio Impuls
Rastattský mír
Registrované partnerství v Česku
Remco Evenepoel
Rezignace
Richard Grunberger
Richard Lewis
Richard Truly
Ronde van Spanje 2023
Roup dětský
Roza Robota
Rudá armáda
Rudé moře
Rudolf Matys
Rui Costa (cyklista)
Ruská invaze na Ukrajinu
Rusko
Saúdská Arábie
Salif Keïta Traoré
Sea Cliff (DSV-4)
Sepp Kuss
Severoatlantická aliance
Sionismus
Slovinsko
Smilodon
Sonderkommando
Soubor:CelegansGoldsteinLabUNC.jpg
Soubor:Crâne de smilodon exposé au Museu de Zoologia da Universidade de São Paulo, Brazil.jpg
Soubor:Danmark O, Fohn Fjord, Renodde.70°N 26°W (76566707).jpg
Soubor:Hillystage.svg
Soubor:Jersey blue polkadot.svg
Soubor:Jersey green.svg
Soubor:Jersey red.svg
Soubor:Jersey red number.svg
Soubor:Jersey white.svg
Soubor:Jersey yellow number.svg
Soubor:LADEE w flare.jpg
Soubor:Margaret Court 1964.jpg
Soubor:Mediummountainstage.svg
Soubor:Mountainstage.svg
Soubor:NH 111668 Recognition photograph of Japanese World War II carrier TAIHO CV-10. Plans (cropped) (2).tif
Soubor:Plainstage.svg
Soubor:Roza Robota (1921-1945).jpg
Soubor:Team Time Trial Stage.svg
Soubor:The Pencil of Nature.jpg
Soubor:Time Trial.svg
Soudal–Quick-Step
Soutěž mladých jezdců na Vueltě a España
SpaceX Crew-7
Speciální:Co odkazuje na/Vuelta a España 2023
Speciální:Hledání
Speciální:Kategorie
Speciální:Moje diskuse
Speciální:Moje příspěvky
Speciální:Náhodná stránka
Speciální:Nové stránky
Speciální:Poslední změny
Speciální:Související změny/Vuelta a España 2023
Speciální:Speciální stránky
Speciální:Statistika
Spojené státy americké
Stát Palestina
Střelný prach
Stejnopohlavní manželství
Světla Mathauserová
Sval
Synthesia
Taihó
Tamás Sulyok
Tarragona
Team Bahrain Victorious
Team DSM–Firmenich (mužský tým)
Team Jayco–AlUla (mužský tým)
Team Jumbo–Visma (mužský tým)
Team TotalEnergies
Tenkohlavec lidský
Tichý oceán
Tobol Kostanaj FK
Tokio
Tokyo Electric Power Company
Tomáš Akvinský
Tour d'Espagne 2023
Trávicí soustava
Trestanecká kolonie IK-3
Tužka přírody
Turul Spaniei 2023
UAE Team Emirates
UCI ProSeries
UCI WorldTeam
UCI World Tour 2023
Ulrik le Fevre
USS Macon (ZRS-5)
US Open 2023
Válka Izraele s Hamásem (2023–2024)
Válka o španělské dědictví
Vídeň
Vakomyš dlouhoocasá
Valladolid
Vláda Petra Fialy
Volta a Espanha de 2023
Volta a Espanya de 2023
Vrchařská soutěž na Vueltě a España
Vuelta a España
Vuelta a España 2023
Vyhynulý taxon
Wehrmacht
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikifunctions:Main Page
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2023
Wikipedie:Článek týdne/2024
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2023
Wikipedie:Obrázek týdne/2024
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/březen
Wikipedie:Vybraná výročí dne/září
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2023
Wikipedie:Zajímavosti/2024
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
Wilhelm Wied
William Fox Talbot
Wilson Fittipaldi
Wout Poels
Zaragoza
Zimbabwe




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk