E-SENS - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

E-SENS


e-SENS (Electronic Simple European Networked Services) je rozsiahly pilotný projekt (LSP), ktorý stelesňuje predstavu o vývoji európskeho digitálneho trhu prostredníctvom inovatívnych ICT riešení. Projekt je spolufinancovaný z programu pre inovácie (CIP ICT-PSP), ktorý sa zameriava na podporu inovácií a konkurencieschopnosti prostredníctvom širšieho zavádzania informačných a komunikačných technológií (ICT) a ich čo najlepšieho využitia občanmi, vládami a podnikmi s cieľom zvýšiť konkurencieschopnosť. Projekt konsoliduje, zlepšuje a rozširuje technické riešenia na podporu elektronickej interakcie s orgánmi verejnej správy v celej Európskej únii.

Projekt bol začatý 01. apríla 2013 a jeho ukončenie bolo pôvodne naplánované na 01. apríl 2016. Na základe rozhodnutia Európskej komisie došlo k predĺženiu projektu o 12 mesiacov do 31. marca 2017.[1] Konzorcium sa skladá z viac ako 100 subjektov zastupujúcich verejné orgány, podniky a akademickú obec Česka, Dánska, Estónska, Francúzska, Talianska, Írska, Luxemburska, Nemecka, Holandska, Nórska, Poľska, Portugalska, Rakúska, Rumunska, Grécka, Slovenska, Slovinska, Španielska, Švédska a Turecka, OpenPEPPOL a ETSI.[2] Koordinátor projektu je Ministerstvo spravodlivosti Severného Porýnia-Vestfálska v Nemecku.

Ciele

e-SENS si kladie za cieľ zjednodušiť cezhraničné digitálne verejné služby v Európe prostredníctvom rozvoja generických a opätovne použiteľných technických komponentov (stavebných blokov) pre bezproblémovú elektronickú komunikáciu. Projekt sa usiluje o podporu interoperability medzi verejnými službami v Európe na základe existujúcich riešení. e-SENS umožní zlepšiť cezhraničné procesy v rámci EÚ tým, že uľahčí spoločnostiam založiť svoje podnikanie v elektronickej podobe; umožní elektronické postupy zadávania verejných zákaziek pre podniky; vytvorí bezproblémový prístup do právnych systémov v EÚ a uľahčí používanie služby zdravotnej starostlivosti v zahraničí v nutných prípadoch. e-SENS integruje výstupy z prechádzajúcich rozsiahlych projektov (LSP) v oblasti e-ID (STORK), elektronického zdravotníctva (epSOS), elektronickej justície (e-CODEX), elektronického zadávania verejných zákaziek (PEPPOL) a e-Business (SPOCS).

e-SENS podporuje zavádzanie európskych politík (hlavne Digitálnej agendy pre Európu) a radu smerníc a nariadení súvisiacich s politikami jednotného digitálneho trhu.

Hlavné oblasti

Úlohou e-SENS je dať k dispozícii komplexnú sadu stavebných blokov pre udržateľné európske infraštruktúry medzisektorových služieb. Špecifikácie, ktoré sú vyvíjané, prispejú k zavedeniu Európskeho rámca interoperability pre základné cezhraničné verejné služby v Európe.

Technické riešenia projektu e-SENS sú založené z nasledujúcich kompetenčných zoskupení: e-Delivery, e-Dokumenty, e-Identita a elektronický podpis. Tieto základné stavebné kamene sú určené pre univerzálne použitie v rôznych oblastiach e-Governmentu.

e-Delivery

Cieľom e-SENS stavebného bloku "e-Delivery" je vytvoriť spoločnú infraštruktúru vyhovujúcu požiadavkám cezhraničnej komunikácie medzi aplikáciami e-Governmentu v rôznych oblastiach. e-Delivery je založené na koncepte štvorvrstvového modelu, kde si koncové entity vymieňajú správy prostredníctvom sprostredkovateľa brány. Táto spoločná dopravná infraštruktúra využíva prácu predošlých LSP a kombinuje ich výsledky v modulárnom prístupe. Cieľom je, aby infraštruktúry použité v iných LSP konvergovali v priebehu času k tomuto spoločnému štandardu.

Spoločná e-Delivery infraštruktúra nenahradzuje existujúcu infraštruktúru, ale na miesto nej sa zameriava na transparentné prepojenie existujúcich elektronických doručovacích komunít. Komunity zriadené členskými štátmi pre všeobecné použitie e-Governmentu, sektorovo orientované komunity ako je elektronické zadávanie verejných zákaziek, elektronické zdravotníctvo a elektronická justícia.

e-Dokumenty

Stavebný blok e-Dokumenty je súčasťou kontajneru, ktorý je možné použiť k zabaleniu materiálov alebo dokumentov pre e-Delivery. To podporuje rôzne typy elektronických dokumentov: štruktúrované, neštruktúrované, obrázky, binárne sekvencie a ďalšie. Prístup e-Dokumentov e-SENS je založený na výsledkoch predchádzajúceho projektu LSP a zahŕňa niekoľko už existujúcich modulov. Stavebný blok e-Dokumenty nie je určený k tomu, aby nahradil existujúce riešenia pre kontajnery e-Dokumentov, ale aby vytvoril možnosť konsolidovaného riešenia naprieč sektormi. V štvorúrovňovom (four-corner) modely prijatom v rámci e-SENS projektu poskytujú e-Dokumenty štandard iba pre komunikačné cesty medzi bránami – napriek tomu môže tento stavebný blok podporovať výmenu dát medzi bránami a subjektmi pokiaľ je to požadované členským štátom.

U konsolidovanej zložky e-Dokument sa očakáva, že bude riešiť niekoľko rôznych cieľov, ako je podpora pre viac užitočné zaťaženie, elektronické podpisy priradené k užitočným zaťaženiam, e-Delivery smerovanie informácií a metadata popisujúce užitočné zaťaženie.

e-Identita

Cieľom e-SENS stavebného bloku e-Identita (e-ID) je vytvoriť uznanie hraníc a elektronického identifikačného overenia, ktoré splňuje požiadavky stanovené pre aplikácie e-Governmentu v rôznych doménach. e-SENS tak umožní podnikom, občanom a štátnym zamestnancom používať v súčasnej dobe rozšírené (národné) identity v cezhraničných verejných a súkromných službách. Riešenie zahŕňa know-how získané v rámci projektu STORK, ktorý bol vyvinutý s cieľom poskytovať infraštruktúru pre cezhraničné používanie vládnych elektronických identít a výmenu atribútov, vrátane rolí a mandátov podľa potreby rôznych on-line služieb.

Stavebný blok e-ID realizovaný v rámci e-SENS vyvíja integrovaný rámec pre spracovanie e-ID tým, že ťaží zo skúsenosti získaných v tejto oblasti od tvorcov iných LSP. V rámci e-ID je riešených tiež niekoľko ďalších tém, ktoré boli mimo pôsobnosť predchádzajúcich projektov a sú riešené v e-SENS, napr. možnosť využitia samosprávnych on-line identít zameraných na užívateľov (založených na ID cloude alebo iných typoch spotrebiteľských ID), ktoré by mohli byť v rámci verejných služieb skúmané.

Elektronický podpis

Práca v oblasti elektronického podpisu má za cieľ zavedenie cezhraničných interoperabilných komponentov pre bezpečné overovanie infraštruktúry v rôznych doménach. Stavebný blok elektronického podpisu a jeho súčasti dodržujú právny rámec a rámec interoperability (právne predpisy EÚ pre elektronický podpis a rámec normy EÚ pre elektronický podpis) a dokazujú, že skutočná interoperabilita je možná. Architektúra ICT preto zahŕňa rámec normy EÚ pre elektronický podpis tak, ako je upravený v špecifikácií. e-SENS elektronický podpis je založený na Nariadení č. 910/2014 o elektronickej identifikácií a službách vytvárajúcich dôveru pre elektronické transakcie na vnútornom trhu (eIDAS), ktoré bude tiež podporovať.

Skutočné testovanie technických častí

Cieľom testovania v reálnom živote (pilotáže) je preukázať, že nasadenie ICT v cezhraničných službách v reálnom živote medzi jednotlivými štátmi v Európe je vykonateľné.

Vyvinuté stavebné bloky sú implementované vo výrobných pilotných prostriedkoch, kde môžu prebiehať skutočné transakcie medzi orgánmi verejnej správy, alebo medzi nimi a európskymi občanmi a podnikmi na základe technologických stavebných kameňov. e-SENS pilotáž ukazuje, že bezproblémová elektronická komunikácia s EÚ v rámci EÚ možná. Aktuálne transakcie medzi podnikmi/občanmi a verejnou správou budú na základe základných stavebných blokov k dispozícií v nasledujúcich oblastiach:

e-Procurement (Elektronické zadávanie verejných zákaziek)

Cieľom e-SENS v oblasti e-Procurement je, aby sa cezhraničné elektronické zadávanie verejných zákaziek posunulo na vyššiu úroveň, aby podporovalo zavádzanie nových Smerníc o verejných zákazkách (2014/2/EU, 2014/25/EU) a pokračovala štandardizácia procesov zadávania verejných zákaziek. To zahŕňa potrebu rozvíjať špecifikácie a služby pre proces vedúci k zadaniu verejnej zákazky (predzadávanie výberových konaní), rovnako ako pokračujúce úsilie o zefektívnenie procesov pre objednávanie a fakturáciu (zadávanie výberových konaní).

e-Health (Elektronické zdravotníctvo)

Oblasť cezhraničnej zdravotnej služby je v súčasnosti z veľkej časti riadená Smernicou 2011/24/EU o uplatňovaní práv pacientov v cezhraničnej zdravotnej starostlivosti, ktorá poskytuje celkový právny rámec pre pilotáž elektronického zdravotníctva v rámci projektu e-SENS (ako aj Nariadenia č. 883/2004 a Nariadenia 987/2009). Prípady použitia pilotáže umožnia v reálnom čase overenie poistenia (elektronické potvrdenie), prístup k záznamom pacientov od profesionálov starostlivosti o zdravie a schopnosť získať lieky predpísané v domovskej krajine pacienta (elektronický lekársky predpis).

Služby pre podnikateľov

Cieľom e-SENS v oblasti služieb pre podnikateľov je umožniť bezproblémové cezhraničné procesy a postupy medzi orgánmi verejnej správy a podnikmi, ktoré majú byť vykonané online. To znamená potrebu rozvíjať a vyvíjať špecifikácie a služby pre cezhraničné alebo vnútroštátne procesy súvisiace s registráciou podnikania v inom členskom štáte alebo v pridruženej zemi, rovnako ako pokračujúce úsilie o zefektívnenie procesov pre registráciu podnikateľskej činnosti. Práca vykonaná v rámci služieb pre podnikateľov bude podporovať tiež ďalší vývoj Smernice týkajúcej sa prepojenia ústredných, obchodných a podnikových registrov (2012/17/EÚ).

Elektronická justícia

Cieľom e-SENS v oblasti elektronickej justície je zjednodušiť prístup k cezhraničným právnym postupom a právnym prostriedkom pre občanov a podniky. Elektronická justícia je špecifická nezávislá oblasť v rámci e-Governmentu, ale nie je obmedzená na jednu konkrétnu oblasť práva. Elektronická justícia je vnímaná ako horizontálna téma zahrňujúca všetky oblasti práva, ktoré majú cezhraničný rozmer, vrátane mnohých oblastí občianskeho a trestného práva. Prípady použitia pilotáže e-SENS sa vzťahujú k manželskej a rodičovskej zodpovednosti (v súlade s Nariadením 2201/2003) a k Európskemu príkazu zachovaniu účtu (podľa Nariadenia 655/2014).

Zaistenie trvalej udržateľnosti

Výstupy projektu e-SENS sú v centre budúcej platformy základných služieb pre cezhraničné poskytovanie služieb elektronickej správy plánovaných v rámci infraštruktúry digitálnych služieb definovanej v Nariadení pre prepojenie Európy (CEF – Connecting Europe Facility).

Referencie

  1. e-SENS officially extended! . esens.eu, 2016-04-21, . Dostupné online. (po anglicky)
  2. Komisia vyčlení 13,7 milióna EUR na podporu cezhraničných digitálnych verejných služieb . ec.europa.eu, . Dostupné online.

Externé odkazy

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o E-SENS





Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk