Angličtina - Biblioteka.sk

Upozornenie: Prezeranie týchto stránok je určené len pre návštevníkov nad 18 rokov!
Zásady ochrany osobných údajov.
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré slúžia na poskytovanie služieb, nastavenie reklám a analýzu návštevnosti. OK, súhlasím


Panta Rhei Doprava Zadarmo
...
...


A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | Q | R | S | T | U | V | W | X | Y | Z | 0 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

Angličtina
Angličtina
(English)
RegiónBritské ostrovy (pôvodne)
Anglicky hovoriaci svet
Počet hovoriacichrodný jazyk: 360 - 400 miliónov (2006)
druhý jazyk: 750 miliónov;
ako cudzí jazyk: 600 - 700 miliónov
Poradie3
KlasifikáciaIndoeurópske jazyky
PísmoLatinka
Postavenie
Úradný jazyk67 krajín
27 nezvrchovaných štátov
Rôzne organizácie:
- OSN
-
- atď.
Regulátoržiadny
Jazykové kódy
ISO 639-1en
ISO 639-2eng
ISO 639-3eng
Mapa rozšírenia
English language distribution.svg
     Regióny, kde je väčšinou materinským jazykom angličtina

     Regióny, kde je angličtina úradným jazykom, ale nie väčšinovým materinským jazykom
Wikipédia
Adresaen.wikipedia.org
PomenovanieWikipedia, the free encyclopedia
Pozri aj: JazykZoznam jazykov
Základné frázy jazyka Angličtina
Ánoyes
Nieno
Možnomaybe
AhojHi, Hello (pri stretnutí)
Bye (pri rozlúčke)
DovideniaGoodbye
ĎakujemThank you
PrepáčteSorry, Excuse me
Hovoríš po anglicky?Do you speak English?
Ľúbim ŤaI love you
Všeobecná deklarácia ľudských práv
All human beings are born free and equal in dignity and rights. They are endowed with reason and conscience and should act towards one another in a spirit of brotherhood.

Angličtina je západogermánsky jazyk, ktorým sa hovorilo v ranom stredoveku v Anglicku a neskôr sa stal popredným jazykom medzinárodného diskurzu v dnešnom svete. Názov nesie podľa Anglov, jedného zo starogermánskych národov, ktoré sa sťahovali do oblasti Veľkej Británie, kde sa neskôr pomenovali ako Anglicko. Obidva názvy pochádzajú z Anglie, polostrova v Baltskom mori. Angličtina má najbližšiu príbuznosť s frízštinou a dolnosasčinou, zatiaľ čo jej slovnú zásobu významne ovplyvňovali ďalšie germánske jazyky, najmä stará nórčina (severogermánsky jazyk), ako aj latinčina a francúzština.

Angličtina sa vyvinula v priebehu viac ako 1 400 rokov. Najskoršie formy angličtiny, skupina západogermánskych (ingvaeonských) dialektov, ktoré do Veľkej Británie priniesli anglosaskí osadníci v 5. storočí, sa súhrnne nazýva stará angličtina. Stredná angličtina sa začala koncom 11. storočia dobytím Anglicka Normanmi; bolo to obdobie, v ktorom bola angličtina ovplyvnená starou francúzštinou, najmä prostredníctvom jej staronormanského dialektu. Raná moderná angličtina sa začala koncom 15. storočia zavedením kníhtlače do Londýna, tlačou Biblie kráľa Jakuba a začiatkom Veľkej samohláskovej zmeny.

Moderná angličtina sa šíri po celom svete od 17. storočia globálnym vplyvom Britského impéria a Spojených štátov. Vďaka všetkým typom tlačených a elektronických médií týchto krajín sa angličtina stala popredným jazykom medzinárodného diskurzu a lingua franca v mnohých regiónoch a profesionálnych kontextoch, ako sú veda, navigácia a právo. Moderná anglická gramatika je výsledkom postupnej zmeny od typického indoeurópskeho závislého značkovacieho vzoru s bohatou inflexnou morfológiou a relatívne voľným slovosledom k väčšinou analytickému vzoru s malým skloňovaním, pomerne ustálenému slovosledu a komplexnému syntaxu. Moderná angličtina sa pri vyjadrovaní zložitých časov, aspektov a nálady spolieha viac na pomocné slovesá a slovosled, ako aj na pasívne konštrukcie, opytovacie prostriedky a nejakú negáciu.

Angličtina je podľa počtu hovoriacich najpoužívanejším jazykom a po štandardnej čínštine a španielčine tretím najviac hovoreným rodným jazykom na svete. Je to najrozšírenejší druhý jazyk a je buď úradným jazykom, alebo jedným z úradných jazykov v takmer 60 zvrchovaných štátoch. Existuje viac ľudí, ktorí sa ho naučili ako druhý jazyk, než rodených hovoriacich. K roku 2005 sa odhadovalo, že anglicky hovorilo viac ako 2 miliardy ľudí. Angličtina je hlavným materinským jazykom v Spojených štátoch, Spojenom kráľovstve, Kanade, Austrálii, na Novom Zélande a v Írsku a bežne sa ním hovorí v niektorých oblastiach Karibiku, Afriky a južnej Ázie. Je jedným z úradných jazyk OSN, Európskej únie a mnohých ďalších svetových a regionálnych medzinárodných organizácií. Je to najrozšírenejší germánsky jazyk, ktorý predstavuje najmenej 70% hovoriacich tohto indoeurópskeho obyvateľstva. Po anglicky hovoriace osoby sa nazývajú „anglofóni“. Variabilita medzi prízvukmi a dialektmi angličtiny používanými v rôznych krajinách a regiónoch - z hľadiska fonetiky a fonológie a niekedy aj slovnej zásoby, frazémy, gramatiky a pravopisu - zvyčajne nebráni porozumeniu hovoriacich iných dialektov, aj keď môže dôjsť k vzájomnej nezrozumiteľnosti na krajných koncoch dialektového kontinua.

Klasifikácia

Angličtina je indoeurópsky jazyk a patrí do západogermánskej skupiny germánskych jazykov.

Dejiny

Bližšie informácie v hlavnom článku: Historický vývoj angličtiny

Germánsky hovoriace kmene z rôznych častí severozápadného Nemecka (Sasi, Anglovia) a Jutska (Jutovia) v 5. storočí nášho letopočtu vpadli do východného Anglicka. Tu sa ich jazyk, anglosaština, rozšírila buď tým, že novo príchodzie pôvodné keltské obyvateľstvo vytlačili, alebo došlo k postupnej asimilácii a pôvodní obyvatelia postupne jazyk a kultúru novo panujúcej vrstvy prijali. Angličtina je teda svojím pôvodom anglo-frízský jazyk.

Nech už bol postup jej rozširovania akýkoľvek, jednotlivé germánske dialekty sa časom zlúčili do jazyka dnes nazývaného staroangličtina, ktorý pripomínal niektoré dnešné nárečia severozápadného pobrežia Nemecka a Holandska (resp. Frízska). Písaná angličtina si dlho ďalej udržovala svoju syntetickú štruktúru a viac-menej bola tvorená jedným literárnym štandardom. Oproti nej hovorená staroangličtina túto štruktúru postupom doby strácala a stávala sa viac analytickou. Prišla o komplexnejší systém práce s podstatnými menami a začala sa viac spoliehať na predložky a pevné poradie slov. Predpokladá sa tiež, že bola ovplyvňovaná vývojom bretónskych jazykov. Neskôr bola ovplyvnená i príbuznou staronórčinou patriacou medzi severogermánské jazyky, ktorú používali Vikingovia usídlení predovšetkým v severných oblastiach a pri východnom pobreží až k dnešnému Londýnu v historickej oblasti dnes známej ako Danelaw.

Slovná zásoba

Slovná zásoba angličtiny obsahuje veľký podiel slov cudzieho pôvodu, a to prevažne z románskych jazykov. Francúzština mala na angličtinu zásadný vplyv, nakoľko bola 300 rokov úradným jazykom Anglicka (11 až 14 storočie). Preto bolo z tohto jazyku do angličtiny prevzatých mnoho slov, napr. language - langue (jazyk), grand - grande (veľký), parrot - perroquet (papagáj). Slová germánskeho pôvodu (resp. anglosaské alebo odvodené zo škandinávskych jazykov) vrátane všetkých zámen a spojok bývajú kratšie než latinské slová a sú bežnejšie v každodennej reči. Dlhšie slová latinského pôvodu sú často považované za elegantnejšie a sú preferované v písomnom prejave.

Bohatstvo jazyka spočíva v množstve rôznych variantov rozdielnych významov a odtieňov umožňujúcich komplexne a presne vyjadriť popisované myšlienky. Angličtina je typická aj svojou prispôsobivosťou. Do bežného použitia ľahko prijíma technické termíny, často dokonca celé nové frázy. Na formovanie anglickej slovnej zásoby má zásadný vplyv stúpajúci počet anglicky hovoriacich ľudí po celom svete. Rôzne odtiene je možné pozorovať nielen medzi rodenými anglicky hovoriacimi z rôznych krajín (USA, Veľká Británia, Austrália, a pod.), ale aj medzi študentmi angličtiny, ktorý tento jazyk plynule používajú pracovne či na úradoch. Angličtina je oficiálnym jazykom v mnohých ľudnatých štátoch (India, Pakistan, Filipíny, až 24 afrických štátov, a pod.).

Vďaka rýchlemu technologickému pokroku sme do slovenčiny prevzali množstvo anglických slov. Niektoré sme udomácnili (víkend-weekend, hokej-hockey, džús-juice, míting-meeting, a pod.) a niektoré používame v originálnej podobe (online, cool, song, okay, notebook, a pod.). Navyše početná slovná zásoba európskych jazykov pochádza ešte z dávnych čias, kedy ako do slovenčiny, tak do angličtiny prenikali výrazy z latinčiny a gréčtiny (situácia-situation, administrátor-administrator, geografia-geography, cirkulácia-circulation, subjekt-subject, stabilný-stable, tradícia-tradition, a pod.).

Počet slov

Angličtina má bohatú slovnú zásobu a schopnosť prijímať nové slová. Keďže však na rozdiel od ostatných veľkých jazykov neexistuje žiadny regulačný úrad, ktoré by nové slová "prijímal", je veľmi problematické určiť ich počet. Novotvary vznikajú predovšetkým v medicíne, vede a technológiách, ale aj v ďalších oblastiach.

Druhá editácia Oxford English Dictionary zahŕňa 600 000 slov, ale editori Merriam Webster 's Third New International Dictionary, Unabridged predpokladajú, že celkový počet je oveľa vyšší. Global Language Monitor po skombinovaní oxfordského slovníka a ďalších slovníkových zdrojov odhadol, že angličtina v súčasnosti obsahuje približne 990 000 slov.

Najčastejšie anglické slová

Poradie Slovo
1 the
2 be
3 to
4 of
5 and
6 a
7 in
8 that
9 have
10 I
11 it
12 for
13 not
14 on
15 with
16 he
17 as
18 you
19 do
20 at
Poradie Slovo
21 this
22 but
23 his
24 by
25 from
26 they
27 we
28 say
29 her
30 she
31 or
32 an
33 will
34 my
35 one
36 all
37 would
38 there
39 their
40 what
Poradie Slovo
41 so
42 up
43 out
44 if
45 about
46 who
47 get
48 which
49 go
50 me
51 when
52 make
53 can
54 like
55 time
56 no
57 just
58 him
59 know
60 take
Poradie Slovo
61 people
62 into
63 year
64 your
65 good
66 some
67 could
68 them
69 see
70 other
71 than
72 then
73 now
74 look
75 only
76 come
77 its
78 over
79 think
80 also
Poradie Slovo
81 back
82 after
83 use
84 two
85 how
86 our
87 work
88 first
89 well
90 way
91 even
92 new
93 want
94 because
95 any
96 these
97 give
98 day
99 most
100 us

Pozri aj

Iné projekty

Externé odkazy


Zdroj:
Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok. Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.
Zdroj: Wikipedia.org - čítajte viac o Angličtina

Írán
Úmrtí v roce 2022
Úmrtí v roce 2023
Ústav fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského Akademie věd České republiky
Útok na Hadí ostrov
Číňané
Čína
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu
Časová osa ruské invaze na Ukrajinu (2022)
Černá Hora
Černé moře
Červorovcovití
Česká Wikipedie
České království
České Slezsko
Česko
Československo
Česko na Zimních olympijských hrách 2022
Čip
Ču Jou-sung
Říční delta
Říše Čching
Říše Ming
Římskokatolická církev
Řasy
Šíráz
Šestiúhelník
Šiveluč
Štefánikova hvězdárna
Švédsko
Železniční trať Čerčany – Světlá nad Sázavou
1. červen
1. červenec
1. duben
1. květen
1. prosinec
10. červenec
10. duben
10. leden
10. srpen
1000 mil československých
100 fotografií, které změnily svět
11. říjen
11. duben
1115
1143
12. duben
12. květen
13. duben
13. listopad
13. století
1373
1389
14. únor
14. červenec
14. duben
14. leden
14. století
1409
1415
1460
1470
1476
1477
1478
1479
1480
1481
1482
1483
1484
1490
15. červen
15. duben
15. prosinec
15. století
1500
1503
1506
1519
1521
1530
1535
1540
1541
1544
1546
1547
1555
1556
1570
1584
1585
16. únor
16. duben
16. století
1673
1674
17. duben
17. století
1760
18. říjen
18. duben
18. květen
18. září
1812
1823
1826
1833
1840
1842
1848
1853
1856
1857
1859
1862
1867
1868
1869
1870
1871
1874
1876
1887
1890
1891
1894
1899
19. duben
19. listopad
19. září
1901
1906
1912
1913
1918
1920
1921
1922
1923
1928
1929
1930
1932
1933
1934
1936
1937
1938
1941
1942
1943
1944
1945
1946
1947
1949
1951
1952
1953
1954
1955
1956
1959
1961
1962
1965 ve filmu
1966
1969
1975
1976
1977
1978
1979
1980
1981
1982
1984
1986
1992
2. červen
2. duben
2. tisíciletí
20. únor
20. duben
20. listopad
2000
2006
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2017
2018
2020
2021
2022
2023
21. duben
21. září
22. duben
22. listopad
23. duben
24. červen
24. duben
24. listopad
25. červen
25. březen
25. duben
25. květen
26. červenec
26. duben
27. duben
28. duben
28. prosinec
28. září
29. březen
29. duben
29. leden
29. září
3. duben
3. květen
30. duben
4. březen
4. duben
4. květen
4. září
5. duben
5. květen
6. březen
6. duben
6. květen
6. leden
7. březen
7. duben
8. duben
8. květen
9. duben
Ašský výběžek
Advent
Adventní věnec
Akademie filmového umění a věd
Alžběta II.
Alegorie
Alexandr VI.
Alex Ferguson
Alfons V. Portugalský
Aliance
Alissa White-Gluz
Alisson Becker
Alois Krčmář
Alois Spisar
Ambrogio Maestri
Andrej Šeptyckyj
Andrej Andrejevič Vozněsenskij
Andrej Kocsis
Angličtina
Anglie
Anjou
Anna z Foix a Candale
Apollo 8
Apple II
Aragonské království
Arch Enemy
Ariane 5
Armáda Spojených států amerických
Atentát na Heydricha
Audrey Hepburnová
Augustus Pugin
Austrálie (kontinent)
Autoritní kontrola
Ayşe Sultan (dcera sultána Bayezida II.)
Azovstal
Březen
Bajezid II.
Bandungská konference
Banksie osténkatá
BASE jumping
Bertha von Suttnerová
Big Ben
Bima
Biskup
Bitva o Británii
Bitva o Madagaskar
Bitva o Mariupol
Bitva u Puebly
Boca Chica (Texas)
Bohuslav Hřímalý
Bondování
Bougainville
Brazilská fotbalová reprezentace
Brno
Bzenecká lípa
Církevní provincie
Callisto
Carpathia
Casemiro
Charlotte Schrötter-Radnitz
Chemická sloučenina
Chirurgie
Chu Čeng-jen
Commons:Featured pictures/cs
Commonwealth
Cunard Line
Dánsko
Dahomejské Amazonky
Danilo Luiz da Silva
David Tennant
Death metal
Delta Dunaje
Delta Volhy
Demodulátor
Den Ochi
Diecéze
Doněcké akademické oblastní činoherní divadlo
Doolittlův nálet
Dor (Chof ha-Karmel)
Druhá světová válka
Duben
Dubnová válka (Jugoslávie)
Duhovka
Dynastie Jižní Ming
Eduard IV.
Ekologické zemědělství
Ekonomické důsledky ruské invaze na Ukrajinu (2022)
Elba
Elbait
Eleonora Skotská
Elmar Klos
Emmanuel Macron
Encyklika
Encyklopedie
Eric Roberts
Esla
Ester Ledecká
Europa (měsíc)
Evropa
Evropská kosmická agentura
Evropská unie
Fakultní nemocnice Bulovka
Falstaff (opera)
Farah Pahlaví
Ferdinand Arlt
Ferdinand II. Aragonský
Fernão de Magalhães
First-person shooter
Francie
Francouzská intervence v Mexiku
František Polák (režisér)
Fridrich II. Lehnický
Fridrich III. Habsburský
Gabriel Jesus
Galileovy měsíce
Gamal Abdel Nasser
Ganymedes (měsíc)
Generál
George S. Patton
Gertruda Saská
Ghetto
Giuseppe Verdi
Gordon Lightfoot
Graffiti
Gregoriánský kalendář
Guy Lafleur
Ha-Bonim (Izrael)
Hegemonie
Helgoland
Heterochromie
Hlas biskupů a ordinářů věřícím v hodině velké zkoušky
Hlavní strana
Hnutí Svoboda (Slovinsko)
Horkovzdušný balon
Horní Slezsko
Hospodářský růst
Hrubý Jeseník
Husajn I.
Ignác Schiebl
Ignacio Zaragoza
Ignacy Mościcki
Indický oceán
Ingenuity
Integrovaný obvod
Irsko
Isabela Kastilská
Isoroku Yamamoto
Istanbul
Ivanofrankivská oblast
Ivan III. Vasiljevič
Ivan Vyskočil
Ján Kadár
Ján Pocisk
Jana Synková
Janez Janša
Jan Długosz
Jan Kaplický
Jan Klusák
Jan Kostrhun
Jan Kubiš
Jan Sokol
Japonsko
Jaremče
Jawa 750
Ježíš Kristus
Jiří Novosad (malíř)
Jiří Tichota
Jimmy Carter
Jindřich II. Navarrský
Jindřich Janotta
Jindřich Nygrín
João Miranda
Johannes Sylvius Egranus
Johann Georg Faust
John Bull
Josef Bedřich Cinibulk
Josef Jařab
Josef Kajnek
Josef Sigmond
Josef Václav Myslbek
Josef Vondruška (básník)
Jozef Gabčík
Juan Bermúdez
Juliana z Norwiche
Jupiter (planeta)
Jupiter Icy Moons Explorer
Kázání
Kadmium
Kajetán z Tiene
Kaligrafie
Kamčatka
Kardinál
Karel Chytil
Karel Holas
Karel III. Britský
Karel Ledvinka
Karel Mečíř
Karpatský národní přírodní park
Kastilie
Kategorie:Čas
Kategorie:Články podle témat
Kategorie:Život
Kategorie:Dorozumívání
Kategorie:Geografie
Kategorie:Historie
Kategorie:Hlavní kategorie
Kategorie:Informace
Kategorie:Kultura
Kategorie:Lidé
Kategorie:Matematika
Kategorie:Narození 18. dubna
Kategorie:Příroda
Kategorie:Politika
Kategorie:Právo
Kategorie:Rekordy
Kategorie:Seznamy
Kategorie:Společnost
Kategorie:Sport
Kategorie:Technika
Kategorie:Umění
Kategorie:Věda
Kategorie:Vojenství
Kategorie:Vzdělávání
Kategorie:Zdravotnictví
Kazimír IV. Jagellonský
Keňa
Klaus Schulze
Klenba
Kněz
Kočka domácí
Kobe
Kolegiátní kostel Nanebevzetí Panny Marie (San Gimignano)
Kolmanskop
Kolonialismus
Kolonizace Marsu
Kopulace
Korunovace britských panovníků
Koterov
Kovový monolit v Utahu
Kovy
Království Jugoslávie
Kristián I. Dánský
Kryogenika
Kuo-c’-ťien
Květen
Ledňáček říční
Ledeč nad Sázavou (hrad)
Letadlová loď
Letecký útok na Plzeň 18. dubna 1945
Libeň
Life (časopis)
Lippo Memmi
Lisabon
Listed building
Litevské velkoknížectví
Liturgický rok
Lodní vrak
Londýn
Lorenzo Lotto
Lothar III.
Lucrezia Borgia
Ludvík XI.
Lukáš Krátký
Lumír Jisl
Měsíc
Madagaskar
Maia Sanduová
Manchester United FC
Manuel Estiarte
Marcelo Vieira
Marek Gažík
Maria Waichard Trauttmansdorff
Marie Riegrová-Palacká
Marie Tomášová
Mariupol
Markéta Habsburská (1480–1530)
Marshall Space Flight Center
Mars (planeta)
Martina Sáblíková
Martin Luther
Masai Mara
Matrjoška
Matyáš Korvín
Mešita Násir al Mulk
Meda Mládková
Menahem Pressler
Mezifrekvenční zesilovač
Mezinárodní měnový fond
Michael Romberg
Mikrofotografie
Mikuláš II. Alexandrovič
Mikuláš Konáč z Hodiškova
Milan Rastislav Štefánik
Miloš Sokola
Miroslav Koníček
Mistrovství světa ve fotbale 2018
Mistrovství světa v šachu
Mittelbau-Dora
Mlhovina Duše
Mlhovina Srdce
Mořic Pícha
Moab (Utah)
Moldavsko
Mongolsko
Montalais
Morava
Moskevské velkoknížectví
Moskva (raketový křižník)
Moskva slzám nevěří
Most Vasca da Gamy
Mswati III.
Mt. Everest
Muhammad Rezá Pahlaví
Muzeum dějin polských Židů
Mwai Kibaki
Nápověda:Úvod
Nápověda:Úvod pro nováčky
Nápověda:Obsah
Národní knihovna České republiky
Národní technické muzeum v Praze
Naďa Konvalinková
Nacismus
Naděžda Kniplová
Nadace Wikimedia
Nagoya
Namibie
Nanking
Neděle
Nesení kříže
Neymar
Nikica Valentić
Nobelova cena za mír
Norsko
Novogotika
Obchod na korze
Oldřich Machač
Ondřej Němec
Operace Anthropoid
Operace Vengeance
Ordinář
Orel skalní
Oscar
Oscar za nejlepší cizojazyčný film
Oslo
Ostrava
Pád (řeka)
Pandemie covidu-19
Pandemie covidu-19 v Česku
Pandemie covidu-19 v Itálii
Papež
Pastýřský list
Paulinho
Pavel Červinka
Pavel Říčan
Pavel Julius Vychodil
Pavel Kříž
Pavol Mešťan
Pečeť
Pedro Damiano
Peking
Perseverance
Pesaro
Pestřenky
Petřín
Peter Habeler
Petruška Šustrová
Petr Klíma
Philippe Coutinho
Philippe Sollers
Pierre Laval
Pilát lékařský
Placenta
Ploštěnky
Plotní (Brno)
Plzeň
Podněstří
Polarizace (elektrodynamika)
Polská lidová republika
Polsko
Polychromie
Pomník svatého Václava
Portál:Aktuality
Portál:Doprava
Portál:Geografie
Portál:Historie
Portál:Kultura
Portál:Lidé
Portál:Náboženství
Portál:Obsah
Portál:Příroda
Portál:Sport
Portugalsko
Pražský pogrom o Velikonocích 1389
Praděd
Prameny
Pravda (noviny)
Prezident Polska
Protektorát Čechy a Morava#Představitelé a vlády protektorátu
Provincie Zamora
Pszczyna
Pszczyna (zámek)
Q557648#identifiers
Q557648#identifiers|Editovat na Wikidatech
Radim Uzel
Radomír Šimůnek
Radoslav Večerka
Rajče jedlé
Ralph Boston
Rastrovací elektronový mikroskop
Razelm
Reinhard Heydrich
Reinhold Messner
René I. z Anjou
RENFE řada 730
Rhodesie
Robert Fico
Robert Golob
Robert Kaliňák
Robert Kopecký
Robert Změlík
Rosie Huntington-Whiteleyová
Royal Air Force
Rozhledna a televizní vysílač Praděd
Rudolf Pokorný
Ruská invaze na Ukrajinu
Ruská invaze na Ukrajinu (2022)
Rusko
Síra
Sýrie
Samuel Huntington
Samuel Thornton Durrance
San Francisco
San Gimignano
San Juan County (Utah)
Sapphire of Istanbul
Satira
Selenocentrická dráha
Severní Irsko
Shamrock
Sixtus IV.
Skotsko
Slavkovský les
Slitina
Slovenska demokratska stranka
Slovensko
Slovinsko
Soňa Červená
Sokolnictví
Sopečná erupce
Soubor:Železniční trať v Ledči nad Sázavou 01.jpg
Soubor:اعجاز رنگها.jpg
Soubor:071R01.jpg
Soubor:200913 Hody V Bilovice Foto Vit Svajcr 1958.jpg
Soubor:2009 07 31 David Tennant smile 09.jpg
Soubor:20160723 Köln RheinRiot Arch Enemy 0521.jpg
Soubor:20180610 FIFA Friendly Match Austria vs. Brazil Gruppenfoto Brasilien 850 0016.jpg
Soubor:Abandoned building, Kolmannskuppe, Namibia.jpg
Soubor:Adventskranz-1.Advent.jpg
Soubor:Air to air image of a Spitfire, taken over RAF Coningsby. MOD 45147974.jpg
Soubor:Alcedo atthis - Riserve naturali e aree contigue della fascia fluviale del Po.jpg
Soubor:Alex Ferguson.jpg
Soubor:Anchusa officinalis.jpg
Soubor:Andrey Voznesenskiy.jpg
Soubor:Angling in Troubled Waters A Serio-Comic Map of Europe.jpg
Soubor:Apple-II.jpg
Soubor:Banksia spinulosa - flowers, Christchurch Botanic Gardens, Canterbury, New Zealand.jpg
Soubor:BASE Jumping from Sapphire Tower in Istanbul.jpg
Soubor:Cadmium-crystal bar.jpg
Soubor:Covid-19 San Salvatore 02.jpg
Soubor:Danube Delta ESA23450088.jpeg
Soubor:Elbaite with albite - São José da Safira, Minas Gerais, Brazil.jpg
Soubor:Elizabeth Tower, London SW1 - geograph.org.uk - 3513827.jpg
Soubor:Eric Roberts.jpg
Soubor:Falstaff 3.jpg
Soubor:Flag of Mars.svg
Soubor:Habonim-Dor Beach.jpg
Soubor:Heart and Soul nebulae.jpg
Soubor:Hoverflies mating midair.jpg
Soubor:James Webb Primary Mirror.jpg
Soubor:Jana Synková.JPG
Soubor:Jan Kubiš.jpg
Soubor:Jan Sokol.jpg
Soubor:Jesus with the cross in Duomo (San Gimignano).jpg
Soubor:Jimmy Carter with King Hussein of Jordan the Shah of Iran and Shahbanou of Iran - NARA - 177332 04.jpg
Soubor:Jozef Gabčík.jpg
Soubor:June odd-eyed-cat cropped.jpg
Soubor:Manel Estiarte (Diada de Sant Jordi 2009).jpg
Soubor:Masai Mara National Reserve 20 - Mara river crossing.jpg
Soubor:Microscopic image of crystals growing from melted sulfur.jpg
Soubor:Mongolian Man and his Eagle.jpg
Soubor:Museum of the History of Polish Jews in Warsaw Main exhibition Gwoździec synagogue.jpg
Soubor:NASA-Apollo8-Dec24-Earthrise.jpg
Soubor:NTM Prague - Jawa 750.JPG
Soubor:Organic home-grown tomatoes - unripe to ripe.jpg
Soubor:Park zamkowy wPszczynie 01promykjck.jpg
Soubor:Pavel Kříž 2016.jpg
Soubor:Persimmon and Three Yellow Tangerines.jpg
Soubor:Ponte Vasco da Gama 25.jpg
Soubor:Praděd v Jeseníkách 03.jpg
Soubor:Prag, Wenzelsplatz -- 2019 -- 6838.jpg
Soubor:Prague 07-2016 Stefanik Observatory.jpg
Soubor:Project 1164 Moskva 2009 G1.jpg
Soubor:RENFE Class 730 Viaducto Martin Gil.jpg
Soubor:Rosie Huntington-Whiteley C&R 11.jpg
Soubor:Sáblíková Ledecká Novák 2018.jpg
Soubor:Samuel P. Huntington (2004 World Economic Forum).jpg
Soubor:Scanning electron microscope - UFCH JH (2020) 01.jpg
Soubor:Special shape balloon op de Jaarlijkse Friese ballonfeesten in Joure 002.jpg
Soubor:Stadler Tango NF2 during sunrise.jpg
Soubor:Streetart Taipei Ximen amk.jpg
Soubor:Svět knihy2013 - Naďa Konvalinková 9221.jpg
Soubor:TerraformedMarsGlobeRealistic.jpg
Soubor:Upolínová louka upolín nejvyšší květen 2022 (1).jpg
Soubor:Utah Desert Monolith.jpg
Soubor:Veneto - Portrait of an Unidentified Young Lady - National Gallery.jpg
Soubor:Wiki letter w.svg
Soubor:Wroclaw - Uniwersytet Wroclawski o poranku.jpg
Soubor:Yellow papillae flatworm (Thysanozoon nigropapillosum).jpg
Souhvězdí Kasiopeji
SpaceX
SpaceX South Texas launch site
Speciální:Kategorie
Speciální:Nové stránky
Speciální:Statistika
Spojené království
Spojené státy americké
Společnost národů
Srbsko
Stát
Státní pohraniční služba Ukrajiny
Stíhací letoun
Střelba na základní škole v Bělehradě
Stadler Tango NF2
Stanisław Samostrzelnik
Stanislav Frank
Stanislav Konopásek
Staré Město (Praha)
Starokatolická církev
Starship (SpaceX)
Starship Test Flight
Street art
Supermarine Spitfire
Světelný rok
Světová ekonomika
Světové dědictví
Svatá říše římská
Svazijsko
Synagoga ve Hvizdci
Třída T 47
Tajo
Tavenina
Tchaj-pej
Terraformace Marsu
Texas
Tharsis
Theatini
Theodor Tomášek
Thiago Silva
Thysanozoon nigropapillosum
Tichý oceán
Ting Li-žen
Tiskař
Titanic
Tokio
Tomáš Abrahám
Tori Bowieová
Tristão Vaz Teixeira
Turecko
Turmalín
Uhersko
Ukrajina
Umberto I.
United States Army Air Forces
Upolínová louka pod Křížky
Upolín nejvyšší
Urgentní medicína
Václavské náměstí
Václav Hübner
Války růží
Vánoce
Vídeňská státní opera
Víra
Východ Země
V-2
Valérie
Valles Marineris
Velké Bílovice
Velké Bílovice#Hody
Vesmírný dalekohled Jamese Webba
Vichistická Francie
Viktor Zvjahincev
Vilém II. Pruský
Vláda Černé Hory
Vladimír Kořínek (matematik)
Vladimir Kara-Murza
Vladislav Jagellonský
Vlasta Prachatická
Vojtěch Weidenhoffer
Volby do parlamentu Československé republiky 1920
Volby prezidenta Francie 2022
Vratislavská univerzita
Vratislav (město)
Vulkanismus na Marsu
Vzdušný prostor
Wales
Wenzel Lehnert
Westminsterské opatství
Westminsterský palác
Wide-field Infrared Survey Explorer
Wiki
Wikicitáty:Hlavní strana
Wikidata:Hlavní strana
Wikiknihy:Hlavní strana
Wikimedia Česká republika
Wikimedia Commons
Wikipedie:Údržba
Wikipedie:Časté chyby
Wikipedie:Často kladené otázky
Wikipedie:Článek týdne
Wikipedie:Článek týdne/2022
Wikipedie:Článek týdne/2023
Wikipedie:Autorské právo#Publikování cizích autorských děl
Wikipedie:Citování Wikipedie
Wikipedie:Dobré články
Wikipedie:Dobré články#Portály
Wikipedie:Kontakt
Wikipedie:Nejlepší články
Wikipedie:Obrázek týdne
Wikipedie:Obrázek týdne/2022
Wikipedie:Obrázek týdne/2023
Wikipedie:Obrázek týdne/Archiv
Wikipedie:Pahýl
Wikipedie:Požadované články
Wikipedie:Pod lípou
Wikipedie:Portál Wikipedie
Wikipedie:Potřebuji pomoc
Wikipedie:Průvodce
Wikipedie:Seznam jazyků Wikipedie
Wikipedie:Velvyslanectví
Wikipedie:Vybraná výročí dne/květen
Wikipedie:WikiProjekt Kvalita/Články k rozšíření
Wikipedie:Zajímavosti
Wikipedie:Zajímavosti/2022
Wikipedie:Zajímavosti/2023
Wikipedie:Zdroje informací
Wikislovník:Hlavní strana
Wikiverzita:Hlavní strana
Wikizdroje:Hlavní strana
Wikizprávy:Hlavní strana
William Anders
Willian
Wolfenstein 3D
Wormský sněm (1521)
Yokohama
Západní křesťanství
Zaniklé sídlo
Zdeněk Chalabala
Zdeněk Fiala
Zdenko Velecký
Zebra stepní
Zemětřesení v San Franciscu 1906
Zimbabwe
Zimní olympijské hry 2022
Zlatá horda
Zubin Mehta




Text je dostupný za podmienok Creative Commons Attribution/Share-Alike License 3.0 Unported; prípadne za ďalších podmienok.
Podrobnejšie informácie nájdete na stránke Podmienky použitia.

Your browser doesn’t support the object tag.

www.astronomia.sk | www.biologia.sk | www.botanika.sk | www.dejiny.sk | www.economy.sk | www.elektrotechnika.sk | www.estetika.sk | www.farmakologia.sk | www.filozofia.sk | Fyzika | www.futurologia.sk | www.genetika.sk | www.chemia.sk | www.lingvistika.sk | www.politologia.sk | www.psychologia.sk | www.sexuologia.sk | www.sociologia.sk | www.veda.sk I www.zoologia.sk