Gotika - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Gotika

Gotika alebo gotické umenie alebo (najmä v architektúre) gotický sloh bol umelecký štýl, ktorý nasledoval po románskom slohu približne od polovice 12. storočia (vo Francúzsku) do konca 15. storočia (v strednej a severnej Európe), kedy toto obdobie vystriedala renesancia.

Pôvodne označenie „gotika“ pre nové slohové hnutie vzniklo v 15. storočí v Taliansku ako výsledok rozhorčenia renesančných vzdelancov nad cudzím, neantickým prínosom barbarských Gótov, ktorých označovali za pôvodcov nového umenia. Tento názor o pôvode a zmysle gotiky sa v talianskej renesančnej teórií umenia všeobecne ujal. Pomenovanie „gotika“ prešlo do európskeho povedomia a začalo sa používať najskôr pre architektúru a ornamentiku, kde bola nová slohová vyhranenosť najzreteľnejšia.

Od začiatku 13. storočia sa gotika uplatňovala vo všetkých výtvarných disciplínach. Kolískou gotiky bolo politicky, ekonomicky i kultúrne najvyspelejšie francúzske kráľovské územie Île-de-France. Tu sa spojili predchádzajúce podnety ranokresťanských oblastí, orientálnych krajín a Byzancie, ako aj niektoré princípy anglonormandských oblastí, Burgundska a Provensálska.

Umenie, život a idey

Na rozdiel od predošlého románskeho slohu priniesla gotika do umeleckého sveta nový zjemnenejší ráz. V porovnaní so strohým a jednoduchým charakterom predošlej doby, sa nie len v architektúre ale postupne aj v sochárstve a maliarstva objavoval čoraz väčší cit pre detail a snaha o precíznejšie znázornenie skutočnosti. Výrazným vplyvom pre tieto zmeny bolo reformačné úsilie v cirkevnej sfére, v ktorej sa od 12. storočia rozširuje rehoľná činnosť a zakladajú nové mníšske rády, čím sa zároveň začali rozvíjať nové kresťanské myšlienky. Okrem vzniku scholastiky, ktorá priniesla do oblasti teológie vedeckejšie poznanie písma svätého, malo veľký význam pôsobenie nových žobravých rádov, františkánov a dominikánov, ktorých myšlienky v spoločnosti šírili slobodnejší pohľad na život (predovšetkým v slobode získavania bohatstva). Ťažisko vedeckej práce sa presunulo z kláštorov na vznikajúce univerzity, čím sa aj umelecký záujem presúval z oblasti cirkevnej do oblasti svetskej. Kultúrne dianie sa tak začalo sústreďovať na kráľovských a šľachtických dvoroch a taktiež začali vznikať nové umelecké centrá v podobe miest.

Časové rozdelenie gotického štýlu nemožno presne určiť. Jeho rozpätie sa mení v závislosti na jednotlivých oblastiach Európy, pričom sa vo východnejších častiach gotika objavuje s určitým omeškaním. Keďže sa však jej počiatky vzťahujú na oblasť Francúzska vo väčšine prípadov sa toto obdobie delí podla vývoja v tejto oblasti:

Raná gotika (Skorá gotika)

Ranná gotika začala výstavou východnej časti katedrály St. Denis v roku 1140, ktorú inicioval opát Suger. Obdobie tohoto štýlu vo francúzskom prostredí a predovšetkým dŕžavách kráľa (východnej časti Francúzska) pokračovala až do obdobia okolo roku 1200. Počiatky gotického slohu sa spájajú predovšetkým s oblasťou Ill-de-France (severné vnútrozemie). Ostatné oblasti prijímali nový štýl postupne od konca 12. storočia do polovice 13. storočia. V ranom období preberali v architektúra len určite stavebné prvky (rozetové okná, kružby, katedrálny záver). Gotické sochárstvo má svoje počiatky predovšetkým v kamenárskych prácach pre výzdobu stavieb. Nový sloh však prináša nový cit pre trojrozmerné chápanie hmoty.

Vrcholná Gotika

Obdobie vrcholnej gotiky sa vo francúzskom prostredí delí na fázu klasickú, ktorá začala okolo roku 1200 a fázu paprskovú alebo rayonantnú, ktorá ju vystriedala od polovice 13. storočia, a ktorá sa v tejto oblasti udržala až do konca 14. storočia. V ostatnej Európe sa klasická fáza alebo opus francigenum začína uplatňovať od polovice 13. storočia. Od jej konca sa však v každej z oblastí vyvíja lokálny štýl. V sochárstve a v umeleckom remesla sa prejavuje štýl 1200, kedy sa do západoeurópskeho prostredia dostávajú nové vplyvy z Byzancie a predovšetkým sa začína vynárať nový záujem o obnovu antických princípov v umení. V zápätí od polovice storočia sa však najskôr vo Francúzsku a neskôr v ostatnej Európe začína uplatňovať nový sochársky ideál v podobe esovitého postoja postáv s dobovým oblečením. Maliarstvo v európskom prostredí počas gotického slohu začína upadať a v priestranných katedrálnych stavbách jeho funkciu nahradzujú vitráže, okenné mozaiky zo skla. Jeho tradícia sa však počas 13. storočia uchováva na východe, v ortodoxných zemiach a na Apeninskom polostrove v podobe doskových malieb.

Neskorá gotika

Neskorá gotika má vo Francúzsku svoje počiatky už od roku 1371, kedy predošlý dekoratívny princíp vystriedala plamienková gotika. V ostatnej Európe sa v 14. a taktiež aj v 15. storočí uplatňujú nové lokálne princípy, ktoré sa od pôvodného opus francigenum líšia v rôznych stavebných postupoch. V sochárstve, v umeleckom remesle a teraz už aj v maliarstve, (v podobe doskových malieb) sa začína postupne prejavovať nový jemnejší a mäkší princíp, ktorý okolo roku 1400 vrcholí v podobe internacionálneho slohu.

Architektúra

Bližšie informácie v hlavnom článku: Gotická architektúra

Gotická architektúra sa vyvíjala približne od polovice 12. storočia (vo Francúzsku) do začiatku 16. storočia (v severnej Európe). Základným charakteristickým znakom je snaha o odhmotnenie a presvetlenie celého priestoru. Pre tento účel bol časom vytvorený komplikovaný konštrukčný systém (taktiež nazývaný skeletový) na báze odľahčenia klenby pomocou vonkajšieho oporného systému a pilierov. Lomený oblúk používaný na oknách, portáloch a klenbách taktiež poskytoval možnosť vylepšenia týchto postupov.

Vrcholom celého gotického architektonického snaženia bola Gotická katedrála, ktorá sa vyvinula z typu kresťanskej baziliky. Jej pôdorys sa skladal z trojlodnej hlavnej časti s vyvýšenou centrálnou loďou, z dvoch portálových veží na západe, priečnej lode vsunutej do hmoty hlavnej časti a z katedrálneho záveru s chórovou ochodzou a kaplnkami. Jej vonkajší vzhľad má jednotnú podobu s výrazným oporným systémom a portálmi na západe, severe a východe. Najpodstatnejšou časťou exteriériu je hlavný západný portál, ktorý je delený do troch vertikálnych častí zvyčajne s troma vstupmi a centrálnym rozetovým alebo ružicovým oknom. Na celej stavbe je uplatnený zložitý dekoračný program v podobe kružieb, fiál, profilovaných pilierov a ríms, chrličov, trojilstov, konzol, baldachýnov a iných sochárskych prvkov... Vnútorný priestor stavby je v rannej fázy členený do štvoritého delenia stien s arkádou, emprou, tirforiom a okennou časťou. V klasickom období sa však ustáluje trojité členenie s vynechaním empory. Klenba v hlavnej lodi sa mení do podoby krížových klenieb s rebrami a vo neskorej fáze sa tento princíp rozširuje a vznikajú ešte zložitejšie rebrové klenebné vzorce. Jedným z charakteristických znakov gotiky je taktiež prevaha vertikálnych delení nad horizontálnymi, čo postupne viedlo k snahe o stavbu katedrál vysokých rozmerov. V rímskonemeckom cisárstve sa popri trojloďových bazilikách s loďami nerovnakej výšky objavujú chrámy s loďami rovnakej výšky – halové kostoly. Počas celého trvania gotického slohu môžeme sledovať čoraz väčšiu snahu o zjednotenie celej stavby ako z exteriéru tak aj interiéru.

Svetská architektúra sa uplatnila predovšetkým v stavbách hradov. Prejavilo sa to zušľachtením stavby a lepším riešením obytného priestoru s dokonalejšou výzdobou. V gotickom slohu sa stavali okrem cirkevných stavieb aj radnice, paláce, meštianske domy, mosty a iné stavby.

Krumlovská madona

Sochárstvo

Sochárstvo sa v gotike podobne ako v románskom slohu uplatňovalo hlavne ako výzdoba architektúry, jej častí a interiérov. Jej umiestnenie sa však od výzdob hlavíc a tympanónov rozšírilo po celej stavbe. Okrem bohatého abstraktného a rastlinného dekóru v podobe vínnych rév, ruží a ľaliových vzorov sa postupne rozširujú a zdokonaľujú vzory zvieracie a ľudské.

Vrcholom celého sochárskeho úsilia sa stala baldachýnová alebo aj stĺpová plastika, ktorá otvorila nové cesty pre vývoj sochárskej disciplíny. Jej počiatky môžeme hľadať podobne ak v architektúre na bazilike Saint-Denis v Paríži, pre ktorú s najväčšou pravdepodobnosťou Opat Suger navrhol skupinu sôch na ostení západného portálu. Tie sa bohužiaľ nedochovali v pôvodnej forme, a tak dnes existujú už len v podobe kreslených záznamov. Podobný typ sochy, ktorý sa nám však dochoval, môžeme pozorovať na západnom portály Katedrály Notre-Dame v Chartres. Veľký vplyv na zobrazované námety malo šírenie nového mariánskeho kultu (zbožnosti Panny Márie). Popri výjavov z Kristovho života sa v gotike čoraz viac začali objavovať námety zo života Panny Márie (Kladenie do hrobu, Nanebovstúpenie).

Oltár svätej krvi
Oltár svätej krvi, Jakobskirche, Rothenburg ob der Tauber, Tilman Riemenschneider, 1501 – 1505

Okolo roku 1200 sa do západnej Európy dostáva vplyv Byzantského/východoeurópskeho umenia a následne sa taktiež obnovuje záujem o antické umenie. Spočiatku sa tieto nové princípy šíria predovšetkým v maliarstve a umeleckom remesle, ale čoskoro nato sa začínajú aplikovať aj na sochárske práce. Vrchol tohto snaženia môžeme pozorovať na sochách katedrály Notre-Dame v Amiens.

Od polovice 13. storočia sa začalo od antických motívov znova upúšťať, ale plasticita tvarov zotrvávala. Vo Francúzskom prostredí sa časom vyvíja francúzsky model gotickej sochy s typickými črtami tváre a postojom v tvare S, prezentovaný plastikami zo Saint-Chapelle. V Nemeckom prostredí sa od typizácie sôch upúšťa omnoho viac a postavy nadobúdajú individuálne črty skutočných ľudí. Asi najznámejším príkladom takéhoto typu je dvojica Ekkeharda II. a Uty v katedrále sv. Petra a Pavla v Naumburgu. V Talianskom prostredí sa v rovnakej dobe, teda od polovice 13. storočia, objavujú prvé známky protorenesančného sochárstva. Na rozdiel od severných zemí, ktoré po roku 1250 hľadali nový severský ideál a novú možnosť zobrazenia ľudskej postavy, talianski umelci naviazali na starú rímsku tradíciu a postupne začali obnovovať antické princípy. Nicola Pisano, umelec pôsobiaci v Toskánsku, vytvoril jedno z takých to diel, Kazateľnicu pisánského baptistéria.

Niekedy pred rokom 1400 sa v celej západnej Európe začína formovať takzvaná internacionálna gotika, ktorá mala vplyv aj na oblasť sochárstva. Ustálila sa jednotná gotická typológia sôch s veľkým zmyslom pre bohatosť detailov a farieb. Jeden z typov takýchto sôch mal podobu krásnych madon nesúcej dieťa, ktorý výstižne vyobrazuje napríklad Krumlovská madona. V mnohých prípadoch boli tieto diela vyrezávané z dreva, ale veľkým rozvojom rezbárstva vznikali v tomto období i mnoho monumentálnejšie projekty. Pravdepodobne už od začiatku 15. storočia sa oltárne časti rozšírili o nové drevené časti, kde sa následne začala využívať bohatá sochárska výzdoba. Oltárne retáble vyplňovali reliefne námety a nad nimi sa týčil komplikovaný architektonický plán. Nová podoba drevených oltárov sa rozšírila predovšetkým v Nemeckých krajoch a najhonosnejšie diela, ktoré poznáme vznikali v priebehu druhej polovice 15. storočia.

Maliarstvo

Sklené okno v Canterburskej katedrále

V maliarskom umení sa okrem tradičných maliarskych techník ako bola nástenná a knižná maľba, dostáva do popredia, vplyvom odhmotnenia stien a tým straty súvislých plôch na maľbu, maľba na sklo, ktorá popri sochárstve tvorila podstatnú zložku vtedajšieho maliarstva. Najmä katedrály sa prekonávali v bohatosti a rozmanitosti výzdoby svojich okien. Na krídlových oltároch sa používala tabuľová maľba, ktorej postavy boli zobrazované na zlatom pozadí. Námety k obrazom tvorili, podobne ako v sochárstve, rôzne výjavy zo života Krista, svätých, mučeníkov a rozličné legendy. Nové prvky senzualizmu a realizmu prichádzali okolo roku 1400 z Burgundska a flámskych oblastí (bratia van Eyckovci). Váha vývoja sa presunula v tomto období do francúzsko-holandských oblastí (Avignon, Burgundsko a Holandsko), odkiaľ čerpali ďalšie krajiny, najmä Čechy, Nemecko, a stredná Európa. V Taliansku, s výnimkou Giotta a sčasti aj Simona Martiniho, šiel vývoj inou cestou.

Umelecké remeslá

boli organizované podľa príbuznosti remesiel i samostatne do cechov, ktorých úlohou bolo dbať o kvalitu výroby. Takýmto spôsobom sa remeselná výroba veľmi zdokonalila a svojou vyspelosťou a technickou zručnosťou dosiahla vysokú kvalitu výrobkov.

Strecha Milánskeho dómu

Kamenárstvo

Bolo uplatňované hlavne pri výzdobe chrámov, kde bohatá ornamentálna a figurálna výzdoba pokrývala steny veľkých katedrál (portály, okenné rámy, štíty, galérie i veže).

Nábytkárstvo

Základným kusom nábytku bola truhlica, ktorá mala všeobecné použitie (šatník, knižnica, pokladnica a i.). Jej vonkajšiu výzdobu tvorili prvky prevzaté z architektúry. Začala sa používať aj intarzovaná výzdoba z rozličných vzácnych drevín. Truhlice ozdobovalo umelecké kovanie, ktoré zároveň udržiavalo ich pevnosť.

Rezbárstvo

Umelecké rezbárstvo sa uplatnilo vo výrobe a výzdobe chrámového nábytku – skrine, kazateľnice, svietniky, lavice, stoličky a najmä krídlové oltáre. Pozri aj Majster Pavol z Levoče.

Kovotepectvo

V gotickej plastike vynikajú práce z kovu. Najlepšie to vidno v prácach zlatníkov, ktorí štýlovo vytvárali rozličné liturgické predmety (kríže, kalichy, nádoby, misy), ktoré ozdobovali všetkými tvarmi, ktoré sa v gotike používali.

Lejárstvo a kovovýroba

Vyrábalo kostolné zvony, náhrobné platne. Z cínu sa robili kostolné krstiteľnice. Ďalej sa zhotovovali brnenia rôzne rytierske zbrane, znaky – erby, pečatidlá a mince so znakom na oboch stranách.

Väzba kníh

Nakoľko knihy boli ručne písané a tiež zdobené, boli veľmi vzácne a drahé. Preto sa robila na nich pevná ochranná väzba z dosiek potiahnutých zdobenou kožou. Na rohy sa dávalo ozdobné kovanie. Veľmi sa tiež dbalo o výtvarné riešenie vrchnej dosky.

Katedrála sv. Barbory v Kutnej Hore

Textil

Výroba gobelínov

Tvorba gobelínov – závesných kobercov, ktoré tvorili ozdobnú zložku stien miestností a chránili čiastočne pred chladom, bola pomerne rozšírená. Nachádzali sa na nich rozličné kompozície figúr s náboženskými, antickými ale aj svetskými scénami.

Notre Dame – Paríž, Detail výzdoby hlavného vchodu

Výšivkárstvo

Bolo v tej dobe na veľmi vysokej úrovni. Uplatňovalo sa pri ozdobe bohoslužobného rúcha i ako ozdoba niektorých odevov.

Odev

Vývoj odevu ovplyvnili nielen križiacke výpravy, ale aj vznik nových kultúrnych stredísk na dvoroch panovníkov a šľachty. Ideálom krásy už nebol silák, ale zoženštený mládenec. Estetický ideál ženy predstavuje štíhle telo pretiahnuté do S. Základný mužský odev bola košeľovitá neprepásaná suckenie. Ďalší odev zvaný cotte, bol vždy prepásaný tepaným opaskom zdobeným gombičkami a niekedy aj vyšívaním. Hlavným vrchným ošatením bol polkruhovitý plášť, zakrývajúci obe ramená. Jeho podšívka bola kontrastnej farby. Ženský odev sa podstatne nelíšil od mužského. Košeľovité šaty, mali dlhé rukávy a boli podkasané opaskom. Na šaty si obliekali plášť polkruhovitého strihu. Ku koncu obdobia pančuchy a nohavice splynuli do jedného celku a vznikli pančuškové nohavice – miniparti.

Ornament

Geometrický ornament sa zakladá na konštruovaní čiar do kruhu a jeho častí, z čoho vzniká typický ornamentálny prvok kružba, ktorý sa najviac používal pri výzdobe okien. Ďalším prvkom je rastlinný motív, ktorý čerpá z domáceho rastlinstva (dub, vínna réva a i.). Rastlinné motívy sa preberajú z prírody v najvernejšej podobe.

Literatúra

  • PIJOÁN, José. Dějiny umění. 4. Praha, ODEON. 1999. s. 25 – 60.
  • HUYGHE, René. Umění středověku: encyklopedie. Praha: Odeon, 1969. Světové dějiny. S. 344 – 449.
  • FRANKL, Paul. Gothic architecture. Harmondsworth: Penguin Books, 1962. Pelican history of art.

Iné projekty

Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Gotika

'Ndrangheta
Úřad práce České republiky
Úřad průmyslového vlastnictví
Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí
Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže
Úřad pro ochranu osobních údajů
Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře
Úřad vlády České republiky
Úmrtí v roce 2021
Úrok
Ústřední orgány státní správy České republiky
Ústřední orgán státní správy
Ústřičník chathamský
Černá Pole
Černá smrt
Česká správa sociálního zabezpečení
Česká tisková kancelář
Česká Wikipedie
České Budějovice
České království
České země
Český úřad zeměměřický a katastrální
Český báňský úřad
Český rozhlas
Český statistický úřad
Český telekomunikační úřad
Český zemský sněm
Česko
Československá fotbalová reprezentace
Československo
Řád alcántarských rytířů
Řád bratří kazatelů
Řád calatravských rytířů
Řád mečových bratří
Řád menších bratří
Řád německých rytířů
Řád svatojakubských rytířů
Řehoř IX.
Řehole
Řemeslo
Šablona:Historická období
Šas
ŠKP Inter Dúbravka Bratislava
ŠK Slovan Bratislava
Šlechta
Štaufové
Štefan Matlák
Švédsko
Žďáření
Žarko Nikolić
Žebravé řády
Željko Perušić
Žito
1. československá fotbalová liga 1958/1959
1. československá fotbalová liga 1958/59
1. srpen
10. listopad
11. listopad
11. století
1181
1188
12. listopad
12. století
1209
1231
1265
1295
13. únor
13. století
1302
14. listopad
14. století
1501
16. století
1771
1891
1921
1936
1941
1971
2017
2021
21. století
31. říjen
6. listopad
9. listopad
Adolf Scherer
Adresář knihoven a informačních institucí v ČR
Albert Veliký
Albigenští
Albigenská křížová výprava
Alchymie
Aleksandar Tirnanić
Alfred Hitchcock
Alpy
Altair Gomes de Figueiredo
Amarildo
Anatolij Krutikov
Anatolij Masljonkin
Andrej Babiš
Andrej Kvašňák
Anglie
Ante Žanetić
Anton Bíly
Anton Moravčík
Arabové
Aragon
Argusto
Aristotelés
Aristoteles
Aristotelismus
Armando Tobar
Arnošt Hložek
Artur Tudor
Astrologie
Autorita (knihovnictví)
Autoritní kontrola
Averroes
Avignonské zajetí
Aymoré Moreira
Břetislav Dolejší
Balkán
Baltové
Baltské moře
Banka
Benozzo Gozzoli
Bernard z Clairvaux
Bezpečnost a ochrana zdraví při práci
Bitva u Hradce Králové
Blagoje Vidinić
Bohdan Ujváry
Bohemia Energy
Boj o investituru
Boloňská univerzita
Bonifác VIII.
Bora Kostić
Borgia (Kalábrie)
Botricello
Brány
Branko Zebec
Bratislava
Brazilská fotbalová reprezentace
Brno
Brno-Žabovřesky
Byzantská říše
Byzantské výtvarné umění
Carcassonne
Carlos José Castilho
Catanzaro
Champagne
Chilská fotbalová reprezentace
Chomout
Christianizace
Cisterciácký řád
Clunyjská reforma
Commons:Featured pictures/cs
Corpus iuris civilis
Coutinho
Covid-19
CSIRT.CZ
Dánsko
Dana Picková
Dante Alighieri
Dezider Cimra
Didi (fotbalista)
Digitální a informační agentura
Djalma Santos
Doba železná
Doba bronzová
Doba kamenná
Dodavatel poslední instance
Dražan Jerković
Dragoslav Šekularac
Dušan Navrátil
Eduard Hančin
Emil Arpáš
Emil Pažický
Encyklopedie
Energetický regulační úřad
Epidemie
Ernst Gombrich
Estonsko
Etika
Evropa
Evropská silnice E45
Expanze
Fahrudin Jusufi
Falerna
Filip IV. Sličný
Filologie
Filosofie
Finsko
Fjodor Michajlovič Dostojevskij
FK Inter Bratislava
Florencie
Fotbal
Fotbalová liga Československa
Fotbalový útočník
Francie
František Šafránek
František Hlavatý
František Koníček (1953)
František Schmucker
František Xaver Brixi
František z Assisi
Frederik Willem de Klerk
Fridrich II. Štaufský
Garrincha
Gavriil Kačalin
Gemeinsame Normdatei
Generální kortesy
Generální stavy
Georges Duby
German Apuchtin
Gilmar
Gimigliano
Giotto di Bondone
Givi Čocheli
Glasgow
Gotika
Gramatika
Guillaume de Machaut
Gustáv Mráz
Hřích
Hanza
Heretik
Hermetismus
Hilderaldo Bellini
Hladomor
Hlavní strana
Hmotná nouze
Hohenštaufové
Horní město
Hornictví
Hrad
Hradby
Humanismus
Husité
Husitství
Hustota zalidnění
Idiot (román)
Igor Netto
Ilegální obchod s drogami
Imrich Stacho
Informační instituce
Inkvizice
Inocenc III.
International Standard Book Number
International Standard Serial Number
IROZHLAS
Isabela Brazilská
Islám
Itálie
Ján Popluhár
Július Kováč
Jacquerie
Jacques Le Goff
Jair da Costa
Jair Marinho de Oliveira
Jana Altmannová
Jana Maláčová
Jan Bezzemek
Jan Hertl
Jan Lála
Jaromír Drábek
Jaroslava Němcová
Jaroslav Šaroch
Jaroslav Borovička
Jaroslav Kadlec
Jednotný informační systém práce a sociálních věcí
Jiří Čadek (fotbalista)
Jiří Cerha
Jiří Feureisl
Jiří Skalický
Jiří Tichý (fotbalista)
Jiří z Poděbrad
Jindřich Vodička
Johanité
José Macia
Josef Jelínek (fotbalista 1941)
Josef Kadraba
Josef Masopust
Josef Vacenovský
Josef Vojta
Jovan Miladinović
Jozef Čurgaly
Jozef Štibrányi
Jozef Adamec
Jozef Bomba
Jozef Jajcaj
Jozef Vengloš
Jugoslávská fotbalová reprezentace
Jurandir de Freitas
Jurij Kovaljov
Jurij Vojnov
Justín Javorek
Justinián I.
Kázání
Křížové výpravy
Křižácké státy
Kabinová lanová dráha na Ještěd
Kalábrie
Kanonické právo
Kanovník
Karel Řehka
Karel IV.
Karel Kolský
Karolínská renesance
Karol Brehovský
Karol Tibenský
Kataři
Kateřina Aragonská
Katedrála
Katedrála Notre Dame (Remeš)
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
Katolická církev
Kauza Čapí hnízdo
Kazatel
Kazimír Gajdoš
KDU-ČSL
Klášter
Klášter Cîteaux
Klášter Prémontré
Kmen (sociologie)
Kněz
Knihovna (instituce)
Košice
Komise pro cenné papíry
Kompetenční zákon
Komunistická strana Španělska
Koněspřežná tramvaj
Konference OSN o změně klimatu 2021 v Glasgow
Království León
Království obojí Sicílie
Kurtoazie
Kybernetická bezpečnost
Labe
Ladislav Kačáni
Ladislav Novák (fotbalista)
Ladislav Pavlovič
Ladislav Steiner
Lamezia Terme
Leonel Sánchez
Letiště
Lev Jašin
Library of Congress Control Number
Lidové noviny
Litevci
Litevské velkovévodství
Lotyšsko
Luštěniny
Lucemburkové
Ludmila Müllerová
Ludvík IX. Svatý
Luis Eyzaguirre
Lukáš Kintr
Mário Zagallo
Mýcení
Měšťanstvo
Město
Městské právo
Maďaři
Maimonides
Manchester
Manchester United FC
Marian Jurečka
Mariner 9
Mars (planeta)
Martina Štěpánková (úřednice)
Mauro Ramos
Mediální kauza
Memorial
Mengálvio
Mezinárodní standardní identifikátor jména
Mezinárodní vesmírná stanice
Michaela Marksová
Michal Benedikovič
Michal Vičan
Micheil Meschi
Mikuláš Čirka
Milan Dolinský
Milan Dvořák (fotbalista)
Milan Galić
Miloš Zeman
Milutin Šoškić
Mincovnictví
Ministerstvo
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky
Ministerstvo životního prostředí České republiky
Ministerstvo dopravy České republiky
Ministerstvo financí České republiky
Ministerstvo hospodářství České republiky
Ministerstvo informatiky České republiky
Ministerstvo kultury České republiky
Ministerstvo obrany České republiky
Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky
Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky
Ministerstvo pro hospodářskou soutěž České republiky
Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky
Ministerstvo pro správu národního majetku a jeho privatizaci České republiky
Ministerstvo spravedlnosti České republiky
Ministerstvo státní kontroly České republiky
Ministerstvo vnitra České republiky
Ministerstvo zahraničních věcí České republiky
Ministerstvo zdravotnictví České republiky
Ministerstvo zemědělství České republiky
Minnesang
Miroslav Žbirka
Miroslav Středa
Mistrovství Evropy ve fotbale
Mistrovství Evropy ve fotbale 1960
Mistrovství světa ve fotbale
Mistrovství světa ve fotbale 1958
Mistrovství světa ve fotbale 1962
Moderní dějiny
Most
Muhamed Mujić
MusicBrainz
Muslim
Mzda
Náčelník
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost
Národní bezpečnostní úřad
Národní centrum kybernetické bezpečnosti
Národní knihovna České republiky
Národní knihovna Izraele
Národní sportovní agentura
Nílton Santos
Nadace Wikimedia
Nadmořská výška
Navigační systém Galileo
Nejvyšší kontrolní úřad
Normané
Nové Město (Praha)
Novela (právo)
Novoplatonismus
Novověk
Občanská demokratická aliance
Oběžná dráha
OKsystem
Old Trafford
Olivadi
Organizační složka státu
Oves
Oxfordská univerzita
Přebor československé republiky 1955
Přemyslovci
Přemysl Otakar II.
Pšenice
Pařížská univerzita
Palác
Palestina
Pandemie covidu-19
Pandemie covidu-19 v Česku
Panovnický dvůr
Papež
Pavel Kouba (fotbalista)
Pavol Beňa
Pavol Molnár
Pelé
Peníze
Petr Šimerka
Petr Fiala
Petr Krčál
Petr Nečas
Pevnost (stavba)
Pierre Abélard
Planetární sonda
Platonismus
Ploutvonožci
Pluh
Poštovní směrovací číslo
Poddaný
Podezření (film, 1941)
Podnebí
Poetika
Pohanství
Polabští Slované
Polské království
Polsko
Portál:Česko
Portál:Aktuality
Portál:Doprava
Portál:Fotbal
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Informační věda a knihovnictví
Portál:Itálie
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Politika
Portál:Praha
Portál:Sport
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
Pozdní středověk
Právo
Praha 2
Prales
Praní špinavých peněz
Pravěk
Premonstráti
Prezident České republiky
Privatizace
Protireformace
Provincie Catanzaro
Provincie v Itálii
Prusové
První vláda Václava Klause
Psychologický román
Pyrenejský poloostrov
Q11781490#identifiers
Q11781490#identifiers|Editovat na Wikidatech
Q34440567
Q53643
Q53643#identifiers
Q53643#identifiers|Editovat na Wikidatech
Q913211
Rétorika
Rýn
Rada pro rozhlasové a televizní vysílání
Raný novověk
Raný středověk
Realismus (literatura)
Reconquista
Reformace
Reggio di Calabria
Regiony v Itálii
Remeš
Renesanční architektura
Renesanční filosofie
Renesanční hudba
Renesanční malířství
Renesance
Renta
Rhona
Robota
Roger Bacon
Románský sloh
Ron Flowers
Rozloha
Ro Tche-u
Rudolf Vytlačil
Rujana
Ruská literatura#Zlatý věk ruské literatury (1830–1900)
Rusko
Rytíř
Rytířské řády
Rytířský román
Salerno
SARS-CoV-2
Sbírka zákonů
Scholastika
Schola medica salernitana
Sedm svobodných umění
Seina
Sektářství
Severní moře
Seznam ministrů České republiky
Seznam ministrů práce a sociálních věcí České republiky
Sicílie
Siena
Skotsko
Slava Metreveli
Slovensko
Směnárna
SME (noviny)
Sociálně-právní ochrana dětí
Sociálně-právní ochrana dětí#Reforma systému péče o ohrožené děti
Sorbonna
Soubor:'David' by Michelangelo Fir JBU005.jpg
Soubor:1868 Bleibtreu Schlacht bei Koeniggraetz anagoria.JPG
Soubor:Benozzo Gozzoli 004a.jpg
Soubor:Captain sports.svg
Soubor:Carcassonne(France)4.JL.jpg
Soubor:Cathars expelled.JPG
Soubor:Croisés.jpg
Soubor:Crop rotation - cs.png
Soubor:Europe mediterranean 1190.jpg
Soubor:Federico II Parma.jpg
Soubor:Giotto - Legend of St Francis - -06- - Dream of Innocent III.jpg
Soubor:Innozenz3.jpg
Soubor:Jezek 1992.png
Soubor:Laurentius de Voltolina 001.jpg
Soubor:Louis IX gros 1266.jpg
Soubor:Mariner09.jpg
Soubor:MinOfLabour, Prague New Town.jpg
Soubor:Nábřeží od řeky.jpg
Soubor:Národní centrum kybernetické bezpečnosti, Mučednická 31, Brno.jpg
Soubor:No portrait cs.svg
Soubor:PanoramaLamezia.jpg
Soubor:Reims.jpg
Soubor:Wiki letter w.svg
Souborný katalog České republiky
Sovětská fotbalová reprezentace
SpaceX
SpaceX Crew-3
Speciální:Kategorie
Speciální:Map/11/49.208055555556/16.584166666667/cs
Speciální:Nové stránky
Speciální:Statistika
Speciální:Zdroje knih/80-204-0685-9
Speciální:Zdroje knih/80-7067-285-4
Speciální:Zdroje knih/80-7185-448-4
Speciální:Zdroje knih/80-7203-291-7
Speciální:Zdroje knih/80-7203-418-9
Speciální:Zdroje knih/80-85959-88-7
Speciální:Zdroje knih/80-86493-11-3
Speciální:Zdroje knih/978-80-7203-966-1
Spiritualita
Spojené království
Spojené státy americké
SPOLU
Správa státních hmotných rezerv
Správní úřad
Stát
Státní úřad inspekce práce
Státní úřad pro jadernou bezpečnost
Státní zastupitelství
Stěhování národů
Středověk
Středozemní moře
Stanislav Volák
Starověk
Stavy
Stoletá válka
Stretford
Sv. Bonaventura
Sv. Tomáš Akvinský
Svatá říše římská
Svatopluk Pluskal
Tadeáš Kraus
Taverna
Telefonní předvolba
Templáři
Teokracie
Teologie
Titus Buberník
Tomáš Akvinský
Tomáš Ježek
Tomáš Pospíchal
Tomislav Crnković
Tourský groš
Tramvajová doprava v Košicích
Treťjakovská galerie
Trojí lid
Trojpolní systém
Trubadúr
Truvér
Tyrhénské moře
Ugrofinové
Uhersko
Umělecký sloh
Univerzita
Univerzita Karlova
Univerzita v Cambridgi
Utajovaná informace
Václav Hovorka
Václav II.
Václav Mašek (fotbalista)
Výměnný obchod
Vakcína proti covidu-19
Valdemar I. Veliký
Valdemar II. Vítězný
Valdenští
Valentin Bubukin
Valentin Kozmič Ivanov
Valerián Švec
Vasilij Perov
Vavá
Velká kolonizace
Viking
Viktor Carjov
Viktor Ponědělnik
Viktor Tegelhoff
Viktor Vargovčík
Viliam Hrnčár
Viliam Schrojf
Virtual International Authority File
Vláda České republiky
Vláda Petra Fialy
Vláda Petra Pitharta
Vladimír Špidla
Vladimír Kos
Vladimír Weiss (1939)
Vladimir Durković
Vladimir Kesarev
Vladimir Maslačenko
Vlastimil Bubník
Vlastimil Hlavatý
Vojtech Jankovič
Vražda
Vrchnost
Vrcholný středověk
Vydírání
Walther von der Vogelweide
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikimedia Commons
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2021
Wikipedie:Autorské právo#Publikování cizích autorských děl
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2021
Wikipedie:Ověřitelnost
Wikipedie:Pahýl
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/listopad
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2021
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
Wilbur Smith
WorldCat
Wormský konkordát
Xavier Bichat
Zákon
Zákon o právu na digitální služby
Zózimo
Zaur Kalojev
Zdeněk Škromach
Zdeněk Zikán
Země
Zemědělec
Zeměpisné souřadnice
Zemské právo
Zequinha
Zito
Zločin a trest
Zvezdan Čebinac




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk