Albigénstvo - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Albigénstvo

Albigénstvo alebo katarstvo bolo prvé veľké stredoveké kacírske hnutie na Západe, ktoré malo nadnárodný charakter, nebolo viazané na meno určitého kazateľa a v rôznych krajinách malo rôzne mená. Prívrženci albigénstva sa volajú albigénci (alebo zastarano albigenskí) resp. katari.

Etymológia

Názvy na albig- sú odvodené z mesta Albi v južnom Francúzsku, kde bolo jedno z ich najväčších centier, názov katari pochádza z gréckeho καθαρός – katharos, čo znamená čistý, v tomto prípade dokonalý. Pôvodne tak boli označovaní iba albigénski učitelia a predáci, ale čoskoro sa rozšírilo ako označenie pre všetkých prívržencov hnutia. Z tohto slova je odvodený aj slovenský výraz kacír.

Začiatky

K prvému zaznamenanému prepuknutiu herézy došlo v Porýní v rokoch 1143 – 1144. Ako informuje premonštrátsky prepošt Everwin zo Steinfeldu, prívrženci herézy sa delili na tri stupne: poslucháčov, veriacich a vyvolených. Prestup z najnižšieho stupňa k veriacim a od veriacich k vyvoleným zaisťovala ceremónia vkladania rúk a systém skúšok. Skupina odmietala piť mlieko, požívať čokoľvek, čo bolo následkom sexuálneho spojenia, a odmietali manželstvo. Pri každom dennom jedle svoje potraviny a nápoje „posväcovali“ Otčenášom. Súčasne tvrdili, že ich viera siaha až do doby mučeníkov a že stúpenci ich viery sú v Grécku (t. j. v Byzancii) a v niektorých ďalších krajinách. To nasvedčuje tomu, že albigénci boli inšpirovaní bogomilstvom, herézou z Balkánu a Byzancie.

Katari idú na popravu v Carcassone rok 1209

Katarstvo vo Francúzsku

Je pravdepodobné, že juhofrancúzske katarstvo vzniklo ako „evanjelická heréza“, teda ako jednostranné zdôraznenie niektorých životných stránok novozákonnej zvesti. Čoskoro do neho však boli prenesené mnohé prvky bogomilstva, zvlášť dualistický pohľad na svet a dôraz na prísnu askézu. Katarstvo tieto prvky prevzalo zrejme po polovici 12. storočia, kedy z Byzancie utekali na západ v niekoľkých vlnách bogomilovia, keď na nich tvrdo doľahlo prenasledovanie cisára Manuela Kommena (1143 – 1180). Rovnako tak bolo bogomilské ponímanie viery prenášané do Flámska a do Francúzska počas druhej križiackej výpravy. Katarské hnutie sa rozšírilo v grófstve Toulouse a v okolí mesta Albi a rýchlo zapúšťalo korene v hospodársky prosperujúcich krajoch Lombardska, Provensálska, Languedocu, Flámska a Porýnia. Jeho rozšírenie súviselo s odporom vidieckej šľachty voči hospodárskym nárokom cirkvi. Na treťom lateránskom koncile roku 1179 sa cirkev dovolávala proti albigénskym hrubého násilia:

„Aj keď sa cirkev na radu svätého Leva uspokojuje kňazským súdom a nesiaha ku krvavým popravám, musí sa predsa utiecť o pomoc k svetským zákonom a dožadovať sa zastania kniežat, aby strach pred časným trestom dohnal ľudí k užívaniu duchovných liekov. Pretože sa teda rýchlo rozmohli v Gaskónsku, v okolí Albi, Toulouse a inde kacíri, ktorých jedni nazývajú katarmi, druhí patarínmi a tretí paulikiánmi, a pretože tam všade verejne hlásajú bludy a snažia sa získať na svoju stranu prostých poslucháčov, prehlasujeme ich za vyobcovaných z cirkvi a aj s ich ochrancami a prechovávačmi. Všetkým nariaďujeme, aby sa s nimi prestali stýkať. Ak zomrú vo svojom hriechu, nech za nich nie je slúžená omša a kresťanský pohreb buď im odopretý.“

Katarská viera

Katarstvo bolo prísne asketické. Pokiaľ sa veriaci chcel stať „dokonalým“, teda dosiahnuť najvyšší stupeň v albigénskej hierarchii, musel preukázať svoje schopnosti viesť život „dokonalého“ ročnou skúškou. Počas nej musel zachovávať každý pondelok, stredu a piatok pôst, vykonať vo všetkých troch obdobiach pokánie iba o chlebe a vode a po celý čas sa zdržať produktov pohlavného styku: mäsa, mlieka, vajec a syra. Jedinú výnimku z tohto prísneho pravidla predstavovala konzumácia rýb, o ktorých katari verili, že nie sú plodom pohlavného styku, ale vody samej. Všetok sexuálny kontakt bol samozrejme zakázaný, najmä v posledných obdobiach hnutia, kedy bol prísne zavrhovaný aj najnevinnejší fyzický kontakt medzi mužom a ženou. Ak bol kandidát na „dokonalého“ ženatý, musel svoju partnerku opustiť, ak nebol, bolo pravidlom dodržiavať celoživotný celibát. Potom ako kandidát dosiahol status „dokonalého“, viedol nový život, v ktorom prísne dodržiaval všetky predpísané pravidlá, a ktorý bol oveľa tvrdší ako obdobný život väčšiny katolíckych asketických rádov, lebo nekompromisná katarská teológia nepripúšťala nápravu chýb žiadnymi prostriedkami, akými boli katolícka spoveď, ľútosť a pokánie. Navyše všetky priestupky boli hodnotené rovnako, preto napr. požitie vajíčka bolo rovnako závažné ako dopustenie sa krádeže alebo spáchanie vraždy. Akékoľvek porušenie kódexu zbavovalo hriešnika postavenia „dokonalého“ a vydávalo ho znovu Satanovmu svetu.

Prenasledovanie

S vyhlásením, že každý, kto sa pokúša vytvoriť osobný názor na Boha, musí byť bez zľutovania upálený, rozhodol pápež Inocent III. v roku 1208 o križiackej výprave proti albigéncom na juhu Francúzska. Pápež predtým poveril cisterciánskych mníchov, aby v tejto oblasti kázali pravú vieru. V roku 1206 sa k nim pripojil Dominik Guzmán, neskorší svätý Dominik, zakladateľ dominikánskeho rádu, ale presviedčanie očividne nepomohlo. Týmto činom sa však značne posunul pôvodný ideál výprav – krížová výprava bola vypravená proti kresťanom priamo v Európe, a oslobodenie Svätej zeme sa tak stalo druhoradou záležitosťou. Výprava začala pod vedením Arnolda, opáta kláštora Cîteaux. Križiaci pustošili celé mestá, vyhladzovali ich obyvateľov a ničili poklady provensálskej kultúry. Stovky zajatcov boli surovo upálených na hraniciach a tisícky ľudí zahynulo pri drancovaní. Napr. v meste Béziers bolo vybité všetko obyvateľstvo – dvadsať tisíc ľudí – bez ohľadu na vyznanie, pretože boli vybíjaní katolíci rovnako ako albigénci alebo príslušníci akejkoľvek inej viery. Ako oznamuje kronikár, pri dobytí mesta Béziersu počuli križiaci krik obyvateľov. „Keď podľa výkrikov poznali, že tam sú spolu s kacírmi aj pravoverní (katolíci), povedali opátovi (t. j. Arnoldovi zo Cîteaux): ‚Čo si máme počať, otče? Nedokážeme rozlišovať dobrých od zlých.‘ A opát (rovnako ako iní) v obave, aby sa kacíri zo strachu pred smrťou nevydávali za pravoverných, povedal, ako sa vraví: ‚Bite ich všetkých, pretože Pán pozná svojich!‘ A pobité bolo ohromné množstvo.“

Vojna prebiehala počas vlády troch francúzskych panovníkov Filipa II. Augusta (1180 – 1223), Ľudovíta VIII. (1223 – 1226) a Ľudovíta IX. (1226 – 1270). Dozvuky mala ešte v roku 1244, kedy padlo posledné útočisko albigéncov, pevnosť Montségur. Jej výsledkom bolo pripojenie veľkej časti juhu k francúzskej korune a úplné vyhubenie albigéncov na tomto území. Ešte celé storočie po skončení križiackej výpravy posielala katolícka inkvizícia bezpočet osôb na hranice, aby sa ubezpečila, že juhofrancúzske kacírstvo bolo úplne zlikvidované. Ale medzitým sa stihlo rozšíriť do krajín západnej a južnej Európy, kde katarský pesimistický životný pocit nadlho pretrvával.

Ďalšia literatúra

Externé odkazy

Zdroj

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Kataři na českej Wikipédii.
Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Albigénstvo

Írán
Úmrtí v roce 2023
Úmrtí v roce 2023
Útěk do Egypta
Útok v Krasnogorsku
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2023)
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2024)
Česká Wikipedie
České království
Český král
Česko
Československé státní aerolinie
Československo
Československo-polský spor o Těšínsko
Štýrsko
Švédsko
1. duben
1254
1281
1290
1903
1923
1924
1943
1944
1973
1974
1984
1993
2. říjen
2. říjen
2004
22. březen
23
23. březen
25. březen
26. březen
27. březen
28. březen
3. říjen
3. duben
30. březen
30. září
30. září
31. březen
4. říjen
5. říjen
6. říjen
Aelia Eudoxia
Airbus A380
Albigénstvo
Alexander Fleming
Antibiotikum
Antika
Anton Rusina
Béla IV.
Bönizmus
Bahaizmus
Baltimore
Bar Levova linie
Bezpečnostní informační služba
Bezpilotní letadlo
Biskup
Bogomilstvo
Bombové útoky na madridské vlaky 2004
Budín (Budapešť)
Bulharsko
Cena Thálie
Cena Thálie
Ceny Anděl 2023
Ceny Thálie 2023
Ceny Thálie 2023
Charkovská oblast
China Mobile
Commons:Featured pictures/cs
Covid-19
Cvi Hecker
Cvi Hecker
Dýmová hora
Daň
Damašek
Daniel Anýž
Daniel Anýž
Daniel Kahneman
David Koller
Doketizmus
Donatizmus
Dopravní letoun
Drew Weissman
Druhá bitva o Atlantik
Druidizmus
Egypt
Elektron
Emirates
Encyklopedie
Ernst Boris Chain
Evropská unie
Fleury-devant-Douaumont
Francie
Francis Lee
Francis Lee
FTX
Gaza
Gruppenführer
Guinea
Habsburkové
Hagiografie
Heinrich Himmler
Henry Raeburn
Heréza
Hladomor v Pásmu Gazy
Hlavní strana
Holokaust
Homs
Howard Walter Florey
Igor Rausis
Indická filozofia
Inocenc IV.
Islámský stát#Geografické dělení IS
Ivan Andreadis
Ivan Korčok
Izrael
Izraelské vojenské letectvo
J.A.R.
Jan Krkoška
Jednotky Quds
Jiří Korn
Jiří Stach (překladatel)
Joe Lieberman
John Simmons Barth
Jomkipurská válka
Jon Fosse
Josef Bělica
Křesťanství
Kanada
Karel Hartl
Karel Hartl
Katalin Karikóová
Katalin Karikóová
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
Kemetizmus
Kevin McCarthy
Kevin McCarthy
Klasifikace sinic#Nová fylogenetická systematika
Kostel svatého Porfyria
Krasnogorsk (Moskevská oblast)
Krize v Rudém moři
Kryptoměna
Kvantová tečka
Lékař
Lansana Conté
Lobbování
Louis Gossett Jr.
Máního eschatológia
Měšek I. Těšínský
Maďarsko
Madrid
Marina Ovsjannikovová
Marlon Brando
Maryse Condé
Mateřídouška
Meditácia
Mercalliho stupnice
Mesalianizmus
Michael Gambon
Michael Gambon
Michael Jordan
Mikrobiologie
Miroslav Pohuněk
Miroslav Pohuněk
Mistrovství světa v ragby 2023
Monofyletismus
Morálna teológia
Moravskoslezský kraj
Most Francise Scotta Keye
Moungi Bawendi
MV Dali
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Národní divadlo
Nadace Wikimedia
Narghís Mohammadiová
New York
Nobelova cena za chemii
Nobelova cena za fyziku
Nobelova cena za fyziologii a lékařství
Nobelova cena za literaturu
Nobelova cena za mír
Norsko
Novopohanstvo
Nukleosid
Odúmrť
Operace Tungsten
Opolské knížectví
Osvětimské knížectví
Předseda Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických
Předseda Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických
Přemek Ratibořský
Přemysl Otakar II.
Padělek
Pam Rabbit
Parlamentní volby na Slovensku 2023
Parlamentní volby na Slovensku 2023
Patricia Janečková
Patricia Janečková
Paulikánstvo
Pavel Svojanovský
Penicilin
Peter Pellegrini
Piastovci
Pohanství
Polsko
Porfyrios z Gazy
Portál:Aktuality
Portál:Doprava
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Sport
Poustevník
Poznaňský projev
Prezidentské volby na Slovensku 2024
Protesty proti ruské invazi na Ukrajinu
První kanál (Rusko)
Rakousko
Rakousko-Uhersko
Ratibořské knížectví
Rekonštrukcionizmus
Republikánská strana (USA)
Richard Salzmann
Richard Salzmann
Richard Serra
RNA vakcína
Robert Fico
Royal Air Force
Royal Canadian Air Force
Roza Šaninová
Rumunsko
Ruská invaze na Ukrajinu
Rusko
Sýrie
Sam Bankman-Fried
Schengenský prostor
Schutzstaffel
Sekta
Senegal
Seznam hejtmanů Moravskoslezského kraje
Seznam nositelů Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství
Seznam opolských knížat
Seznam těšínských knížat
Seznam vlád Československa
Slezská knížectví
Slované
Slovensko
Slovensko
SMER – sociálna demokracia
Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických
Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických
Soluň
Soubor:Порфирий Газский.jpg
Soubor:20160717Thymus pulegioides6.jpg
Soubor:Cieszyn Piast dynasty COA.png
Soubor:Emirates Airbus A380-861 A6-EER MUC 2015 04.jpg
Soubor:Michael Jordan.jpg
Soubor:Synthetic Production of Penicillin TR1468.jpg
Soubor:Typhoon Tip and Typhoon Sarah (1997).png
Spa
Speciální:Kategorie
Speciální:Nové stránky
Speciální:Statistika
Spojené státy americké
Stigmatizácia
Suezský průplav
Svatá rodina
Těšínské knížectví
Těšínsko
Tajfun Tip
Taxon
Tchaj-wan
Tereza Balonová
Theodosius I.
Tirpitz (1939)
Tropická cyklóna
Ukrajina
USS Wichita (CA-45)
Válka Izraele s Hamásem (2023–2024)
Výkal
Věra Nováková (výtvarnice)
Valdénstvo
Viktor Medvedčuk
Vilém Mandlík
Vilém Mandlík
Vláda České republiky
Vladislav I. Opolský
Voják
Wang Mang
Washingtonská konference
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikifunctions:Main Page
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2023
Wikipedie:Článek týdne/2024
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2023
Wikipedie:Obrázek týdne/2024
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/říjen
Wikipedie:Vybraná výročí dne/duben
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2023
Wikipedie:Zajímavosti/2024
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
Yaşar Kemal
Zemětřesení




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk