Blatenské kniežatstvo - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Blatenské kniežatstvo
Blatenské kniežatstvo
 Avarský kaganát
 Franská ríša
 Korutánska marka
846875 Východofranská ríša 
Veľká Morava 
Uhorské kniežatstvo 
Geografia
Mapa štátu
rozsah Blatenského kniežastsva za vlády kniežaťa Pribinu a Koceľa v 846 – 875 podľa názorov J. Steinhübela
Blatnohrad alebo Blatnograd (nemecky Mosapurg, dnes Zalavár)
Obyvateľstvo
Národnostné zloženie
Štátny útvar
Materský štát
Predchádzajúce štáty:
Avarský kaganát Avarský kaganát
Franská ríša Franská ríša
Korutánska marka Korutánska marka
Nástupnícke štáty:
Východofranská ríša Východofranská ríša
Veľká Morava Veľká Morava
Uhorské kniežatstvo Uhorské kniežatstvo

Blatenské kniežatstvo[1] (iné názvy: Panónske kniežatstvo[2], Zadunajské kniežatstvo[3], Pribinovo kniežatstvo[4], Koceľovo kniežatstvo[5]) bolo slovanské kniežatstvo, ktoré sa v polovici 9. storočia rozprestieralo medzi Drávou na juhu, Dunajom na východe, Štajerským Hradcom (Graz) na západe a približne Vesprémom na severe. Podľa novších názorov sem patrilo aj územie medzi Rábom (Györom) a Klosterneuburgom (za Viedňou).

Vzniklo okolo roku 839, keď ho východofranský kráľ Ľudovít II. Nemec daroval do léna Pribinovi, ktorý predtým absolvoval strastiplnú cestu po strednej Európe, potom ako ho roku 833 aj s družinou vyhnal Mojmír I. z Nitry. Roku 847 Pribina kniežatstvo dostal do osobnej dedičnej držby (benefícium), čím bolo vyčlenené z Korutánskej marky.[6] Pribina tu založil svoje sídlo na Blatnohrade a postavil v kniežatstve rad kostolov.

Za vlády Pribinovho syna Koceľa bolo strediskom slovienskej vzdelanosti. Zaniklo po Koceľovej smrti v roku 876, kedy sa opäť stalo súčasťou Korutánskej marky. V roku 884 panónsku časť dobyla Veľká Morava, v roku 894 sa aj tá však opäť stala súčasťou Východofranskej ríše. V roku 896 Východní Frankovia (Nemci) dali územie (prinajmenšom panónsku časť) do léna/správy slovanskému princovi Braslavovi, ale o pár rokov neskôr roku 901 panónsku časť dobyli starí Maďari, ktorí ukončili aj zvyšky slovanskej správy. Ďalšie dejiny územia sú dejinami Uhorska a Rakúska.

Geografia

Blatenské kniežatstvo sa rozprestieralo na východe Panónie a tiahlo sa medzi Korutánskou markou, jazerom Balaton a Drávou. Na východe a juhovýchode hraničilo s Bulharskou ríšou, na juhu siahalo k franko-slovanskému kniežatstvu Dolnej Panónie (Sávia), na západe k franským hraničným markám (Korutánska marka, Kraňská marka) a na sever od kniežatstva bola Veľká Morava a Východná marka.

Kniežatstvo sa skladalo z[7]:

Existencia jednotlivých grófstiev nie je prijímaná jednoznačne: „Nič z toho nemožno dokázať prameňami, je to iba hypotéza, plne závislá na sotva prípustnom extenzívnom výklade 10. kapitoly Conversio. Predovšetkým však ide o to, či vôbec môžeme Conversio veriť v tom, čo jeho autor skutočne napísal, v žiadnom prípade však nie tomu, čo do jeho slov dodatočne vkladáme.“[8]

rozsah Blatenského kniežastsva za vlády kniežaťa Pribinu a Koceľa v 846 – 875 podľa názorov J. Steinhübela

Z prameňov sú známe mnohé dediny. Väčšina z nich sa dnes nedá lokalizovať, pretože dediny sa časom stratili alebo dostali nové mená, ako v prípade Quartiny pri jazere Balaton, Wumpaldsdorf pri jazere Balaton, Reginwartsdorf, Rosdorf an der Raab, Waltunesbach, Hrabasgiskeit, Chirichstätten, Ortach a Fizkere (na Fischa v Dolnom Rakúsku). Je známy napríklad Salapiugit (Zalabér). Ternperch je pravdepodobne maďarský Szentlőrinc, Spizzun. V dnešnom Burgenlande bol pravdepodobne Kitzladen (Chezilsaden) v majetku kniežaťa Koceľa.

Blatenské kniežatstvo malo na rozdiel od Nitrianskeho kniežatstva bohatú antickú minulosť. Slovansko-karolínska Panónia pokračovala na odkaze rímskej Panónie. Rozmiestnenie pevnosti pozdĺž dunajskej hranice značí, že provincia Panónia mala pre Rímsku ríšu dôležitú obranú funkciu. Po zániku Rímskej ríše tu zanechali opustené rímske pevnosti. Tieto pevnosti už využívali Longobardi. Tieto pevnosti využilo k obrane aj slovanské obyvateľstvo. Preto na tomto území je ojedinelý nález hradísk, aké poznáme z prostredia Veľkej Moravy.[9]:94-100

Dejiny

Oblasť okolo jazera Balaton bola súčasťou ríše Avarov. V 7. a 8. storočí bola hlavne osídlená Avarmi a Slovanmi, ktorí sa tu stretli so zvyškami Longobardov. Karol I. Veľký podnikol dve vojenské výpravy proti Avarom a úplne vyvrátil ich štát v Panónii. V Podunajsku založil dve pohraničné marky, kde sa sústredila misijná činnosť cirkvi, zameraná na christianizáciu Slovanov. Územie bolo rozdelené na Avarskú marku a Karatánsku marku.

Oblasť Panónie ležala v najvzdialenejšom východe Franskej ríše. Rihheri bol pravdepodobne poverený ochranou hraníc a správou Korutánskej marky neďaleko jazera Balaton v roku 825. Oblasť Panónie naďalej plnila obrannú funkciu Franskej ríše kvôli východnej hranici s Bulharskou ríšou, s ktorou viedli časté konflikty rozpadom Avarského kaganátu, ktorý dovtedy pôsobil ako tzv. nárazníkové pásmo medzi Franskou ríšou a Bulharskou ríšou.

V roku 833 ušiel Pribina k markgrófovi Východnej a Korutánskej marky Ratbodovi, ktorý ho tu uchýlil pred Mojrmírom I. Ľudovít Nemec poskytol Pribinovi vzdelanie a bol pokrstený v kostole sv. Martina v mieste zvanom Traismauer (Tresima). Vnútorné nepokoje vo Franskej ríši skončili až Verdunským mierom, kde si bratia Lothar, Karol Holý a Ľudovít Nemec rozdelili Franskú ríšu. Pribina ovládal slovanský jazyk a poznal zvyky a tradície Slovanov, a preto sa pravdepodobne musel javiť ako vhodný na to, aby zaujal vedúce postavenie v oblasti Balatonu. Pribina, predtým než sa ujal svojho nového blatnohradského léna a správy Panónskeho kniežatstva, hľadal azyl a pomoc u markgrófa Ratboda a potom u bulharského chána. Obe strany mu však nepomohli znovu získať Nitrianske kniežatstvo.

Na príhovor Ratboda a Salachosa bol v roku 839 poverený bavorským kráľom Ľudovítom Nemcom s vedením tzv. Panónskeho kniežatstva. Časť kniežatstva Pribina dostal ako svoje dedičné léno.[9]:89-94

V roku 846 Pribina dostáva od kráľa oblasť „iuxta fluvium Valchau“, čiže oblasť Blatenského kniežatstva. Pred udelením léna Pribinovom boli spory medzi kniežaťom a biskupom Adalwinom, kráľ rozhodol v prospech Pribinu.

V roku 854 bol Ratbod, ktorý údajne udržiaval tajné diplomatické vzťahy s Rastislavom proti kráľovi, zbavený funkcie markgófa Východnej a Korutánskej marky. O dva roky neskôr sa Ľudovítov syn Karolman stal novým Východofranským kráľom. Karolman nahradil v prvých rokoch svojej vlády aj slovanské kniežatá svojho otca svojimi vlastnými prívržencami. Pribina bol verný Ľudovítovi a potom aj Karolmanovi, preto sa dokázal presadiť ako knieža v Panónii. V roku 861 Pribinov syn Koceľ zdedil ako knieža Blatenské kniežatstvo. Vzhľadom na to, že Koceľ nemal žiadneho následovníka, stalo sa Panónske kniežatstvo po jeho smrti v roku 876 súčasťou Korutánskej marky.

Od roku 884 do roku 894 bolo kniežatstvo súčasťou Veľkomoravskej ríše. Potom znova začlenené do Východofranskej ríše.

Zdroje

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Plattensee-Fürstentum na nemeckej Wikipédii.

  1. Blatenské kniežatstvo. In: Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Encyklopedický ústav SAV; Veda, 2001. 686 s. ISBN 80-224-0671-6. Zväzok 2. (Bell – Czy), s. 151.
  2. KOCEĽ. In: Biografický lexikón Slovenska. Zväzok V Km – L. Martin : Slovenská národná knižnica; Národný biografický ústav, 2013. 852 s. ISBN 978-80-8149-011-8. S. 38 – 39.
  3. Blatenské kniežatstvo. In: Encyklopédia Slovenska. 2. nezm. vyd. Zväzok I A – D. Bratislava : Veda, 1985. 624 s. S. 208.
  4. KUČERA, Matúš. Slovenské dejiny. 1. vyd. Zväzok I : od príchodu Slovanov do roku 1526. Bratislava : Literárne informačné centrum, 2008. ISBN 978-80-89222-58-2. S. 67.
  5. ŠKVARNA, Dušan, et al. Lexikón slovenských dejín. 3. vyd. Bratislava : Slovenské pedagogické nakladateľstvo – Mladé letá, 2006. 381 s. ISBN 80-10-00872-9. S. 20.
  6. MĚŘÍNSKÝ, Zdeněk. České země od příchodu Slovanů po Velkou Moravu. 1. vyd. Zväzok II. Praha : Libri, 2006. 967 s. ISBN 80-7277-105-1. S. 152.
  7. STEINHÜBEL, Ján. Nitrianske kniežatstvo : počiatky stredovekého Slovenska. 2. preprac. a dopl. vyd. Budmerice : Rak, 2016. 594 s. ISBN 978-80-85501-64-3. S. 158 – 178.
  8. TŘEŠTÍK, Dušan. Vznik Velké Moravy : Moravané, Čechové a střední Evropa v letech 791–871. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2001. 384 s. (Česká historie; zv. 8.) ISBN 80-7106-482-3. S. 87 – 88.
  9. a b STEINHÜBEL, Ján. Nitrianske kniežatstvo : počiatky stredovekého Slovenska : rozprávanie o dejinách nášho územia a okolitých krajín od sťahovania národov do začiatku 12. storočia. 1. vyd. Bratislava : Veda; Rak, 2004. 576 s. ISBN 80-224-0812-3.

Pozri aj


Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Blatenské kniežatstvo

Ónodský snem
Časárovo povstanie
Čechoslovakizmus
Černovská tragédia
Čertižniansko-haburská vzbura
Čertova pec
Česko-Slovensko
Česko-slovensko-poľský spor o Oravu a Spiš
Českoslovanská jednota
Činy Hunov a Uhrov
Štefan Bočkai
Akcia K (kláštory)
Akcia P
Akcia R
Alternatívne teórie o polohe Veľkej Moravy
Amnestia Václava Havla z 1. januára 1990
Anonymova kronika
Apponyiho školské zákony
Arizácia
Arpádovci
Articuli Podmanickyani
Autonómne Slovensko
Avarský kaganát
Aviticitný zákon
Bachovský absolutizmus
Bernolákovci
Bitka pri Čadci
Bitka pri Bratislave
Bitka pri Lamači
Bitka pri Leviciach
Bitka pri Mogyoróde
Bitka pri Moháči (1526)
Bitka pri Plášťovciach
Bitka pri Rozhanovciach
Bitka pri Sečanoch
Bitka pri Starom Sączi
Bitka pri Wogastisburgu
Blatenské kniežatstvo
Blatnohrad
Boje medzi Staroslovákmi a štúrovcami
Boje o Žehry
Bratislavská kronika
Bratislavská zmluva
Bratislavské korunovácie
Bratislavské oppidum
Bratislavsko-brnianska operácia
Bratríci
Bratské krajiny
Codex diplomaticus et epistolaris Slovaciae: Slovenský diplomatár
Confessio Heptapolitana
Confessio Pentapolitana
Confessio Scepusiana
Dôverný protokol o hospodárskej a finančnej spolupráci
Dejiny Slovenska
Dejiny využitia elektrickej energie na Slovensku
Deklarácia Slovenskej národnej rady o zvrchovanosti Slovenskej republiky
Deputátnik
Dočasná ústava
Doba neslobody
Druhý mongolský vpád do Uhorska
Dvorník
Eneolit na Slovensku
Flóra (odbojová skupina)
Formovanie moderného slovenského národa
Gabriel Betlen
Gemersko-malohontská župa (Česko-Slovensko)
Habáni
Habsburská monarchia
Halštatská doba na Slovensku
Havlíčkov Slovan
Historické župy na Slovensku
Hlaholské listy z Hlohovca
Hlasisti
Hlavný kapitanát (Kráľovské Uhorsko)
Hodnoverné miesto
Homolov puč
Hontianska župa (Česko-Slovensko)
Horná zem
Horné Uhorsko
Hornouhorský hlavný kapitanát
Hornouhorský maďarský vzdelávací spolok
Hradiskové obdobie
Hradný jobagión
Ján Jiskra z Brandýsa
Jobagión
Karlovský mier
Karpathen Post
Karpatsko-duklianska operácia
Košická župa (Česko-Slovensko, 1922)
Košický vládny program
Kolonizácia južného Slovenska v rokoch 1921 – 1938
Komunistická strana Slovenska (1948)
Konštantín Filozof
Kontinuita slovenských dejín
Kráľovské Uhorsko
Kráľovský servient
Krajinské zastupiteľstvo
Krajinský úrad
Krajinský prezident
Kraj (Česko-Slovensko, 1948 – 1960)
Kraj (Česko-Slovensko, 1960 – 1992)
Laténska doba na Slovensku
Laugaricio
Linecký mier
Maďarón
Maďarizácia
Maďarské kráľovstvo
Maďarský revizionizmus
Malá dohoda
Marcové zákony
Martinská deklarácia
Masaker v Kľakovskej doline
Masaker v Kremničke
Matica slovenská
Mauzóleum Andreja Hlinku
Memorandum (Flóra)
Memorandum národa slovenského
Mestský zväz
Mezolit na Slovensku
Mikuláš Kostka
Mladá a neskorá bronzová doba na Slovensku
Mladý paleolit na Slovensku
Mongolský vpád do Európy
Mongolský vpád do Uhorska
Monomachova koruna
Moravské kniežatstvo
Municipálne mesto (Uhorsko)
Najstarší paleolit na Slovensku
Naprej
Natio Hungarica
Neolit na Slovensku
Neskorý paleolit na Slovensku
Nitrianske kniežatstvo
Nitriansky diadém
Nová škola slovenská
Noviny pre hospodárstvo, remeslo a domáci život
Novozámocký ejálet
Obdobie sťahovania národov na Slovensku
Obliehanie Nových Zámkov (1663)
Október 1918
Októbrový diplom
Okupácia južného Slovenska
Ostrihomské arcibiskupstvo
Pamätník a pamätné miesto Slovenského národného povstania v Nemeckej
Panstvo Makovica
Partizánska republika
Pentapolitana
Peter Kostka
Philadelphská dohoda
Pittsburská dohoda
Pohotovostné oddiely Hlinkovej gardy
Povstanie Štefana Bočkaia
Povstanie Gabriela Betlena
Povstanie Imricha Tököliho
Povstanie Juraja Dóžu
Povstanie Juraja I. Rákociho
Prešovské jatky
Prepadnutie železničnej stanice Pribeník
Prepadnutie okresu Jesenské
Prepadnutie Slanca
Priateľ ľudu (1861 – 1867)
Privilegium pro Slavis
Proces s Jánom Šmigovským
Proces s Jozefom Tisom, Alexandrom Machom a Ferdinandom Ďurčanským
Proces s rozvratnou skupinou buržoáznych nacionalistov na Slovensku
Proces s Vojtechom Tukom
Protihabsburské stavovské povstania
Provincia 11 spišských miest
Provincia 13 spišských miest
Provincia 16 spišských miest
Provincia 24 spišských miest
Prvá česko-slovenská armáda na Slovensku
Prvá berná rula
Prvá viedenská arbitráž
Pyžamová revolúcia
Rímska doba na Slovensku
Rímsky nápis v Trenčíne
Rímsky vojenský tábor v Iži
Rakúsko-Uhorsko
Rastislav (Veľká Morava)
Ratio educationis (1777)
Resolutio Carolina
Richtár
Rongyos gárda
Saintgermainská zmluva (1919, veľká)
Samova ríša
Samo (panovník)
Satumarský mier
Sedliak (poddanstvo)
Slobodné kráľovské banské mesto
Slobodné kráľovské mesto
Slougenzinmarcha
Slovakizácia
Slovenská ľudová republika
Slovenská krajina (1938 – 1939)
Slovenská liga v Amerike
Slovenská národná rada (1848 – 1849)
Slovenská národná rada (1914)
Slovenská národná rada (1918 – 1919)
Slovenská národná rada (1943 – 1992)




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk