Wehrmacht - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Wehrmacht
Nemecká pechota vyráža do útoku na východnom fronte.

Wehrmacht (nem. branná moc) bol názov ozbrojených síl nacistického Nemecka používaný od roku 1935 do roku 1945. Názov zahŕňajúci pozemné vojsko (Heer), vojenské námorníctvo (Kriegsmarine) aj letectvo (Luftwaffe), nahradil pôvodný Reichswehr a po druhej svetovej vojne bolo v 50. rokoch nahradený názvom Bundeswehr. Najvyšším veliteľom Wehrmachtu bol Adolf Hitler.

Organizačná štruktúra

Uniformy a označenia nemeckých pozemných síl, americký informačný plagát.

Wehrmacht od začiatku spadal pod ríšske ministerstvo vojny (nem. Reichskriegsministerium) a od 4. februára 1938 novovytvorenému hlavnému veliteľstvu ozbrojených síl Oberkommando der Wehrmacht (OKW). Na čele veliteľstva stál náčelník štábu Wilhelm Keitel. Operačné oddelenie viedol generál Alfred Jodl. Obaja muži vykonávali tieto funkcie až do roku 1945. Wehrmacht pozostával z:

  • Heer – pozemná armáda, podliehajúca hlavnému veliteľstvu pozemných síl Oberkommando des Heeres, OKH
  • Kriegsmarine – vojnové loďstvo, podliehajúce hlavnému veliteľstvu námorníctva Oberkommando der Marine
  • Luftwaffe – vojenské letectvo, podliehajúce hlavnému veliteľstvu letectva Oberkommando der Luftwaffe

Dejiny

Vznik a podriadenie Hitlerovi

Po skončení prvej svetovej vojny, 11. novembra 1918, Nemecká ríša znížila stav mierovej armády Friedensheer na 420 000 mužov. Táto dočasná armáda sa volala Vorläufige Reichswehr. Víťazné štáty Dohody pomocou Versaillerskej zmluvy v júni 1919 uvalili na Nemeckú ríšu vysoké reparácie, zabrali jej kolónie a nemeckú armádu (od 23. marca 1921 nazývanú Reichswehr) obmedzili na 100 000 mužov pozemnej armády a ďalších 15 000 v námorníctve. Všeobecná branná povinnosť bola zrušená a nemecký veľký generálny štáb bol zakázaný. Vysokí dôstojníci v dôsledku obmedzení vytvorili skrytý generálny štáb pod názvom Truppenamt. Ďalšie obmedzenia sa týkali výzbroje. Nemecká ríša nesmela vlastniť letectvo, tanky, ponorky a ani ťažké delostrelectvo. Námorníctvo so šiestimi bojovými loďami, šiestimi krížnikmi, a dvanástimi torpédobrocami bolo fakticky obmedzené na ochranu pobrežia. Veliteľom tejto oklieštenej, ale profesionálnej armády s obrovským ľudským potenciálom sa stal Hans von Seeckt. Bývalé krajiny Dohody si neuvedomili, že Nemecká ríša vytvára veliteľské kádre vysoko profesionálnych vojakov, čo znamenalo, že pri mobilizácii, armáda Nemeckej ríše bola schopná obsadiť veliteľské funkcie tými najschopnejšími ľuďmi a náhle znásobiť svoje počty. Technické obmedzenia v letectve viedli k rozvoju alternatívnych technológií. Predstih existoval v implementácii rakiet a lietadiel s prúdovými motormi.

Velenie armády Nemeckej ríše zákazy Versaillerskej do určitej miery zmluvy porušovalo. Na základe Rapallskej zmluvy Nemecká ríša začala spolupracovať so Sovietskym zväzom. Nemeckí odborníci asistovali pri industrializácii rozľahlých oblastí ZSSR, sovietski dôstojníci smeli navštevovať vojenské školy a kurzy v Nemecku. Ozbrojené sily Nemeckej ríše sa za odmenu mohli podieľať na vývoji sovietskych zbraní a poriadať v krajine výcvik letcov (napr. v Lipecku), či tankistov (napr. v Kazani), ktorý sa na domácej pôde nemohol uskutočňovať.

Po smrti prezidenta Paula von Hindenburga, 2. augusta 1934, nový veliteľ Reichshwehru Werner von Blomberg nariadil vojakom prisahať vernosť nie Národu a Vlasti ale Führerovi Adolfovi Hitlerovi, ktorý sa ako ríšsky prezident (nem. Reichspräsident) 16. marca 1935 stal formálne aj veliteľom všetkých ozbrojených síl. Bez vážnych zásahov svetových mocností Hitler otvorene ignoroval všetky dohovory a v Nemeckej ríši opäť zaviedol všeobecnú brannú povinnosť. Armáda sa začala rozrastať a v priebehu roka dosiahla silu 38 divízií a približne 600 000 mužov. Nové zákony vtedy zaviedli aj nový názov Wehrmacht. Existencia ozbrojených síl pod novým názvom bola oficiálne uvedená verejnosti 15. októbra 1935. Velenie ozbrojených síl v tej dobe stále tvorili starí pruskí dôstojníci, ktorým všeobecne síce imponoval Hitlerov militarizmus, no nacizmus ako taký ich nenadchýnal. Werner von Blomberg tak napríklad podporil Hitlera pri likvidácii Ernsta Röhma, keď v SA videl nebezpečenstvo pre armádu. Onedlho sa začal prehlbovať spor aj medzi veliteľom pozemného vojska a novovznikajúcimi SS. Po Hossbachovom memorande 5. novembra 1937 bol Hitler s Blombergom a ďalšími vysokými dôstojníkmi, ktorí oponovali jeho názorom aspoň tým, že poukazovali na technické problémy, pri realizácii jeho agresívnych zahraničnopolitických cieľov[1] čoraz viac nespokojný. Po Blombergovom kontroverznom sobáši, ktorý začalo prešetrovať Gestapo bol odvolaný z funkcie. Hitler v tej dobe viacerými zásahmi do štruktúry ozbrojených síl potláčal vplyv pruských generálov. Podobným spôsobom ako Blomberga odvolal Hitler z funkcie veliteľa pozemných vojsk, po zinscenovanom obvinení aj generála von Fritscha, na ktorého miesto zaradil poddajnejšieho von Brauchitscha. Nakoniec zrušil celé ríšske ministerstvo vojny a premenil ho na OKW, na čele s Wilhelmom Keitelom. Veliteľstvo sa nachádzalo vo Wünsdorfe neďaleko Zossenu.

Druhá svetová vojna

Nemecké vojská pochodujúce pod Víťazným oblúkom v Paríži.

V roku 1939 mala nemecká armáda viac než 2 milióny mužov a jej jednotky boli organizované v 120 divíziách (99 pechotných, 9 tankových, 6 motorizovaných, 1 jazdeckej, 3 horských a 2 výsadkových). V doplňovacích jednotkách sa nachádzalo ďalších 100 000 mužov[2].

Nemecké ozbrojené sily 1. septembra 1939 napadli Poľsko. 17. septembra sa k ich útoku pridal aj Sovietsky zväz. Poľsko bolo zakrátko porazené. Záujmy Poľska sa na západných hraniciach Nemecka pokúsilo hájiť Francúzsko a Spojené kráľovstvo, ktoré viedli tzv. čudnú vojnu.

9. apríla 1940 začali nemecké ozbrojené sily operáciu Weserübung, teda útok na Dánsko a Nórsko, aby si zaistili prístup k švédskej železnej rude. V rovnakej dobe sa Nemecká ríša pripravovala k rozhodujúcemu útoku na Francúzsko. Von Mansteinom pripravený plán útoku na Francúzsko spočíval nečakanom, v obchvatnom údere cez slabo bránený úsek hraníc v Ardenách, ktoré Francúzi považovali za neprechodné pre rozsiahle tankové jednotky. Nemecké ozbrojené sily zatiaľ viazali najsilnejšie mobilné sily Spojencov v Belgicku. Prekvapivým obchvatom sa Nemeckej ríši podarilo zničiť jadro francúzskej armády a prinútiť hlavnú vojenskú mocnosť v Západnej Európe kapitulovať. Veľká časť britských vojsk sa stihla stiahnuť cez prístav Dunkerque.

Podstatným zdrojom úspechov Nemeckej ríše bolo jej inovatívna taktika tzv. bleskovej vojny, s ktorou sa na začiatku vojny nedokázal v pozemnej vojne vysporiadať žiadny z ich protivníkov. Ich taktika spolu s vysokou kvalitou dôstojníckeho a poddôstojníckeho zboru, robila z Wehrmachtu vynikajúcu armádu. Na druhej strane chyby na strategickej úrovni, nedostatočná špionážna sieť a ďalšie nedostatky robili z nacistického Nemecka krajinu, ktorá bola na najlepšej ceste prehrať ďalšiu svetovú vojnu.

V roku 1941 začal nemecký africký zbor operovať aj na severoafrickom bojisku po boku talianskych vojsk. Na jar roku 1941 Hitler zaútočil na Juhosláviu a Grécko a 22. júna 1941 na Sovietsky zväz. Boje so Sovietskym zväzom zamestnávali väčšiu časť nemeckých síl po zvyšok vojny. Počiatočné úspechy v operácii Barbarossa po zvyšok roku 1941, kedy sa podarilo obsadiť celú Ukrajinu, Bielorusko a Pobaltie a obkľúčiť Leningrad, vystriedal veľký neúspech, keď sa Sovietom podarilo zastaviť postup Nemcov pri Rostove-na-Donu a neskôr aj pri Moskve.

Na jar 1942 nemecké ozbrojené sily odrazili hlavné sovietske ofenzívne operácie a na juhu krajiny prešli do útoku smerom na Kaukaz. Ciele kampane, obsadenia oblasti medzi Donom a Volgou síce boli naplnené, no väčšina sovietskych síl sa stiahla a nebola zničená. Boje letnej kampane vyvrcholili bitkou o Stalingrad. Nemeckým jednotkám sa podarilo získať kontrolu nad väčšinou mesta, no sovietsky protiútok spôsobil takmer kolaps celého južného krídla frontu a vynútil si rýchly ústup, takže na jar 1943 sa front nachádzal v podobnom stave ako pred rokom. Straty Nemecka a jeho spojencov boli ďalekosiahle a Hitler musel nariadiť prechod do stavu totálnej vojny. 24. septembra 1942 bol gen. Franz Halder odvolaný z funkcie náčelníka štábu Hlavného veliteľstva pozemných vojsk (Oberkommando des Heeres, OKH). Jeho nástupcom sa stal gen. Kurt Zeitzler.

Nemecké tankové jednotky počas bojov medzi Donom a Volgou.

Po neúspechoch v bitke v Kurskom oblúku sa nemecké sily dostávali do stále väčšej defenzívy, a to aj v dôsledku aktivizácie západných Spojencov, ktorí sa vylodili na Sicílii a neskôr aj na Talianskej pevnine. V priebehu roka nedokázali zastaviť nápor sovietskych vojsk na južnom krídle frontu a postupne ustupovali z Ukrajiny.

V priebehu roku 1944 sa Sovietom podarilo oslobodiť väčšinu svojho územia. Približne v rovnakej dobe, v lete 1944 došlo k zdrvujúcej sovietskej ofenzíve v Bielorusku a spojeneckému vylodeniu v Normandii, ktoré znamenalo toľko obávané otvorenie druhého frontu. Koncom roku 1944 sa síce nemecké sily pokúsili o protiútoky na oboch frontoch (bitka o Ardeny, bitka o Budapešť), ich snahy Spojenecké vojská odrazili. 1. júla 1944 po vzájomných nezhodách a hádkach s Hitlerom odstúpil z funkcie veliteľ pozemných síl gen. Kurt Zeitzler. Nahradil ho gen. Heinz Guderian, ktorý funkciu vykonával do konca vojny.

Po priblížení spojeneckých síl k Berlínu a samotnej bitke o Berlín nemecké sily kapitulovali. Zostávajúci nemeckí vedúci činitelia po Hitlerovej samovražde podpísali bezpodmienečnú kapituláciu 8. mája 1945. Odpor po kapitulácii kládli najmä jednotky na východnom fronte, ktoré sa za každú cenu pokúšali prebojovať na západ a vzdať sa do rúk západných Spojencov. Posledné boje v Česku pri Milíne (okres Příbram) boli zaznamenané v noci z 11. na 12. mája 1945.

Niektoré jednotky Wehrmachtu zostali stále aktívne aj po kapitulácii, napr. preto, že nenadviazali styk s vojskami Spojencov (napr. v Nórsku) alebo boli západnými Spojencami poverené policajnou činnosťou. Do konca augusta 1945 boli aj tieto jednotky rozpustené, 20. augusta 1946 Spojenecká okupačná komisia oficiálne vyhlásila zákonom Wehrmacht za zaniknutý (Kontrollratsgesetz No. 34). Okupované Nemecko malo na čas zákaz budovania akejkoľvek armády. Armáda Nemeckej spolkovej republiky vznikla 5. mája 1955 a niesla názov Bundeswehr.

Referencie

  1. Correlli Bernett. Hitlerovi generálové. Brno : Jota, 1997. S. 50 – 52.
  2. Zabecki, D. T., Germany, Army. in Tucker, S. C., World War II. A Student Encyclopedia. Abc-Clio, Inc., Santa Barbara, 2005, 494-497

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Wehrmacht
Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Wehrmacht


Írán
Úmrtí v roce 2023
Čandraján-3
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2023)
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2024)
Česká Wikipedie
Česko
Řecko
Šabtaj Šavit
Šelmy
Škrkavka dětská
Španělsko
Švédsko
Židovský protinacistický odboj
Živočichové
Вуэльта Испании 2023
ブエルタ・ア・エスパーニャ2023
1. září
10. únor
11. únor
1274
1303
15. únor
1573
16. únor
17. září
1714
1724
1814
1893
1914
1921
1923
1924
1944
1945
2. září
2013
2022
2023
2023年环西自行车赛
2023ko Espainiako Itzulia
2023 Vuelta a España
23. únor
23. srpen
24. srpen
26. únor
26. srpen
27. únor
28. únor
29. srpen
30. srpen
6. leden
7. říjen
7. březen
7. září
Aditya-L1
AG2R Citroën Team
Agrofert
Albánie
Alberto Dainese
Albert Azarjan
Alexander Stubb
Alexej Navalnyj
Ali Bongo Ondimba
Alpecin–Deceuninck
Alto de El Angliru
Amaury Sport Organisation
Andorra
Andorra la Vella
Andreas Kron
Andrea Piccolo
Andrea Vendrame
Argentina
Arkéa–Samsic
Astana Qazaqstan Team
Auschwitz
Auschwitz#KL Auschwitz II – Birkenau
Austrálie
Bílý Potok
Bělorusko
Barcelona
Belgie
Belizská vlajka
Bill Richardson
Bitva u Craonne
Bodovací soutěž na Vueltě a España
Bonifác VIII.
Bora–Hansgrohe
Bratři Tavianiové
Brian Mulroney
BRICS
Burgos BH
Caja Rural–Seguros RGA
Cartagena
Chitin
Ciechanów
Cofidis (cyklistický tým)
Col du Tourmalet
Commons:Featured pictures/cs
Cyril Ramaphosa
Dánsko
Dénia
Dýchací soustava
Damiano Caruso
Dirka po Španiji 2023
Dragon 2
Druhá světová válka
Eduardo Paolozzi
EF Education–EasyPost
Egypt
Emmerson Mnangagwa
Encyklopedie
Eric Fagúndez
Espanjan ympäriajo 2023
Etiopie
Eutelie
Extrémofil
Filippo Ganna
Finsko
Francie
Gabon
Georg Riedel
Gestapo
Ghetto
Gonochorismus
Grónsko
Groupama–FDJ
Háďátka
Háďátko obecné
Hútíové
Ha-Šomer ha-ca'ir
Hlístice
Hlavní strana
Hltan
Iceberg
Indická kosmická agentura
Indie
Ineos Grenadiers
Inocenc XIII.
Intermarché–Circus–Wanty
Interpol
Irene Camberová
Itálie
Ivana Pavlová
Jaderná elektrárna Fukušima I
Jana Šmardová
Jana Španělská
Janov CFC
Jan Jongbloed
Japonsko
Jemen
Jetse Bol
Jihoafrická republika
Jimmy Buffett
Jonas Vingegaard
Jon Barrenetxea
Juan Ayuso
Juan Sebastián Molano
Kóbó Abe
Kaden Groves
Karel Pražák (podnikatel)
Karel VI.
Katalin Nováková
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
Kazachstán
Kees Rijvers
Kennedyho vesmírné středisko
Kmen (biologie)
Kočkovití
Kolumbie
Koronograf
Krematorium
Krize v Rudém moři
Kutikula
Lagom
La Vall d'Uixó
Lebka
Lenny Martinez
Letní olympijské hry 2020
Librační centrum
Lidl–Trek (mužský tým)
Lipidy
Lotto–Dstny
Měsíc
Maďarský parlament
Maďarsko
Machairodontinae
Madrid
MAFRA
Margaret Courtová
Mataró
Matteo Sobrero
Mezinárodní olympijský výbor
Mezinárodní vesmírná stanice
Michael Storer
Michal Schlegel
Mikel Landa
Mistrovství světa v basketbalu mužů 2023
Modelový organismus
Mohamed Al-Fayed
Movistar Team (mužský tým)
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Národní park
Národní park Severovýchodní Grónsko
Německé námořnictvo
Německo
Nadace Wikimedia
Napoleonské války
Napoleon Bonaparte
NASA
Nizozemsko
Nova-C
Nueva Braunau
Občanský zákoník (Česko, 2012)
Oběšení
Oběhová soustava
Oier Lazkano
Oliva
Operace Aspides
Otta Bednářová
Palestinská autonomie
Pamplona
Pandemie covidu-19
Parazitismus
Pavel Zajíček
Pelayo Sánchez
Peter Lawford
Plynová komora
Pohlavní dimorfismus
Pohlavní orgán
Polar Satellite Launch Vehicle
Poprava
Portál:Aktuality
Portál:Doprava
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Sport
Portugalsko
Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
Pravoslaví
Prezidentské volby ve Finsku 2024
Prezident Maďarska
Primož Roglič
Program Apollo
Prvoústí
Pseudocoel
Rádio Impuls
Rastattský mír
Registrované partnerství v Česku
Remco Evenepoel
Rezignace
Richard Grunberger
Richard Lewis
Richard Truly
Ronde van Spanje 2023
Roup dětský
Roza Robota
Rudá armáda
Rudé moře
Rudolf Matys
Rui Costa (cyklista)
Ruská invaze na Ukrajinu
Rusko
Saúdská Arábie
Salif Keïta Traoré
Sea Cliff (DSV-4)
Sepp Kuss
Severoatlantická aliance
Sionismus
Slovinsko
Smilodon
Sonderkommando
Soubor:CelegansGoldsteinLabUNC.jpg
Soubor:Crâne de smilodon exposé au Museu de Zoologia da Universidade de São Paulo, Brazil.jpg
Soubor:Danmark O, Fohn Fjord, Renodde.70°N 26°W (76566707).jpg
Soubor:Hillystage.svg
Soubor:Jersey blue polkadot.svg
Soubor:Jersey green.svg
Soubor:Jersey red.svg
Soubor:Jersey red number.svg
Soubor:Jersey white.svg
Soubor:Jersey yellow number.svg
Soubor:LADEE w flare.jpg
Soubor:Margaret Court 1964.jpg
Soubor:Mediummountainstage.svg
Soubor:Mountainstage.svg
Soubor:NH 111668 Recognition photograph of Japanese World War II carrier TAIHO CV-10. Plans (cropped) (2).tif
Soubor:Plainstage.svg
Soubor:Roza Robota (1921-1945).jpg
Soubor:Team Time Trial Stage.svg
Soubor:The Pencil of Nature.jpg
Soubor:Time Trial.svg
Soudal–Quick-Step
Soutěž mladých jezdců na Vueltě a España
SpaceX Crew-7
Speciální:Co odkazuje na/Vuelta a España 2023
Speciální:Hledání
Speciální:Kategorie
Speciální:Moje diskuse
Speciální:Moje příspěvky
Speciální:Náhodná stránka
Speciální:Nové stránky
Speciální:Poslední změny
Speciální:Související změny/Vuelta a España 2023
Speciální:Speciální stránky
Speciální:Statistika
Spojené státy americké
Stát Palestina
Střelný prach
Stejnopohlavní manželství
Světla Mathauserová
Sval
Synthesia
Taihó
Tamás Sulyok
Tarragona
Team Bahrain Victorious
Team DSM–Firmenich (mužský tým)
Team Jayco–AlUla (mužský tým)
Team Jumbo–Visma (mužský tým)
Team TotalEnergies
Tenkohlavec lidský
Tichý oceán
Tobol Kostanaj FK
Tokio
Tokyo Electric Power Company
Tomáš Akvinský
Tour d'Espagne 2023
Trávicí soustava
Trestanecká kolonie IK-3
Tužka přírody
Turul Spaniei 2023
UAE Team Emirates
UCI ProSeries
UCI WorldTeam
UCI World Tour 2023
Ulrik le Fevre
USS Macon (ZRS-5)
US Open 2023
Válka Izraele s Hamásem (2023–2024)
Válka o španělské dědictví
Vídeň
Vakomyš dlouhoocasá
Valladolid
Vláda Petra Fialy
Volta a Espanha de 2023
Volta a Espanya de 2023
Vrchařská soutěž na Vueltě a España
Vuelta a España
Vuelta a España 2023
Vyhynulý taxon
Wehrmacht
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikifunctions:Main Page
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2023
Wikipedie:Článek týdne/2024
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2023
Wikipedie:Obrázek týdne/2024
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/březen
Wikipedie:Vybraná výročí dne/září
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2023
Wikipedie:Zajímavosti/2024
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
Wilhelm Wied
William Fox Talbot
Wilson Fittipaldi
Wout Poels
Zaragoza
Zimbabwe




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk