Těšín - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Těšín
Cieszyn
mesto
Tesin-namesti.jpg
POL Cieszyn COA.svg
Štát Poľsko Poľsko
Vojvodstvo Sliezske
Okres Powiat cieszyński
Obec Cieszyn (mestská)
Nadmorská výška 260 m n. m.
Súradnice 49°45′00″S 18°38′00″V / 49,75°S 18,633333333333°V / 49.75; 18.633333333333
Rozloha 28,61 km² (2 861 ha)
Obyvateľstvo 35 567 (30.6.2007)
Hustota 1 243,17 obyv./km²
Časové pásmo SEČ (UTC+1)
 - letný čas SELČ (UTC+2)
Zemepisná šírka 49.751027 s. š.
Zemepisná dĺžka 49.751027 v. d.
Poloha mesta v rámci Poľska
Red pog.svg
Poloha mesta v rámci Poľska
Wikimedia Commons: Cieszyn
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Tešín

Tešín (poľ. Cieszyn , po česky Těšín, nem. Teschen) je historické mesto v Poľsku v Sliezskom vojvodstve v okrese Powiat cieszyński, metropola Tešínskeho Sliezska. Žije tu približne 36 tisíc obyvateľov (2012).

Po prvej svetovej vojne bolo spolu s celým Tešínskom rozdelené medzi novovzniknuté štáty Česko-Slovensko a Poľsko, pričom obe krajiny si naň nárokovali. Česko-slovenská časť bola pomenovaná ako Český Těšín, hoci sa uvažovalo aj o názve „Československý Těšín“, zatiaľ čo poľská historická časť si ponechala pôvodné meno v poľskom znení Cieszyn.

Polohopis

Tešín leží na rozhraní Podbeskydskej pahorkatiny a Sliezskej nížiny na rieke Olše, ktorá je prítokom Odry. Na druhej strane hranice, v Česku, leží mesto Český Těšín. Nachádza sa 25 km východne od Ostravy, 60 km severne od Žiliny a rovnako 60 km juhozápadne od Katovíc. Mestom prechádzajú významné cestné komunikácie E 75 z Gdanska na Žilinu a E 462 z Brna do Krakova. Významné je aj železničné prepojenie trate od Bielska na českú trať z Bohumína do Čadce.

História

Založenie mesta

Románska rotunda sv. Mikuláša z 11. stor.

Tešín je jedným z najstarších miest Sliezska a podľa legendy ho založili v roku 810 bratia Bolek, Lešek a Těšek. Synovia kniežaťa Leška si vybrali miesto pri prameni, neskôr nazvaného studňa Troch bratov. V skutočnosti však základom mesta bolo hradisko na Zámockom vrchu, kde možno nájsť počiatky osídlenia v 6. – 5. storočí pred Kr. a slovanské hradisko Podobora v dnešnej Chotěbuzi, nazývanej tiež Starý Tešín. Po zničení Starého Tešína veľkomoravskými vojskami na konci 9. storočia vybudovali Slovania obranné hradisko na Zámockom vrchu. Od roku 990 bol Tešín súčasťou poľského štátu, jeho význam časom rástol a spolu so Starým Tešínom sa stalo administratívnym, náboženským a hospodárskym centrom veľkej časti Sliezska. V 11. storočí tu bola vybudovaná románska rotunda, ktorá sa dochovala dodnes a je jednou z najvýznamnejších architektonických pamiatok Sliezska i celého Poľska (jej vyobrazenie sa nachádza na reverze súčasnej bankovky v nominálnej hodnote 20 zlotých). V rovnakej dobe sa začalo rozvíjať podhradie Zámockého vrchu a tento rozvoj spôsobil, že na prelome 11. a 12. storočia Starý Tešín postupne zanikol.

Názov Tešín (v podobe Tessin) sa prvýkrát nachádza v bule pápeža Hadriána IV., datovanej k 23. aprílu 1155, kde je spomínaný ako sídlo kastelánie, aj keď podľa najnovších výskumov by sa mohol nachádzať už v dokumentoch spojených so vznikom Vroclavského biskupstva v roku 1000. V priebehu 12. storočia bol Tešín jedným z najdôležitejších miest Opolsko-ratiborského kniežatstva. V roku 1220 boli mestu udelené mestské práva lvoveckého typu. V roku 1339 sa mesto spolu s celým Tešínskom stal súčasťou Krajín českej koruny a takto neskôr aj súčasťou Rakúska, a potom Rakúsko-Uhorska.

Obdobie Piastovcov

Piastovská veža
Tešín okolo r. 1640

Po rozdelení Opolsko-ratiborského kniežatstva v roku 1282 a následnom rozdelení Ratiborského kniežatstva v roku 1290 sa Tešín stal hlavným mestom Tešínsko-osvienčimského kniežatstva, ktorého prvým kniežaťom sa stal Mešek, zakladateľ rodovej línie tešínskych Piastovcov. Ako hlavné mesto Tešín ďalej získaval na význame a rozvíjal sa. Najväčší rozvoj mesto zaznamenalo v období vlády kniežaťa Přemysla I., ktorý v roku 1374 udelil Tešínu nové mestské práva Vroclavského typu a na mieste dreveného kostola nechal vystavať murovaný kostol. V tej dobe bola tiež zriadená funkcia starostu mesta (prvý známy starosta bol Mikołaj Giseler) a založená mestská rada; radnica bola postavená na vytvorenom námestí, dnešnom Starom Targu. Pravdepodobne už v tomto období fungovala mestská nemocnica. Vtedajší Tešín bol jedným z najvýznamnejších a najväčších miest Sliezska.

Ďalší prudký rozvoj mesto prežilo za vlády kniežaťa Kazimíra II., ktorý v roku 1496 presunul námestie na súčasné miesto, obohnal mesto hradbami a založil tu krajinský súd. V 17. storočí bola značná časť mesta zničená počas tridsaťročnej vojny, dôsledkom čoho nastal ekonomický aj demografický úpadok celého Tešínskeho kniežatstva. Po vymretí dynastie tešínskych Piastovcov v roku 1653 prešlo kniežatstvo na českého kráľa a pripadlo Habsburgovcom, čo viedlo k hospodárskej a politickej stagnácii až do konca 17. storočia.

Obdobie Habsburgovcov

Divadlo z roku 1910

Ukončenie obdobia protireformácie umožnilo vybudovať v Tešíne v rokoch 1709 – 1750 veľký kostol evanjelickej cirkvi augsburského vyznania, ktorý je dnes najväčšou luteránskou svätyňou v Poľsku. Pozícia mesta sa upevnila po sliezskych vojnách v polovici 18. storočia, na konci ktorých zostal Tešín ako jedno z mála sliezskych miest súčasťou Rakúska. V rokoch 1768 – 1771 sa stal Tešín hlavným centrom Barskej konfederácie. V roku 1779 tu bol podpísaný tešínsky mier medzi Rakúskom a Pruskom ukončujúci vojnu o bavorské dedičstvo. Tešínský mier mesto na krátku dobu preslávil po celej Európe a k jeho podpísaniu došlo v záhradách pred palácom Larisch v dnešnom parku Mieru. Rozvoj mesta v tomto období poznamenala séria pohrôm, okrem iného aj zemetrasenie. Najvážnejší však bol požiar v roku 1789, ktorý zničil takmer celé mesto a jeho obnova trvala celé desaťročie.

Prelom 18. a 19. storočia sa niesol v znamení kultúrneho rozvoja Tešína. V roku 1802 tu jezuitský kňaz Leopold Szersznik založil múzeum (dnes Múzeum Śląska Cieszyńskiego), v súčasnosti považované za najstaršie verejné múzeum v poľských krajinách. V roku 1805 vzhľadom na ohrozenie Viedne napoleonským vojskom bol do Tešína prenesený cisársky dvor a vláda rakúskej monarchie, čím sa Tešín stal na určitý čas hlavným mestom mocnárstva. V roku 1839 bol zbúraný Piastovský zámok a na Zámockom vrchu bol na príkaz kniežaťa Karla Habsburského vybudovaný klasicistický palác s rozľahlým parkom (v tejto podobe sa Zámocký vrch dochoval dodnes). V roku 1836 znovu požiar zničil stred mesta, vrátane budovy radnice, ktorá bola znovu vybudovaná v roku 1846 a dochovala sa do súčasnosti. V roku 1846 bol založený dodnes fungujúci kniežací pivovar na úpätí Zámockého vrchu. Počas revolúcie v roku 1848 sa mesto stalo dôležitým centrom poľskej inteligencie. V roku 1848 tu začali vychádzať prvé poľské noviny.

V roku 1869 bola do Tešína dovedená železnica a v okolí stanice vybudovanej na západnom brehu Olše (teda v dnešnej českej časti) začala vznikať priemyselná štvrť. Rozvoj priemyslu v meste však neprebiehal tak rýchlo ako v neďalekom Bielsku, čo viedlo k postupnému poklesu hospodárskeho významu Tešína v regióne. Naďalej však zostával dôležitým administratívnym a kultúrnym centrom.

V roku 1911 bola v meste zavedená električková linka, spájajúca nádražie s centrom mesta. Počas 1. svetovej vojny sa tu zdržiavalo početné rakúske vojsko, po určitú dobu bol Tešín dokonca sídlom generálneho štábu armády. Z Tešína tiež pochádzalo mnoho poľských legionárov. V rokoch 1880 – 1910 bol Těšín okresným mestom pre obce na Frýdecku.

Po prvej svetovej vojne

Na počiatku 20. storočia uvádzala nadpolovičná väčšina obyvateľov Tešína ako svoj materinský jazyk (Umgangssprache) nemčinu. Po ukončení prvej svetovej vojny a zániku Rakúsko-Uhorska sa Tešín spolu s celým Tešínskom stal predmetom česko-slovensko-poľského hraničného sporu. Tento spor v januári 1919 vyústil dokonca do tzv. Sedemdňovej vojny medzi Česko-Slovenskom a Poľskom. Spor bol vyriešený až rozhodnutím na parížskej Rade vyslancov 28. júla 1920, keď bolo rozhodnuté o rozdelení Tešínska medzi Česko-Slovensko a Poľsko. Mesto Tešín bolo rozdelené v toku rieky Olše, čím historická časť pripadla Poľsku (teraz Cieszyn) a priemyselná časť s vlakovou stanicou sa stala súčasťou Česko-Slovenska (teraz Český Těšín). Ani Česko-Slovensko, ani Poľsko neboli s týmto rozdelením spokojné, no Česko-Slovensko sa na rozdiel od Poľska s rozdelením zmierilo. Poliaci požadovali pripojenie celého Tešínska k Poľsku.

V rokoch 1938 – 1945 boli Cieszyn a Český Těšín opäť spojené v jedno mesto. Stalo sa tak v dôsledku obsadenia česko-slovenskej časti Tešínska poľskou armádou v októbri 1938 a, po porážke Poľska Nemeckom v septembri 1939, pripojením územia k Tretej ríši.

Po skončení druhej svetovej vojny sa hranice vrátili do predmníchovskej podoby a mesto bolo znovu rozdelené podľa rieky Olše. Poľsko sa vzdalo svojich územných požiadaviek na celé Tešínsko v roku 1958.

Partnerské mestá

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Tešín

Zdroj

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Těšín na českej Wikipédii.
Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Těšín

Írán
Úmrtí v roce 2023
Únor
Útok Hamásu na Izrael (říjen 2023)
Čadca
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2023)
Češi
Čeština
Čechizace
Česká Wikipedie
České knížectví
České království
České státní právo
České země
Český král
Český Těšín
Česko
Československo
Československo-polské pohraniční spory
Československo-polský spor o Těšínsko
Šlonzáci
Šumavská župa
Švédsko
Židé
1. listopad
10. století
1054
11. říjen
11. století
12. říjen
1281
1290
13. století
1327
1335
1339
15. červen
1526
1573
1574
1620
1653
18. únor
1813
1848
1867
1893
19. století
1908
1910
1911
1912
1918
1919
1920
1921
1923
1924
1930
1934
1937
1938
1939
1958
1973
2. říjen
20. století
21. říjen
21. září
24. únor
24. srpen
26. březen
27. březen
28. červenec
29. říjen
29. duben
3. únor
3. říjen
30. říjen
30. září
31. červenec
31. říjen
4. říjen
5. říjen
6. říjen
7. říjen
7TP
8. říjen
8. století
9. březen
Adolf Hitler
Afghánistán
Agneta Anderssonová
Alžběta Lukrécie Těšínská
Alexander Fleming
Alkmaar
Andrej Bělocvětov
Anne L'Huillierová
Antibiotikum
Asimilace (sociologie)
Autoritní kontrola
Břetislav I.
Bavorsko
Beno Budar
Bezpilotní letadlo
Boleslav Chrabrý
Brno
Brzice
Charkovská oblast
China Mobile
Commons:Featured pictures/cs
Covid-19
Dýmová hora
Daniel Anýž
Drew Weissman
Druhá Polská republika
Druhá světová válka
Edvard Beneš
Elektron
Encyklopedie
Ernst Boris Chain
Evropa
Exkláva
Ferenc Krausz
Frýdek
Francie
Francis Lee
Godesberské memorandum
Habsburkové
Halič
Hamás
Havlíčkův Brod
Herát (provincie)
Hlavní strana
Hořičky
Homs
Howard Walter Florey
Hrčava
Hubíles
Huntířov (okres Děčín)
Husitství
International Standard Book Number
Internet Archive
Invaze do Polska (1939)
Izrael
Ján Jakubík
Józef Beck
Józef Londzin
Józef Piłsudski
Jablunkovský incident
Jan Lucemburský
Jan Michejda
Javořinka
Ježíš Kristus
Jidiš
Jihlava
Jomkipurská válka
Jon Fosse
Josef Šnejdárek
Josef Koždoň
Joseph Goebbels
Kříž
Kanonické právo
Karel Hartl
Karviná
Katalin Karikóová
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
Kazimír III. Veliký
Kevin McCarthy
Klasifikace sinic#Nová fylogenetická systematika
Klub českých turistů
Košicko-bohumínská dráha
Kodifikace (právo)
Konference velvyslanců
Konstantin von Neurath
Kostel svaté Ludmily (Vinohrady)
Královec (okres Trutnov)
Královské Vinohrady
Krakov
Kvantová tečka
Kyjev
Lékař
Léno
Latina
Leden
Leon Malhomme
Letiště Berlín-Tempelhof
Luteránství
Měšek I. Těšínský
Maďaři
Maďarsko
Maršál
Marina Ovsjannikovová
Mikrobiologie
Milhostov
Ministr zahraničí
Mirko Škampa
Mistrovství světa v ragby 2023
Mnichovská dohoda
Monofyletismus
Mor
Morava
Moravská Ostrava
Moungi Bawendi
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Národní knihovna České republiky
Němčina
Němci
Německá jižní Morava
Německé Čechy
Německé Rakousko
Německo-polský pakt o neútočení
Nacistické Německo
Nadace Wikimedia
Napoleonské války
Narghís Mohammadiová
Nobelova cena za chemii
Nobelova cena za fyziku
Nobelova cena za fyziologii a lékařství
Nobelova cena za literaturu
Nobelova cena za mír
Norsko
Noviny Těšínské
Nukleosid
Občanská obrana
Odúmrť
Olše (řeka)
Oldřich Pelčák
Olomouc
Operace Sochor
Opolské knížectví
Orlová
Osmdesátiletá válka
Ostrava
Ostravská pánev
Osvětimské knížectví
Předseda Sněmovny reprezentantů Spojených států amerických
Přemek Ratibořský
Přemyslovci
Paříž
Palestinská území
Palestinský islámský džihád
Patricia Janečková
Penicilin
Piastovci
Plebiscit
Plebiscit na Těšínsku
Podkarpatská Rus
Poláci
Polština
Polsko
Polsko-sovětská válka
Polsko-ukrajinská válka
Portál:Aktuality
Portál:Doprava
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Sport
Praha
Protektorát Čechy a Morava
Protestantismus
Protesty proti ruské invazi na Ukrajinu
Pruchná
Pruské Slezsko
První kanál (Rusko)
První republika
První světová válka
Q1640496#identifiers
Q1640496#identifiers|Editovat na Wikidatech
Rýnský spolek
Růžová (okres Děčín)
Rakouské císařství
Rakouské Slezsko
Rakousko-Uhersko
Ratibořské knížectví
Republikánská strana (USA)
Richard Salzmann
RNA vakcína
Rozsochatec
Rudolf Žáček
Runcimanova mise
Ruská invaze na Ukrajinu
Rusko
Sýrie
Sčítání lidu
Samostatná operační skupina „Slezsko“
Sedmidenní válka
Sejm
Seznam nositelů Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství
Seznam opolských knížat
Seznam smírčích křížů v Jihočeském kraji
Seznam smírčích křížů v Praze
Seznam těšínských knížat
Slezská knížectví
Slezské písně
Slezský odboj
Slezsko
Slované
Slovenská republika (1939–1945)
Slovensko
Smírčí kříž
Sněmovna reprezentantů Spojených států amerických
Soubor:2021 Hraniční kámen na Těšínsku (1920).jpg
Soubor:Anticzech agitation.jpg
Soubor:Antipolish agitation aimed at Teschen Silesians.jpg
Soubor:Bomb attack Orlová.jpg
Soubor:Bundesarchiv Bild 183-B0527-0001-293, Warschau, Empfang Goebbels bei Marschall Pilsudski.jpg
Soubor:Cieszyn Piast dynasty COA.png
Soubor:Czech military organisation.jpg
Soubor:Decree on Official Language on Annexed Territory.jpg
Soubor:Der Aufbau der Republik Deutschösterreich.png
Soubor:Duchy of Silesia 1912.jpg
Soubor:Ilustrowany Kuryer Codzienny 4 X 1938.jpg
Soubor:Křížový kámen u Rozsochatce.jpg
Soubor:Karwina1939.jpg
Soubor:Koždoň's plebiscite workers.jpg
Soubor:Královec, smírčí kříž.JPG
Soubor:Map of plebiscite area.jpg
Soubor:Náměstí Míru sv. Ludmila.jpg
Soubor:Nasz Kocur Numer wielkanocny 1920.jpg
Soubor:Poland1937linguistic.jpg
Soubor:Polish Army capturing Zaolzie in 1938.PNG
Soubor:Polská armáda vjíždí do Těšína - 1938.jpg
Soubor:POL Pruchna Krzyż pamiątkowy 1.jpg
Soubor:Rakousko-Uhersko 1910.PNG
Soubor:Slask Zaolzianski.jpg
Soubor:Smířčí kříž v obci Hubiles.jpg
Soubor:Smírčí kříže u Milhostova.jpg
Soubor:Smírčí kříž u Hořiček.jpg
Soubor:Smírčí kříž u silnice z Růžové do Nové Olešky.jpg
Soubor:Smirci-kriz-magyarcsanad-magyarorszag.jpg
Soubor:Synthetic Production of Penicillin TR1468.jpg
Soubor:Těšín Silesia Czech flyer.jpg
Soubor:Typhoon Tip and Typhoon Sarah (1997).png
Soubor:Veverská Bítýška - smírčí kámen.jpeg
Soubor:Zřízení zemské Knížetství Těšínského 1574.jpg
Soubor:Zaolzie.jpg
Spa
Speciální:Kategorie
Speciální:Nové stránky
Speciální:Statistika
Speciální:Zdroje knih/80-7203-157-0
Speciální:Zdroje knih/978-80-86660-37-0
Spojené státy americké
Stát Palestina
Středověk
Stanisław Zahradnik
Sudetenland (provincie, 1918)
Sudetoněmecká strana
Suezský průplav
Svědomí
Těšín
Těšínské knížectví
Těšínské nářečí
Těšínsko
Tadeusz Reger
Tajfun Tip
Tank
Taxon
Trenčín
Trenčínská smlouva
Trojdohoda
Tropická cyklóna
Uhlí
Ukrajina
Václav III. Adam Těšínský
Varšava
Velkomoravská říše
Veverská Bítýška
Vilém Mandlík
Vladislav I. Opolský
Vyhlášení války
Vykupitel
Vyslanec
Władysław Bortnowski
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikifunctions:Main Page
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikimedia Commons
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2023
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2023
Wikipedie:Ověřitelnost
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/říjen
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2023
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
Zaolzie
Země Koruny české
Zemské zřízení Těšínského knížectví
Zločin




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk